Matteo Ferran, beschuldigd van de hand te hebban in de bomaanslagen te Barcelona, heeft eich in de gevan genis aan zijn flanellen buikband opge hangen. De Franschman Gadbin vertoonde in den circus van Busch te Berlijn het kunststuk, om van een heele hoogte op een glijplank te springen en langs deze naar beneden to sullen. Zondagavond is die sprong mislukt. Hij viel met zijn buik tegen de rand van de glijplank en viel. Met zware kwetsuren is hij in een ziekenhuis op genomen en daar gestorven. Mochten nu voortaan dergelijke vertooningen verboden worden! De socialist Welter is in de Kamer van Luxemburg tegen de aanstelling van de groothertogin als stadhouderes te velde getrokken. Hij betoogde, dat er een regentschap noodig was, omdat de groothertog onbekwaam tot regeeren was. Minister Eyschen ontkende dit, daar zijne ziekte hem alleen bemoeilijkt in de afdoening van de regeeringszaken, maar hij niet onbekwaam is om te regeeren. Of» de Admiraliteitseilanden zijn vier inboorlingen, die levensmiddelen wil den inkoopen, door wilden overvallen, afgemaakt en opgegeten. Uit Duitsch Nieuw-Guinea is een expeditie uitge zonden, om de menscheneters te tuch tigen. De Eerste Kamer van den Zweedschen Rijksdag heeft met 69 tegen 23 stem men het voorstel om de geeselstraf in <e voeren aangenomen. Daar de Tweede K mer het verworpen heeft komt er ech ter niets van. In de Eerste Kamer sprak o a. met nadruk tegen die straf Wie- selgren, het hoofd van het gevangenis wezen. Zijn ervaring was, dat de kas tijding de gevangenen slechts verhardt, maar ze niet verbetert. Volgens een bericht uit Hamburg heeft de yereeniging van scheepsbou wers heden i 2,000 man van hun werk- •<>lk uitgesloten, als antwoord op een staking, uitgebroken aan de werf Ho- valt te Kiel, omdat de werf een ont slagen werkman niet weer in dienst wou nemen. Eindigt die staking niet bijtijds, dan zal de uitsluiting nog meer werklieden treffen. Den 23en Maart had een Armeniër t« Van geschoten op een huis, waar de familie woonde van een zijner land- genooten, die de politie op't spoor had geholpen van een revolutionnaire bende. De Turksche gendarmes hebben nu wiaak geoefend. Er is een algemeene slachtpartij op touw gezet onder de Ar meniërs in die streek. Drie en dertig Armeniërs zijn gedood en acht gewond. Te Hanna, in den staat Wyoming (V. St.) heeft alweer een ontploffing plaats gevonden in een kolenmijn, welke toebehoort aan de Union Pacific Spoor wegmij. Bij een eerste ontploffing waren 20 mijnwerkers omgekomen. Vijftig lieden, die hunne lijken zochten, zijn nu ook verl ren. Raisoeli is Zondagavond om 7 uur met 80 ruiters en 150 man voetvolk te Tandzjer aangekomen en afgestapt in een Moorsch huis, op 1000 meters van de stadspoorten, waarna hij de helft van zjju geleide naar zijn kamp terug zond. Iu den loop van den avond zou hij El Gebbas bezoeken, maar geen over eenkomst zou gesloten worden tusschen hem en 't Magzen vóór de aankomst vnn den Eugelschen minister Gerald Lowther Het Magzen stelt aan Raisoeli voor de mehaPah uit Tandzjer te vergezellen naar Fes, waar hij tot gouverneur der stad zou uitgeroepen worden, of wel het gouverneurschap te aanvaarden over de stammen tusschen Larrache en Alcazar. Raisoeli moet m. a. w. den Sultan veilig naar Fes hplpen brengen. Het Berliner Tageblatt heeft een be richt uit Petersburg, volgens hetwelk daar ambtelijke tijding uit Sewastopol is ontvangen over een nieuwe samen spanning op de Zwarte-Zeevloot. Het plan wa«, om in volle zee den com mandant en de officieren van een pant serschip over boord te werpen, dan te rug te varen en de