el Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard Trouw als goud. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2712l Woensdag 10 Februari1Q08. De wonderen der techniek. FEUILLETON. tv Una VAN ALT^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elks rsge meer 7l/a ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. De wonderen der techniek kennen geen grenzen. Nog heeft de wereld niet volkomen bezit genomen van de auto, of de vliegmachine wordt geboren. Eeuwenlang hebben wij getwijfeld aan de verwezenlijking van de illusie, om nog eens, als de vogels, het luchtruim te doorklieven. Santos Dumont heeft ons toen verbaasd met zijn hydrophane maar zijn vliegmachine voldeed toch niet geheel, en eenigen tijd hoorden wij niets meer van zijn proeven. Andere nationaliteiten dongen naar de eer. Het waren de Amerikaansche broeders Wright en de Duitsche graaf Zeppelin Maar nu heeft Frankrijk weer den voorsprong genomen, het intelligente Gallische volk, waaraan ook de auto haar bewonderens waardige samenstelling te danken heelt. Farman, de zoon van den Parijschea Standard-correspondent, een Engelsch- man dus van geboorte, maar een Fransch- man van levensopvatting, won den Deutsch-prijs met zijn aerophane, en deed het vraagstuk daarmede in eene nieuwe phase van oplossing treden. Zelfs houdt de juridische wereld zich nu reeds bezig met het onderzoek van de rechtsgevolgen der nieuwe uitvinding. Openlijk wordt nu erkend dat de lucht scheepvaart wellicht binnen niet al te langen tijd hare plaats zal opeischen onderdeinternationale verkeersmiddelen. Nieuwe vragen zullen dan van rechts wetenschap en wetgever een antwoord fcehoeven. Dr. Grünwold, Kriegsgerichts rat b. d. Ie Garde, heeft dat oogen blik niet afgewacht en reeds nu aan de bespreking van die vragen een boekje gewijd. Na eene korte uiteenzetting van de beginselen welke thans ten aanzien van schepen gelden, zoowel in de open zee, iu de zoogenaamde kustzee als in de territoriale wateren, stelt hij de ge deeltelijk bevestigend beantwoorde vraag, of diezelfde regelen ook ten aanzien van het luchtschip zouden kunnen wor den toegepast. De uitkomsten van zijn onderzoek vat hij samen in de volgende stellingen. lo. Het luchtruim boven een staat is zijn eigendorasfeerhet luchtruim boven de kustwateren van een staat in zijn belangensfeerhet luchtruim boven de volle zee of onder geen gezag staande landstreken is vry gebied 2o. De eigendom van den staat op de luchtruimte boven zijn gebied strekt zich niet verder u:t dan het belang van dien staat het noodig maakt. Aan het internationale verkeer mogen slechts ROBERT BUCHANAN. (3 Een gil klonk snijdend van uit de keuken. „Dat is een van de jonge dames! liet Elspeth hooren. „Ze is erg van haar stuk, het arme ding, het eene oogenblik lacht ze en het andere huilt ze haar oogen half uit." Douglas had het einde van den zin niet verstaan. Haastig was hij de kamer uitge sneld en had zich door de gang naar de keuken begeven, waar hij zijn on ver wachtte gasten bijeen vond. Op den drempel bleef hij staan en keek naar binnen. Zij waren met hun vijven, drie heeren en twee dames. Een van de dames zat op een krukje bij het vuur en had haar gezicht in haar handen verborgen, terwijl haar geheele lichaam trilde van stuipachtige snikken. Bij eiken donderslag, die nu elkander snel opvolgden, uitte zij een on derdrukten kreet van schrik, en scheen zij op het punt, om in zwijm te vallen. „Effie! Effiel" riep de andere jonge dame, „doe toch niet zoo dwaas! Hier is mijnheer Douglas." Effie richtte zich op, nam de handen van de oogen en keek rond. Toen zy den zoodanige belemmeringen in den weg worden gelegd, welke het belang van den staat in kwestie noodzakelijk vor deren. 