garijn en woonhuis, twee herbergen en arie particuliere woonhuizen. Daaren boven verbrandden circa 20 hangers gevuld met kostbare houtsoorten en een groot aantal ongedekte houtstapels. De aanr^richte schade wordt op ruim 4 mi ^n francs geschat. Onder de gearresteerden bevindt zich een zekere Posthumus, een Nederlan der, van beroep diaman telg per, dien men verdenkt betrokken te zijn by den brand aan het houtdok. Deze heeft Woensdagmiddag uit een winkeltje in de August Michielsstraat een aker met petroleum weggehaald. Hij dreigde de juffrouw in den winkel met moord en doodslag ea gaf den aker aan drie man nen die buiten de deur stonden te wachten. Tegen den avond kwam de man in den winkel terug en dreigde de juffrouw af te zullen ranselen als zij verklapte wat hij gedaan bad. Toen hij heenging liet de jnffronw hem ach- volgen door de meid en die waarschuw de de politie, welke hem spoedig in rekende. Hij is een ietwat opgewonden, tame lijk drankzuchtig heerschap, in gewone tijden een goeiert, die waarschijnlijk onder den invloed der algemeene opwin ding zich tot zijn dwaze daad liet ver leiden. Hij is niet bij de diamantbewer- kersvereeuiging aangesloten, is 30 jaar oud en leeft gescheiden van zijn vrouw. Een dergelqk geval van bedrog, alt waaraan zich indertijd de graan-leve- rancier Lidval schuldig maakte, heeft zich thans voorgedaan bij de leveran tie van graan voor de door hongersnood geteisterde bevolking van het gouver nement Kazan. Het gouvernementshe- stuur had bij den grondeigenaar Kasem Beek een bestelling van graan geplaatst voor een bedrag van millioen roebel. Drie honderdduizend loebel werden hem als voorschot uitbetaald. EvenalsJLidval, leverde Kasem Beek slechts weinig en dan nog slecht graan. Ten slotte ver pandde hij het graan, in stede van het geheel af te leveren, bij een bank. Een en ander werd ruchtbaar en thans zal het geheele gonvernementshestuur ge rechtelijk ter verantwoording worden geroepen. Van gezaghebbende zijde wordt ge meld, dat bij het Amerikaansche depar tement van marine en bij president Roosevelt niet het plan bestaat de naar de Stille Zuidzee gezonden oorlogssche pen daar te doen blijven. Zij zullen onmiddellijk naar den Atlantischen Oceaan terugkeeren als de mogelijkheid gebleken is om een vloot naar de Stille Zuidzee over te brengen. Ten slotte is het plan gevormd om de strerkte van de Atlantische vloot van 18 tot 23 schepen te vermeerderen. Vrijdagmorgen is op alle schepen te Antwerpen het werk hervat met vreemd werkvolk. Er zijn nu 3480 vreemde arbeiders, die gehuistvest zijn aan boord van schepen der Federation Maritime. Steinmann, de voorzitter der Fédéra- tion Maritime, heeft een dreigbrief ont vangen. De procureur des konings te Napel heeft de gerechtelijke vervolging gelast van twee commissarissen en verscheide ne agenten van politie wegens eeD geheime verstandhouding met de Ca- morra, (een vereeniging van bandieten.) Tengevolge van den slechten aard appeloogst, wordt westelijk Ierland met hongersnood bedreigd. Men vreest ook dat er gebrek aan brandstof zal komen. Moelai Hafid den nieuw uitgeroepen Sultan van Marokko, tracht de bevol king voor zich te winnen door in de plaatsen, waar hij de macht in handen heeft, de drukkende belastingen af te 8< haffen en alleen de rijken te belasten. Voorts heeft hij een groot aantal ge vangenen in vrijheid gesteld, onder wie de heide moordenaars van den Deenschen en Oostenrijkschen vice-con sul Madden te Marakesch, van wie hq er een tot hoofd van