Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Sommeferwaard, Het Antometiilisme. Trouw als goud. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2726. Woensdag 8 April. 1908. FEUILLETON. VAN ALTE"<: VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/3 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. De lente is er, de bevrijdende, de verheffende, vernieuwende. Vroeger, toen men nog in de natuur leefde, vierde men het feest met dra matische spelen, met dansen om den meiboom, met optochten, wedstrijden en feestvieren. Thans, nu het grootste deel der menschheid van de natuur in den werk tijd niet veel ziet dan nu en dan eens een landschap uit een spoorwegcoupé, of wat armelijke boompjes en gladge schoren grasvlakten tusschen veel straat- steenen en asnhaltvlakten, thans wordt de lente niet meer gevierd als toen. Maar toch, als de Paaschtijd geko men is, begint het jonge leven de men- schen zelfs in bun steenen omgeving te bestoken. Waar niets dan het grijs en bruin en hardrood van onze steden was, komt plots een ondeugend groen takje herinneren aan het mooie buiten. En als die herinnering ons eenmaal te pakken heeft, gaaD wjj er uit. Soms is het weer ook van de partij. Dan is het heerlijk. Dan kan men naar drukke wegen gaan of naar stille plek ken, dan kan men menschen gaan zien of naar de vogeis gaan luisteren, dan kan men genieten zóó, als men wil. Natuurlijk, er zijn kleine bezwaren. Op/ den grond zijn soms mieren, in den morgentrein is soms wein'g plaats, ih den fietsband komt soms een gat en de jongeren van het gezelschap zijn soms een beetje hongerig. Doch een gezond en verstandig mensch laat zich door die kleinigheden zijn genot niet vergallen. Daarentegen komt langzaam in enkele gedeelten van ons land en daarbuiten een euvel op, dat, als het niet bijtijds wordt aangepakt, in staat is om ons de weinige dagen dat wij nog buiten kunnen zijn, telkens en telkens weer te vergallen. Wij bedoelen het auto mobiel-euvel. Op zichzelf is er niets tegen een automobiel. Het is het vervoermiddel der oekomst, zoo zegt men. Eu wij gelooven het gaarne, te meer, waar wij in het buitenland zelts kunnen aanschouwen, dat zij daar bij honderd tallen in velerlei vormen, zelfs als last wagen, door de straten snorren en tuf fen. Wil men met automobielen rijder, zoodat men niet-automobilisten geen ROBERT BUCHANAN. (17 „Je hebt tijd genoeg gehad, Effie, en ik ook 1" riep hij uit. „Ik vraag je nog maals, of je mijn vrouw wilt worden. God weet, dat ik niet veel heb, om je te kunnen aanbieden, in geld noch in goed, en dat ik ook geen man ben, die in staat is om een jong meisje het hoofd op hol te brengen. Maar wanneer toe wijding en een leven van trouwe liefde je iets waard zijn, Effie, luister dan naar mij en verstoot mij niet." „U is een vreemd man, Mr. Douglas!" was Effie's min of meer buiten het verband staande antwoord. „Dat hebt u mij al vroeger eens gezegd. Welnu?" Zij keerde zich eensklaps geheel tot hem en keek hem flinkweg in de oogen. „Maar u begrijpt toch wel, dat het on mogelijk is," liet zij hooren. „Waarom „In de eerste plaats, omdat ik niet trouwen wil, ik blijf liever, wat ik ben. En in de tweede plaats zou ik nooit van u kunnen houden, zooals een vrouw van haar man moet houden." Hij fronste het voorhoofd, maar zijn oogen bleven in de hare als vastgeworteld. Zij vervolgde vaster en nog meer beslist „Ik geloof, dat u van mij verlangen zult, dat ik de waarheid spreek. Welnu, o'verlast aai doet niemand die er iets op tegen heeft. Maar men heeft niet 't recht om wandelaars, fietsers, rijtuigrijders, met deze voertuigen in hooge mate te hinderen. En dat doet men toch inderdaad. Men werpt ge weldig