el Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit de gevangenis houders. Trouw als goud. Uitgever: L. X VEERMAN, Heusden. No. 2713. Zaterdag 22 Februari19QS. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Telkens en telkens weer trekt het de aandacht, dat de rechter ten onzent zoo ver van den aangeklaagde staat. In ernstiger gevallen heeft men eenige aanraking, doordat althans de rechter commissaris den beklaagde gesproken heeft. Doch in de meeste gevallen is alles wat een nauwgezet rechter om trent een voor hem gebrachten beklaag de weet, ontleend aan een procesver baal van een politiebeambte benevens wat officieele staatjes en verklaringen. De man komt, wordt ondervraagd, en kele getuigen worden gehoord deur waarder de volgende zaak." En toch is in die weinige minuten dikwijls be slist over de toekomst van een mensch, toch krijgt deze in den regel dienten gevolge een rechterlijk vonnis, dat hem zijn geheele leven kan worden nage houden. Nü is het euvel nog niet zoo groot in grootere steden met een goede po litie. Daar staat tusschen den verbali seerden beambte en den rechter nog een inspecteur of een commissaris van politie, die zich gemakkelijker bewegen en intiemer informeeren kunnen dan de rechter, maar tevens beschaafder zijn, meer tact en meer oordeel des onderscheids hebben dan de laagste ambtenaren. Zij kunnen dus althans het Openbaar Ministerie beter inlichten dan de veldwachters van het platteland, wien- zoo niet in ons wetboek van straf vordering dan toch in de strafrechter lijke praktijk een veel te groote rol is toebedeeld. Het zou dus van groot belang zijn, dat de rechter ten aanzien van de bedrijvers van euveldaden op het platte land beter werd ingelicht dan tot nu toe geschiedt. Doch ook in de stad kan de best ingerichte po litie deze onderzoekingstaak maar zeer gedeeltelijk vervullen. In de eerste plaats, omdat zij zooveel andere dingen te doen heeft. En dan omdat zij voor het Open baar-ministerie onderzoekt en met den rechter zelf slecht weinig aanraking heeft. De hier geconstateerde moeilijkheid nu wordt in den Amerikaanschen staat Massachusetts op een bizonder eigen aardige wijze ondervangener worden daar ambtenaren benoemd, die het con tact tusschen rechter en beklaagde vormen. Niet omdat ons, de invoering van deze overigens volstrekt niet onbekende instelling in ons land ROBERT BUCHANAN. (4 Terwijl Lady Bell zich geërgerd omkeerde, om de een of andere stedelijke opmerking toe te vertrouwen aan den notaris, ont moetten de oogen van Arthur Lamont en Effie elkander het duurde maar één se conde, maar een nauwkeurig opmerker zou in dien blik geheime verstandhouding en wederkeerige sympathie hebben kunnen lezen. Douglas lette er niet ophij stond bij de haard, bezig om voor Effie's mantel een goede plaats te zoeken, terwijl hij nu en dan zijn oogen liet wijden over het lieve persoontje, dat bij zijn vuur zich zat te warmen. Achter dat masker van somber heid, zou men bezwaarlijk hebben kunnen vermoeden, dat een vulkaan van hartstocht brandde, en toch begeerde Douglas op dat oogenblik niets vuriger, dan te kunnen neerknielen en die rozige voetjes, die blanke handen, met vurige kussen te mogen be dekken. „Zijden kousjes!" riep Elspeth, terwijl zij de doorweekte kleedingstukken uitsloeg en gladstreek, om ze te drogen te hangen. „Zijden kousjes en schoentjes eerder ge maakt voor een kleine fee, dan voor een jongedame van vleesch en bloedWel, wel 1 Heb ik van mijn levensdagen! Hoe mooi en hoe fijn!" onmiddellijk wenschelijk voorkomt,maar wel omdat het voorbeeld ons in het algemeen zeer interressant lijkt, willen wij vertellen hoe die ambtenaren ginds als uit de gevangenis-houders werken. Zoodra een strafbaar feit wordt aan gebracht trekken deze