Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Water als geneesmiddel. Trouw als goud. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 27SO. Woensdag 1 Juli. 1908. FEUILLETON. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Het zou ons niet verwonderen, als menig lezer bij het zien van boven- staanden titel twijfel voelt oprijzen of de waarde van wateraanwending voor den mensch wel erg groot is. Immers er wordt tegenwoordig zooveel ge schermd met waterkuren, koude of warme, en het effect is grootendeels zeer middelmatig. Dit is eenvoudig het gevolg van onoordeelkundige toepassing.1 Er is een tijd geweest, dat iedere kwaal werd behandeld met eene koude douche. Onmiddellijk staat ons hierbij de naam van een wijd en zijd bekend Duitscher voor den geest, nl. dien van pastoor Kneipp. Deze is de man geweest, die, nadat Priessnitz, de eenvoudige land bouwer uit Silezië, in de 18e eeuw toe vallig het nut ondervonden had van een vochtig verband, in de 19e eeuw de koud watergeneeswijze tot een ongekende beroemdheid heeft gebracht. Door de bovenmatige toepassing bij alle mogelijke ziekten is de methode echter in discre- diet gebracht. Een lijstje van gevallen, waarvoor op één spreekuur de waterkuur jerd aangeraden, geeft 76 verschillende ikten aan. Het is niet moeilijk in te zien, dat ior het water op al dat verschillende (jden geeu goede invloed werd uitge oefend. Een hoofdzaak, die vergeten werd, en toch het meeste gewicht in de schaal legt, is, wat men wil bereiken met de waterbehandeling. Waar deze vraag door de geheele geneeskunde zich voorop dringt, des te meer doet zij het hier. Zij hangt ten nauwste samen met een andere vraag, n.l. welke invloed oefent koud water uit op net mensche- lijk lichaam. Het aangrijpingspunt voor waterkuren is in hoofdzaak de huid, met zijne verschillende functiesaf scheiding, afkoeling, gevoelszintuig etc. Deze functies staan met elkaar in ver band, alle prikkels, die de gevoeligheid vergrooten, vermeerderen de hoeveel heid bloed in de huid en omgekeerd. Nu verhoogt warm water plaatselijk de gevoeligheid, den bloedrijkdom, doch is het weg, dan treedt spoedig de oor spronkelijke toestand weer in. Koud water doet heel anders, eerst vermin dert het de functie, daarna treedt het omgekeerde op, men krijgt een sterke „reactie", die niet plaatselijk is, maar ook op afstand werkt, b.v. afkoeling der eene hand heeft daling der tempe- ROBERT BUCHANAN. (40 Zooals wel te begrijpen is, was Lady Bell te zeer in de wolken over het pas gehoorde, waardoor haar twijfelingen als bij tooverslag waren weggevaagd, om bij zonder veel belang te stellen in de omstan digheden van Eflie Hetherington. Zij ver onderstelde, dat de reden, waarom Douglas voorhands niet in de mogelijkheid was, om haar nicht te huwen, moest liggen in zijn' reeds-getrouwd-zijn. Hij had veel gereisd. Jarenlang had hij buitenslands vertoefd en toen hij terugkeerde in zijn eenzaam huis, was hij een somber, eenzelvig mensch geweest, die zich tevreden had gesteld, of schoon een krachtig, door en door gezond man van goeden huize, en niet zoo arm als hij leek, met zonder vriend of maag in zijn verlaten woning te leven. „Hij zal waarschijnlijk in het buitenland getrouwd zijn," dacht Lady Bell, „en zijn vrouw leeft nog." Hoe dan ook, het bleef een zeer onver kwikkelijke geschiedenis voor de Lindsay's en de Hetheringtons, maar Arthur had al thans part nog deel aan het drama, en dat was al veel, voor haar eigenlijk alles. Hij was weer opgericht op zijn voetstuk; zij vermocht weer met liefde en eerbied aan hem terug te denken en de nagedach- ratuur in de andere ten gevolge, een koud voetbad kan maken dat het oor koud wordt. Dit heeft plaats bij een plaat selijke aanwending van koud waterwat gebeurt nu, als men een