stad te beschieten. De helpers aan den wal moesten dan een muiterij onder de verdere matro zen en soldaten bewerken. Er zou brand gesticht worden en in de algemeene verwarring zou men alle hooge ambte naren en officieren vermoorden of ge vangen zetten. De raddraaiers onder de samenzweerders zijn in hechtenis. Iu Wladiwostok moet ook iets broeien. Te Berlijn waren Zaterdag genie-sol daten bezig, een loopgraaf, die bij een Militaire oefening van genie-soldaten Mven was, weer toe te gooien, toen ue wanden afkalfden. Twee onder officieren raakten bedolven. Met groote moeite groef men hen uit, maar zij waren niet meer bij te brengen. Te Berlijn zijn zeven opgeschoten jongens in hechtenis genomen, die van zolders stalen en daar brand stichtten. Men hoopt in hen de daders van de herhaalde brandstichtingen in handen te hebben. In den omtrek van Toul bij Nancy is opgepakt een spion uit de buurt van Metz. Hij gaf voor Lefort te heeten. Men denkt, dat hij medeplichtigen heeft. Te Parijs heeft een rechter van in structie tegelijk 30 inbrekers, behooren de tot een groote bende, laten gevan gen nemen. Zij hebben zich aan tallooze misdrijven schuldig gemaakt. Een ge deelte der 30 is opgepakt in een kroeg en opkooperspakhuis in de voorstad Saint-Martin. De politie vond een rijke buit. Er zijn vier verhuiswagens noodig geweest om alle gestolen waren naar het commissariaat van politie over te brengen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Pandora, (Ver. Staten) een moordaanslag gepleegd. Een mijn-ingenieur, die vroegerjaren in Colorado een groote rol had gespeeld bij 't beteugelen van de troebelen, die bij een mijnwerkers-staking waren ont staan, is het slachtoffer geworden van een bomaanslag. De bom was onder zijn bed geplaatst hij sliep op een verandah in de open lucht en de man werd meters uit zijn rustplaats geslingerd, echter zonder zich te deren. De muur van zijn huis werd door de ontploffing vernield. Zijn voorganger werd een jaar of twee geleden vermoord. lieuwN. HEUSDEN, 1 April. De heer M. C. v. d. Ven, hoofd der bijz. school alhier, had vóór elf jaar het voor recht een aspirant voor het examen klerk bij de posterijen op te zenden, die met een der eerste nummers bij het vergelijkend examen slaagde. Dat trok attentie en vele ouders en voogden vervoegden zich bij genoemden heer, om voor hun kinderen en pupillen een geschikten leermeester te vinden. De uitkomst bewees al spoedig dat het goede adres gevonden was en nu, na elf jaar, kon de heer v. d. Ven er met wel gevallen op terugzien, dat hij in dit tijdvak niet minder dan 36 klerken en surnume rairs voor posterijen en telepraphie heeft geleverd. De laatste candidaat slaagde de vorige week. WERKENDAM. Zaterdag 1.1. verga derde de GriendwerkersvereenigingOnder ling Belang. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notullen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit door den penningm. gedane rekening en verantwoording bleek, dat in de afge- loopen 3 mnd. was ontvangen f220.04®, en uitgegeven f37.47®, zoodat ze een batig slot gaven groot f 182.57. De bezittingen der vereeniging bedragen thans eene som van f435.06, waarvan f 415 in de spaarbank is belegd. Medegedeeld werd, dat reeds vroeger van de werklieden in China f116.775 was ont vangen, benevens een begeleidend schrijven van L. van Elzelingen en nu ook weer een week geleden f12. Verder kon de voorzitter melden, dat ook te Sliedrecht eene griendwerkersver- eeniging was opgericht, thans reeds 70 leden tellende. Ten slotte werd uitbreiding gegeven aan de loonlijst door toevoeging van lange