van het laatste kwartaal van 1907 in t rmijnen te zullen voldoen. Een boodschap van den gouverneur v n Mississippi aan de wetgevende ver- g ^lering van dien staat heeft de ras- si*nveete in Noord-Amerika plotseling zeer sterk verlevendigd. Die boodschap slaat een vijandigen toon tegen de ne gers aan. De gouverneur keurt de on zinnige gelijkstelling bij de grondwet van blanken en negers sterk af. Deze theorie is, zegt hij, inderhaast opgesteld in een hatelijken geest van onkunde. De praktijk toont er de afschuwelijke en noodlottige gevolgen van. De gou verneur acht de gelijkstelling van blan ken en zwarten in de Vereenigde Sta ten de grootste misdaad die in de vorige eeuw tegen de beschaving ge pleegd is. De negers hebben dienten gevolge een nietswaardig vernis van een laag soort van beschaving aange nomen en zijn onbekwaam, om deze zoogenaamde beschaving te verduwen. De gouverneur beveelt aan, de negers te dwingen hun eigen scholen te be zoeken. De opleiding van de negers behoort overigens zuiver lichamelijk te zqn. Een beschaafd neger is immers misdadiger dan een onbeschaafd blanke. De correspondent van de Daily Te legraph meent, dat de meerderheid van de blanken in het Noorden en het Zui den de denkbeelden van den gouver neur beamen. Een bekend Brusselsch dokter, zoo meldt de Brusselsche correspondent van de Kölnische Zeitung, heeft verklaard, dat koning Leopold aan droog ouder- domskoudvuur lijdt. De kwaal is nog begrensd, maar geeft tot groote bezorgd heid aanleiding, aangezien zij in diffuus versterf te ontaarden en zich, van den hiel uit, hooger op te verspreiden dreigt. Iu een dorpje bij Santiago (Chili) waren den laatsten tijd tal van dief stallen gepleegd. De bevolking geraakte in een staat van opwinding en wapende ziek Toevallig kwamen vier Duitsche reizigers in de buurt. Zij werden door de dorpelingen voor de roovers gehou den en aangevallen. Een der vier is gedood, de drie anderen zijn zwaar ge wond. In het Bois de Boulogne te Parijs be zweek gisteren het ijs onder het gewicht van een 30-tal schaatsenrijders, die naar een zelfde punt waren gesneld om een kind te hulp te komen. Voor zooverre hekend is, zijn er 5 lijken te voorschijn gebracht De prefect van politie heeft medege deeld, dat er waarschijnlijk geen slacht offers te betreuren zijn, met uitzonde ring van één schaatsenrijder, die ster vende is. Volgens een bericht uit Tandzjer is daar ambtelijk bericht ontvangen van «le afzetting van Abdel Azis en de uit roeping tot sultan van Moelai Hafid op den 4en dezer in de moskee te Fez. I >e reden van deze handeling der Korfas, der Oelama's en de voornaamste over heidspersonen der stad 13, dat men sultan Abdel Azis een verwijt maakt van zijn houding tegenover de Euro peanen en jegens Frankrijk. Men be schuldigt Abdel Azis er van, dat hij het grondgebied door de Christenen heeft laten schenden en dat hij zich met hen verstaan heeft over de in richting eener politiemacht in de havens van zijn rijkhetgeen volkomen in strijd is met de Marokkaansche tradities en gebruiken. De heilige oorlog is afgekondigd en een kalifaat van Moelei Hafid werd in de stad gevestigd. Moelei Hafid werd tot sultan uitge roepen onder de twee volgende voor waarden geen betaling van belastingen en afbreking van alle andere betrek kingen met de Europeanen, dan die welke door de gebruiken e;i bij regle ment zijn voorgeschreven. De Köln. Ztg. verneemt uit Fez eenige bijzonderheden, die licht ver spreiden over de onmiddellijke aanlei ding tot de uitroeping in Fez van Moelei Hafid tot Sultan. Het Keulsche blad deelt mee, dat door Frankrijk met den t ultan een verdrag was gesloten, waarbij