et Land van Heusden en Allena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Trouw als goud. DE LEERPLICHT. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2724. Woensdag 1 April 1908. Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD, iXSCIKIJvivfisBILJET. HET NIEUWE MODEBLAD, FEUILLETON. UWB VAN ALTENi VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Bij het intreden van het voorjaars- saizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht onzer lezeressen op Aan wie nog niet mocht hebben kennis gemaakt met dit zeer fraaie en uiterst praktische MODE TIJD SCHRIFT, zullen wij gaarne op aan vrage een Ex. gratis en franco ter kennismaking doen toekomen. Bij inzage zal een ieder moeten er kennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, ge ven uitnemende modellen voor Dames, zoowel als voor de meer praktische huisvrouw, die in dit tij dschrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan intresseeren. Een schat van wetenswaardigheden en een keur van toiletten, zoo van een voudige als kostbare, tal van gravures, van kinderkleeding, en een groote ver scheidenheid van handwerk. Meerdere malen zal eene Mode-af beelding op de voorpagina, artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Aan het blad wordt toegevoegd een groot patronen blad, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daar van, zelf het model harer keuze te vervaardigen. Men verzuime niet het onderstaande formulier in te vullen en ons ten spoe digste toe te zenden. WOONPLAATSNAAM: Met 1 April vangt een nieuw kwartaal aan. ROBERT BUCHANAN. (15 „O neen, heeren, dank u 1" viel zij ongeduldig in. „Ik ben weer heelemaal in orde. Maakt het u maar niet lastig voor mij, en als u mij een genoegen wilt doen, gaat dan naar binnen, bij het ge- zeischap." Op dit oogenblik zag zij den graaf, die, met een oude dame aan den arm van de bovenverdieping afdaalde. Toen hij de Hall bereikte viel zijn oog op de kleine groep en hij wenkte Effie om bij hem te komen. „Wat is dat nu voor dwaasheid, Miss Hetherington begon hij. „Ik hoor daar. dat u het geheele huis in opstand brengt, door te beweren, dat u een geestverschij ning gezien hebt." „Ik heb er niets kwaads mee bedoeld, mijnheer de graaf," antwoordde Effie. „Ik nam de proef met een oude tooverformule, en en „Sst I Dat is heel onverstandig van u, meisjelief. Er is u altijd geleerd, dat der gelijke dingen dwaasheid zijn. Het geloof in heksen behoort in den duisteren voor lijd thuis." „Zeker," riep de oude Lady, „maar jonge lui, blijven jongelui, en het is Hallo- ween. Zeer dikwijls doen ouders de onaan gename ervaring op, en door alle on derzoekers op dit gebied is het eveneens geconstateerd, dat hunne kinderen kort na 't begin van het schoolgaan ver schillende afwijkingen gaan vertoonen. De frische gelaatskleur verdwijnt, de wangen worden vaal bleek, de eetlust vermindert, de stofwisseling wordt on- j regelmatig, meestal bestaat constipatie, het kind wordt mager, het is niet meer zoo vroolijk, meer in zichzelf gekeerd. De slaap is onrustig, ze spreken in den slaap, ze droomen benauwd, knarsen op de tanden, ja zelfs hebben ze soms, angstvallen. Zijn deze verschijnselen van het schoolbezoek afhankelijk? Het zou even goed kunnen zijn, dat de leef tijd, waarop de kinderen naar school gezonden worden, het optreden van dergelijke verschijnselen met zich bracht. Bijv. het tandenwisselen valt met dezen leeftijd samen, en nu zou het toch zeer wel mogelijk kunnen zijn, dat evenals bij het tanden krijgen der zuigelingen stoor nissen als maagdarmkatarrhen, slecht slapen etc. optreden. Maar evenals ook bij zuigelingen het voorkomen van der gelijke aandoeningen