wapen. Men slaagde er in de indenti- teit vau het lijk vast te stellen. Het was het stoffelijk overschot van een deserteur uit Tunis Men is de(n) moor- denaars) op het spoor. De Matin verneemt uit Tandzjer, dat de Marokkaansche troepen, die in de buurt van Alkazar vechten om Mac Lean te bevrijden, terug hebben moeten wijker en dat de minister van oorlog nu versterkingen heeft gestuurd, met het bevel, alle dorpen te vernielen, die zich niet onmiddellijk onderwerpen. Van deze nederlaag meldt men nog, dat 500 man van een stam die zich bij El Merani gevoegd hadden, zoodra zij munitie van hem gekregen hadden, te gen hem keerden. Alle troepen van den Sultan, die te Tandzjer waren, zijn naar Alkazar gezonden om El Merani te helpen. Moelai Flafia, de oudere broeder van Abdul Aziz, die te Marakesch door de stamhoofden tot sultan vau Marokko werd uitgeroepen, heeft op plechtige wijze de regeering aanvaard. Alle no tahelen waren te Dar-el-Maghzen bijeen gekomen om hem te erkennen. De eer om het eerst de proclamatie te onder- telkenen kwam toe aan den caid van Marakesch, maar deze aarzelde, waarop een andere caid hem dreigde dood te schieten, voor welke bedreiging hij zwichtte. Moelai Hafia heeft zich thans een hof gevormd. Den pacha van den stam van Ben Kabboerest benoemde hij tot zijn vizier en zijn broeder Moelai Mohammed, die door Abdul Aziz wordt gevangen gehouden, tot khalif van Fez. Weidra zal hg zich naar den stam der Chaoejaw in de buurt van Casablanca begeven om de ongeloo'vigen te bestrij den. Te Marakesch is het thans rustig de joden worden met vree gelaten. De Euroreanin verlaten Pez en hopen den 30 dezer te Larrache aan te komen, waar een ooilogschip gereed zal liggen om hen aan boord te nemen. straat met een revolver doodgeschoten De dader is in hechtenis genomen. Op zijn vlucht wondde hg een politie-agent. Bij Contras, niet ver van Bordeaux, is Zaterdagavond de nachtsneltrein van Bordeaux naar Parijs, op een rangee- retiden goederentrein geloopen. De twee treinen reden tegen elkaar in, zoodat de locomotieven in stukken vlogen en verscheiden wagons over elkaar heer vielen. De laatste berichten spreken van 8 dooden en 20 gewonden. Vermoedelijk was de sneltrein op een zijspoor geloopen doordat een wissel niet overgegaan was bij het omtrekken. De ontdekkingsreiziger Wellman heeft van Spitsbergen bericht gezonden, dat zgn luchtschip .America sedert eenige dagen gereed is voor de reis naar de Noordpool. De proeven met de motoren en schroeven zijn voortreffelyk geslaagd, terwijl de ballon uitstekend het water stofgas houdt. De bemanning zal be staan uit Wellman, Hereey, Yautmann en Riesenberg. De reizigers wachten thans op gunstig weer om de kompas sen t® regelen en zullen daarna proeven in de lucht doen, om, als ook die sla gen, terstond naar de Pool te vertrek ken, wat zij hopen dat binnen enkele dagen het geval zal wezen. Te Chicago zijn de employés van het departement voor Immigratie een wyd- vertakte organisatie op het spoor ge komen van zg. .padroni", Dit zijn Ita- liaansche exploitanten van kinderarbeid. De jongens worden dan door de padroni naar bet buitenland gelokt en daar door den patroon .in den kost genomen" Zy moeten eiken dag een bepaald be drag thuisbrengen, anders wordt er ge ranseld en geen eten verstrekt. De ongelukkige kinderen worden ook wel formeel verhuurd aan werkgevers. De patroon strijkt alles op en de kin- Uit Warschau komt een stel berichten, die weer een treurig licht werpen op de toestanden in Rusland. Toen daar dezer dagen vijf politie agenten van hun poet naar huis keerden, werden zg staande gehouden door een aantal jonge mannen, die, met