stegen, en de sneeuw ligt er nu „nog sUeht.s" drie meter hoog, terwijl er de vorige week nog 65 centimeter nieuwe :meeuw bij gekomen was. Werkelijk nieuws over de moordzaak te Laporto is er nog weinig. De «'okter. die het lijk van een der vermoorden (Helderen)heeftgeschouwd, vond in de hand van den doode een plukje manshaar. Misschien leidt deze ontdekking 'tot eeaige zekerheid om trent de quaestie of juffrouw Guiness bij haar moordpartijen een medeplich tige heeft gehad. Lamphere, de opzichter der hoeve, wordt nog steeds in voorloopige hech tenis gehouden. Het vermoeden, dat hij althans de hand heeft gehad in den brand der woning, en misschien ook wel in de vermoording van juffr. Guiness zelf, wordt sterker. Uit Christian ia komt het bericht, dat men daar zeer ernstig vreest, dat iemand uit die stad, zekere Olaf Jensen, tot d© slachtoffers behoort van juffrouw Guiness Twee jaar geleden was deze O. Jen sen uit Caroll (Indiana) naar Laporte vertrokken, om daar naar hij zelf verteld had met een rijke weduwe te yaan trouwen, met wie hij door een u we'ijk sad verten tie in briefwisseling s geraakt. Men heeft na zijn vertrek uit Caroll nooit meer iets van hem vernomen. In het puin van de verbrande hoeve heeft men een kies met gouden kroon gevonden, die men gelooft dat van juffrouw Guiness afkomstig is. Deze vo idst zou bewijzen, dat het gevonden vrouwelijk lijk het hare is en dat zij niet ontkomen is. Verder zijn er wel twee dozijn chirurgische scharen met gebogen punten, zooals op anatomische ie-sen gebruikt worden, drie ontleed messen en een dolk gevonden. De uit China te 8eatle aangekomen stoomboot „Titan" heeft bericht dat onlangs een springvloed aan de mon ding dérr J ingtse-Kiang een groot deel der havenstad Hankau verwoest heeft, waarbij tienduizend Chineezen zijn om- g« komen. v*- Zeo ds men, zicU herinneren zal, was van Turksche ambtelijke zijde beweerd, d t de Italiaansche missionaris Giustino :>t T'-ipolis door een ordebroeder was niioord. De Córriere d'Italia bevat ■ai s een op zeer oorlogszucbtigen toon -teld artikel, wakrin ten eerste ver i kerd wordt dat de onschuld van den rdiichten ordebroeder bewezen is en verder van de regeering wordt geëischt, i zij van Turkije een in alle opzieh- O bevredigende voldoening zal ver langen. Bij een krachtigen zuidenwind is er een zwavelregen neergekomen in het arrondissement Cbarolles. Charolles ligt in bet departement Saone-et-Loire, mid den in Frankrijk. Daken, tuinen, velden en wegen waren bedekt, met zwavel, en de eigenaardige zwavellucht was te voe len in de keel. Vermoedelijk is de zwa vel afkomstig uit een van de vulkanen, die tegenwoordig in werking zijn. In de Chineezenwij c van Hankou zijn, volgens een bericht van heden uit Sjanghai, onlusten uitgebroken tenge volge van een politie-verordening, waar bij het opslaan van open uitstallingen op straat werd verboden. Vijfduizend koelies plunderden de winkels, waar onder talrijke Japansche. Er zijn troe pen en een kanonneerboot heen, maar de rust is nog niet hersteld. De dagbladen bevatten een telegram uit Calcutta, meldende, dat daar gisteren vier personen gewond zijn door het «t ringen van een bom, die op de tram lijn was neergelegd. Het gezworenen hof van Seine-et-Oise heeft twee misdadigers, die verleden jaar September een oude vrouw hebben omgebracht om haar te bestelen, ter dood veroordeeld. i'l \ieuwN, HEUSDEN, 16 Mei. De tijdgeest breekt ook hier langzamer hand baan. Was eerst slechts eene enkele firma intercommunaal telefonisch aange sloten, thans hebben verschillende perso nen aansluiting aangevraagd, welke deze week bewerkstelligd is. Bij Kon. besluit van 11 dezer zijn be noemd in de provincie Noord-Brabanttot lid van het