De geneesheer was slechts sedert wei- n _-e minuten in het wa-.er toen hij eens klaps een voorgevoel kreeg, uit het water kwam, en vlug naar het kamer tje terugkeerde. Het was ongelukkig te laat, want een behendige schurk had de gelegenheid reeds te baat genomen, om zich van alles meester te maken. Volgens de Dépêche Coloniale heeft een onbekende te Havre twee maanden lang zich voor een zeeofficier uitgege ven en het bevel gevoerd over twpe torpedobooten, die daar in reserve lig gen. Sedert eenige dagen is hij verdwe nen. Voor zijn vertrek hief hij alle straffen onder de bemanning op. Volgens een telegram uitJokobama, schat de Amerikaansche consul te Ha kodate de schade, veroorzaakt door den grooten brand die er onlangs gewoed heeft, op vijftien millioen dollar. Er zijn ongeveer 15,000 huizen verbrand. Te Kopenhagen is een negentigjarige vrouw, een weduwe, die naar lichaam en ziel verzwakt was en meestentijds te bed lag, in een oogenblik dat er niet, als gewoonlijk, hij haar gewaakt werd, uit het raam gesprongen en te pletter gevallen. Een zelfmoord van een negentigjarige is al iets ongewoons, maar Laffan's nieuwsagentschap wil 't bericht nog mooier maken en vertelt er bij, dat de oude dame de daad bedreven heeft uit wanhoop, dat haar liefde vooreen jongen m«n onbeantwoord bleef. De avondbladen bevatten een bericht d.d 30 dezer uit Tandzjer, dat de Fran- sche troepen buiten Casablanca, Woens dagnamiddag 3 uur door een groot aan tal inboorlingen zijn aangevallen. Het gevecht duurde 3 urende Franachen bekwamen 3 dooden en 7 gewonden, en de Arabieren leden zware verliezen. Men gelooft dat er nieuwe troepen Marokkanen uit het binnenland zijn aangekomen. De reeders te Hamburg zullen volgens een telefonisch bericht uit Ber lijn aan de Etoile Beige in de maand October een congres beleggen om tot stichting van een Internationalen bond van reeders te geraken, ten einde de stakingen van zeelieden en havenarbei ders te bestrijden. Alle groote havens zullen afgevaardigden naar dit congres zenden. In Weenen heerschen de pokken, nog wel niet epidemisch, maar toch hevig genoeg om de overheid tot aller lei voorzorgsmaatregelen te nonen. De ziekte, die 14 dagen geleden is uitgebroken, is uit Galicië overgebracht. Tot dusver zgn 75 personen er door aangetast. Twee er van zijn gestorven, anderen genezen en nog 50 personen in behandeling. Dus niet zoo erg op een bevolking van 2 millioen zielen. "I <i«ell)k tiruuii, HEUSDEN, 31 Augustus. De Koninginnedag wordt ook alhier feestelijk herdacht. Voor ons vorig nummer waren we nog niet in het bezit van het feestprogramma en konden dat dus alstoen nog niet vermelden. Reeds vroeg, ten 8 uur in den morgen, begint de feestdag met een plechtstatig klokkengelui om van 911 uur opgevolgd te worden met bespeling van het corillon. Van 121 uur weder klokgelui en dan ten 2 ure een kinderoptocht, begeleid met de Harmoniën van Heusden en Wijk. Een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk, voor ieder toegankelijk, geeft hieraan eene aangename afwisseling. Vervolgens muziek op de Vischmarkt, en ten 8 ure een licht- stoet, begeleid door Harmoniën, om met een concert in de openlucht te besluiten. Voor de geplaatste muziektent heeft men gebruik weten te maken van het monu mentale gebouwtje, weleer als vischbank gebezigd. De gedenkplaat van het Konink lijk bezoek, is zeer eigenaardig van een vlaggentrophée voorzien. Vóór het gebouw het Nederlandsche wapen, terzijde op de zuilen de Nederlandsche Leeuw geflan keerd en het geheel met nationaal en or&njedoek versierd, maakt een allerliefst effect. Den