bij het tanden- krijgen abnormaal is, zoo is dit zeker bij het wisselen. Dit gaat geheel zon der pijn, en ziekelijke verschijnselen zijn gewoonlijk alwezig. De groei van het kinderlichaam zou ziekteoorzaak kunnen wezen, doch hier staat tegen over, dat niet-schoolgaande kinderen van dien leeftijd zoo go«d a!s nooit afwij kingen vertoonen. Een invloed die zoo goed als gehed verwaarloosd wordt, en toch zeker wel gewicht in de schaal zal leggen, is de overgang uit het meer vrije leven naar de school. Ongetwijfeld oefent deze overgang belangrijken in vloed uit op den kinderlijken geest. Immers het jeugdige leven ondergaat een algeheele verandering, de ongebon den vrijheid van beweging is uit,, de school eischt het gedurende eenigen tijd rustig op één plaats blijven, de opmerkzaamheid, die vroeger elke mi nuut op verschillende voorwerpen was gevestigd, moet nu blijven bij een en hetzelfde onderwerp. In plaats van de totale zorgeloosheid van vroeger treedt nu een zeker soort verantwoordelijk heidsgevoel. Vele kinderen verlangen dan ook, zoodra het nieuwtje van het schoolgaan af is, weer terug naar de vroegere tijden. Deze psychische invloed, „In mijn jonge dagen, mevrouw," zeide de graaf, „was Halloween een heilig, een plechtig feest, en geen dolle pretmakerij. Maar de tijden zijn veranderd en, zooals u ziet, zelfs ik ben verplicht mee te drijven met den stroom. Niet, dat ik een paar onschuldige spelletjes wil tegengaan, dat niet, maar zulk bijgeloof veraf schuw ik." De oude dame knikte wijs met het hoofd en het tweetal begaf zich naar de dienst boden vei trekken, waarheen de jonge garde van Effie hen volgde. Effie bleef alleen achter in den grooten steenen Hall, onbe sloten of zij eveneens zou volgen, of naar bed gaan. Nieuwsgierig om te zien wat Lady Bell en Arthur deden, besloot zij ten laatste om nog maar te blijven. Zij was nu weer bijna geheel zichzelve, ofschoon van tijd tot tijd een huivering haar beving, als zij dacht aan het tooneeltje bij den waterval. „Ik moet het mij verbeeld hebben I" dacht zij. „Die afschuwelijke man was in mijn gedachten en door de opwinding van het oogenblik, waren het zijn trekken, die mijn verbeelding mij voortooverde. Maar Lady Bell zal ik het nooit vergeven, dat zij mij bespottelijk gemaakt heeft. We zullen zien, misschien komt gauw de tijd, dat het mijn beurt is, om te lachen over haar 1" Al luider en luider werd het gelach en handgeklap in de groote d enstbodenzaal. Zij richtte haar schreden daarheen en vroeg aan een meisje, dat zij ontmoette „Wat wordt er toch gedaan, Jeanie?" „Zij spelen Willie Wine," antwoordde de jonge dame, „de jonge dames, zoowel als de dienstmeisjes." Zonder verder te luisteren snelde Effie weg en mengde zich onder de lachende menigte in de dienstbodenhall. vereenigd met de beweginsbeperking, 't gebrek aan frissche lucht en de ge- ëischte inspanning zijn voorzeker ge schikt, om den eetlust te verminderen, de digestie te storen en andere verschijn selen te voorschijn te roepen. Gelukkig, dat een groot aantal der individuen zich snel kunnen aanpassen aan veranderde levensvoorwaarden, en de schadelijke gevolgen öf heel weinig ondervinden óf snel overwinnen. Er is echter een zeker aantal, waar deze ac commodatie niet tot stand komt, hier blijft de bleeke kleur, de slapheid, zie kelijkheid, en na korten tijd treden ernstige stoornissen op. Op deze cate gorie van kinderen heeft dus de school, zelfs bij een ideaal hygiënische inrich ting, steeds schadelijken invloed. Des te nadeeliger zal een school zijn, aan wier inrichting gebreken kleven. Zelfs de gezondste kinderen zullen op den duur hiervan nadeel ondervinden, en al wor den ze niet