haringband, spasteelen, pinnen, boonstaken, takkebossen enz. waarna de voorz. de ver gadering, na de gewone rondvraag, sloot. Aan de firma M. van der Kuil te Slikkerveer is opgedragen het bouwen van den gasketel voor de gasfabriek, alhier. Door H. Cornet alhier is Zondag 11. gevonden en door de eigenares terug te bekomen een armbandje met gouden tonnetje. Eergisteravond brandde een houten woonhuisje van C. de Koter, bewoond door A. Holster en gezin, juist buiten onze ge meente in de Werken staande, geheel af. De brandspuit dier gemeente, staande aan den Sasdijk, kwam niet van hare plaats» wellicht doordat de betrokken brand meesters geen van allen iets van den brand bespeurd hadden. De vrees voor zeereizen blykt wel voor onze gemeentenaren geheel geweken. Ging verleden week iemand naar Amerika om daar zijn fortuin te zoeken, Zondag 1.1. vertrokken wederom een viertal werk lieden, benevens eene vrouw en twee kin deren van hier naar Antwerpen om zich aldaar voor China in te schepen. Veel volk was op de been om hen uitgeleide te doen en een laatst vaarwel toe te roepen. Wij wenschen hun een goede reis en hopen, dat het hun in den vreemde goed moge gaan. Belanghebbenden wordt herinnerd dat zij, die wenschen deel te nemen aan de lessen van den op te richten landbouw- wintercursus alhier zich alsnog kunnen aanmelden bij den Secretaris der land- bouwvereeniging. SLEEUWIJK. Onze dorpsgenoot de heer A. P. v. d. Sluis, mocht heden te Dordrecht het diploma verwerven voor met goed gevolg afgelegd eind-examen aan de Rijkslandbouwwinterschool, en de heer J. W. v. d. Sluijs werd aldaar bevorderd van de le naar de 2e klasse. Op zijn verzoek is aan D. Dekker Oz., ontslag verleend als voorlezer en voor zanger bij de Ned. Herv. Gem. alhier. In zijn plaats werd door den kerke raad be noemd C. Sterrenburg. DRONGELEN. R. Bouwman alhier had het ongeluk met paard en kar, geladen met takken, van den dijk te tuimelen, paard en kar kwamen er goed af. Bouwman bezeerde zich aan de knie. G. v. d. Nieuwgiezen Gzn., alhier, bezig zijnde met mestrijden, had het on geluk dat een der wielen brak, waardoor de inhoud van het voertuig over den weg terecht kwam; verder liep dit ongeluk goed af. HEESBEEN. In de laatstgehouden Raadsvergadering is o. m. besloten de ver- plegingskosten voor eene krankzinnige van de ouders langs gerechtelijken weg terug te vorderen. - Dat er geen overloed van onderwij zeressen is, kan ook hieruit blijken, dat B. en W. vruchteloos sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres hebben op roepen. Geen enkele liefhebster. Men zou haast zeggen: allemaal niet tegelijk, anders loopt het te druk. GENDEREN. Voor de betrekking van onderwijzer aan de bijzondere school alhier heeft zich geen enkele sollicitant aange meld. En toch is het hier niet ongezellig. Voor den hengst, door den heer W. M. Branderhorst gefokt, werd deze week tevergeefs f2000 geboden. Onze dorpsgenoot, G. Branderhorst, die een paar jaar schrij -er op de secretarie was, is benoemd tot klerk op het kantoor van de Vereeniging tot Christelijke ver pleging van krankzinnigen te Sassenheim. Ds. J. van Haeringen, vroeger predi kant bij de Geref. Kerk alhier, thans te Hoek van Holland is te Pernis, nabij Rotterdam, beroepen. EETHEN. Aan Mej. v. d. Wilt, on derwijzeres alhier, is door den Raad, ovei- eenkomstig haar verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend. HEDIKHUIZEN. Zaterdagmiddag om streeks 12 uur werden de bewoners opge schrikt door het geroep van brand. Het bleek, dat bij den bakker, winkelier en herbergier v. d. Westerlaken brand was ontstaan. In