Te Berlijn heeft men eindelijk een brandstichter gepakt. Het is de nacht wacht Joseph Sytkowski, die in dienst was van een coöperatieve vereeniging van huis- en grondeigenaars in het hooge Noorden van Berlijn. Nergens kwamen er zooveel zolderbranden voor als in zijn wijk, in de laatste maan den 25, waaronder ettelijke groote bran den, die alle tusschen twee en vier uur 's nachts uitbraken. Sytkowski had herhaaldelijk een premie gekregen voor het eerste brandalarm, en de vereeni ging, in wier dienst hij was, had hem menigmaal voor zijn ijver in het ont dekken van branden lijk beloond. De fijne neus, dien Sytkowski voor brand lucht had, verschafte hem een aardigen duit aan bijverdienste, waarmee hij, na van zijn nachtdienst uitgeslapen te zijn, goede sier maakte. De politie kreeg ten slotte argwaan, en toen er voldoende aanwijzingen voor zijne schuld bijeen waren, liet zij hem, Zaterdag, in hechtenis nemen. Er was namelijk den 8sten dezer weer brand geweest in een stal in de Soldiner Strasse. Het dadelijk ingestelde derzoek van de brandeommissie bracht at, dat de brand alleen gesticht kon zijn van een erf uit, waar eenige kwade waakhonden rondliepen. Sytkowski moest op dat erf, om de zooveel uren, zijne aanwezigheid aangeven op een controle-klok en de honden kenden hem zoodoende goed en sloegen niet voor hem aan. Dezen brand, en een nderen die veertien dagen van te voren op dezelfde plaats uitbrak, had de brave nachtwaker het eerst ontdekt en aan de brandweer gemeld. Bij een huiszoeking te zijnent heeft men o. a. een stuk van een broek ge vonden, overeenkomende met een an der stuk, dat, met petroleum gedrenkt, dienst had gedaan, om een van de branden in het Noorden aan te steken. Achteraf is uitgekomen, dat er een groot aantal kleine brandjes in de wijk van den nachtwacht zijn voorgekomen, die zoo spoedig gebluscht werden, dat de politie en de brandweer er niet in gemengd werden. Van Moelai Hafid wordt bericht, dat hij aan vernietiging prijs geeft al wat hij in het paleis van Fes aantreft aan voortbrengselen der moderne bescha ving. Walter B. Harris, de bekende journalist, die Marokko kent en Fes kent, schrijft een ingezonden stuk in de Times, om er op te wijzen, dat men niet al te zeer moet zuchten over de barbaarschheid van Moelai Hafid, die de voortbrengselen van moderne be schaving in het paleis van Fes vernie tigt. Als men weet, schrijft Harris, waaruit die voorraad bestaat, die door Moelai Hafid wordt opgeruimd, dan zal men Hafid er niet enkel in Ma rokko maar ook in Europa om prijzen. Hafid vernietigt den prullewinkel, die voor een belangrijk deel de oorzaak is van den val van zijn broeder. En dan gaat Harris opnoemen wat er al zoo aan moderne beschaving te vinden is in het paleis te Fes: een verzameling kapotte en verroeste automobielen wegen zijn er niet in Marokko; een stal vol onklare fietsen; een atelier, van onder tot boven volgepakt met fo tografeertoestellen en wat daarbij past, alles kapot; een door de mot geteis terde galakoets; ledikanten van spie gelglas een lift, nooit aangebracht een uitgebreide keuken-inventaris, be rekend op keukenkachels die met kool worden gestookt een brandstof, die in Fes niet te krijgen is; een gewel dige verzameling biographische opna men, zoo onfatsoenlijk, dat ze in Lon den zeker niet vertoond zouden mogen worden kasten vol onzinnige unifor men; magazijnen vol gebroken mecha nisch speelgoed; een drukpers, die op een tennisveld is gezet in de open lucht, half in de grond gezakt door zijn zwaarte, en waar verder niemand naar heeft omgekeken mijlen behang selpapier, dames-onderkleeren en