ambtenaren erop uit. Zij onderzoeken de zaak, informeeren naar het leven van den pleger, naar zijn levensomstandigheden, zijn familie enz. en stellen zichzelf de vraag of het denkbaar zou zijn, dat de man zich beterde. Met al deze gegevens gaan zij naar den rechter en stellen hem voor den beklaagde een proeftijd te gunnen of hem te veroordeelen. Nu koint de zaak voor den rechter. Is het een proef tijd-zaak dan weten zij vaak bij vrouwen zelfs in den regel de pers te belezen van de zaak geen melding te maken. In den regel volgt de rech ter hun advies; wij stellen dus dat hij een proeftijd uitspreekt. Hij spreekt dus vrij noch veroordeelt, maar zegt tot den beklaagde: „Gij hebt dit gedaan, doch wij willen u nog eens kans geven er zonder straf af te komen. Hier zijn de voorschriften voor uw gedrag in dien tijd. Gij hebt dezen ambtenaar te ge hoorzamen en u op gezette tijden aan hem te vertoonen. Na aflooop van den tijd spreken wij elkaar nader." De bedoelde ambtenaar is nu dus ofïiciëel voogd van den beklaagde. Hij houdt hem scherp in het oog, gaat zijn gangen na, pleegt overleg met zijn fa milie, doet zich rapporten voorleggen kortom, zorgt, dat hij constateert of de betrokkene berouw heett en dat berouw toont door zijn leven te beteren. Is nu onzen uit de gevangenis houder genoegzaam gebleken van het berouw en de beterschap van den be klaagde, dan draagt hij hem bij den rechter voor tot ontslag van rechtsver volging; is dit niet het geval dan kan hij öf verlenging van den proeftijd vragen öf den rechter rapporteeren dat naar zijn meening de gerechtigheid haar loop moet hebben. Dezelfde ambtenaar heeft een derge lijke taak ten aanzien van de gevange nen, die vóór affoop van hun straltijd op hun eerewoord zijn vrij gelaten. Ook hier moet hij nagaan of de gevangene werkelijk niet de kracht heeft om weer als goed burger in de maatschappij te leven en dus zijn tijd moet uitzitten. Intu8schen dit gedeelte van de taak dezer ambtenaren kunnen wij voor heden buiten beschouwing laten, ook en vooral, omdat op dit gebied nog niet Er volgde een algemeen gelach, waaraan Effie zelf hartelijk meedeed. „Ja, wie kon nu ook weten, dat het zoo vreeselijk zou gaan regenen? Och, Mr. Dou glas, wees zoo vriendelijk en doe uw best, om Lady Bell te bewegen mijn voorbeeld te volgen, anders vat ze stellig kou." Maar Lady Bell wilde niet naar goeden raad luisterenzy weigerde zelfs hardnek kig om haar mantel af te doen en toen Elspeth glazen met whiskeygrog gevuld had, die dampende op de tafel stonden, verkoos zij niet een druppel er van te proeven. Mr. Aird en de jonge gentlemen namen ieder een glas en Douglas bracht er een aan Effie. Het meisje lachte eerst een beetje, om het komische van het ge val, en schudde haar mooie kopje; maar ten laatste, toen Douglas haar met zachten drang bleef uitnoodigen om er van te proe ven, bracht zij het glas naar haar lippen. „O, wat sterk 1" riep zij vroolijk uit, met een aardig grimasje, dat haar woorden moest bevestigen. „Maar het smaakt heerlijk 1 Doe nw best, Mr. Arthur, om Lady Bell te bewegen ook een glas te nemen, wil u dat doen Terwijl zij daar zat, bij het flikkerende turfvuur, dat lustig opvlamde en aardige lichtglimpen wierp op haar fijn gezichtje, haar groote oogen glinsterende van vroo- lijkheid en levenslust, zag Effie He- therington er liever uit dan ooit. Gezond heid en levensblij heid zij was pas negen tien spraken uit elke lijn van haar fraai gevormd lichaam, en vervulden eiken blik en elk woord met een bijzondere gratie. Zij bezat al het bekoorlijke der onschuld, maar verhoogd door de pikante maniertjes van natuurlijke behaagzucht; want zij was een coquette van nature en daarom meer bewonderd door de mannen, dan in trek voldoende ervaring is verkregen