van de wapenen en de minutie later te tullen antwoorden." De Secoio XIX, van Genua, verneemt uit Buenos Aires, dat er Zaterdag te Rosario in een huis een bom barstte, die groote schade aanrichtte, een mensch doodde en er verscheiden verwondde. De politie ontdekte, dat het huis een bergplaats van wapen en munitie van een revolutionaire partij was en er bin nen enkele dagen een oproer zou uit gebroken zijn. Onder het puin werd nog een stapel wapenen en munitie aangetroffen, welke naar wordt beweerd - moet hebben toebehoord aan lieden uit de ultra-ra dicale party. Deze groep is een revolu tionaire beweging aan het voorbereiden. Een aantal personen is gearresteerd, o. w. verscheiden bekende politieke leiders. De opstand zou binnen enkele dagen hebben moeten uitbreken. De troepen worden in de kazernes gereed gehouden. Men weet, dat president Alcorta een maand of wat geleden het Parlement heeft n ar huis gestuurd, waardoor hij ia hooge mate de woede zijner politieke tegenstanders heeft ontketend. Nog altijd heeft men geen zekerheid hoe 't met de mijnwerkers in de kolen mijn te Hamstead, bij Birmingham, staat. Leven zijn misschien nog? Gisteren zijn eindelijk drie man in de mijn kunnen neerdalen. Na «en uur kwamen zij er w*»er uit. Ze hadden niets gevonden of konden wegens den rook misschien niet v»rder. Volgens een laatste bericht zijn - 6 man onder den grond. Fa Pónte-di-Cegno op Oostenrijksch- i diaansche grens is, naar de Eclair uit Rome verneemt, een Hongaarsch oflieier van den staf als spion in hech tenis genomen. Hij werd in het bezit gevonden van verschillende kaarten en fotografische opnamen. Hij is gevanke lijk naar Brescia gebracht. Een telegram uit Reggio di Calabra meld, dat daar Vrijdagavond te half zeven een aardschok gevoeld is. Volgens een bericht uit St. Petersburg is aan Stössel toegestaan voorloopig op vrije voeten te blijven. De voor zitter van den krijgsraad heeft hem tijd galaten tot heden Woensdag om een beroep te doen op de clementie van den Gzaar. Een hevige brand heeft een gedeelte van de staat Koetais in den Kaukasus vernield. Tweehonderd huizen zijn in de asch gelegd. Verscheidene in woners zyn in de vlammen omgekomen Een cijfer van het aantal omgekomenen, wordt echter niet vermeld. Volgens een telegram uit Teheran is Kttvam el Molk Sjirazi Zaterdag- ochteud in zijn huis in Sjiras doodge schoten. Deze misdaad zal waarschijn lijk een eind maken aan de troebelen in Sjiras, daar de vermoorde de voor naamste oorzaak was van de ontevre denheid in die stad. Dat seint ten minste de berichtgever te Teheran van de New York Herald. Te Tandzjer gaat een gerucht, dat de Franschen den 5en en 6en dezer ernstige verliezen hebben geleden: de Mooren zouden o.a. een kanon en een munitiewagen hebben buitgemaakt, en den den werden er, zoo vertelt men, 10 doode en 50 gewonde Franschen Ca- sabLmca binnengebracht. De Petersburgsche correspondent der Correspondance Rusee meldt, dat de toestand der bevolking in Noord- Si berië allertreurigst is. Geheele dor pen liggen l»egraven onder de sneeuw i» houderden komen om van gebrek. Een zeer hevige pokken-epidemie van gevaarlyk karakter brengt verschrikke- lij ke verwoestingen teweeg. DeSiberische afgevaardigden zullen in de Doema de regeering over de zaak interpelleeren. De regeering moet een dringend verzoek om hulp hebben ontvangen uit Jakoetsk. De politie heeft te Venetië drie vreemdelingen in hechtenis genomen, die men er van verdenkt lid te zijn vun een internationale oplichters bende. Do^r deze bende was pas in den trein van Milaan naar Venetië aan een ingenieur uit Koblenz een aanzienlijke geldsom afhandig gemaakt en waarschijnlijk heeft zij ook de dief stallen op haar