de revol vers in de hand, van hen eischten, dat zij onmiddellijk hun wapens zouden af geven, alsmede de papieren, die zg bij zich hadden. De aanvallers waren wel ten getale van twintig en daar de agen ten geen lust gevoelden tot deu onge- lijken strijd, gaven zg gedwee hun wapens en papieren over. Slechts één der agen ten wilde zich te weer stellen, doch deze werd onmiddellyk gedood. Een later te hulp gesnelde poli tie-patrouille vond wel het lijk van den gedooden agent, maar van de aanvallers geen spoor. Te Radom hebben roovers op klaar lichten dag de Poolsche landbouwl «xik beroofd. De beambten werden met re volvers in bedwang gehouden en de roovers maakten zich meester van een bedrag van veertien honderd roebel. Aan het statiton te Alexandrof kwa men met den trein nit Berlijn twee heei en en een dame met Duitsche passet, aan. Men onderzocht hun bagage en ontdekte verscheidene koffers met dub bele bodems, waarin wapenen verborgen waren. Men vond ook een aantal hand leidingen tot het vervaardigen van bommen. Bij een progrom in hetdorpTomasjpol, in het gouvernement Poldelië, zgn vele joden mishandeld en winkels geplun derd. De menigte wierp de politie met steenen. Toen de politie daarop vuurde, verstrooide zich de menigte, nadat er verscheidene dooden gevallen waren. In het petroleumgebied te Bakoe en in de naburige steden is een staking uitgebroken. De stakers hebben enkele putten in brand gestoken. Zij verlangen verhooging van loon en een werkdag van acht uren. In een geheime vergadering hebben de stakende havenarbeiders te Antwer pen gisteren besloten een einde te ma ken aan de algemeene staking. Alle werklieden zouden beden weer in dienst treden, uitgezonderd de graanlossers en de houtwerkers, voor wie de staking eenige weken geleden begonnen is. Plaatseltlk \leuwi, HECSDEN, 28 Aogustus. Onze nieuwe orgelist de Heer Alt- begeleidde Zondag voor het eerst het kerk gezang in de Ned. Herv. Kerk alhier, en gaf direct blijken in zgn voorspel en later in zijn accompagnement, dat hij zgn taak ten volle meester is. Wat we hoorden imponeerde en later, na afloop van de gods dienstoefening, gaf ZEd. eenige fantasiën ten beste, die blijk gaven, dat een specia liteit van den eersten rang het klavier be speelde. Er was ook maar één gevoel bij de toehoorders. n.L dat van bewonde ring. Wist men niet algemeen, dat Zondag een toegift zou gegeven worden en was daarom het auditorium betrekkelijk klein, met den Koninginnedag" kan een ieder met zijne muzikale gaven kennis maken, zie achter staande advertentie. Een nader woord tot opwekking achten wij overbodig. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Charleroi Een ongelooflijk tooneel had plaats te Souvret, waar het kermis was. Vier personen, men denkt van Vlaam- sche afkomst, van Courcelles en Tra- zegnies komende, vielen eene danszaal finnen en begonnen er met dolken inks en rechts te ste'cen. Een ongelooflijke paniek ontstond. Toen de bandieten henen gingen, agen negen personen erg gekwetst waarvan vier zeer gevaarlijk, op den dansvloer. De gendarmerie van Roux heeft, na ang zoeken de daders kunnen aanhou den. Uit Midden-Japan zijn te Tokio be richten over groote vloedgolven ont vangen. In geen jaren is het zoo erg ;eweest. Spoortreinen kunnen niet ver der en verscheidene dorpen staan onder water. Men vreest dat ue schade groot zal blijken. In het gesticht voor krankzinnige misdadigers te D&nnemora, in den staat New York, zijn 22 dezer 300 geïnter neerden in oproer gekomen. De bewa- gedood en verscheiden anderen zwaar gekwetst werden. In de Japansche stad Hakodate woed de Maandag een hevige brand. Bijna 70 