en om dat naar het schijnt de vrijlating op eerewoord nog niet aan goede en vaste regels is gebonden. Voor ons is de merkwaardige zaak van uit-de-gevangenis-houders^ vóórdat de rechter gevonnisd heeft, hier aan de orde. En wij zouden als het aantrek kelijke in deze instelling naast de ver betering van het rechterlijk onderzoek willen noemen de gelegenheid voor minder-slechte wanbedrijf-plegers om tot beterschap te komen zonder straf maar ook zonder dat de maatschappij gevaar loopt allerlei ongewenschte ele menten in baar midden te houden. En eindelijk is voor de practische Ameri kanen deze methode een middel tot bezuiniging. Zij berekenen hoeveel ge- vangenisverpleging deze hervorming hun bespaart. En als zij van het bedrag dier besparing aftrekken de salarissen der bedoelde ambtenaren, (die vrij hoog zijn, f 3700 tot f 4500) en hun toelagen en verschotten voor onderhoud (die ook niet onaanzienlijk zijn,) dan komen zij nog altijd tot een zoet winstje, dat zij gaarne in den zak steken met de over tuiging, dat hun stelsel beter en goed- kooper is dan het ouderwetsche. Dat deze overtuiging juist is, zouden wij zonder meer zeker niet durven vol houden. Maar wel gelooven wij, dat deze hervorming in hooge mate de aan dacht van onze criminalieten en wet gevers verdient, zeer zeker niet in min dere mate dan net veel genoemde El- mira-8telsel. Wantgevangeni tsenafschaf- fen is toch altijd in ieder opzicht mooier dan gevangenissen volmaken en vol houden. A. C. Ituilenland. Bij Ostican in het district Kastoria zijn twee Grieksche meisjes door een Bulgaarsche bende gesteenigd. Volgens particuliere berichten keerscht in Finland groote opwinding over net ontslag van den gouverneur-generaal Gerhard. Overal worden vergaderingen gehouden, waarop de zaak besproken wordt. Te Helsingfors en in verschil lende andere steden is de politie ver sterkt. De staking der machinewerkers aan de Noordoost-kust van Engeland, als gevolg van het besluit der lieden tegen de vermindering der loonen, is Woensdag begonnen. Het gezamenlijke aantal menschen, werkzaam bij de scheepswerven, bij de leden van haar eigene sexe. Ervaren in zulke dingen, had zij aanstonds opge merkt, dat haar gastheer haar meer dan gewone belangstelling betoonde maar dit belette niet, dat haar oogen telkens weer die van Arthur Lamont zochten, alsof zij wist dat van dien kant nog meer en nog meer gewaardeerde bewondering door haar kon worden ingeoogst. „Vrouwen zijn onbegrijpelijk," zegt het spreekwoord. Effie begreep zeer goed, dat zij haar vrien din en tochtgenoote in hooge mate ergerde; maar het scheen, dat die opmerking haar veeleer aanleiding gaf, om met verdubbelde kracht voort te gaan, dan om haar plage rijen te staken. Zij genoot van haar zege praal, hetzij dan uit een gevoel van be vredigde vrouwelijke ijdelheid, of door een andere, dieper liggende oorzaak. Ofschoon het duidelijk bleek uit haar manier van doen, dat zij de mindere in rang en maat schappelijke positie was van de donker- oogige jonge Lady, in uiterlijke behoor lijkheden en in de kunst, om mannen te behagen was zij ver haar meerdere! Volgens de gewone orde van zaken dat wist zij zou Lady Bell het middelpunt geweest hebben moeten zijn van het avontuur, en degene, die de meeste belangstelling op zich had behooren te vereenigen, maar zij had zich krachtens haar recht van de mooiste en aardigste van de twee, meester gemaakt van de positie en in het geheim genoot zij van haar kleinen triomf zooals mooie vrouwen dit plegen te doen. Terwijl Mr. Aird, de Lamonts en Lady Bell om de tafel stonden en met elkander spraken en de oude Elspeth zich onledig hield bij het vuur scheen Douglas onaf- 8cheidelijk van Effie. Hij verslond haar als het ware met zijn donkere oogen en