Hel Land van Heusden eo Altena, de en de BommeSerwaard TI1YR4. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2702. Woensdag IS Januari. 19QS. Lessen der ervaring. FEUILLETON. LAND VAN ALTENA-> VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Een winter, zoo treurig als deze, heb ben wij in langen tijd niet beleefd. Tot nogtoe zwaait hij zijn schepter met af wisselende gestrengheid. Indien het er ger ware, dan zou, vreezen wij, de ramp niet te overzien zijn, die het spook der werkloosheid over ons heeft gebracht Immers, de eene plaats moge wat zwaar der getroffen worden dan de andere, hier en daar moge men zelfs reden van tevredenheid hebben, wij gevoelen ons te v«el broeders en zusters, dan dat wij algemeene rampen anders zouden opvat ten dan als rakende de algemeene be langen. Niet al te veel waarde meenen wij te moeten hechten aan de meening, dat hier slechts van een tijdelijk en buiten gewoon verschijnsel sprake is, dat zich wellicht eerst na verloop van vele jaren op nieuw zal voordoen. Zeker, de oor zaken die wij kennen zijn van zeer buitengewonen aard. Een groot deel van het nationaal vermogen is verslonden, door het monster van den speculatie geest en waar geen geld is en weinig geld verdiend wordt, daar kan men niet laten werken en dAdr ontbreekt de ziel van alle ondernemingen. Maar het kan voor hem, die de maat schappelijke verschijnselen gestadig na gaat, toch geen geheim wezen, dat ook dooreengenomen het spooksel van den arbeidsnood in omvang toeneemt; een bewijs dat de altijd bestaande wanver- "houding tusschen een hoeveelheid aan wezig werk en de beschikbare arbeids krachten, in plaats vau af te nemen, grooter wordt. Men kan over de oor zaken hiervan veel redeneerea en zelfs redetwisten; men kan, als het eenmaal vaststaat welke die oorzaken zijn, zeer veel doen om ze weg te nemenmaar gesteld dat men de juiste middelen weet aan te wenden en toe te passen, dan zullen er in het gunstigste geval toch vele jaren moeten veMoopen eer de wanverhouding, waarvan wij zoo even spraken, sterk is verminderd of geheel weggenomen. Een toestand zcoals dezen winter bestaat, waarin duizenden van menschen, veelal gezinshoofden, geheel of nagenoeg geheel, en gedurende zeer geruimen tijd, van alle middelen van bestaan verstoken zijn en slechts door philantropische hulp met moeite kunnen voortkomen, zulk een toestand mag niet blijven voortbestaan en het mag ook niet worden afgewacht of hij zich an dermaal zal voordoen. Enkele uitzonderingen daargelaten, (19. Hij kroop snel in de boschjes weg, want het meisje verroerde zich. De verzoeking om te blijven staan en haar hare bloemen bijeen te zien zoeken, was groot en hij blijft staan. De bloemen worden zoo on eerbiedig bijeengeraapt alsof het louter on kruid was, en in een woeste vaart worden bloemen en krans naar haar kleine boot gebracht en er onbarmhartig in gegooid. En het ia een gespring heen en terug; want ze heeft slechts twee hauden en alles moet meede kra as is nog maar half klaar. Welk een heftigheid 1 Brr! Hij mag dat well Leven moet er zijn. Nu is de heele bloemengeschiedenis in de boot, die losge maakt wordt. Weer een knorrig gezicht en een ongeduldige uitroep; want de boot is aan een andere boot vastgebonden en die domme kerels hebben een knoop gemaakt, die niet meer is los te krijgen. Michael wil niet naar die kleine, ongeduldige han den zien, maar toch volgen zijne gloeiende oogen iedere beweging. Hij begrijpt niet, dat hij den geheelen zomer blind is ge weest voor al die heerlijkheid. Hij heeft niets anders gezien, dan een opgeschoten kind met mooi haar, dat hij teekende zoo als hij alles teekende, menschen, dieren en voorwerpen. Al zijne gedachten waren hij eene andeie, bij het muzikale genie, zijn zus tergenie, zyn ander ik, en nu staat het vast dat de