Hel Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Trouw als goud, Verkeerde rechtsbegrippen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 27IS. Zaterdag 29 Februari. 190S. FEUILLETON. UNO VAN ALTEN* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 71/s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. msi II. Zooals wij in ons eerste artikel reeds opmerkten, bestaat er in vele gevallen tasschen echtgenooten gemeenschap van goederen, wat in den regel ook het eenvoudigst en het meest gewenscht is, vooral indien de vrouw geene afzonder lijke bezittingen heeft. De man beheert die gemeenschap, waarvan een gevolg is, dat hij het be heer voert en de beschikking heeft over alles wat van weerskanten in die ge meenschap valt. De gehuwde vrouw heeft dus ook geen recht op het. door haar verdiende loon, iets wat van veel beteekenis is, nu de maatschappelijke toestanden geheel veranderd zijn en vele vrouwen in het belang van het gezin in werkplaats of fabriek arbeiden. Daarom moeten wij er op wijzen dat de gehuwde vrouw, die kans ziet om wat te sparen, in dit opzicht beschermd wordt door de wet op de Rijkspost spaarbank. Zij kan namelijk, zonder den bijstand van haren man noodig te hebben, gelden op de spaarbank beleg gen. Het boekje wordt gesteld op naam der vrouw en aan haar, met uitsluiting van haar man, geschiedt de terugbe taling van hetgeen zij op het boekje te vorderen heeft. Zooals men weet is er voor eene in lage op de spaarbank maar heel weinig noodig en menige huisvrouw kan, on danks de al te strenge bepalingen der wet, door zuinigheid de deugd van het sparen een weinig beoefenen en behoeft dan in geen geval bevreesd te zijn, dat hare spaarpenningen voor haar gezin zullen verloren gaan. Dat een weduwnaar of weduwe een nieuw huwelijk sluit, is een dagelijks voorkomend geval. Wanneer dit nu plaats heeft waar van weerszijden nitts bezeten of gedurende het huwelijk ver kregen wordt, daar doet het weinig tot de zaak of van een eerste of van een later huwelijk sprake is. Maar het komt ook vaak voor, dat in een tweede of volgend huwelijk al thans door één der echtgenooten iets ten huwelijk werd aangebracht of ge durende het huwelijk werd verkregen. Waren beide echtgenooten, toen zij trouwden, kinderloos, dan staat het huwelijk in zijne gevolgen met een eerste weer volkomen gelijk; maar wanneer beiden of een van beiden vroe ger reeds gehuwd waren en er zooge naamde voorkinderen aanwezig zijn, dan zijn de gevolgen van het huwelijk ten opzichte van de goederen der echt genooten meestal geheel anders dan waar beide echtgenooten voor de eerste maal getrouwd zijn en de regelen der wet op dit punt zijn zeer slecht bekend, ofschoon het vaak van groot belang kan wezen om, vóór het aangaan van het huwelijk, op dat verschil te letten. Als er geen andere bepalingen bij huwelijkscontracten, dus vóór het huwe- lijk, zijn gemaakt, dan bestaat, ook in tweede of volgend huwelijk, tusschen de echtgenooten gemeenschap van goe- I deren, maar het is geen doorgaande j regel dat bij overlijden de gemeen schappelijke boedel gelijkelijk wordt gedeeld. Dat is alleen het geval wan neer hetgeen door ieder ten huwelijk wordt aangebracht of gedurende het huwelijk b.v. door erfenis verkregen, zoo ongeveer gelijk staat. Gesteld dat de hertrouwende echtgenoot wat meer heeft dan de nieuwe, dan wordt de nieuwe dus door de gelijke verdeeling bevoordeeld. Dat mag ook wel maar, met niet meer dan een kinds-gedeelte (zooveel als ieder kind krijgt) en in ieder geval niet meer dan een vierde gedeelte. Blijkt het dat, door de gewone ver deeling