3o. Slechts voor zoover het belang van een zoodanigen staat het noodza kelijk maakt, is hij tot het uitoefenen van de jurisdicte over de in zijn eigen domsfeer gepleegde delicten bevoegd. 4o. Men onderscheidt staats- en bij zondere luchtschepen. De eerste zijn zwevende deelen van den staat waartoe zij behooren zij zijn ex-territoriaal boven vreemd gebied. De bijzondere luchtsche pen kunnen slechts dan op denzelfden voet als de zeeschepen behandeld wor den, wanneer de berichten genationali seerd zijn. Wat zegt men nu van zulk een vóór- uitzienden wetgever, die intusschen zijn ontwerp zelfs door het nuchtere „Week blad voor het Recht" in alle ernst ziet besproken En is er niet iets brutaal waars in het spotplaatje dat de „Auto" van een maand of wat geleden had, en waarop een luchtreiziger wordt voorgesteld, die de maan aanrqdt, zoodat de stukken eraf vliegen, en op de aarde spuwt, zeggende: „Zoo, nu kan voor mijn part de wereld vergaan Ook de medici wenden zich reeds met belangstelling naar de luchtscheep vaart. Het „Medisch Weekblad" vestigt de aandacht op het denkbeeld om lijders aan tuberculose per luchtballon naar de hoogere sfeeren te zenden, om hen daar van stof- en bacteriën-vrije lucht te laten genieten, die hier beneden hoe langer hoe minder gevonden wordt. De luchtballon-kuur maakt een gestadige toeneming der hoogte mogelijk hetwelk in een sanatorium niet te bereiken is. Een ander gewichtig voordeel is, dat de patiënt zich boven de nevelen ver heffen kan, waarin zoo dikwijls de hoog ten-stations van Zwitserland des zomers gehuld zijn, en dat hij boven dien nevel den weldadigen zonneschijn kan gaan genieten. De herhaalde luchtverandering bij de luchtvaart zou ook niet anders dan van gunstigen invloed kunnen zijn. Chr. Beck, die al deze voordeelen der luchtballon-kuur in de Académie des Sciences onlangs heeft uitgemeten, stelt zich voor, dat aan een ballon-captif lighallen bevestigd worden, waarin de patiënten dagelijks groepsgewijze hun kuur doormaken. Al deze zegeningen van de techniek hebben wij aan Frankrijk te danken maar de vruchten der uitvindingen pluk ken veelal andere landen. En dat laat zich verklaren uit de karaktereigen schappen van het volk. „Genie" is een Fransch woord, maar „business" een Engelsch, en de Duitschers weten te genwoordig ook van „Geschafte" mee te praten. Ja, zelfs een klein land als Nederland doet Frankrijk thans heftige concurrentie aan. De Spijkercars zijn wereldberoemd, en de motor-industrie (speciaal die welke beweegkracht levert voor schepen) heeft de Frausche reeds overvleugeld, omdat de laatste zich niet aanpaste aan de behoeften van den tijd. Zij wilden de scheepvaart dwingen gebruik te maken van de gewone auto motoren die ze toch moest maken. Maar dat gelukte niet, en de Nederlandsche nijverheid, begrijpend dat de scheeps motor een eigen karakter verlangt, heeft zich nu reeds om de geheele aarde af nemers weten te verzekeren. Ook de goedkoope auto, dat is dus het toekomst-rijtuig, waardoor de nieu we sport zich eerst recht zal inleven in de maatschappij, hebben wij niet van Frankrijk te verwachten. Amerika is in dit opzicht het land van belofte, en van vervulling. Onze handelaars willen er nog niet aan, maar de vraag zal er hen ten slotte wel toe dwingen. Vooral waar deskundigen als Henri Meijer, de re dacteur van de „Kampioen" er zoo warm voor pleiten. Er zouden veel meer wagens ver kocht worden schrijft hijwan neer de fabrieken zich meer toelegden op het leveren van een practische auto voorbescheiden beurzen. Er is vraag naar de goedkoope auto. Tegenover ééo kapitalist die twaalf duizend gulden voor een auto kan neer leggen, staan twintig