Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ZIEKENVERPLEGING. Trouw als goud. Uitgever: L. 3. VEERMAN, Heusden. No. 2740. Woensdag 27 Mei. 1908. FEUILLETON. Urn VAN ALTfcW VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. die ik 't meest heb liefgehad, dat was mijn kianke; (de Genestet). Wanneer een onzer dierbaren ziek is, zullen wij volgaarne bereid gevon den worden, om waar het mogelijk is, hulp te verleenen en belangstelling te toonen. Alle pogingen zullen we in het werk stellen, om door zorgvuldige, welwillende verpleging en kleine atten ties den toestand van den patient dra gelijk te maken en het gevaar af te wendendoch niettegenstaande alle hulp middelen neemt helaas maar al te vaak de ziekte eene slechte wending, waar door de geliefde patient ons voor altijd wordt ontrukt. Bij dergelijken afloop zoekt men vaak troost in het denk beeld, dat men zich in het onvermij delijke moet schikken, maar het valt niet te ontkennen, dat in sommige ge vallen het treurig verloop der ziekte te wijten is aan gebrekkige kennis der ziekenverpleging, waardoor men juist andersom heeft gehandeld, als de be doeling was. Tot de voornaamste oorzaken eener verkeerde verpleging behooren voor zeker vooroordeel en zorg e- f loosheid} vooral het eerste speelt pen uiterst nadeelige rol. Onder het publiek heerschen n.l. /enkele meeningen, dat dit of dat scha delijk is voor zieken, b.v. het verwis selen van ondergoed, en hiertegen kan de geneesheer praten zooveel alg hij wil, gewoonlijk is het succes nul. Dit ▼ooroordeel berust geheel op gebrek aan kennis} de aangewezen weg ter bestrijding is dus, die kennis publiek te maken, en vooral de nadeelen aan te toonen, welke uit verkeerde maat regelen kunnen voortvloeien. In de overtuiging nu, dat bekendheid met ziekenverpleging van het uiterste be lang is, zoowel voor het individu als voor het huisgezin en de geheele maat schappij, zullen wij de meest belang rijke punten even aanstippen. Natuur lijk zijn er velen, die de verschillende voorschriften grootendeels weten, maar er is voorzeker ook eeu groote menigte, die er tot op heden weinig begrip van heeft. Het voornaamste van de ziekenver pleging, waarop wij het eerst de aan dacht willen vestigen, is de inrichting van de ziekenkamer. Gewoonlijk wordt voor iederen lijder de slaapkamer ook het ziekenvertrek, en daar is ook niets tegen, wanneer dan de slaapkamer ge- van ROBERT BUCHANAN. (30 Ofschoon een trotsch en eenzelvig man, in eenzaamheid levende en de menschen verachtende, had Douglas den rug willen krommen en zijn nek geplaatst onder den voet van een vrouw. En hoe meer hij zijn waardigheid als man had weggeworpen, door zoo te doen, des te sterker was in hem gegroeid het gevoel van voldaanheid. Er Destond geen daad van zelfvernedering waartoe hij zich, in zijn tegenwoordige ge moedsstemming, niet in staat zou hebben geacht. Maar nu en dan, als zijn gedachten hem voerden naar dien anderen man, dien hij niet kende, maar die met moedwillige hand zijn geluksillusie had verstoord en de bron van heil, dien hij zich gedacht had, in zijn wilde passiedroomen, vergiftigd, dan kwam een glimp van wraaklust en bloeddorst in zijn oogen; zijn haat en wraakdorst jegens Effi's verleider hielden gelijken tred met zijn medelijden en tee- erheid jegens zijn ideaal. Hij bedacht niet en hoe zou een man in Zijn omstandigheden dit ook hebben kunnen doen? dat het meisje met eigen heel alleen voor den zieke vrij is. Eu dit is in de meeste gevallen niet zoo, de gezonden gaan meestal in hetzelfde vertrek slapen, ja dikwijls nog in het zelfde bed. Ouders nemen vaak hun zieke kind bij zich in bed, deels uit gemakzucht, deels uit de overtuiging het kind hiermee