geweten, die pas ge pleegd zijn in de luxe-treinen naar Berlyn, Weenen, Parijs en Milaan. De Amerikaansche onder-minister voor de posterijen, Cleary, heeft aan een diner openlijk gezegd, dat men te Washington de afgeloopen maanden erg bang is geweest voor een aanvallend optreden van de Japanners tegen de Vereenigde Staten. Cleary zeide in zijn toast o. a. woordelyk het volgende Mijne Heeren „Er bestaat een natie, dje den naam hepft, eerst toe te slaan, en pas daarna den oorlog te verklaren. Een natie, die dat eerst heeft vertoond tegenover China en vervolgens tegenover Rusland. Stelt u voor, dat dit eens was ge schied gedurende den tocht van onze vloot. Ik mag het u, nu het gevaar voorbij is wel zeggenmen is daar over te Washington ernstig ongerust geweest." In een bericht uit St. Petersburg wordt een eenigszins zonderlinge lezing gege ven omtrent de ware toedracht van za ken bij het onlangs ontdekte komplot tegen grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj en den minister van justitie. Het heele komplot zou nl. een doorgestoken kaart zijn geweest van de zijde der geheime politie. Deze zou een schijn-komplot op touw gezet hebben, om verdachte revo- lutionnairen in de val te lokken. De toeleg zou maar al te wel gelukt zijn. De revolutionnairen, die men op 't oog had, lieten zich verlokken tot deelne ming aan het komplot en toen het vol voerd zou worden, werden zij door de agents provocateurs in handen der po litie overgeleverd. Een telegram uit Saloniki meldt, dat de eerste tolk van het Grieksche consulaat-generaal aldaar, vermoord is men schrijft deze misdaad aan politieke beweegredenen toe. De consul-generaal diende bij de bur gerlijke agenten een protest in en ver zocht een gestreng onderzoek in te stel len. Het Grieksche deel der bevolking verkeert in hoogst opgewonden toestand. \lfeuwn. HEUSDEN, 11 Maart. J.l. Maandag en Dinsdag werden hier ter stede de provinciale keuringen gehou den van 2 en 1-jarige in de provincie ge boren hengsten en van fokmerriën van 48 jaar. Maandag werden aangeboden 8 tweejarige en 14 eenjarige. Voor de tweejarige hengsten werd slechts een aanmoedigingsbijdrage van f 150 toegekend, en wel aan Gebr. Oerle- mans van de Schans, voor den Zwarten „Adelbert". In de afdeeling eenjarige hengsten werd geen enkele prijs toegekend. Dinsdag werden 36 fokmerriën gepresen teerd. Daarbij werden de volgende aanmoe- digingsbij dragen toegekend le prijs (f 100), L. van Heijst, te Heijst, met de donker bruine „Witvoet"2e prijs (f 75), D. van Lampen, te Drongelen, met de bruine „Jeane"; 3e prijs (f 75), G. J. W. Bran derhorst, te Eethen, met de bruine „Marie" 4e prijs (f 50), L. van Herpt, te Heijst, met de donkerbruine „Henriëtte; de 5e prijs (f 50), J. Buijs Azn., te Herpt, met de kastanje-bruine „Rosa". Verder werden in reserve gesteld No. 1. De „Vos" van C. F. Rommers, te Raamsdonk; no. 2. Nellij", van C. J. Branderhorst, te Genderen no. 3. de „Moor", van L. van Geffen, te Hedikhuizenno. 4. „Jungfrau", van W. Klijn van Gorkum, te Elshout en no. 5. „Mina", van D. van Buuren, te Meeuwen. WERKENDAM. Maandag 1.1. over leed alhier, in den ouderdom van ruim 98 jaren Pieternella Mol, weduwe van Hendrik Baggerman, de oudste ingezetene onzer gemeente. Haar opvolgster, wed- J. A. Kornet, geb. Anna Roest, die er voor haar leeftijd nog flink uitziet werd geboren 2 Mei 1815 en wordt dus spoedig, zoo ze het beleven mag, 93 jaar. De echtgenoote van C. van Esch, ex-brigadier-tit.ulair bij de Rij ksveldwacht, sneed zich eergister zoodanig met een glas in de hand, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Maandag 1.1. kreeg een schippers knecht J. d. H., van hier, te Rotterdam een messteek, waardoor hij veel