direct ziek, ze zullen ver liezen aan energie en weerstandsver mogen tegen nadoelen van buiten. Een oorzaak van die optredende ver schijnselen in 't begin van den leer plichtigen leeftijd kan ook hierin ge legen zijn, dat het kind te vroeg naar school gezonden wordt, dat het kind nog niet rijp is voor het onderwijs. De leerplichtwet bepaalt in artikel 3, dat de verplichting tot schoolbezoek aan vangt uiterlijk zoodra de zevenjarige leeftijd bereikt is. Waar de ouders dus gedwongen zijn,1 op dien leeftijd hun kinderen naar school te zenden, hebben zij 't recht te eischen, dat hun gewaarborgd wordt, dat deze dwangmaatregel geen kwaden invloed op hun kinderen zal hebben. Is nu het tijdstip voor 't begin van het onderwijs goed gekozen? De meeningen der ver schillende autoriteiten loopen hieromtrent wel wat uiteen, wetenschappelijke gron den bestaan echter zoo goed als niet. Slechts eene waarneming zou vóór dezen leeftijd pleiten, nl. dat op dit tijdstip de ontwikkeling der hersenen zoo goed als afgesloten is. Er is vastgesteld, dat de hersenen bij knapen vanaf de ge boorte tot het 5o jaar in gewicht toe nemen van 455 gram tot 1150 or., van het 5e tot het 9e jaar tot 1202 gr., en tot 't 15e jaar tot 1279 gram over eenkomstig bij meisjes van 376 1025 1165, zoodat op het 7e jaar de toe name slechts zeer gering is. Overigens geeft de wetenschap geen aanwijzingen, en men is in dit geval werkelijk af hankelijk van de door ervaring opge- Overal zaten en stonden lachende men- schen, die met aandacht het oud-Schotsch gezelschapsspel, dat „Willie Wine" ge noemd wordt, gadesloegen. Na afloop van dit spel werden de banken weggeruimd en alles in orde gebracht voor de gebruikelijke danspartij. Twee fluit spelers en drie violisten namen plaats op een lange tafel, aan het eind van de kamer en begonnen een deuntje aan te heffen, terwijl de paartjes ijverig in de weer waren, om partners te zoeken. Tam Peebles, een jong geneesheer, had de eer van met Lady Bell te mogen dansen Effie aanschouwde alles met starende oogen, zonder te begrijpen wat zij zag. Eensklaps voelde zij, hoe iemand haar arm aanraakte en zag zij Arthur Lamont naast haar staan „Effie, waar ben te toch geweest? Wil je me het plezier (doen met mij te dansen vroeg bij, met een zenuwachtig lachje. „Ik zal niet dansen van avond," gaf zij ten antwoord," zich driftig afwendende. Maar hij hield vol en zij begon te aarze len. Toen zij zag hoe Lady Bell van de andere zijde van het vertrek naar hen keek, besloot zij om wèl te dapsen. Zij moest haar vijandin haar trekken betaald zetten, het mocht dan kosten wat het wilde. VI. Die nacht was bestemd, om met bloed geteekend worden in het levensboek van een man, om nooit te worden wegge- wischt uit de gedachtenis, nooit te worden vergeten. Douglas was kort na Effie evenzoo terug gekeerd op het kasteel en had zich onbe merkt onder de gasten gemengdonafge broken had hij het oog gevestigd gehouden op de godin van zijn hart, maar toen hij dane feiten. De ervaring heeft doen zien, dat in 't algemeen zevenjarige kinderen voor 't onderwijs genoeg ont wikkeld zijn, maar dat het voor een aantal kinderen wenschelijk ware, dat 't begin der school een jaar later plaats heeft. Er is echter wel een manier, om de moeilijkheid grootendeels te ontko men, en wel door het kind geleidelijk voor te bereiden. (Slot volgt.) in Italië zal trachten een ontmoeting met hem te hebben. Buitenland. Donderdag is op verschillende plaat sen in Mexico een aarbeving gevoeld. Te Rincon werden verscheiden huizen vernieldvier personen werden daarbij gekwetst. De stad Chilapa, in den staat Guerrero (Zuid-Mexico) heet volkomen verwoest. Nadat de