Te Tourcoing is Zaterdagavond te df 10, voor de woning van dencom- lissaris van politie Nieberst, een bom ontploft. Een voorbijganger, die nog 'richtte de lont uit te trappen, werd omver geworpen en ernstig aan hoofd handen verwond. Ineen omtrek van 10 meters waren alle ruiten vernield, den meent te doen te hebben met een raakneming van anarchisten wegens •O? arrestatie van een partijgenoot, die i w>r de rechtbank te Rijssel tot 3 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. De vermoedelijke dader, een Belgisch anarchist, is gearresteerd. Volgens een bericht uit Graz is Zon- middag een gezelschap van tien personen in een kapel bij Gleisdorf, waar zij waren gaan schuilen voor een onweer, door den bliksem getroffen. Een meisje werd gedood. De anderen kregen brandwonden en werden bewus- t.doos. 's Avonds waren ze, hoewel me- di.'che hulp spoedig ter plaatse was, nog niet bijgekomen. Zondagmiddag te 2 uur is graaf Po tocki, gouverneur van Galicië, tijdens een audiëntie door eenjongmensch met drie revolverschoten gedood. Potocki stierf een uur later. De moordenaar Miro laf Siezynski, een Roetheensch student in de filosofie, is in hechtenis genomen. Hij had audiëntie aangevraagd •ij den gouverneur onder voorwendsel ▼au te willen solliciteeren voor een aanstelling Tijdens de audiëntie loste hij drie schoten op Potocki. Hij trof hem hoven het linkeroog, in den lin kervoet en den linkerarm. Bij het ver hoor, dat de politie hem deed onder daan, verklaarde Siezynski, dat hij geen medeplichtigen had en dat hij de mis daad uit zuiver staatkundige beweeg redenen begaan had. Siezynski was eenige jaren geleden tot gevangenis straf veroordeeld, daar hij zich met an dere Roetheensche studenten aan wan ordelijkheden had schuldig gemaakt. In Roetheensche nationalistische krin- g© i stond Siezynski als een vurig ij ve raar bekend. Volgens de bladen riep de moordenaar, na zijn misdaad ge pleegd te hebben, den gouverneur toe „dat is voor de onrechtvaardige beje gening van het Roetheensche volk!" Siezynski's moeder is ook in hechtenis genomen. Ook heeft de politie 3 zus ters en een Roetheensch student in hechtenis genomen. Er is huiszoeking gehouden in de bureaux van twee kran- ten der Urkrainsche partij. N jdat nog verschillende andere deelen vau het in stukken gesneden lijk van een knaap, dat eenige dagen geleden bij den Berlijnschen Thiergarten is ge- v vonden, terecht waren gekomen, heb- bbn knappe dokters het hoofd van het slachtoffer weer in elkander gezet. Zoo doende heeft men in den doode den vijftienjarigen Hongaarschen joodschen knaap Hermann Blocker kunnen her kennen. De jongen was sedert een alf jaar bij een Hongaarschen klee- renmaker in de leer geweest. Zijn va der is weduwnaar en kassier in een winkel. Zondag voor een week is de jongen van den kleermaker weggeloopen. Maar daar by meer een paar dagen wegbleef, maakte zijn baas zich niet ongerust over hem. Hij schijnt eerst rondge zworven en verschillende kroegen be zocht te hebben en moet Maandagavond ermoord zijn, nadat men hem ergens •rat had laten eten. In de maag vond men stukken van een biefstuk met uien enz. De politie denkt, dat de moorde naar den jongen voor een misdrijf te gen de zeden heeft meegelokt en hem, toen hy begon te schreeuwen, gewurgd heeft. Maandag geraakte de Garnizoenskerk, staande achter de Beurs, te Berlijn in brand; de kerk, die een „heiligdom van bet Pruisische leger" genoemd wordt, is geheel uitgebrand. Óm acht uur 's avond» zag men, dat de lucht boven de Beurs rood werd en spoedig was de N©ue Friedrichstrasse in rookwolken gehuld, die uit het westelijke gedeelte