veel stof op en men doet ge vaar voor leven ontstaan. En waarom Omdat men er een speciaal pleizier in heeft om treinsnelheden te bereiken op gewone wegen. Van de 100 auto's die men op den weg tegenkomt, is men bij 95 bijna zeker, dat zij slechts die nen voor dit zonderling vermaak. Tegen het najagen van dit vermaak behoort de wetgever met kracht in te gaan. Evenals hij verbiedt, dat iemand zich het genot verschaft van op een landweg te gaan schiifschieten, evenzoo moet hij dit treintje spelen op den openbaren weg onmogelijk maken of althans zoo regelen, dat aan den te gen woordigen toestand een eind komt. Want deze is een parodie. Men ver gelijke eens de zorg voor de veiligheid op de spoorwegen met die voor de vei ligheid op de gewone wegen. Om machinist te kunnen zijn moet men examens doen, bewijzen van er varing geven, gezond zijn en in den dienst geen alcohol gebruiken. Om chaffeur te kunnen zijn moet men 18 jaar zijn. De machinist gaat langs een vasten weg, moet en kan niet uitwijken, heeft slechts zelden over door menschen be gane wegen te rijden en weet dat die menschen met één stap de zekerheid kunnen hebben van buiten zijn baan te zijn. De chaffeur gaat langs volk rijke straten, moet voortdurend uitwij ken, weet nooit hoe anderen zullen uitwijken. De machinist mag op zijn vaste, rechte baan geen hoogere snelheid bereiken dan nauwkeurig aan geschreven en te controleeren is. De chaffeur is onbeperkt heer over de snel heid, want het befaamde artikel 15 van de Motor- en Rij wiel wet verbiedt slechts „op zoodanige wijze of met zoodanige snelheid te rijden, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd of in gevaar gebracht". Geeft, men van de 100 wandelaars in streken waar veel automobielen rij den 95 dit artikel te lezeri, dan zullen alle 95 tot de conclusie komen, dat automobielrijden in Nederland verboden is. Want hoe is het mogelijk onder de tegenwoordige omstandigheden zóó te ik heb nooit aan u gedacht en zou nooit aan u kunnen denken, op een wijze zooals meisjes denken aan hun toekomstige echt- genooten. Er is geen man in de wereld, dien ik zooveel achting toedraag als u, maar wanneer u mij spreekt van liefde en huwelijk dan, gevoel ik alleen afkeer. Ik weet, dat het verschrikkelijk is, wat ik nu zeg, maar het is waar. dat u mij meer dan eenig ander man tegenstaat, wanneer er sprake is van een huwelijk." Hij kromp ineen, als getroffen door een mokerslag en scheen op het punt van neer te vallen toen, zijn zelfbeheersching her winnende, riep hij uit, ruw en heesch „Zoo Dat is genoeg 1 Goeden dag En nog voor dat zij een woord tot op heldering had kunnen zeggen, had hij zich met snelle schreden verwijderd. Verwon derd en verschrikt, riep zij hem terug, maar hij scheen haar niet te hoorenna enkele oogenblikken was hij uit het gezicht verdwenen. Drie of vier dagen verliepen, waarin Douglas in zijn eenzaam huis bleef opge sloten: Wat hij in dien tijd leed valt moeielijk onder woorden te brengen; het was de marteling van een ter dood ver oordeelde. Maar op een ochtend, toen hij voor zijn woning stond en naar de zee keek, bracht de post hem een brief, vaD den volgenden inhoud „Ik moet u spreken. Doe mij het genoegen en kom bij mij. Ik kan geen vrede met mij zelve vinden, voor dat ge mij vergiffenis zult hebben ge schonken. E. H." Een paar uur later was hij al op Castle Lindsay. Zij had hem zien aankomen en kwam hem tegemoet, glimlachende en in een allerliefst vooijaarskostuumpje, dat rijden, dat die vrijheid of veiligheid niet wordAbelemmerd of in gevaar gebracht. Trouwens de- wetgever zelf moet van meening zijn «dat het niet mogelijkis. Want waarom zou hij anders bij de spoorwegen, die zooveel