gedurende 10 jaar overal in het Sultanaat de stedelijke inkomstendoor Frankrijk zouden worden beheerd. Toen nu een vertegenwoordiger van den Sul tan te Fez verscheen om daar de Ooie ma's over te halen het verdrag goed te keuren en het te helpen uitvoeren, ontstond onder de plaatselijke bevol king groote opgewondenheid. In de hoofdmoskee der stad vereenigden zich de voornaamste autoriteiten en de aan zienlijkste burgers. Ook 4000 man troe pen waren ter plaatse. Men liet de Oelema's roepen en dezen moesten een eed afleggen dat zij het verdrag niet zouden bekrachtigen. 0<>k werd het besluit genomen, Sul tan Adel Azis af te zetten en in zijn plaats Moelei Hafid uit te roepen. De opgewonden bevolking van Fez eischt, dat de Akte van Algesiras zal worden nietig verklaard, dat voorts de oude grenzen «les rijks zullen worden her steld en dat met den Sultan van Tur kije een verbond van vriendschap zal worden aangegaan. Volgens de Vossische Ztg. zijn de Franschen en de Franschen alleen de schuld van het gebeurde. Het blad schrijft „Het is nu in Marokko niet langer een strijd van het noorden tegen het zuiden, maar een strijd van gansch Marokko tegen Abdel-Azis en Frank rijk". Uit de beschouwingen der meeste Fransche couranten spreken verbitte ring, verwarring en onrust. De Temps verneemt dd. 12 dezer uit Tandzjer, dat door de bevolking van Fez aan Moelei Hafid bepaalde voor waarden zijn gesteld. Hij mag de Eu ropeanen enkel dulden in de haven plaatsen, en dan nog maar in bepaalde wijken, evenals de Israëlieten. De Spaansche pers laat zich maar weinig uit over hetgeen te Fez is ge schied. Over het algemeen zien de Spaan sche bladen in het gebeurde een be sliste nederlaag der Europeesche diplo matie. Enkel het dagblad El Liberdad komt rond voor zijn meening uit. Het blad vindt dat de Akte van Algesiras maar moest worden herzien. Voorts waarschuwt het Spanje, zich niet te erg te mengen in een eventueele inter ventie ten gunste van Abdel Azis. Berichten uit Fez van 12 dezer maken melding van een tegen de Europeanen gerichte beweging, welke in het kort zich uit in de weigering om de politie en de hervormingen te aanvaarden, in een verzet tegen de toepassing der acte van Algeciras, in een verbod aan de Europeanen om zich in de steden in het binnenland metterwoon te ves tigen en in de verplichting voor de Europeanen, die in de havenplaatsen wonen,'om zich in de Jodenwijken te bevestigen. In verband met deze gebeurtenissen heeft te Parijs ten huize van den mi- mis er-president Clémenceau een con ferentie plaats gehad, die werd bijge woond door den minister van oorlog, den minister van financiën, en den Franschen gezant te Tandzjer. Debee- ren beraadslaagden ernstig over den toestand en de maatregelen, die wel licht genomen moeten worden om de veiligheid der Europeanen te waar borgen in Rabat en alle havensteden, waarin, volgens de akte van Algeciras, Frankrijk met de organisatie der po litie belast is. De Fransche regeering is van mee ning, dat de gebeurtenissen der laatste dagen in Marokko, niet tengevolge moe ten hebben, dat de gedragslijn, welke zij vanaf het begin der Marokkansche crisis heeft gevolgd, wordt gewijzigd. De regeering wenscht, evenals in het verleden, binnen de door de acte van Algeciras aangegeven grenzen te blijven en haar tusschenkomst in Marokko, die nimmer het karakter van een expeditie mag aannemen, zal bestaan in de hand- gaving der orde en de bescherming der Europeanen in de havens, waar aan Frankrijk, ingevolge de acte van Alge ciras, door de mogendheden is opge dragen de politie in te richten. Alle beslissingen der regeering worden ge leid door de zorg, om