zoo boog op sommigen punten van vijf tot zeven meter dat er geen denken aan is nog van 't jaar den «poorwe* te openen. Vrijdag was men van het station Aal westwaarts gaande, met een trein tot Tonga, 13 K. M. ten W. van Haugastol gekomen, maar tot Finse was de weg door de sneeuw ge heel versperd. De sneeuw is ook in andere deelen van Noorwegen zoo onverwachts en in zoo groote hoeveelheid gekomen, dat er veel graan, vooral haver te velde bedolven is. De Koningin-weduwe van Saksen is Zondagochtend tegen vier uui overle den. Sinds eenige dagen is er een critieke toestand op de Turksch-Montenegrijn- sche grens en in verband daarmede is de verhouding tusschen beide landen min of meer gespannen. De berichten spreken elkander echter tegen. Volgens berichten van Montenegrijnsche zijde zouden de Turksche troepen het grond gebied van eenige Montenogrij nsche dorpjes hebben betreden en zou er dien tengevolge een schermutseling hebben plaats gehad. Volgens de berichten uit Turksche bron zouden Montenegrijnsche soldaten een Turksch blokhuis hebben overvallen. De Porte heeft haar zaak gelastigde naar Cettinje gezonden om «tappen te doen tot het doen ophouden der vijandelijkheden en het bewerken van de bestraffing der schuldigen. Volgens berichten van Montenegrijn sche zijde duren de schermutselingen cp de grenzen intusschen voort. Men vertelt, dat de Turken 1400 man en de Montenegrijnen 4000 mm langs de grens hebben samengetrokken. President Roosevelt heeft ambtelijk bericht ontvangen, dat de vloot gereed is om den tocht naar den Stillen Oceaan te aanvaarden. Op alle oorlogsschepen, die van de armada deel uitmaken, zijn 'e Japansche koks, oppassers enz. ont slagen en door negers vervangen- Er wordt zoo iets gemompeld van 8pionnage-gevaar. De Daily Telegraph verneemt uit New York het volgende: „De directies van 65 spoorwegstelsels in de Vereenigde Staten, d. w. z. van feitelijk alle Amerikaansche spoorwegen, hebben besloten, de loonsverhooging van 10 pet., geëischt door op één na alle vakbonden voor spoorwegmannen, te weigeren. Dit besluit zal echter pas einde De cember aan de spoorwegmannen worden bekend gemaakt, na het congres der spoorwegdirecties, dat te New York wordt gehouden, op welk congres de redenen tot weigering nader zullen wor den gepreciseerd. Het is echter de vraag of de spour- wegrnannen, met het oog op de veran derde tijdsomstandigheden, wel zullen gevolg geven aan hun plan om, indien hun eischen niet mochten worden in gewilligd, tot staking over te gaan." Een Bcrlijnsche handelsfirma heeft op een offerte, gedaan aan een huis te \Varschau, het volgende antwoord ont vangen. „Ik kan in het geheel niet ingaan op u voorstellen, want alle kooplieden in War chau en het koninkrijk Polen nëuoën i^lóterTr^u goederen meer te betrekken uit Pruisefi^envoora1- niet uit Berlijn. „Dit besluit is uitgelokt door de schandelijke onteigeningswet, die bij den Pruisischen Landdag is ingediend. Wij willen met een natie, die op zóó lagen trap van beschaving staat, niets meer te maken hebben." Reuter seint d.d. 15 dezer uit Teheran het volgende: „Twee winkeliers zijn hier onlangs door soldaten vermoord. Leden dér volksvertegenwoordiging en anderen hebben vandaag geprotesteerd tegen uitstel van de terechtstelling der moor- dienaars. Tengevolge daarvan is het ministerie afgetred n. Met het oog op de dreigende houding van de menigte zijn aan de lijfwacht van den Sjah en aan de troepen van het garnizoen scherpe patronen uitge reikt. Aan bovenstaand Reuter-telegram kan nog het een en ander worden toegevoegd. De moordenaars van de beide winke liers waren behoorlijk herkend en in de gevangenis gezet. De makkers der ge detineerde soldaten boden aan, geld bijeen te brengen, teneinde hen onder »orgtocht te doen vrijlaten. Maar de familieleden van de verslagenen, en ook de parlementsleden, drongon