kunst- haar, piano's, draaiorgels, speeldoozen en duizend andere nuttelooze aardig heden, gebroken, verroest, vermolmd, verteerd door vocht en ratten, het al overtrokken met spinnewebben en on der een deken van stof. In dien rommel heeft Abd-el Azis de opbrengst der belastingen gestoken, terwijl het volk hongerde in de straten. Laten we blij zijn, zegt Harris, dat Moelai Hafid schoonmaak houdt in het paleis van zijn voorganger. Volgens een bericht uit Konstanti nopel is er onder de troepen in Mona- stir een muiterij uitgebroken, die ge acht wordt niet zonder belang te zijn. Ongeveer een 1000 manschappen eischen ontslag en gaan zich aan gewelddadig heden te buiten. Vier soldaten in de kazerne werden zwaar gewond. In politieke kringen te Sofia spreekt men van zeer gespannen betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije. De Bul- gaarsche pers is, zooals men weet, al een heel tijdje aan het stoken teg n Servië. Maar nu moet ook de diploma tie er bij betrokken zijn. De Bulgaar- sche regeering, zoo zegt men, heeft krachtige vertoogen ingediend bij het Servische kabinet om een einde te ma. ken aan de wandaden der Servische J zoodat het er met den schrik en een nat benden in Macedouië. De anti-Servische beweging in Bul garije dreigt gevaarlijke afmetingen te zullen aannemen. Voortdurend worden vergaderingen gehouden, waarin ver zet wordt aangeteekend tegen de ver volgingen, waaraan het Bulgaarsche element in Macedonië van de zijde der Serviërs is blootgesteld. Er loopen zelfs geruchten, dat er in Bulgarije plannen bestaan om alle Serviërs uit het vors tendom uit te wijzen. De Engelsche bladen melden, dat er Zondag bij de betooging van de stem rechtvrouwen in het Hyde Park te Londen, eenige wanordelijkheden zijn voorgekomen, waarbij een dertig men- schen gewond zijn. Baldadige lieden vielen de spreek sters telkens in de rede en trachtten de spreekgestoelten te vermeesteren, wat hun niet lukte. De kranten zijn het erover eens, dat de monsterbetooging alleen als vertoo ning indrukwekkend is geweest, maar dat de bijeenkomsten om de spreeksters heen mislukten. Het Ilongaarsche dorp Maszyad, in het comitaat Komorn, is door een zwa- ren brand geteisterd; 450 huizen zijn in de asch gelegd, daaronder de kerk, de school, de pastorie en het raadhuis. Aan de Journal des Débats wordt uit Rome geseind dat Nasi, die van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger ver vallen was verklaard, te Trapani met een verpletterende meerderheid herko zen is. Volgens een bericht uit Madrid is gis teren de koningin weder van een jon gen bevallen. Dinsdagmorgen in de vroegte werden het gebouw der Nationale Vergadering en de aangrenzende moskee te Tehe ran omsingeld door Kozakken en andere soldaten, die het parlement sommeer den, eenige personen, die de Sjah in handen wilde hebben, uit te leveren. De Nationale Vergadering weigerde aan deze sommati gehoor te geven. Eenige leden van een politieke club begonnen toen op de kozakken te schie ten, van wie enkelen werden gedood. Om negen uur trokken versterkin gen met geschut uit het kamp buiten de stad Teheran binnen. Het vuren hield aan tot ongeveer 10 ure. In de buurt van Hemphill (Texas, V. St.) zijn j.l. Zondagavond 9 negers gelyncht als wraakneming voor een moord, gepleegd op twee blanken. Van de negen gelyncliten werden er vijf te zamen aan één boom opgeknoopt. Blanken en negers hebben zich van wapenen voorzien. Men vreest voor ge vechten. Uit Rome wordt aan de Temps ge seind: Daar de bevolking van het Ca- labrische dorp Ollvadi tevergeefs aan de regeering verzocht had de bij de onlangs plaats gehad hebbende aard bevingen verwoeste huizen te doen op bouwen, stond zij op en viel het ge meentehuis aan. De karabiniers werden met steenen bestookt, waarop zij vuur gaven. Er zijn drie dooden en tien ge wonden gevallen. Een karabinier is zwaar gewond. Om dezelfde reden hebben, naar ge meld wordt, onlusten in de provincie Cosenza plaats gehad. pak afkwam. WERKENDAM. Morgenavond te kwart voor acht hoopt de Raad onzer gemeente te vergaderen. Op het convocatiebiljet ko men voor de volgende punten 1. Af- en overschrijving begrooting 1907. 