minder gevaar lijk zijn, zooveel meer voorschriften gegeven hebben? Waarom die hard ratelende, over een vaste baan loopende voertuigen achter hekken en afsluit- boomen te verstoppen, terwijl de veel gevaarlijker paiticuliere spoortreintjes, de auto's, op drukke feestdagen met dezelfde snelheden, doch met veel min der betrouwbare bestuurders over de wegen vliegen. Maar wij hooren de ongeduldige auto vereerders al de bekende twee tegen argumenten zeggeneen auto is veel beter te remmen en haar bestuurder is voor veel minder menschenlevens ver antwoordelijk. Het eerste is juist. Doch juist, die groote remmogelijkheid leidt tot verhoo ging van gevaar. Men vertrouwt erop en vermindert dus zijn vaart niet, laat alles op de rem aankomen, die kan weigeren of waarbij één verkeerde be weging de verschrikkelijkste gevolgen kan hebben. Dat is juist het erge, dat één klein verkeerd beweginkje van één mensch zulke verschrikkelijke gevolgen kan hebben voor menschen, die vaak niets met de auto te maken hebben. Want dat verlieze men niet uit het oogals het waar is dat veel meer menschen hun leven aan den machinist vertrouwen dan is l et, toch niet minder waar, dat de chaffeur het leven van veel menschen, die geheel buiten zijn bedrijf staan, in handen heeft. Het wil ons dan ook voorkomen, dat een vergelijking met de spoorwegen heel duidelijk in het licht stelt, dat de staat hier met twee maten meet. En het wil ons verder voorkomen, dat de verstan dige automobilisten en automobiel-fabri kanten al hel hunne moesten doen om aan dien misstand een einde te maken. „A. Ct." nieuwe minimum-tarief aanvaarden, zijnde 20 pet. hooger dan het oud minimtim-tarief. De eigenwerkmakers die uit deze crisis ontstonden zullen na 2 Mei niet beginnen te werken, zoolang de orga nisatie daarvoor geen toelating geeft. Gedurende de 4 weken stoppen zul len alle leden van den A. D. B., dat wil zeggen zij die werkeloos waren, zij die niet meer dan dertien weken contributieschuld hebben, eene uitkee ring ontvangen van fr. 10 voor de gehuwden en fr. 8 voor de ongehuwden. Op een weiland nabij Darmstadt wer den 2 kinderen gevonden, die zoo zwaar aan het hoofd verwond waren, dat zij kort nadat zij in het hospitaal aan kwamen overleden. Het waren kinde ren van een kleermaker in het naburige Bieberach en de moeder had hun, in een vlaag van waanzin, met een hak mes de verwondingen toegebracht. Het mes had zij op de plaats der misdaad achtergelaten. De ongelukkige vrouw werd later aan den oever van de Neckar dwalende gevonden. Zij wist zich van haar vreeselijke daad niets te herinneren. Aangaande de diamantwerkersstaking te Antwerpen ontleenen wij nog aan het H. v. A. In een manifest aan de Bondsleden zegt het dagelijksch bestuur: Van af 0 April 1908, zal heel de nijverheid worden stilgelegd tot aan 2 Mei 1908. Daarna zullen die patroons kunnen beginnen te werken die het haar keurig kleedde. Zij reikten elkander de hand, zonder een woord te spreken. Zij aan zij gingen zij voort langs het breed e middenpad en sloegen toen een rustig zijpaadje in, dat naar het bosch voerde. VII. Effie was de eerste, die het zwijgen ver brak. Douglas zou er nooit toe gekomen zijn, om het eerste woord te zeggen, om het stil-genieten te verbreken. Zij stond stil, keerde zich tot hom, keek hem vlak in het gezicht en vroeg lachend: „Hebt u mij niets te vertellen, Mr. Dou glas? U is zoo stil." Hij schudde het hoofd en trachtte te glimlachen, maar hij kon het niet verder brengen dan tot een langen, verlangenden blik. „Wil ik u dan nog wat vertellen vroeg zij zacht„ik voel mij ongelukkiger dan ooit. Lady Bell haat mij, haat mij zoo bitter, als zij nog nooit gedaan heeft en enkel en