voordeel te bezorgen. In plaats dat het kind rustig kan sla pen en zuivere lucht inademen, wordt het op deze wijze getracteerd op de uitgeademde bedorven lucht van vader en moeder. Bij besmettelijke ziekte is het zeer schadelijk, daar de kans op aansteking dan veel grooter wordt. Als eerste voorschrift voor het ziekenver trek geldt dus: de kamer alleen voor den patient. Bij het kiezen van het slaapvertrek dient er op gelet te worden, dat dit zoo gelegen is, dat er goede ventilatie kan plaats hebben, dat er licht kan door dringen, en dat de kamer ruim is. Gelukkig kunnen we zeggen, zijn er in onzen tijd al vele menschen, die veel zorg besteden aan hunne slaapgelegen heden, maar toch zijn er ook nog heel wat, die zonder te bedenken, dat ze het grootste deel van hun leven in dat vertrek doorbrengen, het slechtste plaatsje van hun woning inrichten om te slapen. Hoeveel menschen slapen er toch in alcoven met liefst alle deuren dicht! We behoeven toch in onze omgeving maar eens rond te zien, om te bemer ken hoe algemeen deze gewoonte nog is. Dan bestaat zelfs bij zeer klein behuisde menschen vaak de dwaze ge woonte, om er een „mooie kamer" op na te houden. Waar ditgeen bezwaar oplevert bij groote huizen, is het eenvoudig be lachelijk, wanneer men zoo'n domme in richting van de woning aantreft bij groote gezinnen, die slechts twee of drie ver trekken tot hunne beschikking hebben. Zoo'n „mooie kamer" wordt alleen op Zondagen en bij visite gebruikt, terwijl ze alle andere dagen bij elkaar gehurkt zitten in de bedompte, met eetlucht bezwangerde huiskamer. Yoor slaapge legenheid wordt vaak maar het eeu of andere hok gebruikt. En daar houdt men dan natuurlijk tijdens ziekte ook verblijf. Een gezond mensch heeft versche lucht noodig, wil hij rustig en prettig levenzit hij lang in huis of in stoffige atmosfeer, dan wordt hij gauw lusteloos, moe en zijn kleur verdwijnt. Het duidelijkst zien we dit bij mijn werkers, die heel weinig van de ver- sche lupht kunnen genieten. Een zieke heeft echter veel, veel meer behoefte aan zuivere lucht, daar dit een van hand een langen keten van leugen en be drog had moeten smeden, om hem en allen die haar omgeving uitmaakten in boeien te klinken en zelve vrij spel te hebben hij dacht er niet aan, dat zij, terwijl zij voor hem lief en hartelijk was en zich voordeed als zijn geestig, openhartig kame raadje, in het geheim een slang in haar hart koesterdel Zijn zedelijk onderschei dingsvermogen, zijn moreele tastzin, waren te zeer verstompt, om haar te zien, in het licht waarin zij behoorde te worden be keken meer nog, hij deed al het mogelijke, om haar lichtzinnigheid, die hem zooveel smart gebaard had, te vergoelijken. „Van het begin af is zij eerlijk tegenover mij geweest," aldus redeneerde hij. „Ik was haar vriend, haar makker, meer niet. Zij waarschuwde mij van den aanvang af, dat ik nooit meer van haar zou mogen verwachten, dan datgene, waarop een vriend aanspraak kan maken En tochEn toch het ware beter geweest, wanneer zij mij met vrede bad gelaten 1 Zij speelde een spel met mijn vriendschap voor haar, ofschoon zij wist, dat ik haar liefhad. Arm kindZij riep mij tot zich, zij kwam bij mij, met geen ander doel, dan om mijn arm hart nu en dan lafenis te geven, door haar tegenwoordigheid, en als zij harde woor den sprak, die mij ten bloede toe kwetsten, dan deed zij dit enkel en alleen, om mij te waarschuwen, geen ijdelehoopte koesteren." 