el Land van Hensden en lllena, de Langstraat Trouw als goud. en de Bommeierwaard Einder-rechtbanken. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2727Zaterdag 11 April. lOOS. FEUILLETON. VOOR Dit blad verschijnt "WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regtl meer 7Vs ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. let welde rechter zelf tevens de om te toonen of het in staat is in het rol van verdediger vervult. In een apart vrije leven aan de ingeprente beginselen gebouw, of afzonderlijke kamer, komen getrouw te blijven. Dit is een onderwerp, hetwelk nooit de kinderen en hun ouders, voogden of Maar het meest bijzondere uitstekend met rust laat de criminaliteit der verzorgers met den rechter bijeen. Ge- werkende, in Europa odbekende middel kinderen! Want zooals elk mensch is de tuigen worden slechts gehoord, wanneer zoo schrijft nu Mr. de Waal be vrucht van zijn omgeving (waarvan hij het kind zelf, op de hem gedane vraag, staat hierin, dat de rechter het kind de kwade invloeden intusschen door ka- zich voor niet schuldig aan het hem ten aan de ouders of aan andere geschikte raktervastheid en kloekheid van aard heeft laste gelegde verklaart. personen teruggeeft, zonder straf welis- te bestrijden), zoo is ook het kind het De Probation-officiers, laat ons zeggen waar, maar om het te stellen onder product van den levenskring, waarin de wettelijke voogden, die de rol van de hoede van een voogd, die voortdu- het, geboren werd. Een kind is oor- rechter van instructie vervullen, doch rend toezicht houd op het gebruik, dat spronkelijk een mooi en onbedorven we- tevens als bijstand en raadgever van het het kind van de hem gelaten vrijheid zen, maar hoeveel percent mislukt er kind optreden, zijn helpers of helpsters maakt, en den rechter daaromtrent te (maatschappelijk gesproken) door ver- van den rechter (in Philadelphia zijn berichten heeft. keerde opvoeding en verwaarloozinghet slechts vrouwen) door dezen uit een Dit pro< Lysteem is volgens de Ame- Elken dag weer, en in alle landen der door de toegelaten weldadigheidsgenoot- rikaansche criminaliteiten van zeer veel wereld, verschijnen er dreumessen voor schappen opgemaakte lijst gekozen; zij gewicht, op zijn minst even gewichtig de rechtbanken, om te bekennen, dat zij worden voor zoover zij niet gratis hunne als de vorm der rechtspraak. Bi] een iets misdadigs deden, maar zonder het diensten verleenendoorgenoemdegenoot eerste wetsovertreding wordt geregeld juiste begrip met zich mee te dragen wat schappen gesalarieerd. het onder toezicht stellen uitgesproken zij eigenlijk deden, en uit een veroordee- Verschijnt het kind ter terechtzitting ten minste, wanneer de familie niet ling dan ook alleen deze les trekkenddan zijn de voogden reeds in het bezit op te laag zedelijk peil staat, en het ik moet oppassen, dat ik een volgende van een beeld van 's kinds levensloop kind nog niet geheel verwaarloosd is. maal uit de handen der justitie blijfik en levensomstandigheden. Door inlich -j Natuurlijk gaat het hier, gelijk bij moet het slimmer aanleggen. tingen in te winnen bij de ouders, bij de geheele strafvoltrekking: noch wet Gelukkig de landen waarin men er ein- verwanten, bij de school en bij den noch rechter kunnen veel ten goede delijk opbedachtwardjdatdecnminaliteit, geestelijke, bereidt de voogd het geding uitrichten, indien niet de uitvoerende en de verwaarloozing der jeugd bestreden voor, dat op deze wijze, in plaats van organen den wettelijken bepalingen leven moeten worden door een systeem van een onderzoek te worden naar de ma- inblazen. Zal de voogd moreelen in- ïntensieve opvoedinggelukkig Neder- terieele waarheid van het gepleegde vioed op het kind krijgea? Zal het land, dat zich tegenwoordig