bij helfte, het voordeel grooter zou zijn, dan geschiedt de verdeeling anders. Dan krijgt de nieuwe echtge noot het door hem of haar ten huwe lijk aangebrachte terug, dan krijgt hij of zij verder het bovengemelde deel in de aanbrengsten van den hertrouwden echtgenoot en verder de helft van de winsten die gedurende het huwelijk zijn' gemaakt. Alleen de winst wordt in dat ge val dus gelijk opgedeeld. Onder winst verstaat men datgene wat de echtge nooten in hun trouwen in hun bezit vooruitgaan, in hoofdzaak door minder te verteren dan hunne inkomsten be dragen. Natuurlijk zijn die bepalingen ge maakt in het belang der voorkinderen opdat deze door het nieuwe huwelijk niet al te zeer zouden worden benadeeld. Hieruit ziet men dat het, bij het aangaan van een tweede huwelijk, van het u'terste belang is om vast te stel len wat door ieder bezeten wordt. Veelal wordt daar eene notarieele akte van opgemaakt. Het gevaar voor latere dwa lingen of geschillen daaromtrent is dan vrij wel afgewend. De regel omtrent het voordeel geldt ook, als er geen gemeenschap bestaat, maar de echtgenooten op huwelijks- ROBERT BUCHANAN. (6 „Ik ben zoo bang 1" zeide Effie, terwijl haar blauwe oogen vochtig werden en zij een verwijtenden blik wierp op den laatsten spreker. „Bang?" verweet Lady Bell, ironisch. Hier kwam Douglas zich in het gesprek mengenvast beraden, onwrikbaar. „De jonge dame heeft gelijk; ik heb het paard gezien, het trilt op zijn beenenzij kan het nu niet berijden. Er is maar één uitweg. Wanneer Mylady en de heeren te paard naar Lindsay willen terug rijden, zal ik mijn eigen bles inspannen en Misa Hetherington in mijn sjees thuisbrengen." „Maar dat is verschrikkelijk," liet Lady Bell hooren. „Het zou nog veel verschrikkelijker wezen als Miss Hetherington een ongeluk over kwam." „Nu, als het u dan niet te veel moeite is het was Lady Bell, die sprak. „Een zorgzamer beschermer dan u, zou Effie moeilijk hebben kunnen vinden. Maar misschien dat uw rijtuig haar niet voldoetzij is niet erg bescheiden in haar eischen, en het kon wel zijn, dat zij het met niet minder wilde doen, dan met vier paarden „Dat is erg onaardig gezegd, Lady Bell I" liet Effie hooren. „Geef mij mijn schoenen en kousen maar aan, vrouwtje. Ik zal mee gaan, Lady Bell. Ik zal ik zal wel op Blinkbonny rijden, al moes* het mij dan ook een ongeluk bezorgen." „Dat zal niet gebeuren riep Douglas uit, „u is in mijn huis een toevlucht komen zoeken en dat geeft mij het recht, om er voor te zorgen, dat u ook veilig aan uw eigen deur wordt teruggebracht." Zonder zich aan verdere discussie over dit onderwerp te wagen verliet Lady Bell de kamer, een teeken gevende aan haar geleiders, om haar te volgen. Niettemin talmde Arthur Lamont nog een oogenblik. „Het spijt mij erg, Effie, dat het zoo on gelukkig geloopen is, met ons ritje. Het is onaangenaam voor iedereen, en „O, maak u maar niet bezorgd over mij, Mr. Arthur, Lady Bell zal stellig meer behoefté hebben aan uw goede zorgen," antwoordde het meisjeen opnieuw ver-1 toonde zich die harde trek in haar mooie oogen, en trokken zich scherpe lijnen om haar mond; „Gaat u mee, Mr. Arthur," liet nu Mr. Aird hooren, het hoofd door de deur ste kende. „Mr. Douglas wil zoo vriendelijk zijn, zich met de zorg voor Miss Hethering ton te belastenen als wij ons niet haas ten, dan zullen we weinig kans hebben, om Halloween te vieren, voor vandaag over een jaar." Langzaam en schoorvoetend volgde La mont den notaris, maar toch niet zonder een laatsten blik op Effie te hebben ge- voorwaarden zijn getrouwd en ieder zijn eigen goed behoudt. Men mag in dat geval den nieuwen echtgenoot ook wel bevoordeelen, b.v. bij het huwelijks contract, of bij testament; maar toch met niet meer dan het bovengemelde een kindsdeel en hoogstens een vierde. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat uit de helft der gemaakte winsten, die aan den hertrouwden echtgenoot toe komt, de nieuwe echtgenoot ook (bij testament) mag worden bevoordeeld, doch evenmin met meer dan een kinds deel en in geen geval met meer dan een vierde. Ook op het punt van erfrecht bestaat zeer veel dwaling en onbekendheid met de wet. Het is een vrij algemeen ver spreide meening, dat iemands echtge noot, hetzij dan man of vrouw, van de nalatenschap van den overleden man of vrouw, iets kan verkrijgen krachtens de wet. Dit zou ook heel natuurlijk we zen maar toch is het niet zoo en menigeen, die niet in tijds zooveel mo gelijk verzorgd was, kwam daardoor bedrogen uit. Een echtgenoot kan alleen maar uit kracht van de wet van den anderen echtgenoot erven, wanneer door dezen geen bloedverwanten worden nagela ten in den graad waarin men erven kan, en daar dit liefst maar de twaalf de graad is een graad van bloed verwantschap die bijna nooit voorkomt valt het gemakkelijk te begrijpen dat men evengoed den langstlevenden echtgenoot van de nalatenschap van den eerststervenden geheel had kunnen uitsluiten. Echtgenooten doen dus verstandig wanneer zij zoo spoedig mogelijk na het sluiten van het huwelijk, elkander bij testament dat gedeelte van elkan ders nalatenschap toeleggen waarover de wet hun de vrije beschikking toelaat. honderden ooftboomen weggeslingerd. Te Palermo en te Catania duren de betoogingen voor Nasi yoort. Ook in andere steden van Sicilië is het onrustig. Te Trapani heeft een volksbetooging voor Nasi plaatsgehad. Zijn borstbeeld werd op het balcon van het raadhuis tentoongesteld. Men heeft besloten het geld voor de boete, die Nasi is opgelegd, door vrijwillige bij dragen bijeen te brengen en Nasi als afgevaardigde te herkiezen, Te Rome, waar het totdus ver rustig geweest was, hebben gisteren ook on regelmatigheden plaats gehad. De stu denten hielden een betooging voor Nasi en trokken onder het geroep van „Leve Nasi! Weg met de regeering!" door de straten. Nasi's woning wordt nog steeds be waakt. Zoodra Nasi hersteld is, zal hij naar de gevangenis worden overge bracht. De commandant van den kruiser As- kold te Wladiwostok heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Hij was voor den krijgsraad gedaagd om reken schap af te leggen van de houding, die hij in October tegenover de muiters aangenomen heeft. Stnltoiiland. Te Kalgoorlie, het middelpunt van de West-Australische goudnijverheid, heeft een wervelstorm gewoed, die een aantal huizen omver heeft geworpen. Een raadhuis, dat in aanbouw was, het regeeringshospitaal, verscheidene hotels en bazaars zijn gedeeltelijk verwoest. Hayes, een lid van het Congres uit Californië, heeft een wetsvoorstel in gediend, dat kort en bondig alle Ja panners wil uitsluiten. Hij heeft tegen de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden gezegd, dat de Westkust door Oosterlingen overstroomd zou wor den, indien de toestrooming van Japan ners niet bij de wet gestuit werd. De schooloverheid te San Francisco heeft besloten, dat alle Japansche kin deren, die den schoolleeftijd te boven zijn, de scholen daar moeten verlaten. Er komen de laatste dagen in Zwit serland veel lawines neer. Op den Fluela-pas, in Graubunder- land, is een der paarden van een post wagen door een lawine gedood. Vier werklieden werden in het Löt- schendal bedolven onder een lawine, die