2. Besluit tot het instellen eener veemarkt. 3. Benoeming gemeente-geneesheer. 4. Ge meenteverslag 1907.5. Adres Gereformeerde kerk. 6. Onafgedane stukken. 7. Vaststel ling kohier hoofdelijken omslag. De Wel Eer w. heer J. Osinga, predi kant der Ger. Kerk B alhier, is beroepen naar de Ger. Kerk te Aalsmeer. SLEEUWIJK. Door Z.Excell. den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant is tot buitengewoon veld wachter in deze gemeente benoemd de heer G. Vos PGzn., alhier. In de plaats van wijlen den heer H. v. d. Pol, is tot notabel bij de Ned. Herv. kerk alhier benoemd de heer P. Ippel. J.l. Vrijdag heeft de heer .J. Visch, na met goed gevolg het kerkelijk voorbe reidend examen te hebben afgelegd, te Utrecht zijn voorstel gedaan. De middaggodsdienstoefening in de Geref. kerk alhier, zal gedurende de zomer maanden in plaats van te 2 om 6 uur aanvangen. x MEEUWEN. A.s Zondagvoormiddag half tien zal alhier in de Hervormde kerk eene predikbeurt worden vervuld door den heer H. Couvée, cand. t. d. H. Dienst. DOEVEREN. Zondag 28 Juni zal in onze Hervormde kerk eene predikbeurt worden vervuld door ds. J. J. van de Pol van Meeuwen. VEEN. Een begin is reeds gemaakt met het rooien der nieuwe aardappelen, doch er schijnt nog weinig kooplust te be staan, daar ze in de steden niet erg ge vraagd worden. Maandag werd met be stemming naar Rotterdam circa 100 H.L. verkocht, zoogenaamde „schoolmeesters". Er werd besteed tot f 4.per H.L. tellen veel aanhangers van de secte der Satrija, overal aansporend tot ver zet. In de Ommelanden van Padang wordt een begin van onrust waargeno men. Tevens seinde die correspondent nog Toengkoe Banta, een zoon van Ben, met verscheidene onderaanvoer ders en honderd volgelingen, hebben zich bij Meuke bij kapitein Scheepens gemeld. Zeven achterladers werden ingeleverd. De red. teekent bierbij o. a. aan: Kapitein Scheepens vertrok den 30sten April j.l. met een mobiele co lonne naar de Tapan Toean-streek om den onverzoenlijken en on vindbaren Toengkoe Ben Blang Pidië op te spo ren. Dat staat, in een terrein als dn ar wordt aangetroffen, haast gelijk met het zoeken van een naald in een hooi berg. Toengkoe Ben zorgde daaren boven voor uitstekende veiligheids maatregelen. Voeg hier nog bij, dat hij zich nog steeds in een groot ontzag onder de bevolking mag verheugen, en men zal begrijpen, dat een dergelijk hoofd met aanhang haast onvindbaar is. Die Toengkoe Blang Pidië, die zich, zooals uit een onderschepten brief aan een der andere bendehoofden bleek, plaatsvervanger van den sultan van Atjeh noemt, behoefde niet te vreezen, dat de bevolking hem zal verraden. Het bericht, dat het Scheepens ein delijk gelukt is de benden aldaar het zoo benauwd te maken, dat zij zich voor een groot gedeelte onderwierpen, is de bekroning van veel taaie inspan- ning. Meuke is een door zijn pepertuinen bekend landschap in Tapa Toean. Binnenland. Bij een ongeluk in de kolenmijnen te Saint-Etienne zijn negen mijnwerkers omgekomen. De slachtoffers zijn gestikt. Er was al een dag of veertien brand in de mijn. Om den brand te beperken en te blusschen waren er muren opge