Van Bakoe uit zijn 1300 man Rus- ■«•he troepen naar de Perzische grens .•zonden om de Koerden voor hun aanvallen op de Russische grenswach ter» te straffen. Zij zullen daartoe tot honderd werst ver het Perzische ge bied intrekken. Opnieuw komen berichten uit Tiflip Van groote Russische troepenbewegin gen naar Transkaukazië en in verband daarmede duiken wederom geruchten op van een aanstaande botsing met Turkije, die gelijk men weet, vroeger reeds herhaalde malen van ambtelijke zijde zijn gelogenstraft. Te Dammerowin Mecklenburg-Sehwe- rin, heerscht de herseuvlies-rnggemerg- oiitsteking epidemisch. De Duitsche kabelmaatschappij seinde Domlerag uit Bombay: In de buurt van Ghaziaoad, in de Noordwestelijke Pro vincies van Engelsch-Indië, zijn twee treinen op elkaar geloopen en in brand - \r«„r q heet, hebben 250 men- j het leven verloren. telijk telegram uit Portu- nei ïea bevestigt, dat de expe- roepenafdeeling door de Pa- bewapend met repeteergeweren, kr chtig is aangevallen. De inboorlin gen werden met zware verliezen terug gedreven en hun kamp werd vernield. Aan Portugeesche zijde vielen 2 dooden en vele gewonden. I «H(«ie1|}li Wieuws. HEUSDEN, 9 Mei. Woensdag 6 Mei werd te 's Gravenhage aanbesteed het vergrooten van het post kantoor te Arnhem. Laagste inschrijver was de heer K. A. v. Rijswijk alhier, voor de som van f 24486,Opvolgers waren de heeren gebr. De Kinkeier te Arnhem voor f 24765, Tevens werd op den zelfden datum aan besteed het onderhoud van het postkan toor te Heusden, waarvoor de heer K. A. V. Rijswijk ook de laagste inschrijver was, voor f 2066,Opvolger was de heer A. J. Boeren alhier voor f 2099, Maandagavond a.s. om 8 uur, zal in versierde zaal „Concordia" de plechtige itreikiug van het vaandel plaats hebben aan de Heusdensche Harmonie. Het dames koor „Excelsior" zal ter opluistering dezer feestelijkheid eenige zangnummers ten beste geven. NIEUWENDIJK. Met het oog op de gro»te manoeuvres, die in de maand Sep- tetuber zullen worden gehouden, is hier voor 700 soldaten nachtlogies bij de in gezetene aangevraagd. ALMKERK. De voormiddag gods dienstoefening in de Nederl. Herv. kerk, zal voortaan om 9 uur aanvangen. We krijgen in September a.s. hier en in de omstreken groote manoeuvres, grlijk die voor ruim 20 jaar ook hebben plaats gehad; er wordt hier in 't dorp voor niet minder dan 1400 man nachtlogies gezucht. BIESBOSCH. Bij de polders Janne- nai.d en Pauluszand zijn twee flinke steu ren gevangen. Voorzeker een buitenkansje voor de visschers. HEDIKHUIZEN. Dinsdagavond werd alhier door den heer A. J. van Horen, bouwkundige te Herpt, aanbesteed het bou- weu van een woonhuis waarin bakkerij en h» rl»erg voor rekening van den heer J. v. d. Wcsterlaken alhier. Er werd ingeschreven als volgt: P. v. d. Biggelaar, Engelen, f 3950 G. A. v. Dommelen, Baardwijk, 3635 M. Hombergen, Drunen, 3555 A. Kramer, Genderen, 3375 W. G. Schoep, Baardwijk, 3318 J. v. d. Avoort, Haarsteeg, 3287 J Blankere, Nieuwkuik, 3249 M. v. Leeuwen, Hedikhuizen, 3220 A. Dikmans, Ammerzoden, 3115 Hft werk is nog niet gegund. HERPT. Maandag a.s. begint de stoom- zui vel fabriek te werken. De gevallen regen der laatste dagen heeft veld en akker zeer verkwikt. Alles tintelt thans van nieuw leven. WIJK. Onze vroegere dorpsgenoot de h'er M. van Rijswijk, thans eerste onder wijzer te Gameren, is als zoodanig benoemd te Hauften. Dinsdag 5 dezer, werd in tegen- wi»ordigheid der wethouders en heel wat i elangstellenden door den heer R. J. van Doveren, burgemeester van Wijk c.a. en Veen, de eerate steen gelegd van het nieuwe schoolgebouw. De vaderlandsche driekleur wapperde