décorateur, de heer F. Luijt, die zich daarmede zonder bezwaar van de schatkist vrijwillig heeft willen belasten, komt daar voor allen lof toe. Eene opgewekte stemming heerscht onder het feestvierende Heusden en wij twijfelen niet of ook heden zal men weten feest te vieren, zonder door misbruik van drank, den feestdag te verstoren. Volgens achterstaande advertentie verwijzen wij onzen lezers naar de morgen avond te houden Openbare Oranjeeamen- komst in de Kerk, potterstraat, om half zee precies, tot welker bijwoning wij in verband met onze festiviteiten allen opwek ken. De toegang en zitplaatsen zijn vrij. Omtrent de Landbouwtentoonstelling die de volgende week te 's Hertogenboech wordt gehouden, kunnen wij het volgende m«l«-deelen. DinsdagCentrale merriekeuring van meniën van 3—6 jaar. Woensdag: Tentoonstelling van paarden, runderen en ander vee. Donderdag: Wedstrijd van aangespannen dekhengsten die in Noord brabant tei dek king hebben gestaan in het afgeloopea seizoen. Onder de onderscheidingen op koning innedag komen o. m. voor: benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, prol dr. Baljon te Utrecht, en tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer N. van der Maaden. directeur der werk verschaffing te Wgk. Donderdag vond, ten ruim half tien ore, werden alhier opvolgend kanonschoten gehoord. Dat duurde ruim 20 minuten. Sommigen meenden, dat dit van het kanongebulder in Marokko was, dat over waaide. maar dichter bij de waarheid znllen zij wel geweest zijn, die vermoedden, dat er veld manoeuvres nabij de forten om Gorinchem werden gebonden. Bij Kon. beal. is met ingang van 10 Sept. tot burgemeester der gemeente Nieuw- kuik herbenoemd, de heer P. J. v. d. Broek, secretaris dier gemeente. WERKENDAM. Onze vroegere dorpsge noot, de heer J. A. Museert, 2e luitenant der Artillerie, is op zijn verzoek gedetacheerd bij het corps torpedisten, om eventueel daarbij later definitief geplaatst te worden. Zondag aj. hoopt in de Ger. kerk te Werkendam A op te treden de Weleerw. Zeergeleerde Heer Dr. 8. O. Los, predikant te Hilversum. Dinsdag aj. hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen tot het installeeren der laatst gekozen raadsleden, het benoemen van een wethouder, wegens het periodiek aftreden van den Heer De Klerk en het behandelen der gemeente-rekening. De eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in brons is toe gekend aan J. J. Heijboer, dijk baas van het kroondomein alhier, en in zilver aan C. J. Leersnijder te Amsterdam, sluismeester aan de Willemsluizen. ZALT-BOMMEL. Dat de huisvrouw v. A. uit de Klomp geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken ondervond de huisvrouw v. Z. uit die bnurt, die onver wachts door haar werd aangegrepen en zoodanig werd mishandeld dat niet alleen de hulp van politie doch ook die van een geneesheer moest worden ingeroepen. Van het geval werd proces-ver baal .opgemaakt. HAARSTEEG. Donderdagmiddag, toen het on weder kwam opzetten, had er juist eene heftige kijfpartij plaats tusschen twee geburinnen. Een klein oploopje was het gevolg daarvan. Een belangstellende vraag ster, die op het einde dezer lange straat de ophooping van menschen ziet, krijgt ten antwoord dat het daar rookt, eene meer gewone aanduiding van razie. Zij maakt hieruit op dat er brand is, waarnr de brandklok gelnid wordt, doch nu blijkt het nog tijdig, dat de brandweer niet be hoeft uit te rukken, want de kijvende vrouwen hadden zich bg de eerste stortbui reeds verwijderd. VEEN. Het rooien der late aardappe len is in gang. Over 't algemeen valt de opbrengst niet mee. Was het