mag verheu- strafbare feit, het karakter krijgt van kind, dat eerst uit een, vaak onbewust, gen in de Kinderwetten. j een met liefde en medegevoel naspeuren gevoel van hoogachting en dankbaar- Toch mogen die Kinderwetten nog der dwaalwegen, waarop het kind ten- heid voor den voogd, daarna misschien geenszins als volmaakt worden be- gevolge van sociale verhoudingen, hui- uit eerzucht, wordt voortbewogen, zich schouwd, zoolang er ook niet bij worden selijke omstandigheden en slechte leiding voor terugvallen tot de zonde weten /ingesteld Kinder-rechtbanken, gelijk we, kan geraken. j fee behoeden? Kinderen worden niet fjdie in Amerika aantreffen. De rechter komt in het bezit dezer door abstracte denkbeelden beter. De Mr. Annie de Waal, een onzer wei- zorgvuldig opgestelde en bewerkte en- woorden „wet", „schuld", deugd", enz. nige vrouwelijke advocaten die zich quête en beslist. Hij beslist niet w<Ike hebben op zichzelf zoo weinig betee- voor dit onderwerp bijzonder interesseert straf de daad, het strafbaar feit, ver- kenis voor een kindMaar zal het deed dezer dagen over deze aange- dient, doch welk geneesmiddel aan het concrete, levende voorbeeld, dat het legenheid een studie verschijnen, welke kleine, zieke wezen moet worden toe- kind in den aan zijn zijde geplaatsten onder juristen, psychiaters en paedagogen gediend. Het vonnis wordt niet op be- persoon vindt tot navolging wekken algemeen de aandacht trok, en waarin paalde wetsartikelen gegrond, er bestaat Men gevoelt, hoeveel van de per- ook duizenden ouders belang zullen zelfs geen wetboek voor deze kinderen, soonlijkheid van den voogd afhangt, stellen. En dat zijdesondanks, geenszins het hoe gewichtig zijn ambt is, en dit blijkt, Naar zij meedeelt onderscheidt zich jlot van vogelvrijen en buiten de wet volgens Mr. de Waal, ook hieruit, dat de Amerikaansche methode door drie staanden doelenis te danken daaraan,de resultaten te Washington, waar de bijzonderheden, t.w. dat de kirtder-recht- dat hun rechter tegelijk hun strenge wetgeving nog in haar eerste ontwik- bank een afzonderlijke rechtbank is, dat opvoeder, maar vooral hun vriend en keling is, doch de voogden toevallig kinderen beneden 16 jaar niet meer in beschermer is. Hij kan het kind aan voortr ffelijke personen waren, beter de algemeene gevangenis komen en dat eene der talrijke weldadigheidsgenoot- zijn dan te New-York, waar het juist een bijzonder systeem van toezicht wordt schappen toevertrouwen, die het bij ge- omgekeerd is. in het leven geroepen, het Probation- schikte families onder dak brengen, ter En dit vestigt er m.i. mede de aan- systeem. Dit laatste is eigenlijk de hoek-opvoeding onder hun toezicht, (men ziet dacht op, hoe veel de toewijding van steen van het gansche gebouw. de overeenkomst met onze Kinderwetten) één mensch kan doen. Het proces voor den kinder-rechter of hij zendt het naar eene der, wel met, j Verbetert de jeugdige boosdoener, is zeer eenvoudig. Een aanklacht wordt onze tuchtscholen overeenkomende, in- die zich bijv. te Denver (Colorado) elke niet ingediendhet Openbaar Ministerie richtingen, waar een strenge tucht 14 dagen zelf met, een getuigschrift is niet aanwezig. Een verdediger wordt heerscht, doch waaruit het kind zoo van onderwijzer of werkgever bij den aan het kind niet toegewezen, daarspoedig mogelijk weer ontslagen wordt, rechter moet aanmelden, niet, dan wordt hij, vaak zonder een nieuw feit ge pleegd te hebben, naar een tuchtschool gezonden. „Gevangenis" voor kinderen beneden de 16 jaar bestaat niet. Zelfs op een politiebureau worden kinderen in een aparte kamer opgesloten, of wel, na controleering van het door hen op gegeven adres, op vrije voeten gelaten tot zij voor den rechter verschijnen. Overigens bestaan in