ovpr Arkansas in de richting van Texas. Eewgo- steden en tal van dorpen zijn duur de vernielende kracht van den wervelwind geteisterd. Zoo is in Texas het welvarende plaatsje Tyler met den bodem gelijk gemaakt, bij welke ramp 12 personen het leven verloren. I)e stoffelijke schade is zeer aanzien lijk en duizenden stuks vee zijn om gekomen. In het Duitsche plaatsje Triburg zijn tachtig menschen na het eten van kaas ernstig ziek geworden. Onder de zieken zijn zoovele glasblazers, dat de glas blazerij daar stil staat. Het parket en een aantal dokters zijn naar Triburg vertrok ien. De Maatschappelijke en Politieke Vrouwenuni, d.i. de vereeniging van de strijd liaftige kiesrechtvrouwen in Engeland, heeft op een vergadering, verleden week te Londen gehouden be sloten, dat ie leden zich deze week, naar 't voorbeeld van het Leger des lleils, allerlei ontberingen zullen op leggen om wat zij dus uitsparen in de krijgskas te storten. Op de vergadering is er reeds eeu goede achtduizend gul den opgebracht; maar de vereeniging wil tienduizend hebben, want er zijn uter verkiezingen op til, en met alle macht werkt zij om de regeeringscan- didaten ten val te brengen. Het schijnt met den dienst der Mar- ti telegrammen over den Atlanti ci <'n Oceaan nu beter gesteld te zijn. >h fitnes bevatte Maandagochtend een r tdiogram van zijn New-Yorkschen cor respondent, van gisteren gedagteekend en in d? Times anderhalve kolom be slaande. Vóór dezen waren't nog alleen korte berichten, die van tijd tot tijd door de ruimte gingen. Nu beweert Maxconi's maatschappij in staat te wezen geregeld lange telegrammen over te seinen. Uit de kleedkamer van de Berlijn- sche gravin W. is een kostbaar paarlen- su' er gestolen, ter lengte van anderhal- \»n meter en van een waarde van 50 000 mk. Tegelijkertijd verdween oii speld met groote witte parel, die <M) mk. had gekost. •h kamenier is in hechtenis geno- i, maar ontkent. Volgens Fransche bladen zal Abdel- Azis. met een deel van het geld, dat de Marokxaansche bank hem leent, een leger van een 2000 man uitrusten om daarmede, zoo 't lukt, Fes weer in bezit te krijgen. De correspondent van de Temps te Tandzjer verneemt uit Fes een voorval, dat tredend bewijst, hoe fel de haat is, dien de bewoners van Fes de Fran- schen toedragen. Er wonen te Fes geen Francchen. Een Franschman, en een Europeaan in 't algemeen, zou er zijn leven niet veilig zijn. De fanatieke be volking uit nu haar haat tegen wat min of meer geacht kan worden tot Frankrijk in betrekking te staan. Zoo verneemt de correspondent van de Temps, dat een Arabier van Algerijnschen oorsprong, Ben Aamar, werkzaam op het Fransche postkantoor te Fes, kort geleden bijna om het leven is gebracht door de menigte. Aiimar is natuurlijk als Algerijn en als beambte van een Fransche instelling dubbel gehaat, voor al sedert de uitroeping van Moelai Hafid. Eenige dagen geleden sprak Aiimar een schuldenaar van hem aan, en vroeg afbetaling van de schuld. De schulde naar betaalde met scheldwoorden. Hij schold Ben Aiimar uit voor Fransche hond. Er ontstond een standje op straat. Du menigte vond dit een gepaste ge legenheid om Ben Aiimar te dooden. Hij zou levend verbrand worden. Het gelukte de toegeschoten ambtenaren, Ben Aamar te bevrijden en te verber gen Zerwati, de gouverneur, wist de menigte te kalineeren, door te verze keren dat hij Ben Aamar gevangen had gezet en dat Ben Aiimar voorbeeldig 7.ou worden gestraft wanneer Moelai Hafid in de stad zou komen. Eenige oelema's verklaren in allen