neerkwam van den G<>ppenstein. j Een van hen vond den dood, de andere drie zijn met den schrik vrijgekomen. Een geweldige stoflawine van den Wiggis heeft te Netsta,l,in Glarus, groote schade aangericht. Verscheidene daken van huizen en schuren werden vernield, Dezer dagen verdwaalden drie spoor wegwerkers uit Hazen, in Nevada, in een sneeuwstorm. Zij zochten in de woestijn een schuilplaats en ontdekten daar een goudader. Twee van hen paal den dadelijk een concessie af, en toen het bericht zich verspreidde, liep heel Hazen uit naar de plaats, waar het goud ontdekt was, om ook een aandeel in de nieuwe ontginning machtig te worden. H. P. Maxim, een zoon van Sir Hi ram Maxim, heeft een nieuw systeem kanon uitgevonden, waarmee de scho- worpeneen blik, die scheen te spreken, want Effie begreep deze en Douglas wendde norsch het hoofd af. „Neem de lamp, Elspeth," beval hij, „en licht die heeren en de Lady bij." De oude vrouw greep een klein olielampje dat op den schoorsteenrand stond en haastte zich, om te doen, zooals haar gezegd was. Zoodra zij de deur achter zich gesloten had wendde Effie zich tot haar gastheer. „U ziet en hoort, wat ik te verduren heb zeide zij met een droevig lachje, maar zoo open, zoo vrij, alsof zij tot een oud vriend sprak. „Sedert haar engagement is I ady Beli voortdurend zoo geweest, altijd bits, altijd nukkig. Ik denk haast, dat zij zich niet bijzonder zeker van haar geluk acht," lachte zij zenuwachtig. „En het is waar, getrouwd is zij nog niet, neen Douglas zweeg, in zijn eigen gedachten verdiept. „Vindt u haar mooi?" vroeg Effie na een poosje. „Wie bedoelt u vroeg hij, hij was met zijn geest blijkbaar ver weg. „Lady Bell, zeg mij eens ronduit, hoe u haar vindt." „Ik ben geen bevoegd rechter," was zijn antwoord. „Zij schijnt nog al hooghartig, en „Ze heeft heel mooie oogen," vervolgde Effie, peinzend in het vuur starende„en zij is rijk en prachtig opgevoed." „En verduiveld trotseh!" vulde Douglas aan, met een ruwen lach. „Ja, trotseh is zij, en heel erg ook. Zij is door haar papa over het paard ge tild en iedereen in haar omgeving heeft een handje meegeholpen, om haar te ver troetelen." „Die jong© Lamont schijnt nog al met haar ingenomen te zijn, en dat kan ik be grijpen, maar haar keus begrijp ik niet. Effie ging niet op de kwestie in. „U houdt zeker niet van donkere vrouwen ging zij voort met een aardig lachje. „O, neen „Dat is kort en krachtig „En waar! De vrouw mijner keuze zou moeten zijn blond, met blauwe oogen, rein en schoon, als de Madonna In haar gedachten verdiept lette het meisje ter nauwernood op den vreemden, hartstochtelijken toon, waarop Douglas deze woorden had gesproken, en, daar haar oogen een anderen kant uitkeken, merkte zij evenmin den gloeienden, wilden blik op, dien hij op haar wierp. Ruw en overspannen, niet gewoon aan den omgang met vrouwen, deed Douglas op dit oogen blik alle eer aan de beschrijving, die Lady Bell eenige oogenblikken geleden van hem had gegeven„een halve wilde." „Ofschoon zij verloofd zijn," ging Effie na een paar minuten van stilte voort, „geloof ik toch niet, dat hij werkelijk veel van haar houdt. Het is de oude geschiedenis. Mr. Arthur is rijk, maar niet rijk genoeg, om in weelde te kunnen leven en daaaom trouwt hij haar, om haar geld." „Zoo „Een overeenkomst tusschen de beide families; anders niet! Verschrikkelijk, niet waar Als ik aan zulke dingen denk kan ik een hekel krijgen aan de menschen." Op dit oogenblik werd hoefgetrappel ver ten geluidloos en zonder rookontwik keling zijn. De uitvinder verwacht, dat zijn kanon een geheele omwenteling