'sMans kennis van de vrouwen was in derdaad zeer beperkt 1 Hij had maar twee types van vrouwen leeren kennen, de vrouw die braaf, trouw en zonder groote hartstochten is en haar leventje kalm leidt, en de vrouw diezich- de beste medewerkers is om te genezen. Zuivere lucht is van grooter belang dan alle medicijnen bij elkaar. (Slot volgt.) lluitenltMid. Daar het industrieels scheidsgerecht te Charleroi de mijnwerkers in het ongelijk heeft gesteld in eene kwestie van opgelegde boete, staat er een zeer scherp conflict op uitbarsten. Men verwacht elk oogenblik een algemeene werkstaking van de mijnwerkers aldaar. Sedert Vrijdag schijnt het in Zwit serland haast weer winter. De tempe ratuur daalde in 18 uur van 28 tot 4 graden Celsius. Op Rigikulm, Pilatus en Santis had men Zaterdag zelfs een paar graden vorst. Te Bern stond Zaterdagnamiddag te 2 uur het kwik in den thermometer nog slechts 2 graden boven nul en het sneeuwde er toen als midden in den winter. Vrijdagavond had men in midden- Zwitserland zware hagelslag, en daarop volgden, ook in het westen en het zui den van het land, sneeuwstormen, die groote schade hebben aangericht op de velden, in de bosschen, en aan telegraaf- en telefoondraden. De telegrafische ver binding tusschen verscheidene plaat sen werd verbroken, en de meeste trei nen kregen door de sneeuw aanzienlijke vertraging. Op sommige bergsporen moest de dienst worden gestaakt. Een later bericht meldt: Door den ontzaglij ken sneeuwval heeft Zwitserland millioenen francs schade geleden. De akkers bieden een schouw spel van verwoesting. Sedert Zaterdag avond is onafgebroken natte, zware sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen lag zij Zondag nog 30 en 40 cM. hoog. Duizenden vruchtboomen liggen aller wegen vernield op den grond en heele bosschen bestaan enkel nog uit gebogen en gebroken stammen. In de buurt van Luzern en Zug liggen honderden hoo rnen ontworteld of, tot twee meter hoog, gebroken neer. In de wijngaarden ligt de grond vol met jonge loten. De wijn oogst is in sommige streken volslagen vernietigd en de wijnstokken zijn voor jaren bedorven. De druk van de sneeuw heeft in parken en plantsoenen te Zurich ont zaglijke schade aangericht. Uren lang na middernacht hoorde men het in de oude linden en kastanjes kraken, alsof er slag werd geleverd. Lanen, die tien tallen van jaren oud zijn, zien er uit, of er granaten en kartetsen huis ge houden hebben. Het pak sneeuw op de draden van de telefoon en telegraaf heeft de palen omgeworpen en de draagtoestellen op zelve verkoopt, zonder aan iets te denken, zonder voor iets hart te hebben. En Effie geleek noch op het eene, noch op het an dere type. Hoe vaak had Douglas zichzelf en zijn eigen plompheid verwenscht en vurig ge hoopt het bevallig-doen, de elegante manie ren van een Arthur Lamont de zijne te moge noemen. Geen luitenantje, met aan komend kneveltje, had in die dagen zóó dikwijls voor den spiegel gestaan, als de stoere Laird o' Douglas. En altijd was het resultaat van zijn waarnemingen geweest, dat hij over zijn eigen verschijning onte vreden was. Zijn lichaamssterkte en levens kracht hadden hem zelfs mishaagd. Want altijd had hij begrepen wanneer hij Effie had gesproken of gezien, dat hij haar niet bekoord had. Het was hem steeds duide lijker geworden, dat al zijn toewijding ij del zou blijken te zijn, vergeleken bij de aardige maniertjes, van de een of anderen mode gek, die de kunst verstond, om op te zitten en pootjes te geven. Zoo is het, zoo was het, en zoo zal het wel altijd blijven. Toen hij een uur later weer binnenkwam zag hij, dat Elspeth het kind had meege nomen. Effie zat nog op dezelfde plaats, en sluimerde. Meenende, dat zij hem niet had hooren komen, wilde hij op zijn teenen teruggaan, maar zij sloeg de oogen op en weerhield hem. „Neen, ik slaap niet," zeide zij, meteen glimpje van haar vroegeren glimlach. „Ik zat te denken over hetgeen u mij zoo even gezegd heb. Ik geloof niet, dat