pet. van de geheele stad is in de asch gelegd. Alle oonsulaten, behalve het Amerik&ansche, zijn verbrand. De haven van Hamburg lgdt onder een staking van het personeel van sleep booten. Maandag zouden een aantal kers poogden de orde te herstellen, deren verwisselen de fabrieksslavernij door de. tiende te bewerken met een overdag met de harde gevangenschap 8traal de. 8,a°K yan de waterleiding, 's nachts in de woning van hun „eige- ^oen dit niet hielp werd op de ver- naar". De te Chicago aan het licht ge- komen bijzonderheden zijn ergerlijk. Nu de autoriteiten in Amerika op haar hoede zijn, zal streng tegen de prak tijken der padroni worden gewaakt. Te Sobrante is een echt Amerikaansch ongeluk gebeurd. In de kruitfabriek van Dupont en Devemoures aldaar, ont- ston 1 Zaterdag een ontploffing waar door twee menschen gedood en velen gewond werden. De werklieden van een aangrenzende fabriek van verduur- "9°^- -™™aag zouaeu een aaniai zaamde levensmiddelen raakte van schrik k!em®reu ■leepbootondernemingen den over den knal hun hoofd kwijt. Zij die?8t hervatten, omdat het personeel vluchtten in wilde verwarring, mee- °Palag 4 1«>n1_*!kr?*en had' mf*r nende dat er een aardbeving was, en °P bleek de bemanning, dat daarbij werden twintig menschen zwaar hun ei9ch 8le<*ta ten deele ingewilligd gekwetst In het gedrang trokken de was en weigerde zij weer te varen. De Italianen hun mes en verwondden een eischen van de bemanning van de aantal anderen. In hun angst waren ^K)t^n d®y groote ondernemingen zgn ongeveer honderd menschen in een trap- met ^w^hgbaar, zeggen de werkgevers, penhuis samengehokt waar zij niet uitaangezien de kosten van handel en konden, omdat de deur toe was De po- scheepvaart er te zeer door zouden stijgen, litie brak ten slotte de deur open. Er Heden moet het tot een beslissing komen. bleken ook van deze verschrikte men- Wordt hetJal?®'^ne schen een aantal gewond te zijn o.a. tusschen de 15,000 en 18,000 mannen 7 vrouwen zwaar werseloos. Men hoopt dat echter te verhoeden. Voor alle zekerheid hebben Maandagochtend is kolonel Iwanof, d* werkgevers al arbeiders uit de steen de directeur der cellulaire gevangenis koolstreken laten overkomen om op de in de Wiborgsche wyk te St. Petersburg, «leepbooten te dienen, door sen onbekenden jongen man op In het woordenboek van De Vries en Te Winkel wordt ook bet woord orgelist genoemd, dat wij een betere benaming ach ten dan organist. Hoe komt zoo'n viaeh er in? Dexe vraag stelden zich de metselaars, die op het terrein van de Korenbeurs een vroegere regenput openden, die al 20 jaar gesloten was en in dien tijd ook geen regenwater ontving en nn bij opening en uitpompen een flinke levende kwab-aal te voorschijn bracht. Het zal toch niet zgn als met het vrouw tje van Stavoren, dat uit haren put een erende haring ophaalde, als voorbode dat ater de stad door de zee zou worden ver zwolgen? We vermoeden eerder, dat de riem voor den visch met regenwater is aangevoerd en het beeetje dus meer dan 20 jaar ond zal zijn, zonder het daglicht te hebben gezien. WERKENDAM. Volgende week Woens dag hoopt in de Bewaarschool op te treden de WelEerw. Heer Boons, predikant te St. Philipeland. Zaterdag 1.1. werd te Dordrecht van den knecht van schipper M. Verdoorn, al diens goed ontvreemd. SLEEUWIJK. Aanvangende a.