er op aan dat de moordenaars zouden worden te rechtgesteld. Ook werd er door de par lementsleden bij den Sjah op aangedron gen dat Saad-ed-Dowlé en dp aanvoerder der lijfgarde zouden worden ontslagen. Men verdacht di#, hélden ervan te heu len met de jyijahden der constitutie. De aTgetneene verwarring nam nog *loor het aftreden van het ministerie. Bjah beantwoorde dezen zet op krasse Je Hij liet den gouverneur vauSjiras, km Sultanfl, en den oud-gouverneur Trabis, Nizaru-el-Moelik, evenals den afgetreden minister-president en den minister van binnenlandscke zaken in hechtenis nemen. Dit bracht de op winding het toppunt. Het volk stroomde Zondagmiddag naar het gebouw der Nationale Vergadering en verzamelde zich voor de daarnaastgelegen moskee. De menigte wilde niet naar huis gaan. Priesters hielden toespraken, die tegen de dynastie gericht waren er werd thee rondgepresenteerd en niemand dacht er aan, naar huis te gaan. Inmiddels had den de parlementsleden een krassen brief opgesteld aan den Sjah. Een later telegram van Zondag aan de Times behelst dat de reactionairen in Teheran zich op een plein hadden verzameld, terwijl de mannen der volks partij waren bijeengekomen in een mos kee. Weer iets later werd aan hetzelfde blad getelegrafeerd, dat straatgevechten begonnen waren. Het city-blad wijdt nog eenige be schouwingen aan deze gebeurtenissen; het gelooft dat in Perzië de revolutie is uitgebroken. Nog ernstiger is wat het Havas-agent- schap uit Konstantinopel kabelt. Het komt nl. hierop neer, dat een deel der grensbevolking in het noordwesten van Perzië zich verklaard heeft vóór de Turksche heerschapijij. Uit Teheran wordt d.d. 17 dezer ge meld In overeenstemming met de door het parlement aangenomen motie, is er gis teren door het Perzische volk een ma nifest tot de mogendheden gericht, waar bij medegedeeld wordt, dat de jonge Sjah, onder den invloed van personen, die gewend zijn aan het oude despotische stelsel, de grondwet schendt en zijn afzetting daarom noodig is. Het manifest doet een beroep op alle naties der wereld om het Perzische volk te steunen in de verdediging van zijn rechten. De hongerkunstenaar Ricardo Sacco, wiens ware naam Gustav Naujock is en die vroeger letterzetter te Elborfeld was, was onlangs in zijn geboorteplaats een hongerkuur van 47 dagen begonnen. Maar ze hebben hem gesnapt, terwijl hij bonbons at, liem door zijn bewaker verschaft. Maandag werd uit Tandzjer gemeld Moelai Hafid is door den Iragna- stam, 30 K.M. van Marrakesj aange vallen en verslagen; de verliezen zijn onbekend. Vele belangrijke stammen in die streek weigeren nu Moelai Hafid te erkennen. Dwars door het Australische vasteland, van noord naar zuid, zal een spoorweg aangelegd worden, die een geheele om wenteling zal brengen in het verkeer in dat werelddeel. Niet de geheele spoor weg behoeft aangelegd te worden, daar hij in het zuiden reeds tot Oodnadotta (1088 K.M.) en in het noorden tot Pine Creek (320 K M.) in bedrijf is, doch beide gedeelten zijn doode lijnen, die niet de bedrijfskosten opbrengen. Daar- tusschen ligt een ruimte, ter breedte van bijna 2000 K.M., welke nu gevuld zal wordeD. Het binnenland van Australië, waar door de spoorweg gelegd zal worden, is meest een regenlooze woestenij. Het ergste gedeelte is het westen, tusschen den 120 en ISOsten lengtegraad. Bij de nadering van den 140sten graad wordt het land iets frisscherde zandige harde bodem is bedekt_met het êTgèriata-cïige Australische struikgewas. Het bijna geheel ontbreken van bron nen, regen, vlietend water en grasland, bemoeilijken de doorsnijding van deze woestijn buitengewoon. Wel is waar wordt de in de dalen der grootere stroo men groenende plantengroei zelfs dan nog voortgezet, wanneer geen water meer in het rivierbed aangetroffen wordt: hoe verder men echter in de woestijn