huizen door den schok waren ingestort ontstond in de puinhoopen brand. Men weet nog niet, welken om vang de ramp heeft verkregen. Vrijdag toen dit bericht New York bereikte werd gemeld, dat de gansche stad in vlammen stond, en dat al wat nog leefde, was gevlucht. De schokken duurden 40 minuten. Ook op St. Thomas (Deensche Antillen) werd de schok gevoeld. Volgens nadere berichten heeft de ramp een zonderling verloop gehad. Wel is de vrij aanzienlijke stad Chilapa door de aardbeving en den daarop ge volgden brand volkomen vernield, maar niet één persoon schijnt daarbij te zijn omgekomen. Overal in en om de verwoeste stad vertoonen zich gapende spleten in den bodem. Te Ometepec werd de gevangenis door den schok vernield; 30 gedeti neerden waren daardoor in de gelegen heid te ontsnappen. Nog altijd loopen er geruchten over een aanstaande scheiding tusschen den heer en mevrouw Toselli. Mevrouw To selli was er eenigszins over ontstemd, dat de politie haar zoo nauwlettend bewaakt, maar de overheid te Florence heeft er haar opmerkzaam op gemaakt, dat zij, in weerwil van haar huwelijk, toch altijd de moeder blijft van den toekomstigen Koning van Saksen en dat zij zich daarom over een specialen bewakingsdienst niet moest verwonde ren. De villa van de Toselli's wordt nacht en dag bewaakt en als ze uitgaan, zijn ze omringd door geheime politie. De Messagero zegt, dat die nauwlettende bewaking vooral geschiedt, omdat men bang is, dat mevrouw Toselli tijdens het verblijf van den Koning van Saksen haar door Arthur Lamont ten dans had zien voeren, had hij zijn gevoelens niet langer kunnen beheerschen en was hij stil weggeslopen en huiswaarts gekeerd. De dageraad van een nieuwen dag be^on aan te breken toen hij zijn eenzame woning naderde. Na zijn paard uitgespannen en op stal gebraoht te hebben, richtte hij zijn schreden naar het zeestrand en langs den oever heen en weder stappende beschouwde hij in gepeinzen verdiept de grijze wateren der Solway, die wild woelend aanstormden, even als zijn eigen gedachten, in zijn koortsig broedend hoofd. Ten laatste brak de zon door en goot haar stralen uit over de aarde, zee en lucht. Verscheidene dagenen nachten lang was van toen af zijn geest vervuld en over vloeiende van een wonderlijke verrukking. Hij voelde zich niet meer eenzaam, al was hij ook alleen. Elk voorval van dien ge- denkwaardigen avond was hem als met stalen stiften in het geheugen gegrift en telkens en telkens weer moest hij terug denken aan hetgeen hij toen gezien, ge hoord, gedacht en ondervonden had. Het zij hij aan het zeestrand stond, bij zijn haardvuur mijmerde, of een boek las, al toos stond het lief gelaat, dat hem zoo welbekend was, voor zijn geestdes avonds zag hij in het flikkerend sterrenheir haar oogen en wanneer overdag de wind langs de heide streek, meende hy haar adem tocht te hooren. Wakend droomende strekte hij dan de armen uit en riep haar glim lachend tot zich, en ofschoon zij ook dan nog huiverend van hem terug placht te wijken, toch kwam het hem voor, dat zij al minder vrees be toonde dan aanvankelijk het geval was geweest. Het deed hem goed haar schuch terheid waar te nemen, want hij gaf een Zaterdagmiddag is er te New-York, Jijden» een werkloozenbetooging, een bom geworpen naar de politie. Socialisten hadden dien middag een groote werkloozenbetooging voorbereid, welke in Union Square zou worden gehouden. Dit is een groot openbaar park in het hartje van New York. De autoriteiten hadden de vergunning tot het houden der betooging geweigerd, hetgeen niet belette dat een twintig duizend betoogers poogden het park binnen te komen. Aan de ingangen werd de menigte door hondertachtig man