schromelyke werk loosheid ons overvallen heeft, en juist d&t is het groote kwaad, want, de of fervaardigheid en liefdadigheid mogen groot wezen, zij kunnen eerst ingry pen nadat reeds betrekkelijk veel geleden is, en men kan er niet voortdurend op bouwen, ook omdat men put uit bron nen, die voor een groot deel niet duur zaam kunnen blijven vloeien. Hierbij komt dat het leven van de publieke offervaardigheid altijd min of meer stuitend is voor het gevoel, ook omdat hetgeen gegeven wordt, niet al tijd op even kiesche wijze wordt ver strekt. Met het zedelijk gevoel van den werklooze wordt niet altijd behoorlijk rekening gehouden, evenmin als men het doet met het gevoel van den bedeelde. Wij vermoeden dat deze treurige win ter in zooverre heilzaam zal werken, dat hij een beduidenden stoot zal geven aan de uitbreiding der werkloozenver- zekering in en door de gemeenten. Of hier ooit van een Rijksverzekering sprake zal kunnen wezen moet de tijd leeren, maar het staat vast, dat van zoo iets toch eerst in de verre toekomst sprake zou kunnen zyn. Hel moet echter erkend worden, dat het verschijnsel der werkeloosheid al te zeer van plaatselijken aard is, om niet naar plaatselijke omstandigheden en toe standen te worden beoordeeld en be streden. Het is een onderwerp speciaal voor den plaatselijken wetgever, waar uit echter niet volgt dat het volkomen aan den plaatselijken wetgever behoort te worden overgelaten; want, indien dit geschiedt, zooals thans het geval is, dan lijdt het geen twijfel of slechts en kele gemeentebesturen zullen zich met het vraagstuk bezighouden, terwijl er velen zullen zyn die het, uit een finan cieel oogpunt, ook niet zouden kun nen doen. Maar dan is de weg ook aangewezen, die gevolgd behoort te worden en waar om zich gelukkig alle partijen od alle richtingen kunnen groepeeren. Er moet eene wet komen tot rege ling der verplichting, welke aan ge meenten kan worden opgelegd, om de tot haar kring behoorende werklieden in bepaaldelijk aangewezen bedrijven, te verzekeren tegen de geldelijke ge volgen van werkeloosheid. Die wet zal dan tevens de gevallen in en de voorwaarden waarop aan de gemeenten tot dat einde subsidie van Rijkswege kan worden verstrekt, moe ten regelen. Bij de verordening, bij welke de ge meente hare werkloozenverzekering re- gèlt, zal zij, krachtens de bevoegd heid, haar bij de rijkswet gegeven, de werklieden moeten kunnen verplichten, om een deel der kosten van verzeke ring voor hunne rekening te nemen. Ziedaar een stelsel, naar onze mee ning in alle opzichten uitvoerbaar en met de toepassing waarvan niet langer meer mag worden gedraald. Na de er varingen van dezen winter, zou het on verantwoordelijk wezen, dit belang, zoo overwegend voor duizenden en nog eens duizenden, nog langer te verwaarloozen. Wanneer in de pers in dezen eenstem migheid mocht heerschen, indien alom eene beweging in dezen geest mocht worden aangevangen, dan vertrouwen wij dat de naaste toekomst ons het be geerde goed brengen zal. Geen edeler arbeid dan deze zal de wetgever ooit ter hand kunnen nemen. Buitenland. Ha! dat was het kwade weer! maar hij zal het er onder krijgen! Hij heeft zich nooit voor zich zelf behoeven te schamen en is niet van plan het vandaag te beginnen. Terwijl Magdalena weg wil roeien, want de boot is eindelijk los gemaakt, komt hij te voorschijn en vraagt, of zulke jonge dames hier in het land heel alléén op zee mogen Het korte antwoord luidde, dat het haar eigen boot was en dat ze met haar eigen boot kon doen wat ze wilde. Hij lachte. Dat was ten minste een duidelijk antwoord, en hij riep haar na: Veel pleizier op zee, juffrouw Narrifas-Malene! Bij dien naam maakte zij zulk een hef tige beweging, dat de boot op de andere zijde kantelde, maar toen zij hem lachend in huis zag gaan, bedacht zij zich; zij wilde