waren gekomen om werk te zoeken en, bet er niet gevonden hebbend, terug keerden naar hun dorp, waar de land bouw nu alle handen gebruiken kan. Verder zijn er enkele bijzonderen bij en, te oordeelen naar de kleeding, twee Udtnorende tot den gegoeden stand. De reizigers van den express zijn er inet een geweldigen schok en den schrik .•toekomen; naar wij vernemen is er geen enkel gewond op dien trein. Deze is op de rechte baan gebracht en met merkelijke vertraging door gereisd naar Brussel. De lomotief van den express- trein, een zwaar gevaarte, werd slechts licht beschadigd. Vermoedelijk is een verkeerde wissel omzetting de oorzaak van deze ramp. Tegen den wisselwachter Camille van Tuijn, wonende gehucht Duffelshoek Oontich is een bevel tot gevangenne ming uitgevaardigd. Deze man is direct na de ramp als wanhopig op de vlucht gegaan en ia niet meer teruggezien. Een nieuwe stalen brug, van de New York, Newhaven en Hartford Spoorweg, te Baychester, is gisterenochtend met dynamiet vernield. Men wist, dat sta kers er het plan toe hadden, en had schildwachten geplaatst bij de brug, die eerst den dag voor den aanslag was gereed gekomen, maar 's nachts hebben de stakers hun werk kunnen volvoeren. Zondag hebben te Cleveland ernstige opstootjes plaats gevonden in verband met d*- staking der tramweg-employé's. De stakers verzamelden zich in grooten getale op straat, trokken de stad door, knipten op tal van plaatsen de draden der bovengrondsche geleiding door en vernielden vele tramwagens met dyna miet. Tenslotte begaven de stakers zich naar de gebouwen der maatschappij en trachtten daar binnen te dringen om den boel kort en klein te slaan. Inmiddels was een sterke politie macht komen opdagenen na een g* vecht, waarin de politiemannen ge bruik maakten van hun revolver, werden de stakers verstrooid. Een Antwerpsch blad meldt In de staalfabriek der Société Franco- Beige te Aarlen is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Verscheidene werklieden stonden aan den arbeid, rond de kuip waar kokend metaal in gloeide, toen plotseling een boven meuschelijke angstkreet weer klonk. Een der werklieden, een misstap ge daan hebbend, was in het kokend metaal gevallen. Deze ongelukkige, de 70-jarige Ernest Lafond, spartelde gelijk een drenkeling, doch was weldra dood. Een andere werkman, een kloeke van 35 jaar, Nikolaas Wans, springt zijnen werkmakker ter hulp. Hij buigt zich zooverre hij kan voorover om den ongelukkige te grijpen, doch verliest het evenwicht en valt op zijne beurt in de gloeiende kuip. Hij kan zich evenwel aan den rand vastgrijpen, doch zijne krachten begeven hem en hij laat zich opnieuw achterover in het metaal vallen. Op zijn hulpgeschreeuw is zijn oude vader toegesneld. Niets dan zijn vaderhart raadplegend, stak hij de arm in 't smeltend staal om zijn zoon te grijpen, doch de ongelukkige verbrand de zoodanig zijn armen, dat de lappen vleesch er af vielen. Andere werk lieden waren Inmiddels toegesneld die de slachtoffers uit het kokend metaal haalden, doch alle hoop moest opge geven worden en zij stierven een paar uren later. Nu Moelai Hafid inderdaad Mek- nes schijnt binnengetrokken te zijnen dus van Fes niet verre meer is, be ginnen de Fransche bladen toch te er- kernen, dat de zaken er voor Abdel- Azis slecht beginnen uit te zien. Een bericht uit Tandzjer zegt, dathetMag- zen te Rabat radeloos is. Begrijpelijk, nu het leger onder Boechta ben Bag- dadi hij moge dan al niet naar Moelai H.vfid zijn overgeloopen toch weinig in staat lij kt om Fes voor Abdel- Azis te heroveren. Het leger moet, vol gens de laatste berichten, zich inspan nen om