alleen, omdat ik het ongeluk heb door de heeren aardig gevonden te worden. En als Mr. Arthur en ik bet wagen durven een enkel woord metelkaar te spreken, dan is zij razend. Gisteren speelde ik piano, in de salon, oude Duitsche muziek. Hij kwam binnen, ging zitten en luisterde, ik verklaar plechtig, dat wij nog geen woord gewisseld hadden. Opeens komt Lady Bell binnen en daar was het lieve leven aan den gang." Het klinkt vreemd, maar voor Douglas waren deze simpele woordjes als overschoone muziek. Hij luisterde er naar, als naar het kloppen van zijn eigen hart. „En goed beschouwd, begrijp ik niet, waarom zij zoo'n hekel aan mij heeft. Ik heb nog nooit iemand opzettelijk beleedigd en vroeger hield ik zelfs veel van Lady Bell. Maar zij denkt aan niets anders en droomt Te Verdun is Zaterdagnacht een aan slag gepleegd op het kruitmagazijn der kazerne St. Paul. Een schildwacht werd zwaar gewond door zes revolverschoten. De beide aanvallers wisten te vluchten. Do schildwacht had hen op hot dak van het magazijn gezien en aangeroe pen, maar de kerels liepen op hem toe en terwijl hij een patroon in zijn ge weer deed, werd hij neergeschoten. Toch zond hij hun nog twee kogels na, maar blijkbaar zonder hen te raken; alleen is de revolver, waarmee gescho ten werd, teruggevonden. In den harem van het paleis des Sul tans van Turkije moet een 10 kilo zware bom zijn gevonden. Een aantal vrouwen en eunuken zijn verdwenen. Er is een uitgebreid onderzoek ingesteld, hoe die bom daar is kunnen komen. land in de buurt van Reykjavik naar goud en zilver te graven. Er is daar gouderts gevonden, zegt men, dat drie maal zooveel goud bevat als het Trans- vaalsche. Het hangt er maar van af of' de bedoeling is: als erts uit rijke dan wel uit arme Transvaalsche mijnen. Volgens een telegram uit Wiborg, Zaterdag te Petersburg ontvangen, ia een luchtballon met twee officieren, ver ongelukt, doordat hij met geweld tegen een torenspits werd gedreven. Een van de officieren was op slag dood, de andere werd zwaar gewond. Een telegram uit Moekden meldt, dat 4 Japanners het Amerikiansche consu laat binnendrongen en het inlandsche personeel aanvielen wegens een persoon lijke wraakneming, niettegenstaande de consul-generaal de Chineesche politie te hulp riep. De Japanners werden ge vangen genomen en naar het Japausche consulaat gebracht. Daar er in deze zaak geen veront schuldiging werd aangeboden, zal zij waarschijnlijk het onderwerp uitmaken van een diplomatiek optreden. Te New York is Zondag een poging gedaan om den nieuwen landingsstei ger van de White Star-lijn te vernielen. Twee bommen, die op den steiger geplaatst waren, ontploften maar de schade was niet aanzienlijk. Vermoede lijk heeft men hier te doen met een poging tot wraakneming van eenige stakers, gericht tegen een gehaat aan nemer. Een bericht uit Kristiana zegt, dat zich daar twee vertegenwoordigers van een maatschappij ophouden, die geld zoekt, ook in Denemarken, om op IJs van niets anders, dan om mij het huis uit te krijgen, wat ik evenzoo graag zou willen, als ik maar wist, waar ik heen kon gaan. Maar ik sta hulpeloos en alleen, om dat ik een viouw ben. Mannen hebben het in zulke omstandigheden veel beter en gemakkelijker. Die kunnen gaan, waarheen zij willen, en doen, wat zij willen. Ik zou graag de wereld zien, de groote steden, die zoo vol verdorvenheid zijn, gelijk men zegt, Londen, ParijsLady Bell gaat naar Parijs op haar huwelijksreis, en als ik dat bedenk, dan kan ik haar wel haten." Er stond op korten afstand een houten bank en al pratende was zij die genaderd en nam er nu plaats op. Hij ging naast haar zitten en bij instinct schoof zij een weinig van hem afl „Heb je nog altijd