welgetelde bur gers, actieve dokters, notarissen, vee artsen, zakenmenschen in de provincie en buitenwonende kleine renteniers, die gemakkelijk tweeduizend gulden zou den kunnen besteden voor een automo biel en dat ook wel zouden willen doen, indien zij de zekerheid hadden dat die auto geen prul, maar een deugdelijk geconstrueerd, betrouwbaar werktuig was dat zij die aulo, zonder eene diep gaande studio van de mechanica, en zonder vrees voor geclompliceerde ma chinedefecten, zelf zouden kunnen be handelen dat zij dit zouden kunnen doen zon der hunne handen vuil te maken; en dat zij, ook op afgelegen plaat sen, hunne machine in bedrijfszeke- ren toestand zouden kunnen houden, doordringden blik van den eigenaar der woning opving, glimlachte zij flauwtjes. „Ik kan er niets aan doen, Lady Bell", liet zij hooren. „Ik ben altijd vreeselijk bang voor onweer. Wat dunkt u, Mr. Dou glas, zou de storm gauw bedaren Een hevig lichten beantwoordde haar vraag, maar ditmaal verliep er langer tijd eer de slag volgde en het geluid scheen ook van verre te komen. „Het onweer gaat voorbij," antwoordde Douglas. „Er bestaat hoegenaamd geen reden om u ongerust te maken. Maar, als ik vragen mag, Miss Hetherington, hoe komt het, dat u bij zulk weer, zoo ver van huis zij t De oudste van de beide jonge mannen, Arthur Lamont, e«in slank, min of meer fatterig, maar overigens zeer knap jong- mensch, met krullend bruin haar en een licht kneveltje, nam het woord op voor het meisje. „Wij hadden een rit gemaakt naar Dum fries en waren op den thuisweg. Het was een heerlijke avond toen wij van huis gingen en er was geen spoor van slecht weer te bekennen toen wij uitreden; maar toen wij halverwege de heide waren, bij de Tyke-brug, begon het opeens zoo verschrik kelijk te regenen, te stormen en te on- weeren, dat wij geen raad wisten en onze paarden onhandelbaar werden. Uw huis was het dichtst in de buurt, van daar dat wij zoo vrij zijn geweest, u lastig te komen vallen." „En wij hebben nog heel wat werk ge had om u te vinden," j voegde Mr. Aird er glimlachend bij. Nauwelijks lettende, op hetgeen men tot hem zeide, was Douglas op Mias He therington toegetreden en voegde haar, haastig sprekende toe: „Maar u is door en door nat, Miss, u zult ziek worden, wanneer u in die natte kleeren blijft zitten." „O, dat mijn kleeren nat zijn, maakt niet uit," antwoordde zij, hem met een dank baren blik aanziende, „maar dat weerlich ten maakt mij zoo angstig. U zult er mis schien wel eens van gehoord hebben, Mr. Douglas, dat ik vroeger een zuBter had die, toen wij nog klein waren en in het veld tennis speelden, door den bliksem ge troffen werd en aan mijn zijde stierf. Van dat oogenblik af o! o!" Verschrikt door een nieuwen enhevigen bliksemstraal vleide het meisje zich ver schrikt tegen den arm van den naast haar staanden man aan en verborg haar gezicht in zijn mouw. Hij beefde bij haar aan raking en trilde als een espenblad. Hij wilde iets zeggen, maar kon niet; een vreemde opgewondenheid maakte zich van hem meester; zijn lippen waren droog en hard en hij moest ze met zijn tong bevochtigen, om ze weder lenig te maken. Gelukzaligheid doorstroomde zijn aderen, toen hij de warmte van haar wang en den druk van haar angstig toegeknepen handen gewaar werd. De jonge dame, die met den naam van Lady Bell was toegesproken, keek Arthur Lamont aan en haalde haar schouders op; zich daarna tot Douglas wendende, zeide zij „Wij zijn allemaal in een onaangenamen toestand, zooals u ziet. Ik lijk zelf wel een meermin, die zoo pas uit zee komt. Maar het helpt niet, of wij hier blijven wachten. Ik geloof, dat we het best doen, met maar weer heen te gaan, tenminste zonder de hulp van den