de vijandelijke stammen, waar- tusHchen het zich bevindt, zich van het lijf te houden. Een Engelsch blad ver noemt, dat er een afgezant van Hafid bij Boechta is aangekomen. Fransche bladen hebben bericht uit Chicago, dat daar gisteren een gewel dige brand woedde, die bij 't afzenden van het betreffende telegram nog geens zins was bedwongen. Een heel huizen blok staat in vuur. De toestand wordt verergerd door 't feit, dat in een der huizen van 't blok een kistenmakerij was gevestigd en op een daarnaast ge legen terrein stapels hout lagen. Twee- en-twintig personen worden ver mist; 6 verkoolde lijken zijn uit het puin te voorschijn gebracht. Van de zeer talrijke gekwetsten hebben er meer dan dertig levensgevaarlijke verwon dingen bekomen. ftFIA^NOll SCHOUWVOERING. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter kennis der ingezetenen^ dat op ZATERDAG 30 MEI 1908, des na middags schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd en van gras en onkruid gezuiverd op straf bij de algemeene-politieverordening bepaald. Heusden, 22 Mei 1908. Burgemeester en Wethoudersvoornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaalselilk Nieuws. HEUSDEN, 23 Mei. De jaarlijksche inspectie van verlofgangers der Militie zal alhier worden gehouden als volgt: Maandag 15 Juni voormiddags half negen voor Drongelen c. a., Heesbeen c. a., Meeuwen c. a., Veen en Wijk c. a., en Dinsdag 16 Juni op betzelfde uur voor Drunen, Hedikhuizen, Herpt, Nieuw- kuik, Oudheusden en Vlijmen. WERKENDAM. In de maand Sep tember a.s. zullen in deze buurt wellicht groote manoeuvres gemaakt worden en zullen dan in de kom van ons dorp niet minder dan 700 militairen gehuisvest worden. LAND VAN ALTENA. Het bieten zaaien is geëindigd. Bij uitzondering heeft men een perceel moeten overzaaien. Er is meer land voor bietenteelt gereserveerd dan in 1907. Niet alleen door de met een gulden per 500 k.g. verhoogde prijzeD maar ook heeft men op sommige plaatsen waar 't koren door den vorst bedorven was, dit land omge ploegd en er bieten ingezaaid. De stand van dit gewas is aanvankelijk heel goed. WOUDRICHEM. De Militie-inspectie voor deze gemeente benevens voor De Wer ken c. a. en Werkendam, zal alhier plaats hebben op Maandag 22 Juni voormiddags halftien. AALBURG. Tot tijdelijk onderwijzer alhier is benoemd de heer R. Braams te Genderen. GENDEREN. Vanwege het Gemeentebe stuur is het bouwen van een woning voor den gemeenteveldwachter onderhands op gedragen aan B. Haspels, timmerman al hier, voor de som van f 1600. Met het uitvoeren der werkzaamheden zal onmiddellijk een aanvang worden ge maakt. *SLEEUWIJK. Tijdens het hevige on- weder, dat Donderdagavond boven deze ge meente woedde, is de bliksem in een boom geslagen. Zooals wij vernamen is bij verschil lende ingezetenen alhier nachtlogies gezocht voor een groot aantal manschappen, die deel moeten nemen aan de groote manoeu vres in het a.s. najaar. HEDEL. In de Maandag gehouden raads vergadering is tot onderwijzer aan de open bare school alhier benoemd de heer F. A. J. van der Schoot te Ammerzoden. ALMKERK. Op Woensdag 17 Juni des voormiddags 9 ure zal alhier de inspectie van verlofgangers der Militie plaats hebben uit de gemeenten. Almkerk, Andel, Dussen, Giessen en Rijswijk. Wegens het uitbreken van het mond en klauwzeer onder Almkerk, is de vee- uitvoer verboden uit hot gedeelte „Den Duil", begrensd door „de Broekgraaf", Lage polderdijk, Middelgraaf en Ganswijksche kade. NIEUWENDIJK. Bij de aanbesteding van nieuwe meerpalen aan het Noordzee kanaal waarbij 15 biljetten werden inge leverd bedroeg de hoogste inschrijving f 5748 en de