bederf reeds ver ingetreden, we vernamen thans, dat zulks aan 't verminderen is. De qualiteit, vooral die der zeeuwen en eigenheimers, is uitstekend. Van handel werd tot heden niets vernomen; we gelooven evenwel, dat de winterprovisie niet duur zal zijn. AALST. De ziekte, die voor enkele we ken onder de kinderen heerschte en aan welke een 8-tal bezweken is, kan gelukkig als geweken beschouwd worden. GENDEREN. Op verschillende plaatsen in ons dorp heeft tijdens het hevige onweer van Donderdagmiddag de bliksem schade aangericht. Van een woning werd de drui venwingerd losgerukt, bij een andere raakte een boom in vlam, waarbij de brandspuit nog dienst moest doen en van den land bouwer A. v. W. werden twee runderen in de weide gedood. In het naburig Drongelen werd eveneens een koe gedood, en verschillende boomen in den omtrek getroffen. Dinsdagavond 7 nar hoopt de kring van Chr. Jong. Ver. „Heusden en Altena" haar gewone vergadering te honden in de Herv. pastorie alhier. Gisterennamiddag werd door het be stuur van de stoomzuivelfabriek teGende- ren aanbesteed. Het bonwen van een stoom zuivelfabriek. Ingeschreven werd door de heeren: A. Kramer, Genderen, f 5735 B. Haspels, 5965 H. Kleinloog, 6030 J. Bol, 6016 E. Bol, w 6000 A. Dankers, Heusden, 6025 EL Dankers. Audel, 6100 J. v. Wgk, Wijk, 6138 A. Kramer, Drongelen, 6975 WIJK. Op Vrijdag 6 Sept., den Kn>- ningsdag, zal alhier een schoolfeest plaats hebben, dat mooi belooft te worden. Op even gulle als hartelijke wijze hebben de ingeietecen een flinke som bijeenge bracht. De heer Burgemeester heeft het ee re-voorzitterschap en de heer Van Woer- kom het voorzitterschap aanvaard. Het on derwijzend personeel met den heer Puister directeur der muziek vereening vormen de feestcommissie. Het programma omvatonthaal der kin deren feestelg ke omgang door de gemeente, het zingen van het Wilhelmus om den ver sierden Wilhel minaboom. Er «al getracht worden een bekend persoon uit Rotterdam te engageeren die ook in andere ge meen ter getoond heeft de kinderen kostelijk te kun nen vermaken. Voorts wordt een concert gegeven op „den Bol." We wenschen de Commissie veel succes en de kinderen veel genoegen en een blij- venden herinneringsdag. Twee batterijen veldartillerie passeer den deze gemeente. Ze kwamen uit 's Bosch en brachten geschut naar een der forten, in de nabijheid van Gorinchem. Bij den terugkeer alhier werd halt geblazen. Het bleek dat een paarden een hevige bloeduit storting aan een der beenen had gekregen. Het paard bleef achter en werd door den heer Hilwig, veearts te Heusden, daartoe ontboden, onderzocht en verbonden en kon nog denzelfden avond per stoomboot naar het garnizoen terugkeeren. NIEUWENDIJK. Het koniDginnefe^st zal hier Woensdag aj. worden gevierd. 's Morgens 9 uur optocht met de school jeugd op versierde wagens, opgeluisterd door het fafarecorps „Creesendo." 's Namiddags half twee op 't feestterrein mast klimmen, Bprietloopen, zakloopen, kuip- steken enz. waaraan prijzen verbonden zijn. Om 3 unr opstijging van een luchtbal lon. 's Avonds schitterend vuurwerk. Bij den landboower Joh. van Breu- gel, is eene aan mond-en klauwzeer lijdende koe, bezweken. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk alhier, hoopt Zondagnamiddag, mede tot de bediening van het H. Avondmaal, op te treden ds. W. Bosch uit Almkerk. FIJNAART. Door de Geref. gemeenten van Fijnaart-Heiningen is tot predikant beroepen de heer dr. F. W. Grosheide, cand. te Amsterdam. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisBchergen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen vrij bevredigend. In het traject van Tiel tot Gorinchem werden 57 zalmen gevangen, te Hardinxveld 145 en te Ammerstol 68, waaronder 26 8t. Jacobjes. Bovendien bemachtigden de vis- schers 1 steur, die f 79 opbracht. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was eveneens vrij loonend. Zalm deed f 1.001.30, St. Jacobjes f 1,201.45, aal 2025, paling 5055, snoek 2225, snoekbaars 36—38, zeelt 27 30, baars 1620, bliek 1215, voorn 6 10 ct., alles per j K.G. HERPT. Thans is definitief besloten tot oprichting van een coöperatieve stoomroom- boterfabriek, volgens een gewijzigd bestek- WAALWIJK. Door het breken van een ladder is J. Trompen boven uit een eere poort gevallen, die bij de St. Anthonius- kerk was aangebracht. Hij werd zwaar gekneusd en met gebroken beenen opge nomen. Dr. Sweens verleende de eerste hulp. DRONGELEN. Gistermiddag werd eene koe van C. de Rooij van Sprang door het hemelvuur getroffen. Aan het Drongelen- sche veer richtte het on weder eenige mate- rieele schade aan in het Rijksmag&zijntje. HEDIKHUIZEN. Bij het hevig onweder van gistermiddag werd door de bliksem een boom versplinterd. Van verdere onheilen werd gelukkig niets vernomen. VLIJMEN. Donderdag-middag ontlastte zich boven onze gemeente een zware onwe- dersbui, met het gevolg dat de bliksem in het woonhuis van L- Van Gogh sloeg. De schoorsteen werd verbrijzeld, een kast aan stukken geslagen, en verschillende voor werpen werden vernield. De vrouw, welke juist alleen thuia en in dezelfde kamer was, kwam nog gelukkig met eeu grooten schrik vrij. NEDERHEMERT. Alhier is een vier jarig kind van J. D. al spelende in een sloot gevallen en verdronken. A.s. Zondag hoopt alhier des voor middags 9} nnr aan de Zuidzijde en des namiddags 2 uur aan de Noordzijde in de Ned. Herv. Kerk op te treden Prof. Baljon, Hoogleeraar te Utrecht. Evenals reeds op vele plaatsen in ons land is ook op de Arkenswaard alhier on der het rundvee mond- en klauwzeer uit gebroken. GORINCHEM. De heer J. M. Elshout, hoofd der Burgerschool voor jongens en directeur der Rijksnormaallessen alhier, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Voor rundvee blijft de stemming gedrukt Betrof deze eerst alleen het melkvee, than. is ook het vette vee minder willig en lager in prijs geworden, een gevolg van de graagte waarmee de boer verkoopt, alvorens het steeds dichter bg komende mond- en klauw zeer ook zgn vee aanta-t. In de Bommeler- waard zgn reeds gevallen voorgekomen en boven Nijmegen loopt men groot gevaar, doordien de ziekte in den kreita Kleef is uitgebroken. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 4 72 cL, 2de kwaliteit 63 4 64 ct. per K.G„ melkkoeien f 140 4 f 200, neurende f 130 4 f 205, gaste f150 4 f170, pinken f 60 4 f 100, kalveren f 12 4 f 25, vette 56 4 57 ct., vette varkens voor in land ach gebruik 54 4 55 ct-, voor Engeland 52 4 53 ct per K.G., biggen f7 4 f 10, drachtige zeugen f 50 4 f 70, drachtige gelten f 40 4 f 52, schottelingen f 20 4 f 30, schapen f 14 4 f 26, luxe-paarden, f 420 4 f 625, werkpaarden lstr kwaliteit f 300 4 f 410, 2e kwaliteit f 180 4 f 2-50, twee-en- een-half jarige f 300 4 f 350, anderhalfjarige f 200 4 f250 per stuk. De correspondent van d® Tel. te Kota- Radja seint d.d. 28 Aug.: Bij een aanval met blanke wapens op eeu patrouille werden licht gewond kapitein Winter en een mindere. De vijand had 9 dooden. De „Ned." schrijft: Naar ons bericht werd, heeft graaf van Limburg Stirum wegens den toestand zijner gezondheid zijn ontslag ii gediend als Kamerlid voor het district Schiedam. Hst plan moet bestaan, om een ge- heele nieuwe uitgave van