den stam der Ascari's heeft benoemd. De Europee- sche bevolking is daarover ten teerste verontwaardigd en de Britsche consul heeft zich daarover ernstig beklaagd bq den gezant te Tanger, op grond, dat Madden Britsch onderdaan was. De kansen op erkenning van den nieuwen saltan door de mogendheden worden daardoor niet versterkt. PlaaUellIk üleuws. HEUSDEN, 7 September. Bij de te 's Hertogenboech gehouden Tentoonstelling van de Noordbrab. Maat- schij. ran Landbouw, 25 September 1J„ kwamen zeer veel bekroningen voor uit deze streek, van paarden, runderen, schapen en varkens, als: Van aangespannen hengsten. Warmbloedras. Ie pr. f75 Cicero, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Ie Afdeeling. Hengsten. Hengsten van warmbloed-ras, geboren in 1904 of vroeger. Beet. prijs Cicero, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans. Drongelen. Hengsten van warmbloed-ras, geboren in 1906. 2e pr. G. J. Branderhorst, Eethen, Hengsten van warmbloed-ras, geboren in 1906. Ie pr. Roeland, van D. van Buurec. Meeuwen. 2e pr. Apollo, van J. Snoek, Nienwcndijk. 2e Afdeeling. Me mén. Merrien van warmbloed-ras, van 46 jaren. 2e pr. Aietta. van H. Freeriks, Waspik. 3e pr. Olga. van W. M. Branderhors*., Genderen. Best. prijs Witvoet, van Leonardos van Herpt. Herpt. Meniën van warmbloed-ras, geboren in 1905. 2e pr. Mina, van de Wed. J. Straver Wm, Babilonienbroek. Merriin van warmbloed-ras, geboren in 1906. 2e pr. G. J. W. Branderhorst, Eethen. Meniën van warmbloed-ras. met haar veulen. 2e prijs Olga, van W. M. Branderhorst, Genderen. Best.prijs Frida, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. 3e afdeeling. Stamboekpsarden. b. Driejarige en oudere hengsten, geboren in de provincie (warmbloed). Ie pr. Cicero, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. 3e pr. Rinaldo, van W. M. Branderhorst, Genderen. 5e afdeeling. Koeien. Melkkoeien (geen stalkoeien). Ie pr. Fritsje H, van Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. 2e pr. Fritsje III. van deselfden. Dragende vaarzen met 4 breede tanden. 2e pr. Leon van Engelen, Haarsteeg. 8e afdeeling. Schapen. Springrammen geboren in 1905 of vroeger. Ie pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Springrammen geboren in 1906. Ie pr. W. M. Branderhorst, Genderen. 4 ooien (geen heischapen). 2e pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. 4 lammeren (geen heischapen). 2e pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. 9e afdeeling. Varkens. Beeren, Yorkshire ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Zeugen, zichtbaar of kennelijk diachtig inlandsch ras. Ie pr. J. W. De Graaflf, Meeuwen. Zeugen met biggen. Yorkshire ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Zeugen met biggen, inlandsch ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Pluimvee. Kippen. 2e pr. G. Vos, Heusden. Konijnen. Vlaamsehe Reuzenkonijnen. Ie pr. W. van Run, Ammerzoden. Japansche konijnen. Ie pr. Jos. Verschuren, Waalwijk. 3e pr. R. G. J. van Kraaoen, Wijk. Land- en Tuinbouw voortbrengselen. A. Landbouwgewassen, Granen en Zaden. Haver. 2e pr. Gebr. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. Aardappelen. 2e pr. H. de Laat, Haarsteeg. B. Tninbouwgewassen, Ooft en Groenten. Peren, 10 soorten, ieder v&n 3 stuks. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Peren, 3 soorten, ieder van 10 stuks. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Peren, 5 stuks van één verscheidenheid. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Appels. Verzameling 10 soorten, van ieder 3 stuks. Ie pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Appels. Verzameling 3 soorten, van ieder 10 stuks. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Appels. Verzameling 5 stuks van ééo verscheidenheid. Ie pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Pruimen. Verzameling van ieder 10 stuks. 1® pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Pruimen. Verzameling 5 soorten van ieder 10 stuks. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Perzikken. Verzameling van ieder 3 stuks. 2e pr. C. H. J. Sprengers, Oudheusden. Hopplanten. Ie pr. H. Mommersteeg, Vlijmen. Dinsdagavond jj. werd alhier in het hotel „Concordia" door verschillende heere i uit Heusden en omstreken een vergadering gehouden ter bespreking van het oprichten eener cursus, ten doel hebbende, jongel' i te bekwamen voor de ad missie-examens der Hoogere Burgerschool. Veehouders en veehandelaren worden met het oog op de beperkende bepalingen omtrent mond- en klauwzeer, opmerkzaam gemaakt, dat de stoomboot Neutraal op bepaalde dagen en uren, vanaf Wondriobem vertrekt. Zie de advertentie in dit blad. SLEEU WIJK. Ter herdenking van den 27en verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin is Woensdag j-1- alhier feest ge vierd, een feest, dat zeer goed geslaagd is en waarop de jeugdige feestvereeniging„Wil- helmina"' met alle recht trots mag zijn. Te 12 uur werden de rijtuigen, die aan het ringrijden moesten deelnemen, op den Hoek opgesteld en ging het in optocht naar het feestterrein, een weide bq de „Ottevan- gershoeve." Te ruim half een nam het ringrijden een aanvang en na afloop daarvan werden verschillende volksspelen uitgevoerd, een en ander opgei usterd door het fanfarecorps „Wilhelmina." In H kort was de uitslag deze Ringrijden. Ie pr„ f 20, de beer A. Ver schoor van der Beek en mej. H. Brand uit Almkerk2e pr„ f 10, de heer Ludwig en mej. T. Dekker; 3e pr., f 5, de heerJ. Ot- tevanger en mej. G. Ottevanger. Sprietloopen. Ie pr. M. Pallen2e pr. W. Bras; 3e pr. W. Duizer. Kopelaan. Ie pr. J. Termaat; 2e pr. D. Dekker; 3e pr. J. Dekker. Blaaetrappen. Ie pr. J. van Pouderoijen; 2e pr. J. van Beest3e pr. P. de Haas Ptn. Tonkruien. Ie pr. J. Ottevanger 2e pr. N. Dekker; 3e pr. A. Ottevanger. Hardloopen met hindernissen. Ie pr. A. Duizen; 2e pr. P. Dekker C.Oz. 3e pr. A. Creemera. Uitgelokt door hst schoone weder, wer den al deze feestelijkheden door velen van heinde en ver bijgewoond, en, hoewel er een opgewekte stemming heerechte, werd de orde niet verstoord, Ten slotte werd door genoemde muziek- vereeniging een concert gegeven, tijdens hetwelk nog eenig vnnrwerk werd afge stoken. HERPT. Woensdagavond had in het café van den heer J. Buijs alhier de aan besteding plaats van het bonwen van een stoomzuivelfabriek. Er werd ingeschreven als volgt: H. Heinlaag, Genderen, f 5661 J. v. Wijk Wz., Wqk, 5588 A. de Bont, Haarsteeg, 5427 A. Donkere, Heusden, 5387 Gebr. Boeren, 62C0 W. Luijken, Vlijmen, 5100 J. Blankere, Nieuwkuik, 4978 H. Kempenaar, Elshout, 4766 A. J. van Horen, Herpt, 4685 Het bouwen van den schoorsteen en het leveren der machineriën enz. blqft buiten de aannemingssom. Het werk is dadel qk aan den laags ten inschrijver gegund. DRONGELEN. Door onzen gemeenteraad is met algemeene stemmen herbenoemd tot lid vxn het burgerlijk armbestuur de heer P. van der Schans. MEEUWEN. Onze torenklok dagteekent reeds van 1475. Zij draagt tot opschrift: „Anno domini MCCCCLXXV. Maria is mijn