zoo'n afkeer van mij vroeg hij, gedempt sprekende. „Wat een dwaze vraag, Mr. DouglasU weet wel beter, dat ik geen afkeer van u heb. Zou ik u verzocht hebben, om hier te komen, en zou ik zoo openhartig met u spreken, als dit het geval was?" „Maar u weet toch wat de menschen zouden zeggen, als zij ons hier konden zien zitten Zij keek snel naar hem op met haar heldere blauwe oogen. „Ik denk, dat zij zouden zeggen, dat wij een verliefd paartje waren, of althans, dat wij geëngageerd waren," antwoordde zij lachende. „Maar ik geef er niet om, wat de menschen gelieven te praten. Ik heb er nu eenmaal pleizier in, om met u te kunnen sprekener zijn weinig menschen, die zoo prettig weten te luisteren als u, Mr. Dou glas." „Dus we zijn goede vrienden, niet waar „Ja! En dat zullen wij, hoop ik, altijd bly ven 1" Donderdag 1.1. heeft zich in het ge rechtsgebouw te Herre Haute, in den staat Indiana (V. St.), een schokkende gebeurtenis afgespeeld. Zekere Henry M'Donald stond terecht wegens brand stichting. De jury had hem schuldig verklaard en de rechter was juist bezig, het vonnis uit te spreken, toen M'Donald een revolver te voorschijn haalde en den hoofdgetuige a charge een commis saris van politie neerschoot. De com missaris was dadelijk doodmaar M'Do- nald bleef doorschieten. Toen zijn revol ver leeg was, lagen behalve de doode nog vijf zwaargekwetsten ter aarde. In middels waren de dienstdoende bewakers tot hun bezinning gekomen; ook zij trokken de revolvers en schoten M'Do- nald dood. In Russische bladen vindt men tel kens weer zonderling klinkendeberich- ten over een Turkse) ie mobilisatie bij de Russische grens. Het heet nu, in een telegram at?n de Olosmoskwi, dat al twee Turksche legercorpsen gemobiliseerd zijn en een derde spoedig gereed zal wezen. De Armeniërs zijn ongeruster» wilden wapens hebben, om de partij van Rus land te kunnen kiezen. De zelfmoorden van scholieren nemen schrikbarend toe in Duitschland. Te Bielefeld heeft zich weer een jongen van het gymnasium, die was blijven zitten, aan een boom in het bosch op gehangen. Ook te Witten heeft zich een knaap „Alleen goede vrienden, niets anders?" „Niet anders," luidde haar antwoord, be slist. „Mij dunkt, u zult dit nu wel be grepen hebben. Ik heb het u al zoo dik wijls herhaald." Hij stond op, hevig bevende; zijn oogen brandden hem in het hoofd, zijn gezicht was krijtwit. „Spreek er nu niet meer over. Nu niet Spreek er nooit over, als wij alleen zijn en ver van alles en iedereen af." „Ik ben niet bang," liet Effie hooren, zacht en vriendelijk; „want ik weet, dat u mij geen kwaad zult willen do n „Kwaad doen, haar kwa d doen herhaalde hij met vuur. „Hoort ge dat, goede God in den hemel 1 Ik zou haar kunnen vermorselen in de palm van mijn hand, ik zou haar kunnen verpletteren als de kapel, die daar rond fladdert. »-n toch zegt ze met een stemmetje zoo -/.acht als dat van een kind: „Ik ben niet bang!" O, zeg het mij toch, Effie," ging hij voort, zich tot haar wendende, „wat is er dan toch zoo afschuwelijk, zoo afzichtelijk aan mij Waarom lachje mij toe en deinst, voor mij terug, op hetzelfde oogenbl k Waarom roep je mij tot je, waarom vertrouw je mij je geheime bekommering toe, en maakt mij tegelijkertijd zoo diep rampzalig Terwijl hij sprak hief hij zijn armen op, rukte met reuzenkracht een groot,en tak af, die laag neerhing, en zwaaide dien met trillende handenzijn trekken waren akelig verwrongen. O, maarik geloof, dat ik beter zou doen, naar huis te gaan," zeide zij, op staande. Hij stond voor haar op het voetpad en keek haar aan met oogen die hem wild in net hoofd draaiden. Naar het Engelsch VAN (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1