Dagelij ksch bestuur van het waterschap 'tOudland van Altena, A. Z. Snoek, te Almkerk, en A. Naaijen, te Andel. Hoewel ze nog sporadisch zich ver- toonen, werd ons toch reeds een meikever gebracht, gevangen in den tuin van den heer Friedli. In de gisteren gehouden openbare v rgadcring van den gemeenteraad is in de eerste plaats behandeld eene circulaire van Gedeputeerde Staten, waarin naar aan leiding van een aan dat College gericht verzoekschrift tan dt af deeling Noord-Bra bant van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren, 's raads gevoelen wordt ge vraagd omtrent de wenschelijkheid van eene herziening der jaarwedden van de gemeente-ontvangers. Het schijnt in de bedoeling te liggen van Ged. Staten terug te keeren tot het in 1900 verlaten stelsel van 'percentsgewijze belooning met bepaling van het thans gel dende rast salaris als minimum, zooals een en ander geregeld was bij een besluit van 1866. De vergadering besloot zich met het denkbeeld van Ged. Staten te vereenigen; op de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente zal eene zoodanige regeling niet van invloed wezen, aangezien de gemeen telijke ontvangsten hier vrij stationnair zijn. Voor gemeenten, waar de inkomsten door gestadige uitbreiding van de gemeen tehuishouding geregeld toenemen, wordt eene percentsgewijze belooning billijk ge acht, omdat dan beter verband blijft be staan met de werkzaamheden des ont vangers. Voorts kwam ter tafel een schrijven van Ged. Staten, waarin verzocht werd gevolg te geven aan een brief van den Districts schoolopziener, die de onlangs vastgestelde regeling der jaarwedden van de onderwij zers van bijstand aan de openbare school, alhier, onvoldoende acht. De Schoolopziener is van oordeel, dat hetgeen de gemeente krachtens de wet van December 1907 meer aan Rijksbijdrage zal ontvangen, overeenkomstig de bedoeling der wet, ten goede moet komen van de onderwijzers. Burgem. en Weth. stelden voor, de vroe ger vastgestelde regeling zoodanig te wij zigen, dat voor de mannelijke onderwijzers van bijstand de wettelijke minima met f 25 worden verhoogd, met dien verstande echter, dat de aanvangsjaar wedden blijven bepaald op f70 boven het minimum. B. en W. wenschen deze verhooging meer te zien aangemerkt als eene tegemoetko ming in de pensioensbijdragen dan wel als eene eigenlijke verhooging van jaar wedden, die voor eene gemeente als deze, volgens de tegenwoordige regeling, voldoen de worden geacht. De raad vereenigde zich zonder hoofde lijke stemming met dit praeadvies. De voorzitter deed daarop mededeeling van de ontvangst van een Kon. besluit, houdende goedkeuring van de gewijzigde verordeningen regelende de heffing en in vordering der hondenbelasting. Overeenkomstig de vroeger medegedeelde opmerking van Ged. Staten werd thans besloten in de algemeene politie-verorde- ning eene bepaling op te nemen, volgens welke honden, die gehouden worden ten dienste van den landbouw of eenig be drijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven en die als zoodanig voor de plaatselijke belasting zijn aange geven, niet anders op den openbaren weg mogen komen dan begeleid en vastge houden aan een touw of ketting of vast gehouden aan het voertuig dat zij trekken. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1908 in dien zin, dat de post voor onderhoud van stratea met f800, en die voor onderhoud van beplantingen met f300 worden ver hoogd, is met algemeene stemmen aange nomen. De Voorzitter merkt op, dat, nu ook weer te Herpt eene stoomzuiveifabriek in werking is gebracht en er in Genderen reeds sedert eenigen tijd zoodanige inrich ting bestaat, de aanvoer van boter op de mijn alhier in 't vervolg zeer onbeduidend zal zijn. Het verdient z. i. overweging, of het niet wenschelijk zou zijn debotermijn op te heffen, wijl een© kunstmatige op voering van prijzen bij geringen aanvoer niet onwaarschijnlijk zou wezen, zoodat dientengevolge de belangen der ingezetenen werden benadeeld. De raad bleek van oordciel, dat instand houding der botermijn in de gegeven om standigheden niet geraden is, weshalve van den 16den dezer geen botermijn meer zal gehouden worden. Nadat de raad in kennis was gesteld met eenige ingekomen stukken waaronder het procesverbaal der op 31 Maart j.l. ge houden kasopneming waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden en het verslag van den toestand der ge meente over 1907, deelde de voorzitter mede, dat de preciosa, die door het College van Oude Schutters van den voetboog van St. Joris aan het Rijk zijn ten geschenke gegeven om die in bru ikleen aan de ge meente af te staan, thans in het stadhuis zijn geplaatst. Een inve ntaris dezer goede ren wordt in het gemeente-archief bewaard. Hierop is de vergadering door den Voor zitter gesloten. Zooals in de gisteren gehouden raads vergadering blijkens bovenstaand verslag is medegedeeld, zijn de goederen van het schutterscollege van den voetboog van St. Joris, vroeger aanwezig in het eigen ge bouw dier corporatie, thama in het stad huis alhier geplaatst. Door de zorgen van den heer hoofddi recteur van 's rijks-museum te Amsterdam, zijn de voorwerpen smaakvol gearrangeerd, voor het grootste deel aangebracht in den voor dit doel blijkbaar zoo bijzonder ge- schikten corridor van het prachtige gebouw, dat door de aanwezigheid van zoovele pre ciosa beduidend is verfraaid. Wij treffen daar aan een drietal kanonnetjes op affui-' ten, een voetboog met pijlkoker en pijlen, een zeer oud gildekastje, dat blijkens het opschrift dagteekent van 1588, een zijden vaandel, een wapenschild met helm en eenige schilderijen. Onder deze laatste bevindt zich het groote doek, voorstellende Johanna van Brabant, door Möser, een gezicht op de stadHeus- den en de „Verkondiging aan de Herders," eene schilderij van 1670. Eenige schilderstukken bevinden zich in andere lokalen van het stadhuis, terwijl in eene voor dat doel vervaardigde vitrine aanwezig in de Dijkbestuurskamer, o.a. geborgen zijn tal van zilveren gedenkpen ningen, een drinkhoorn met zilveren beslag, een ketting met papegaai, enz. Wij twijfelen niet, of deze fraaie collectie die naar wij vernemen door het Rijk met beduidende geldelijke opoffering is geres taureerd, zal veel belangstelling wekken. ALMKERK. Op de Donderdag alhier gehouden tusschentijdsche keuring van springstieren waren aangevoerd 20 stuks, waarvan werden goedgekeurd 5. Te weten De zwartb. oud 16 mnd. van A. W. Don ker, Almkerk. De zwartb. oud 14 mnd. van B. Vink Bz., id. De zw.blaart oud 15 mnd. van A. de Bok, id. De zw.bonte oud 15 mnd. van P. van Kuijk, id. De zw.bonte oud 14 mnd. van H. van Kooten, Dussen. GAMEREN. Het maken van ruim 100 M. ijzeren heining en hekwerk voor de nieuw te bouwen Chrtstel. School en voor de kerk der Christel. Geref. Gemeente is opgedragen aan den heer G. Nieuwen- huizen Tz., mr. Smid alhier. WAALWIJK. Dinsdagmiddag omstreeks halftwee werden de bewoners opgeschrikt door het geroep van brand. Weldra bleek, dat brand was uitgebroken in het pand van en bewoond door Trommels, steenko lenhandelaar en caféhouder. In een oogen- blik stond het groote pand in lichte laaie en tastte het vuur ook het naaststaande perceel, bewoond door de firma Wed. De Foltes en Zonen, zadel- en matrassenma kers, aan. Hoog dwarrelden de vlammen, welke gretig voedsel vonden in de rieten daken, door de lucht. Hoewel spoedig hulp en de brandweer ter plaatse was, kon men toch niet belet ten, dat