«Mn 15 jaar van de school voor mid delbaar onderwijs verdaan, omdat hij ni ?t overgegaan was. De schandalige z.g. „tabaks-oorlog" iu Kentuchië e. a. zuidelijke staten van A merika heeft weer eens geleid tot een ui terst weerzinwekkende daad. Onbekend gebleven daders het waren vermoe delijk weer de „nachtelijke ruiters" hebben den brand gestoken in de stal len van James B. Haggin, een groot Kentuckisch paardenfokker. Io de stallen bevonden zich honder den paarden van groote waarde. Daar van zijn 33 fokmerries en elf veulens verbrandde overige dieren konden worden gered. Te Londen zijn Zondagnacht twee groote huizen in Castle-street, bij Oxford street, bewoond door 36 men- echen meest buitenlandsche koffiehuis- bedienden, ingestort. Allen werden onder de puinhoopen begraven. Maan dagochtend waren er negen lijken en twintig levend en licht gewond ge vonden. Bij de ongeregeldheden, die Zondag naar aanleiding van de verkiezingen, te Lissabon zijn voorgekomen, hebben d© troepen geschoten. Er zijn eenige dooien en gewonden gevallen. <«4»ll$k. lieuwM. HEUSDEN, 8 April. Onze lezers in HeuJÉen worden opmerk zaam gemaakt op de gewijzigde dienst regeling der Posterijen, voorkomende in dit blad en in hun belang geraden om dit gedeelte uit te knippen en met een hecht- nagel aan den scheurkalender te verbinden. De beste gelegenheid om het te bewaren en, wanneer noodig, te raadplegen. WERKENDAM. Vrijdagavond bevond J G. Scheurwater zich nog in ons dorp, alwaar hij ongesteld werd en per rijtuig naar zijn tehuis op den polder „de Bloem- plaat", onder Dussen werd vervoerd. Zijn ongesteldheid was van zulk een ernstigen asrd, dat b,ij reeds Zondagmorgen in den ouderdom van 31 jaren overleed, achter latende zijn vrouw met 5 kinderen. Waar lijk een zware slag. Eergisier werd F. Duijnhouwer, op den polder „de Kroon", in de Biesbosch alhier, zoodanig door een paard geslagen, dat de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Zondag 1.1. verbrandden eenige schelf- ien riet, staande op het Waardje, alhier behoorende aan de heeren P. Bagger man Jr. en B. van den Heuvel. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het zooge naamd vuurtje stoken door kinderen. ANDEL. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst dezer gemeente voor 19081909 bevat 155 namen van personen die allen gerechtigd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten, terwijl er 136 daarvan tevens kie zers zijn voor den Gemeenteraad. Vrouw H. d. G. alhier ging gisteren naar Gorcum om boodschappen te doen, en nam daar aan een kraam goed weg. Ze werd echter gesnapt en naar we ver nemen reeds den zelfden avond naar de gevangenis te Dordrecht getransporteerd. Prettige thuiskomst voor haar man, welke buitenaf werkt. Dat een goed gezond veulen voor de Kom van f 1 verkocht wordt is iets dat zeker niet dagelijks voorkomt. Mej de wed. lie F. alhier viel zulks te beurt, 't Beest wh mismaakt geboren, 't had n.m. een scheeve kop. GIESSEN. Bij de op j.l. Donderdag alhier gehouden verhuring van weilanden toebehoorende aan deze gemeente werden hooger prijzen besteed als verleden jaar. In de afgeloopen week dronk het tweejrrig kind van J. v. d. Stelt alhier uit eene kan een weinig kokende koffie, tengevolge waarvan het reeds is overleden. HERPT. Niettegenstaande het schrale gure weer der laatste dagen, zijn de land bouwers druk begonnen met hun vee in de weide te brengen. De akkerbouw is in vollen gang en voor dezen tijd komen er handen te kort. AALBURG. Tot predikant bij de her vormde gemeente