verscheiden plaat sen toevluchtshuizen, waar deze kin- j deren opgenomen worden. Een merkwaardige vorm van het 1 streven om de geheele levenssfeer en J alle levensverhoudingen der jeugd onder de competentie te trekken, is de in 11 staten bestaande wet, die de verant woordelijkheid van ouders of verzorgers voor door kinderen begane strafbare feiten regelt. De wet was het gevolg van een enquête naar de oorzaken der criminaliteit van jeugdige personen, waaruit bleek, dat verwaarloozing of medeplichtigheid der outiess een hoofd rol speelde. Onder deze wet is eens het volgende I vonnis geveld. Een slecht verzorgd kind had kolen gestolen. De rechter liet daarop den vader voor zich komen, en veroordeelde hem tot 30 dollar boete. Hiervan moesten 4 dollar dadelijk be taald worden, doch de rest werd den vader kwijt gescholden, onder voor- waarde dat hij op zijn kind zou letten, zoodat het geen diefstal meer zou ple gen. Dus een proefsysteem ook voor 1 de ouders. En de resultaten vraagt Mr. de Waal ten slotte: Tegenstanders van dit systeem be wezen dat de tijd, dien het stelsel werkt (ongeveer 8 jaren) nog veel te kort is, om uit de statistiek conclusie te kun nen trekken. Doch een onloochenbaar voordeel der nieuwe methode valt toch reeds aan te wijzen de recidive (her haling van misdrijf) is sterk vermin derd. En dit is toch de uitkomst, die men ook overal elders verkrijgen wil. Dit is we zeggen het Mr. de Waal na concreet, direct te grijpen, practisch nut. Daarom is het verklaar baar dat de ontevredenen met de tegen woordige strafrechtspraak, vooral voor zoover zij op jeugdige personen betrek king heeft, hun blikken gaarne naar Amerika wenden, wanneer ook in hun land hervormingen ingevoerd moeten worden. ZN. en Adv.) In de Borinage hebben 000 mijn werkers het werk gestaakt als protest tegen een straf, hun opgelegd wegens Maandaghouden, dat zij twee weken hadden gedaan, nadat hun loon met 10 pet. was verlaagd, om aldus de patroons te verhinderen een grooten voorraad kolen te krijgen. De voor mannen der mijnwerkers doen bun best etn algemeene staking te voorkomen, maar men acht den toestand ernstig. Een oude vrek en menschenhater Albert Vanhaege, is te Chapellebrouck, in den omtrek van Duinkerken, ver moord. De moordenaar heeft echter blijkbaar het geld waarom het hem te doen was, niet kunnen vinden. Kort j nadat Vanhaege zich zwaar gewond naar zijn bed had gesleept, drongen de gendarmen binnen en zoodra de oude man hen zag, verzocht hij hun, al het geld dat hij bezat op zijn bed s uit te spreiden. Ze zouden het in den I kelder vinden in een groote flesch die hij onder een ton had geplaatst. Wer- kelijk vonden de gendarmen alles op de aangeduide plaats en weldra spreid- den zij over het bed van den stervende acht duizend franken uit in goud en twaalfhonderd franken in zilverstukken. „Je hebt er toch niets afgenomen?" vroeg de beminnelijke grijsaard, terwijl hij de gendarmen achterdochtig aankeek. Enkele oogenblikken later stierf hij. ROBERT BUCHANAN. (18 „Neen, neen, je gaat niet heen, voor dat wij voor goed met elkander afgedaan hebben I" riep hij uit. Zij keerde terug naar haar plaats en keek hem gebelgd aan. „Wat zou er zijn, dat mij kon weerhouden om je in mijn armen te nemen, Effie, en te kussen, to kussen, lang en vurig, je dood te kussen Het zou rechtvaardig heid zijn, je hadt het aan mij verdiend, en niemand zou je beklagen, want je verdient geen medelijden. Je speelt met het hart van een man, als meteen kluwen wol. Je rolt en slingert je speeltuig dan hier, dan daar je windt hem op en windt hem af, zooals je luim ingeeft. Weet je wel wat je doet, meisje? Je ontketent alle duivels in mij en maakt mij gek." Bleek van angst of van drift, sprong zij op en keek hem strak