nauwgezet de acte van Algeciras te eerbiedigen. Naar de Times uit Tandzjer verneemt, is Moelai Hafid ook te Larasj tot sul tan van Marokko uitgeroepen. Eergisteren is generaal d'Amade met 3000 man te Rabat aangekomen. De tocht langs de kust werd door oorlogs schepen gedekt. Te Luik had gisterennamiddag kwart voor drie een ernstig ongeluk plaats hij de fabrieken der Sociétê anonyme mé- tallurgique d'Espérance (Longdoz). De 5 werklieden, bezig met het werken aan de fondamenten, raakten onder een aard storting bedolven. Drie dooden zijn te voorschijn gebracht; or bestaat weinig hoop de beide andere te redden. Zaterdag vergaderde te Dusseldorf het bestuur der permanente tentoon stellingscommissie voor de Duitsche industrie met ambtenaren van het Duitsche en het Pruisische ministerie voor handel en nijverheid, ter bespre king van de deelneming aan de ten toonstellingen, de in de volgende jaren zullen worden gehouden te Brussel in 1910, te Buenos-Ay res in 1910, te Turijn in 1911, te Tokio in 1912. Het bleek, dat de Duitsche nijverheid, hoewel aan goedeinternationale betrekkingen groote waarde toekennend, het deelnemen aan tentoonstellingen niet noodig acht. Men meent, dat wereldtentoonstellingen zich zelf overleefd hebben en daarom heeft de Duitsche nijverheid geen Inst deel te nemen aan de verschillende inter nationale tentoonstellingen, die in de volgende jaren zullen worden gehouden. Het bleek, dat de grool e industrieelen genoeg hebben van tentoonstellingen, en voor den gevolge slechts aan inter nationale tentoonstellingen willen deel nemen, wanneer die de mogelijkheid bieden nieuwe afzetgebieden te openen of bestaande afzetgebieden te vergrooten. Wanneer dit denkbeeld ingang gaat vinden bij de industrieelen van ver schillende groote staten, zal het tijdperk der internationale wereldtentoonstellin gen spoedig geëindigd zijn. De rechtbank te Antwerpen heeft in de raadkamer besloten geen vervolging te moeten instellen wegens de brand stichting in de houtvoorraden in den Fer- dinanduspolder aldaar tijdens de jongste werkstaking, aangezien het parket geen spoor van de werkelijke schuldigen heeft kunnen vinden. HEUSDEN, 15 Jar.uari. Naar wij vernemen is de vroegere loge menthouder H. Maurik, in den laatsten tijd te Rotterdam woonachtig, aldaar op Vrijdag 1.1. onder een sleeperswagen ge raakt, waardoor hem beide beenen nage noeg werden afgereden. Zijn lijden was ge lukkig van korten duur. Hij overleed circa een half uur later aan de gevolgen. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de opzichter van den rijkswaterstaat J. A. Lugten te 's-Bosch verplaatst naar Nieuwen- dijk, gemeente Almkerk, en vervangen door den opzichter L. G. v. Breen, thans te Delfzijl. Zondag 1.1. werd onze nieuwe Predi kant, Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren, door zijnen broeder Ds. J. H. Ruysch van Dugteren, predikant a. d. Hoek van Hol land, plechtig in zijn leeraarsambt bevestigd, waarbij de spreker tot tekst gekozen had Genesis 12 2c. Een groote schare van belangstellenden was daarbij toegestroomd; doch des na middags toen de nieuwe leeraar zou op treden, was de opkomst nog grooter, nu aangevuld door Heeren Predikanten uit de nabuurschap en van elders, en door be woners der aangrenzende gemeenten. Door de goede leiding kon toch aan een ieder eene zitplaats worden verschaft. Tot tekst was nu gekozen 2 Thess. 3 la. Na afloop der rede, die met onverdeelde belangstelling wordt gevolgd, werd onze predikant toegesproken door den gewezen consulent, Ds. Hage uit Doeveren, waarna door de gemeente, staande eene zegenbede werd toegezongen. Ons neutraal blad laat niet toe om in bijzonderheden te treden. Laat ons alleen vermelden, dat Z. Eerw. algemeen den besten indruk heeft gemaak* Wij hopen en vertrouwen dat die ook zal blijven voortbestaan. 