groot gedeelte der huid tegelijk bespuit. Het eerste verschijnsel is een onaangenaam koude gevoel, klappertanden, de huid wordt bleek, spieren trekken samen. De adem haling stokt even, de hals klopt lang zamer. Maar spoedig na eenige minuten verandert de toestand, de ademhaling wordt vrijer en dieper, de huid wordt rood, er ontstaat een gevoel van warmte, de hartslag wordt sterker. Gaat men nu met spuiten door, dan treedt gedeeltelijk de eerste toestand weer in, wat tot zeer onaangename gevolgen kan leiden. Men kan dus reeds cox cludeeren, dat men het koude water hoogstens enkele minuten maar mag laten inwerken. Dan ziet men ook, dat de vermeerderde werkzaamheid in het lichaam nog eenige uren blijft bestaan, wat bij sommige ziekten juist van enorm voordeel is. Het is dus bij de watergeneeswijze in hoofdzaak te doen om reactie op te wekken. Deze komt nu bij den een spoedig, bij den ander langzaam, soms zeer moeilijk. Dan is het noodig kunst middelen aan te wendenbeweging laten nemen vóór de koude of het ver trek te laten verwarmen, een warme douche vooraf laten nemen, etc. Welke ziekten mogen nu behandeld worden met koud water Het spreekt vanzelf, dat we op deze vraag slechts zeer in 't algemeen antwoord kunnen geven. Het zal wel duidelijk zijn, en worden uit 't geen volgt, dat de raad van den medicus hierin onmisbaar is. Koud water dan is bij goede aanwen ding een opwekkingsmiddel voor de goede functie van de huid, de spieren, de zenuwen, de ademhaling en de voe ding, ook voor het hart. Er zijn echter enkele hartzieken bij welke prikkeling van het hart hoogst gevaarlijk is. Door de betere huidfunctie krijgt men een grooteren weerstand tegen afkoeling van het weer, men wordt gehard. Vervol gens neemt de eetlust gewoonlijk enorm toe. Welke vorm van wateraanwending, hetzij douche, volbad, natte inwikkelin gen, begietingen, men ook kiest, de hoofdzaak is, dat ze k ort duurt, nooit langer dan enkele minuten. Wanneer iemand wordt voorgeschre ven een bad te nemen van een of twee minuten, dan begint hij te lachen, want daarvan kan hij zich nu heelemaal geen nut voorstellen. Wordt een ratio neel bad genomen, dan blijven de goede j gevolgen ook niet uit, het heele orga nisme ondergaat een soort wederdoop en keert krachtig terug. Nog meer dan bij bet gewone water wordt medisch advies geëischt bij zee water gebruik. In den laatsten tijd wordt het zee water ook aangewend, voor onderhuid- sche inspuitingen, evenals mordhine- inspuitingen. De resultaten zijn bij bepaalde ziekten als scropulose, tuber culose, Engelsche ziekte, bloedarmoede e. a. schitterend. Men gaat hierbij van de theorie uit, dat de meest primitieve vorm van het levende organisme, de enkelvoudige cel in een milieu van j zeewater heeft geleefd. Zoo door rede- neerende zou het menschelijk lichaam I te vergelijken zijn met een aquarium van levende cellen. Uit deze regelen zal gebleken zijn, dat water van groot nut is voor de lijdende menschheid, mits de toepassing slechts op oordeelkundige wijze plaats heeft. Mogen de bad-gebruikers een j aansporing er in vinden, bij hun ver- blijf in het natte element te beden- ken, dat de korte duur van hun bad hun meer genot en voordeel zal ver schaffen dan een lang oponthoud in het zilte nat. Buiteiilaud. tenis van haar zoo ontijdig van haar weg- gerukten vriend te omkransen met de bloemen harer toewijding. Toen Douglas haar verlaten had zonk zij in dankbaarheid, op haar knieën neer en dankte God vurig uit den grond van haar hart. De bitterheid van haar verdriet was voor een groot deel gelenigd. Als zij aan hem dacht, dan deed zij dat, als aan den knapsten, den liefsten, den dappersten man ter wereld. Voor haar was hij het ideaal van een man, een model- mensch. En als er iets ter wereld kon zijn, in staat om