bloed ver loor en naar een gasthuis moest worden vervoerd. De dader is bekend. SLEEUWIJK. Zaterdag j.l. is door den Raad dezer gemeente een openbare vergadering gehouden ter behandeling van eenige ingekomen stukken en van een verzoek tot afschrijving Hoofdelijken Omslag over 1907. Het laatste werd be handeld in geheime vergadering. Onder de ingekomen stukken bevond zich een missive van Ged. Staten, waarin werd medegedeeld, dat de rekening over 1906, sluitende met een saldo van f510.61, is goedgekeurd. Ook werd in behandeling genomen en goedgekeurd het contract met de Werkendamsche gasfabriek voor de levering van gas voor de lantaarns in de Werken enz. VEEN. Terwijl de landbouwer K., zich Zaterdag morgen op zijn erf bevond, werd hij plotseling opgeschrikt door een knal; op een halven meter afstand van hem vloog een kogel in de deur. De dader die zich hier aan verregaande onvoorzich tigheid schuldig maakte, had hier een man doodelijk kunn-en treffen en blijkt het alweer hoe gevaarlijk het is, dat onge oefende van vuurwapens gebruik maken. Zondagavond, kwam zekere S. on geveer 10 uur thuis en kwam het hem voor dat tijdens zijn afwezigheid bezoek in zijne woning was geweest. Een deur van eene kast was geforceerd en werden daaruit vermist f45, en een gouden ring. Direct werd bij den veldwachter Deinloo aangifte gedaan doch een ingesteld onder zoek heeft nog tot geen lesultaat geleid. OUD HEUSDEN. Een inwoner alhier gevoelde zich gelukkig met zijn voordeeligen aankoop. Voor f 175 had hij op de markt te 's Bosch een paard gekocht, dat er op het oog goed uitzag. Slechts enkele dagen duurde zijn gelukwant onverwacht vond hij het beest dood in den stal. Zouden de verkoopers er ook meer van weten? WIJK. Maakten wij melding over de inbeslagname van den vermoedelijken val- schen gulden bij G. Bouman alhier, thans kunnen wij mededeelen, dat bij onderzoek aan s'Rijks Munt is gebleken, dat hij echt en gangbaar is, en aan G. Bouman weer door de Rijkspolitie is teruggebracht. ANDEL. Bij M. K. alhier, heeft een schaap 4 flinke lammeren geworpen, ter wijl Mej. de Wed. K., van een der kippen een ei raapte, hetwelk precies 100 gram (1 ons) woog. Voorwaar 2 zeldzaam voor komende gevallen. Het zoontje van den heer M., had het ongeluk al spelende van den hooitas te vallen. Gelukkig kwam hij op een paar bossen stroo terecht, zoodat hij er meteen paar flinke builen aan het hoofd, bene vens een gewonde hand afkwam. Ware hij op den harden vloer terecht gekomen, zeker had hij dan een groot ongeluk gekregen. Stliineiilii'id. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer leidde minister Heemskerk het nieuwe Kabinet in en verklaarde daarbij onder meer, dat hij zich verplicht achtte, <le roeping te aan vaarden om het bewind te voeren, en wel overeenkomstig de beginselen, le vende in de partijen der rechterzijde, en oordeelde zich aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunende op eene geconcentreerde lin kerzijde, niet kan worden verkregen. Het Kabinet wil trachten door de toepassing zijner beginselen zooveel mo gelijk bevrediging te schenken. Waar principieele tegenstellingen zich voordoen, zal het die niet mogen ont wijken, doch het oordeelt de mogelijk heid te moeten aannemen, dat omtrent verschillende onderwerpen, die rijp zijn voor behandeling of die aanhangig moe ten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen, ook in deze Kamer vol doende overeenstemming kan worden verkregen. In dien geest wenscht de regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten-Generaal aangaande de on derwerpen, waarvan de behandeling thans het meest voor de hand ligt. Ten aanzien van eenige wetsontwer pen, o.a. het Zuiderzee-ontwerp, behoudt