niet op die domme zee, en ging weer uit de boot. Hier, op deze plek' had hij gestaan en haar in haar gezicht voor den gek gehou den 1 Wat had zij dien man gedaan, dat hij het waagde haar zoo te plagen Zij had hem nooit kwaad gedaannu wilde zij het wel, maar wat? Zij kon hem geen Narrifas noemen, en iets zoo onaangenaams en dat zóó'n pijn deed bestond er niet. Daar op de bank lag zijn schetsboek; dat had hij vergeten. Daar had hij haar in geteekendhij had haar goddank niet klaar gekregen! Maar wat was dat? Daar stond zij en het vogeltje en ze waren heelemaal klaar I En datl En datl Daar ligt ze op den heuvel met „Caro" den hond tot hoofd kussen 1 En daar staat ze met de handen in de zijde en zingt: „Wy zeelui maken niet veel praats!" Te Barnsley (Yorkshire) is een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd bij een cinematograafvoorstelling in de Public Hall. Een groot aantal kinderen stormde de trap af om betere plaatsen te krij gen velen werden daarbij omverge worpen; 16 kinderen werden doodge drukt, terwijl velen, waarvan eenige doodelijk, gekwetst raakten. Een later bericht luidt: Op de gaanderij bad men toegang voor een stuiver; daarheen was de aan drang dus het grootst. Naar schatting waren er reeds een zeshonderd kinderen samengedrongen, macr toch bleef de stroom aanhouden. In het portaal boven, op de trap en beneden aan de trap was het een vaste volte van kinderen Toen werd er boven aangezegd, dat wie op de gaanderij geen plaats konden krijgen, beneden in het ruim konden gaan zitten. Dadelijk vlogen de kin deren boven op het portaal naar de trap, maar van beneden, waar men niets van de boodschap gehoord had, drong men steeds de trap op. En toen gebeurde het vreeselijke. Op de trap en beneden aan de trap werd het een wriemelende hoop kinderen, er raakten er onder den voet, daar vielen anderen op, en weer anderen op hen. 't Werd een hevige worsteling om uit de be klemming te komen. En dat van kleine kinderen. Buiten en ook in de zaal wist men eerst niet, dat er iets ernstigs voorviel Dat merkte men pas, toen er doktoren en draagbaren verschenen. Zestien kinderen bleken er dood te zijn. Het jongste was vier, het oudste negen jaar, de meeste zes jaar oud. Boven dien waren er in de dertig gewond, sommige zoo erg met schedelbreuken En hier neen, dat is atschuwelijk, daar jaagt ze de ganzen! Zij herkende zich aan hare vlechten, geen van de gan- zenmeisjes droeg vlechten. Negenmaal had hij haar geteekend! Negen maal. En Thyra? Zij zocht het geh<,ele boek na, blad voor blad, of hij Thyra ook had geteekend, maar neen, zij was er geen enkelen keer; alleen haar hield hij voor den gek. Wat zoude zij hem toch terug kunnen doen? Zij wenschte, dat zij met hem naar zee kon roeien en hem verdrinken. Het zou zijn verdiende loon zijn! Haar voor den gek houden, haar uitschelden voor Narrifas en nog bovendien uitteekenen, haar tot een ganzenraeid maken! Zij had maar eens de ganzen gejaagd en dat hoefde hij niet te teekenen, die gek, de ganzen waren niet van hem, en zij deed ze geen kwaadhij deed ze kwaad met ze uit te teekenen, daar bedankte zij voor! Ze wilde hem liefst in 't geheel niet meer zien. Ze zeide im mers, dat hij met de „Magdalena" mee zou gaan. Hij zou het zeirer doen, hij had immers hier niets meer te maken; als hij bet deed had zij zijn afscheid nietnoodig. Maar hem zien als hij wegging, zou zij toch. Zij zou naar het eiland roeien; daar kon ze het schip zien voorbijgaan; stond hij op het dek, zooals ieder doet die voor- bijzeilt, dan kon zij hem zien, zonder dat hij haar zag. Als hij nu maar niet weer buiten kwam! Want hij liep altijd den godganschelijken .dag rond, maar haar zou hij niet te zien krijgen! Negenmaal haar geteekendEd haar Narrifas-Malene te noemen! Maar als: hij wegging, kwam hij eerst terug als