14 Jan. Het ijsfeest, dat de vorige week door ingevallen dooi moest worden uitgesteld, is nu op morgen (Woensdag middag) bepaald. De verwachting is groot. Met muziek zal een tocht vanaf de ij stent, alias Buiten sociëteit, wordt ondernomen naar het feest terrein, waarbij jong en oud zich (evenals bij de Sage van den Rottenjager) zal aan sluiten. Nu niet om in hun verderf te loopen, maar om een gezelligen middag te hebben, gevolgd door een avondfeest in de tent, eveneens weder met muziek opgeluisterd. Ieder hoopt nu maar, (en wij met die allen) dat de vorst nog ten minste één dag zal aanhouden. Op de rivier de Bergsche Maas, gaat veel drijfijs; doch het heeft zich nog niet vereenigd, zooals in de vorige week. VEEN. Over het afgeloopen jaar werden aan het Hulptelegraalkantoor alhier behan deld 650 telegrammen, waarvan er werden verzonden 382 en ontvangen 268. Aan het Hulppostkantoor alhier werd over 1907 ingelegd, ten dienste der Rijks postspaarbank, aan 102 inlagen een bedrag van f 3475.25; 12 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 44 terugbetalingen hadden plaats, voor een bedrag van f 5826.04. Was de communicatie met Gelder land verbroken, thans is deze weer her steld. J'er voet en ook per schietschouw, kan men weer de Geldersche zijde bereiken door den veerman is ook weer een voet pad in orde gebracht. ill'inenlnHd. Blijkens een bij het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram ondervond de colonne- Christoffel in Boven-Endeh (Flores) hevigen tegenstaud. In Worowari kreeg de vijand 130 dooden en werden buit gemaakt 107 geweren, waarna de meeste hoofden zich onderwierpen. Onzerzijds werden zwaar gewond twee inlandsche minderen. Door den posthouder Rozet werd met een kleine patrouille gevangen geno men Rapoodjo, de hoofdleider van den eersten overval van Endeh. Het Centrum schrijft: Naar wij vernemen, is Vrijdag dr. Kuyper door de Koningin in verband mot de crisis in audiëntie ontvangen. Ook de heer De Savornin Lohman werd bij H. M. ontboden. In Tijd en Centrum lezen wij het volgende Nu mr. Heemskerk te tweeden male door de Koningin ontvangen is en wel om H. M. rapport uit te brengen om trent zijn zending, zal blijken, hoezeer de bladen ongelijk hadden, die al wisten, dat en hoe de afgevaardigde van Slie- drecht met de vorming van een nieuw Kabinet was geslaagd, 't Va t toch te verwachten, dat opnieuw politieke per sonen ten Paleize zullen worden ont boden, wat niet noodig zou zijn, indien het nieuwe ministerie al gereed was. Zoover zijn we nog lang niet! Slechts moet dit vaststaan, dat aan een tweede reconstructie van het Ka binet-De Meester niet te denken valt. De geschiedenis van het vooijaar zal zich niet herhalen. Men meldt uit den Haag: Gisterenavond had hier ter stede we der een bijeenkomst plaats van de hee ren Heemskerk, Kuyper, Talma en leden van de Katholieke Kamerclub. Het Centrum schrijft over de Kabi netscrisis Hef is klaar, dat de Rechterzijde moeilijk regeeren kan met een minder heid in de Tweede Kamer. Op zien komen spelen moge denk baar zijn voor een cabinet d'affaires, of wat daarop gelijkt, een ministerie, dat kleur bekent, heeft met andere omstan digheden te rekenen. Bij de gunst der Linkerzij kan een Rechtsch Kabinet nu eenmaal geen gezond leven leiden; terwijl het zich dan ten overvloede blootstelt aan de kans van te worden omvergeworpen op een tijdstip, dat de tegenpartij voor zich het voordeeligst acht. Tot een dergelijke afhankelijke positie zal