ernst dat Ben Aiimar des doods schul dig is, omdat hij zou gezegd hebben, «lat hij meer van de Franschen hield dan van de bewoners van Fes. Van het 60-tal voorvechtsters voor vrouwenkiesrecht, de vorige week door den politierechter te Londen tot 6 we- k<m gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij weigerden borg te stellen dat zij zich een jaar lang behoorlijk zouden gedra gen, hebben er 12 reeds eieren voor haar geld gekozen en de borgstelling betaald, waarna zij in vrijheid werden gesteld. De politie te Frankfort heeft drie ar...rrhisfcen in hechtenis genomen, onder wie eeu Nederlander is. Men weet niet, hun ten laste wordt gelegd. Dicht bij het Como-meer heeft men or> de spoorrails het vreeselijk verminkte lijk gevonden van Giuseppe Fortani, een der beheerders van de goederen van Tittoni, den ïtaliaanschen minister van buitenlandsche zaken. Men denkt, dat Fortani het slachtoffer is geworden van een moord met roofzuchtige bedoelin gen. Hij had nl. een aanzienlijke geldsom >ij zich en men heeft op het lijk slechts een paar lire gevonden. In weerwil van de tegenspraak van ambtelijke zijde, gaan verschillende bla den voort alarmeerende berichten de wereld in te zenden over een naderend conflict tusschen Rusland en Turkije. Het heet, dat in Maart „de oorlog" zal uitbreken. Turkije is zich geducht aan het wapenen, zegt de Retsjzelfs de Koerdische ongeregelde troepen worden georganiseerd. De Golos Moskwy heeft een hoofdartikel, waarin ze aan vroegere botsingen met Turkije en Rusland's ze gepralen herinnert. Hetzelfde blad ver neemt uit Tiflis, dat vele familiën het land verlaten, om intijds in veiligheid te zijn, vóór de oorlog uitbreekt. Voorts wordt gemeld, dat de in den Kaukasus dienende officieren, die thans met verlof zijn, zijn teruggeroepen en dat de vesting Batoem in belegeringstoestand wordt gebracht. Ten slotte nog het bericht, dat ten huize van Stolypin een gewich tige beraadslaging heeft plaats gehad over de verdediging des lands. Zooals men ziet, 't is een gansche staalkaart van onheilsberichten. Reeds vroeger wezen we er op, dat men goed zal doen aan dit soort berichten geen groote waarde te hechten, daar ze voor het meerendeel moeten berusten op een in trige, die van sommige zijden wordt op touw gezet tegen den stadhouder van den Kaukasus. Men wil dien man, die niet zeer bemind is, weg hebben en men tracht nu de regeering tegen hem in te nemen door voortdurend te wijzen op den onvoldoenden staat der weermiddelen in den Kaukasus. Aan een der stations te Budapest speelde zich Woensdag de volgende tragi-komische scène afeven na tienen kwam vorst Ferdinand van Bulgarije, die zijn verloofde ging bezoeken, op de doorreis daar aan. Toen hij den sneltrein verliet, zag hij op het perron een man staan, met een blikken bus in de band. De vorst dacht dadelijk aan niets minder dan aanslagen en bommen. Hij werd doodsbleek en be gon met handen en voeten te zwaaien. De wachthebbende inspecteur van politie liet onmiddellijk den „anarchist" arresteeren. Met alle noodige voorzorgsmaatrege len maakte men zich van de bus meesteropende haar en ontdekte eenige smakelijk uitziende gemarineerde haringen. Natuui'lijk werd de eigenaar dezer delicatesse onmiddelijk op vrije voeten gestwid, waarna men zich haastte den vorst yan de zaak op de hoogte te brengen. Drie misdaden op één dag zijn te Stiaatsburg voorgekomen. De stoker der centraal-verwarming van het kin derhuis heeft een 8-jarig meisje een zak over het hoofd geworpen en haar toen in