de vijf daarachter staande wonin gen door het vernielend element werden aangetast. Een oude, alleenwonende vrouw, welke te bed lag, wilde haar woning, die reeds in brand stond, niet verlaten. Slechts met groote moeite heeft men haar er uit kun nen dragen. Alles werd hier een prooi der vlammen. Niets kon worden gered, zoo spoedig had het vernielend element om zich heen ge grepen. Alhoewel de brandweer alle krachten had aangewend om het bloemenmagazijn van Nic. van Dongen en het schildersatelier en woning van de firma Jos. Dieleman te be houden, gingen ook deze gebouwen, staande naast de woning van Trommels in vlam men op. Hier kon eveneens niets worden gered. Naar wij vernemen zijn alle gebouwen en inboedels tegen brandschade verzekerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Oorzaak onbekend. DUSSEN, (polder). In 't lokaak „Uw Koninklijke Kome" zal a.s. Zondagmiddag voor de Ned. Herv. gemeente optreden ds. Klaassen uit Dussen. NIEUWENDIJK. Door den opzichter A. de Later, alhier, is voor rekening van den heer W. Roubos te Dussen aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Van de negen inschrijvers was hoogste A. H. Kra mer te Genderen, voor f2960, en minste minste H. Kolff te Almkerk voor f2247, wien 't werk is gegund. WOUDRICHEM. Maandag a.s. des avonds 8 uur hopen ten huize van P. Kie- boom alhier, te vergaderen de leden der afdeeling „Woudrichem en Omstreken" van het Roode Kruis. De punten van behandeling zijn: 1. Huishoudelijke zaken. 2. Rekeningen verantwoording over het afgeloopen jaar. 3. Benoeming van 2 bestuursleden volgens periodieke aftreding van de heeren Van der Sluys en Kannemans en 4. Voorstellen en mededeelingen van verschillenden aard. Het materiaal der afdeeling bestaat uit: 7 ijzeren ledikanten, 7 ziekenstoelen, 10 steekpannen, 13 pisflesschen, 4 spuwbak ken, 3 voetbankjes, 1 badkuip, 2 inhalla- tietoestellen, 1 brancard, 3 luchtkussens, hospitaallinnen, guttaperchapapier en elas tieken zwachtels. ALMKERK. Vrijdag 29 Mei a.s. hopen de stemgerechtigde Ingelanden van ,,'t Nieuwland van Altena" te vergaderen, dee worm. 11 nur, ten huize van A. van Gooi, alhier- De punten van behandeling zijn. 1 Rekening dienst 1906/07. 2. Begroo ting voor dienst 1908/09. 3. Eene wekelyk- sche uitkeering van hoogstens f 4 aan een oud-watermolenaar. 4. Machtiging tot uit voering van werken in eigen beheer. De afdeeling Almkerk der Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw zal op een nader te bepalen dag in de laatste helft van Augustus e.k., een wed strijd houden van fokpaarden uit de af deeling. VEEN. Ten huize van de wed. K. werd deze week in een afgelegen hoek gevonden een ijzeren bord, waarop stond een vrou wen-figuur, houdende in de eene hand eene weegschaal en in de andere hand een degen. Boven het hoofd liggen een paar slangen. Het geheel ziet er nog gaaf uit. Hoewel wat onduidelijk, is het jaartal 1411 aan wezig. Vermoedelijk is deze vondst voor de weduwe nog iets extra's. Het fanfarecorps „Wilhelmina" is van voornemen deel te nemen aan het in de maand Augustus te houden concours te Asperen en wel in de 4e afdeeling. ffiniienland. Men meldt uit een der departemen ten aan de „Haagsche Ct.": 't Schijnt er, naar de berekeningen aan het Ministerie van financiën, slecht voor te staan met de uitzichten van 's rijks zilveroogst in 1909. Van den rijks schatbewaarder is aan ons departement een schrijven ingekomen, waarbij wordt bericht dat onze bureau's zich altemaal stiptelijk hebben te onthouden van ver hooging van begrootingsposten voor 1909, want dat financiën niet in staat is daarvoor geld te vinden. De vermogensbelasting, die ongeveer 8 millioen opbrengt, zal na de Ameri- kaansche aderlating waarschijnlijk