erin de heele wereld één man te vinden zou de daken ontwricht. Er zullen dagen voorbijgaan, voor de verbindingen her steld zijn. Uit alle hooggelegen plaatsen meldt men, dat er lawines zijn neergekomen Er zijn tal van menschen bij gewond. Sedert 1865 heeft men daar zulk een sneeuwramp in dit jaargetijde niet be- leefd. De New-Yorksche Sun verneemt uit Oakland de plaats tegenover San Francisco aan de Baai dat daar Zaterdag een afschuwelijk ongeluk is gebeurd. Met een bestuurbaren lucht ballon, den „Great Morell" werd te Berkeley, vlak in de buurt, een op stijging uitgevoerd. De „Morell", een reusachtig gevaarte, nam in het schuitje zestien passagiers mee. Op een hoogte gekomen van ongeveer ca. 100 M. barstte het hulsel van den ballon. Na eerst een meter of vijf-en- twintig met matige snelheid te zijn gedaald, begon de vernielde ballon steeds sneller te vallen. Van de zestien menschen in het schuitje bleven er zeven op de plok dood de overigen werden zwaar gekwetst. De correspondent van de New York Herald, die hetzelfde ongeval vermeldt, beweert, dat geen personen bij de ramp zijn omgekomen, maar dat alle zestien zwaar gewond zijn. De „Daily Express" heeft telegram men uit Parijs en Keulen, volgens welke de politie en diplomatie te Ber lijn, Parijs en Londen in de weer zijn, om een met haren minnaar weggeloo- pen prinses van den bloede te zoeken, die te Londen in het huwelijk wil treden. Volgens een gerucht, is het een Oostenrijksche aartshertogin, 25 jaar oud. Een ander bericht luidt: De weggeloopen prinses, naar welke gezocht wordt is, volgens de Zeit, prin ses Amalia van Fürstenberg, een schoon zuster van prins Max van Fürstenberg. Zij zou Zaterdag met den gewezen lui tenant Koezian Weenen verlaten hebben en zich naar Engeland hebben begeven om daar met Koezian te trouwen. Tegen Ray Lamphere, den opzichter van de hoeve te Laporte, in Indiana, is rechtsingang verleend wegens het vermoorden van vrouw Guiness en hare kinderen, het in brand steken van hare hoeve en het vermoorden van haren eersten echtgenoot. De Etoile Beige meldt, dat de ver beterde lijst van het spoorwegbestuur betreffende de ramp bij Contich (zie ons vorig no.) 36 dooden en 132 ge wonden opgeeft. Opnieuw komen uit Roemenië be richten overjodenvervolgingen. Ditmaal zijn, die u gelijktdat weet ik, nu het te laat is. Geloof mij, als de tijd terug kon rollen en mij opnieuw kon maken tot een vroolijk, onschuldig meisje, dan zou ik beter weten, wat mij te doen stond. Maar niettemiD ben ik u dankbaar, dank ik u van ganscher harte." Terwijl zij sprak was de droeve lach, die zoo lang op haar gezicht gezeteld had, weg gevaagd en heete tranen rolden over haar vermagerde wangen. Bevende stak zij hem haar magere, blanke hand toe. Hij drukte die innig in de zijne. „En dus neem je mijn voorstel aan vroeg hij. „Neen" luidde haar antwoord; „neen dat niet. Ik heb u al te veel onrecht aan gedaan, om ook dit nog op uw hoofd te laden neen, zelfs niet terwille van het kind." „Maar waarom dan niet? In Godsnaam, waarom niet?" „Omdat het zou zijn: de eene zonde op de andereomdat ik zoodoende, u zou ver nederen, zonder te helpenen omdat omdat ik den man liefheb, die van mij gemaakt heeft, wat ik ben.'" „Hij heeft je verlaten, Effie. Heb je me niet zelf gezegd, dat hij geen plan heeft, om je in je eer te herstellen?" „Ja, en ik wist vooruit, dat hij dat nooit zou kunnen doen. Ik heb geen recht, om door u beklaagd te worden, Mr. Douglas. Ik heb met open oogen mijn ongeluk tot mij geroepen, met eigen wil. Er is geen sprake van misleiding, van verbroken beloften, van bedrog of iets van dien aard. Ik hield veel van hem en ik haatte een andere vrouw, dat via Weenen. Tal van