Veft. Eerst bij het vernemen, dat Jock- »ns te Brussel gearresteerd was, deed aan -ifte, maar de misdadiger zal -rstt na zijn straf in België te hebben dergaan, aan Frankrijk uitgeleverd kunnen worden. De hongersnood in Engelsch-Indië volgens een ambtelijk verslag van n maand geleden, niet zoo erg ge- uoHen als men een half jaar tevoren luid verwacht. Behalve in de Vereenigde Provinciën en eenige naburige streken was er schaarschte, maar geen hongei s- nood. Een maand geleden kregen ruim anderhalf millioen menschen on derstand. Dat was een heel aantal, maar toch minder dan waarvoor men bij het. uitblijven van den regen had gevreesd. De bevolking heeft meer weerkracht gekregen. Er is meer vraag naar arbeiders, in en buiten de stad, waardoor het loon is gestegen. De berichten over overstroomingen in Rusland worden met den dag ernsti ger. De spoorwegverbinding in het gou vernement Kaloega is verbroken, de telegraaf is beschadigddammen spoel den weg; de electrische centrale in Moskou is overstroomd, de stad is zon der licht. Te Lublin (Rusland) hebben gisteren een aantal terroristen twee politie-agen ten «loodgeschoten en een derden ge wond In verband daarmee hebben po litie en troepen eene huiszoeking ge daan in fabrieken en particuliere wo ningen, waarbij 300 personen gearresteerd en vijf meliniet-bommen en 500 patro nen in beslag genomen werden. Ook vond men in eene badinrichting en in een publ ek park een aantal geweren en revolvers verborgen. Men meldt aan de Kölnische Zeitung uit Aken: Max Hanemann, vroeger apotheker te Bromberg, was te Glatz wegens het in 'kkelen van saccharine tot 5 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Na zijn tijd uitgediend te lj ebben vestigde hij zich te Aken en zette van daar weer den sluikhandel in saccharine op touw. Hij li«t de waar in aanzienlijke hoeveel heid uit Zwitserland in het Nederland se! ie dorp Vaals komen en verdeelde ze daar in kleine pakjes, welke hij vrouwen, die hun mannen, te Aken aan 't werk, hun middageten brachten, bet Duusche gebied liet binnensmok kelen. Van Aken zond Hanemann de *;ccharine naar Berlijn. De vrouwen schijnen niet geweten te hebben wat de pakjes inhielden. De smokkelarij werd ontdekt en Ha- tiemanu kwam voor 't gerecht te Aken. V n de vrouwen, die hem geholpen I dden, kon men er slechts twee na speuren. Een woont in Nederland en was niet voor het gerecht verschenen. «I-tnn nann werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 1000 M. boete. De eene vrouw liep met 20 M. boete vrij. In dezelfde zitting kreeg een koet sier, die in opdracht van een herbergier, die in Nederland woont, getracht had 100 K.G. saccharine in Duitschland binnen te smokkelen, zes weken gevan genisstraf. Toen 's nachts de saccharine in beslag w$rd genomen, wist de her bergier cVer de grens te ontsnappen. Uit Korfoe wordt gemeldEen twin tigtal rondtrekkende gewapende dag- btoners ontscheepten zich op de kust van Epirus. Zij werden onmiddelijk door Turksche troepen aangevallen, die er tenige van doodden. Een later bericht hierover luidt Volgens een telegram uit Korfoe aan de bladen heeft de overheid huiszoe king laten houden bij een 50 tal rond trekkende daglooners, op weg naar Epirus, die van een grieksch vaartuig zijn ontscheept. Men heeft bij hen aan getroffen patronen, wapens en dynamiet. Een twintigtal hunner huurden een zeilschip en voeren naar de kust van Epirus, maar nauwelijksch hadden zij zich ontscheept of zij werden door de Turksche troepen aangevallen die er II van dooden. De Amerikaansche geldcrisis heeft zooveel geesten verward, dat, voor het overgroote aantal