een oogwenk stond de kap, die met riet gedekt was, in lichten laaie. De scherpe wind blies het vuur sterk aan en een zee van vonken viel op de nabij- staande woningen, en doordat de daken hars droog waren, raakte de arbeiderswoning van J. v. d. Linden mede in brand. Bijna tegelijk begon het rietendak te branden van de woning van Van Geffen, aan de overzijde der straat gelegen. Spoedig bleek, dat uit een van de drie woningen niets te redden viel, zoo snel ging het vuur voort. Terwijl deze woningen in vlam stonden, vlogen vonken op het huis der kinderen Timmermans, op -f- 100 M. verder gelegen. Hoe ijverig de spuitgasten zich weerden, ook dit pand, met riet 'gedekt, kon niet behouden worden. Met bijna bovenmen- schelijke inspanning wist men den brand tot dit perceel te beperken. Het vuur greep ook hier zoo snel om zich heen, dat alles van den inboedel verloren is gegaan. Het vee kon nog losgesneden worden, doch 9 stuks, meest jong vee, kwamen in de vlam men om. De 4 huizen met inboedels, uit genomen het vee, waren allen verzekerd, doch laag, zoodat allen veel schade lijden. Een woord van lof mag niet onthouden i worden aan hen, die de brandspuit be dienden daar het toch aan de groote kracht inspanning te danken is, dat de ramp niet nog grootere afmetingen heeft genomen. Gisteren is het noodwetje voor het blijvend gedeelte met 32 tegen 11 stem men door de Eerste Kamer aangenomen. De regeering heeft een nota van wijzigingen ingediend, strekkende in de eerste plaats om in deze wet onder kustvisscherij ook te verstaan het vis- schen in de open havens en voortsom betrekkelijk dit punt in plaats van „Zuidhollandsohe benedenrivieren en de Zeeuwsche stroomen", te lezen: „Zuid- hollandsche en Zeeuwsche stroomen Verder stelt de regeering voor, het verbod in art. 15 van de binnen vis scherf ook niet te doen gelden voor kinderen beneden den leeftijd van veer tien jaar voor het visschen met een hengel in de hand. Behalve aan veld- en boschwachters, voor zoover zij bezoldigd zijn, beambten der maréchaussée, niet zijnde hulpof ficieren van justitie en ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, beneden den rang van inspecteur der rijksveldwacht en van commissaris van politie (allen reeds in het ontwerp genoemd) wil de regeering ook geen groote of kleine vischakte zien uitgereikt aan beambten van den rijks- en provincialen water staat en beambten van de domeinen, beneden den rang van hoofdopziener. Nog worden voorgesteld, het verbod om visch, die ingevolge een te bepalen jaarlijkschen gesloten tijd niet mag wor den gevangen, van zes dagen na den aanvang tot het einde van dien tijd, als lokaas te bezigen, te leveren, voor handen te hebben enz., niet van toe passing te doen zijn ten aanzien van verduurzaamde visch. In de onderafdeeling Oud-Agam(Pa- dangsche bovenlanden), waar, blijkens het bericht in de Nederl. Staatscourant van 27 dezer, de invoering van belas ting tot gisting en lijdelijk verzet aan leiding heeft gegeven, is, blijkens een uit Ned. Indië ontvangen telegram, alles rustig. De controleur van die afdeeling be zocht het brandpunt der gisting en vond er alle familiehoofden aanwezig; zij vroegen vergiffenis en verstrekten de gegevens voor den belastingaanslag. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren: Een klewangaanval op een troep onder sergeant-majoor Zijlstra in Tapa Toean werd zonder verlies afgeslagen. De vijand had 10 dooden. Een aanval van een bende van 60 man op de keude te Kandang Kloeet werd door de bevolking zelve afgeslagen. De vijand had 18 dooden, waaronder een panglima; 4 geweren werden buit gemaakt. Door een patrouille werden nog 7 vijanden neergelegd en 3 gevan gen genomen. De Red. teekent hierbij aan: Het ter westkust van Atjeh gelegen Tapa Toewan geeft al geruimen tijd onze troepen veel werk. De bekende T. Ben Blang Pidië is daar de leider van het verzet. Om T. Ben zoo moge lijk spoedig levend of dood in handen te krijgen vertrokken in 't begin van Januari dezes jaars twee mobiele colon nes onder de kapiteins Winter en Stoop derwaarts, ten einde onderscheidenlijk in de zuidelijke en noordelijke land schappen te patrouilleeren. Al heel spoedig slaagde kapitein Winter er in een bendehoofd van T. Ben Blang Pidië onschadelijk te maken. Dat de vijand onder den druk der verhoogde actie onzerzijds ook meer werkzaamheden aan den dag legt, be hoeft geen verwondering te baren. Een zeer gunstigen indruk maakt 't, dat het kleine troepje onder sergeant-majoor Zijlstra den vijand bij een klewangaan val zijnerzijds wist af te slaan zonder zelf ernstig verlies te lijden. De keude's op Atjeh moeten 't dik wijls ontgelden. Diefstal is doorgaans de reden van die aanvallen, naast wraak neming over de weigering van de be volking om de benden van 't noodige te voorzien. De bevolking in Tapa Toean schijnt zich echter in den laatsten tijd krachtig te weer te stellen tegenover die vexaties. Zoo sloeg zij op 9 Nov. 1907 een bende onder Panglima Moeda terug, die met geweld rijst kwam foura- geeren te Aloee Keubeue; ook daar liet een panglima, Panglima Moeda, 't le ven. Merkwaardig is't, dat de op het be richt van den aanval op die keude uit gezonden patrouille nog aanraking met die bende kreegwant meestal is zulk een bende bij mislukking van haar on derneming ppoorloos verdwenen. Den vijand is in Tapa Toean een ernstige les gegeven. Naar men meldt, zullen de helmen der rijksveldwachters binnenkort door kepi's vervangen worden. De reizigers van trein 121 die ten 8.25 uit Haarlem naar Alkmaar ver trekt zijn Maandagavond aan een groot gevaar ontsnapt. De locomotief had al een flinke vaart, toen de machinist, Moll, bemerkte, dat de trein op een dood spoor was geloopen en zich op 60 it 80 meter afstand van het stoot- blok bevond. Door snel remmen voor kwam de oplettende beambte een bot sing. De signalen stonden op veilig, maar de wissel was in het ongereede geraakt. Men schrijft uit Amsterdam De bondsraad van de Alg. Ned. Dia mantbewerkers Bond vergaderde Maan dagavond, in verband met de in zijne bijeenkomst van 27 Maart aangenomen motie om met ingang van 4 April allen arbeid in de diamantindustrie te doen eindigen tot den 2en Mei. Besloten werd gedurende die vier weken aan alle bondsleden, dat wil zeggen ook aan degenen, die meer dan twee weken contributieschuld hebben met uit sluiting alleen van dezulken, die wegens fraude en dergelijke van de voordeelen van het lidmaatschap zijn uitgesloten de gewone werkloo ;enuitkeering ad f 5 te doen. Gezien het cijfer der bondsleden, on geveer 8000 mannen en vrouwen, wordt er dus voor den bond een tweede gel delijke opoffering, reusachtig van om vang geëischt. Vafi de f 200,000, uitge trokken ten bate van hen die tengevolge van de economische omstandigheden werkloos zijn, was de vorige week nog maar pl. m. f 12.000 over, dus te wei nig voor een volle uitkeering gedurende deze laatste week, voor de algemeene werkstaking. Kracl itens een tweede genomen besluit, zuilen nochtans de werkloozen deze week nog de volle uitkeering ontvan gen; hiermede is een bedrag van pl. m. f 20,000 gemoeid. De boekhouder van de stoomzuivel- fabriek en melkinrichting Van der Lee aan den Amsterdamschen