opstegen. Toen men de vensters had ingeslagen, sloegen de vlammen spoedig naar het dak op. Om negen uur was de eene vleugel vau de kerk een zee van vlammen, die de omliggende ge bouwen met een hel schijnsel verlichtte, kort daarna stortte de klokketoren in en tegen middernacht stonden alleen nog maar de buitenmuren overeind. De Kroonprins was met de generaals v. Halinke en v. Kessel naar den brand gaan kijken. Hij vernam, dat het kerk archief, de aannemelingenzaal en eenige andere ruimten aan den oostelijken vleug-si, het altaargerei en het beroemde altaarkruis gered waren. Maar al de op de slagvelden buitgemaakte vaandels en standaards, waaraan zooveel herin neringen aan Pruisische en Branden- burgsche historiefeiten vei bonden waren, f;ingen, op enkele overblijfselen na, ver- orjen. Hoe de brand is aangekomen, weet men niet. Men dacht eerst aan brand stichting, omdat de gevallen ervan zoo r .dryk zijn in den laatsten tijd. Maar alle deuren waren, volgens het voor schrift, gesloten en de vensters waren onbeschadigd. Het is ook mogelijk, dat de brand door kortsluiting in de elec- trische geleiding is ontstaan. De kerk lag in het drukste deel van Berlijn. Uitwendig zag zij er doodeen voudig uit. Boven de deuren waren ronde schilden, waarop men een arend naar de zon zag toevliegen. Daarboven stond te lezen: non soli cedit (hij wijkt niet voor de zon). De soldatenwoning Frederik Willem I had de kerk in .1722 gesticht. In hare grafkelders waren 14 generaals-veldinaarschalken en 50 gene raals bijgezet. In zuidelijk Tirol heeft het zwaar ge sneeuwd. De passen bij de Italiaansche grens zijn niet te bereiken. De groote weg over de Dolomieten en de Falza- rego- en Fedoja-passen zijn onbegaan baar. Uit New York wordt aan de Daily Mail gemeld, dat Zaterdagnamiddag te Linden, te New-Jersey, 400 Polen en Russen 100 Italianen hebben aangeval len, die gekomen waren om werk te zoeken in de nieuwe raffinaderijen van de Standard Oil Compagny. De vrou wen der Italianen, de Polen, die als soldaten met vieren liepen, ziende na deren, gaven aan hun mannen de re volvers, die zij verborgen hadden ge houden. Over en weer knalden uu de schoten totdat ten slotte de Italianen de Polen op de vlucht joegen. Het ge vecht moet meer dan een uur geduurd hebben. De ambtenaren van de Stan dard Oi die er getuigen van waren, verklaarden een groot aantal mannen dood of gewond te hebben zien vallen. De politie slaagde er in de orde te herstellen, nadat zij een groot aantal personen in hechtenis gesteld en een 40tal revolvers in beslag genomen had. De correspondent van de Daily Te legraph te New York zegt, dat de voor- aamste leiders achter slot zitten. Een hunner is gewond. De overige gewon den werden door hun landgenooten weggevoerd. Zondagmorgen brak in Chelsea een voorstad van Boston, een hevige brand uit, waardoor tweederden der woningen .verden vernield. Ruim 250 gebouwen zijn in vlammen opgegaan. Eerst laat in den avond werd men den brand meester, waarna bleek dat ook een aan tal der fraaiste openbare gebouwen, eenige historische kerken en vele fa brieken waren vernield. De door het vuur aangerichte schade wordt ge raamd op 7 a 10 millioen dollar, waarvan 5 millioen door verzekering worden gedekt Bij den brand zijn 4 personen om gekomen en vijftig gekwetst. Tiendui zend lieden zijn zonder woning. Er heeft zich een commissie tot hulpbe toon gevormd, welke commissie klee ding en voedsel uitdeelt onder de slacht offers van de ramp. Een aantal bandieten hebben van de verwarring bij den brand gebruik ge maakt om te plunderen. De militie was echter onder de wapenen geroepen en heeft vijf