alhier is beroepen Ds. J. van Vliet te Ottoland. VEEN. De oudste ingezetene der ge meente werd Dinsdag ter aarde besteld namelijk weduwe J. Branderhorst geb. Ver beek. Zij bereikte den leeftijd van 88 jaar en 11 maanden. De vrouw was zeer kras, en mag zeker wel als bewijs daarvan die nen, dat ze op 82jarigen leeftijd een been liet amputeeren. De waarschuwingsborden voor de auto's inhoudende verbod tot rijden zijn thans aan alle stoepen geplaatst en zullen de auto's voor deze gemeente tot het ver leden behooren. VVOUDRICHEM. Vrijdagavond^ad in de consistorie der Herv. kerk alhier, een stemming plaats in de tusschentijdsche ontstane vacature Voor een notabel, en werd als zoodanig gekozen de heer P. van Straten, die deze benoeming aannam. en TeiejrrapiG. (Greenwich tijd.) Het Post- en Telegraafkantoor te Heus- den is geopend op de werkdagen van 7.30 uur des morgens tot 8.30 uur des avonds. Op Zon- en Feestdagen van 7.30 uur tot 8.30 uur des morgens en van 12.30 uur tot 1.30 uur des namiddags. Voor postwissels, quitantiën en Rijks verzekeringsbank alleen op werkdagen van 8.30 v.m. tot 4.30 n.m. Voor de spaar bank op werkdagen van 8.30 v.m. tot 8.30 n.m.op Zon- en Feestdagen alleen van 8.30 tot 9.30 v.m. De bestellingen geschieden op werkdagen ten 8.20 en 11.55 v.m. en ten 2.45 en 9.25 n.m.op Zon- en Feestdagen ten 8.20 v.m. Buslichtingen5.50, 8.10, 10.10, 12.20*, 2.25», 2.35*, 3.40», 5.10*, 6.25*. De met een geteekende lichtingen heb ben op Zon- en Feestdagen niet plaats. Verzendingen In alle richtingen5.50, 10.10, 12.20*, 2.35*, 5.10* 7.25»; naar Genderen, 8.10 v.m., 6.40* n.m.; naar Ne- derhemert 8.10 v.m., 3.50 n.m.naar Herpt 8.10 v.m., 6.35* n.m. s naar Veen, Wijk en Aalburg 2.25. Aankomst7.43, 11.41, 12.00*, v.m., 2.25», 6.10*, 6.35*, 9.07* n.m De met een geteekende posten ver vallen op Zon- en Feestdagen. Btiinenlaud. Naar het „Centr." ter oore kwam, zouden er plannen bestaan, om voor de verschillende takken van onderwijs een afzonderlijk departement te vor men. Er zouden dan tien ministers komen. Zaterdagmiddag hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins de resi dentie, voor het jaarlijksch verblijf op het Loo, verlaten. Met uitbreiding van de reeds ge maakte bepalingen heeft de Minister van Oorlog alsnog als zijn gevoelen medegedeeld, dat ook aan landweer- plichtigen, die eerstdaags onder de wapenen komen, ook al wonen zij niet in of nabij de plaats van oefening, kan worden vergund om tehuis te slapen, indien zij geschikt gebruik kunnen maken van openbare of particuliere vervoermiddelen. Er mag evenwel geen aanleiding bestaan tot zoodanige vermoeienis, dat deze voor de oefening schadelijk zou kunnen zijn. Zaterdagnamiddag had te Katwijk aan Zee de officieele opening plaats van het door de „Ver. ter bestrijding van Tuberculose" te Rotterdam in de duinen gestichte hospitium of gasthuis voor scrophnleuze en tot tuberculose voorbeschikte kinderen. H. M. de Ko ningin-Moeder had zich bereid ver klaard deze nuttige instelling per soonlijk te openen en kwam ruim drie uur met haar gevolg per rijtuig uit d^n Haag bij het hospitium aan. H. M. werd aan den hoofdingang van het Gasthuis ontvangen door een commissie. Door een klein koor werden eenige liederen gezongen, waarna dr. Klinkert een rede hield, waarin hij de geschie denis van het Hospitium uiteenzette. Met waardeering getuigde hij van de milde gift door den penningmeester, den heer A. J. van den Bergh, aan de vereeniniging geschonken, waardoor zij in staat gesteld werd tot de stich ting over