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk, telkens den eersten Zondag van de maand, de gewone kerkbenrt worden gehouden, en tevens de doopebediening plaats hebben. NIEUWENDIJK. Bij het vee van den landbouwer Joh. van Breugel is mond- en klauwzeer geconstateerd. Het vee weidt in den Karnemelkspolder. De arbeider J. E. viel Maadag van een rolwagen, met 't gevolg dat hg zijn schouder ontwrichtte. WIJK. Zekere P. d. K. had het onge luk bij het pruimenplukken uit den boom te vallen. Hoogstwaarschijnlijk is hij op zgn hoofd terecht gekomen, aangezien dat lichaamsdeel zoodanig verwond was, dat geneeskundige hulp moeet worden verleend In aardappelen gaat de handel niet vooruit. Na echter is een partijtje afgela den met bestemming naar Utrecht. De prgs liep van fl.60 fl.80 per H.L. In blauwen en zeeuwen gaat weinig om. HAARSTEEG. Door de Rijkspolitie uit Heusden werd Zondagavond alhier bekeurd A. M. v. d. L., bierhuishouder, wegens verkoop van sterkend rank zonder vergun ning. Dezelfde bierhuishouder is ruim 14 dagen geleden voor eenzelfde overtreding bekeurd door den veldwachter. GORINCHEM. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren 471 paarden aangevoerd. Men besteedde voor luxe-paar den f 375 775, werkpaarden f 150 300, drie-jarige f 225 350, twee-jarige f 150 250, veulens f 05 160, hitten f 65 200. Handel in luxe paarden ving. m®n, y** bevoegd® zijde aan de Tgd mededeelt, heeft het ontwerp van wet in zake Grondwetsherziening bereids deu Raad van State verlaten. Het advies van dit hooge college luidt zeer ongunstig. Toch verwacht men, •dit in tegenspraak met van andere zijde verspreide berichten, dat het in de volgende maand reeds bij de Tweede Kamer zal worden aanhangig gemaakt. De minister van financiën maakt be kend, dat met ingang van 2 September door de rijksbetaalmeesters in omloop zullen worden gebracht nikkelen 5 cents- stukken, geslagen ingevolge de wet van 31 December 1906 (StbL no. ?7ö). De mantstakken zijn vervaardigd vanmunt- nikkel, 250 deelen nikkel op 750 dee len koper. Krachtens de Muntwet 1901, gelijk die is gewijzigd by de bovengenoemde wet van 31 December 190J, is niemand verplicht nikkelen pasmunt tot een hooger bedrag dan van één gulden aan te nemen. Men weet, het is een bitter ilechte tijd in Zuid-Afrika. Duizenden lijden er gebrek, in den volsten zin van 't woord; velen met vrouw en kinderen. Zoo gaat 't een groot aantal landge- nooten in de Kaapkolonie. Het Neder- landsche Ondersteuningsfonds te Kaap stad doet wat het kan, maar het geld is op. Het gaat nu in 't begin van November op het landgoed van den heer J. Barendrecht, wd. consul-gene raal der Nederlanden en eerevoorzitter van de vereeniging, een fancy-fair honden, maai het vraagt ook met aan drang steun nit het moederlaud. Het doet dat met vrijmoedigheid, denkende zoo schrijft ons het l>e- stuur, gevormd door volbloed-Neder landers aan de mildheid van Neder land, toen het een paar jaar geleden de belangen van de Boeren gold. Nu geldt hel ,de noodeu en 't lijden van menschen, die ons nader, veel nader staan dan onze Zuid-Afrika tnsche stam- genooten: Nederlanders zelf, en, voor 't meerendeel, slachtoffers van de hier heerschen malaise, Nederlanders, die hier ronddolen, tevergeefs uitziende naar werk, dat er niet is, en naar eten voor vrouw en kinderen Die landge- nooten moeten geholpen worden, zullen ze niet omkomen in dit vreemde, zelf zuchtige land, zesduizend mijlen van den vaderlandschen bodem! Als we maar een honderste uit Holland mogen ontvangen, van 't geen indertijd met voorbeeldige mildheid werd bijeenge bracht voor de Boeren, dan zouden we dankbaar en meer dan voldaan zijn." De heer M. Maas, die tijdelijk in Nederland vertoeft en lid is van de regelingscommissie voor de fancy-fair, zal zich gaarne belasten met 't ont vangen der postwissels (p. a. den heer P. Loopuyt, Schiedam.) Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren R. D. Nauta, lector aau het Zuid-Afrikaansche Athenaeum, voor zitter; E. A. de Bruyne, secretaris, Jacob Loopuyt, penningmeester, enz. (N. R. Ct.) Naar men meldt, zal er van rijkswege nabij Winterswijk begonnen worden met het doen van boringen naar steenkolen. IKI nnenland. Men meldt uit Deu Haag Blijkens een alhier uit Nederlandsch- Indië ontvangen telegram, is Tinoengai in Mori (Midden-Celebes) vermeesterd en werden daarbij licht gewond een Europeesche sergeant en twee inland- sche militairer, terwijl 37 vijanden sneuvelden. Omtrent den diefstal van 's lands kas te Kota Radja seint de correspon dent van de N. R. Ct. te Batavia, dat hiervan f. 290.000 bij een inlandsche vrouw te Langsar is teruggevonden, Zondagochtend is te Priok als verdacht fearresteerd Van Daalen, broeder van en gouverneur van Atjeh. Dinsdag is hij doorgezonden naar de justitie te Pad&ng, waar de zaak behandeld zal worden. Hij kwam van Singapore. De berichtgever te Batavia van het Hdbl. seint: Een groot bedrag van den diefstal te Kotaradja is aldaar teruggevonden, ter wijl bij de huishoudster van een Enro- aan te Langsar twee ton is achterhaald. Naar het Vad. verneemt, moeten de vijf werdlieden, die het afbreken van den muziektempel op Zorgvliet, in den Haag aannamen de bedoeling hebben gehad, om deze te doen instorten. Daartoe werd dan ook een groot gat gegraven, waarvan een photographic is genomen, juist ten behoeve van het onderzoek door de justitie. Doordat het ge .aarte vroeger ineen zakte dan de bedoeling van de werk lieden was, is de ramp geschied. Vermoedelijk is deze dus te wijten aan het ontbreken van een bouwkun dige bij het gevaarlijk werk. Volgens de Zutph. Ct. zijn van de 51 gedeserteerde huzaren van het 4e regiment te Zutphen, 50 gestraft met 2 tot 14 dagon provoost en een met 4 dagen cachot; de 4 korporaals zijn voorgedragen voor terugstelling tot hu zaar en overplaatsing bij de escadrons te Deventei. De vijfde is, zooals men weet, opnieuw gedeserteerd en niet te ruggekeerd. In de laatste zitting van den gemeen teraad te Amsterdam bleek de archi tect Posthumus Meyjes niet zoo genist te zijn omtrent den toestand van het beursgebouw als de wethouder Serru- rier. De heer Meyjes sprak bij die ge legenheid vau een scheur die in het begin dezer maand was dichtgemaakt en thans reeds weder was opengewerkt. Bij onderzoek is ons, zoo meldt thans de N. C. gebleken, dat die scheur zich bevindt aan het einde van de groote hal, in den hoek bij de effectenbeurs, alzoo daar waar de verzakking het grootst was. Tijdens het heien en ver anderen waren vele der oude scheuren door de dreuning wijder geworden, zoo ook deze. Toen de hier bedoelde .werk zaamheden waren afgeloopen, heeft men in de scheur in quaestie de gebruike lijke witte blokjes aangebracht; en deze blokjes zijn thane weder doorgebroken. Hieruit moet worden afgeleid, dat de werking nog niet is tot staan gekomen. Uit Qldebroek meldt men aan de Resb. Vrij 'laga vond hoorde een persoon eenig gekreun dat uit een sloot kwam en vond daar een meisje liggen, aan handen en voeten gebonden, met een prop in den mond. Naar ze vertelde, was zij door vier jongens aangerand en daar neergelegd. Men schrijft nit den Haag: Op een weiland, gelegen achter een hofje in de nabijheid van de remise der Staatsspoorstoomtram, is gevonden een zak, bevattende een groot aantal zilveren voorwerpen. Vermoed wordt, dat die voorwerpen afkomstig zijn van inbraak en door de inbrekers zgn weg geworpen, toen zij dachten vervolgd te worden. In deze richting wordt een onderzoek ingesteld. Nader is gebleken, dat de gevonden voorwerpen gestolen zijn nit een woning aan de Rijnstraat, waarvan de bewoner afwezig is. De dieven zijn