doordringt, desteminder wordt die plan tengroei, de rivieren krimpen tot beekjes in, de boomen verdwijnen en droog, kaal rotsland, eindelooze woeste berg- en heuvelreeksen verschijnen op de water- looze vlakte. Ondanks de groote moeilijkheden, zal de ontzaglijke onderneming van den spoorweg dwars door dit werelddeel nu ter hand worden genomen. Volgens een telegram uit Bombay is er in Villupuram tusschen inlandsche Christenen en Hindoes gevochten, we gens een godsdienstigen optocht waar tegen de Hindoes bezwaar maakten. De politie, door de Hindoes met steenen gegooid, gaf vuur en verscheiden men- achen werden gedood of gewond. Uit Madras gaan er troepen heen. •tliriiieiiluiid. Zaterdag heeft op de Rassen, bij West Kapelle, de Engelsche driemast- schoener Doris schipbreuk geleden. Hierover wordt uit Vlissingen ge meld: Nadat Zaterdagmiddag de reddings boot Koning Willem III geruimen tijd bij het wrak had vertoefd, moest deze boot onverrichter zake terugkeeren, omdat de zee te hoog stond en het wrak niet te naderen was. Men had toen geen zekerheid of er nog men- schen op het wrak waren, doch men vermoedde dat dit wel het geval was. Daarom werd besloten dat zoodra de witid wat ging liggen, men opnieuw zou trachten hulp te bieden. Inmiddels nam de Arnemuidensebe visscher Schroevers het koene besluit om te trachten met zijn hoogaarts, verder be mand met zijn vijf zoons, de schip breukelingen, indien zij nog aan boord waren, te redden. Daarom zeilde hij Zaterdagmiddag de haven uit, doch het mocht hem toen niet gelukken, als een gevolg van de nog woeste zee, het wrak te naderen. De reddingsboot is ook nog Zater dagavond derwaarts vertrokken, doch de pogingen tot redding bleven tever geefs. Des avonds laat, met hoog water, ging de dappere visscherman Schroe vers zijn pogingen om hulp te bieden, herhalen. Zijn ranke vaartuig was ten speelbal aan de nog steeds woeste baren en het mocht hem den geheelen nacht dan ook niet gelukken bij het wrak te komen. Hij gaf het evenwel, trots zijn schier hopelooze pogingen, niet op om zoo mogelijk de in nood verkeerende schipbreukelingen uit hun levensge vaarlijke positie te verlossen; want in tusschen was het zoo goed als zeker geworden dat nog levende schepelingen aan boord waren. Eindelijk, na den strijd tegen de woedende elementen maar steeds onverschrokken te hebben voortgezet, zagen de dappere visscherlui hun heldenmoed beloond met er in te slagen drie der opvarenden, de kapitein, stuurman en één matroos, te redden. Toen was echter nog een man aan boord en deze kon, met het oog op eigen levensbehoud, niet door den visscher worden gered. Toch moest natuurlijk alles in het werk gesteld worden om ook dezen schipbreukeling uit zijn ha chelijke posbie te verlossen; daarom werd nogmaals naar hier geseind om de reddingboot. De Koning Willem III is op dit bericht Zondagmorgen we derom naar het wrak gegaan en ge lukkig, men kon dezen Jaatsten schip breukeling, die opgepikt werd, toen hij, bijna zeker van zijn redding, in het water sprong, behouden in de boo brengen. De uitgestane ontberingen ten spijt, maken de geredden het over het alge meen goed. Alleen hun voeten zijn erg gezwollen. Het schip is als totaal verloren te beschouwen. Van de bemanning is de kok verdronken, die uit wanhoop over boord gesprongen schijnt te zijn. Ware het niet dat de wind Zaterdag tegen den avond eenigszins was gaan liggen, dan zouden de schipbreuke lingen zeker allen om het leven zijn gekomen. Een 17-jarig meisje, verpleegde in een weeshuis te Rotterdam, had gene genheid opgeval voor een jongmensch van ongeveer gelijken leeftijd. Haar verblijf in het gesticht stond echter de verwezenlijking hunner plannen in dan weg en daarom besloot zij te ontvluchten. Aan dit plan werd op een der laatste dagen van de vorige week gevolg gege ven en 's morgens vroeg wist