Hö'b! HetAnkep"9 Firma Soesman, JULIUS HOLZ JOHs. VOSf, J0H's. VOS. Mej. E SCHOLTEK, Groote Collectie STALEN I Voor HweHjksuitzet en fle Lnieraanfl LEES s. v. p. Onze nieuwe stalen-col- lectie is beslist eenig. Zeer fijne keuze coneurreerende SzS? prijzen. .«Sr Voor 0UW, en iOUW, y ÏMING en COMMUNIE. Café en Uitspanning. St.-Janstraat 's-BOSCH, Restaurant den geheelen dag. Ruime zaal voor Vergaderingen, Bruiloften en Partijen. lilpakkamer disnotiibel. Rraise voor Automobielen. 1 Gelegenheid voor Pension. JAN GEERTZEN. TTet is een leerjongen van 16 jaar, Kort Keller. Men herinnert zich, dat het kind met opengereten buik is ge vonden. Kurt Keller heeft al meer jonge meisjes aangerand. Else Mielhlke had, zoo bekende hij, om hulp ge roepen hij had haar toegesnauwd Ais je niet stil bent, steek ik je dood. Toen hij gestoord werd, volvoerde hij de bedreiging. Het is gebleken, dat ook een meisje van zes jaar van hem te lijden had gehad en dat hij dat kind ook met den dood bedreigd had. Uit Cleveland (Ohio) werd Woensdag gemeld: Heden brak er brand uit in een openbare school te Collingwood, een voorstad van Cleveland. Er ont stond onder de 400 kinderen een pa niek; meer dan een derde deel vond den dood in de vlammen en velen werden gekwetst doordat zij uit de ven sters spongen. Des middags half drie waren er 146 lij keu te voorschijn gebracht; men vreest, dat er nog veel meer onder de puinhoopen van de benedenverdieping liggen. De brand ontstond door het te fel stoken van een fornuis. De rook verspreidde zich snel, waardoor een paniek de kinderen beving, di zonder eenige or ie naar de tweede uitgangen Hielden, waarvan er een spoedig ver sperd was door een opeenhooping van kinderen. Velen werden doodgetrapt; andere, die achteraan kwamen en zagen lat ontkomen onmogelijk was, trachten iu-r tenkeeren, maar kwamen toen tegenover de vlammbn te staan. Zij renden daarop naar de vensters en spron gen er uit. De meesten vonden den dood door verstikking in den dichten rook. Om het gebouw verzamelde zich een menigte menschen, maar het was on- inogei ijk veel uit te richten. Een later bericht meldt: Het aantal der omgekomen kinderen wordt thans opgegeven als 180. Tijdens de paniek wierpen zich 15 kinderen uit het venster. De meesten hunner werden deerlijk gewond opgenomen 3 meisjes vonden op die wijze den dood. Een zekere Upton heeft 18 kinderen gered. Toen hij o. a. een meisje uit het braudend gebouw wilde redden en het bij den arm greep, scheurde de arm van het lichaam loszóó ver had het vuur zijn vreeselijk werk al ver- ocht. Upton viel van zich zelf, toen viij het kinderampje in zijn hand hield, vlen moest hem wegdragen. Hij heeft rustige brandwonden. Een van de geredde kinderen heeft verleid, dat de kinderen, die uit het gebouw snelden, over de lijken hunner kameraadjes moesten loopen. ilieuwN. HEUSDEN, 7 Maart. Vóór het eerst is het grasgewas van de uiterwaarden toebehoorende aan het Rijk en liggende langs de Bergsche Maas in de gemeente Nederhemert, alhier publiek ver pacht. De prijzen bedroegen f 50 k f 70 per H.A. Een eigenaardige verpachting, daar de meesté perceelen thans onder water staan. Wij deelen onze lezers mede dat de zomerdienst der Btoomboot „Maasstroom" a.s. Maandag een aanvang neemt. (Zie ad vertentie). De dienst op Bossche markdagen is daarin foutief opgegeven en moet zijn: Vertrek van Wijk 4.30, van Heusden 