krankzinnigen in den staat New York een nieuw gesticht moet gebouwd worden. Verleden jaar, schijnt het, zijn er in New York 5991 krankzinnigen naar de gestichten ge zonden, en 70 pet. daarvan waren zoo zegt een telegram uit New York - door de financieele crisis van hun verstand berootd. Gisteren werd uit Londen bericht, dat e nige Engelsche bladen het vol gende telegram hadden ontvangen: Uit Sjanghai wordt aan de New York Herald bericht, dat 6 Japansche oor logschepen te Amoy zijn aangekomen. Er komen telkens berichten, die het verhaal van den aanslag op president Ouhrcra van Guatemala aanvullen. Te Mexico is bericht ontvangen, dat een t'leeling kadetten, die een eerewacht voor den president vormden, nu hij dan nieuwen Amerikaanschen gezant moest ontvangen, den aanslag pleeg den. Zij wondden den president en doodden eenige officieren. Acht kadetten werden op staanden voet neergeschoten. Een bericht, te Washington ontvan gen, spreekt van vijf kadetten die wa ren terechtgesteld, en van een bajonet-, geen schotwond, die de president aan zijn hand kreeg. PlaalHelUk Hieuw». HEUSDEN, 25 April. Het Circus Roberti, met zooveel ver wachtingen tegemoet gezien, heeft in wer kelijkheid getoond ook daaraan volkomen te beantwoorden. Keurige dressuur, flinke en fraaie paarden, prachtige costumes, lenige dames en heeren- artisten, kunstvolle toeren, geregeld afwis seling en leuke clowns, gemakkelijke zit plaatsen, wat wil men meer. De vele bijvalsbetuigingen die elk num mer wist in te oogsten, bewezen dat het publiek zeer tevreden was. Naar we vernemen staan de gemeenten Waalwijk en Vlijmen aan de beurt voor een bezoek. Ook aldaar zal men kunst naar waarde weten te schatten. De heer R. Braams te Genderen, leerling der Rijks-Normaalschool alhier, slaagde gisteren te Breda voor het onder wijzers-examen. Als een bijzonderheid deelt men on« mede, dat een koetspaard van den heer K. v. d. Berg, stalhouder alhier in enkele uren, zoo vlug werd gedresseerd, dat het reeds denzelfden avond met de andere paarden in het circus Roberti voor het publiek zijn toeren met succes kon ver richten. GENDEREN. Een bewijs van wils kracht, zoozeer noodig bij het leeren fiets rijden, gaf eene juffrouw alhier. Ze zou eens geheel alleen rijden en kwam met de fiets in een sloot. Toch was ze niet afgeschrikt, want nauwelijks had ze de natte plunje uitgetrokken of weder zat ze op het rijwiel, nu de plaats van slooten vermijdende. ALMKERK. Uit het algemeen over zicht der spaarbank alhier, ontleenen we het volgende Het eerste cijfer betreft 1906, 't laatste 1907. Bedrag der inlagen f6679,80» f9677,02s; terugbetaling f 5034,06s f9327.95|. Verschuldigd kapitaal aan in leggen op 31 Dec. f48041,46f49731.96. Waarde der bezittingen op 31 December f55674.74 f57181.27*. Door 't vallen van de lamp ontstond brand aan boord bij den schipper Konings, en kreeg diens 4-jarig dochtertje die te bed lag te slapen erge brandwonden, zoodat haar toestand in 't eerst bedenkelijk was. Dank zij de goede geneeskundige behan deling begint ze nu wat op te knappen. De hofstede van wijlen den heer C. van Andel, alhier, is bij loting ten deel gevallen aan den landbouwer C. Koekkoek. LAND VAN ALTENA. Het bieten- zaaien is in vollen gang; wat regen zou goed doen, want men heeft hierbij nogal last van de droogte. ANDEL. Terwijl gistermiddag eenige kinderen van 3 tot 7 jaar zich vermaakten met rijden op een hondenkar, raakte deze te water, waardoor 3 meisjes onder de kar terecht kwamen. Op het gegil der kleinen, kwam gelukkig van alle kanten direct hulp opdagen, zoodat ze er allen met een nat pak en den schrik afkwamen. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" had deze week een aardig buitenkansje. Ze ontving namelijk van den heer J., uit Baarn, beeoher<> heer dier vereeniging, eene gift van f 50. Dat genoemd corps hiermee in haar nopjes was, laat zich begrijpen. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 210 zalmen en 247 elften gevangen, bij Gorinchem 61 z. en 120 e., en te Hardinx- veld 80 z. en 110 e.; op de Lek bij Tien hoven 22 winterzalmen. De besomming aan andere rivier- en pol- dervisch was vrij loonend. Zalm deed f 1.251.70, St. Jacobjes f 0,000.00, aal 2535, paling 4555, snoek 2326, snoekbaars 3840, zeelt 30 32, baars 1820, bliek 1315, voorn 6 9 ct., alles per K.G. Elft bracht op 70 ct. i 4 per stuk. BAARDWIJK. Donderdagmorgen had een ongeveer 3-jarig kind van den schoen maker P. het ongeluk in een pan met kokende melk te vallen. Hevig verbrand, vooral aan het onderlijf, werd de kleine opgenomen en ter verpleging weggebracht. Door dr. v. G. werd spoedig geneeskundige hulp verleend. Z ALT BOMMEL. Door geërfden van den dorpspolder Zaltbommel werd met alge- meene stemmen tot polderontvanger be noemd de heer H. J. de Roock, no. 1 der aanbeveling. fflnnenland. Men meldt uit Amsterdam Donderdagmiddag werd ten paleize onder presidium van Prins Hendrik de aangekondigde vergadering gehouden van afgevaardigden der verschillende landbouw-organisaties hier te lande. Deze vergadering, waartoe Z. K. H. persoonlijk het initiatief nam, had ten doel bespreking van de grondslagen eener organisatie, wier taak het o.m. zal moeten zijn, de landbouwtentoon stellingen voor de toekomst op zooda nige wijze voor te bereiden en te lei den, dat zij, zoowel uit een wetenschap pelijk als uit een practisch oogpunt, tot leering strekken aan landgenoot en vreemdeling. De regeering was verte genwoordigd door minister Talma, den directeur-generaal van den landbouw, den heer H. J. Lovink, den inspecteur van den landbouw, den heer F. B. Löh- nis en den inspecteur van het land bouwonderwijs, den P. van Hoek. Wij merkten verder op: alle provinciale landbouwmaatschappijen en het Ned. Landbouwcomité; het Nederlandsch Paardenstamboek, en het Nederlandsch Runderveestamboekde Boerenbonden, de Ned. Heidemaatschappij, de Pro vinciale regelingscommissies voor de Paardenfokkerij en de provinciale com missies voor de veefokkerijde Veree niging tot bevordering van de pluim veehouderij en de tamme konijnenteelt, V. P. N.de Vereeniging tot bevorde ring van de bijenteelt, en de federatieve Nederlandsche zuivelbond F. N. Z., to taal ongeveer 70 afgevaardigden. Omtrent het verloop der vergadering vernemen wij, dat Prins Hendrik, na kennismaking met elk der afgevaardig den, een welkom uitsprak, en uitvoerig uiteen zette het hiervoor geschetste doel der vergadering. In het bijzon der legde Z. K. H. er den nadruk op, dat niet bedoeld wordt het scheppen van concurrentie met bestaande land- bouwvereenigingen, maar dat gestreeft wordt naar centralisatie. Nadat jhr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Nederlandsche Heide maatschappij, het woord had gevoerd, werd onder applaus aangenomen het voorstel van den Prins tot stichting eener nieuwe landbouworganisatie, wel ke den naam zal dragen van Konin klijke Nederlandsche Landbouwveree- niging. Een commissie van voorbereiding, waarvan de heer Löhnis secretaris is, zal het beginsel nader uitwerken. In het tweede gedeelte der vergade ring deed Z. K. H. voorlezing van een rede van den Oostenrijkschen minister van landbouw, waarin de concentratie op gelijke gronden wordt aanbevolen. Minister Talma wees er op, dat de nieuw gestichte