reparateur. Wij weten, dat er op een dergelijke auto wordt gewacht, dat er een cliën- teele is, die er met belangstelling naar uitziet, omdat de thans gebezigde lo cale vervoermiddelen, het paard en rij tuig, de motorfiets en het gewone rij wiel, bij ongunstige weersgesteldheid en op zeer slechte landwegen niet de gewenschte bedrijfszekerheid verschaf fen. Enkele groote fabrieken hebben in deze richting reeds voorbereidende maat regelen genomen. En we wachten, met groote belangstelling op de eerste stap pen, die de groote automobielenfabrie- ken op den goeden weg doen. De auto mobiel die met groot voordeel het paard kan vervangen, is, volgens den heer Meijer, volstrekt geen herschenschim. Eu voor de economische auto, die haar emplooy zal vinden voor hoofdzakelijk practische sportdoeleinden, is naar zijne overtuiging een schoone toekomst weg gelegd. „Z. N. en Adv." Buite»la(id. Te Bristol is de reeds vroeger ge noemde bigamist Witzhoff tot zeven jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Thans moet bekend zijn geworden, dat hij niet zeven maal maar 32 maal gehuwd is geweest, en telkens zijn vrouwen aanzienlijke sommen gelds afzette. De achtereenvolgende huwelijken werden gesloten in Amerika, Spanje Italië en Engeland, telkens onder een anderen naam. De man stamt uit een aanzien lijke Zwitsersche familie en studeerde voor tandarts. ware heele gebouwen, van 25 bij 8 M. oppervlakte en 27# M' hoogte. De mu ren waren l1/» M. dik en liepen smal ler op. Het dak was van hout met spar- regroen gedekt. Er was in eiken stal plaats voor 66 paarden. Met een open houtvuur in 't midden hield men de warmte op 12 gr. C. Volgens een telegram uit St- Peters burg staat de houtbeurs aan den oever der Newa in brand. De schade bedraagt reeds millioenen roebels. Tengevolge van een ontploffing in de Glencoe-kolenmijn in Natal zijn er 12 Europeanen en 60 inboorlingen ge dood. De pogingen tot redding werden opgegeven toen het bleek, dat elke po ging om de mijn binnen te gaan, gelijk zou staan met een oogenblikkelijken dood. De meeste slachtoffers vonden den dood bij bun heldhaftige pogingen om bun kameraden te redden. Een deel der bevolking van Fes, on geduldig over de werkeloosheid van Moelai Hafid, beeft den sbeik Kittani tot Sultan uitgeroepen. Deze noemt zich de redder des geloofs en heeft aan zijne vrienden verklaard dat het tijd is om de zijde van den Sultan van het Zuiden te verlaten, waar deze geen macht bezit en ook geen lust heeft om zich te laten uitroepen, en het nutte loos is voor een vooraf verloren zaak te strijden. De revolutionnaire raad te Fes heeft daarin aanleiding gevonden om de bezittingen van Moelai Hafid verbeurd te verklaren. Omrani, de ver tegenwoordiger van Abdul Azis te Fez, heeft oen wet uitgevaardigd, bepalende dat niemand voor het oogenblik ge rechtigd is betaling van schulden te eischen. Bij legeroefeningen, die in de vorige maand in Noorwegen gehouden zijn, heeft men veel nut gehad van paar- destallen uit sneeuw opgetrokken. Het als Effie Hetherington niet van plan is, om hier den heelen nacht te blijven zitten." Effie hief haar hoofd op, maar haar handen bleven de mouw van Douglas' jas vasthouden. „Neem het mij maar niet kwalijk, Lady Bell," zeide zij onderdanig. „Ik weet niet wat ik doe, zoo bang en zoo zenuw achtig ben ik. Maar als u wilt heengaan, dan ben ik klaar." „Dat zal niet gebeuren," viel Douglas in. „U moet hier blijven, tot de storm voorbij is. Elspeth „Lairdantwoordde de oude vrouw. „Gooi wat turf op het vuur, en haast je wat. Maak gauw heet water, en ga naar mijn kamer, om de flesch met whiskey te halen. Wees maar niet zoo ongerust, Miss Hetherington. Er is hoegenaamd geen gevaar