haar vergoding nog te doen toenemen, dan was het de laffe beschuldi ging waarmede lastertongen zijn nagedach tenis hadden durven bezoedelen, en die nu gebleken was, door Douglas' woorden, vol komen ongegrond te zijn geweest. Een paar uren bracht zij door voor het portret van den overledene. Zij sprak het toe met de woorden van liefde en van bit terzoete zelfvernedering; zij vroeg vergiffe nis voor den twijfel, dien zij had durven koesteren, en bekende het doode portret dingen, die zij, de trotsche gravendochter, nooit zou hebben willen bekennen aan het levend origineel. Zij had nooit veel om Effie gegeven maar toch, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en lange jaren van vriendschap- pelijken omgang spraken ook een woordje mee. Het dwaze schepseltje was van haar geslacht en zij verkeerde op het oogenblik in een toestand, die betreurenswaardig was. Daarom zij wilde tot haar gaan, zij wilde haar opbeuren; haar helpen, als het kon. In alle stilte werd order gegeven, dat een ingespannen ponnywagentje vóórhaar gereed gehouden zou worden. En toen de avond gevallen was, sloop zij onbemerkt Gisteren is de geheele reserve van de Engelsche vloot gemobiliseerd. Het is een voorspel van de geheime ma noeuvres van de zeemacht, op grooter schaal dan nog ooit in Engeland of el ders zijn gehouden. De Dreadnought en de Agamemnon, vooralsnog de twee geweldigste slagschepen der wereld, zul len aan de oefeningen deelnemen. In het geheel worden in dienst gesteld: 28 eerste-klas-linieschepen, 20 pantser kruisers, 22 pantserdekkruisers, 8 ver kenningsvaartuigen, 8 mijnenschepen en dergelijke, 115 torpedojagers, 30 torpe dobooten, 30 onderzeesche torpedovaar tuigen, tezamen 261 vaartuigen van oorlog. De schepen, die aan de oefe ningen deelnemen, vormen in gewone tijden de Kanaalvloot, een gedeelte van de Atlantische vloot, en de vloot in Engelsche wateren. Alle schepen van de twee eerstge noemde groepen zijn ten volle bemand en behoeven niet gemobiliseerd te wor den. In de derde groep zijn zes slag schepen en zes kruisers met een aan tal torpedo-jagers en kleinere bodems ten volle bemand, maar de andere sche pen moeten gemobiliseerd worden. De mobilisatie moet in enkele uren haar beslag hebben gekregen. De oefeningen zullen drie weken duren en de schepen zullen, als ge woonlijk, in twee afdeelingen manoeu vreeren. Van 1 tot 11 Juli zullen de schepen in de Noordzee doende zijn met schieten, torpedo-oefeningen en het uitzetten van mijnen. Van 12 tot 22 Juli zullen in de Noordzee strategische oefeningen gehouden worden. Uit de oorlogshavens Portsmouth en Devonport komen berichten van bui tengewone bedrijvigheid. In de laatste haven worden 5000 officieren en man schappen gereed gehouden. Wanneer de mobilisatie is afgeloopen, zullen de drie divisies van de vloot in Engelsche wateren bij Deal worden samenge trokken. weg van het kasteel, en liet zich naar Dou glas rijden. Inmiddels was Douglas huiswaarts ge keerd in een stemming, die afwisselde tus- schen wanhoop en verrukking. Het eene oogenblik geloofde hij het welslagen van zijn plan volkomen zeker in het volgende daarentegen twijfelde hij weer. In elk geval voorzag hij een hevig too- neel tuBschen hem en Effie, en hij bereidde zich reeds daarop voor. De zitkamer was ledig, toen hij die be trad en Elspeth vertelde hem, dat Effie een uurtje was gaan rusten. Hij was van plan geweest, om haar dadelijk te vertellen, wat hij gedaan en gezegd nad, maar het ge dwongen uitstel was hem niettemin verre van onaangenaam, in het begin althans, maar na een poosje begon de tijd hem on zegbaar lang te vallen. Hij stak zijn pijp op en zat naar de glimmende kolen in den haard te kijken, of wel hij stapte met zwaren, maar toch gedruischloozen tred de kamer op en neer. De