der plunderaars op heeterdaad betrapt en op staanden voet doodge schoten. I'lHttlwellllt ilienwM. HEU8DEN, 15 April. De huizen (neen de kramen en tenten), beginnen als paddestoelen te verrijzen, als voorboden van de kermis. Behalve deze, beijveren zich de koffiehuizen om het den bezoekers in die dagen aangenaam temaken. Onder «leze heeft het „Wapen van Amster dam een goede toezegging. Op Donderdag 23 en Vrijdag 24 dezer, zal het Speciali teiten-Gezelschap van den heer C. Faveur te Rotterdam, zijn oude renommee weten op te houden. Het vorig jaar was het zelfde gezelschap hier en heeft alstoen een algemeen succes ingeoogst. Ons werden verschillende gunstige beoordeelingen uit den laatsten tijd toegezonden, zoodat het de kunst verstaat zich geheel op de hoogte van den tijd te houden. Eene nadere aan beveling achten wij onnoodig. De naam Faveur is genoeg om te weten, dat het geen gegeven zal worden, zijn naam waar dig zal zijn. Zie verder de annonce. Met Paasschen weten onze slagers, die over het geheel steeds degelijk vleesch weten te leveren, toch nog iets bij uitstek aan hunne afnemers aan te bieden. Ze ontzien dan ook geen kosten om het puikje van den veestapel machtig te worden. De slagers Reas hebben voor dit doel eene vaars weten aan te koopen, die op de tentoonstelling van slachtvee te Rotterdam, als zoodanig bekroond is. Met het oog op de kermis zijn ook de daarbij onmisbare woonwagens aange komen, waarvoor er op het terrein van de vuilnisbelt enkelen eene plaats is aan gewezen. In een dier wagens zou de huisvrouw een z.g. „broeder" bakken. Zij behandelde dat werkje met een kind van 8 maanden op den arm. Door een windruk slaat de vlam in de pan en verbrandt in een oog wenk het aangezicht en het bovendeel van de kleine, waarvoor gevolgelijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. WERKENDAM. Maandag 1.1. kreeg A. Brienen, werkzaam bij het leggen der gasbuizen alhier, een zwaar stuk ijzer op een zijner duimen, welke zoo werd gewond, dat heelkundige hulp moest worden inge roepen. Yoor de betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school A, alhier, hebben zich 2 personen aangemeld die in 't bezit zijn der acten land- en tuinbouwkunde. GAMEREN. J.l. Zondag kreeg een schip per met zijn schip liggende in de haven alhier zulk een slag van de lier dat hij bewusteloos neerviel. Na bijgekomen te zijn begaf de man zich naar dr. v. d. Giessen welke zware kneuzingen in een bovenarm constateerde. In tegenwoordigheid van vele toe schouwers werd Maandagavond de eerste steen gelegd aan de in aanbouw zijnde Christel, school, door ds. A. Dekker. Bij deze gelegenheid werd niet alleen door ds. Dekker maar ook nog door ds. Keek uit Zuilichem een woord gesproken. Een woord van lof werd nog toegebracht aan den edelen gever waardoor het tot stand komen der genoemde school werd bespoedigd. Handel in aardappelen blijft stil, naar schatting wachten nog wel 6 7000 H.L. op koopers. GENDEREN. Ten nadeele van de Coöperatieve Roomboterfabriek „Op hoop van Zegen" alhier, is gestolen1 houten kuip, i perspomp en circa 20 Meter duims- ijzeren waterleiding met 3 koperen kranen. Waarde f 55. Er wordt een streng onder zoek door de Rijks- en Gem. politie in gesteld. HEESBEEN. 