de Regeering zich nadere overweging voor. Zij kondigt binnen een niet te lang tijdsverloop eenige wetsontwerpen aan, met namewijziging Strafwetboek ten aanzien der bepalingen ter bestrijding der openbare onzedelijkheid; subsidi- eering van bijzondere middelbare scho len en wijziging Gemeentewet, ter ver ruiming van het belastinggebied der gemeenten, zooveel mogelijk in aan sluiting aan het voorstel der Staatscom missie voor de gemeentefinanciën, waar- omtre t evenwel nog advies aan Ge deputeerde Staten is verzocht. Binnenkort hoopt zij voorstellen te doen in zake wettelijke bescherming van arbeiders, en wel tot nadere rege ling der arbeidsinspectie, o.a. ten einde betere naleving der bestaande bepalin gen te bevorderen. De Regeering heeft gemeend, het Ziekteverzekeringsontwerp te moeten intrrkken. De Ouderdomsvoorziening moet naar hare meening worden be schouwd en geregeld als onderdeel der Invaliditeitsverzekering, terwijl tegen het ontwerp van de Ziekteverzekering bezwaren bestonden, die een zóó in- grij pende omwerking 11oodzakelij k maak ten, dat de Regeering meende, de tot stand koming eener wet het best le bespoedigen door eene omwerking aan stonds ter hand te nemen. Naast de Ziekteverzekering is de On- gevallenwet-1901 iD hare werking een onderwerp van overweging. Het tekort, waarvoor bij het in deze Kamer inge diende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakt urgent het antwoord op de vraag, of niet door wijziging van de geldende bepalingen een herhaling van een der gelijk deficit is te voorkomen. De Re geering hoopt daartoe de noodige voor stellen te kannen doen tegelijk met andere wijzigingen in de Ongevallen wet die binnen kort kunnen tegemoet gezien worden. Intusschen zal gewerkt worden aan de voorbereiding der Inva liditeitsverzekering. Herinnerende aan de intrekking van de Grondwetsherzienings-voorstellen, verklaart de Regeering, dat zij de tegen woordige parlementaire periode te ver gevorderd acht om te pogen het vraag stuk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek eischt, binnen deze periode ter oplossing te brengen Voorts blijken nog ingetrokken te worden de ontwerpen tot heffing eener inkomstenbelasting, tot instelling van beroepsraden voor de directe belastin gen, en de ontwerpen betreffende sui ker-accijns en verhooging accijns gedis- telleerd. De vraag of en op welke wijze versterking van 's Rijks middelen in de eerste toekomst noodig is eischt na dere overweging. Onder herinnering aan het dezer da gen ingediende noodwetje betreffende het blijvend gedeelte, deelt de regeering mede, dat bij de in te dienen oorlogs- begrooting over 1908 ook op een blij vend gedeelte van hetzelfde sterkte zal worden gerekend als bij de credietwet van oorlog. De regeering stelt zich in tusschen voor een wijziging in de mi- litiewet aanhangig te maken, welke een opkomst der militie bij de onbereden wapenen in twee ploegen mogelijk maakt; evenwel zal, ook bij gunstig verloop van den daartoe te verrichten wetgevenden arbeid de nieuwe regeling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lichting die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt zoodat ook bij de oorlogsbegrooting voor 1909 voor 7 maanden gerekend zal moeten op een blijvend gedeelte als voor 1908 werd aangegeven. De regeering verklaart ten slotte de hier bedoelde wetswijziging slechts als hulpmaatregel en dus niet als een af doende herziening der militiewet te zien aangemerkt, en zal zoodra mogelijk een meer ingrijpende herziening der militie- en landweerwet ter hand nemen. Verder wordt aangekondigd het in beter staat brengen der kustverdediging de regeering wenscht echter met het oog op de kosten den aanbouw