bij die gelegenheid op het terrein. De handel in aardappelen is de laat ste dagen wat levendiger met stijgende orijzeri. Men besteedt voor zeeuwen f2,40 X f 2.60. voor wolkammers f 4,f 4,50 •»-r H L. Verschillende partijtjes werden opgekocht voor da Tilburgsche markt. *GIESSEN. Tot bestuurslid van het waterschap „de St.Romboutspolder" is met algemeene stemmen herkozen de heer A. v. Eeten. In den nacht van Maandag op Dins dag j.l. is alhier de onbewoonde arbeiders woning toebehoorende aan Izak Duister tot den grond afgebrand. De oorzaak van den brand is niet be kend. HEESBEEN. Het stukje gemeentegrond 10 are groot, heeft bij publieke inschrijving opgebracht de somma van 303 gld. Eige naar is geworden de burgemeester van 's Hertogenbosch. VEEN. De laatste dagen is een aan merkelijke vooruitgang te bespeuren vooral bij de gepoote aardappelen, ze beginnen zich reeds flink boven den grond te ver- toonen. Ze hebben dus schijnbaar niet ge leden met de laatste nachtvorsten. Op enkele plaatsjes konden ze reeds gehakt worden. Ook de weiden zijn flink in hun gras vooruitgegaan. Dinsdagnacht werd bij enkele be woners aan den dijk flink op de deur ge slagen en werden ze wakker gemaakt met den uitroep „BrandGelukkig was dit niet het geval doch bleek bij onderzoek, dat dit een handelwijze was van een per soon uit Aalst, welke niet toerekenbaar is voor zijn daden. Minder aangenaam is zulks evenwel voor de betrokken personen om in een nachte lijk uur op deze wijze uit hun slaap ge wekt te worden. BiiuicitlAnd. In het wetsontwerp tot regeling der visscherijen, hetwelk in de Tweede Kamer in behandeling is, werd in art. 15 onder meer voorgesteld het henge len aan een acte te onderwerpen. Door den afgevaardigde Schaper werd hierop een amendement voorgesteld om vrij stelling van akte voor het visschen met één hengel, hetwelk met 38 tegen 28 stemmen werd aangenomen. Bijgevolg zal hij, wie met één hengel vischt niet verplicht zijn, zich in het bezit eener hengelakte te bevinden. Wie met meer dan één hengel wenscht te vis schen, zal zich voor de aanschaffing eener akte een zeer kleine uitgave moeten getroosten, en voor de volgende jaren slechts hebben zorg te dragen, op tijd (in Januari) zijn akte te laten af teekenen. Door de thans aange brachte regeeringswijziging zijn voor de houders dezer hengelakten de wets bepalingen nog minder bezwaarlijk geworden dan de afgevaardigde van Appingedam zelf oorspronkelijk ge dacht had. Elk jaar had hij hen 50 cent willen laten betalen thans kun nen zij met eene zeer kleine bijdrage (0.25), voor eens en altijd volstaan. Zij zijn gaan genieten van verzachtende bepalingen, welke voor de houders van hengelakten, type regeeringsontwerp (voor visschers met één hengel in de hand bestemd), door den Minister Talma waren ontworpen. Art. 15, gelijk het ten slotte gewij zigd is aangenomen, handelt be halve over hengelakten ook over groote vischakten (tot het visschen met alle geoorloofde visclituigen) en kleine vischakten (tot het visschen met één daarin genoemd vischtuig). Deze akten, die een jaar geldig zijn van 1 Juli tot 30 Juni zullen resp. f2.50 en fl kosten. In de thans gel dende Jachtwet is de prijs dezer akten aanmerkelijk hooger gesteld, namelijk op f5 en fl.50, waarbij dan nog vrij veel zegelrecht komt, waarvan, krach tens artikel 40 van het ontwerp-Vissche- rijwet, voortaan de vischakten vrijge steld zullen zijn. Een bewijs te meer dus, fiat de nieuwe Visscheiijwet niet tot strekking heeft, de staatsinkomsten in de hoogte te drijven. Aangaande de riviervisscherij in het vischwater van de gemeente Gorinchem, lezen wij in het