ze allemaal oud waren, zei Thyra. Als ze allemaal oud waren! Dat b.v. dat zij 't wel niet te boven zullen komen. De verslagenheid in de stad is groot. Te York is de vrouw van een pro- kureur, die een paar kinderen aan has r zorgen toevertrouwd, jaren lang mishan deld had, ze zelfs wonden met een gloei ende pook had toegebracht, ze liet ver vuilen, uit een varkensbak eten, enz veroordeeld tot slechts negen maanden gevangenisstraf. Haar man, die dat alles toegelaten had, kwam vrij met een be risping en de betaling van de kosten van 't geding, eenige honderden gul dens. Te Boyertown (Pennsylvanië) zijn bij een brand in een schouwburg, welke was ontstaan door een ontploffing in een kinematograaf-toestel, tusschen de 50 en 75 personen (o. w. de meesten kinderen waren) hetzij verbrand, hetzij onder den voet geloopen en vertrapt. In de geweldige paniek werden de petroleumlampen omvergestootenen binnen de vijf minuten was het hoofd gebouw van den schouwburg één, met vlammen gevulde ruimte. De politie te Buenos-Ayres beeft Zon dag drie arnarchisten verrast, die bom men maakten, welke volgens de bladen bestemd waren om er het reservoir van de waterleiding, de elec- trische centrale en verscheiden groote fabrieken mee te laten in de lucht vliegen. Het bestuur van de arbeiders-federatie heeft de algemeene staking afgekondigd. In alle gemeentebedrijven werken de arbeiders onder versterkte politie bewaking. Maandagmorgen zijn te Rosario twee bommen ontploft bij de school van het Heilige Hart. De aanslag maakte geen slachtoffers. 650,000. In de laatste week zijn er 31 gestorven. Schmitz, de vorige burgemeester van San Francisco, die wegens oneerlijkheid en machtsmisbruik in de uitoefening van zijn ambt tot gevangenisstraf was veroordeeld, is weer op vrije voeten gesteld. Hij was van het veroordeelend vonnis in hooger beroep gegaan bij het hof van appèl en dat lichaam ge laste zijn invrijheidstelling. Dit is wel een zeer zonderling geval. Schmitz had n.l. bekend, en mede op die bekentenis was hij in eerste instan tie veroordeeld. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het daar in de Opera tijdens een voorstol ling van Hernani tot een groot tumult is gekomen. De Koning en de Kroon prins waren in den schouwburg. Van de bovenste galerijen werden een me nigte vliegende blaadjes met een pro clamatie van den troonpretendent Dom Miguel en zijn vrijzinnig regeerings- program in de zaal geworpen. De poli tie nam de papieren in beslag en vele menschen, onder hevig verzet in hech tenis. De Koning werd uitgejouwd en er werd gejuicht voor Dom Miguel. De Koning en de Kroonprins gin gen, voor het einde van de voorstelling, heen. De koude neemt in Rusland toe, vooral in het oosten. Op vele plaatsen vriest het dertig graden. Verscheidene menschen zijn doodgevroren. Bij Manvel, in de Californiache pro vincie San-Bernardino, zijn rijke goud velden ontdekt. Duizenden delvers trek ken er naar toe. De vindplaatsen wer den ontdekt op Kerstdag. De plaats ligt zeer afgelegen en er zijn nog geen verkeerswegen, zoodat de del vers heel wat ellende en ontberingen moeten verduren. Bij Manvel is reeds een uit gestrekte tentenstad vei rezen. Te Brest bracht in October een schip uit Oran een lijder aan zwarte pest aan. Hij werd naar het gasthuis gebracht en stierf er. Waarschijnlijk zijn er pest bacillen in 't gasthuis achtergebleven, want nu zijn er vijf gevallen voorgeko men, waarvan een reeds met doodelij- ken affoop. Te New York schat men het aantal menschen, die influenza hebben, oj> zou twee- of misschien vier jaar duren. Hoe zou ze het kunnen uithouden twee- of vier jaar te leven zonder hem te zien? Ze hield het niet uit, zij wilde het niet uithouden. En zij stampte op den grond, met het kleine, ongeduldige voetje. Zij had zijn schetsboek nog in de hand