5. uur. WERKENDAM. Door het College van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk, alhier, is besloten, indien tenminste de kosten niet te zeer tegenvallen, het kerk gebouw 's winters te verwarmen, op de wijze, zooals in sommige kerken te Rotter dam geschiedt. Inwendig zal dan de kerk geen andere verandering behoeven te onder gaan, dan alleen het aanbrengen in den vloer van een paar roosters tot het weg voeren van de koude lucht en boven een {>aar dito tot het aanvoeren van warme licht, terwijl het verwarmingetoestel in een gebou wtje huiten de kerk zal kunnen komen. De influenza heeft ook hier velen aan hun bed gekluisterd of ander het bui tenkomen verboden. Gelukkig blijkt ze tot op heden niet van al te ernstigen aard te zijn, en hopen we, dat de zieken met den tol. dien ze nu reeds betaald hebben, zul len vrijkomen. Donderdag a.s. te half acht, hoopt de Ger. Jongelings-Vereeniging „Timo- theus", alhier, haar jaarvergadering te houden in de Nutszaal. Als spreker zal dan optreden den Wel- Eerw. neer H. J. Heida, Ger. Pred. te Halfweg, met het onderwerp„De kracht der geestelijke beginselen in de aardsche worsteling". NÏKUWENDIJK. Tot hoofd der Chr. Brei- en Naaischool, is benoemd, mej. J. Hoogerheiden, alhier. DRONGELEN. De Gemeenteraad al hier, heeft afwijzend beschikt met alge- meene stemmenle herziening der jaar wedden van onderwijzers2e verzoek tot verhooging jaarwedde Gemeenteveldwach ter. ANDBL. In de kerk der Ger. Gem. alhier, zal ook een orgel worden geplaatst. De daarvoor in de kerk uit tevoeren werk zaamheden, zijn bij inschrijving gegund aan den heer Tukking, timmerman en aannemer te Fouderoijen. SPRANG. Gisteren avond gaf de Chris telijke Zangvereening „de harpe Sions", di- n>.-teur de heer A. C. van der Heijden van vV aalwijk, in de Gereformeerde kerk alhier, ma liefdadigheids-uitvoering, welke bijzon der druk bezocht werd, en zeer in den smaak van 't publiek viel. De gekozen zangstukken ten getale van 14 nummers, waaronder een achttal door den directeur zelf gedicht en op muziek gebracht, vol deden zeer goed en werden best gezongen, want deze zaugvereeniging beschikt over uitmuntende krachten. Naar wij vernemen heeft deze uitvoering ruim f 120 ten behoeve der armen, zonder onderscheid van gezindte opgebracht. WIJK. Door het aanhoudend gure en natte weer der laatste dagen, kunnen de landbouwers met hun veldarbeid al heel weinig opschieten. Toch zagen we deze week door een landbouwer reeds aardap pelen in den kouden grond poten. Het is nog wel wat vroeg. AALST. Door sommige werklooze ar beiders wordt de laatste weken een drijf jacht gehouden op mollen, Dagelij ksch ziet men ze door de weiden en langs dijken slenteren, om de diertjes machtig te worden, waarvoor ze dan 5 tot 10 cent per stuk ontvangen. Er wordt dus somtijds een aar dig daggeld mee verdiend. Aan den heer H. van Os alhier, die gedurende de jaren 18601908 secretaris en ontvanger was van den dorpspolder Aalst en wegens hoogen leeftijd thans als zoodanig ontslag had genomen, werd een fraai souvenir, een chaise-longue, vervaar digd door den heer Van Overeem alhier, aangeboden. In zijn plaats werd door geërfden tot secretaris benoemd de heer P. J. van Os. Door de vele sterfgevallen in deze gemeente zijn de repetitiën van het fanfa recorps voorloopig uitgesteld. VEEN. Maandag heeft de ooievaar zijn nest bij den heer H. weer betrokken. We mogen hopen dat zijne komst een© vroege lente voorspelt. De koopman v. V. ondervond deze week een ongeluk dat betrekkelijk goed afliep. Hij had een pan kokend water in de hand en viel met den atpel achterover. H.erdoor kreeg hij de volle lading in zijn gezicht en veroorzaakte aanmerkelij ke brand- wonden. Het mag een wonder heeten, dat de man zijne oogen niet werden benadeeld. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Ti el tot Woudrichem werden 136 zalmen gevangen, bij Gorinchem 37, te Hardinxveld 125 en te Ammerstol 0, te Tienhoven 0. De besomming aan andere rivier- en pol der visch was vrij loonend. Zalm deed f 1.101.40, St. Jacobjes f 0,000.00, aal 2530, paling 5560, snoek 2428, snoekbaars 38—40, zeelt 30 34, baars 1820, bliek 1517, voorn 7 8 ct., alles per i K.G. Houting bracht op 00 k 00 ct. per stuk. ItifiiieillAnd. De minister van oorlog heeft daar toe door de Koningin gemachtigd ingetrokken de door zijn ambtsvoorgan ger in November j.l. ingediende sup- pletoire oorlogsbegrooting voor 1908, welke in hoofdzaak de strekking had te gerakentot opheffing van de in spectiën over het wapen der infanterie en over dat der artillerie, van den pro vincialen staf als zoodanig en van den plaatselijken staf voor zooveel betreft de plaatselijke commandanten, met uit zondering van dien te Amsterdam, als mede tot uitbreiding van het aantal hoofdofficieren. De zaak van het blijvend gedeelte komt dus opnieuw op het tapijt. Door den minister van binnenland-1 sche zaken zijn, ingevolge Koninklijke machtiging, ingetrokken de door de vo-1 rige regeering verleden jaar ingediende wetsontwerpen betreffende de Grond wetsherziening. Het Hbld. verneemt, dat op een dezer dagen door den minister van waterstaat .rn het bureau der Rotterdarnsche Ka- i«cr van Koopha ndel toegestané audiën- t is gebleken, dat de minister Bevers h 1 ontwerp van zijn voorganger be treffende de verbetering van den Nieu- wee Waterweg handhaaft. Men meldt uit Grijpskerk aan de N. Pr. Gron. Ct. Woensdagnamiddag, omstreeks half vijf, deed zich hier 'n eigenaardig na tuurverschijnsel voor. De lucht werd verbazend donker zoodat 't bijna duis ter was; 't stroomde van den regen, en dat vrater was bijna zwart en is thans nog ;cwart. Bij het te Breda gehouden carnaval werd. een vrouw :ewaar gewond door de politio naar het Ibureau overgebracht; bij eon woedende vechtpartij had zij verscheiden sneden over het gelaat be kome n. Op de Oude Vest werd een ar tillerist met een mes f n het hoofd ge- stoke nde verwonde is ter verpleging in het hospitaal opgenomen; zijn toe stand is zorgelijk. De dad.er, J. M., werd gearresteerd. Do landbouwer M. S., uit Minsk, in Rus land, op zijn doorreis naavr Amerika vertoevende in een logement in den Houittuin te Rotterdam ontmoette op een wandeling door do stad ze keren J. H., die meedeelde uit Londen te .komen. Er werd kennis gemankt, en de Rus, die nog al goed geloovig was, liet zijn geld aan J. H. zien. Dit geld, zijnde IOC» roebel en 240 mark in bankpapier, zat in een krant gewikkeld. Toen de Rus in zijn logement terugkwam, was al het bankpapier verdwen en, en de man( wiens kennis hij maakte, nergens meer te vinden. Men schrijft aan de Ass. C. De gemeenteraad van Anlo heeft den onderwijzer A. E. H. te Eexterveen, die herhaaldelijk schoolkinderen licha melijk strafte en mishandelde, wegens wangedrag niet eervol ontslagen met ingang