Volgens een bericht uit Petersburg/ heeft het volk te Tabris(Perzië) Zaterdag een aanval gedaan op het tuighuis, doch j is na een hevig gevecht, waarin vele dooden en gewonden zijn gevallen, teruggeslagen. Gewapende bende doorloopen de stad en plunderen de inwoners. Een later bericht meldt: Van Zaterdagavond tot Zondagmid dag heeft het schieten voortgeduurd. Het volk, dat de macht in handen heeft, plunderde het tuighuis en maak te zich meester van geweren en patro nen. De revolutionairen wreekten zich over de, den vorigen dag (door de te genpartij) bedreven gruwelen, door op wreede wijze den gevangen genomen broeder van een hooggeplaatst persoon ter dood te brengen. De toestand in de stad is kritiek. Om de plunderingen te wreken, dron gen de reactionairen een volkswijk binnen en doodden twee hunner tegen standers. De verwanten van een der slachtoffers droegen het lijk door de gansche stad om zoodoende het volk tegen de reac tionairen op te zwepen. De opwinding onder beide partijen is zeer groot. Op het oogenblik hebben de christenen niets te vrezenmaar de personen, die zich met nijverheid en handel bazig honden hebben heel wat te lijden ge had van rooverijen. De troonpretendent van Perzië Zilli es Sultan, heeft een open brief aan den Shah verspreid, waarin hij de beschieting van het parlementsgebouw scherp af keurt. Er wordt een leger van 1000 vrijwilligers, waaronder 400 ruiters ge vormd, tot bescherming van het parie inent, dat door de afgevaardigden flink zal worden bezoldigd. Te Tabriz is bericht ontvangen, dat de beruchte roo verhoofdman Rachin Khan de zijde van den pretendent heeft gekozen en met 3000 ruiters naar Tabriz oprukt. Een telegram uit Frederikstad meldt, dat de voornaamste handelswijk van die plaats in de asch is gelegd. De schade wordt op 2 millioen kronen ge raamd. Een Amerikaansch speculant in kof fie, zekere James Benett, die vroeger bekend stond als „de koffie-koning" heeft te New-York zelfmoord gepleegd. Hij had gespeculeerd en enorm ver loren. De zaak heeft veel opzien ge wekt. Benett was een man, die zonder geld, opvoeding en vrienden zijn car rière was begonnen. Te Lissabon is Zondag weer een groote republikeinsche bijeenkomst ge houden, om verzet aan te teekenen tegen de voorschotten, die uit open bare middelen aan het Koningshuis verstrekt zijn. Bernardino Machado en Affonso Costa hielden luide toegejuichte redevoerin gen. De laatste betoogde, dat de Ko ning, aangezien het onmogelijk was om het monarchale stelsel in eer te herstellen, uit eigen beweging afstand moest doen van den troon. De vergadering liep, hoewel zij van den vroegen echtend af door de politie omsingeld was, in de beste orde af. Te Asnières ontdekte een werkman in den koffer van een vrouw, zekere Rosalie Guegan, waarmee hij sedert eenige dagen samen leefde, kinderge raamten in krantenpapier gewikkeld. Bij het verhoor der 25-jarige vrouw bleek, dat zij acht en zeven jaar gele den moeder was geworden en een keer een dooden jongen, de andere maal een levend meisje ter wereld had ge bracht. Daar ze in betrekking was, had ze de bevallingen verborgen gehouden, het levende kind gestikt en beide lijkjes bij haar goed verborgen. Sedert acht jaren droeg z\j het afschuwelijke pakje met zich. Rosalie Guegan zal zich nu wegens kindermoord voor de gezworenen hebben te verantwoorden. In het werkhuis van Nottingham is eergisteren Sarah Ann Bramley, een tmuw van 110 jaar, overleden. Zij is haar leven lang ongetrouwd gebleven en werd al op 46 jarigen leeftijd arm lastig. Men beeft berekend, dat zij de belastingbetaleis 12,000 gulden aan on derhoud heeft gekost. Tot een maand geleden was zij nog helder van geest en kon zij nog zonder bril lezen. Zoo meldt ten minste de Daily Mirror. In de staalgieterij van Krupp te Essen zijn gisteren bij het omvallen van acht smeltkroezen met vloeibaar staal 21 werk lieden, van wie 17 ernstig, gewond. De befaamde Grete Beier, die reeds wegens verschillende misdrijven tot vele j)ren tuchthuis- en gevangenisstraf is »-<»ordeeld, staat nu te Freiberg wa- _<mis den moord op haren verloofde, den ingenieur Pressler, terecht. Men weet, dat zij den man had gezegd, een verrassing van de kermis voor hem medegebracht te hebben en dat zij, toen hij, op haar verzoek, zyne oogen gesloten had en zijn mond openhield, hem een kogel in de keel joeg. Voor de rechtbank verklaarde zij. nooit van hem gehouden te heb oen en met alle geweld een einde aan de ver loving te hebben willen maken. De verloving was al eens af geweest, maar, op aandringen van de moeder van Pressler, weer aangekomen. In werke lijkheid hield zij van zekeren Merker, met wien zij ook, gedurende hare ver loving, ongeoorloofde betrekkingen was blijven onderhouden. Later wordt gemeld Grete Beier heeft gisteren voor de rechtbank te Freiburg de heele toedracht van den moord op haren verloofde ver haald. Zij had hem een glas advokaat ingeschonken en daar stil cyaankali door gemengd. „Hier, drink I", zeide zij, hem het glas