et Laad van Beosdea en Allen», de Langstraat en de Bommelerwaard k Trouw als goud. Voorkomen is Beter dan pezen. UitgeverL. J. VEERMAN, Heusden. No. 2731. Zaterdag 25 April. 1908. FEUILLETON. ff 81 Um VAM alten* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post ronder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Daarover zgn wee het allen eens. Voorkomen moet worden, dat onze kin deren, het ouderlijk huis verlatende, terecht komen bij menschen, die zich niets aan hen laten gelegen liggen, ja, erger nog, misschien wel hun val op 't oog hebben. Jaar op jaar trekken honderden meis jes uit dorp of gehucht naar de stad om er te gaan dienen, of een betrek king te zoeken. Dö hooger loonen, de meerdere afwisseling en de vermaken van het stadsleven lokken hen aan. Ot ze er zich gelukkiger zullen gevoe len? We willen niet zwartgallig oordee- len. Er is in de stad voor menig meisje veel te leeren, dat haar in het volgend leven te pas kan komen. Maar ook, helaas, veel nooit meer te herstellen kwaad. Hoevelen denken met wroeging terug aan de dagen harer onschuld, toen ze nog niets wisten van al de ver leidingen van het groote-stadleven Van het hoogste belang is daarom voor alle ouders, die dien schoonen naam verdienen, de vraag of zij hun kind met vertrouwen kunnen laten gaan naar het gezin, waar het eene plaats kan vinden. Onbegrijpelijk is de zorgeloosheid van vele ouders, die hunne kinderen m'iar op goed geluk naar een groote tad sturen, bijna zonder geld, met alleen het adres van een of andere be steedster of verren bloedverwant in den zak. 't Is een wonder dat alles dikwijls nog goed terecht komt en niet veel meer meisjes verongelukken. Er zijn ook andere ouders, wien het zedelijk welzijn hunner kinderen zeer zeker ter harte gaat, maar die den weg niet weten hoe de gowenschte in lichtingen te bekomen. Tijd, gelegenheid en reiskosten ontbreken de moeder, om zich persoonlijk te gaan vergewissen of haar kind wel in een goede omgeving komt. Welnu, hierin is thans voorzien. Ge dreven door de gemeenschappelijke overtuiging dat het hier een algemeen en ernstig volksbelang geldt, hebben verschillende protestante, katholieke en andere vereenigingen de handen ineen geslagen. Zij vormden samen een Co mité, het Nationale Comité tot bestrij ding van den handel in vrouwen, en richtten, twee jaren geleden op: het Nationaal Informatiebureau lot be scherming van vrouwen en meisjes ROBERT BUCHANAN. (22 Hij hielp haar bij het afstijgen en terwijl zij op hem wachtte bij de open deur, bracht hij de pony in den stal, waar bij het dier zadel en teugel afnam en het aan een ruif plaatste. Toen, bevende van bet onverwachte geluk, kwam hij tot haar terug en ging haar voor naar zijn kamer, die alles in alles voor hem waszijn salon, zijn zitkamer en zijn werkkamer. De tafel lag vol boeken, kranten, vischtuig en aller lei andere dingen en de honden lagen op hun gewone plaatsje bij de haard. „Ik ben alleen thuis," zelde hij, „Elspeth is naar de markt in Dumfries." Zij nam plaats in de groote armstoel bij de tafel en begon zich langzaam te ontdoen van haar handschoenen. De honden waren opgestaan en verwelkomden de gast, maar hun meester joeg ze weg en sloot de deur; toen, staande bij den haard, keek hij naar haar, lang en met verbazing in zijn blik. „Wel begon zij ten laatste„u zult wel verwonderd zijn, over mijn hier komen, Mr. Douglas?" „Ik verwonder mij nooit over een geluk, dat mij te beurt valt," antwoordde hij, „en ding nooit iets af, op hetgeen mij on verwacht geschonken wordt. Ik dacht