van het tijdstip waarop Ged. Staten het raadsbesluit goedkeuren. De ontslagene is direct geschorst. Men meldt uit Vlijmen aan de 's-Hert. C.Joh. van de Lee, die de vorige week Donderdag terwijl hij zat te werken, getroffen werd door een schot uit een een geweer, dat door zijn broeder bij het afhalen van een rist manden bij ongeluk van den zolder werd gestooten, is na een smartelijk lijden overleden. Men meldt uit Leiden: Het onderzoek in verband met het aanhouden van C. de R., die zeer ern stig verdacht wordt van het maken van valsche munt of althans daaraan medeplichtig te wezen, door de politie te Haarlem ingesteld, heeft wel eenig resultaat opgeleverd een eenig bewijs materiaal der politie in handen gege ven; niet genoeg evenwel om vast te stellen, dat de verdachte zelf het val sche geld heeft vervaardigd. De man blijft echter in verzekerde bewaring. Volgens een later bericht heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft niet alleen het valsche geld uit gegeven, maar vervaardigde het ook. Hij is ter beschikking van de justitie te 's-Gravenhage gesteld. Uit Amsterdam meldt men: Dezer dagen werd gemeld, dat het speelhuis in de Amstelstraat (hoek Bin- neu-Amstel) was verdwenen, en de on dernemers met onbekende bestemming vertrokken waren. Thans blijkt ons, dat zij hunne onderneming op denzelfden voet voortzetten in perceel Vrouwen- steeg 2 (de Vrouwensteeg is eene ver binding van Nieuwendijk en Damrak, ter hoogte der Beurs). De gordijnen van het huis zijn steeds neergelaten, en de deur wordt zorgvuldig gesloten gehouden maar toch hadden wij, door bijzondere omstandigheden, gelegenheid waar te nemen, dat een groot formaat speeltafel in gebruik is In een perceel aan den Loosduin- schen Weg in den Haag is een geval van verstikking door gas voorgekomen. Twee reeds bejaarde echtelieden hadden een nienwe bovenwoning aan den Loos- duinschen Weg betrokken. De man werkzaam bij de waterleiding, had zelf het gasornament aangekoppeld. Echter blijkbaar niet goed. Althans er had een sterke gasontsnapping plaats. De be neden bewoners vonden den man dien tengevolge dood op bed, en de toestand van de vrouw was hoog ernstig. Door de zorg der politie is zij naar het ge meenteziekenhuis overgebracht, waar zij kort na hare overbrenging is overleden. De echtelieden waren omstreeks 66 ja ren oud. De man zou weldra gepension- neerd worden. Het ongeval is blootweg gevolg van onvoorzichtigheid. Men meldt uit Tiel: In verband met den moord te Beesd werden Woensdag 8 getuigen in instruc tie gehoord. De aanwijzingen tegen den vermoedelijken dader nemen toe. Zoo zijn nog te zijnen huize in beslag ge nomen een paar klompen, met bloed bemorst, zorgvuldig verborgen in den koestal, alsmede een jas, waarin aan de binnenzijde bloedvlekken waren. groeid. De strepen, van touwen om den ballon, die met het oog kunnen worden waargenomen, waren ook hier duidelijk te zien. Verschillende doktoren hebben het kind onderzocht; naar men aan de redactie van het Wag. N.blad mede deelde, zou de „ballon" niet verwijderd kunnen worden, zonder het leven van het kind in gevaar te brengen. Intus- schen is het kind Zaterdagmorgen over leden fotografische afbeeldingen zijn echter gemaakt. Zand bieten. Er is een tijd geweest, dat men meende dat suikerbieten, mangelwortels en der gelijke gewassen alleen op klei konden geteeld worden. Tegenwoordig weet men beter. Er worden tegenwoordig heel wat bieten op het zand gewonnen en goede ook. Dit jaar nog heb ik bie ten zien groeien op zand, die 16000 17000 KG. per gemet opgebracht heb ben. En die bieten hadden daarenboven een suikergehalte tusschen 15 en 17° 0. 