een Rechtsche regeering komt zij tot stand dan ook wel niet be reid worden gevonden. De min of meer uitlokkende toezeg gingen in sommige linker bladen bie den te geringe waarborgen, dan dat men daarop veel vertrouwen zou kun nen stellen, De minister van binnenlandsche za ken brengt in de Stct. voorloopig o. m, ter kennis van belanghebbenden: lo. dat in 1908 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 77, onder a, de wet tot regeling van het lager onderwijs, en dat voormeld examen in dit jaar zal aanvangen op 1 April; lo. dat in 1908 éénmaal gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 87 der voorschreven wet voor huis- en schoolonderwijs in het vak vermeld onder j in art. 2 der wet (de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek), en dat dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Onder de jongste officieele berichten komt de benoeming en aanstelling tot officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in N. I. voor van den arts Mas Asrnaoen. Niet lang geleden werd de mogelijkheid om inlanders tot de betrekking van officier van gezondheid in het Indische leger toe te laten in beginsel aangenomen met de aanstel ling van den heer Mas Asrnaoen is daaraan de eerste toepassing gegeven. Wordt hierdoor voor inlandsche jonge lieden de weg tot een mooie toekomst gegeven, wordt anderzijds een middel aangewend om in het incompleet aan militaire geneesheeren te voorzien, de aanstelling van dezen Javaan tot le luitenant heeft nog de beteekenis, van weer een inlander te zien in het korps actief dienende officieren van het leger. Wel werd de uniform reeds gedragen door inlandsche officieren bij korpsen, die buiten het eigenlijk legerverband staan; ook zijn in 1906 aan de Mili taire School te Meester Cornelia inlan ders toegelaten om voor officier der infanterie te studeeren, mrar onze jong ste militaire dokter is de eerste inlan- de, die in de ranglijst der effectief die nende officieren een plaats vermeesterd heeft. Uit Rotterdam wordt gemeld Naar het hulpziekenhuis op Hooge- noord zijn, als lijdende aan pokken, gebracht een Spanjaard, die hofmeester was op een inmiddels naar zee vertrok ken stoomschip en een bootwerker, wonende in de Boezemstraat alhier. De Spanjaard was aanvankelijk in het Zie kenhuis opgenomen, omdat er eerst aan typhus gedacht werd. Het gezin van den bootwerker en de gezinnen van vier zijner buren zijn naar de observatie-inrichting overge bracht. Het N. v. D. meldt: De groote diamant, door de Trans- vaalsche regeering den Koning van Engeland aangeboden, is, naar wij uit goede bron vernemen, te Amsterdam aangekomen. Zij, die meenden, dat er heel wat omslag gemaakt zou worden met de eigenlijke verzending, hebben zich vergist. Weet men hoe de steen, die een waarde heeft van 6 millioen gulden, van Zuid-Afrika naar Engeland is gebracht? Als doodgewoon post pakket, zonder meer. Van Londen naar Amsterdam is niet anders gehandeld. Onze zegsman, die het weten kan, deelde ons mee, dat de steen weer als gewoon postpakket is verzonden, terwijl een speciaal ervoor aangewezen beambte der Londensche Bank door twee per sonen bewaakt, van «le Bank een kistje heeft vervoerd met niets erin. De heeren hebben alleen op het pakket een o )gje gehouden. Waar de steen hier ter stede bewaard wordt, wordt stipt geheim gehouden. Te Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht de ass stent der zuivelfabriek te Steenwijkerwold v. d. K.. die twee personen met revolverschoten heeft ver wond, waarvan een ernstig. Zijn gevan genhouding is gelast. De rijksveldwachter-jachtopziener De W. werd Vrijdagnacht ongeveer vier uur in het duin