machinefabrieken en de dokken, die allen met algeheele stilzetting van den arbeid worden bedreigd, is 83.000. De Times-correspondent te Lissabon seint het eenigszins vreemdklinkende bericht, dat ten paleize in de Portu- geesche hoofdstad, d. w. z. in hofkrin gen, wel gunstig wordt gedacht over het plan om door een volksstemming te laten beslissen of de monarchie zal aanblijven of niet. Het eerste Berlijnsche Landgericht heeft den journalist Rudolf Oesterreich, wegens ophitsing tot gewelddadigheden, opwekking tot ongehoorzaamheid jegens verordeningen van de overheid en tot strafbare handelingen, anderhalf jaar en zijn mede-beklaagde Richard Gehl twee weken gevangenisstraf opgelegd. De andere beklaagden zijn bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Aan allen was ten laste gelegd, dat zij een vlugschrift van Domela Nieu- wenhuis, getiteld: Oorlog aan de oor logen, uitgegeven of verspreid hadden. De zaak werd, in het belang van de veiligheid van den staat, van het be gin tot het eind met gesloten deuren behandeld. Donderdag is te Petersburg vonnis gewezen in het geding wegens de over gaaf van Port-Arthur. Generaal Stoes- sel werd ter dood veroordeeld zonder verlies van eer. Generaal Fock kreeg een berisping, de generaals Reiss en Smirnof werden vrijgesproken. Het gerechtshof zal den Keizer ver zoeken de straf voor Stoessel te ver anderen in 10 jaar vestingstraf en zulks met het oog op de heldhaftige verde diging van de onder zijn opperbevel staande bezetting, zoomede met het oog op zijn persoonlijke dapperheid. Woensdag heeft Stoessel voor het laatst het woord gevoerd. Hij verklaar de, dat hij, en hij alleen, voor de over gaaf verantwoordelijk was geweest. „In dien men dit met bloed wil vergelden, laat het dan met mijn bloed zijn. Port Arthur had het nog maar een klein aantal uren kunnen uithouden en daar toe had men 20,000 menschen moeten opofferen". Generaal Reiss heeft ge zegd, „dat hij er zich toe bepaald heeft, aan de hem gegeven bevelen te ge hoorzamen. Indien dat strafbaar is, dan moet men mij veroordeelen. Ik vraag geen genade." De openbare galerij van de New Yorksche effectenbeurs is sedert Dins dag gesloten, omdat vele voorname beursmannen dreigbrieven hadden ont vangen. Men zegt, dat een groep anar chisten plan had op een bomaanslag. scheen geen aandacht over te hebben voor iets of voor iemand. „Logeert u op Lindsay?" vroeg hij. Effie, die nog altijd het glas met whis keygrog in haar hand hield, hield dit tegen het licht en knikte glimlachend, terwijl zij antwoordde „O, jaik heb den heelen zomer op het kasteel gelogeerd en denk er nog tot Nieuw jaar te blijven. Dan ga ik waarschijnlijk terug naar Edinburgh, maar," zij liet haar stem dalen, „binnenkort zal ik toch wel weer op Lindsay genoodigd worden, - voor het trouwfeest!" „Welk trouwfeest!" „Van Mr. Arthur en Lady Belli" Terwijl zij sprak, schenen plotseling wolken voor de zon van haar vroolijkheid te zijn gekomen, een vreemd licht Bcheen uit haar oogen en haar mooi belijnde mond werd hard, bijna wreed. „O, jagaf Douglas terug. „Ik heb er iets van gehoord. Zij zijn al lang geëngageerd geweest, niet waar?" Effie lachte, maar haar lach was ditmaal niet zoo aardig als anders, min of meer bitter, misschien wel wat boosaardig. „SstI" fluisterde zij vertrouwelijk. „Ze mogen u niet hooren. Maar het is waar, ze zijn heel lang geëngageerd geweest. Vindt u lange engagementen goed De menschen zien te veel van elkander, dunkt me, en krijgen al genoeg van elkaar, nog vóór dat de wittebroodsweken er zijn. Gelooft u dat ook niet?" „Ik ik weet het niet," antwoordde de Laird. „Ik heb van die soort van zaken geen verstand." „Och, neen, dat is waar ook," gaf de jonge dame terug, nu weer op haar vori- rigen, luchtigen