't Is haast ongelooflijk en toch is het zoo, als ik er bij vertel, dat men op de plaats, waar ik de bieten stond te be kijken, in de verte een mastbosch zag. 't Was dus bepaald niet op de klei Hoe is het mogelijk zulke bieten te winnen op zulk een grond. En het ant woord isdoor een doelmatige bemes ting. Het bietenland, dat ik gezien heb, had in den herfst van 1906 een bemes ting met kaïniet gekregen en een wei nig thomasslakkenmeel. In het voorjaar van 1907 had men het land bemest met opgeloste Peru-Guano van Ohlen- dorff en als overbemesting had men nog wat chilisalpeter uitgestrooid. Het is inderdaad goed gezien, om die ge wassen, welke een rijke bemesting moe ten hebben, deze bemesting te geven, in een vorm, waarvan .men onder alle omstandigheden zeker is. Dat is de op geloste Peru-Guano. Of het veel of wei nig regent, de Peru-Guano doet haar taak. Zij faalt nooit. En dat zij zich goed betaald maakt, bleek uit den straks genoemden oogst. Het is trouwens een wijze voorzorgsmaatregel, om een gedeel te van de stikstofbemesting altijd te geven in den vorm van opgeloste Peru- Guano, ook op de klei. Daai, waar een gewas, zooals suikerbieten, karwij, vlas en dergelijke een krachtige stikstof bemesting behoeven, is het een soort van verzekering tegen eventueel ver lies een gedeelte der bemesting in den vorm van Peru-Guano te geven, Het is een wijze maatregel, die reeds door velen gevolgd wordt. 1 dvertentlën. Verkrijgbaar bij Wijksche noort HEUS0EN, PIANINO-, FIETS- en RIJTUIGKAARSEN. Korte 8 a 2j ets. per pak. WITTE- en BRUINE-BO" .EN, SOEP-ERWTEN alles puike qualiteit. KRENTEN 20 ets. per pond. APPELSTUKKEN 30 ets. per pond, PRUIMEDANTE 30 PRUIMEN 25 Verders alle Kruideniers- en Grutterswaren. Aanbevelend, HEUSDEN. Agentesse Brunhig Mhren, Amsterdam. voor Costumes, Mantels, Blouses enz. Eigengemaakte Dames- en Heeren Ondergoederen. Burigerlltke Ktnnd. Te Neeritter (Limburg) is Dinsdag avond bij een vechtpartij zekere L. door j messteken gedood. Twee andereu wer den verwond, van wie een levensgevaar lijk. De dader is ook gewondhij wordt door de politie bewaakt. j Te Brielle werd dezer dagen een zee- 1 paling aangebracht, welke de buiten- i gewone lengte van 2 meter had en 70 pond woog. Het kolossale dier was door een visscher in den mond der Maas in zijn netten gevangen. Volgens de N. R. Ct. heeft een brand waarborg-maatschappij al de bij haar verzekerde posten in de "itgestrekte gemeente Lonneker per aangeteekend schrijven geroyeerd, omdat er in ge noemde gemeente geen georganiseerde brandweer bestaat. Uit Wageningen werd aan de Arnh. Crt. gemeld „Alhier is een kind geboren met een uitwas boven op het heofd, dat geheel j den vorm en het voorkomen heeft van een luchtballon. Op 16 October ven het vorige jaar werd alhier ter gelegenheid der Nutsfeesten een luchtballon opge laten, waarvoor de moeder hevig is ge- schrikt, waaruit de zonderlinge misge boorte wordt verklaard". Nu hiermede door het N. v. d. D. wat gespot was, handhaaf! decorr. zijn bericht nadrukkelijk. Het bewuste kind, dat de vorige week aan de echtelieden K. is geboren, droeg een zak midden op het hoofd, die