er thans gevestigd Weteringplantsoen 22 te Amsterdam. Ieder noteere dit adres. Dit bureau, dat door de Regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen betreffende de betrouwbaar heid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen- of buitenland aan geboden. En wilt ge weten, waar uwe dochter veilig logeeren kan, waar zij hare vrjje avonden zonder gevaar kan doorbrengen onder geloofsgenooten, of wat verder van belang is te weten op het gebied van voorkoming, of ook van be strijding of redding van gevaren, die het zedelijk leven bedreigen, het genoem de bureau geeft u gaarne alle voorlich ting. Onthoud dus dit adres Nationaal InformatiebureauWete ringplantsoen 22 te Amsterdam. En laat niemand nu meer zijn doch ter op goed geluk naar de stad laten gaan, waar de weg om vertrouwbare inlichtingen te bekomen thans zoo ge makkelijk is gemaakt. Met enkele voorbeelden zij het ons nog vergund u aan te toonen hoe noo- dig een arbeid als deze is. Een meisje uit een provinciestadje zou onlangs te Amsterdam in betrekking gaan. Zij informeerde bij de politie, d:e zich tot ons richtte. Het bleek dat ze in handen zou zijn gevallen van een paar zeer gevaarlijke personen. Een ander meisje zou zonder onze tusschenkomst bij een gewezen bordeel houdster te Haarlem, eene zeer slechte vrouw, zijn aangeland. Een derde was in onderhandeling met eeue famdie te Amsterdam, die zeer ongunstig bekend staat. De man is hou der van verschillende verdachte huizen. Tijdig konden wij haai waarschuwen. Een onderzoek voor eene dienstbode bracht aan 't licht, dat zij zich verhuurd zou hebben in een gezin, waar vader en zoon beiden een groot gevaar voor iedere jonge vrouw opleveren. In een hotel had een der gasten een kamermeisje gehuurd. Den volgenden dag reeds zou ze naar 't buitenland vertrekken. Onze tusschenkomst werd ingeroepenwe informeerden langs te- legrafischen weg en konden nog juist bijtijds waarschuwen tegen het gevaar, waaraan zij zich zou hebben blootge steld. Ook in andere opzichten gaven wij alleen aan, dat je er bedroefd en bleek uitziet, Efïie." „Dat ben ik ook. U zult het groote nieuws zeker wel vernomen hebben „Dat was het huwelijk op Castle Lindsay Ja I" „Gisterenavond zijn zij afgereisd. Zij gaan over Londen en Parijs naar Weenen en vandaar naar een badplaats in Oosten rijk, maar de naam ben ik vergeten. In een maand of zes, misschien wel een jaar, zullen zij terug zijn." Zij sprak langzaam en lusteloos, maar haar oogen glinsterden en op elk harer wangen brandde een rood plekje. „Een gekke trouwerij," ging zij voort, met een flauw lachje. „Lady Bell zag er heelemaal niet uit als een bruid. Zij had haar reiskostuum aan, een leelijk groen ding, dat haar afschuwe lijk stond. en Mr. Arthur leek ook al bitter weinig op een gelukkigen bruigom. Er waren heel wat gasten en 's avonds is er gedanst; maar ik dacht al dien tijd: „Als er nu eens een spoorwegongeluk ge beurde, wat zou dat een frappant slot voor die komedie zijn 1" Hij luisterde met welgevallen naar den klank harer stem en liet zijn oogen te gast gaan aan haar knap gezichtje, maar in haar woorden vond hij iets, dat hem in verwarring bracht en verbaasde, een toon van bittere, bittere vijandschap en groote opgewondenheid, die haar anders vreemd was. „Kan ik je met iets dienen, Efïie?" vroeg hij. „Een glas wijn? Misschien is er nog wel ergens een flesch te vinden." „Misschien straks, nu niet," ant woordde zijen haar hand uitstrekkende voorlichting. Een meisje zag zich gedwon gen onze hulp in te roepen om haar te