20 Mei a.s. zal alhier de aflevering plaats hebben van drie lotelingen, die voor vier maanden als soldaat zullen worden ingedeeld. SLEEUWIJK. Tot agent van politie te Dordrecht, is met ingang van 27 April a.s., benoemd de heer W. Ottevanger alhier. GORINCHEM. Op de Zaterdag gehouden palmpaardenmarkt waren 220 paarden aangevoerd. Men besteedde voor luxe paarden f350 k 700, werkpaarden f200 a 300, 2-jarige paarden f 300 a 400, 1^-jarige f260 k 290, hitten f150 k 180. Handel traag en weinig aanvoer. (tlnnenlai.d. De Staten van Noord-brabant hebben jhr. mr. F. 3t. A. Verheijen tot lid der Eerste Kamer gekozen met 44 van de 56 stemmen. Op den oud-minister Harte van Tecklenburg waren 11 stem men uitgebracht. Men meldt uit Uithuizermeeden Van Nieuweschans komt bericht, dat alle stroo- en hooivervoer naar Duitsch- land, zelfs voor de kartonfabrikage, we gens mondzeer plotseling verboden is. Tal van gereedstaande waggons moeten afladen. Het omvangrijke export dezer provincie lijdt groote schade, hoezeer zij van mondzeer vrij is. Zaterdag jl. zijn, zoo verneemt de Rotterdammer, de heeren J. P. A. te Boekhorst van Amsterdam en H. Die- mer van Rotterdam als afgevaardigden van het nationaal comité tot afschaffing van den bakkersnachtarbeid door den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Talma, in particuliere audiëntie ontvangen. De minister verklaarde, dat hij van plan is, en zulks zoo spoedig doenlijk, een wetsontwerp in te dienen in zake verbod van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Het ontwerp zal zoo kort mogelijk zijn. Voor den minister is het een punt van ernstige overweging het verbod zoowel voor hoofden en bestuurders van bakkerijen als voor de bakkersge zellen te doen gelden. De correspondent te Amstelveen van het „Hbld." schrijft: Voor de vierde maal binnen eenige maanden brak Zaterdag hier een brand uit, waarvan men de oorzaak slechts kan vermoeden. Weder sloegen de vlammen 't eerst uit een berg, waarin ongeveer 5000 bos stroo was gestapeld en weder uit die van den koopman N. Sloothaak, gelegen op de boerderij van den heer G. Stam van Amsterdam, vlak bij de woning en den stal, stonden spoedig ook deze in de vlam. Aan redden was geen deuken, daar de pan nen op stroo en riet lagen. De bewoner, een bleeker, wist zich met zijn gezin te redden. De wasch ging echter op een klein beetje droog goed na geheel verloren. Evenzoo de materialen van de ijsclub, die in den stal geborgen waren. Gelukkig wist de brandweer een nabijgelegen schuurtje, waarin de waschinrichting stond, te behouden. Met de mislukte poging tot brand stichting in de Herv. Kerk, nog kort geleden, en de geslaagde in Boven kerk, is dit nu in negen maanden de vierde brand. Het is te hopen, dat de justitie ditmaal de hand op den dader kan leggen, want het is hier al zoo ver, dat er menschen zijn, die zich des Zaterdag- of Zondag-avonds slechts gedeeltelijk ontkleeden bij 't naar bed gaan, denkende „'t Is weer Zaterdag (Zondag)we konden wel eens brand krijgen." Het volk ver moedt den dader wel, want men hoort in verband met de branden 't woord hij met een bijzondere intonatie uit spreken. Het hapert echter nog aan wettige gegevens. Alle brandschade wordt door ver zekering gedekt, behalve de verbrande hooipers. In een der drukste stadswijken van den Haag, de Korte Poten, is Zondag avond de goudsmidswinkel van den heer H. voor een goed deel leegge plunderd. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen 8 en 10 uur. In dit tijds verloop was het winkelhuis onbeheerd. Toen twee der bewoners, de ouders van den winkelhouder, omstreeks 10 uur tehuis kwamen, de heer H. bevindt zich in het buitenland, bemerkten zij dat er gedurende hunne korte afwezig heid, ongenoode gasten waren geweest, die blijkbaar met een valschen sleutel waren binnengekomen, want nergens waren de sporen van inbraai te be merken. De etalagekasten vertoonden vele leege plekken en ook uit ver scheidene étuis waren de sieraden ver dwenen. Voorloopig kan reeds worden ge meld, dat