vereeniging niet slechts in naam, maar door het initiatief van den Prins ook inderdaad, Koninklijk is. De volgende vergadering der com missie wordt gehouden, zoodra de com missie van voorbereiding met haar ar beid gereed is. Het hoofdbestuur van de schippers- vereeniging Schuttevaer heeft de vol gende adressen verzonden Aan den minister van waterstaat, houdende herhaald verzoek, alsnog maatregelen te willen nemen, waardoor de doorvaarthaven te Werkendam wordt verdiept en vergroot en tot opruiming van den zandrug tusschen de kribben van het oude stoom boothoofd worde overgegaan. De werkstaking aan de Textielfabriek voorheen H. en B. Scholten te Almelo, is geëindigd. Er worden nu dagelijks weer arbeiders in de fabriek toegelaten. Evenals vóór de staking, die uitge broken is omdat de werktijd met 2 uur per dag verkort werd, zal er weer 101/ uur per dag gewerkt worden. Verschil lende arbeiders zullen niet weer terug genomen worden. Ds. M. H. A. van der Valk, tot voor eenigen tijd dienstdoend predikant der Ned. Herv. kerk te Oud-Beierland, treedt thans, raar de Rott. meldt, op als mededirecteur van een internationaal Particulier Detectivebureau. De Tel. schrijft: Naar wij vernemen is in de geheime zitting van het congres der S. D. A. P. het Koninklijk bezoek aan Zaandam ter sprake gekomen. De Koningin had namelijk den wensch uitgesproken, dat er tijdens haar bezoek aan Zaandam, voor Haar gelegenheid zou zijn eens te spreken met de verschillende raad- groepen. In de geheime zitting der S. D. A. P. du is de vraag aan de orde gesteld, of de socialistische raadsfractie ook eventueel zich bij H. M. zou laten aan dienen. Besloten werd, dat de raads leden, de heeren Duys en Prins, dat niet zouden doen. Als 'n staaltje van de eigenaardige vrijmoedigheid van den heer Duys ver melden v?e nog, dat deze, toen hij als raadslid werd uitgenoodigd v< or het officieele diner, geantwoord heeft, dat hij daarvoor moest danken, maar dat hij het zeer op prjjs zou stellen, indien zijn portie van het diner hem werd thuis bezorgd. De heer Mollen kamp, naturalist i» de v. Oldenbarneveldstraat te Rotter dam, zou Woensdag te Antwerpen in ontvangst nemen van een schip, dat van de Congo kwam, 5 groote apen, waaronder één chimpansé. Door een tot nog toe onbekende oorzaak waren de vijf dieren losgebroken en de stad ingevlucht. De heer M. heeft den geheelen dag met de politie Antwerpen doorkruist en het is hem gelukt, vier exemplaren weer te bemachtigen. De chimpansé bleef echter zoek. De 4 apen, die hij terugkreeg, had den intusschen door het vernielen van ruiten en gordijnen in café's en andere huizen een groote schade aangericht, die de heer M. had te vergoeden. De Haagsche rechtbank heeft Don derdag vrijgesproken den beambte van de Haagsche Tramweg Maatschappij die terecht stond verdacht zich gelden te hebben toegeëigend van de afreke ningen der conducteurs. Donderdagnacht tegen 12 uur ver voegde zich san het politiebureau te Arnhem een man, die mededeelde, dat hij even te voren een moord gepleegd had. Een paar agenten gingen met hem mee, maar daar hij in Arnhem onbekend en bovendien half dronken was, kon hij niet meer aanwijzen, waar hij de misdaad gepleegd had. Intusschen vervoegde zich aan het bureau een heer, die, in zijn rijtuig den Zijpendaalschen weg passeerende, nabij het landgoed Zijpendaal een aan den weg liggend in zijn bloed badend jongetje gevonden had. Het kind was door hem naar het Diaconessenhuis gebracht en had medegedeeld, dat zijn eigen vader hem in het bosch had wil len dooden. Dit werd door den man, toen hij weer op het bureau gebracht was, er