1-osnes h*eft Land's alibi aangetoond. On bet tijdstip van den moord was by bij hem, den hospes, in huis. Tijdens de voorloopige hechtenis heeft Land tegen een van rijn bewakeis gezegd, dat hij een groote som geld zou krijgen, wanneer hij zijne straf uitgezeten had. B» halve zijne zelfbeschuldiging, waren er geen bewijzen tegen Land te inden. De gezworenen hebben hem dan ook onschuldig verklaard, en daarna is hij vrij gesproken. De transatlantische trein, die om 8 u. 50 min. des morgens van Parijs naar Cherbourg vertrekt, moest in de tunnel van Breval, nabij Mantes, voor onvei lige s*-ioen stoppen. Een sneltrein om 9 uur van Parijs vertrokken, reed met groote snelheid op den stilstaanden trein in, vernieldde den achtersten wa gen en deed verscheidene andere wa gens ontsporen. Het verkeer in de richting Cherbourg was tot 4 uur in den middag onderbroken. Van de 20 gewonden is er één ernstig gewond. Uit Antwerpen werd Vrijdag gemeld: Het havengeschil mag als geëindigd beschouwd worden. De Federatie heeft te 11 uur vergaderd en, na een heftige woordenwisseling tusschen voor- en tegenstanders, bij meerderheid besloten •lat de "italuiting opgeheven is. Onmi 1- dellijk werd aan de stouwers getelegra feerd dat dezen van morgen af alle Antwerpenaars tot het werk mogen aanvaarden. De grootste geestdrilt heerecht aan den haven kant en ter beurze. De Duitsche Kabelmaatschappij sein de gisteren uit Sjanghai Bij een soort Boksersopstand, tegen de Christenen gericht, in den kreits Kunt-joeki, in het district Kioekiang van de nrovincie Kiangsi, is de Itali- aaneche Laze ris ten pater Carsduglia ver moord. Een Fransche Lazarist, die daar werkt is gevlucht. Het seminarie en de kerk zijn verbrand. De zending klaagt over gebrek aan wezenlijke bescherming van de mandarijnen, die maar in schijn tegen de oproerlingen optreden. Volgens berichten van Chineezen uit het bin nenland, zijn veel Chineescbe Christe nen, priesters en leeken, gedood en vele kerken verwoest. Van verschillende plaatsen in Rus land komen weder berichten van troe belen op liet platteland. De boeren staken op vele landgoederen de graan- voorreden in brand. De overheid staat er vaak machteloos tegenover, daar de p<<liti« niet overal tegelyk kan zyn. Volgens een Lyonsch blad heeft een jong geleerde daar ter stede een toestel uitgevonden om electrische drijfkracht zonder draad of kabel op verren afstand over te brengen. In de gevangenis to Koepjanks heb ben de gevangenen oproer gemaakt. De gevangenen waren er op de een of andere manier in geslaagd uit hun cel len te komen en hadden zich verschanst in de badzaal. Vervolgens trachtten zij de gevangenis in brand te steken. Hun opzet mislukte echter. De gevan- geniswacht slaagde er in, geholpen door de militaire macht, de oproermakers te bedwingen en den brand nog tijdig te b'.usschen. Bij het gevecht werden vier wachters en vijf gevangenen gedood. Als men een Berlijnsch blad mag gelooven, zal de tabak in Duitschland zwaarder belast worden, om het tekort in de rijkskas te dekken. In de eerste plaats zou het invoerrecht op sigareu, dat nu reeds 270 mk. de 100 K.G. is, aanmerkelijk verhoogd worden, en te gelijk zouden de inlandsche sigaren naar de verkoopswaarde door een ban derol-belasting getroffen worden. Om deze laatste betaling uitvoerbaar te ma ken, zou men de vervaardiging van si garen door de huisnijverheid moeten verbieden. Dit schijnt ook werkelyk het plan te zgn. De zonderlinge nazomer brengt aan een gedeelte van Frankrijk allerlei grie zeligs: onweer, windhoos, overstroo- miug. Uit Agde, uit Montpellier, uit Vias (llérault), uit Lodeve, komen be richten. De vlakte vau Agde, te