minste f 4790, door G. Scher mers alhier. WIJK. De vooruitzichten van het fruit zijn in deze streek niet al te ongunstig. De meeste steenvruchten, als krozen, prui men, abrikozen, hebben evenals het vorige jaar rijk gebloeid. Ook de appelboomen verboonen zeer veel knop of staan in vollen bloei. Alleen de pereboomen geven minder vooruitzicht, daarvan zal de opbrengst, vooral wat de vroege peren aangaat, wel beneden het middelmatige blijven. Al die verschillende bloesems te midden van het jonge groen bieden een prachtigen aanblik. Het fanfarecorps „Oefening en Uit spanning" zal op den Tweeden Pinksterdag deelnemen aan het concours voor Harmonie- en Fanfarejgezelschappen te IJselmonde. VEEN, Werd er gevreesd, dat de kruisbessen door den vorst veel benadeeld zouden zijm, thans is dit niet zoo erg. De vruchten beginnen zich flink te ontwik kelen en zal de oogst vrij voldoende zijn. Met de appelen zal dit ook niet tegen vallen, de peren beloven minder. DUSSEN. In een der lokalen van de openbare school wijk A alhier, hebben zich een psiar zwaluwen genesteld tegen een balk va: den zolder. Geregeld vliegen de aardige vogeltjes door de geopende ramen af «q aan, om hunne woning in gereedheid t e brengen, zich niet storende aan de jetigc lige bevolking, die onder hen zetelt. Het herhalingsonderwijs alhier aan de o. 1. s. wijk A is vanaf 18 Mei voor meisjes op de volgende wijze geregeld: Gedurende de 4 zomermaanden zal les worden gegeven van Maandag tot Donder dag in de namiddaguren van 5 tot 7 en wel Maandag en Woensdag in de gewone vakken, Dinsdag en Donderdag in vak k, (nuttige handwerken); het laatste onder wijs wordt verstrekt door mejuffr. van Gelder, onderwijzeres te Meeuwen. Voor een veulen van enkele dagen oud, eigenaar de heer P. Verschoor, werd dezer dagen tevergeefs f 150 geboden. AALST, (Gld.). Op eene gehouden ver- kooping van huisraad enz. kwam ook een rijtuig onder den hamer. Kooplust scheen hiervoor niet te bestaan, daar het rijtuig slechts opbracht de som van f 5.00. illniienlandl. Blijkens mededeeling in de Stct. was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908; 5,747,273: daarvan wa ren: 2,851,498 mannen en 2,895.775 vrouwen. Reuter seint uit Kopenhagen H. M. de Koningin-Moeder is Woens dagavond om kwart voor zevenen alhier aangekomen. De menigte aan het station begroette Koningin Emma met noera-geroep. De minister van koloniën, de heer Idenburg, heeft Woensdagochtend het beheer van zijn departement overgeno men van mr. Heemskerk, minister van koloniën ad interim. De rechtbank te Haarlem veroordeel de Donderdag C. A. Deregt aldaar, die valsche guldens had gemaakt met het oogmerk, die uit te geven als echt en onvervalscht en dit ook had gedaan te Leiden en te Haarlem, deswegens tot 1 jaar en 9 maanden, min de preven tieve hechtenis. De eisch was 2 jaar. Het tweejarig kind van den heer N. v. d. Ven, te 's-Hertogenbosch, had gisteren een fleschje met likdoorn tinctuur weten machtig te worden, waaruit het iets dronk met het nood lottig gevolg, dat het binnen enkele oogenblikken overleed. Men schrijft uit Sittard. Donderdagochtend had alhier een allertreurigst ongeluk plaats. De mole naar A. V., tePoelmolen-Holtum, bracht hedenmorgen een vet varken bij een slager bier ter stede en laadde vervol gens bij een graanhandelaar alhier 2000 kilo granen op de kar, bespannen met een paard. De bak, waarin liet vet var ken vervoerd was, werd boven op de zakken met graan bevestigd, zoo goed dit ging. Op den Rijksweg nabij de stad, wilde V., terwijl het paard zijn weg vervolgde, de lading van de zakken iets verschuiven, daar anders de groote