kend. Hij was met den jongen uit zijn woonplaats Oberhausen naar Arnhem gekomen met het doel hem hier te vermoorden, welk voornemen hij op den eenzamen Zijpschen weg tot uitvoer trachtte te brengen. Op hem werden gevonden een scheermes en een zakmes, het laatste met bloed bevlekt. De toestand van het jongetje, een kind van 11 jaar, is zorgwekkend. Ware bedoelde heer niet zoo laat nog den Zijpschen weg gepasseerd, dan was het kind zeker doodgebloed. Nader wordt hierover nog gemeld De dader is zekere F. J. Cordes, 40 jaar, schilder, te Oberhausen. Zijne vrouw is sedert eenig' jaren dood en had het leven gegeven aan een twee ling, waartegen de man een wrok koester de, omdat hij meende, dat de kinderen niet van hem waren. Zoo rijpte bij hem het plan het jongetje uit den weg te ruimen, terwijl hij het andere kind, een meisje te Oberhausen liet. Te Arnhem gekomen heeft hij zich eerst bedronken (een halve fiesch jene ver vond men nog bij hem) en daarna ging hij met het kind den Zijpendaal schen weg op. Door zijn beschonken toestand heeft hij het scheermes, dat hij bij zich had, niet kunnen vinden, waarop hij met zijn vrij bot zakmes het kind twee sneden in den hals a. h. w. heeft gekerfd. Gelukkig werd de slagader niet geraakt, wat bij snijden met het scheermes wel het geval zou geweest zijn. Een bewoner van de Nassau-Odijck- straat, te 's-Gravenhage, een reeds be jaard heer, werd Dinsdagnacht wakker door gerucht in zijn huis. Hij stond op en ging in de kamer, waar hij leven had gehoord; binnenkomende ontving hij met een zwaar voorwerp, vermoede lijk een breekijzer, een hevigen slag over den arm, zoodat hij onder het uiten van een luiden kreet bewusteloos in eenzakte. Op het alarm schoot de huis houdster toe, doch inmiddels waren de dief of dieven door een faam, waardoor zij waarschijnlijk ook binnengekomen waren, ontvlucht. Door het nachtelijke duister heeft de verwonde niet kunnen zien, wie er in de kamer waren, zoodat elke aanwij zing omtrent den dader of de daders ontbreekt. Woensdagmorgen te kwart voor elf reed een goederenwagen van de stoom tram BussumHuizen der H. IJ. S. M., voortgeduwd door een losse loco motief, met een vrij flinke vaart over de stootbalken heen ongeveer 6 meter op het perron voor het station Naar- denBussum. Gelukkig kon een jon getje, dat daar stond, nog juist den on- welkomen gast ontwijken. Slechts een fietsenrek werd verbrijzeld. De verkeerde ligging der stootbalken, die n.l. een trap vormen, was bijna oorzaak geweest van een groot ongeluk. In een dorp in Tietjerksteradeel is dezer dagen iemand overleden, die on der behandeling was van een onbe voegde (welke onbe/oegde vele patiën ten schijnt te hebben) en diens medi cijnen gebruikte. 't Gerucht wil, dat, misschien niet door het gebruiken der medicijnen, maar dan toch door het niet-tij dig inroepen van bevoegde geneeskundige hulp, de dood is ingetreden. De zaak is in on derzoek. Mr. G. W. C. Pliester, beheerend vennoot der Arnhemsche Bank-ver- eeniging, heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot 21'3 jaar gevan genisstraf. Ook mr. K. M. G. de Meijier, behee rend vennoot der Arnhemsch# Bank- vereeniging teekende appèl aan tegen het vonnis der rechtbank waarbij hij tot drie jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Naar men verneemt, is te Nes (Fr.) geconstateerd een geval van besmette lijke hersenvlies- en ruggemergsontste- king. Het vermoeden is, dat één der huisgenooten, dieeen tijdlanginDuitsch land werkzaam was, aldaar iB geïnfec teerd. Reeds 2 lijders zijn aan deze gevreesde ziekte bezweken. Onder het opschrift „een ergerlijk geval" leest