meer, behalve voor kouvatten en ziek worden. Een glas warme grog is het beste wat u nemen kunt." De keukeu stond vol waterdamp, door het brandende vuur uit de doorweekte kleederen van het gezelschap getrokken. De heeren hadden zich van hun hoeden en overjassen ontdaanmaar Lady Bell stond nog geheel gekleed, met den hoed op het hoofd, ofschoon zij droop van het regenwater. Wat Miss Hetherington betrof, die zat op haar krukje, met een plas water rondom zich. „Mag ik u uw mantel afdoen," vroeg Douglas, die voor niemand anders oog of oor scheen te hebben dan voor het ver schrikte meisje. Zij stond op en hij nam haar den mantel af. Inmiddels had de oude Elspeth, op een sukkeldrafje het een en ander volgens de aanwijzingen van haar meester, in orde Meermalen vonden wij gelegenheid te wijzen op de huidige ellende en werkloosheid, die in tal van groote steden in de Vereenigde Staten bestaan en vooral te New-York scherp gevoeld worden. Eergisteren zijn in de Ame rikaansche metropool vrij ernstige on geregeldheden voorgevallen. Een menschlievend koffiehuishouder, die iederen dag een gratis soepuitdeeling liet houden ten bate van de armen van zijn wijk, zag een heel leger arme kinderen zijn soeplokaal binnendringen. Toen deze armen binnen waren ont waarden zij in kasten en op buffetten vleesch, worst, gebak en heerlijke zaken. Dat was den kinderen te mach tig zij deden een formeelen aanval op deze goede dingen. De kelners waren niet bij machte de orde te handhaven en er moest politie aan te pas komen. Spiegels en glasruiten werden inge drukt en wat wel het ergste was tal van kleinen geraakten onder den voet en kregen zware verwondingen. Het gemeentebestuur van New-York heeft besloten, de werkloosheid te be strijden door een begin te laten maken met .het graafwerk enz. voor den aan leg van een nieuwen tunnelspoorweg onder de wereldstad. Hiermee zullen naar schatting een 175,000 man aan werk geholpen zijn. In vele groote steden in het westen en zuiden der Vereenigde Staten baart de omvang der werkloosheid niet wei nig zorgin de meeste dier steden worden vanwege de gemeentebesturen bij wyze van werkverschaffing open bare werken onder handen genomen. Boven den staat Mississippi heeft Vrijdag een felle wervelstorm gewoed. De tornado verplaatste zich daarop gemaakt en een flesch whiskey op de tafel geplaatst. Nu hurkte zij dicht bij Miss Hetherington neer en riep uit, de handen van verbazing in elkander slaande „Maar beste Lady, kijk toch eens naar uw mooie schoentjesHet water loopt er uit en uw kousen zijn als pap zoo nat. Wacht even, laat mij u eren helpen, als ik ze u help uittrekken zijn ze in een oogenblik weer gedroogd bij het vuur." Effie glimlachte en keek zenuwachtig naar Lady Bell, die het tooneeltje met ongeduld had staan gadeslaan en geen moeite deed om haar tegenzin te verbergen. Arthur Lamont trad op haar toe. „Lady Bell, u is ook nat. Mag ik uw mantel even drogen?" „Let maar niet op mij, Arthur," ant woordde de jonge Lady met oen boosaardig lachje. „Ik ben niet van zout of suiker en zal niet smelten. Met Effie is dat wat anders, die is zoo'n delicaat schepseltje, die heeft het wel noodig, dat zij wat ver troeteld wordt." Effie had intusschen weer plaahi geno men en toegestaan, dat Elspeth haar kou-en en schoenen uittrok. Toen Lady Bell sprak, richtte zij haar blik op haar en glimlachte. Haar schrik scheen op een oogenblik te wijken voor sarcastische vroolijkheid. „Een goed idee van dat vrouwtjeriep zij uit, terwijl zij haar mooi gevormde voetjes bij het vuur warmde. Lady Bell, als ik u raden mag, doe dan even als ik en kom ook uw voetjes roosteren." Naar het Engelsch VAN (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1