beschermen tegen haar eigen vader, die haar den slechten weg op wilde drijven. Wij brachten haar in veilige haven en namen maatregelen, dat deze ontaarde dronkaard niet langer misbruik kon maken van zijn vaderlijk gezag. Men vroeg ons van uit het buiten land inlichting betreffende een jonge vrouw, die van de familie geregeld on derstand ontving. Wij bevonden d^t zij in een beruchte buurt een openbaar on zedelijk leven leidde. En zoo zouden we nog lang kunnen voortgaan. Ten slotte nog eene opmerking. De „Nederlandsche Yrouwenbond ter verhooging van het zedelijk bewust zijn", de „Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, de „Room8eh-Katholieke vereeniging tot bescherming van meisjes" zijn sinds jaren in denzelfden geest werkzaam. Het komt niet bij ons op, iemand er van terug te houden raad te vragen bij eene van de genoemde vereenigin gen. Te zamen met nog tal van andere organisaties zijn ze in ons bestuur ver tegenwoordigd. Ons doel was, door één algemeen, nationaal adres een schakel te vor men tus8chen ouders en meisjes die voorlichting begeeren eenerzijds en an derzijds tus8chen de vereenigi neren en correspondenten die zich bereid ver klaarden hen door onderzoek en voor lichting te dienen. Yoorts om eene in stelling in 't leven te roepen, waar alle belangryke inlichtingen van over 't geheele land kunnen worden bijeen gebracht, gecentraliseerd. Het Comité verheugt zich hierbij te mogen rekenen op de moreele en finan- cieele medewerking der Regeering. In ons Nationaal Comité tot bestrij ding van den handel in vrouwen zijn de volgende Vereenigingen vertegen woordigd de Nederlandsche Vereeniging tegen Ie Prostitutie; de Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelyk bewustzijn; de Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes de Ned. Middernachtzendingvereeni- de Vereeniging tot steun van verwaar loosden en gevallenen; de Roomsch-Katholieke Vereeniging tot bescherming van meisjes; begon zij in een boek te bladeren, dat vóór haar op de tafel lag. „Kijk liever niet in dat boek," liet Douglas hooren, gejaagd en zenuwachtig. „Het is niet, niet geschikt voor een dame." „Zoo!? Maar dan wil ik het juist zien." „Neen, neen, doe het liever niet riep hij, zijn hand op de hare leggende. Zij keek hem aan, met een zweem van haar vroegere dartelheid in haar blik. „Is het geen fatsoenlijk boek?" „Misschien niet „Nu, dat hindert niet, ik ben niet preutsch," zeide zij, lachende en zijn hand wegduwende toen, na een blik geslagen te hebben op den druk. „O, ik zie het al, wees maar niet bezorgd, Mr. Douglas, het is Italiaansch en mijn opvoeding strekt zich niet verder uit, dan tot Fransch en een beetje Duitsch." „Des te beter „Dat weet ik nog niet," en toen, na een oogenblik, nadenkend en met gespit ste lippen. „Ik zou alles willen weten en kennen, wat mannen weten en Kennen, en alles lezen, wat zij lezen. Dat klinkt misschien vreemd, en erg onfatsoenlijk, maar het is de waarheid. Ik houd het er voor, dat u denkt, dat wij vrouwen van suiker en zoethout gemaakt zijn. Maar dan vergist ge u deerlijk. Wij hebben een na tuurlijken drang naar het slechte. Daar hebt ge bijvoorbeeld Lady Bell, de lieve bruid van gisteren. Het zal niet lang duren, of Mr. Arthur weet, hoe en wat zijn teerbe minde vrouwtje eigenlijk is!" „Je spreekt niet erg aardig van haar," meende Douglas. „Dat komt, omdat ik een hekel aan haar de Vereeniging „Onderlinge Vrou wenbescherming" de Ned. Bond tot Kinderbescherming de Rein-Levenbeweging de NedChristen-Vrouwen-Geheelont- houders-Unie; de