varkensbak dreigde naar beneden te komen. Een tweedo voerman met kar en paard was nog bij hem en deze zag V. achterover van de kar vallen, ter wijl het rad hem over schouder en hoofd ging. Het hoofd was geheel ver pletterd. De dood trad onmiddellijk in. W. H. S., een berucht persoon, werd Donderdagmiddag te Tiel uit het huis van bewaring naar het gerechtsgebouw gevoerd. Hij wist zich te ondoen van de boeien en toen de stoomtram hem even van zijn geleiders scheidde, te ont vluchten. Niettegenstaande hij oogen- blikkelijk door zes politiema-unen werd nagezet, was hij 's avonds no£ niet ge vonden. Blijkens de N. G. Crt. sprong van den sneltrein, die Donderdagavond te 6.40 van Groningen vertrekt, tusschen Assen en Beilen bij de brug over het Oranjekanaal een wielband. Gevolg was dat de locomotief uit de rails ge raakte terwijl door den schok de machinist en de stoker van de machine werden geslingerd. De machinist brak daarbij drie ribben terwijl de stoker er met een gebroken knieschijf afkwam. Aan beiden werd spoedig hulp ver leend. De spoorwegverbinding was, daar er enkel spoor ligt, in beide rich tingen verbroken en de reizigers onder vonden uren lang oponthoud. Men meldt aan de N. R. Ct. In verband met de verdwijning van ongeveer f 1200 uit de kas van het Onderling Veefonds, te Holten, stelde de justitie van Almelo andermaal een onderzoek in op het gemeentehuis te Holten. Daar werden gehoord de secretaris-penningmeester van het fonds, de heer A. G. (neef van den preventief gevangen zittenden burgemeester), be nevens commissarissen. Het resultaat van dat onderzoek was dat G. gevanke lijk naar Almelo werd overgebracht. Ook deze geschiedenis wordt in Holten druk besproken. Dinsdag vergaderde de gemeenteraad van Holten. In die zitting werd het beleid van den gear resteerden burgemeester aan een sclierpe kritiek onderworpen. Naar aanleiding eener vraag verklaarde de jongste wet houder dat de wethouders niet voor de financiën hebben te zorgen. Een tal rijk publiek woonde deze zitting bij. De landbouwer W., te Vlieghuis, ach ter Coevorden, reeds lang verdacht van smokkelhandel, is Dinsdagnacht door de ambtenaren betrapt. Zijn paard en wagen met 600 K.G. suiker zijn in be slag genomen. Hij zelf ontkwam door de vlucht. Naar de gevangenis te Leeuwarden werd dezer dagen overgebracht de 13- jarige boerenknecht J. v. d. H., uit Katwijk, die bij den boer H. Siebenga f 75 uit diens kabinet ontvreemde. Voorts heeft hij ten kantore van notaris Ba- rends te Heerenveen met een valsch onderteekende machtiging f 150 opge nomen, waarvoor hij een fiets, horloge met ketting enz. kocht. Alles werd in beslag genomen. De jonge man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Te Apeldoorn is Donderdagnacht na 12 uur ingebroken in het post- en te legraafkantoor (hulpgebouw), tijdelijk in gebruik wegens bouw van een nieuw kantoor. De inbrekers hebben zich door het openbreken van de brandkast mees ter gemaakt van geldswaarden en ruim 30 aangeteekende brieven, vermoedelijk met aanzienlijke bedragen. Men schat den buit op f 30,000, doch dit is niet zeker te zeggen. Een postbode sliep in het gebouw, doch heeft niets gehoord. Uitwendig toont het gebouw geen spoor van inbraak. De geplunderde brandkast verkeerde in minder goeden staat. Marechaussee en politie doen uit gebreide nasporingen. Nader wordt gemeld Bij onderzoek bleek de brandkast met een boor te zijn open geboord. Enkele losse geldstukken lagen in de bestellers kamer. Bij de brandkast vond men een uitgebrande lamp, welke natuurlijk een belangrijke aanwijzing kan zijn. Ver moed wordt, dat de inbrekers geen vreemden