niet onbeduidend lager zijn te ramen. Maar ook van de bedrijfsbelasting (7 millioen) wordt, wegens den gedrukten toestand in allerlei vakken, aanzienlijk minder verwacht. En hetzelfde is natuurlijk het geval met andere middelen, die met welvaart en vertier verband houden. Woensdagnamiddag is op de lijn MechelenNeuzen nabij Kijkuit de bureelwachter Wulhaers, die den sluit boom te laat gesloten had, door den trein overreden. Het hoofd werd van het lichaam gesneden. De ongelukkige was gehuwd, en omstreeks 60 jaar. Een treurige zaak werd gisteren voor de arr.-rechtbank te Leeuwarden be handeld. Het betrof een 78-jarigen zwer ver, J. L., vroeger kleermaker. Sedert 1859 bracht hij zijn leven bijna aan houdend te Veenhuizen door. Thans werd hij opnieuw wegens landlooperij verooi deeld, tot drie dagen hechtenis en opzending daarna naar ©en rijks werkinrichting. Hij zal er nu voor de vijftiende maal heengaan. De directie der H. TJ S. M. heeft aan C. Vermeulen, wiens vronw en dochtertje om het leven kwamen bij het spoorwegongeluk, dat in den avond van 2 November aan den Lieberger- weg te Hilversum plaats had, een scha deloosstelling van f 4800 uitgekeerd. Blijkens een aan de Leeuw. Ct. toe gezonden notitieboekje beeft de heer H. Jansma, te Leeuwarden, met zijn twee dochters den 13 Mei j.l. de 11 Friesche steden per ry wiel bezocht. Zij vertrokken 's morgens 3 uur uit Leeuwar den en kwamen des avonds 11.25 aldaar terug. Volgens den cyclometer hadden zij 209.5 K.M. afgelegd. Door den regen werden zij 2 uur te Franeker opgehouden. Onder de gemeente Vaals is een meord gepleegd op een jong meisje, Klinkenberg genaamd, dat te Aken werd vermist en gisteren in een bosch aldaar is gevonden. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Een 18-jarige bediende van de car gadoorsfirma Meyer en Co. op de Prins IJendrikkade te Amsterdam, is gisteren morgen met een door hem op kwitantie geïnd bedrag, ad f 65,000, verdwenen. Het bedrag was hem in chêque's uit betaald. Hij wisselde deze in hoe wel zijn patroons hem dit nadrukkelijk verboden hadden en maakte zich uit de voeten. Reeds in den namiddag werd de jonge man in Den Haag door de politie aan gehouden. De geheele som was nage noeg in zijn bezit. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is het de Rotterdamsche politie mogen gelukken een diietal inbrekers op heeterdaad te betrappen. De dochter van mr. Kley, wonende Haringvliet Z.Z. werd dien nacht om streeks half één gewekt door gerucht, dat zij hoorde op het plat achter haar slaapkamer, die gelegen is op de derde Terdieping van het huis. Fluks stond zij op, en door het raam gordijn op het platte dak kijkende, zag zij daar twee mannen, wier springen van een aangrenzend muurtje op dat dak het gerucht veroorzaakt had, dat haar uit den slaap had wakker geschrikt. Direct wekte juffrouw Kley de huishoud ster en telefoneerde naar het politiebu reau in de Lange Torenstraat, met ver zoek hulp te zenden, omdat er inbre kers aan het werk waren. Een inspecteur aan dat politiebureau met den nachtdienst belast, gespte on middellijk de sabel om, en vergezeld van twee agenten van politie ging hij met bekwamen spoed naar den Haring vliet. Op den weg derwaarts gelaste de inspecteur al de politie-agenten, die hij ontmoette, hem te volgen, zoodat hij, ter plaatse gekomen, over een voldoende macht beschikte om de omgeving af te zetten. Met zijn twee agenten ging de in specteur nu het huis van mr. P. D. Kley binnen, waar hij nog juist bij tijds kwam om de inbrekers te zien vluchten van het plat naar het aangrenzende platte dak van het pakhuispand Maasstroom, waarin o.m. zijn gevestigd het kantoor en de magazijnen van do firma J. H. Verstegen, grossier in