een waarde van ongeveer tienduizend gulden wordt vermist aan verschillende sieraden, als een groote partij gouden ringen met juweelen, diamanten en fantasiesteenen, gouden heeren vestkettingen, gouden dames halskettingen, gouden heerenhorloges, waaronder Walthamhorloges, gouden dameshorloges, gouden armbanden en meerdere gouden sieraden. De Amsterdamsche straatjeugd beeft Zaterdag buiten de Muiderpoort een ergelijk stukje uitgehaald. Tegen tal van perceelen vindt men er, evenals in andere stadsgedeelten, receptenbus sen van apothekers geplaatst, ten ge rieve van het publiek en van zichzelf. Zoo heeft een der apothekers buiten de Muiderpoort een bus in de Celebes- straat hangen. Zaterdagmiddag nu had de straatjeugd de „aardigheid" om een stuk brandend papier door de gleuf van deze bus te werpen en daar er heel wat recepten iu lagen en het grootste deel er van vernield werd, is de visite van den dokter bij den patiënt, voor wien het recept bestemd was, on gedaan gemaakt. Indien men zich voor oogen stelt, dat menige zieke nu vergeefs gewacht heeft op zijn drankje of poeders, krijgt het geval een ander aanzien dan een kwajongensstreek.^ Zondagnacht is er in Den Haag voor de derde maal in een tijdsverloop van ongeveer één maand ingebroken in de meubelfabriek Hollandia van de firma Pander aan den Zuid-Binnensingel. Ook ditmaal zijn er verschillende kasten enz. opengebroken. Aan de brand kast waren ook sporen van inbraak te bespeuren. Men is er echter niet in geslaagd het slot te forceeren. Te Suameer (Fr.) is de arbeider B. Zaterdagavond, 4 dezer, ter ruste ge gaan. Sedert slaapt hij door. Een dok ter, die geroepen werd, probeerde hem wakker te maken, wat niet gelukte. Zaterdag overleed te As peren ds. D. Bijdendijk, predikant bij d© Ned. Herv. Gem. aldaar. Hy bereikte den leeftijd van ruim 93 jaren, waarvan bij ruim 66 jaren het Evangelie te Asperen ver kondigde. Plotseling overviel hem den dood, tengevolge een hartverlamming. Zondag zou hij nog voor de gemeente optreden. Hij was de oudst dienstdoende predikant in Nederland. Men meldt uit Breda Maandagmorgen 11 uur had op de rivier de Marlc een treurig ongeluk plaats. De 15 jarige v. O., die zich op ds schuit van zijn vader die door den laatsten zelf werd voortgetrokken, be vond, bad het ongeluk daarvan af te vallen. Het duurde nog eenigen tijd, voordat de vader het ongeval gewaar werd, doch toen was het reeds te laat. Twee doctoren trachtten de levensgees ten nog op te wekken, maar te ver geefs. Vrouw Lucas, de pokkenlijderes te Maastrieht, is Zaterdagnamiddag in Cal- variënberg overleden. Nieuwe ziektege vallen hebben zich niet voorgedaan. Zondagavond kwam de dienstbode van een familie in de Van Breestraat te Amsterdam, tot de ontdekking, dat men in de Jacob Obrechtstraat haar japon met dikke, zwarte vloeistof had bespoten. Zondagnacht is te Budel weer vree- selijk met het mes gewerkt. Zekeren M. Lips, "it Weert, zijn de polsslag aders doorgesneden en verscheiden an der© steken toegebracht. Hevig bloeden de is hij opgenomen en hem zijn reeds de laatste H. Sacramenten toegediend. De dader, de beruchte Ch. W., aldaar is vermoedelijk de Belgische grens over, doch zal zijn gerechte straf wel niet ontgaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen te Utrecht eenige personen, die zich vermaakt hadden met het opbeuren van de rails in de Nobelstraat, plotseling hooggaande ruzie. De 21-jarige kamer behanger de K. gaf bij dien twist zijn vriend St., kellner, oud 23 jaar, zulk een hevigen slag in den nek, dat S. met het voorhoofd op de rails viel en bewusteloos bleef liggen. Desmiddags omstreeks 