schemering was duis ternis geworden eer Effie's komst zijn een zaamheid kwam verbreken. Zij keek hem aan met een glimp van angst in haar groote oogen, een blik, dien Douglas in den laatsten tijd dikwijls bij haar had waargenomen. „Ga zitten, Effie, ik heb je iets te zeggen." Een bijzonder diepe toon, in zijn toch reeds diepe stem, waarschuwde het meisje, dat hetgeen hij haar ging zeggen, geen gewone mededeeling zou zijn. „Ik heb Lady Bell van middag gesproken." Hij wachtte even en Effie, wier vingers zenuwachtig speelden met het sjaaltje, dat zij om den hals droeg, wachtte evenzoo, totdat hij zou voortgaan met spreken. „Zij Het opperste gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank van Barce lona, waarbij Jan Ruil en zijn mede plichtigen veroordeeld zijn als bommen werpers, bevestigd. De veroordeelden kunnen nu nog gratie aanvragen, maar de kans dat hun die wordt verleend schijnt zeer gering. Dat Jan Ruil en zijn kornuiten he laas niet de eenige bommenwerpers zijn, blijkt afdoende uit de laatste berichten uit Barcelona. Daar is Zaterdag een bom ontploft op de Boqueriamarkt en laat in den avond ontplofte er opnieuw een bom in een urinoir aan de Rambla Flores. De eerste bom kwetste een paard. De tweede bom ontplofte, toen er juist een feestelijke optocht voorbijkwam. Een politieagent werd doodelijk gewond. Hij is reeds bezweken. Verscheiden men- schen werden tegen den grond gesla gen en bekwamen wonden en kneu zingen. Er zijn eenige verdachte per sonen in hechtenis genomen. De Times verneemt uit Teheran, dat de Sjah een proclamatie heeft uitge vaardigd, waarin hij Ferzië stelt onder de Krijgswet en den Russischen kolo nel, die het bevel voert over de troe pen, de vrije hand laat om gestrenge- lijk tegen het volk op te treden. Het aantal gevangenen in het kamp van den Sjah neemt met het uur toe. Za terdag waren de bazaars onder dwang geopendmaar toen er geen zaken werden gedaan werden de winkels door soldaten geplunderd. De Daily Mail verneemt uit Tehe ran, dat de Sjah een besluit heeft uit gevaardigd, waarbij het oude parlement wordt ontbonden verklaard, en waarbij het houden van verkiezingen voor een nieuw Parlement wordt bevolen, dat zond mij een briefje, om bij haar te ko men. Kan je niet raden, wat zij mij te vragen had „Neen," zeide Effie, flauwtjes. „Wat waB het dan?" „Zij had er van gehoord," liet Douglas verstaan, met een eigenaardigen fylik op het meisje. Effie's borst begon te jagen en haar wangen kleurden zich van schaamte en van ergenis. „Het schijnt wel, dat zij het overal van de daken roepen," zeide zij. „En? Wat had mijn lieve nicht verder nog te zeggen, of te vragen?" „Zij wilde weten, of het waar was, dat Lamont de vader was van je kindje, Effie. Ik heb haar gezegd, dat dit n i e t zoo was." Effie schrikte, hief het hoofd op, en keek hem vlak in het gezicht, met gloeiende wangen en wijd starende oogen. „Ik heb haar gezegd," ging Douglas voort, „dat het kind van mij was." Een oogenblik zonk zij terug in haar stoel en bedekte het gezicht met haar handen, toen echter sprong zij op en plaatste zich vlak voor hem. „Om Godswil," zeide hij snel, „laat mij uitsprekenIk loog, terwille van jou, Effie terwille van jou en haar. O, Effie; lieveling, bedenk dat toch I Hoe kon ik die arme vrouw de waarheid zeggen, hoe kon ik dat? Heeft ze al geen leed genoeg te verduren gehad En zie eens, Effie, ook in jou belang is het. Ik heb je kindje een vader gegeven, en jou een thuis en een beschermer. Neem mij tot man, Effie, ik smeek je er om, en je goede naam is gered." Zij deed een schrede achterwaarts en hij vervolgde al luider, en luider, door zijn hartstocht opgezweept: binnen de drie maanden door den vorst in persoon zal worden geopend. De Sjah heeft aan de Britsche en Russische diplomatieke