te gaan. Verder sprak hij zijn beste verwach tingen voor de stichting uit en ver heugde er zich in dat H. M. de Ko ningin-Moeder deze officieel wilde openen. Vervolgens opende de Koningin- Moeder de stichting met een korte toe spraak. Het plan tot stichting voor dit herstellingsoord had zij met groote ingenomenheid begroet. De bestrijding der tuberculose in het algemeen heeft hare meest levendige belangstelling en van harte juicht zij het toe, dat zij, die door de vreeselijke ziekte reeds op jeugdigen leeftijd zijn aangetast, wanneer de kiemen der kwaal wellicht beter nog zijn te be strijden dan op lateren leeftijd, in dit huis verpleging zullen vinden. Ik breng daarom, zoo zeide H. M., gaarne oprechte hulde aan den man, die deze stichting in het leven riep, en aan allen, die het plan hebben helpen verwezenlijken, waartoe hij met milde hand de middelen beschikbaar stelde. Moge, onder Gods zegen, deze stich ting in de ware beteekenis van het woord zijn, een herstellingsoord voor talloos vele kinderen, en een bron van rechtmatige voldoening voor den stich ter, en voor allen, die aan dit werk der liefde hunne krachten zullen geven. een bespreking te houden over de wen- schelijkheid van het tot stand brengen van een centrale organisatie, in verband met het laudbouw-tentoonstellingswe- zen. Te Enschede heeft een 15-jarige jon gen een voor den wagen gespannen paard van de Expeditie-onderneming van Gend en Loos een brokongebluschte kalk in den bek geduwd, waardoor het arme dier zich deerlijk aan bek en tong brandde. Het moest worden gestald en onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is pro ces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de Dordr. Ct. Iets wat misschien nog nooit in het Nederl. leger is voorgekomen, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in Den Bosch afgespeeld. Een tweetal veldartilleristen op stal- wacht zijnde, hebben midden in den nacht twee der beste paarden weten te ontvoeren en hebben daarmee een nach telijke wedren gehouden op den Pette- laarschen weg. Zij schijnen daarbij nog al wild te werx te zijn gegaan, want een der paar den is zoo hevig tegen een boom terecht gekomen, dat het er bij bleef liggen en per kar naar de kazerne is vervoerd. De beide artilleristen zitten thans in de cel. Het conflict op de zalmrisscherij. Zondagavond is op de zalmzegenvis- scherij van de Mij. „Nieuwe Merwede" aan den Kop van het Land, onder de gemeente Sliedrecht, een co flict uitge broken tusschen visschers en directie, naar aanleiding van eene verandering in de werkwijze. Het vorige jaar is met dubbel volk, dat is ongeveer 60 personen, gevischt en wel van 's Zondagsavonds 6 uur tot 's Zaterdagsavonds 6 uur, met dien ver stande, dat iedere arbeider telkens 8 uren werkte en 8 uren vrij was. Daar het visschen ieder etmaal 2 keer 2lj9 uur moet worden gestaakt met het oog op den vloed, varieerde de rusttijd ge durende 16 uren van 8 tot 11 uren. Bij den aanvang van dit seizoen, in Februari, werd van deze werkwij ze eenigs- zins afgeweken. Er werd toen 's Maan dagsmorgens 4 uur met enkel volk be gonnen tot 's avonds 10 uur en de andere dagen gewerkt van 's morgens 2 tot 's avonds 10 uren, tei wijl's Zater dagsavonds om 6 uur werd gestopt. De visschers wisselden elkander af en wel zoo, dat voor elke 2 posten 3 man wer den bestemd; elke 12 uren werk wogen op tegen 6 uren rust, ongerekend den doorloop van den vloed. De directeuren, de heeren B. de Boon te Hardinxveld en W. de Jong te IJsel- monde, wilden een andere regeling tref