verslag van de K. v. K. dier plaats, dat deze in 1907, even als in 1906, ongunstig was. Wel werden er in het afgeloopen jaar wat meer zal men gevangen dan in het vorige, maar de vangst van elft daalde tot beneden de helft. Wanneer men het getal der gevangen elft van nu vergelijkt met de jaarlijksche vangsten van vóór 1886, dan is het te begrijpen, dat de visschers aldaar naar een regeling der vissche rijen als voor 1886 terug verlangen. In die jaren was het verboden om des nachts met de zalmzegen te visschen, een bepaling waardoor de voortteling zeer werd bevorderd. Er werden toen meer duizenden elft gevangen dan nu honderden. Sedert de opheffing van dit verbod op 21 Juli 1886 ging de elft teelt van jaar tot jaar achteruit. De brievengaarder E. M. uit Makkinga is Donderdag door de rechtbank te Hee renveen wegens knoeierijen met een spaarbankboekje veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met ontzegging van het bekleeden van een openbaar ambt voor den tijd van 5 jaar. De beklaagde, die tot dusver op vrije voeten en in de rechtzaal aanwezig was om de uitspraak te vernemen, werd op staanden voet gevangen genomen. Te Eindhoven is bij de politie een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Koning Willem III gedeponeerd. Het geldstuk is loodachtig van kleur en lichter dan de echte rijksdaalders. Men schrijft uit Limburg aan Het Centr. Voor het hotel te Vaals, waar men slechts op bezoekers wacht, om met het spelen weer te beginnen, posten dage lijks van af 2 uur namiddag tot midder nacht een tweetal maréchaussées. Hun consigne is, dat. eventueele personen, die de speelzaal willen bezoeken, moeten worden gewaarschuwd. Willen de spelers toch naar binnen gaan, dan worden ze voor den burgemeester geleid. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt In de bekende 1 Jmuider visch-quaes- tie wordt van bevoegde zijde een me- dedeeling gegeven, waaraan, wat het feitelijke betreft, het volgende is ont leend In de eerste plaats wordt er op ge wezen, dat de handel eigenlijk over vallen is door den door den minist r genomen maatregel, daar hij toch eerst 3 weken vóór 1 Mei door de dagbladen van het betreffende besluit heeft ken nis gekregen. Tegenover dat bezwaar wordt gesteld, dat de handel in zijn bekend adres aan den minister van waterstaat van 1 April j.l. waarin reeds vrij duidelijk met een boycot werd gedreigd o.a. verwees naar een vorig bereids 7 November 1907 door hem over deze zaak aan dien minister gericht adres. Bovendien heeft de mi nister op een aan het bestuur van de Vischhandelvereeniging, eenigen tijd voor de bekendmaking van zijn be sluit, verleende audiëntie, deze zaak ook reeds ter sprake gebracht, zoodat men er zich niet op kon beroepen on voorbereid te zijn geweest. Het tweede punt betreft het ontbre ken van eenige vertegenwoordiging van de belanghebbenden op wier kosten de vischhal wordt geëxploiteerd, zoodat zij niet gehoord worden omtrent de wijze waarop de vischlialretributie wordt besteed, waardoor de voorstelling wordt gegeven alsof de handel medebetaalt aan de exploitatiekosten van de ha ven. Dit bezwaar, nooit vroeger gehoord, vindt vermoedelijk zijn grond daarin, dat, ofschoon er geen bepaalde officieele lichamen, den handel en de visscherij vertegenwoordigende, te IJmuiden be stonden, het toch steeds gebruikelijk was met belanghebbenden overleg te plegen omtrent de plannen voor nieu we werken, en inzage daarvan te geven, een gebruik dat overigens afgescheiden blijft van de al of niet-wenschelijkheid van de instelling eener meer of min der officieele vertegenwoordiging. Maar ook al was het gemis van