FlO' rensac, staat onder water en de Hérault wordt aldoor hooger. Te Montagnac heeft de regen niet slechts den wijn oogst vernield, maar de druiveboomen out rorteld. Zelfs telegraafpalen vielen onder het geweld van het water. Zeven dorpen dierven alle licht. Het dorp Bessau is overstroomd, de menschen zaten op de daken. In het viaduct van Gignac zoo seint men uit Montpel lier zgn vijf bogen ingestort. Te Co in pan an is een baanwachtersvrouw, die op het dak van haar huisje gevlucht was, door een locomotief ontzet. Te Viae Hérault) hoopten de treinen zich op, daar storm en regen hun het ver dergaan beletten. Te Lavacquerie zoo meldt men uit L»»deve staat het water tot 3 M. hoog in de straten. Op één hoeve verdronken 500 schapen. Te Sainv-Jean-de-la-Blaquièire zijn een oliemolen en een brug vernield, enz. Plaatselftk lileuus. HEUSDEN, 28 September. De wachtmeester der Kon. Maréchaussee vierde Donderdag zgn 24-jarig jubilee. Bg die gelegenheid bracht hem de Heuaden- sche Harmonie een serenade. De jubilaris werd door den heer A. M. de Roon hartelijk toegesproken en gecom plimenteerd. De heer De Bniijn bedankte voor de rriendebjke attentie en onthaalde op gulle wijze de muzikanten. Wij wenschen den gverigen en wel willenden wachtmeester geluk met de zilveren medaille en hopen dat nog eenmaal de gouden zgn borst moge vereieren. Donderdag 23 October a. s. zal het 50 jaren geleden zgn, dat het Klooster der Eerw. Zosters en de R.-K. bijzondere meia- jes-ecbool werden opgericht. WERKENDAM. Reeds geruimen tgd hebben de man uiaetuners gegadigden ge legenheid gegeven, koopjes te doen wegens vergevorderd seizoen, of om andere redenen. Thans, nu C. P. Comet in zijn winkel verandering wil brengen, biedt hij eveneens de gelegenheid aan tegen spotgoedkoop® prijzen in te slaan. (Zie advertentie.) Met genoegen melden we, dat de heer J. A. Mussert, die Augustus 1904 als 2e luitenant der artillerie werd aangesteld, thans bevorderd is tot le. Eergister werd van A. Visser, alhier, een zeer klein kind door een beteer aan gereden en bekwam het wicht eenig letsel. Donderdag 10 October zal de cam pagne aan de suikerfabriek, alhier, een aanvang nemen. Wegens vergevorderd seizoen of om andere redenen, houden eenige manufao- turiere reeds geruimen tijd opruiming van hun voorraad tegen verminderde prijzen. ANDEL. Een hollend paard van den landbouwer v. E. uit het naburige Gieseen, veroorzaakte alhier eene buitengewone ont steltenis. Gelukkig was niemand op de kar aanwezig en sloeg het woeste dier, na het dorp doorgehold te zgn zonder ongelukken te veroorzaken eene eenzame richting in, waar het eindelyk tot staan kwam en kon gegrepen worden. Vanaf 5 October, zal ook in deze gemeente, voor jongelingen de gelegenheid bestaan militair onderricht te ontvangen. De lessen znllen gegeven worden in het ge bouw der openbare school. Op de paardenmarkt te Zal t bom mei had de landbouwersknecht M. S. het onge luk van een paard een hevige trap te ontvangen. Naar huis vervoerd zijnde, bleek, dat hg gelukkig geen ernstig letsel had be komen, zoodat eenige dagen rust het pijn lijke been weer spoedig zullen herstellen. GORINCHEM. Tot secretaris-penning meester van het waterschap,,De Overwaard" is benoemd de heer C. J. A. Boom. c&nd.