onze postze gels binnenkort het licht te doen zien. Men meldt uit Vlaardingen: De bekende anarchistische markt- propagandist E. Kloosterman, zou Woensdagavond in het lokaal Excelsior aan de Oosthavenkade alhier optreden. De wekelijksche redevoeringen die hij gewoon was over het katholicisme te houden, hadden bij menig aanhanger van dien godsdienst reeds haat tegen hem veroorzaakt, en toen de spreker nauwelijks een tien minuten aan het woord was, klonken reeds van verschil lende kanten onparlementaire protes ten. Spreker en enkele toehoorders werden al heftiger, totdat men einde lijk handgemeen werd, waarbij menige gevoelige tik moet uitgedeeld zijn. De commissaris van politie liet daarop de zaal ontruimen, waarna Kloosterman, omstuwd door honderden menschen, een goed heenkomen naar het stations gebouw zocht. Men schrijft uit Haarlem De officier van justitie, de rechter commissaris en de griffier zgn naar Marken geweest, om alsnog een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van den brand, die daar voor een paar jaar woedde en waarbij 10 huizen werden vernield. Bij een twist was een der daaraan deelnemenden voor brandstichter ge scholden. Vandaar het onderzoek. Men meldt uit Rijswijk: Woensdagavond werd alhier op den straatweg gevonden een onbekend ge bleven jongroensch, badende in zijn bloed en bewusteloos. Door het breken van den vork van zijn rijwiel was hij gevallen, waarbij zijn onderkaak was gekwetst. Per brancard werd hg naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage ver voerd. Maandagavond is aan den Hoek van Holland een jonge man, J. K., uit de Lier, de nooderpier opgegaan en niet teruggekeerd. Hij had zijn rgwiel bij het seinhuis van den waterstand neer gezet met het verzoek aan den waeht- man, eens even op zijn fiets te willen letten. Toen nu Dinsdagochtend eenige fa milieleden naar hem kwamen zoeken, herkenden zij terstond het achtergeble ven rijwiel. Zonder dat er iets voorgevallen was, was J. K. 's avonds uit huis gegaan om nog een eindje te gaan fietsen. Men vermoedt, dat de ongelukkige verdron ken is. Uit Arnhem wordt gemeld: Wij vernemen, dat de officier van Justitie bevel tot inhechtenisneming heeft aangevraagd voor den voortvluch- tigen Linckor, directeur der Arnhem- sche Bankvereeniging wegens verduis tering van 52 anndeelen der Koninklijke Petroleum Maatschappij, t«r waarde van f 140.000. Het vermoedelijk tekort der bank beloopt f 2.800.000. Te Meppel overleed mej. Jannigje van der Horst. Zij werd den 7en No vember 1806 geboren. Zekere K. te Utrecht, indertijd we gens moordaanslag op zijn vrouw tot 2 jaar veroordeeld, werd dezer dagen ontslagen en keerde naar ziju woning terug. Het gevangenisleven schijnt ech ter heel weinig indruk op hem gemaakt te hebben, want W oensdag in dronken toestand verkeerende, bedreigde hij zijn wederhelft opnieuw met moord en dood slag. Toen de politie kwam opdagen, zwaaide hij joist een groot ijzeren voor werp dreigend boven haar hoofd. Deze maakte er echter korte wetten en voer de den woesteling mede naar het hoofd bureau, alwaar hem gelegenheid werd gegeven tot zichzelf te komen, in af wachting van hetgeen later volgen zal. Ten einde een geregelden treinenloop bij de staatsspoorwegen te verzekeren, is thans, volgens de N. R. Ct. bepaald, dat de locomotieven, die tot heden met een snelheid van niet meer den 75 K.M. mochten rijden, nu 90 K.M. in 't uur mogen afleggen. Dinsdagmiddag om 5 uur ontving de 16-jarige kantoorbediende M. G. Rede- ker, op bet hoofd-postkantoor te Am sterdam een zwaren aangeteekenden brief voor zijn patroon, den heer