richt ter afsluiting van gangen. Een der galerijen was afgesloten met twee ijzeren deuren. Nu waren er in de laatste dagen scheuren gekomen in de scheids muren, en in dan nacht van Zondag op Maandag waren twee ploegen mijn werkers in de weer om die scheuren te herstellen. Vermoedelijk hebben deze mijnwerkers, toen zijn 's-morgens om vier uur met hun arbeid gereed waren, de twee ijzeren deuren open-j gedaan, die de galerij waar zij werkten j scheiden van het gebied waar dej brand is. Uit de gangen achter de deuren is toen een zwaar met koolzuur bezwan- gerde atmosfeer op de galerij gekomen. De mijnwerkers hebben nog tijd gehad de ijzeren deuren te sluiten, maar zij hebben ze niet volkomen gesloten. De ploeg mijnwerkers, die Maandag morgen afdaalden, heeft de lijken ge vonden. Een der negen mannen van de nachtploeg was nog in leven, maar ook deze stierf na korten tijd. Plaatsellik Nieuws. HEUSDEN, 24 Juni. j Dinsdagmiddag geraakte het dochtertje j van C. K. alhier, dat op een der steigers aan de Prins Hendrikkade aan het spelen was, te water. Gelukkig werd dit opgemerkt door een schippersknecht, die het kind I weer spoedig op het droge wist te brengen^s De Staatscourant van Maandagavond bevat het volgende bericht: Blijkens een uit Nederlandsch-Tndië ontvangen telegram duurt de gisting onder de bevolking te Sumatra's West kust voort en breidde zij zich uit tot de Ommelanden van Padang. De toe stand in de onderafdeeling Oud-Agam (Padangsche Bovenlanden) is iets rus tiger en ook elders kwam het niet tot veel dadelijkheden. Nabij Padang Pandjang (Padangsche Bovenlanden) vonden enkele gevechten plaats, waarbij wij twee dooden en twee gewonden en de aanvallers een doode bekwamen. Het station te Loeboek Aloeng (Pa dangsche Benedenlanden) is Zondag avond (21 dezer) door het person 3el verlaten en ward daarna van binnen vernield. Heden kwam een patrouille aldaar in gevecht met de bevolking, die vijftig dooden achterliet. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde De telegrafische gemeenschap met Padang is twee etmalen verbroken ge weest, doch nu hersteld. De toestand op Sumatra blijft ernstig. Te Padang Padjang werd een hevig straatgevecht geleverd, waarbij drie militairen gesneuveld en gewond zijn. Het aantal dooden door den vijand hierbij beloopen is niet bekend. Veel dooden vielen aan 's vijands zijde bij de vernieling van het station Loeboek Aloeng. De vluchtenden laten in het wit gekleede voorvechters liggen om tot wraakneming aan te sporen. Fort de Koek zond heden een detache ment naar Manindjoe. Te Padang is het rustig. Kaja Tanam werd afgeloopen. De majoor van den generalen staf De Greve is naar Padang vertrokken. Het eerste en achttiende bataljon in fanterie staan gereed om zoo noodig onmiddellijk naar Padang te vertrekken. Het bestuurshoofd van Priaman heeft een stoomschip verzocht om de Euro- peesche gezinnen af te halen. Tapan en Indrapoera zijn grooten- deels afgebrand, men vermoedt tenge volge van brandstichting. Dezelfde correspondent seinde Dins dag: Ter Sumatra's Westkust was het gis teren uiterlijk rustig. De meeste kam pongs langs de spoorlijn Loeboek Aloeng-Kajoe Tanam zijn echter nog verlaten. Te Fort van der Capellen betaalde de bevolking ruim f 20,000 aan belas ting, zijnde meer dan de helft van den aanslag. Een later van dien correspondent ontvangen telegram luidt (Officieel.) Gouverneur Heckler ge lastte streng toezicht te houden op de wapensmederijen. De bevolking in Oud-Agam begint weer de te velde staande padi te snij den. Priaman, Kamang, Batipoe en X Kato De automobiel van den burgemeester van Bennebroek, den heer Zubli, heeft