Nationale Vereeniging voor Vrou wenarbeid het Leger des Heils; de Vereeniging tot verbetering van den Maatschappelijken en den Rechts toestand der vrouw in Nederland terwijl de Heer Rabbijn J. Vreden burg het Israëlitisch element vertegen woordigt. Er is een sterke troepenmacht van Tiflis naar Belassoewar gezonden om op te treden tegen de Perzische roo- vers. Bij het jongste gevecht verloren de roovers twee aanvoeders. Een Rus sische afdeeling staat op 10 kilometer van de grens. Daar de Koerden weder geducht aan het plunderen zijn geweest en ver scheidene dorpen bezet hebben, er is sprake van alle troepen in den Kaukasus te mobiliseeren. Naar men uit St. Petersburg aan «en Engelsch blad seint, zijn volgens a,mbte- lijke opgaven niet minder dan 24.275 personen in den loop van 1907 verbannen. Volgens het laatste bericht zijn er bij het spoorwegongeluk in de buurt van Melbourne 148 menschen gewond en 42 gedood. De trein die het on geluk veroorzaakte, had twee zware locomotieven voorop, en met groote vaart liep hij den anderen achterop. Onder de dooden was een vrouw, die den vorigen dag getrouwd was. Het ongeluk gebeurde omtrent elf uur 's avonds en de dokters waren niet aanstonds op het terrein. Dieven waren al gauw bezig van de slacht offers ringen enz. te stelen. Een onderzoek, ingesteld na den reuzenbrand te Chelsea (een voorstad van Boston) heeft aan het licht ge bracht, dat de brand met moedwil was gesticht. De moeder van Siczynski, den moor denaar van den gouverneur van Galicië, heeft sinds Woensdag alle voedsel ge weigerd. Zij is naar het gevangenis hospitaal gebracht. In Galicië krijgen in den laatsten tijd verschillende hooggeplaatste per sonen dreigbrieven. Het zijn meest leden der Russophiele partij. Het verluidt, dat de ïegeering be heb," riep het meisje uit, met schitterende oogen „en als u alles wist, Mr. Douglas, dan zoudt u mij gelijk moeten geven. Wij hebben het nooit bijzonder op elkaar be grepen gehad." Dit zeggende stond zij op en begon de kamer op en neer te loopen. Voor het venster bleef zij eindelijk staan en keek naar de Firth. Hij volgde haar en stond naast haar. „Hoe is het mogelijk, dat u het hier al leen uithoudt?" zeide zij, met een vreemde trilling in haar stem. „Ik zou gek worden, als ik nooit iets anders voor oogen kreeg, dan die grijze zee en die vervelende heu vels in de verte. Waarom gaat u toch niet hier van daan en ergens anders wonen Ik zou het, in uw plaats, zeker doen „Ik heb genoeg gezien van de wereld, om mij hier tevreden te gevoelen." „Hebt u veel gereisd Ook op het vas teland Is u in de groote steden geweest Ja „In Parijs In Duitschland In Italië Douglas knikte. „En dan kunt u het hier uithouden „Misschien wel juist daarom. Ik heb mijn wilde haren afgeschud, totdat ik er genoeg van kreeg, en nu woon ik hier." Effie keek hem aan met verbazing en lachte „Mijn achting voor u, Mr. Douglas, neemt met den dag toe. Ik begin u nu al te be nijden. Want, ziet ge, wat elke vrouw, die waarlijk een vrouw is, het vurigst verlangt, is juist datgene, wat u gedaan hebthaar wilde haren af te schudden, alvorens het leven van een brave, bedaarde huisvrouw te gaan leiden." „Dat zijn maar ij dele woorden, Effie sloten is den afgevaardigde dr. Bobrzynski tot stadhouder van Galicië te benoe men. De liberale pers is met deze keuze allesbehalve ingenomen. Want Bodrzynski geldt voor een vertegen woordiger van de onverzoenlijke rich ting en voor een voorstander van een streng optreden tegen de Roethenen Men beschouwt Bobrzynski als een zeer ongeschikt