- notaris alhier. Itl>i neiilaiid. De regeering heeft bij een afzonder lijk wetsontwerp voorgesteld, art 38 van hoofdstuk IX (Waterstaat) der thans loopende Staatsbegrooting te verhoogen met f 500,000, met de bedoeling, dat dit een eerste termijn zal zijn van eene uitgaaf van ten hoogste 4 millioen, ten einde den waterweg van Rotterdam naar zee te verbeteren. Zooals de minister van waterstaat in zijne Memorie van Toelichting opmerkt, vermeerdert de diepgang der groote schepen nog voortdurend. Er zijn reeds schepen van ongeveer 146 decimeters holte en 90 decimeters diepgang in één getyde met don vloed tot Rotterdam opgestoomd. Het is echter gewenscht, dat die van 95 decimeters, diepgang kunnen binnenvallen, althans in gewone gevallen, als de wind niet al te sterk oostelijk is. Dan kunnen schepen van 90 decimeters zelfs by den ergsten oostenwind tijdens hoogwater binnen komen. De middelen, waarmede de minister denkt de thans noodige meerdere diepte te verkrijgen, zijn: lo. Het maken van eene zuidwaarts omgebogen verlenging van het zuider hoofd. 2«. Het verrichten van baggerwerk over een groot deel van den waterweg. Een twintigtal jaren geleden, toen de groote baggerwerken tot vorming der rivier uitgevoerd werden, was er een kunstmatige geul niet ver van den lagen dam, die op 225 meters uit het zuiderhoofd ligt. In den loop der jaren heeft die geul zich langzaam naar het noorderhoofd verplaatst. De ondiepe rug, die zich reeds sêdert een tiental jaren langs genoemden lagen dam be vindt en die de Zuidwal genoemd wordt, kan volgens de Memorie van Toelich ting voortdurend toenemen, terwijl hij zich in den laatsten tijd ook zeewaarts heeft uitgebreid. De in zee uitstekende punt levert eene belemmering togen het behoorlijk intreden van den vloed. Aan de zeezijde v^n-het zuiderhoofd is een zeer groote diépte, hoofdzakelijk het gevolg van deu stroom, die zich in het geval van vloed in zee en in den waterweg van uit de Brielsche vlakte (het deel der zee tusschen den waterweg en de Brielsche Maas) naar den waterweg toe beweegt, en die om het zuiderhoofd moet draaien. Zulk eeu stroom geeft aanleiding tot draaikolken, •lie voor het zuiderhoofd verdieping geven, terwijl het aldaar uitgeschuurde zand zich op den Zuidwal nederzet. Het voornemen is nu om dezeu stroom zoodanig te leiden, dat hij geleidelijk den mond binnenkomt. Hiervoor zon het zuiderhoofd ver lengd moeten worden De koeten van de voorgestelde ver lenging, die door zeer diep water ge legd moeten worden, zijn op bijna twee millioen gulden geraamd. De minister acht eene doorgaande vaardiepte van 80 de< imeters onder iaagwater over minstens 100 meters breedte noodig. Op vele plaatsen wordt deze diepte niet, of althans niet over die volle breedte aangetroffen. De mi nister wil een geul van minstens die diepte en breedte doen baggeren. Hij hoopt, dat deze door «le verbetering van den mond zich in stand zal hou den. Het baggerwerk wordt geraamd op 1 4 1V, millioen, dus met de verlen ging vau het zuiderhoofd zullen de kosten ruim 3 millioen zijn. De mi nister rekent met het oog op tegen vallers, als verhooging van den prijs van rijshout en steen, op 4 millioen De gemeente Rotterdam heeft zich bereid verklaard, daarin of f 800,000 bij te dragen. bankbiljet ad f 25 B. B. P. no. 4288.verdiepingen van de huidenzouterij en de De burgemeester van Boekoop ver boekt inbeslagneming en bericht. Men meldt uit Rotterdam: Een hoofdagent van politie zag eer gisteravond een vreemdeling in gezel schap metden beruchten kwartjesvinder David Vet uit Amsterdam uit een café komen in de Schavensteeg. Hij nam beide mee naar 't politiebureau alwaar de vreemdeling, een spoorwegambtenaar uit Straatsburg vertelde, dat hem door valach kaartspelen f 20 was afgezet Daar de politie echter geen overtuigende bewijzen had, werd Vet weder op vrije voeten gesteld. Bij een huiselijke twist in de Katen- drechtsche laan te Rotterdam, waarbij de zoon de partij koos voor de moeder, heeft de vader, zekere J. A. M. B. het rechteroor van zijn zoon finaal afge beten. tlompenmakerij