het kanaal geslingerd. Geluk kig kon men de kleine nog tijdig redden. De dader is gevlucht. Men vermoedt, dat hij krankzinnig is. De avond van denzelfden dag werd op het Franklinplein een jongmensch met een revolver doodgeschoten. De moordenaar, die waarschijnlijk uit wraak heeft gehandeld, is nog niet gevonden. Tegen middernacht stak een bezoeker van een café een kellnerin een mes in de borst, zoodat zij daarop overleed. De dader, haar vroegere verloofde, wist te ontkomen. Te Berlijn hebben in de laatste dagen verscheidene groote faillissementen plaats gehad o. a. van de firma Getzel in olie en granen, welker hoofd zich met een tekort van 11/9 millioen mark heeft uit de voeten gemaakt, en de grossiers in gemaakte kleeren Lewy en Wolf, die met een passief van 600 000 mark hare betalingen heeft gestaakt. Volgens een telegram uit Calcutta is de legermacht, die de Engelschen tegen de Zakka Khels hebben uitgebracht, ruim 10,000 man sterk. Een konvooi, door Sepoys begeleid, heeft een aanval van den vijand te verduren gehad. Twee Sepoys werden gewond. De hongerkunstenaar Sacco heeft gis teren van de schepenrechtbaDk te Elber- feld voor het bekende bedrog een boete van 500 mk. gekregen. De eisch was drie maanden gevange nisstraf. De „Nieuwe Gazet" schrijft over de haven van Antwerpen „Sedert vele jaren was de werkloos heid aan de haven niet zoo groot als ze thans is. De nieuwe dokken ten Noorden zijn verlaten en 'tis niet te verwonderen dat de neringdoeners de steenen uit den grond klagen." „Ook zijn het dure tijden voor onze dokwerkers, waarvan velen sedert een viertal weken geen slag meer hebben gedaan. „De werkstaking van verleden jaar en de crisis welke zich över heel de wereld uitbreidt, zijn daar natuurlijk niet vreemd aan. En toch voorspelt men een nieuwe staking voor den aan staanden zomer." Stéphane Lauzanne, de hoofdredac teur van de Parijsche Matin, heeft te New York met vele invloedrijke men schen over de Japansche kwestie ge sproken. Hij beweert, overal denzelfden indruk te hebben gekregen, namelijk, dat, wanneer ook de oorlog waarschijn lijk niet dadelijk zal uitbreken, hij toch alle dag mogelijk is. Lauzanne voegt erbij, dat hij geen ongerustheid wil wekken, omdat hij zichzelf niet onge rust wil laten maken. Alleen is hij ver plicht, de waarheid te zeggen en Europa te laten weten, dat er een oorlog méér in de wereld mogelijk is. Misschien zal hij nooit uitbreken, maar er be staat toch een ernstig verschil van meening. Lauzanne zegt verder, dat de Amerikaansche pers niet wil weten van een arbitragetractaat met Engeland, in denzelfden geest als dat hetwelk met Frankrijk gesloten is. Want En geland is de bondgenoot van Japan en is verplicht dat land, krachtens het ge sloten tractaat tot 1915 te steunen. Engeland moet eerst zijn verdrag met Japan opzeggen, meent de Sun, voor het een ar bi trage-verdrag met de Ver- eenigde Staten kan sluiten. Wat verwacht werd, is geschied. Een telegram uit St. Petersburg brengt de tijding, dat Gerhard, de gouverneur- generaal van Finland, zijn ontslag ge vraagd en gekregen heeft en dat tot zijn opvolger is benoemd de cavalerie generaal Boekman, de commandant van het 22ste legercorps. De aftreding van Gerhard was al een heele tijd hangende. Zeker al meer dan een half jaar liepen de geruchten, dat Gerhard binnenkort zou aftreden. De redenen zijn niet ver te zoeken. De nieuwe koers, te St. Petersburg ten opzichte van Finland ingeslagen, moet een liberaal man als Gerhard tegen de borst hebben gestuit. Ook