persoon om in de tegenwoordige omstandigheden, waar de gisting zoo groot is, bet bewind in Galicië te voeren. Want het is juist nu meer dan ooit zaak 1 ide nationali teiten in Galicië, Pole «n Roethenen, in vrede te doen leven. Is inderdaad de keuze der regeering op Bobrzynski gevallen, dan is dit een bewijs, dat de regeering zich door de Poolsche heet hoofden laat beïnvloeden en een zeer partijdig bewind is dan in Galicië te wachten. Volgens een bericht uit Weenen, zijn te Debreczin in Hongarije, een boer en zijn vrouw gevangen genomen, onder beschuldiging, dat zij gaande weg hun twintig kinderen om hals hebben gebracht, naar zij zeggen, om ze voor de ellende van het boeren leven te bewaren. De kinderen werden gedood tusschen de vier en twaalf maanden. Woensdag heeft te Worms op bet laboratorium van de landbouwschool een ontploffing het leven gekost aan dr. Schneider. Twee assistenten werden ernstig gekwetst. Jockmans, een der 3 schelmen, die te Brussel in hechtenis zijn wegens den moordaanslag op mej. Deschamps, de juwelierster uit de rue au Beurre, heeft ook met de Pransche justitie nog een rekening te vereffenen. Hij heeft namelijk een tante te Roubaix, die weduwe is en een slagerij houdt. In de vorige maand kwam Jockmans. die wist, dat tante niet onbemiddeld was, bij haar op bezoek. Hij zeide, dat hij zijn betrekking te Parijs had verloren en nu wilde hij trachten te Roubaix werk te vinden en de weduwe nam haar neef gastvrij in haar huis op. Op een Zondagavond, dat bij met zijn tante was uitgegaan, wist hij zich ondereen voorwendsel van haar te verwijderen, keerde naar huis terug, drrak de kust open en maakte zich met 1500 francs uit de voeten. Toen de weduwe thuis kwam vond ze in de kamer, waar de inbraak was gepleegd, tevens 'n slagers mes, dat de misdadiger uit den winkel had gehaald en waarvan de bedoeling niet twijfelachtig is. Zij was dus, of schoon zij het verlies van haar geld betreurde, nog verheugd, dat zij haar lieven neef niet in zijn „werk" gestoord woorden van een onbedachtzaam meisje." antwoordde Douglas glimlachend. „Wilde haren zijn leelijke dingen." „Leelijk of mooi ik heb er een groote voorraad van. Ik zou jaren noodig hebben, om ze te kunnen kwijtraken. Ik zou zoo graag overal zijn, waar lichten worden opgestoken, waar muziek wordt gemaakt, w;iar de wijn in de glazen fonkelt, waar^de menschen in dolle vreugde het leven genieten. Aan stilte heb ik een hekelIk moet beweging om mij heen zien. Zeg eens," voegde ze er bij,1 haar mooie oogen op de zijnen richtende, „is u wel eens verliefd geweest?" „Verliefd?" herhaalde hij en hij voelde zijn hart kloppen. „Ik „Neen, ik bedoel niet zoo hrnaf verliefd, als men hier in het koude Noorden dit pleegt te verstaan," viel zij hem in de rede. „Ik bedoel, of u ooit verliefd geweest zijt op een vrouw, van wie ge wist, dat zij slecht was een van die vrouwen, die alles weten; die er vermaak in scheppen, om de mannen even slecht te maken, als zij zeiven zijn. Toe, vertel mij dat eens! Dat zou ik zoo graag willen weten." „Nu, ja, ik heb zulke vrouwen ge kend." „En is u verliefd op hen geweest?" „Dat geloofde ik toen," hernam hij, „maar nu weet ik, dat dit niet zoo was. Effie; ik heb eenmaal leeren liefheben, en al zou ik een eeuwigheid leven, dan nog zou geen andere liefde ooit weer post kun nen vatten in mijn hart. Vaak, als ik hier in eenzaamheid zit te peinzen, zeg ik tot mijzelven, dat vrouwen niet in staat zijn, om zoo lief te hebben." Naar het Engelsch, VAN Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1