vertegenwoor digers kennis gegeven van zijn voor nemen, geen van de bestaande volks rechten in te trekken. Er is een alge- meene amnestie afgekondigd. Tusschen de stations Rummelsburg Ost en Lichtenberg-Friedrichsfelde te Berlijn heeft zich op een locomotief een vreeselijk voorval afgespeeld. De stoker Reinhold Schmalz had van zijne stand plaats op de locomotief het hoofd naar buiten gestoken, om een blik op den spoorweg te werpen. Op hetzelfde oogen blik reed op het andere spoor een trein voorbij. De stoker kon zijn hoofd niet meer terugtrekken en zakte met verplet terden schedel op de locomotief ineen. De machinist kreeg tengevolge van het vreeselijke schouwspel een zenuwschok. Hij kon den trein nog tot staan bren gen, maar viel daarna in zwijm. Had hij niet meer de geestkracht gehad, om te remmen, dan zou er stellig een groot ongeluk gebeurd zijn. Te Breslau heeft een handelsbediende, na een twist met zijne verloofde, deze gisteren met spiritus begoten en in brand gestoken. Het meisje is kort daarna bezweken. De man trachtte de vlammen te blusschen, toen hij inzag wat hij ge daan had, en liep daar zwaro brandwon den bij op. Er is een telegram ontvangen uit El Pasa waarin, op grond van uit Mexico ontvangen telegrammen het volgende wordt bericht: Vrijdagmorgen is Los Vacas aangevallen door een bende Mexicaansche opstandelingen. Het gar nizoen verdedigde zich dapper. De verliezen aan beide zijden be droegen tusschen de 40 en 50 man aan dooden. Het officieren-verblijf werd in brand gestoken. Men vreest een her haling der troebelen. Een ander telegram uit Mexico (stad) behelst, dat in regeeringskringen wordt beweerd, dat de aanvallen op Viesca, waar gevangenen werden bevrijd en de stad geplunderd, en ook elders het werk zijn geweest van roovers, doch niet van opstandelingen. De Daily Mail verzekert, dat de voor vechters van de vrouwenstemrechtbewe- ging in Engeland zwanger gaan van het plan, om het Lagerhuis met een gordel van mannen en vrouwen, ter sterkte van wel 100,000 personen, te omringen. Dat zou tot ernstige ongeregeldheden aanleiding kunnen geven. „Geloof toch niet, dat ik het zeide. om mijnentwille, of met bijbedoelingen. Ik zweer het je, bij alles wat heilig is, dat ik alleen gedacht heb aan jou, mijn kind, en aan je belangen. Nooit zal ik je iets an ders vragen, dan je beschermer, je dienaar te mogen zijn In vervoering greep hij haar hand. Maar zij rukte zich los uit zijn greep, huiverde, alsof zij onvoorziens door iets wat griezelig was of vuil, was aangeraakt. De lichame lijke afkeer, die hij haar inboezemde, scheen onoverwinnelijk te zijn. ,„0!" kreet zij. „Raak me niet aan! En zeg geen woord meer!" toen hij opnieuw wilde gaan spreken. „Ik ga nog van avond het huis uit. Dat had ik al lang moeten doen en liever op de heide moeten sterven, dan hier te blijven, met u, Laird. Het zou beter voor mij geweest zijn. En wat dat andere betreft? Liever wil ik door eiken vinger in heel Schotland worden nagewezen als de geliefde van Arthur Lamont, dan uw vrouw te worden." Een lange, trillende snik, uit het half duister bij de deur deed hen zwijgen en het hoofd wenden naar de plaats van waar het geluid kwam. Doodelijk bleek trad Lady Bell binnen den lichtkring van de lamp. Effie keek naar de verschijning, ont hutst en verbaasd, Douglas kreunde. „Zooriep Lady Bell uit, met oogen die vlammen schoten, en zich vlak voor het sidderende meisje plaatsende„Einde lijk ken ik dan toch de waarheid Ik wist waarop je het altijd hebt toegelegd, Effie Hetherington, al deed ik, alsof ik het niet merkte. Maar waartoe je intriges je ge bracht hebben, dat hoor ik nu pas. Du3 de geliefde van Arthur LamontDe moeder van zijn bastaard Naar het Engelsch, VAN Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1