een dergelijke vertegenwoordiging werke lijk een diep gevoeld bezwaar, in elk geval wordt als minder juist tegenge sproken de bewering dat de handel in eenig opzicht aan do kosten van de havenexploitatie bijdraagt. Het feit is, dat de handel te IJmui den niet alleen niets betaalt, maar in tegendeel nog ontvangt. Na de 1 Mei j.l. ingevoerde regie mentswijziging, geniet de handel n.l. nog 2 pet. korting op de door hem geboden koopsommen, zoodat feitelijk dus 2 pet. daarvan gerestitueerd worden. Ten overvloede echter getroost de staat zich nog jaarlijks aanzienlijke offersin het belang van den handeldeze geniet n.l. van 914 dagen kosteloos krediet, en ten einde dat te kunnen verleenen en de betalingen aan de visscheis en reeders toch dagelijks dadelijk na den verkoop te kunnen doen geschieden, zoomede ter voorziening in wanbetaling, is een overkomst met een bankvereeui- §ing gesloten, waarvan de kosten in de taatsbegrooting voor 1908 op f 19,500 werden geraamd. Waar feitelijk een recht van mede zeggenschap wordt gevraagd voor een categorie belanghebbenden, op grond van hetgeen zij in de exploitatiekosten bijdragen, blijkt 't dat zij niet alleen 2 pet. restitutie van hun koopsommen ontvangen, maar dat bovendien de staat den handel nog subsidieert met f 19,500 's jaars. In verband met de ten opzichte van andere takken van handel dus zeer begunstigde positie van den IJmuider vischhandel en in aanmerking nemende welke schade aan de visscherij en de vele geheel buiten de zaak staande werk lieden en neringdoenden, die van dat bedrijf afhankelijk zijn, wordt toege bracht, wordt de houding van den han del, om door zijn staking den minister te willen dwingen tot een terugkomen op zijn maatregel, niet vrij geacht van op de spits gedreven eigenbaat. Donderdagmiddag vergaderden de ge zamenlijke vischhandelaren. Na langdurige en zeer uitgebreide discussiën is men het over deze twee punten eens geworden: le het voorstel om aan de reeders te vragen 1/t pet. van de verhoogde retributie te willen dragen, om het tweede y9 pet. door de vischkoopers te doen dragen slechts te betalen onder protest om tezamen de acte tegen de regeering voort te zetten werd ver worpen 2o. besloten werd een schrijven aan de reederijen te zenden waarin verzocht zou worden of zij bereid zijn het den kooper in te houden 1 pet te willen vergoeden, onder toezegging, dat dan van hen visch gekocht zou worden. Bleek een genoegzaam aantal reeders aan dit verzoek gehoor te geven, dan zou in zooverre de staking opgeheven worden, dat gekocht zou worden van die reeders, die aan het verzoek vol deden. Van hen, die weigerden, zou niet worden gekocht. Deze bemiddelingsvoorstellen werden gedaan om te voorkomen, dat door langer verzet de geheele visch-industrie ten gronde zou gaan. Men schrijft uit Egmond aan Zee aan Het Volk: De terugslag der staking te IJmui den laat zich ook hier gevoelen, daar vele visschers broodeloos raken, tenge volge van het stilstaan van het bedrijf. Met de arrestatie van twee van inbraak in de Scheveningsche wielerbaan ver dachten heeft de Haagsehe politie waar schijnlijk de hand gelegd op een twee tal gevaarlijke misdadigers. Behalve van dit feit worden zij n.l. nog verdacht van een drietal ernstige misdrijven in den laatsten tijd gepleegd. De beide vrouwen, met wie de gearresteerden leefden, hebben een hoed en een stok, achtergelaten in de woning aan de Naussau-Odijckstraat, waarvan de be jaarde bewoner, toen hij 's nachts on raad bemerkte en van zijn bed opstond, ernstig werd mishandeld, herkend als aan die mannen toebehoorende. In verband met de omstandigheid, dat een der aangehoudenen een vroegere employé is der firma Pander en de andere in dienst is geweest der Haagsche Tram weg-maatschappij, wordt onder zocht, of het vermoeden gegrond is, dat zij zich mede schuldig hebben gemaakt aan de inbraken in de meubelfabriek Hollandia der bovengenoemde firma en aan mishandeling van den remisechef van der Plaat. Een 4-jarig zoontje van den arbeider J. te Aardenburg, dat oogenschijnlijk gerust lag te slapen, bleek eenige uren later overleden te zijn. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat de kleine Chili-salpeter had ingeslikt. Het stoomschip Rijnland is gisteren van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres vertrokken met 134 3e kl. pas sagiers, waarvan 97 Nederlanders voor Brazilië, die op kosten van de Brazili- aansche regeering daarheen reizen om zich daar te vestigen. De overigen zijn voor Argentinië bestemd. Gisterenmorgen zijn door den och tendposttrein tusschen de stations Sant poort-Meerenberg en Velsen vijf pinken van den landbouwer Mwelke zich op de spoorbaan bevonden, aangereden en alle gedood. De trein had geen oponthoudde schade voor den eigenaar is groot, wijl hij, behalve het verlies van zijn vee, f 80 per stuk, ook nog boete zal heb ben te betalen. Uit Rotterdam werd Donderdag ge schreven Aan den Grondheerendijk 77 alhier woont de harbier G. S. van Es, een tnan, die zijn vrouw kortelings door den dood verloor, hem een kindje ach terlatende. Zijn schoonzuster M. Punt, gehuwd met L. van Es, wonende aan den Grondheerendijk 41, heeft de ver zorging van dit kindje, dat bij den vader thuis is, op zich genomen, en komt daarvoor iederen morgen naar haar zwager, den barbier, toe. Zoo ook hedenmorgen. Zij had het kindje ver zorgd en zou den barbierswinkel ver laten. Haar volgde Van Es, de barbier, en zij, niets kwaads vermoedende en meenende, dat hij de deur voor haar open wilde doen, liet hem naderen. Maar plotseling vloog hij op haar af en sneed er met een scheermes oplos, de geheel door den schrik bevangen vrouw geduchte verwondingen over het hoofd, in den hals en over den linker arm toebrengende. Het aantal ernstige maar niet levens gevaarlijke verwondingen is minstens negen, waaronder een van wel twee decimeter lengte als aanvangende bij den slaap en over het gelaat onder de kin doorloopende. Hoewel ontzettend veel bloed verliezende, wist de vrouw toch buiten de deur te komen en daar na bq de weduwe Schippers, die een groenteneering in de buurt heeft, bin nen te vluchtendoktoren hebben haar daar verbonden en de wonden gehecht. Thans wordt zij thuis verpleegd. De woeste barbier meldde zich in- tusschen op het politiebureau aan de Kaatsbaan, mededeelende hetgeen ge schied is. Hij is natuurlijk gearresteerd en heeft later zijn bekentenis herhaald voor den commissaris van politie, waar op zijn in bewaring itelling is gevolgd. De barbier voornoemd deed reed a eerder van zich hooren door op iemancz: te schieten, ook is hij al in het krank zinnigengesticht te Medemblik vei— pleegd geweest. Andermaal is te Rotterdam een aller- - brutaalste inbraak gepleegd, thans teirz: kantore van den heer J. P. Helmen: aas het Weenaplein no. 4. Op dit kantoor is alles op de ge bruikelijke wijze doorzocht en overhoojzia gehaald. De brandkast hebben de in brekers een eindje verzet en toen var achteren geheel opengescheurd, daarbir een gat makende groot genoeg om ea een hand door te steken en bij dei inhoud te komen. Ruim f 400 meerem— deels specie is gestolen, alsmede eetr* aantal voorwerpen van waarde, onde:*r meer een gouden horloge met dito ket ting. Ook hebben deze inbrekers een be zoek gebracht