5 uur is St. in het Ziekenhuis everleden. De dader is aangehouden. Bij het vertrek van trein 769 uit den Haag is Maandagavond een meisje on der den trein geraakt. Haar werden beide beenen afgereden en de dood trad bijna onmiddellijk in. Donderdagavond is de vrouw van den arbeider De Kort, te Uden, die aan me ningitis leed en in het gasthnis werd verpleegd, overleden. Dit is het tweede geval met doodelijken afloop. Een drietal kinderen, die nog lijdende zijn aan deze vreeselijke ziekte, worden nog verpleegd in eene barak, die in den tuin van het gasthuis is gebouwd. De strengste voor zorgsmaatregelen zijn genomen, om de besmetting zooveel mogelijk tigen te gaanzoo zijn het beddegoed en kleeren bij De Kort verbrand en is de woning geheel gedesinfecteerd. Waarschijnlijk is de smetstof dezer ziekte uit Duitsch- land medegebracht, daar de vaders der gezinnen, waar zij is uitgebroken, allen in Duitschland hebben gewerkt. Naar het U. D. verneemt, heeft de rechter-commissaris aan de Utrechtsche rechtbank een verhoor gehouden in zake de langdurige opsluiting van een bedelaar in het arrestantenlokaal der politie te Maarssen, die zooals men zich herinneren zal, den man totaal vergat en dezen eenige dagen opgesloten hield, zonder naar hem om te zien. Dj zaak is dus in handen der justitie. Om zooveel mogelijk treinvertragin- gen te voorkomen, zullen met den a.s. zomerdienst de voornaamste treinen van Amsterdam naar Arnhem en 's Herto genbosch op het Centraalstation te Utrecht niet meer van locomotief ver wisselen ze zullen in Amsterdam vol doende van water en steenkolen worden voorzien om de reis te kunnen afleggen. Men meldt uit Leiden Maandagavond is de politieagent B. Keuken, terwijl hij op de Haarlemmer straat surveilleerde en eenige jongelie den tot rust aanmaande, door een aan tal belhamels aangevallen en overmand en ernstig verwond. Toen hulp van andere agenten kwam opdagen die den man ontzetten, was hij zoodanig mis handeld, dat opneming in het akade- misch ziekenhuis gelast werd. Twee der belhamels zijn iu hechtenis geno men. Er bestaat een ernstig vermoeden dat een milicien in het garnizoen te Assen lijdende is aan de gevreesde ziekte rug- gemerg-hersenvlies-ontsteking. Voorloo pig zijn alle maatregelen genomen. Het bacteriologisch onderzoek van professor Spronck moet nadere uitwijzing geven. Rechtzaken. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafzaken dd 9 April '08. Openb. dronkenschap: H. J. B. te Dewerken, 3 X 5 subs. 2 X 3 d. L. V. te Werkendam, f 3 subs, f 2 d. M. v. D. te Dussen, f 10 subs. 3 d. C. K. te Raamsdonk, op den openb. weg iemand in diens vrijheid van be weging hinderen, f 15 subs. 3 d. C. v. d. S. te Waspik, orde versto ren, f 5 subs. 3 d. G. H. te Werkendam, leerplichtwet, f 1 subs. 1 d. G. P. Ch. B. M. te Dordrecht, wo ningwet, f 1 subs. 1 d. N. v O. te Heusden, overtr. jacht- delict, f 15 subs. 5 d. Overtr. vischdelict: A. D. D. te Andel, f 10 subs. 2 d. A. S. te Werkendam, 2 X f 1 su^s- 2 X 1 d. Oveitr. scheepsvaartregl.L. V. te Werkendam en G S. te Rotterdam, elk J f 5 subs. 3 d. J. Th. M. v. K. te 's Bosch, f 10 subs. 5 d. Overtr. motorwet: M. J. v. O. te Wer- kendam, f 1 r ubs. 1 d. J. O. te Raams- I donk, f 3 subs. 1 d. M. C. v. H. te Almkerk, f 2 subs ld. L. V. te Werkendam, misbruiken van Gods naam, f 5 subs. 5 d. Een trekdier onbeheerd laten staan: C. J. P. te Dewerken, f 1 subs. 1 d. W. S. te Vlijmen, f 2 subs. 2 d. H. v. O., zwervend, valschen naam opgeven, f 10 subs. 10 d. L. P. te Dewerken, strooperij, f 5 subs. 3 d. Overtr. drankwet: C. K. te Giessen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2