en nu wendde zich hare woede daartegen; daarin had hij immers zijne slechtheid bewezen, en zij gooide het verachtelijk op den grond. Daar kon het liggen en daar mocht men het vinden. Ze zou dadelijk naar de „Mag dalena" roeien. Ze kon er haar krans af maken en er den heelen dag blijven; zij behoefde geen ontbijt en geen middageten ook. Als ze maar niet was waar hij was, die gek, die poëet. Het begon te waaien, maar ze was vsel meer met storm op zee geweest. Ze zou hem bewijzen, dat zij geen ganzen meid was, geen een van die domme schepsels durfde in een storm op zee te gaan. Ze keek naar de lucht, die langzamerhand donker was geworden. De kleine had ver stand van het weer als een zeeman, maar de onmiskenbare teekenen aan den hemel versterkten haar slechts in haar voornemen om naar het schip te roeien. Hij durfde misschien zelf niet eens met de boot uit gaan, als het een beetje hard waaide; wie iemand voor den gek kan houden die hem nooit het minste kwaad deed, kan niet anders dan een flauwerd zijn. Ze hoopte maar, dat het een erge storm zou worden, en als ze dan allen naar haar vroegen en zagen, dat haar boot weg was, zouden zij begrijpen, dat zij op zee was. En dan zou hij misschien bang worden, dat de boot zou omslaan en berouw krijgen over al het kwaad, dat hy haar gedaan Te New York heeft een brand ge woed in een torenhuis van 13 verdie pingen. De brandschade, waarbij tal van firma's betrokken zijn, wordt op 12 millioen gulden geraamd. Vier brandweerlieden verloren bij het blusschingswerk het leven; vele ande ren werden gekwetst. Op de 12e verdieping van 't branden de gebouw bevonden zich eenige letter zetters. Men kon deze lieden niet be reiken met de brandladders. Toen werd uit een huis aan de overzijde van de straat een lijn geschoten, door het raam waarachter zich de ongelukkigen be vonden. Een dikker touw werd over getrokken en toen kropen de mannen een voor een over het touw. Allen brachten er het leven af. Maar het was een vreeselijke overtocht; want onder de klimmers dreigde 12 verdiepingen lager he' straatplaveisel. De onlusten, waarvoor men in Napels bang was van de zijde der huurders, die hun huishuur niet betaald hadden en met uitzetting bedreigd waren, zijn achterwege gebleven. De huurders heb ben de huur voor Januari betaald en hebben beloofd de achterstallige huur had. Maar het zou wel niet gebeuren, het stormde nooit, als men het juist eens wilde, de wind was ook al zoo'n gek! Onder die beschouwingen had zij de boot weer los gemaakt, maai ze had het onhandig ge daan, of misschien was haar hand onvast geweest; het had ten minste zoolang ge duurd, dat de wind tijd had tot een storm aan te groeien, maar dat was juist heerlijk! Hoera, nu ging het er op los, adieu! „Wij zeelui maken niet veel praats" trilde het door de woeste lucht. En nu kon hij van de anderen afscheid nemen en zeggen, dat zij weg was gegaan, om hem niet te zien, zoo'n valschaard 1 XI. Het is tijd om te ontbijten, maar in de eetkamer is nog niemand dan Thyra en haar vader, die teekenen van ongeduld geeft. Michael is toch thuisgekomen en nu kon hij zich wel eens vertonnen. Thyra gaat naar de hoofdtrap om naar Magdalena te kijken, maar blijft verbaasd staan nu ze Michael beneden aan zee ziet. Hij maafct met vreeselijke haast een boot los. Wat wil hij op zee? Er is duidelijk een van die najaarsstormen in aantocht, die niet zijn om mee te spotten. Ze vliegt naar be neden, om hem te waarschuwen. Maar de boot is al los en hij heeft reeds een paar slagen gedaan. Op haar roepen antwoordt hij haastig: „Magdalena's boot is weg! Ze is alléén op zee, zij is in gevaar 1" „Wacht, tot ik je volk mee kan geven!" roept Thyra angstig, „je bent niet gewend op zee te gaan!" EENE VERTELLING VAN MARIE C0LB4N. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1