joodsche families worden verdreven. In Bivolari kregen bijna alle joden, die geen onroerende goederen bezitten, een uitwijzingsbevel en ze bevinden zich dientengevolge in een wanhopigen toestand. Door invloed rijke tusschenkomst is het gelukt voor- loopig een korten termijn van uitstel voor de uitgewezenen te verkrijgen. Maar wanneer niet spoedig van gezaghebbende zijde zeer nadrukkelijke vertoogen ter bevoegde plaatse worden ingediend, dan worden tal van families met den onder gang bedreigd. Naar Reuter uit Calcutta seint, zijn er Zondagochtend vroeg te Howrah aan het station twee bommen gevonden in een reizigerswagen van een trein, die er pas aangekomen was. Ze lagen onder de bank. De bommen waren gevuld met picrinezuur. Daarbij lagen nog blikken trommels, die ook helsche werktuigen bleken te bevatten. Zaterdag seinde Reuter uit Mombasa, dat er in de provincie Oesoga, in Oegan da, hongersnood heerscht en er al ruim 4000 menschen aan zijn bezweken. De Engelsche regeering voedt er een 50,000 inboorlingen. Men verwacht nog meer ellende in de eerste paar maanden, want de oogst is geheel mislukt. John P. Holland, te New-York, d« uitvinder van de onderzeesche booten, werkt op 't oogenblik aan een bestuur baren luchtballon, dien hij in vijfjaar denkt klaar te krijgen. Hij rekent, dat zijn ballon een snelheid zal krijgen van ruim 160 kilometer in 'tuur, en dat hij er mee in 30 uur over den Atlau- tischen Oceaan zal kunnen reizen In de Hongaarsche stad Kecskemet zijn Zondagochtend te tien uur drie achtereenvolgende aardschokken en een half uurtje later vier nieuwe schokken gevoeld. De bevolking vluchtte doode- lijk verschrikt uit kerken en huizen. Meer dan honderd schoorsteenen zijn ingestort. In vele muren ontstonden scheuren. Bladen te Petersburg deelen mede, dat China 5000 man troepen uit Kirin naar de Koreaansche grens heeft gezon den. Het zou hier gelden, te waken tegen eventueele machtsoverschrijding van Japanschen kant. Aan het station te Cannes is een man aangehouden, die beproefd had, in den exprestrein van Monte Carlo naar Parijs twee reizigers te chloroformisee- ren en te berooven. Hij maakt deel uit van een internationale dievenbende, die geregeld op en neer reist. was alles. Die andere vrouw is nu met hem getrouwd." Zij hield plotseling op, want zij begreep, dat zij haar geheim verraden had. „Arthur Lamont 1" riep hij uit. Zij keek hem aan, verschrikt, ontsteld j en toen bedekte zij zich het gelaat met de handen, hartstochtelijk snikkende. Met gebalde vuisten, de tanden op elkander geklemd, stond hij daar. „Dus Arthur Lamont I" herhaalde hij. „Ik heb het wel vermoed. Arthur Lamont! Weet je het al? hij is terug,gisteren avond is hij thuis gekomen op Castle Lindsay." „Gisterenavondherhaalde zij, door haar snikken heen,, met een kreet van verbazing. „Ja Hij is er en ik ga hem opzoeken." Maar toen hij een beweging maakte, om heen te gaan, terwijl zijn oogen van haat en wraakzucht gloeiden, strekte zij baar beide handen uit, om hem terug te houden. Hij bleef een oogenblik besluiteloos staan en hun oogen ontmoetten elkander. „Doe het niet!" smeekte zij. „Ik zeg u immers, dat Arthur geen schuld heeft. Ik hield van hem, ik dacht, dat hij, terwille van mij, zijn engagement met i Lady Bell verbreken en mij tot zijn vrouw zou maken. Het was alleen mijn bedrijf. niet het zijne. O, toe, beloof mij, Mr. Douglas, dat ge hem met rust zult laten." „Ik beloof niets, totdat ik hem gezien en gesproken zal hebben." „Wat zal u dit baten? Niets! Ik weet. dat hij mededelijden met mij heeft; m.*ar hij kan niets doen, om mij te helpen. Niemand kan mij helpen, niemand Naar het Engelsch, Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1