fen dag en nacht doorwerken van af 's Zondagsavonds 6 uur; bij 12 uren dienst 6 uren vrij, afgezien van den vloedtijd. De werklieden zouden dan f 1 per week meer ontvangen. Vrijdag middag was deze regeling met de vis schers besproken, die verklaarden er genoegen mede te zullen nemen. Zondagavond waren de visschers wel in de keet aanwezig, doch weigerden voor Maandagmorgen 4 uur aan het werk te gaan, waarop de baas van de visscherij hen Maandag in opdracht der directie uit den dienst der maat schappij ontsloeg. De ruim 30 werk lieden, afkomstig uit Sliedrecht, Wer kendam, Nieuwendijk, Dubbeldam's Gra vendeel, Puttershoek en Zwijndrecht en elders, moesten daarop hun woon keet ontruimen. Politie en Rijksveld- wacht werden ontboden, doch behoef den niet handelend op te treden. Het werk aan den Noord wal gaat thans reeds weder zijn gang. De werk zaamheden aan de overzijde van derivier, die Maandag hadden moeten worden aangevangen, zullen nu de volgende week worden ter hand genomen. De directie treft voor de exploitatie van dat gedeelte der visscherij de noodige maatregelen. De ontslagen werklieden waren Maan dagmiddag naar Dordrecht getrokken om rechtskundig advies in te winnen, daar zij meenen dat in hunne positie van een contract voor dezen geheelen vischtijd sprake kan zijn en zij mis schien recht hebben op eenigen tijd loontoen zij omstreeks half vijf van Dordrecht waren teruggekeerd, werden zij in de gelegenheid gesteld hun goed te nemen, waarna zij allen naar hunne respectieve woonplaatsen zijn terugge keerd. Verschillende hunner hebben nog Maandagavond en Dinsdagochtend hunne diensten aangeboden, doch slechts één, een man die reeds dertig jaren op de visscherij werkzaam was, is weder aangenomen. Bij de ontsla genen zijn meerdere personen, die reeds geruimen tijd op de visscherij werkzaam waren. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan de voorzitters der verschillende vereenigingen en maatschappijen van landbouw, alsmede aan eenige voorman nen op landbouwgebied een uitnoodi- ging verzonden om Donderdag 23 dezer in het Koninklijk paleis te Amsterdam Maandagavond is te Arnhem aange houden zekere B. v. d. B afkomstig uit Leeuwarden, wiens aanhouding ver zocht was door de Belgische regeering en die ook in ons land te Amsterdam en te Arnhem waarschijnlijk vervolgd zal worden. De man schijnt van oplichterij te leven, waarvoor hij reeds 7 jaren ge zeten heeft. In Brussel had hij een hotel gekocht zonder een cent te be zitten en verder f 2500 weten los te krijgen. Te Arnhem heeft hij op de Steenstraat een huis voor f 20.000 ge kocht en aan een aannemer opgedra gen dat te amoveeren. De afbraak zou die aannemer tegen contante betaling van f 165 mogen behouden. De man ging daarop gelukkig niet in. Hij werd gearresteerd toen hij uit een 2e klasse coupé stapte. Zijn bezit aan baar geld bedroeg toen nihil. Zaterdagavond bemerkte een dame, die van Schiedam per spoor naar Den Haag ging, reeds vóór dat de halte Ke- thel bereikt was, dat zij een reticule, waarin een bedrag aan bankpapier van f 1350, kwijt was. De politie stelt een onderzoek in. Uit Den Haag schrijft men: De eerste wetenschappelijke ballon- tocht, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, is Zater dagnamiddag precies kwart over vijf aan gevangen. Getooid met den standaard der vereeniging en bemand met dr. Wegener als bestuurder, den kolonel der genie C. Snijders en den luitenant ter zee A. E. Rambaldo, steeg op dat uur de ballon Ziegler uit het park Zorg vliet, in Den Haag, op. Het