zyn uitgebrand, terwijl aet tabaks- en het drogistpakhuis alleen waterschade bekwamen. In de zaak van de hee ren Gebr. de Swaan te Groningen was men bezig met een takel groote pakken zakken van de 3e etage naar beneden te laten, toen een bundel zakken uit de los schoot, en op het hoofd van den heer M. de Swaan viel. De getroffene is in het Aca demisch Ziekenhuis tengevolge van een ïloednitstorting in de hersens overle den. Dezer dagen vervoegde zich aan een der bij postkantoren eene dienstbode met een telegram, waarin den geadres seerde, in een Geldersch plaatsje woonachtig verzocht werd, per om gaande een pot boter te zenden. Na afrekening met den ambtenaar blee ze eea poosje wachten en vroeg eindelijk heel naïef: Meneer, kan ik er misschien op wachten, dat ik de boter mee kan krijgen Donderdag werd door het bestuur .'an deu Bond tegen Vaccinedwang aan H. M. de Koningin het destijds gepu bliceerde adres in particuliere audiëntie aangeboden. Dit adres ging vergezeld van een albnm bevattende ruim 49,000 hand- teekeningen van adhaesiebetuiging, ter wijl tevens ruim 286 kerkeraden en andere corporaties van sympathie met het adres blijk gaven. Woensdag werden voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer in het district Schiedam officieel can- didaat gesteld de hoerenJhr. mr. D. J. de Geer, door de anti-rev., christ. hist, en r.-k.; Dr. J. van Leeuwen, door de sociaal-democratenA. P. Staalman, door de christen-democraten; H. J. Ver steeg, door de liberalen en vrijz.-demo- cratenA. W. F. Ideuburg, gouverneur van Suriname, door de A.-R. Juffrouw N. uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam, is de dupe geworden van een oplichter, die voorgaf bij haar als kostganger te willen inwonenhet opdisschen van het verhaal van erfe nis, de belofte van tractaties als hï eerdaags jarig was, namen die juf frouw zoo voor hem in, dat zy hem a vast huisvestte en goed te eten en te drinken gaf. Na een paar dagen ont haald te zgn, vertrok de man om zijn koffer met kleeding te halen van de Antwerpsche boot en kwam niet meer teiug. Uit een portemonnaie van de juffrouw, die op de tafel gelegen had nam hg nog f 2.30 weg. De 8t.-Ct. bevat het Kon. besluit waarbij is bevorderd tot luitenant-gene raal, de generaal-majoor W. F. Ridder van Rappard, Minister van Oorlog. In Friesland is groote behoefte aan drinkwater. Het wordt nu aangevoerc uit de meren, en uit Amsterdam word geregeld leidingwater" naar Fneslanc verzonden, via Lemmer. Harlii gen krijgt water per spoor van uit de pompen aan de stations te Hee renveen en elders. Men seint uit Utrecht aan de Nijm Ct.: In het begin van Augustus werd Utrecht gearresteerd de kassier PleijIer verdacht van verduistering, doch vrij gelaten wegens gebrek aan bewijs. Thans zijn er bewijzen verduistering Met de boring naar steenkolen van duizenden, doch nu is de vogel gevlo- Rijkswege op het landgoed „Buskers _en> vermoedelijk naar Engeland. by Winterswijk is men nu gekomen tot eene diepte van 120 meter. Op tele- Men meldt uit Haarlem: graphisch bevel van hooger hand wordt, De politie heeft twee beruchte de boring voortgezet. Reeds zijn kali zouten geconstateerd. per sonen, S. en B. aangehouden, verdach van de inbraak in de Morinnesteeg op Zondag j 1. De afwezigheid van Amsterdam's burgemeester Van Leeuwen, die op 't oogenblik te Venetië vertoeft en een verlof voorloopig voor twee maanden heeft aangevraagd, dreigt voor die ge meente van veel ernstiger beteekenis te wezen, dan vermoed werd, schrijft het N. v. N. De heer Van Leeuwen tlekaa» heeft zich totaal overwerkt en door zijn jongmensch die oogenschgnlyk sliep familie wordt er met allen ernst bij