het meisje, toen ze de kans schoon zag, zich onge merkt te verwijderen. Bij een bekende van den jongeling stak het meisje zich in manskieeren, liet het haar kort knippen, waarna het tweetal zich te voet op wegjaeyaf naar Den Haag, waar zij in een logement intrek namen. In het gemeenschappelijk onderhoud zou hij voorzien door het uitoefenen van het beroep van straat zanger. Het romantische avontuur duurde echter niet lang, want de Haagsche politie, van het vertrek dier beide jon gelui uit Rotterdam op de hoogte ge steld, had weldra haar speurders erop uitgezonden om de verblijfplaats der jeugdige avonturiers op te sporen en een rechercheur slaagde er spoedig in, het tweetal aan te houden. Zij werden naar de plaats hunner inwoning over gebracht; blijkbaar was hun dit niet zeer naar den zin, want aan de Delftsche Vaart wisten zij hun geleiders te ont snappen en sprongen beiden te water. De jongeman werd spoedig op het droge gebracht, doch de redding van het meisje ging met zooveel moeite ge paard, dat zij reeds bewusteloos was voordat zij uit het water werd gehaald. Eerst na langdurige toepassing van de kunstmatige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten weer op te wek ken. DeHaagschepolitiemannenzorgden er toen voor, dat het tweetal op de plaats van bestemming kwam. Men meldt uit Santpoort: Het geheimzinnige huis - aan den Hagelingerweg, is Zaterdag in bijzijn van den burgemeester geopend. Men vond daarin een vervuilden boel en op een tafel een bedrag van onge veer f 30. Van menschen echter geen spoor en ook overigens geen aanwijzing. In den nacht van 2 op 3 Nov. 11. werd ten huize van den landbouwer C. Smit, te Koegras, diefetal gepleegd. Uit een kast in de huiskamer werd oen trommel ontvreemd, inhoudende f 2050 aan bankpapier en geld, benevens gou den en zilveren sieraden. Thans is het aan de Heldersche politie gelukt de hand op de daders te leggen. Het zijn de koopman S. K., aldaar, en de win kelier A. G., te Koegras, die na een langdurig verhoor eene volledige be kentenis hebben afgelegd. Ten huize van G. is door de politie een portemonnaie met f 240, van den diefstal afkomstig, in beslag genomen, terwijl, op aanwijzing van de daders, een sigarenkoker met f 600 aan bank papier werd opgegraven uit den grond achter de BassiDgracht. De trommel met sieraden, die in het Koegras was begraven, is eveneens teruggevonden. Ten kantore van den gemeente-ont vanger te Varseveld is dezer dagen een valsch bankbiljet van f25 in betaling gegeven. Het biljet is vrij goed nage maakt, alleen het watermerk ontbreekt. De politie te Delft heeft een valschen gulden in beslag genomen van het jaar tal 1901. Het geldstuk is voortreffelijk nage maakt en bijna niet van een echt te onderscheiden. Zelfs het randschrift is ten deele aangebracht. De 's-Hert. Ct. maakt heden melding van inbraken te Beek-en-Donk, Etten en Breda (in de Chassé-kazerne). Bij het eerste geval wordt f150 vermist. Te Etten is pl. f40 ontvreemd en een tweeloopsgeweer. De familie, die door het gestommel van de dieven ontwaakte, heeft twee manspersonen gezien die zich vermomd hadden door zich zwart te maken. Te Breda eindelijk was niets van waarde te halen. De drogist J. C. Halmmans de Jongh, wonende le Pij nackerstraat te Rotterdam, was voor de tweede maal gehuwd met de weduwe Boerendonk, die uit haar eerste huwelijk had den thans 20-jari- gen kantoorbediende C. Boerendonk, een oppassend jongmensch, werkzaam op een meubelfabriek. Wegens wangedrag van haar man had juffrouw Boerendonk met haar zoon sedert twee maanden de echtelijke wo ning verlaten. Sedert dien tijd had De Jong, ie zonder werk was, meermalen bedreigingen geuit tot zijn vrouw, die in dezelfde straat was blijven wonen. Zaterdagavond om half zeven wachtte in de Jacob Catsstraat De Jongh zijn stiefzoon op, kwam hem ter zijde en loste