aan. „Als u bedoelt, Mr. Douglas, dat ik ooit gezegd zou hebben, dat ik van u hield, meer dan van een goed vriend, dan doet u mij onrecht. Ik ben geen coquette I" „Dat ben je wel, en erger dan dat!" bracht hij er uit, met op elkaar geklemde tanden. Als dit uw meening is, dan geloof ik, dat wij beter zullen doen Mr. Douglas, met elkander in het vervolg niet meer te ont moeten. Ik heb mij vergist, ik wilde woudduif werden vernomen. Toen hij een beroep doen op uw vriendschap, ik opkeek, gebroken en vernietigd, stond zij dachtMaar waartoe zou het dienen daar nog en keek naar hem, met haar ver- hier meer van te zeggen? Wilt u zoo goed standi ge blauwe oogen. zijn mij voorbij te laten gaan j Met een gebaar van wanhoop beduidde Hij ging op zijde en zij trad hem voor- hij haar, dat zij heen moest gaan. bij; toen zij een paar passen gedaan had „Waarom is u toch zoo onredelijk?" keerde zij zich evenwel om en maakte zich zeide zij, terugkeerende naar de bank en gereed om, op meisjesmanier, haar Parthi- opnieuw plaats nemende. „Waarom dwingt sche pijlen af te schieten. u mij, om onaardig en onvriendelijk te „Ik heb mij altijd eerlijk jegens u ge- schijnen? Ik heb een hekel aan mij zelve, dragen. Ik heb u van den beginne af ge- als ik zulke dingen zeg, maar u dwingt zegd, dat ik u nooit zou kunnen liefheb- er mij toe." ben, zooals u dat vraagt. Mij n best heb Hij wendde het hoofd af en antwoordde ik gedaan, om uw gevoel niet te kwetsen, niet; maar toen zij over zijn schouder door te verzwijgen hoezeer u mij tegen- keek, zag zij, dat een dikke traan aan zijn staat. Misschien was het beter geweest, ooglid hing. Gehoor gevende aan een ge- wanneer ik dit wel gedaan had. Misschien voel van medelijden strekte zij haarkleine, zou het beter geweest zijn, wanneer ik u gehandschoende hand uit en raakte zijn gezegd had, dat van alle mannen, die ik schouder aan. ken j „Mr. Douglas 1" „Koud en zonder hart, juist zooals Zich bedwingende met inspanning van ik dacht,', mompelde hij, haar in de rede al zijn krachten, keek hij haar aan. vallende. „Mr. Douglas, wilt u mij vergeven Het „Neen, Sir, dat ben ik niet, ik ben doet mij zoo leed voor u, en, en ik niet koel en ik ben niet harteloos, maar heb waarlijk achting voor u. Dat wilde ik ben een vrouw met de passies van een ik maar zeggen. En ook, of wij geen vrouw, denk ik. En toen u mij vroegt, om vrienden kunnen blijven?" uw vrouw te worden, rilde ik van afschuw, Hij keek haar aan, lang en doordringend, alsof iets leelijks mij over het lijf had ge-j „Dat kunnen wij, als je mij één ding loopen. Zelfs de aanraking van uw hand wilt beloven, Effie, plechtig beloven.", gaf mij een gevoel van onbehagelijkheid; „Wat dan?" en toen ik begreep, dat u mij liefhadt, achtte „Om mij dikwijls in de gelegenheid te ik mij verlaagd, ver stellen je te zien, om veel met mij te „Houd op! Houd op!" brulde hij buiten praten, om mij alles te zeggen, wat je zichzelven. „Houd opEn ga heen Ik denkt en voelt, om je zelf aan mij te wil niets meer hoorenen zich neder- vertoonen, open en waar, als aan een werpende op de bank, verborg hij zijn ge- zielespiegelom niets voor mij verborgen laat in de handen. te houden, wat dan ook. Bij jezelf moet Een pooslang bleef het stilalleen het ie altijd zeggen, EffieIk heb één vriend, gesuizel der boomen en de lokroep van de één vertrouwde, en dat is Richard Douglas I i „O, dat wil ik graag beloven, dat zou ik juist graag hebben 1" antwoordde zij met een lieven lach. „Maar één ding moet je me niet ver tellen. Ik waarschuw je daarvoor. Effie, zooals je mij gewaarschuwd hebt." „En wat is dat „Als je er ooit toe mocht komen, om een ander man je liefde te schenken, zeg mij dan niet wie dat is." Weer geheel zichzelve geworden liet het meisje