hem le,*erge(1f9 trachtte men hem te wekken op aangedrongen, dat hij zijn ambt als f®1"8,1 10911 men wat water in zyn monc burgemeester der hoofdstad zal neerleg- Itelloopen.gaf dit jongemenach, dat zich gen. Verwacht wordt, dat mr. Van Leeu-i bhJkbaar slapende hield, teekenen van Vrijdagmiddag werd aan het einde van een gang, op de eerste verdieping van pand no. 131 aan de Wyahaven te Rotterdam, waar is gevestigd het agent- da n"v e r"moedw e rcf, sic h rij ft «chaP va\<*e Amsterdarasche Liquida achter een deur gevonden een wen ditmaal aan dien aandrang zal toe geven I leven. Men beduidde hem dat hij het kantoor had te verlaten. Dit wilde hr niet en toen men van de politie sprak De Leeuw. Ct. schrijft: dreigde hij met zijn mes. Ziende, da Den 3«len dezer maand werd ons uit zlJn houding hem niet helpen zou, zette Corn werd gemeld de eigenaardige vondst Ï1 het op een loopen, waarbij een tweede van een Engelschen vlieger tusschen persoon, waarschijnlijk zijn handlanger, Zurich en Cernwerd. Men herinnert die op straat post gevat had, te voorschijn en zich, dat de vlieger op een aanmerke lijke hoogte in de lucht zweefde en dat het vliegertouw bevestigd was aan een telegraafpaal. Aan het verzoek om bericht naar Saltburn bij Huil werd door deu vinder gevolg geveven. Thans meldt men ons uit Cornwerd, dd. 25 Sept.: De vlieger, die onlangs een reisje maakte naar de Friesche kust is, op vei zoek, naar Engeland teruggekeerd. kwam. De politie kwam juistaan. Beiden zetten het nu op een loopen, en toen begon een drijfjacht langs Wijnhaven Posthoorn8teeg, Soetensteeg, korte Hoog straat naar de Zandstraat. In de Mos- i terdsteeg bij de Weste Wagenstraat were hij eindelijk gegrepen, toen hij, doende of hij van den Prins geen kwaad wist. doodkalm die steeg uitwandel*lede Weste Wagenstraat in. Naar het politiebureau gebracht, bleek deze vluchteling te zijn Het verzoek was gekomen, den vluch- hij de politie welbekende H F. In teling, die den afstand naar hier binnen zlJn "ezll waren acht valsche sleutels, de 24 uur aflegde, terug te zenden, ^^L..111?8 611 eeu waarna voor den gevondene gaarne eeu Zyn handlanger was echter ontkomen. andere zou worden overgestuurd. Aldus geschiedde en zoo kwam hier heden no. I Even voor tienen brak Woensdagavond 2 aan, ii» alles de gelijke van zijn voor brand uit in het complex panden o- gelzang te Rotterdam, twee verdiepingen hoog, waarin gevestigd zijn de huiden zouterij der firma J. vau den Berg en het klompenhuis van A. J. Erkendiep Beide panden, die binnen door commu uicatie hebben brandden gelijktijdig Het vuur deelde zich mede aan de daken rechtbank een jaar tuchtschool gevor- van het belendend tabakspakhuis der derd. Overeenkomstig de bepalingen firma C. Brugelman en Zonen en he!. van de Kinderwetten werd de zaak met drogistpakhuis en de zeepfabriek van gesloten deuren behandeld. E- A. de ries. De brandweer trad zeer krachtig op Uit een brief verzonden 13 Septem- met 7 sectiespuiten en twee stoomspui- ber 1907 uit Heerjansdam, aangekomen ten, zoodat reeds om 11 uur het gevaar te Boskoop 14 Sept., is vermist een voor uitbreiding geweken was. Twee ganger. Tegen den 16-jarigen knaap uit Leiden, die een paar maanden geleden een jon gen met een knipmes een steek toe bracht, tengevolge waarvan deze over leed, werd door het O. M. bij de Haagsche Ml I van Men meldt uit Arnhem: Vrijdagmiddag is in een trein tusschen Oosterbeek en hier een heer, die met zijn familie uit Amsterdam kwam en naar Venlo, zijn woonplaats, wilde reizen, plotseling overleden. Het stoffelijk over schot werd naar het St. Elisabethsgast- huis, alhier, vervoerd. Uit Enkhuizen meldt men: De behoefte