zal brengen in de techniek van den oorlog. Dinsdagavond heeft een gewapende bende een aanval op het station Pesha war gedaan, den stationschef gewond en geld geroofd. Als men bedenkt, dat een aanval op de stad Peshawar onlangs den doorslog heeft gegeven tot de Engelsche expe ditie tegen de Zakka Khels, is die plundering van het station een veeg teeken. De Spaansche kruiser Estramadura, op verzoek van den Spaanschen consul te Larasj daarheen gezonden, is te Cadix teruggekomen en meldt, volgens een telegram uit Madrid, dat er tusschen de aanhangers van sultan Abdel-Azis en Moelai Hafid hevig gevochten wordt. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel, zijn onder een karavaan pelgrims op weg naar Mekka, in het spoor 4 gevallen van cholera, waarvan 2 met doodelijken afloop, vastgesteld. Minister Asquitb heeft bij het En gelsch Lagerhuis een wetsontwerp in zake de vergunningen tot drankverkoop ingediend. Het is een ingrijpend en ingewikkeld voorstel. Het aantal ver gunningen in Engeland es Wales zal binnen een zekeren tijd, overeenkom stig het aantal vergunningen in ver houding tot de bevolking, verminderd moeten worden. Ongeveer 30,000 ver gunningen, d. i. een derde van het ge heele aantal die er nu zijn, worden dus ingetrokken. Binnen een zekeren tijd nadat zij verleend zijn, nl. na 14 jaar, krijgen de vergunningen bij opheffing schadevergoeding uit een fonds, opge bracht door de houders der vergunnin gen. Het wetsontwerp bevat verder een groot aantal bepalingen betreffende so ciëteiten, het sluiten op Zondag en an dere vraagstukken, met den drankhan del verband houdende. De Duitsche gezant te Washington, baron Speck von Sternburg, heeft in de North American Review een uitvoerig opstel doen verschijnen, ter bestrijding van de bewering in sommige Ameri- kaansche dagbladen, als zou Duitschland er naar streven, Nederland en België op te slokken. De gezant betoogt, dat een dergelijke annexatie in elk opzicht strijdig zou zijn met de belangen van Duitschland zelf. Aanslag op den Sjah- Gisteren is een aanslag op het leven van den Sjah van Perzië gepleegd. Des middags ongeveer 3 uur werden nomen en stemmen lieten zich hooren het gezelschap was bezig op te breken. De deur ging open en Arthur Lamopt ver scheen nogmaals op den drempel, met de rijzweep in de hand. Een oogenblik aar zelde hij nog, op het zien van Douglas. Houdt je niet te lang op, Effie. Zoodra wij thuis zijn gaan wij ons dadelijk ver- kleeden. Als je wat voortmaakt kan je nog voor middernacht kant en klaar bij ons zijn." - Ditmaal keerde Effie niet eens haar hoofd om, en evenmin sprak zij een syllabe tot antwoord. Daarom bleef den jongen man niet anders over dan met een knik tot afscheid, aan het adres van Douglas, haastig heen te gaan. „Is er feest op Lindsay?" vroeg de Laird. „O ja bal en souper en alles wat bij een Halloween meer behoortonzinnige ceremonietjes geen gebrek. Alle pachters zullen er wel zijn en verscheidene van onze zoogenaamde „gentry". Maar i k zal niet dansen, dat weet ik wel, ik ben moe, dat ik bijna op mijn stoel in slaap val." Opnieuw stemmen en hoefgeklepper en toen kwam de oude Elspeth terug, met haar lampje uitgeblazen in de hand. „Zijn ze weg?" vroeg haar meester. „Ja," was het antwoord. „De lucht waait helder en de weg is goed. Maar zij hebben nog een heel eind te rijden. Wat een mooie, knappe dame is die Lady Belli" „Wij gaan zeker ook gauw op weg?" informeerde Effie zenuwachtig. „Ik hoop maar, dat wij niet te lang na hen op Lindsay zullen komen." Naar het Engelsch VAN (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1