het voortdurend zenden van troepen naar Finland is een zaak, die zonder twijfel pijnlijk voor hem moet geweest zijn. \Vat echter het pijnlijkst van alles voor hem geweest is, was de benoeming van een reactionairen adjunct, die hem tegen zijn zin werd opgedrongen. Voor een man van liberale beginselen moet het samen werken met een geestverwant van Bobrikof ondoenlijk geweest zijn. Trouwens de Landdag ïieeft nog pas openlijk zijn teleurstelling uitgesproken over deze benoeming. Maar het heeft niet mogen baten. Men bleef te St. Petersburg doof zoowel voor de klachten der Finnen als van hun gou verneur en thans is deze, het oproeien tegen den stroom moede, heengegaan. De Finnen zullén hem met leedwezen zien vertrekken. De Czaar heeft bevolen alle troepen van het district St. Petersburg, die thans in Finland zijn gekampeerd on middellijk ter beschikking te stellen van den nieuwen gouverneur. Naar Reuter uit Johannesburg seint zijn daar Zondagavond twee hevige schokken van aardbeving gevoeld. Al een week geleden nam men trillingen waar. Eerst zocht men de oorzaak in het inzakken van mijnen. Zou dat ook niet de ware reden zijn Niet lang geleden werd in een brief van den Rand gemeld, dat er herhaal delijk verlaten mijnen instorten en dan de gewaarwording geven van een aard beving. Een radiogram van Casablanca meldt, dat kolonel Taupin den 16en en 17en dezer met gönstigen uitslag gevechten met de inboorlingen van Fdala heeft geleverd. De troepen toonden veel geest drift. (Verscheidene aanvallen van den vijand werden met de bajonet afge wezen. Generaal d'Amade bezette Zondag Settat, waar hij het bivak betrok. Hij leverde Maandag slag aan de Mdakra. Bijzonderheden ontbreken. S*laMiMel||k li«*uw«. HEUSDEN, 19 Februari. Bij de Zaterdag 1.1. te 's Hertogen bosch gehouden voorjaars-keuring van dekhengs ten waren er van de 25 ingeschrevene 24 aangevoerd. Goedgekeurd werden de volgende heng sten Bayard", van Mej. Wed. W. Schepers, Beers. „Duc", van de kind. J. Van Lokven, Rosmalen. „Harras II", van den heer P. L. Honcoop, Heusden. „Waltram", van de heeren Gebr. Hagoort, Dussen. „Frits", van den heer Adr. De Graaf, Babiloniënbroek. „Ehrenberg", van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in 'tLand van Heusden en Altena. „Jumbo", van den heer B. Wouters, Gilze. „Robert d'Ophain", van den heer F. H. Schutter, Den Haag. „Gardist", van de Vereeniging tot ver betering van 't paardenras in de Langstraat. „Majoor", van den heer P. Kuijpers, Nederwetten. „Diamant", van den heer Heuff Cellen- donk, Kerk-Avezaath. „Rex II", van denzelfde. „Saldi", van Mej. Wed. J. Timmermans, Moergestel. „Joost", van de Associatie te Moerdijk. „Lancier de Fosteau", van den heer Adam Punt, Fijnaart. „Rinaldo" van den heer W. M. Brander horst, Genderen. „Linus", van den heer J. B. Herrijgers, Zundert. Daarna had des middags de keuring plaats van eenige sedert de najeurskeuring van 1907 nieuw ingevoerde dekhengsten van ten minste 3 en ten hoogste 6 jaar oud, ter mededinging naar de door de Provinciale Regelings-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant uitge loofde 4 invoer-premiën, ieder van f1000. Deze vier premiën werden toegekend aan de volgende hengsten „Ehrenberg", van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in het land van Heusden en Altena te Meeuwen. „Gardist", van de Vereeniging tot ver betering van het paardenras in de Lang straat, Raamsdonk. „Robert d'Ophain", van den heer F. H. De Schutter te 's-Hage. „Lancier de Fosteau", van den heer