men in De Tijd Ons wordt van eene zijde, die wij als volkomen wélingelicht moeten beschou wen, een verhaal medegedeeld, hetwelk wij de juistheid ervan aangenomen niet anders dan als een ernstige in breuk op de gewetensvrijheid en het recht van vereeniging kunnen qualifi- ceeren. Een meesterknecht, zekere Schutte, werkzaam aan de meubelfabriek van den heer Munk te Arnhem, zou plot seling ontslagen zijn. En dat waarom De patroon had opeens iets ontdekt, iets zeer ergerlijks! vSchutte was lid van Patrimoniumhij was bovendien lid van de Luthersche kerk en verder nog van een enkele Chr. vereeniging. En dat had hij niet eens aan zijn patroon gevraagd Dadelijk nadat dit hem ter oore ge komen was, liet de heer Munk Schutte op zijn kantoor komen en gelaste hem „direct voor die Luthersche kerk en de vereenigingen te bedanken." Ten streDgste verbood de heer Munk hem verder, eenigen omgang te heb ben met de personen, die lid van de Chr. vereenigingen waren. In het Chr. Geh. Onthouderskoffiehuis mocht hij evenmin meer komen. Schutte weigerde niet, aan de eischen van den patroon te voldoen. Hij ge loofde aan de verschillende corporaties kennis te geven van des heeren Munk's bevel. Zaterdag 1.1. deelde de heer Munk Schutte mede dat, daar hij geen vol doende zekerheid had, dat zijn bevel zou worden opgevolgd, hem direct ont slag werd gegeven. De heer J. N. v. Munster en de voor zitter van de afd. Patrimonium, F. Noordhof, die Maandag een bezoek bij dezen patroon brachten, vernamen uit zijn eigen mond, dat hetgeen door Schutte over dezen ongehoorden dwang was medegedeeld, volkomen juist was. Hij verklaarde, dat zijne werklieden zich uitsluitend aan de belangen van de fabriek hadden te wijden. Des Zon- dag's en 's avonds hadden zij zich thuis te houden, om 's morgens flink op de fabriek te kunnen verschijnen. Hij zou niet dulden, dat de werklieden lid wer den van eenige vereeniging onverschil lig of die een Chr. Protestantsche, Ka tholieke, of we ke organisatie ook was. De N. Arnh. Ct. meldt nu, wat de heer Munk daartegenover haar mede deelde. Wij laten het hier volgeD „De heer Munk verklaarde, dat de geheele voorstelling van de zaak gege ven beslist leugenachtig is. Schutte was ruim twee jaar geleden uit Amsterdam bij hem gekomen en als meesterknecht aangesteld. Aanvankelijk gaf hij geen reden tot klagen, doch later begon hij voortdurend blijken te geven van er gerlijke verstrooidheid, wat herhaalde lijk aanleiding gaf tot moeilijkheden. De heer Munk had Schutte meermalen gevraagd of hij wellicht ongesteld was of zware zorgen had, tot hem ten slotte door anderen werd meegedeeld, dat Schutte als Middernachtzendeling dienst deed en bovendien herhaaldelijk spreek beurten vervulde. Door zijn patroon ondervraagd, erkende Schutte de juist heid dezer mededeeling. Er op gewe zen, dat het voor iemand, die aan het hoofd stond van een personeel van 50 man, niet voegde een deel van den nacht op straat door te brengen, be loofde Schutte dat hij zich voortaan daarvan zoude onthouden. „Toen het evenwel bleek, dat dit niet het geval was en er in het op treden van Schutte in de fabriek geen verandering ten goede kwam, stelde de heer Munk hem, in bijzijn van twee getuigen, den eisch het werk der Mid dernachtzending en het optreden in vergaderingen te laten varen, of heen te gaan. Schutte beloofde dit. „Dat hij hem gelastte direktvoorde Luthersche kerk te bedanken en ver bood omgang te houden met leden van Christelijke- vereenigingen, was infaam gelogen en evenzeer was het onjuist, dat hij aan de heeren v. Munster en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2