vermoedelijk het tuinhek overgeklommen, hebben daarna een stuk ruit uitgesneden, waar door zg de sluiting van de tnindenr konden bereiken, en zgn toen blgkbaar op hun gemak aan het werk gegaan, want o. a. is een stevige brandkast geopei d. Daar de eigenaar afwezig is, kan de geheele omvang van den diefstal nog niet worden nrgegaan. Maandagmorgen is de heer v. E., theehandelaar te Arnhem, dood te bed gevonden. Er was een gaskraan open gelaten. Uit Rotterdam wordt geschreven Versch ligt nog in het geheugen de hevige brand, die enkele jaren geleden woedde in de gebouwen van de firma W. vau der Lugt <fc Zoon, aan de Prins Hendrikkade W.Z. alhier. Andermaal was er in de gebouwen dezer firma, thans gevestigd aan den Westzeedijk no. 634640 alhier, Maan dagavond brand. Gelegen tusschen den Westzeedyken de Schiehaven, omvat het complex ge bouwen van de firma W. van der Lugt Zoon een stoomkuiperij en bergplaat sen van hont en ijzerwerk, die uitkomen aan den Westzeedijk. Daarachter zijn elegen de machinekamer met ketelhuis, e zagerij en kistenfabriek en wederom daarachter bevindt zich een ruim terrein, waarop gebouwd is een ongeveer honderd meter lange loods, in afdeelingen ver deeld, alle afdeelingen gevuld met onaf gewerkt hout, duigen enz., te zamen groote massa's hout opgezet in verschil lende stapels, vormende. Het was omstieeks tien uren dat een waker op het terrein den brand ontdekte, die in een der afdeelingen van de loods ontstond. Tevergeefs werd getracht het vuur te blus8chen met een op de water leiding geplaatste slang, op het terrein zelf aanwezig. Aan blusschen was geen denken. Het knapte en vonkte zoo ge weldig dat, vóór men het eigenlijk zelf wist, de heele loods een prooi der vlam men was. Het regende bonken gloeiend hout, die de lucht ingeslingerd werden, stapels duigen, overal op het terrein, achter de houtzagerij en kistenmakerij aanwezig, vatten vuur. Vau stapel tot stapel sloegen de vlammen over eu zoo ontstond weldra een brand, die het erg ste deed vreezen. Onmiddellijk rukte van alle zijden de brandweer aan en kwemen, behalve een 10-tal handbrandspuiten, in werking de stoomspuit no. 2, de automobiel- stoombrandspuit, de stoombootjes Ha vendienst II en III, Rijnhaven en Maas werken, terwijl mede verschenen de reddingsbrigade, de stoombootjes Ge meentewerken, Dokwerken en Haven dienst I, benevens eenige handspuiten. Bijna twee uren had het er geducht op los gebrand vóór hoofdlieden de verzekering konden geven dat voor verdere uitbreiding geen gevaar meer bestond en dat kuiperij, machinekamer, ketelhuis en bergplaatsen, aan den West zeedijk uitkomende, voor brand bewaard bleven; wel was hier evenwel de schade door het blusschingswater veroorzaakt aanzienlijk. Van de kistenfabriek, de zagerij, de houtloods en al wat daar tusschen ge legen is, rest niets dan groote partijen houtskool en kale, hier en daar inge storte muren. Het oude voorgebouw, waarvan de gevel aan de Westzeedijk staat, en dat eigendom der gemeente is, bleef ge spaard dit is evenwel met het oog op de groote veranderingen daar ter plaatse in de toekomst, toch voor af braak bestemd. Biunen enkele maanden, naar wij vernemen, drie of vier, zou het bedrijf van de firma uit deze gebouwen, die zg tijdelijk van de gemeente in huur had, overgebracht worden naar de nieuwe fabriek en opslagplaatsen der firma aan den Varkenoordschen dijk, die gereed zijn gekomen en wachten op de inwendige monteering. In den legel vinden een 200- tot 300-tal menschen, in deze, nn grooten- deels vernielde of geheel uitgebrande, stoomkuiperij en kistenfabriek werk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2