te Katwijk gevonden, bedolven onder het zand, nagenoeg ge heel bewusteloos. Donderdagmorgen was hij uitgegaan om konijnen te delven. Omstreeks 12 uur 's morgens, toen hij bezig was met delven, stortte het zand over hem heen, zoodat hij dus ongeveer 16 uur tot aan zijn schouders onder liet zand was begraven. Toen De W. Don derdagavond niet thuis kwam, zijn helm planters naar hem gaan zoeken, die hem omstreeks vier uur in den morgen in boven omschreven toestand vonden. Uit Helenaveen meldt men: Met de boringen naar steenkool in het naburige Meyel vorderde men tot eene diepte van bijna 700 M. Op het oogenblik boort men in kalksteenzand en grint gingen hieraan vooraf. Na niet te langen tijd hoopt men in het leigebergte te komen, waarop de steenkool dan spoedig kan volgen. Tus- schen de kalksteen en het leigebergte, zal in ieder geval nog wel een, misschien meerdere andere steenlaag gevonden worden. Zaterdagmorgen is in de branderij van den heer O. H. Windhorst aan den Noordvestsingel te Schiedam een onge val gebeurd. Op een oogenblik dat de branderij gevuld was met ontsnappen den stoom, liep de 22-jarige branders knecht v. d. G. in een boerenbak ge vuld met heete spoeling. Over het ge- heele lichaam met brandwonden bedekt, is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmiddag schrikte in de Hi 11e- laan te Rotterdam het voor een wagen gespannen paard van v. S. uit Rijsoord, bestuurd door den koetsier C. v. d. S. uit diezelfde gemeente, van een voor bijrijdende trein. Het paard sloeg op hol en v. d. S., die trachtte het te grijpen, viel en kreeg een wiel over zijn been. Een eind verder in de laan liep het hollende dier den 64-jarigen graancontroleur M. M. uit de Oranje- boomstraat omver. Deze man kreeg de beide wielen van den wagen over het lichaam, werd een café in de buurt binnengedragen en overleed een kwar tier later. Het paard is ten slotte op den Dordtschen straatweg door den al daar wonenden bootwerker H. Baren- drecht gegrepen en met veel moeite tot staan gebracht. Men meldt uit Nieuwediep: Ofschoon «le toestand der zee het bijna niet toeliet is de sleepboot Atlas Zaterdag met het reddingsvlot naar het wrak van de Turbo vertrokken ora de olietanks onschadelijk te maken. Men slaagde er in de deksels van de nog gevulde tanks te schroeven en de pe troleum te laten wegloopen. Verwacht mag nu worden, dat het vischwater, na enkele dagen gezuiverd zal zijn en de garnalenvisschers hun bedrijf spoe dig kunnen hervatten. Uit Ameide a/d. Lek wordt gemeld De felle vorst der laatste nachten heeft de hier zittende ijsdam nog wat steviger gemaakt en thans zijn ook de wakken langs de beide oevers, waar de door den dam verlegde stroom onstui mig doorbruist, dichtvroren; een en ander levert een indrukwekkend schouw spel op, dat van heinde en ver toe schouwers hierheen lokt, vooral voor het nemen van foto's. Men meldt uit Amsterdam: Bij de familie Lion in de W. Kerk straat alhier had Zondagmiddag een treurig ongeval plaats. Een ongeveer zesjarig meisje was op een bed gelegen, dat dicht nabij de kachel stond. Het beddegoed vatte vlam, met het nood lottig gevolg, dat het kind ernstige brandwonden bekwam en in deernis- wekkenden toestand naar het Ned.-Isr. ziekenhuis moest worden vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. Het Utr. Dbl. meldt Wij hebben voor eenige weken mede gedeeld, dat bij den verdachte van de moord te Zeist, Van Vaalen, in het Huis van bewaring verschijnselen waren waar genomen, die deden denken aan krank zinnigheid. De deskundigen, aan wie een genees kundig onderzoek werd opgedragen, om

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2