naem, mijn geluit Gode bequaem." Ook het torenuurwerk behoort ongetwij feld tot de oudste in deze streken. Het sukkelde dan ook reeds jaren aan de ge breken des ouderdoms, hetgeen het gemeen tebestuur aanleiding gaf de heretellingen er van op te dragen aan den heer Ph. van Wijk te Gorinchem, die zich op zeer loffe lijke wijze van de hem opgedragen taak heeft gekweten. ANDEL. Op den 17 Sept. te 's-Graven- hage te houden tentoonstelling zullen Mej. v. E., alhier en den heer v. d. S. te Dron gelen, de Noord-Brabantsche kleederdracht vertegenwoordigen. Terwijl de bewoners van een alleen staande woning afwezig waren, kwam zekere P. waarschijnlijk met minder goede voor nemens, eens een kijkje nemen. Gelukkig echter kwam juist de bewoner even thuis op wiens komst P. het op een loopen zette, Hij werd echter achterhaald en ontving een paar flinke klappen voor zijn minder gewenschte brutaliteit. Ter vervanging van den heer C. Kalis, welke bedankt heeft als secretaris der landbonwvereeniging „Andel en omstre ken", is thans als zoodanig werkzaam, de heer J. den Dekker Dz. VEEN. Het Fanfaregezelschap „Wil- helmina" bracht heden eene ovatie aan den Heer G. H. Jiakoot, van Baarn, bij diens bezoek aan zijne familie alhier, ter gele genheid zijner verloving, en bood Z.Ed.G. het Beschermheerschap aan, dat door hem met blijkbare ingenomenheid werd aan vaard. NIEUWENDIJK. Hier vertrok gisteren weder een gezin en een vrijgezel naar Amerika It. vijf weken tijd vertrokken van hier 24 personen. De vorige gezinnen vestigden zich in den staat Michigan, de laatste gaan naar den staat Wisconsin. Woensdag was 't hier Koninginne- feeet. H Was op het terrein verbazend vol. De spelen werden met genot gadegeslagen. Bij den optocht s morgens was 't mirakel druk. niemand bleef thuis, alles toog naar de straatweg om t opstellen van den stoet te zien. De fanfare, die 't feest op touw zette, luiterde dit heel den dag op met muziek. 't Ging gezellig toe, geen wanklank ver stoorde de feestvreugde, terwijl ©en prachtig vuurwerk een schoon slot was van den feestdag. NEDERHEMERT. De arbeiders, die op de steenfabriek ..de Rijswaard" geen werk meer konden vinden, zijn thans werkzaam aan het kanaal van St An dries. Des Maandags worden zq met de motorboot van den heer Zonneveld gehaald en des Zaterdags gebracht. Gelukkig zijn een veertig mannen hierdoor voor werkeloosheid behoed. VEEN. Als een bewijs dat er veel fruit is, k*n dienen, dat [een koopman alhier deze week H.L. pruimen verkocht voor som van f 2.50 Het dochtertje van den koopman S. had Woensdag het ongeluk van den zol der te vallen, met het gevolg dat zq haar arm brak. RIJSWIJK. Bq de viering van hun 25-jarig huwelijksfeest op Zaterdag 31 Aug. werden den Ed.Achtb. heer Burgemeester dezer gemeente en zijne echtgenoote, vele blijken van belangstelling en waardeering geboden. Van verschillende zijden, zoowel bniten als in de gemeente, werden zij hartelijk ge- lukgewenscht en met prachtige cadeaux verrast, 's Avonds, omstreeks half zes be gaven zich de zangvereenigingen van Andel en Gieesen, voorafgegaan door de fanfare corpsen van Andel en Rqswijk naar „Het Slot" om het zilveren echtpaar eene sere nade te brengen. Getroffen door dit eerbewijs dankte Zijn Ed.Achtb. in een gloedvolle herhaaldelijk toegejuichte toespraak de aanwezigen en trakteerde hen op onbekrompen wijze. Een aardige mede zeer gewaardeerde hul- debetooging werd 's avond om 8 uur door de Rijswijksche zangvereeniging geboden. Alvorens eenige liederen ten