aldaar den werkman Van der Linden overreden, dieoogenblikkelijk dood was. Het voorstel van den Amsterdam- schen Bondsraad om f 100,000 uit de kas beschikbaar te stellen tot uitkee ring aan de werklooze diamantslij peis werd bij referendum goedgekeurd. In totaal werden 6943 stemmen uitge bracht; vóór uitkeering verklaarden zich 6443 leden, tegen uitkeering 405, terwijl 64 blanco- en 31 stemmen van onwaarde werden uitgebracht. Verder had bij referendum stemming plaats over het voorstel van den Bonds raad tot intrekking van het verbod om eigen werk te maken. Aan deze stem ming namen 4339 leden deel. Het klei nere aantal uitgebrachte stemmen vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat niet alle leden over dit voorstel moch ten medestemmen, doch slechts zij die daarbij rechtstreeks belang hebben, zijnde de brillantwerkers. Vóór intrek king van het besluit stemden 1349, te gen intrekking 2898 leden; voorts werden 68 blanco-stemmen en 24 van onwaarde uitgebracht. Het /erbod om eigen werk te maken in de brillant- branche, blijft dus gehandhaafd. Herhaaldelijk verdween te Apeldoorn aan het station van de Hollandsche Spoor geld uit pakjes. Gisteren werd weder een pakje vermist. De vermoe delijke dader, een staüonskruier, is tij dens het ©nderzoek der politie gevlucht. Naar men uit Bergen-op-Zoom aan de 's H. b. Cl. meldt, is de voetbalspe ler v. d. B., die Donderdag bij een wedstrijd van V.I.O.S. tegen Victoria te 's-Hertogenbosch een schop tegen den buik kreeg, zoodat zijn dikke darm scheurde, in het gasthuis te Bergen- op-Zoom overleden. De overledene was voorzitter van V.I.O.S. Deze club is ontbonden. Maandag is op de suikerfabriek „Hol- landia" Ie Gorinchem een oppassend werkman, R. v. d. Berg, gehuwd en ongeveer 60 jaar oud, bij het laden van schuimaarde, daaronder bedolven, door dien eene groote hoeveelheid kwam afschuiven. De ongelukkige was spoedig overleden. De vier veroordeelden in de Zeister moordzaak, v. V., v. E., O. en K., zijn van hun vonnis in hooger beroep ge komen. Ook de officier van justitie heeft ap pèl tegen het vonnis aangeteekend. Te Blijham (Gr.) viel Zaterdag een kindje van den bode Groothuis met een griffel in de hand. De griffel drong in het hoofd, het kind moest geopereerd worden. De toestand is zorgelijk. Te Scheveningen is aan het strand tegenover de kustbatterij het geheel ontkleed lijk gevonden van een onge veer 40-jarig persoon. Dadelijk werd beproefd, de levensgeesten op te wekken, doch dit bleek vergeefsch te zijn. De kleeren van den verdronkene werden op eenige minuten afstands aan het strand gevonden, zoodat het vermoeden gewettigd is, dat de ongelukkige bij het baden is omgekomen. Men meldt uit Assen: De rechtbank alhier veroordeelde den 51-jarigen ontslagen vader Frans H. van het Hervormde Weeshuis alhier, wegens schaking van een 17-jarige ver pleegde tot 2 jaar en Hendrik B., 16 jaar, te Westerbork, wegens mishande ling met doodelijken afloop van den 17-jarigen R. Kinds, tot V/3 jaar ge vangenisstraf, beiden met aftrek der preventieve hechtenis. Zondagmiddag is de kras A. S., wo nende op den Schiedamschendijk, door eenige bootwerkers in de Nieuwstraat, nabij de Noordblaak te Rotterdam, aan gevallen. Onder allerlei bedreigingen ging men hem te lijf onder het toe brengen van stompen en slagen. De kras A. S., wiens woning op den Schiedamschendijk men in de dagen der Calandstraters reeds eenmaal, onder het lossen van revolverschoten, met geweld trachtte binnen te dringen, loste nu met zijn revolver een schot in de lucht om zijn aanvallers schrik aan te jagen en nam daarna de wijk in een polittebureau, waar hij