weer, dat gedurende de vulling nog al wat te wenschen liet, was op het oogenblik van de opstijging helder genoeg, om het mogelijk te maken, den ballon, die kalm en gelijkmatig steeg, tot op grooten afstand met het oog te volgen. De reizigers waren voornemens, den geheelen nacht en hel grootste gedeelte v n den Zondag in het luchtruim door te brengen; de mogelijkheid was zelfs niet geheel uitgesloten, dat de reis nog een nacht langer zou duren. De ballon heeft zich onder invloed van den matigen westenwind langzaam landwaarts begeven. Volgens een later bericht werd Zon dagochtend half zeven, wegens sneeuw buien besloten om te dalen en is de ballon, na een goede reis, voorspoedig geland bij Benninghausen, in Westpha- len. Te Roermond is een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Gerf. ge meente naar beneden gestort. Drie schil ders, die zich daarop aan 't werk bevon den, vielen van een hoogte van 18 M. naar beneden. Alle drie weiden zeer ernstig gekwetst. Naar wordt gemeld bestaat er veel kans, dat de helft van de bekende In dische millioenen-erfenis te Deventer terecht z 1 komen. Blijkt zulks het ge val te zijn, dan zijn er vier erfgenamen 2 daar ter stede, 1 te Zalt-Bommel en 1 te Rotterdam en zal de sergeant te 's-Hertogenbosch zich tevreden moeten stellen met een goede 3 ton in plaats van lVj millioen. Ambtshalve is tegen twee notarissen in het arrondissement Tiel proces-ver baal opgemaakt, omdat zij op erfhui zen zilver hebben verkocht zonder daar van de bij de wet gevorderde aangifte te doen. Te Maastricht is een geval van zwarte pokken geconstateerd bij de gehuwde vrouw L. Het geheele huis is door personeel van Calvariënberg ontsmet, terwijl huisraad enz. verbrand werd. De lijderes is naar Calvariënberg over gebracht. In de gehouden vergadering der Coöperatieve Broodbakkerij te Tiel werd met 175 tegen 138 stemmen de gewe zen penningmeester M. als lid geroyeerd. Per deurwaardersexploit gesommeerd, bleef hij weigeren de boeken af te dragen. Te Amsterdam zijn aangehouden de gebroeders Walter Josef en Ernst Syl vester Kauffmann, beiden te Bazel ge boren, die door wisselvervnlsching de Incasso-Bank te Zurich voor eenige duizenden francs hadden opgelicht. Op last van B. en W. van Helle voetsluis is Woensdag j.l. de drink waterleiding afgesloten van de 24 wo ningen der Coop. Bouwvereeniging „Wo ningwet" te Nieuw-Helvoet. Hierdoor zien 125 personen zich op eens ver stoken van drinkwater daar bij deze woningen geen regenbakken zijn aan gebracht. Het water der naastbijzijnde slooten kan niet worden gebruikt voor werk- of spoelwater, zonder groot ge vaar voor besmetting op te leveren. De reden van deze afsluiting moet gelegen zijn in een geschil tusschen het ge meentebestuur en de Bouwvereeniging over de vordering tot betaling van weggevloeid water, door een lek aan de buitenleiding, een vordering, waar aan de Bouwvereeniging tot op heden nog niet heeft voldaan. Vrijdagmorgen, toen de schokker SCH 3 nog visschende was, kwam de Ostender vischsmak O 75, op hem aanzeilen. Op korten afstand werd een boot uitgezet, waarin drie matrozen waren, met eenige zeilen, kompassen en lichten, die aan boord van den schokker werden gewor pen, waarna de drie man oversprongen. Aan boord van het zinkende schip bevonden zich nog een matroos, bene vens de schipper. De Belgen weigerden echter beslist om deze beide mannen te gaan halen, en aangezien de schok ker slechts met twee koppen bemand was, moest de stuurman van den schofc- ker, Leen Rog, alleen in de boot