van groot materieel zooveel doenlijk te be perkenmet bekwamen spoed wenscht de regeering een Raad van defensie in het leven te roepen waarin opper- officieren en vlagofficieren zitting zul len hebben en ook het burgerlijk ele ment niet zal ontbreken. Wettelijke regeling is in overweging; maar inmid dels acht de regeering het instellen van dien Raad bij kon. besluit gewenscht. De regeering meent op dit oogen- blik geen meer uitgebreid program te moeten geven. Wat ik opnoemde en het kan uit den aard der zaak niet volledig zijn geeft reeds zooveel stof, dat er in de naaste toekomst werk te over zal zijn. De regeering meent te mogen ver trouwen, dat de Kamer met wederzij dsch behoud van beginsel tot samenwerking bereid zal wezen. Naar het N. v. d. D. verneemt, ligt het in het voornemen van minister Talma weldra een omstandig onderzoek in te stellen naar de inrichting en wer king van de Rijksverzekeringsbank. De Staatscourant meldt: Blijkens ontvangen mededeelingen is, bij beschikking van den Engelschen Minister van Landbouw, de invoer iu Engeland van hooi en stroo, afkomstig uit Nederland, met ingang van 9 Maart 1908 verboden. Dit verhod zal niet van toepassing zijn op hooi of stroo, dat gebruikt wordt als verpakking, op bewerkt stroo, niet bestemd voor voeder of strooisel, op hooi of stroo, dat, met vergunning der re geering, voor andere doeleinden dan voor voeder of strooisel zal worden ge bezigd, of op hooi of stroo, dat ter ver zending was ingescheept vóór 9 Maart 1908. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde Maandag: „Stafkapitein Baerveldt is met 4 bri gades marechaussees naar Nias ver trokken ter verkenning en pacificatie." De Red. schrijft hierbij Nias is een groot eiland ten Westen van Sumatra's Noordkust gelegen. Het terrein is voor militair optreden niet gunstig, daar het eiland vele steile heuvels heeft en voor een goed deel bergachtig is. Het wegennet is niet al te goed in orde, maar den laatsten tijd is krachtig naar verbetering ge streefd. In 1669 sloot de Oost-Indische Compagnie reeds een verbond met de hoofden van 33 dorpen, een verbond, dat in 1693 werd bekrachtigd en door de toetreding van de overige dorpen werd uitgebreid. In 1825 vernieuwden de Niassers hun contracten met het Nederlandsche gouvernement. De vijan dige houding, door de Niassers in 1846 aangenomen tegenover den luitenant L F. Donleben, die met een verken ning van het eiland was belast, was de naaste aanleiding tot een militaire ex peditie naar Lagoendi onder bevel van luitenant-kolonel Van der Hart. In Fe bruari 1856 ging er onder bevel van luitenant A. W. F. Heiligers weder een expeditie heen en in 1857 werd Nias door het Ned. gouvernement in bezit genomen. De laatste jaren bepaalde ons optre den zich hoofdzakelijk tot bemiddeling bij de veelvuldige onderlinge oorlogjes. Bij Gouvernementsbesluit van 1 De cember 1906, werd de residentie Tapa- noe'i, waaronder Nias ressorteert op nieuw ingedeeld. Nias werd toen een afdeeling dier residentie onder een1 controleur met Goenoeng Sitolials stand plaats. Deze ambtenaar begon zich door her haalde reizen op de hoogte te stellen van den toestand in het binnenland. Hij rapporteerde dat de toestand in Noord Nias ten opzichte van het Nederlandsch gezag zeer gunstig mocht genoemd worden; de medewerking bij den weg aanleg viel echter niet te roemen. Men mocht dus hopen, dat op Nias de zaken langs lijnen van geleidelijk heid in orde zouden komen. Doch in het begin van de vorige maand bleek uit een rapport van den controleur van Nias, dat bij het doortrekken van Si- falage, het centrum der koppensnellers, tegenstand werd geboden. De flinke houding van de pradjoerits redde den toestand, en een goed