van het voorgevallene kennis gaf. Het schieten deerde niemand. Een dienstmaagd te Zierikzee liet Zaterdagmorgeii een akertje in een wel put vallen. Een droogstok werd van den zolder gehaald om het akertje er uit te halen. In plaats echter van het akertje, kwam er een kinderlijkje te voorschijn, dat onmiddellijk omhoog werd geheschen. Een dienstmaagd, die vroeger ter plaatse gediend had en tegen wie nu sterke vermoedens gerezen waren, in de maand April heimelijk bevallen te zijn, werd door de politie aangehouden en heeft voor den commissaris het feit harer bevalling bekend, maar verklaard, dat het kind, een meisje, levenloos ter wereld kwam. Maandagmorgen haalde de heer B. uit de Javastraat te Amsterdam van de Twentsche Bank f 500. De 70-jarige oude heer begaf zich daarop even naar het urinoir op het Singel. Toen hij dit wilde verlaten, traden eenige personen op hem toe en drongen hem onder voorgeven zich te moeten absenteeren, op zijde. De oude heer vermoedde geen kwaad, doch thuisgekomen vermiste hij de f 500. De politie, onmiddellijk met het gebeurde in kennis gesteld, heeft hedenmorgen dadelijk alle maaJ regelen genomen om de daders op sporen. Men vermoedt hier te doen t hebben met een aantal kerels, die t hun beroep van maken personen d banken bezoeken „af te leggen", d. w z. wanneer zij de kans schoon zien en het een zwak persoon geldt hem te berooven. Een merkwaardig geval van verduis tering is in de kazerne van de vesting- artiPerie te Utrecht aan het licht ge komen. Langs een omweg was het den autoriteiten bekend geworden, dat een kok, die belast was met het bereiden der kazerne-menage, daarvan hoeveel heden verduisterde en deze in handen speelde van vrouwen, die in de kazerne dagelijks de aardappelen kwamen „uit- pitten", een werkje dat door haar werd verricht, als ze de aardappelen geschild in de keuken ontvingen. Een vrouw, afgunstig op het voordeel, dat deze „pitsters" aldus genoten, bracht door gebabbel de zaak aan het roerende leger-autoriteiten namen de politie in den arm, om zoo mogelijk de verdachte personen op heeterdaad te kunnen be trappen. De „pitsters" werden door eenige agenten aan den ingang der kazerne opgewacht, toen zij na afloop van hun dagelijkschen arbeid naar huis dachten te gaanonmiddellijk fouilleering bracht de kazerne-keuken in miniatuur aan het licht. Onder haar kleeding verbor gen droegen de vijf aangehouden vrou wen, koffie, bruine boonen, meel, aard appelen, suiker en meer dergelijke artikelen voor dagelij kseh gebruik met zich mede; maar nog grootere oogen zette men op, toen ten slotte twee bal len gehakt voor den dag kwamen, die bestemd waren geweest voor een tafel van 40 soldaten maar en passant met de boonen en de aardappelen uit de keuken waren verdwenen, om hun intrée te doen in vijf woningen elders in de stad. Ondervraagd, verklaarden de vrouwen, dat zij alles hadden gekregen van den militairen kok, die daarop in hechte nis werd genomen, terwijl tegen de „pitsters" ter zake van heling proces verbaal werd opgemaakt. De zaak is thans in handen der jus titie. De opvarenden van de sleepboot Union, waarvan de stuurman als ver dacht aan pokken te lijden naar de Darak aan de Maashaven te Rotterdam werd overgebracht, zijn uit de obser vatieinrichting ontslagen. Een brutale inbraak op klaarlichten dag is gisteren gepleegd ten huize van den heer A. L. de Greeuw, rentenier, wonende Ter Haarstraat 4, boven, te Amsterdam. Te half elf had hij zijne woning ver aten, en was op he bovenhuis niemand meer tehuis. De buren wisten dit, en waren dan ook zeer verwonderd tegen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2