on- wedersprekelijk den vorm vau een lucht ballon vertoonde. Die „ballon" was zoo groot bijna als een Goudsch kaasje en met een streng in den schedel vastge Werkendam, van 28 Feb. tot 6 Maart. Geboren: Otto, z. v. J. Groeneveld en T. Kuijk; Cornells, z. v. W. van der Wiel en IJ. van den Oven; Antonie, z. v. T. P. Kleijn en H. Timmermans. Nederhemert, over de maand Feb. Geboren: Hendrik, z. v. A. van de Werken en H. van der Zalm; Wille- miua, d. v. J. M. Vernooij en T. Brie- nenJan, z. v. J. C. van der Stelt en E. van Ooijen. Overleden: Bastiana Johanna Kui pers, 1 j.; Adriana Daggelder, 63 j., echtgen. v. C. van den Oever. Veen, over de maand Feb. Getrouwd: Leendert van Tilborg, 25 j. met Teuntje Verbeek, 23 j. (van Wijk). Overleden: Clasina Leene, 83 j., wed. v. Nicolaas Dammers. Ilcehtzaki'n. bet adres. De Stalen-Collectie wordt op aan vraag gaarne ter inzage gezonden en alle inlichtingen verstrekt. NEEMT EEN PR0EENAIE s. r. p. Eischt immer/het schoone merk H PÉTE1IS ST n op de Rijwielen, gefabriceerd van B. S. A fittings met het merk de drf e geweren en U kunt verzekerd zijn van hoogfijne af werkingen montering van prima onder- deelen als ketting, banden, zadel, enz. Voor Engros Eenig adres Firma Zitting van Donderdag 5 Maart. 1908. Uitspraak in zake het O. M. tegen: A. O. te Sprang, beklaagd van diefstal, 10 d. gev.A. v. B. en D. v. W. beiden te Wijk, overtr. prov. paardenbelasting, ieder f 6 of 12 d. h.J. V. te Veen, beleediging ambten, in functie, f 10 of 20 d. h. llarltilieHchlCM. Waterhoogte Maastricht (brug.) 5 Maart 1.66 M. boven 0. 6 1.56 nu Ond er beleefde aanbeveling, voorheen JAN DE LEEUW, 3 minuten van Station, komende de brug over rechts, Aanbevelend, Ontvangen de nieuwste Stalen van ZOMERSTOFFEN, alsook Deken- Katoen, Linnen Knoopen, Garen, Band enz. Steeds het nieuwste, zoowel in de goedkoopste als duurdere kwaliteiten en prijzen. Prinsengracht, 282 amsterdam Arrondissements-Rechtbank te8-Bosch HEUSDEN, 7 Maart. Op de botermijn toare» heden aangevoerd kilo. De prigs varieerde van f '.26 tot f I 87. Eieren van 31/, tot 4 et. Granen Tarwe t 6.'0 «ƒ8.40, Rogge JE. l' «ƒ6.6 Gerst f i» 70 a f 6 20, Haver f 1.80 «ƒ7 7f>. Kool xaad fRaapkoeken f af Lijnkoeken a f LAND FAN ALTENA.1 Maart. Aardappelen. Froege -. Blauwe ƒ1.70 k f 1.85; Zeeuwen, f 1.85 k f 2 20, Jammen f af. Hooi. \e qual. f II k f 12.25 2e qual. voor de pers) f 9.00 10,50 Klaverhooi 11 0 Wit stroo f it f Geel dito fk f Farkens tot een gewicht van 75 K.G. 88 i 40 ets zwaardere 42 a 48 et., Roter f 1.30 it 1.85 per K.G Eieren f 0.7" k 90 per 26. ALMKERK. De zetting der boter is deze week op de markt f ".071/2 de winkels dus f 0.721/2 per h. kilo. Eieren f 0.7 '1/, per '20 stuks WAALtFIJ K, 0 Maart De prijs der Boter was heden van f 36 f I 45 per K G Zetting f 1 39. D USSEN 5 Maart. De prijs der boter was heden van f 1.11 a f 1 80. Aanvoer 1"9 K.G. Zetting 1.26. lieren f 0.75 de 26 stuks. 1 r ,v 11 lijh 'V8 Maart. De prijs d.- Rater was v f 1.24 t.t 'Ht 4 mt/evoer. 608 Kilo's Eieren f 9 de 26 stuks ZALTBOMMEL Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed Tarwe f 6 90 a ƒ7,50. Haver f'.T~ a f 4,1'. Garst f 5.25 a b. 0 per H.L.; Roter ƒ0.6"# ƒ0.7 per half K.G. Eieren f 0.8 a f 0.90 per 26 stuks Biggen f 5,5 a f 9 0 Konijnen f «..00 a f 0.0", Kippen f 0.00 ƒ0.0 per stuk f JAM GEERTZEN, La

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2