aan water wordt met den dag grooter, een aantal geziuneu zijn geheel zonder drink- en waschwater; reikhalzend wordt naar een flinke regen bui uitgezien, maar de hemel blijft glas helder. Om in de behoefte te voorzien zullen wagous duinwater worden aan gevoerd. Bij de Woensdag gehouden manoeuvres heeft een ongeluk plaats gehad op de Loosdrechtsclie heide, dat betrekkelijk n°g goed is afgeloopen. In de pauze heeft een wachtmeester van het derde regiment artillerie de onvoorzichtigheid gehad om een vuurmond aan een col lega uit te leggen. Hg vergat daarbij echter dat het stuk buiten gevecht was gesteld tijdens de manoeuvres eu de sectiocommandant dat stuk niet had laten ontladen, zoodat tijdens de schijnbewe ging het stuk afging. Het paard van een ander stuk werd deerlijk verwond, daar het de lading pal in de borst kreeg. Later is deze uit de borst verwgderd. Wonder boven wonder werd van de tal rijke omstanders niemand getroffen. De consternatie by het paard was groot, teme jr daar generaal Vetter de manoeu vres bijwoonde. Een onderzoek is inge steld. Men meldt uit Bergen-op-Zoom Gistermorgen is alhier de wagenbe stuurder C. N. 21 jaar oud in hechtenis genomen, verdacht van mishandelingen bedoeld bij art. 244 wetboek van straf recht, met een 10-jarig meisje. De onverlaat heeft bekend den mis daad gepleegd te hebben. Hij heeft bet kind met een mes be dreigd om haar op deze wijze te dwingen. Het meisje heeft het toen op een schreeu wen gezet, waarop de onverlaat een pruim tabak uit zijn mond nam en iiaar in de mond stopte om haar zoo doende het schreeuwen te beletten. De dokter, die het kind onderzocht heeft, bracht al deze feiten aan het liebt, waarop een volledige bekentenis volgde. De man is naar Breda getransporteerd. Uit Dordrecht werd gisteren geschre ven Een 36-tal werklieden waren door een koffiehuishouder alhier, optredende namens de stuwadoorsvereeniging te Rotterdam aangeworven, naar aanlei ding van een advertentie, waarin de vereeniging 100 werklieden vroeg voor het lossen van schepen tegen een loon van f 3 per dag, vrij logies, vrij eten, drinken en tabak. Heden morgen te zes uur zouden die 36 werklieden per s.s. „Dankbaarheid" van hier naar Rotterdam vertrekken. Een twintigtal Rotterdamsche bootwer kers kwamen echter te voet en per rij wiel van Rotterdam hier aan ora de aangeworvenen te overreden niet naar Rotterdam te gaan. Dit gelukte en toen de boot aan de Hooikade alhier kwam om de werklieden aanboord te nemen, weigerden dezen, waarop de boot on verrichter zake vertrok. Dank zij de aanwezigheid van politie liep alles ordelijk af. Inmiddels wordt ook door andere personen hier getracht werkvolk aan te werven, dat onder po- litie-geleide per boot naar Rotterdam zal vertrekken. Gistermiddag werden te Rotterdam een 20tal Calandstraters, die hun gereed schap in het pakhuis van de firma Swarttouw hadden gebracht, op hun terugweg door eeu 200 tal stakers lastig gevallen en met steenen gegooid. Toen de politie kwam opdagen namen zij de vlucht, doch verbraken tevens het slot van de draaibrug over den Buizeuwaal en zetten die open zoodat de politie niet bij hen kon komen. Nu namen zij steenen op en begonnen zoowel de politie als de Calandstraters te bombardeeren. Een inspecteur van politie vertoonde nu zijn revolver en dreigde de aanval lers te zullen neerschieten waarop zij het hazenpad kozen, zonder dat arres taties hadden kunnen plaats hebben. Tevens werden door de huzaren een 800-tal stakers uiteengejaagd, die voor het kantoor van Thomsen samenschool den toen een aantal losse werklieden het stoomschip Moralitz met een ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2