naar de vischsmak en had de voldoening beide mannen te redden. Volgens zeggen van den schipper had men het schip al pompende boven wa ter gehouden, doch zou het beslist bin nen een uur zinken, zoodat men het ongeraden achtte het vaartuig op sleep touw te nemen. Zaterdagnacht werd de O 75 echter opgemerkt door den logger SCH 410, van wiens bemanning drie matrozen op het vaartuig overgingen, en dit nabij de Scheveningsche haven brachten. Daar het echter peil laag water was, bleef de smak in de buitenhaven vastzitten en zonk daar in den hoek bij het Noorder havenhoofd. Het zal worden leeggepompt en verder binnengesleept worden. Men bericht uit Den Haag: Naar men verneemt zijn de grond werken op en de ophooging van het terrein voor het Vredespaleis thans af geloopen en zal over enkele weken de bouw van de fundeering van het Vre despaleis worden aanbesteed, tot onge veer een paar meter boven den beganen grond, waarbij 400 M3 graniet zal wor den gebruikt. Deze fundeering zal nog in den loop van dit jaar gereed moeten zijn, terwijl de geheele buiten-bovenbouw over twee jaar zal zijn voltooid. Met het afwerken der binnen-decoratie en het verdere binnenwerk zal dan nog l1/, jaar zijn gemoeid. Te Maarssen is de vorige week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bede lende was, is, volgens het Hbld., Maan dag door de politie in het arrestanten lokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omge zien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De post bode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Te Haps bij Mill is nabij het station bij het rangeeren van den goederen trein van 9.25 de conducteur Buckinx onder den trein geraakt en vreeselijk verminkt; bijna middendoor gereden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen achter. Zaterdagmorgen is te Rosendaal een bijna 2-jarig kind van M. Hazen, ter wijl de moeder afwezig was, in een kuip met water gevallen. Toen de moeder thuis kwam vond zij haar kindje in de kuip verdronkeu. Zaterdagavond is te Zutphen de hu zaar van der Peut door zekeren Z., uit Amersfoort, zoodanig met een mes in het gezicht verwond, dat neus eu wang tot op het been zijn doorgesneden. Zaterdagmiddag wa^ freule B., uit de van Eeghenstraat, te Amsterdam, de stad uit. In dien tijd vervoegde zich te haren huize een dame (naar zij ver moedt een man in vrouwekleeren) die het dienstmeisje mededeelde, dat zij van hare mevrouw, dus freule B., ge zonden was om haar mede te deelen, dat zij een boodschap voor mevrouw moest doen. In dien tusschentijd heeft de vrouw de gelegenheid te baat ge nomen om het huis te doorsnuffelen en er met een zeer aanzienlijk bedragaan geld en effecten van door te gaan. Ook werden gouden en zilveren sieraden medegenomen. Men heeft vermoeden op een persoon die vroeger bij freule B. in betrekking was en juist, zooals na informatie bleek, Zaterdag naar Duitschland vertrokken is. Volgens nader bericht is een vrouw door twee Amsterdamsche rechercheurs in den Haag aangehouden. Men kwam op het spoor door den koetsier die de dievegge gereden had, en zelf door haar was opgelicht. Alweer een gelukkige! De hoofdprijs der le klasse ad f3000, van N. V. „De Tijdgeest" is in de gemeente Leur gevallen op een twintigste lot. Zoo'n buitenkansje in een slechten tijd als deze is niet te versmaden. Hairacc-srlflke Ktand. Heusden, van 1 tot 7 April. Overleden Cornelis Maria Malingré, 90 j. Heesbeen, over de maand Maart. Geboren Cornelia, d. v. C. van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2