Straat weg te Utrecht is Maandagmorgen, zoo meldt het U. D., te Roosendaal aange houden. Nader vernam het Utr. Dbl., dat de boekhouder zich zelf bij de gemeente politie te Roozendaal aangaf. Door de marechaussée werd hij met den trein van 10.35 te Utrecht aangebrachtaan het Centraalstation werd hij door de rijksveldwacht overgenomen en naar het gerechtsgebouw vervoerd. Bij fouil leering vond men nog ongeveer 20 francs op den verdachte, benevens een geladen revolver; dit wapen dat de boekhouder steeds op het kantoor der fabriek gereed had liggen met het oog op minder gewenscht bezoek uit de woonwagens die hun kampement heb ben op den Amsterdamschen Straatweg, had hij bij zijn vertrek bij zich gestoken. Het bleed dat nog alle patronen in den revolver aanwezig waren. De verdachte heeft zich sedert zijn verdwijning te Parijs opgehouden, maar had daar rust noch duur, zoodat hij besloot terug te keeren en zich op Nederlandsch grondgebied aan te geven. De rechtercommissaris mr. Schepel nam hem een verhoor af, waarna hij naar het huis van bewaring werd overge- gebracht. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft, naar aanleiding van het in den laatsten tijd in die gemeente meermalen voorgekomen geval, dat be stellers-wegwijzers voor hunne diensten vooral van vreemdelingen, eene buiten sporige belooning eischten, in verband met de laatste alinea van art. 49, der verordening op de straatpolitie, voor den besteller-wegwijzer een tarief vast gesteld, dat op den len April in wer king is getreden. De besteller-wegwijzer mag voor zijne diensten van het publiek geen hoogere belooning eischen danA. Voor het als besteller verrichten van1. Een boodschap, welke niet meer tijd ver- eischt dan een half uur f 0.20. 2. Diensten waarbij voorwerpen van ge ringen omvang worden vervoerd en die niet meer tijd vereischen dan een half uur f 0.30. Diensten waarbij een handwagen wordt gebezigd en die niet meer tijd vereischen dan een half uur, door één man f 0.40, door twee mannen f 0.75. Voor diensten, welke meer tijd vereischen, kan de belooning voor ieder half uur of gedeelte daarvan worden verhoogd als volgtvoor het verrichten van die bedoeld onder A. 1 met f 0.15, voor het verrichten van die bedoeld onder A 2 met f0.25, voor het ver richten van die bedoeld onder A 3 door één man met f0.30, door twee mannen f 0.60. B. Voor het uitsluitend als wegwijzer verrichten van diensten voor ieder half uur of gedeelte daarvan f0.15. De besteller-wegwijzer is ver plicht bij het verrichten van zijne diensten steeds den kortst mogelijken weg te nemen en mag voor terugkeer na afloop van die diensten daarvoor niets eischen. Aan de automobielenfabriek Trompen berg, des heeren Spijker, te Amsterdam, zijn in den loop der vorige week ander maal 50 werklieden ontslagen. Niettegenstaande de vele reeds aange brachte versterkingen schijnt de Amster- damsche Beurs nog steeds te werken. Althans is er weer een scheur gekomen boven den tweeden dwarsboog (Beurs straatzijde) van den ingang der goederen beurs, en heeft men dezen boog weer moeten stutten. Men meldt aan de N. R. Ct. De modelboerderij Oud-Bussum met akkers is verkocht voor f 450,000 aan de heeren Floris Vos en J. Verbeek; de overige gronden zijn verkocht voor bouwterrein aan Amsterdamsche make laars voor f 200,0u0 Op last en in tegenwoordigheid der justitie is te Diepenheim het lijk opge graven van een vrouw, wier lijk een paar jaar geleden aldaar in een boschje werd gevonden. Een reizend stoelenmatter werd ver dacht van misdaad en enkels weken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2