zijn, daar de kast van den directeur, waarin geen waarden, onaan geroerd bleef. Een pakket met gouden voorwerpen en een brief van f 4000 zijn onder meer ontvreemd. Men meldt uit Roermond: Door een Belg werd gisteren, tijdens afwezigheid van de moeder, een 14-ja- rig meisje, dochtertje van de weduwe W., Gr. Broek Maasniel, ontvoerd. De man had eenige dagen hier in een woonwagen vertoefd. Het meisje was in het bezit van een spaarbankboekje en 100 mark. De marechaussee zoekt den dader. Gisterenmorgen hnd er een ontplof fing plaats in het gebouwtje onder Oegst- geest, waarin de vuurwerkmakerij van den heer Kat is gevestigd. Het gebouw was niet geassureerd. De materiale schade door de ontplof fing veroorzaakt, is f 1200 ongeveer. De eigenaar werd zwaar gewond aan de handen en is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. De schelpenzuiger, die in het vaar water „De Meep" reeds honderden stè res grint heeft opgehaald uit den zee bodem, is op onderzoek uitgegaan, of ook verder in den omtrek grint zou zijn te vinden. De pogingen werden met goed gevolg bekroond, want ook op de Vliereede schijnt zich een uitge strekte grintbedding te bevinden. Reeds zijn er enkele ladingen van de nieuw ontdekte plek geborgen en op Texel aan wal gebracht. Doordien de grint van goede hoedanigheid is gebleken, wordt er op sommige Texelsbhe wegen reeds gebruik van gemaakt. Het lossen en vervoeren levert heel wat bediijvig- heid op. Uit het onderzoek in zake den dief stal vóór eenigen tijd bij den goudsmid Hamme, in de Korte Poten te 's-Gra- venhage gepleegd, wordt het volgende gemeld De diefstal is beraamd door een vroe gere dienstbode van den heer Hamme. Terwijl zij by dezen in betrekking was, raakte de sleutel van de straatdeur zoek, doch daar men meende geen reden tot achterdocht te hebben, werd na vruch teloos zoeken verder geen aandacht aan het feit geschonken. De gewezen dienstbode deelde haar plannen mede aan zekere Heskes en deze werd na eenig praten bereid ge vonden, zoodra de gelegenheid gunstig was, zijn slag te slaan. Op den Zon dagavond, waarop de diefstal plaats vond, zijn de ex-dienstbode, Heskes en een zijner kornuiten naar de Korte Poten gegaan. Met den indertijd ver loren geraakte sleutel hebben zij de deur geopend en terwijl de meid buiten op den „uitkijk" bleef, sloegen de man nen daarbinnen hun slag. In een half uur tijds hadden zij wat naar hun ga ding was bijeengeraapt en zijn toen naar de kamer hunner vrouwelijke me deplichtige gegaan, om den buit te deelen. Heskes heeft zijn deel van den buit te koop aangeboden aan den opkooper Gloude, doch daar deze geen geld had, ging hij naar Rotterdam, waar een zekere Visser woont, niet wien zijn dochter omgang hadV. hielp G. aan het noodige geld en toen werd de koop gesloten voor f 400. Eenige dagen later kreeg G. weder bezoek van H., die hem mededeelde, dat er nog zulk een koop te doen was. G. stelde zich weder in verbinding met V. en deze zorgde ook nu weer voor het noodige geld. Toen bleek, dat de bovengenoemde dienstbode was vertrok ken naar Bochum in Duitschland, waar haar minnaar woont, die daarheen was uitgeweken, omdat hij verdacht was van rijwieldiefstallen. Daarop werd de reis ondernomen naar Bochum, doch daar bleek, dat het tweetal weer was verhuisd naar Essen. Toen werd verder doorgereisd naar die plaats en daar ging het tweede derdedeel van het ge- stolene nu ook over in de handen van G. en V. voor de som van f 400. Het heen en weer trekken van G. en V. had de aandacht van de politie ge trokken, die naar aanleiding van de jongste groote diefstallen steeds een oog in 't zeil hield en die op