gelukte omtrek king maakte aan het verzet een einde zonder verliezen onzerzijds. Het zal echter gebleken zijn, dat zon der militaire hulp de zaken op Nias niet in het reine zijn te brengen, wes halve thans bovengenoemde derwaarts is gezonden. Dezelfde correspondent seint verder „Luitenant van Loenen is met 4 brigades marechaussees naar de Mentawei-eilanden vertrokken." Het blad teekent hierbij o. a. aan, dat bij een poging om Noord-Pagei (Nentawei-eilanden) tot gehoorzaamheid te dwingen de luitenant Van Seventer door een pijlschot werd gewond. Het verzet, dat men daar thans te breken heeft, schijnt ernstiger te zijn dan men aanvankelijk vermoedde, zoodat ook hier versterking moet worden ge zonden. Door de nu gezonden vier brigades marechaussees beschikt men op de Mentawei-eilanden thans over een 150 man. Ten slotte seint dezelfde correspon dent nog „Eergisterennacht is een bende van 60 man ons etablissement te Idi bin nengedrongen om wapens te rooven. De bende liet 4 dooden en 4 gewonden achter. Wij leden geen verliezen. Hierbij schrijft het blad Alweer een onaangename verrassing uit Atjeh. Het op de Oostkust gele gen Idi, waar de staf en een detache ment van het 3e garnizoensbataljon van Atjeh en Onderhoorigheden, ter sterkte van 4 officieren en 74 man, is gelegerd, achtte men te behooren tot de vrij wel rustige streken. Wel zijn daar nog eenige bendehoofden aan het werk, maar de bevolking begon reeds tot die benden behoorende per sonen uit te leveren. Het brutale stukje door de bende, waarvan het telegram spreekt, uitgehaald, is du» een leelijke tegenvaller. Het door den vijand behaalde succes is blijkbaar echter gelijk nul geweest. Men meldt uit Enschedé: Een sluwe kippendief, zekere J. K., uit Losser, bijgenaamd Blauwbaard, is door de marechaussees te Glanerbrugge aangehouden en naar Almelo overge bracht. Deze maakte er werk van in de omliggende plaatsen kippen te stelen, verkocht ze dan aan particulieren, waarbij hij de inrichting der hokken meteen naging en stal ze dan weer terug. Te Cuyk bij Nijmegen is door de rijks politie gearresteerd als verdacht van kindermoord de 26-jarige M. J. G. Vol gens hare aanwijzing is er eene huis zoeking gedaan, doch heeft geene re sultaten opgeleverd. Te Maastricht zijn Maandag 2 perso nen, H. en J., gearresteerd, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. In verband met de Ongevallenwet zullen volgens de N. R. Ct., amb enaren en beambten bij de Hollandsche Spoor voortaan in plaats van op 65-jarigen, reeds op 60-jarigen leeftijd gepension- neerd worden. Deze maatregel, die voor vele ambtenar n groote financieele scha de tengevolge heeft, zal reeds spoedig in werking treden. Er zullen nu binnenkort een kleine 250 ambtenaren en beambten den dienst moeten verlaten en slechts enkele zullen voor het volle pensioen van de jaar wedde) in aanmerking kunnen komen, want op het volle pensioen heeft men eerst aanspraak na 40 dienstjaren. De overigen ontyaDgen slechts de helft als pensioen. Gisteren zijn te Vlissingen aan de redders van de Doris," de familie Schrpevers en de bemanuing der red dingboot, de gouden en zilveren eere- medailles van H. M. de Koningin uit gereikt. Zaterdagmorgen is te Bergen-op-Zoom een meisje aan nona overleden, m drie dagen achtereen geslapen te hebben. Men schrijft aan de „N. R. Ct.*: De omtrek van den Bosch vert»ont weer ééne groote, uitgestrek e wrter- massa. Herven of Gerven is op 't ©ogen blik een dijk met huizen er teganian en waterHennest, de Empelsffie hut en andere meer hooggelegen plat- sen zijn thans eilanden, en na een l&lf uur of meer varens te bereiken. )e gewone weg naar Empel staat onèr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2