een revolverschot op het achter hoofd van het jongmensch, die binnen enkele seconden een lijk was. Door burgers opgenomen, werd hij gedragen naar den politiepost in de Wiekstraat. De dader was doorgeloopen, doch werd om halftien door drie agen ten gearresteerd in een café. Hij was half dronken en in het bezit van een geladen revolver. Bij een nader onderzoek, dat de po litie in de woning van de Jongh in stelde, zijn op den zolder nog vier scherpe patronen gevonden en in be slag genomen. Sedert Zaterdagavond heeft de politie nog verschillende getuigen gehoord, waarbij er zijn, die voor den verdachte zeer verzwarende getuigenissen afleggen. Daarbij is een juffrouw, die eenige passen achter den vermoorden kantoor bediende liep, toen hij viel. Zij zag dat de man, waarmede hij liep, plotse ling iets uit zijn borstzak haalde en dit op het hoofd van den verslagene richtte. Terzelfder tijd hoorde zij een knal en zag een vuurstraal, terwijl de gene die schoot doorliep en even daarna omkeek. De gearresteerde Halmmans de Jongh blijft ontkennen. Hij weet van niets. Omstreeks 9 jaar geleden, hij was toen al getrouwd met de vrouw, die hem nu verliet, hij had een drogistwinkel op den Hofdijk. In den nacht van 28 op 29 December, in dat jaar, brak in dien winkel een hevige brand uit, die oorzaak was, dat van de daarboven wonenden een vrouw en twee kinderen ih de vlammen het leven lieten. Met de assurantiepenningen trok hij naar 's-Gravenhage en begon er een café. Omstreeks 5 jaren geleden, keerde hij uit 's-Hage terug eu werkte als na schrijver of controleur op de schepen. Elf weken geleden raakte hij door de staking zonder werk. Om in zijn levens onderhoud te voorzien verkocht hij, nadat zijn vrouw hem verlaten had, zijn meubilair stuk voor stuk eu ver viel tot steeds grootere armoede. Hij voelde zich ziek worden, werd levens moede en vatte het voornemen op zich van kant te maken. Zoo luid zijn ver klaring aan de politie, waarbij hij mede deelt Zaterdagavond na het verlaten van zijn woning steeds rondgeloopen te hebben om ten slotte in een bier huis door de politie gearresteerd te worden. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat hij aan den vermoorden stiefzoon steeds een hekel heeft gehad. De jon gen, die altijd oppassend was, ging aanvankelijk op een goede school, wat hem te kostbaar was. De jongen moest op een mindere s( hooi en ook dit wilde hij niet meer betalen, zoodat de groot moeder zich over den knaap ontfermde en door het betalen van het schoolgeld voorkwam, dat hij ten laatste op een armenschool moest gaan. Tol dusverre toont de gearresteerde Halmanns de Jongh niet het minste medelijden met zijn op zoo snoode wijze vermoorden stiefzoon. Zondagavond is te Osch een oppas send jongmensch, Frans Vos, doodge schoten door den oud-koloniaal M. v. U. De dader beweert uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Hij moet namelijk door den verslagene en andere personen gesard zijn, later wilde men hem te lijf," waarop hij naar huis vluchtte. Zijne vervolgers hebben daarop de deur willen forceeren, waarop de beklaagde door het raam een schot gelost heeft met het bekende treurig gevolg. De verslagene heeft een 40-tal hagel korrels in borst en bovenarm gekregen. De lijkschouwing heeft uitgemaakt, dat het hart niet geraakt is, doch hij is gestorven aan verbloeding in de buik holte. De dader is door de marechaussees naar het huis van bewaring te 's-Bosch overgebracht. Zaterdagavond vrij laat kreeg de tap per J. T. van der Bly, te Leiden, die in den laatsten tijd uit oorzaak van minnenijd dikwijls twist met zijn vrouw, weder een hoog loopend geschil met deze. De man begaf zich met een ge laden revolver naar buiten, liep naar de Maresingel en bracl it zich daar drie schoten toe, één in de keel en twee in het hoofd. Hevig bloedende kwam hij nog thuis, doch zakte toen ineen. In hedenkelijken toestand is hij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Naar aanleiding van eene werkstaking zal de heer J. Regout te Maastricht de fabriek definitief stop zetten, en het bedrijf niet meer doen voortgaan. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Zaterdag 14 December. Afwezig de heer de Bosson. Voorz. de heer P. Verhagen. De voorzitter opent de vergadering met den wensch de belangen der gemeente be sproken zullen worden op een wijze die de burgers tot tevredenheid stemt, en hoopt voor de raadsleden en zichzelven daartoe de noodige kalmte. Hierna worden door den Secretaris voor gelezen de notulen der vergaderingen van 16 en 28 Nov. welke onveranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt, wij zullen met de krant beginnenop verzoek leest nu de Sec retaris uit de Prot. Noordbrabanter van 16 Nov. een adres voor gedateerd 18 October, hetwelk het gemeentebestuur van Almkerk heeft gezonden aan Z.Ex. den Minister van Waterstaat om gunstiger tariefsbepalingen en voorwaarden voor de bediening van het veer Sleeuwijk-Gorincbem te verkrijgen. Het gemeentebestuur van Almkerk bad aan dat te Woudrichem verzocht het adres bij den Minister te willen ondersteunen. De Voorzitter zegt: aangezien onze gem. bij de bediening van het veer te Sleeuwijk weinig of niet is betrokken, en er hier een zeer goede, met vroege en late dienst is, bestaat er geen reden het adres te steunen. De raad ging hiermede akkoord. Van het gem.-bestuur te Almkerk een verzoek om onverwijld den weg van Wou drichem naar Almkerk in een betere toe stand te doen brengen. Is niet binnen 14 dagen aan dit verzoek voldaan, zoo zal aan Ged. Staten bericht worden gezonden. De Voorzitter deelt mede, volgens een heden ontvangen rapport, dat de weg in een vrij goeden staat is gebracht door grint- stortingen en afsteking der kanten; het rapport meldt echter ook van te weinig werkkrachten en de noodzakelijkheid van meer grint. De Voorzitter merkt verder op, dat om dezen tijd van 't jaar de wegen overal modderig zijn, en er reeds gedaan is wat gedaan kon worden, hetwelk ook aan de gem. Almkerk zal Derfchl warden. De heer Wierckx vindt het niet aange naam uit het rapport te hooren er te wei nig werkkrachten zijn. Het onderhoud van den weg is aangenomen werk. De Voorzitter geeft dit toe en zegt dat de klachten zouden vallen op den wegwer ker-aannemer. Ingekomen is een adres van Mej. H. Kingmans-Kamper, die tot haar leedwezen door ongesteldheid en op medisch advies genoodzaakt is aan den raad te verzoeken om eervol ontslag als onderwijzeres. De Voorzitter betreurt ten zeerste dit verlies voor de school en roemt haar als eene uitstekende onderwijzeres, hecht zijn volle goedkeuring aan haar verricht werk en stelt voor een hoogst eervol ontslag te verleenen. De heer Kole wil er nog bijvoegen voor de vele en goede diensten der gem. be wezen. Het ontslag wordt tegen 1 Jan. 1908 op de meest eervolle wijze verleend. Besloten wordt direct eene oproeping te doen voor een onderwijzer(es) op minimum salaris. Van Ged. Staten is ingekomen een kleine nota van aanmerkingen op de gem. rek. 1906, welke ter afdoening gesteld wordtin handen van B. en W. Van den heer N. A. M. Kalkman een adres, waarin hij zich beklaagt over onbil lijke behandeling bij de inkwartiering on dervonden, daar de burgemeester geen tij dige kennisgeving heeft gedaan; ook bi*^ B. en W. was een soortgelijk adres ingezon den, welke beide adressen worden voorge lezen. De heer Kalkman doet daarin zijn beklag, dat men hem geen onderofficier had mogen zenden, en komt nu bij den raad in beroep om die gedane inkwartiering te vernietigen, de onkosten te doen dragen door den Burgemeester, en 't verzoek dat andere geen dergelijke handeling overko men.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2