D. E. Benjamins, wonende Prins Hendrikkade 116, aldaar. Een jonge man wist Redeker den brief, die zeer veel geld moest inhoaden en afkomstig is uit Suriname, afhandig te maken, en verdween er spoorloos mee. De politie heeft reeds een uitgebreid onderzoek ingesteld en door debetrok ken firma is naar den afzender van den brief in Suriname geseind, om opgave van den inhoud, waardoor natuurlijk het onderzoek vergemakkelijk wordt. Volgens een later bericht wilde de jongeling, toen hij een paar brieven aan het loket had afgehaald, het kan toor verlaten, toen hij in de groote hal van het postkantoor, vlak voor de deur, welke naar het bureau van den direc teur leidt, wérd staande gehouden door een heer, die kortaf en met iets gebie dends in zijn stem zei: „Geef me dien dikken brief nog evenl" De man trad met zoo'u autoriteit en aplomp op, dat de jeugdige bediende meende met den postdirecteur te doen te hebben en zon der aarzelen den brief overgaf. Met een „wacht hier nog even" ver dween de man uit de deurwaar uit hij nog altijd te voorschijn moet komen. Langs de binnentrap heeft hg de galerij kunnen bereiken en van daar, langs een andere trap het gebouw kun nen verlaten, zonder dat de niets ver moedende kantoorbediende er iets van bemerkte. Op de mijn Oranje Nassau te Heerlen is Dinsdagmiddag een mijnwerker be dolven onder afvallend gesteente. Hij was onmiddellijk dood. Bij het onweder, 't wolk Donderdag op sommige plaatsen van ons land hevig woedde, is te Aardenburg de schuur van den landbouwer S. de Milliano door den bliksem getroffen en verbrand.Onder Hoofdplaat is een landbouwschnur van P. Daelmon door het hemelvuur gel rof- fen en met den geheelen oogst een prooi der vlammen geworden. liet vee kon nog gered worden. Te IJzendijke heeft het bij deze onweersbui zoo ont zettend geregend, dat vele kelders on derliepen. In sommige straten stond het water 50 centimeter hoog. Vrijdagmorgon van half drie tot 6 uur werden Breda en omstreken geteis terd door een onweersbui, gepaard met zeer hevige regenbuien en hagelslag. Het onweer was niet van de lucht af. Omstreeks 5 uur is de bliksem geslagen in een pand in de Koninginnestraat en in 4 woningen onder Ginneke, waar van een boerderij en een schuur zijn afgebrand. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. In de Haamskooi zijn drie beruchte Haagsche inbrekers, de gebroeders K. en zekere S., aangehouden. Het drietal wordt verdacht van de inbraak in de Rijnstraat te 's-Gravenhage. De Haag sche politie wist, dat zij zich te Am sterdam bij „kennissen" schuil hielden. Eergisteravond en nacht waren twee Haagsche rechercheurs, bg gestaan door twee Amsterdamsche collega's, aan het speuren, met het reeds vermelde succes. Bij deze inbraak waren eenige duizen den aan contanten, gouden en diaman ten sieraden ontvreemd. Een deel hier van werd teruggevonden en bovendien een aanzienlgk bedrag dat de mannen bij zich droegen. Zij hadden zich geheel in nieuwe plunje gestoken. Zij werden gebracht op het hoofdbureau in de Spinhuissteeg, om daarna naar Den Haag te worden getransporteerd. In de sectiekamer van het ziekenhuis te Rotterdam had Donderdagmiddag rechtelijke lijkschouwing plaats van het lijk van J. Verspui wonende De Wit- straat Haarlem, die tijdens de kermis aldaar met worstelen zoodanig werd gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. De tegenpartij, W. v. Z., wonende Mariaplaats Utrecht, is naar wij verne men geverbaliseerd ter zake van het veroorzaken van den dood door schuld. De Resb. schrijft ouder het opschrift n n n Ti 7J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2