bereden politie verspreid. Op eenigen afstand hield de commissaris van politie een macht van 1500 politie agenten gereed. De commissaris dacht reeds, dat de betooging verijdeld was, en dat de geschiedenis zonder verdere moeilijkheden zou afloopen. toen plot seling de een-en-twintig-jarige Selig Silberstein een bom wilde werpen naar een groep, gevormd door twintig politie agenten. De lont was echter te kort genomen, en nog vóór het moordtuig de hand van den werper had verlaten kwam reeds de ontploffing. Silbersteins rechterarm werd hem van 't lijf ge slagen, terwijl hij ook aan de oogen zware verwondingen kreeg. Iemand in de onmiddellijke nabijheid, zekere Beekman, bleef op de plek dood, ter wijl twee politie-agenten en tal van omstanders lichte verwondingen be kwamen. De agenten die toch al niet zacht zinnig waren te werk gegaan bij 't ver strooien der menigte, begonnen nu nog hardhandiger op te treden. En hoewel plotseling de Marseillaise door de menigte werd aangeheven, hetgeen geestdrift verwekte, waren in korten tijd het plein en de aangrenzende straten schoongeveegd. Hoewel zeer zwaar gewond, was Silberstein toch instaat eenige vragen te beantwoorden. De man zeide, dat hij geen medeplichtingen had gehad, dat niemand van zijn plan iets had afgeweten, en dat hij zijn bom had gemaakt volgens aanwijzingen die hij in een encyclopaedic had aangetroffen. Hij had de bom gegooid uit plotse linge boosheid, omdat een politie agent hem een slag had gegeven. Bij een onderzoek ten huize van Silberstein zijn brieven inbeslagge- nomen van den beruchten Alexander Berkmann, die jaren geleden een aan slag pleegde op den staalmagnaat Frick. De New-Yorksche politie geeft te ver staan, dat de brieven bijzonderheden bevatten over complotten tegen «kapi talisten." gansch andere uitlegging aan die bedeesd heid, dan de ware. Misschien was het wel een machtige ge- dachtengolf, die van hem tot haar ging, want zoo goed als hij aan haar dacht, zoo goed dacht zij ook vaak aan hem. Temid den van haar eentonig bestaan op het kas teel, dagelijks geplaagd door hoogmoed en jaloerschheid, overlegde zij meermalen bij zichzelve: „Een is er, die tot mij komen zou, wanneer ik maar met mijn vinger naar hem wees; één is er, die gehoorzaam de kruimpjes uit mijn hand zou eten I" Want ofscnoon Douglas een man was, met wien een ijdele vrouw geen eer kon inleg gen, toch verlangde zij er naar, om hem te zien, al ware het alleen maar, om op nieuw te zien bewezen, dat zij macht bezat over de leden der sterkere sexe. Zooals te begrijpen is, was er geen sprake van liefde voor zulk een wildeman in het spel. Fysiek walgde zij van hem. En zoo gebeurde het dan, op de meest natuurlijke manier van de wereld, dat Douglas ronddwaalde in de buurt van Castle Lindsay en bij die gelegenheid van aangezicht tot aangezicht kwam te staan met Effie Hetherington, die van den kant van het dorp kwam. Vlak bij den hoofd ingang van het kasteel zag zij hem staan en toen hij ook haar bemerkte wan hij tamelijk verlegen met zijn figuur. „Mr. Douglas 1" riep zij, zich aangenaam verrast veinzende. „Dat is aardig van u, dat u toch eindelijk eens hebt kunnen besluiten, om ons een bezoek te brengen. Douglas schudde het hoofd, op tamelijk schaapachtige manier. 2 maal per maand verschijnende in 14 pagina'shetwelk bij ons is verkrijg baar gesteld tegen den prijs van 5."* ets. por 3 maanden (fr. p. p. f 0.80.) De Uitgever. De ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging op tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 55 c*ts. perdrie maan den, franco p. p. 80 ets.) Naar het Engelsch, VAN 9SBV (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1