de hoogte moet zijn geweest van het feit, dat de sleutel van de straatdeur tijdens het verblijf van de vorige dienstbode was zoekgeraakt en dat deze laatste sedert eenigen tijd naar Duitschland was ver trokken. Een inval ten huize van V. had tot resultaat, dat een groot gedeelte van het gestolene werd in beslag geno men. Visser werd daarop gearresteerd en vervolgens zijn aanstaande schoonvader Gloude. Bij het verhoor wezen zij Hes kes aan als dengene, die het gestolene te koop had aangeboden en ook deze werd toen weldra in verzekerde bewaring gesteld. Wel trachtte hij aanvankelijk te ontkennen, doch de bewijzen tegen hem waren te sterk, zoodat hij ten slotte door de mand viel. Behalve de gouden en zilveren hor loges en andere sieraden, is nog in be- slag genomen ten huize van Heskes een vrij groot bedrag aan bankpapier en specie. Omtrent den derden medeplichtige, die zich nog niet in handen der politie bevindt, duurt het onderzoek nog voort. Heskes is niet wat men noemt „een goede bekende der justitie" hij dreef een zaakje in borstelwerk aan het Kor ten bosch en handelde ook in oude rij wielen, die hij vooral opkocht, om ze te verhuren. Zoo kwam hij nu en dan in aanraking met Gloude, die een rij wielhandel dreef en wel eens zaken deed met Heskes. Daardoor kwam H. op het denkbeeld zijn deel in den buit aan G. te koop aan te bieden. Hij wordt tevens verdacht, ook meer te weten van de inbraken bij de heeren Goudsmit en Overstrijd. Mocht dit vermoeden be waarheid worden, dan zijn nog eenige opzienbarende arrestaties te wachten, daar men hier waarschijnlijk niet te doen heeft met een dievenbende in den gewonen zin des woords, doch met eenige personen, die meerendeels nog niet met de justitie in aanraking kwamen. Te Essen zijn gearresteerd Marie Vije, de gewezen dienstbode, die het plan van den diefstal beraamde, en haar minnaar J. van Deursen. Te hunnen huize zijn nog een groot aantal gouden voorwerpen en andere sieraden, van den diefstal afkomstig, in beslag ge nomen. Nagenoeg alle gestolen voor werpen zijn thans in handen van do politie. Volgens de H. Ct. heeft tevens het onderzoek uitgemaakt, dat verschillen de welgestelde, i f aagsche winkeliers, bij de bende betrokken, geheime onder- aardsche bergplaatsen hadden voor ge stolen goederen. Ge staat er versteld van, zegt het blad, als ge hoort, aan welke welge stelde burgers «leze bergplaatsen hoor den Maar hiervan kunnen we nog geen nadere bijzonderheden mededee- lea. Men vermoedt voorloopig slechts. Een voerman uit Rotterdam heeft zich bij de Delftsche politie beklaagd, dat hem nabij Overschie door kwartjes vinders zijn gouden vestketting is af gewonnen met het bekende kaartspel. De valsche spelers zijn natuurlijk niet gevonden. Te Dinteloord is tijdeus een hevig onweder de bliksem geslagen in een graanschuur van den landbouwer Kats. De schuur is geheel afgebrand. Assu rantie dekt de schade. Te Prinsland is de bliksem ingesla gen in het woonhuis van G. J. Huis en inboedel werden een prooi der vlam men. Te St. Nicolaasga is de veehouder J. Meijer door deu bliksem gedood. Ook te Bussuni ontlastte zich een zwaar onweder. Gedurende een 10-tal minuten viel een dichte hui van hagel- steenen, zoo groot als knikkers neder, welke groote schade heeft toegebracht aan de moestuinen en de boomgaarden. Vooral de vroege aardbeien in sommige tuinen hebben zeer geleden. Na een uur lag de hagel nog op som mige plaatsen. Van het afgeslagen jonge groen d6r boomen zijn yele wegen be dekt. Te Nieuwweerding, bij Assen, is tij dens het onweer de 15-jarige Q.t terwijl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2