toon. „U is niet getrouwd, yp. Douglas. De menschen beweren, dat In de stad was een plakkaat aange slagen, onder het opschrift: Werklui, helpt u zeivenwaarin een slachting op groote schaal onder de geldmannen werd aangeprezen. In woedende termen werden de werkloozen aangemaand, naar Wallstraat te gaan en af te rekenen met de geldmannen, wier misdadig beursspel ellende over het proletariaat heeft gebracht. Laten wij, zoo eindigt het stuk, wanneer wij om moeten komen, er ten minste eenigen meenemen, die voor ons lijden verantwoordelijk zijn. De Daily Express verzekert dat er te Londen en in de voorsteden, naar schatting, 200,000 menschen de griep hebben. Zij kenmerkt zich daar vooral door aandoeningen van de ademhalings organen. Volgens een telegram uit Weenen is daar Woensdagavond te tien uur een sterke aardschok gevoeld, die zoo hevig was, dat bijna alle schrijfstiften van de seismografische werktuigen aan deaard- bevingswacht afvielen. Aan den Oostkant van den Etna is dien ochtend een schok waargenomen. De overstrooming te Pittsburg neemt af: maar de noodlottige gevolgen blij ven. In tal van fabrieken en pakhuizen is de toegebrachte schade van dien aard, dat voorloopig moest worden gedaan gegeven aan een zeer aanzienlijk getal arbeiders. In de Amerikaansche couranten wordt gewaagd van 20.000 nieuwe gedwongen werkloozen te Pittsburg alleen. En de werkeloosheid in die plaats was toch reeds aanzienlijk. Overigens levert de overstrooming weer een nieuw bewijs voor de onverbeterlijke zorgeloosheid van de Amerikanen. De overstroomin gen te Pittsburg komen vrij geregeld elk jaar terug, zonder dat er ernstige pogingen worden gedaan om daartegen tijdige en afdoende maatregelen te nemen. Volgens een bericht uit Toulon zijn er verscheidene bescheiden betreffende de beschuldiging en stukken, die ver band houden met de kwestie der ge heime documenten, aan Aubin, den advocaat van den verrader Ullmo, in zijn hotel ontstolen. Het voorval verwekt nog al wat be roering. Te Parijs zijn in hechtenis genomen een zestigjarige Oostenrijker met name Krumholz en zijn vriendin, beschuldigd van verspieding. Er schijnen brieven van Krumholz onderschept te zijn, waarin hij aan agenten van buiten- landsche regeeringen geheimen van de samenstelling van het Frausche militaire u aan ons, vrouwen, een hekel hebtmaar dat geloof ik niet. Waarom is u toch nooit getrouwd? U moet het hier, dunkt mij, erg eenzaam hebben I" Douglas beefde, maar gaf geen antwoord. Als zij alleen geweest waren, zou hij zijn bekoorlijke ondervraagster ongetwijfeld m zijn sterke armen gevat hebben, haar aan zijn borst gedrukt en haar de betuiging zijner wilde passie in het oor gefluinterd hebben. Nog nooit in zijn leven had hij zich zoo gelukkig gevoeld als op dit oogen blik, Effie's natuurlijkheid, haar ver- trouwlijke toon, de vrijmoedigheid waar mede zij tot hem sprak, als tot een oud en vertrouwd vriend, weren verrukkelijk boveu matewant hij, de onervaren man, zag daarin geen behaagzucht, maar Bympathie, aanmoediging zelfs. Hij zou tevreden geweest zijn, als hij haar bij zich had mogen honden, zooals zij daar nu zat, voor altijd. En in de koorts van zijn afgodisehe vereering zou hij er niet aan gedacht hebben, om meer te vra gen dan een glimlach en een goed woord. „Woont u hier heel alleen?" vroeg zij een oogenblik later. „Ja, met de oude Elspeth, mijn dienst bode en mijn voedstermoeder tevens." „En verveelt ge u dan niet?" „Somtijds wel." „Hoe brengt ge uw tijd toch wel door vroeg zij belangstellend. „Met lezen en met denken. En nu en dan, wanneer het alleen zijn mij te zwaar drukt, spring ik te paara en zwerf dagen lang door Dumtries en langs dezee kant." Naar het Engelsch VAN Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1