koloniale waren. Zonder aarzeling ging hij met zijn beide agenten de andere politieman- men waren buiten op de straat op post gezet om de omgeving af te sluiten hen achterna. Een allermoeielijkste klimpartij, niet van gevaar ontbloot, volgde. De inbrekers, die een voor sprong hadden, waren reeds in het pakhuispand Maasstioom verdwenen en toen de inspecteur op de tweede ver dieping van dat pand gekomen was op het ptatte dak daarvoor gelegen, vond hij de deur, waardoor zij verdwe nen, aan de binnenzijde gesloten. Met zijn agenten opende hij deze met ge weld en drong den zolder binnen. Op dezen zolder, waar het pikdonker was, vond hij de vluchtelingen ten laatste achter balen verscholen. Zij werden na tuurlijk dadelijk overmand en gekne veld. In het pikdonker geen anderen weg kunnende vinden, restte den inspecteur niets anders dan met zijn arrestanten en de beide agenten denzelfden moei- i lijken weg, dien zij gekomen waren, weder terug te gaan. Weer was het eer geklauter langs platte daken, muurtje, en gootsteen pij pen tot men ten slotte weer terugkwam op het platte dak voo de kamer van mejuffrouw Jeanne Kley. Door het huis van mr. Kley heen bereikte de inspecteur met zijn agenter en arrestanten de straat en bracht het drietal met gezwinden pas naar het politiebureau iu de Lange Torenstraat, wear zij allen opgesloten werden. Het zijn J. M. K., varensgezel, wo nende op de Boezemkade, W. C. D. Th., wonende in de Prinsenstraat, en D. T., losse werkman, zonder vast woon verblijf. In hun bezit is niets van be- teekenis gevonden, geen sleutels, breek ijzers of wat dan ook. Alle drie de aangehoudenen zijn welbekend bij de politie, zonder nu juist als gevaarlijke recidivisten bekend te staan. Bij een onderzoek ter plaatse, waar bij ook den inbreker J. M. K-, geboeid tegenwoordig was, verklaarde deze, dat het 't doel was geweest om in te bre ken bij de firma J. H. Verstegen in het pand Maasstroom. Daartoe gingen zij met hun drieën op weg en waren omstreeks 10 uren voor het bedoelde pand aangekomen. Zij naderden dit ran de zijde der Ooeterkade en verschaften zich toegang tot het tuintje, dat aan die zijde voor het pakhuispand ligt. In een boom in dit tuintje, vonden zij een laddertje, dat zij medenamen en op een ijzeren hekje zetten. Hierdoor waren zij in staat om een zolderluik dat op de eerste verdieping uitkomt en waar zich een graanzolder van de firma van Geffen bevindt, te openen. Eenmaal op dezen graanzolder liepen zij recht door tot zij kwamen voor een hek. Van dit hek werd het beneden gedeelte losgemaakt en daardoor krui pende kwamen zij op den zolder van de firma J. H. Verstegen, in koloniale waren. Nu moest het kantoor bereikt wor den. Daartoe lieten zij zich door een trijsgat langs een touw zakken en kwa men gelijkvloers. Maar het kantoor, waar het om te doen was en waar f 2500 in de brandkast lag, hetgeen zij niet wisten, vonden zij niet. Dit ligt n.l. geheel van de zolders afgescheiden. Denzelfden weg gingen de inbrekers nu terug, langs het trijstouw klaute rend. Eindelijk besloot het drietal maar terug te keeren naar de Oosterkade, doch tot hun schrik kwamen zij tot de ontdekking dat de ladder, waarmede zij op den graanzolder van de firma van Geffen kwamen, omgevallen was. Na kort beraad werd besloten te trach- s ten een uitweg te vinden door het aan grenzende huis, en speurende naar dien uitweg namen zij achtervolgens den sprong op het platte dak, gelegen voor de slaapkamer van mejuffrouw Kleij, hetgeen deze dame deed ontwaken en de aanleiding tot hun ontdekking en de daarop volgende arrestatie was. Toen dit geschiedde hadden de inbrekers zich al ruim drie uren op de zolders van de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2