Adam Punt, Fijnaart (voorwaardelijk). AALBURG. Onder veel bewijzen van belangstelling herdachten Maandag j.l., IJ. van Rijswijk en Echtgenoote hunne vijftig-jarige echtvereeniging. Van ver schillende zijden ontvingen zij dan ook kostelijke voorwerpen van waardeering, waarmede hun met al het andere dezen dag tot een onvergetelijken is gemaakt ge worden. Des avonds werd hun bovendien nog door de fanfare uit Wijk een serenade gebracht. WIJK. Het aantal lijders aan dyphtheritus neemt nog steeds toe; ook deed er zich deze week een geval voor met doodelijken afloop bij een meisje van zeven jaar. HEDIKHUIZEN. Toen de kinderen Van O. Zondagavond rustig in huis zaten, hoorden zij opeens een gerinkel van glas scherven. Bij onderzoek bleek, dat men het bovenlicht in de deur had ingegooid. Van den dader geen spoor. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, heeft besloten deel te nemen aan het in de maand Juni te houden nationaal concours te IJsselmonde. Bij den heer V. W. werden Zater dagavond voor zijne woning een paar palm boompjes vernield en uit den grond gerukt. Het was te wenschen dat de daders van zulke baldadige streken eens ontdekt wer den, dan zou een flinke straf zeker wel haar deel zijn. Ook de influenza heeft in onze ge meente haar intree gedaan. Verschillende personen werden er reeds door aangetast, doch gelukkig heeft de ziekte tot dusver geen ernstig karakter. MEEUWEN. Vrijdagavond omstreeks 9 uur hoorde men hier 't geroep van brand 1 't Bleek te zijn aan de Baai van den heer A. A. v. Tunhout. 't Bleek ook dat hier niets te keeren vielzoo snel greep het vuur om zieh heen, dat in een ommezien de geheele hoeve van 'teene einde tot het andere in brand stond; de rieten daken en planken lokten de vlammen overal rond. Niets bleef dan ook gespaard. Gelukkig werden de menschen en het vee gered. Verzekering dekt maar ten deele de schade. HEDIKHUIZEN. De postbode Bouw man, alhier, heeft een jaarlijksche bijlage van f30.ontvangen. HERPT. Hoewel men niet gehoord heeft, dat er gedurende den winter in deze gemeente iets ontvreemd is, zoo schijnt men van een inwoner uit Heusden, die hier land heeft, al de spruitkool enz, ge kaapt te hebben. ZUILICHEM. Zondagavond circa 10 uur brak er brand uit aan den Meidijk, in het huis bewoond door Johannes Hobo; eenige kippen, een paar geiten, een varken en een kalf kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Assurantie dekt de schade. VLIJMEN. In den ouderdom van ruitn 68 jaren is Zondag alhier overleden een der notabelen onzer gemeente, de WelEdele heer Michiel Lambert Mommersteeg, oud lid der Provinciale Staten van Noord-Bra bant, Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Nat,r aanleiding van het bericht, voor komende in „De Drie Provinciën", als zou de TJtrechtsche beetwortel suikerfabriek dit jaar geen contracten afsluiten, daar het terrein verkocht was aan de Mij. totExpL van S. S., verzoekt men ons mede te deelen dat het tegendeel waar is, daar genoemde fabriek reeds bezig is aan het afsluiten van bieten-contracten voor de levering 1908 in Friesland, Groningen en Noord- Holland. ïtinnenland. Deministervan binuenlandsGhe z aken heeft, blijkens aankondiging in de Stct. no. 41, omdat de heeren mr. Th. Heems kerk, mr. M. J. C. M. Kolkman en A. S. Talma ingevolge art. 96 der Grond wet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal hebben verloren, en derhalve eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben in de kies districten Sliedrecht, Rheden en