aan een op het erf staandö gebouwtje, waarin de bediende van deo. heer Helmer zijn kantoortje heeft. Van een schrijftafel zijn eenige laadjes ge opend en enkele guldeus gestolen. Men vermoedt, dat de inbrekers van af de zijde der Weenastraat zich over* een hofje tot de houtkooperij toegang verschaft hebber». De heer J. P. Helmer is tegen in braak verzekerd. Donderdag zijn de inbrekers wederom bezig geweest. Dit ontdekte Vrijdag morgen de tuinier Dirksen, tuinman bij mevrouw de weduwe H. E. van IJsendijk-van Ommeren, die aan den Mauritsweg 52 woont. Deze dame is sedert j.l. Dinsdag uit de stad, waarvan de inbrekers gebruik gemaakt hebben. Heel het huis is van verdieping tot verdieping doorzocht, geen vertrek is overgeslagen. Alle kasten zijn geopend, doorzocht en leeggehaald. Medegeno men is een massa tafelzilver en andere voorwerpen van zilver of goud vervaar digd. En niet alleen kasten, maar ook schrijfbureau's en bonheurs zijn geopend en heel de zilverkast is ledig. Te zeg gen, wat er gestolen is, is op het oogen- blik niet doenbaar; de overkomst van mevrouw de weduwe van IJsendijk is daartoe vereischt. Noch van de inbrekers, noch van het gestolene is tot dusverre eenig spoor. Naar men meldt heeft H. R., ui Beesd, in het huis van bewaring tt Tiel in voorloopige hechtenis, als ver dacht van moord, den 24 Februari o} zijn gescheiden vrouw G. de W. g? pleegd, dezer dagen een volledige bi kentenis afgelegd. Mr. P. J. Troelstra heeft, met het oog op zijn gezondheid, als lid van het partijbestuur van de B. D. A. P. be dankt. In de Birk, onder de gemeente Soest, is op eenige meters van de spoorlijn door den landbouwer J. F. aldaar het in een stuk papier gewikkeld lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Daar bij de lijkschouwing bleek, dat er tee kenen van geweld op het lijkje te be speuren waren, is het lijkje door het gerecht in beslag genomen en naar Utrecht vervoerd. Reeds een week ge leden had F. op die plaats het papier bemerkt, doch er toen geen acht op geslagen. Toen hij er nu weer voorbij kwam en het papier met zijn stok wilde verwijderen, kwam het hoofd te voor schijn. H. P. te Velddriel, verdacht van dood slag, in het begin van dit jaar op den visscher A. van Dalen, te Hedel, ge pleegd, heeft zich vrijwillig in handen der justitie te Tiel gesteld. Na het plegen der daad was hij uitgeweken uaar Duitschland. Op het eiland Ameland, waar tot nog toe één rijksveldwachter gestatio neerd was, zal men het nu zonder dezen politieman moeten doen, omdater geen woning beschikbaar is. De huidi ge titularis wordt deze maand naar den vasten wal verplaatst. Men schrijft uit Enschedé: Niettegenstaande het aantal komiezen te Glanerbrug in den laatsten tijd aan merkelijk is vermeerderd, schijnt dam toch nog een uitgebreide smokkelhan del in suiker te worden gedreven Vooral de winkelier W. aldaar wordt verdacht wekelijks een belangrijke hoeveelheid suiker uit Duitschland te ontvangen en hoe groote waakzaamheid de kom miezen ook aan den dag leggen, toch weet hij het zoo aan te leggen, dat, al wordt hij ook al eens verbaliseerd, steeds vrijspraak volgt. Dinsdagavond hadden zich weer twee rijksambtenaren achter zijn woonhuis, onmiddellijk aan de Duitsche grens, verdekt opgesteld. Juist waren zij voor nemens op te breken, toen ze een man zagen aankomen, met e n zwaren zak op zijn schouders, die suiker bleek ta bevatten. De man, dien men wilde ar resteeren, verzette zich hevig en bij de worsteling, welke ontstond, wist een vrouw, die zeker bij den smokkelaar bthoorde, ongemerkt den zak suiker

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2