beste te geven, hing zij boven de brug, die toegang tot „Het Slot" verleend, eene reeks lampions, welke na aangestoken te zijn eenige toepasselijke woorden vertoonden, en met meer dan 200 overige, die den slottuin verlichten, een prachtig gezicht opleverden. Hiermede de openbare huldebetuigingen afgeloopen zijnde, begaf het bij honderden samengestroomde publiek zich naar de even eens aardig verlichte speelplaats der school, om onder het genot van de door Rijswijks fanfare ten beste gegeven muziek, de feest vreugde voort te zetten, welke tot omstreeks elf uur voortduurde. Nu men met het delven der late aardappelen begonnen is, blqkt dat op sommige akkers wel i door de gevreesde ziekte is aangetast, terwijl op andere weer betrekkelijk weinig „zieken" worden ge vonden. De qualiteit is goedde prijs laag. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen vrq bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 48 zalmen gevangen, bij Gorinchem 7, te Hardinxveld 90 en te Ammeretol 43, waaronder 16 St. Jacobjee. De besomming aan andere rivier- en poldervisch was minder loonend. Zalm deed f 1.101.30, St. Jacobjee f 1,25—1.70, aal 20—25, paling 46—50, snoek 2023, snoekbaars 3538, zeelt 28 32, baars 1620, bliek 1315, voorn 7 10 ct., allee per 4 K.G. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Op de markten was de aanvoer groot. De handel liet echter te wenschen over. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 70 4 71 ct., 2de kwaliteit 68 il 64 ct per K.G., melkkoeien f 140 il f 200, neurende f 130 4 f 210, guste f 120 4 f170, pinken f 50 4 f 100, kalveren f 12 il f 25, vette 57 k 58 ct, vette varkens voor in landsch gebruik 58 4 60 ct, voor Engeland 53 4 54 ct per K.G., biggen f6 4 f 10, drachtige zeugen f 52 4 f 72. drachtige gelten f 40 4 f 50, schottelingen f 20 4 f 30, schapen f 14 4 f 25, luxe-paarden, f 400 4 f 610, werkpaarden lstc kwaliteit f 300 4 f 410, 2e kwaliteit f 180 4 f 230, twee-en- een-halfjarige f300 4 f 325, anderhalf jarige f 200 4 f230 per stak. KI tinenland. Woensdag ontving de N. R. Ct. het volgende Reu ter- telegram „De Times verneemt uit Singapore: „De toestand in Atjeh is weer ver ontrustend. De ex-sultan is gearresteerd en naar Batavia gebracht De vriend schappelijk gezinde Atjehers zijn ge belgd over de van hen gevorderde hee rendiensten en over het feit, dat zij gedwongen worden als dragers dienst te doen bq de militaire trans po i ten. Verder hebben rij bezwaren tegen het sluiten van havensimei het oog op de afleiding van den handel. De militaire overheid is er op voorbereid om elke 'poging tot opstand te onderdrukken. De Red. teekent hierbij aan Wij raden onzen lezers aan dit bericht uit Engelsche bron met het noodige voorbehoud te aanvaarden, tenzq van de zijde van de Nederlandsch-Indische re geering bevestiging komt. Gegeven de openhartigheid, waarmede de Indische regeering den laatsten tqd ons op de hoogte houdt van hetgeen in de koloniën geschiedt, is het niet aan te nemen, dat wij een dergelijke zeer ernstige tq- ding via Singapore zonden moeten ver nemen. Want ernstig is het bericht voor dengene, die tusschen de regels door leest. Dat de gewezen sultan, wien na zijn gevangenneming een woning in Kota Radja was aangewezen, gevangen ge nomen zou zijn en naar Batavia opge zonden, moet wel aldus verstaan a or den, dat men in Atjeh tot de slotsom zou gekomen zijn, dat er zich om zijn persoon weer een partij zon gaan groe- peeren, die dan opnieuw den strijd tegen ons zou willen gaan aanbinden. Mocht onverhoopt het bericht, zoo als het overkwam, geheel waar zqn, dan nog bestaat er geen reden tot onge rustheid. Misschen zon het dit goede gevolg hebben, dat den generaal-majoor Van Daalen, gouverneur van Ateh, ein delijk voldoende troepen ter beschik king werden gesteld, waardoor hij zijn taak vlugger en dos beter zou kunnen vervullen. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvan gen telegram, is de versterking Wa- landerie Tastobo Legira, in het land schap Mori (Celebes en onderhoorighe- den) vermeesterd en zijn daarbij een Enropeesche en een Amboineesche mi litair zwaar en een Europeesche en twee Amboineesche militairen lichtgewond, allen beneden dei' rang van officier. De vijand bekwam in verschillende gevech ten 31 dooden, waaronder het hoofd van het verzet, Marondoe. Vele vuur wapenen werden buit gemaakt. Veel hoofden met hun volgelingen kwamen in onderwerping. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram kwamen 80 mannen uit het voormalig sultanswakenegebied Koeloe onder den Imeum en den Teung- koe met kwade bedoelingen bij het bi vak te Seudoe (Atjeh en Onderhoorigheden.) Zij werden tijdig ontdekt en vielen eene uitgerukte patrouille aan, waarvan sneuvelde een inlandsch» en licht ge wond werd een Europeesche militair, beiden beneden den rang van officier, terwijl 2 geweren '95 verloren gingen. De vijand bekwam 18 dooden. Naar het Centr. uit goede bron ver neemt, zullen eerstdaags de noodige stappen worden gedaan om ook een nik kelen 10 eentstuk uit te geven. Het model, dat reeds gemaekt werd, is ge heel als dat van den nikkelen stuiver, doch iets grooter. Uit de beste bron vernam nu echter het U. D., dat hiervan volstrekt niets bekend is bij hen, die van zulk een voornemen het eerst onderricht zouden moeten zijn. Jaren geleden is er over gedacht, om ook een nikkelen 10-cent- stuk in omloop te brengen en zijn er met het oog daarop eenige modellen vervaardigd; daarbij is 't echter geble ven. Het zou bovendien hoogst onprac- tisch zijn nu reeds nikkelen 10 cent stukken te gaan vervaardigen, daar nog ten eenenmale onbekend is, hoe het nikkelen stuiverstuk in de circulatie zal bevallen. Men dient daarvan eerst de grondige ondervinding te hebben gekregen, alvorens tot het aaumunten van 10 centstukken over te gaan. Dat vergissing en bedrog met een nieuwen stuiver toch niet geheel uit gesloten zijn, blijkt uit de mededeeling van „L. en V.," dat n.l. te 's-Graven- hage een ambtenaar der belastingen het slachtoffer der nieuwe stuivertjes is ge worden. Ze werden aangeboden in rol letjes tusschen rolletjes kwartjes om daarvoor door te gaan. Men zij dus ge waarschuwd en overtuige zich steeds van den inhoud der in rolletjes aan geboden geldswaarden. Door een winkelier in de Mauritsstraat te Rotterdam is op een politiebureau een valsch stuiverstukje (nieuw model) gedeponeerd, door hem in betaling ont vangen. Men schrijft aan het Vad. Door eenige sigarenfabrikanten te Eindhoven, wordt de oprichting van een trust, tot coöperatieven inkoop van tabak, zoowel direct aan de markt als bij de grootere grossiers overwogen. Het plan vormt nog steeds een on derwerp van bespreking en zal nader worden toegelicht en uitgewerkt. De dure tabaksmarkt en felle concurrentie is de oorzaak, dat de sigarenfabrikanten naar middelen omzien, om hun geringe winsten iets te kannen verbeteren. Han fabrikaat kunnen zij bezwaarlijk ver- hoogen. Het zon te veel geldelqke of*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2