hooren, met een schalksch pruillipje: „Maar dat zou dan maar half-vertrouwen zijn. Ik had gedacht, dat u juist dit het eerst van alles moest vernemen. Waarom mag ik dat niet zeggen „Omdat Hij ging niet voortzijn oogen bleven in de haren rustendiepe voren groefden zich op zijn somber gelaat; zijn lippen sloten zich vast op elkander. „Omdat?" vroeg zij. „Omdat ik dien man zou dooden, geloof het gerust." „O, wat een onzin 1" riep zij opstaande uit, „U spreekt, alsof wij nog in de mid deleeuwen leefden! Bovendien welk recht zoudt u hebben, om u te stellen tusschen mij en mijn geluk?" En zij zeide bij zichzelf, zelfs in gedachten haar geliefde uitdrukking bezigende: „Die man is ver schrikkelijk! Ik wou, dat ik hem nooit gezien had." „Ik kan niet voor mijzelven instaan," zeide Douglas, „daarom heb ik je gewaar schuwd, Effie. God weet het, dat ik je graag gelukkig zou zien. En als ik met mijn leven je geluk kon koopen, dan zou ik geen oogenblik aarzelen, om het vrij willig ten offer te brengen. Maar ik zou het niet kunnen verdragen te zien, dat een De koning van Saksen is met het prinsesje Anna (vroeger Pia Monica geheeten) in zijn hoofdstad Dresden aangekomen. Er stonden duizenden bij het station op hun komst te wachten. Men weet, dat het prinsesje, hot doch tertje van de gravin van Montignoso en Giron, na de scheiding van haar moeder, een tijd lang met een gouver nante in Zwitserland is geweest. De prinsesjes Margarete en Alix waren het zusje, dat zij nog nooit ge zien hadden, tot Oschatz tegemoet ge spoord. Aan het station verwelkomden do twee oudste jongens van den Koning haar. „Prinses Anna, zegt een corres pondent, vormde met hare donkere gelaatskleur en zwarte oogen tusschen hare twee zusters, die haar bij de hand hielden, een bekoorlijk contrast." Het volk juichte haar langs den weg naar het Paleis luid toe. Silberstein, de man die de bom ge gooid had op de Union Square te New York en daarbij zelf zoo zwaar gekwetst werd, heeft aan de politie enkele mededeelingen over den aanslag gedaan. Hij had zijn helsche machine ge maakt van een der holle koperen ander man verwierf, wat mij onthouden was. Ik benijd de lucht, die je i "demt, de stof, die je leden dekt, Éffie. In heel de wereld is niets, wat mij begeerenswaard lijkt, Effie, buiten jou Een liefde zoo overstelpend, zoo teeder, zou in menig vrouwenhart de snaar van medegevoel hebben doen trillenmenige andere vrouw zou zich hebben afgevraagd: „Ligt mijn geluk misschien hier?" Maar Effie, hoewel niet petr< ffim door de vurige betuigingen van haar vreemdsoortigen min naar, deed zich zulke vragen niet. Geen vloed van onstuimige gevoelens hadden ooit hun weg gevonden n ar haar hart, en geen zielekreet bezat de macht om haar plotse ling te bekeeren tot gedachten en begrip pen, die niet de haren waren. Zij gevoelde zich gevleid, zelfs bewogen door de vereering van Douglaszij genoot, en niet zonder sympathie en medelijden, van het schouwspel zijner vernedering maar toch ble< f haar physiek instinct altijd den hoofdtoon voeren. Douglas, als mensch, achtte zij, Douglas als man vond zij een gruwel, en dit laatste gaf den doorslag. l'erwijl zij met aandacht en meegevoel lette op zijn folterende zielesmart, kon zij toch niet nalaten te bedenken, hoeoneiudig ver Arthur Lamont, in mannelijke be valligheid, verheven was boven dezen ruwen man, oprecht maar bruut, eerlijk maar ongepolijst. En toch, ondanks alles, vervulde haar de wetenschap, dat die sterke man als was onder haar knedende vingers was, met een gevoel van ongekende weelde. Hij was haar gezel, zij ontmoette hem in het geheim, zij kende zijn kracht en zijn zwakheid. 1 Uua VAN ALTEN/- Naar het Engelsch, VAN (JTo -dt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1