Tiet- jerksteradeel, bepaald, dat die verkie zing zal plaats hebben op Dinsdag 3 Maart e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 12 Maart e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag, 24 Maart e.k. Naar de Tel. verneemt gaat Oud- Bussem in zijn geheel over in handen eener andere combinatie, waartoe ook de heer Floris Vos behoort. Men meldt uit Eindhoven aan de N. Ct.: Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op de fabriek der firma L. Schellens Co., trijpfabrikanten te Stratum, een appreteertoestel uit elkander gespron gen. Een gat werd in den muur en het dak geslagen. Een drietal personen, die in de om geving werkten, werden getroffen en vielen op den grond, doch kwamen met den schrik vrij. Bij de politie te Schiedam is een valsch bankbiljet van f 40 gedepo neerd. Het watermerk ontbreekt, het is groener van kleur dan de echte bankbiljetten en de kanten zijn recht afgesneden. Te Berkel is Zaterdag de zoon van den landbouwer Op 't H., na een vree selijk lijden van verscheidene dagen, overleden aan de gevolgen van bloed- giftiging Een onbeduidend puistje in het aan: gezicht, bij het run halen in aanraking gekomen met deze stof, is de aanlei- dende oorzaak geweest. Een Engelsche maatschappij stelt ernstige pogingen in het werk om de badplaats te Vlissingen te exploiteeren. Reeds hebben onderhandelingen plaats gehad, zoowel met het gemeentebestuur als met de tegenwoordige eigenaren van het Grand Hotel des Bains. Het gemeentebestuur heeft de meest moge lijke medewerking toegezegd. De plan nen van de Engelsche maatschappij zijn zeer omvangrijk en bedoelden niet minder dan Vlissingen een badplaats van naam te maken, hetgeen hieruit blijkt, dat men wil doen verrijzen een tasino, theater, een kurzaal, een pier en verder een volslagen sportterrein wil aanleggen. Dit laatste vooral met het oog hierop, dat men hoofdzakelijk Engelsche badgasten verwacht. De kosten voor verwezenlijking van de door de „International Contract Corporation" ontworpen plannen want van deze maatschappij gaan de plannen uit worden geraamd op ruim drie en-half millioen guldens. Maandagmorgen werd te Amsterdam een groote werkloozenvergadering ge houden, aan het eind van welke ver gadering een motie van Samson werd aangenomen, waarin aan het burger werkloozen-comité het vertrouwen werd opgezegd. Daarna begaf men zich op straat en verdeelde men zich in twee groepen, welke al spoedig met de politie in bot sing kwamen. Een troep werd op het Spui door de bereden politie uit elkaar gejaagd, ter wijl de andere troep op de Prins Hen drikkade uiteengedreven werd. Verschillende arrestaties vonden plaats. Inzake den moord op den jeugdigen Drost te Zeist, meldt men uit Utrecht, dat bij het onderzoek naar den geestes toestand van den beklaagde Van Valen, die teekenen van krankzinnigheid ver toonde, gebleken is, dat beklaagde deze geheel voorwendde. Binnenkort verschijnt het rapport over de overige beklaagden inzake den moord op den ongelukkigen Hendrik Drost. De beklaagden blijven tot dusver alle schuld ontkennen. Door het O. M. bij de Haagsche recht bank werd tegen A. S. te Monster 1 maand gevangenisstraf geeischt wegens mishandeling van zijn negenjarig zoon tje en tegen diens vrouw 6 maanden gevangenisstraf, mede wegens mishan deling van dat kind (haar stiefkind.) Ter terechtzitting bleek, dat de man het knaapje kastijdde op eene manier welke de grenzen eener gewone tuch tiging te buiten ging, terwijl de stief-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2