aanreikende. Hij le digde het in een teug en viel dadelijk om. Toen bond zij een doek voor zijne oogen en schoot een kogel in zijn ge- openden mond, om hem, naar zij zegt, uit zijn lijden te helpen. Zij legde het valsehe testament, dat zij te harer gunste gemaakt had, in zijne schrijftafel en ging daarna heen. Om 7 uur 's avonds kwam zij in Freiburg en ging naar een feestje, waar het zeer vroolijk toeging. Ik telefoneerde naar huis (te Brand), dat ik op een partijtje was en pas met den laatsten trein thuis zou komen. De dienstbode haalde haar van dien trein af. Op een vraag van het meisje, ant woordde zij, dat zij zich uitstekend vermaakt had. Eerst kon Grete niet slapen, maar ten laatste viel zij, van vermoeienis en inspanning, in een diepen slaap. Grete woonde een paar dagen later de verbranding van het lijk van haren verloofde bij. Iedereen dacht,dat Press ler zelfmoord had gepleegd. Hij was zoo stil geweest in den laatsten tijd. Het testament wekte ook geen argwaan. Na den moord schreef Greta aan haren werkelijken minnaar Merker„Nu ben ik geheel vrij, mijn schat, niet door verbreking van mijne verloving, maar omdat God zelf recht heeft gedaan 1" Na den moord sprak zij nog dikwijls kwaad van haren verloofde. Zij vertelde, dat hij vader was geweest van twee onechte kinderen en een geslachtsziekte had gehad. Zij bekende den laster voor de rechtbankzij had het gedaan, om dat haar minnaar Merker het graag had, dat zij kwaad sprak van Pressler. Daarmede eindigde bet verhoor van de beklaagde. Vandaag voortzetting. In het dorpje Wiese ging een dame van zestig jaar dezer dagen met haar hondje aan een touwtje wandelen. Het hondje begon tegen een troep koeien te keffen, en de koeien vielen op het beestje aan. De oude vrouw werd daarbij door de verwoede koeien onder de voet geloopen en doodgetrapt. Dinsdagmorgen werd uit Londen ge meld De politie verwacht, dat hedenavond in den omtrek van het Parlementsge bouw ernstige wanordelijkheden zullen voorvallen, in verband met de reuzen- betooging welke door de strijdlustige stemrechtvrouwen is aangekondigd ter ondersteuning van haar deputatie, die 's middags aan den eerste-minister As- quith den eisch betreffende het vrou wenstemrecht zal aanbieden. Die betoo ging zal plaats vinden 's avonds, na de audiëntie bij Asquith. De politie neemt krachtige maatre gelen om elke eventueele monster-be tooging in de buurt van het Parlements gebouw te kunnen beletten. Zij de politie heeft het verzoek gericht tot het publiek, haar te willen steunen door weg te blijven, wijl de ongeoorloofde aanwezigheid van een menigte van tienduizenden op het plein vóór het Parlementsgebouw zou kunnen leiden tot bloedstorting en wanordelijk heden. Vijfduizend man politie-agenten zoo bereden als te voet zullen in de omgeving van het Parlementsgebouw worden gestationeerd, voor het geval dat de stemrechtvrouwen het verzoek van de politie in den wind slaan en de voorgenomen monsterbetooging toch willen doorzetten. De berichten van gisterenavond luiden Sedert hedenmiddag hebben strijd lustige stemrecht vrouwen onafgebroken in Caxton-hall vergaderd, alwaar me vrouw Pankhurst voorzat, die, toen de afgevaardigde het bericht bracht, dat minister Asquith weigerde de dertien afgevaardigden te ontvangen, verbolgen uitriep: „'tls schande; zelfs de Tsaar toont hetere manieren dan Asquith De vergaderden besloten daarop de monsterbetooging hedenavond door te zetten. Een ontzagwekkende, wanorde lijke volksmenigte krioelde op het plein voor het parlement rond. Alle toegan gen tot het Lagerhuis, behalve die voor de leden bestemd, bleven echter afge sloten, terwijl de politie alle vrouwen, die poogden binnen te dringen, terug wees en een groot aantal opbracht. In den omtrek van het parlement zijn talrijke gevechten geleverd, waar. bij bloed vloeide en velen gekneusd Of gewond werden. De politie zorgde er echter zoo goed mogelijk voor, dat het straatverkeer niet belemmerd werd 29 stemrechtvrouwen werden opgebracht. Een groote macht bereden en onbere den politie slaagde er slechts met moeite in de orde te handhaven. Blijkens een telegram uit Bloemfon tein heeft het Parlement van de Oranje-Kolonie aan de voormalige presidenten van den Vrijstaat pensioe nen toegestaan ten bedrage van 12,000 gulden aan oud-president Steyn en 6000 gulden aan oud-president Reitz. Te Joinville-le-Pont, even buiten Parijs, is een oude schaapherder ver moord, een man van vijfenzeventig jaar, Frits Jung. De oude Jung placht op een bepaalde plaats een kudde van 350 scha pen te weiden. Verleden Donderdag waren herder en schapen niet op de plaats waar zij plachten te komen. De herder lag dood in zijn schuil wagen, de schapen waren niet te vinden. Het blijkt nu dat die schapen verkocht zijn voor 15 a 16,000 frank door zekeren Alfred Malviel, die gevangen genomen is. Hij verklaarde in opdracht van anderen de schapen te hebben verkocht. Men heeft een som van ruim 14,000 frank in zijn bezit gevonden, en hij heeft in de laatste dagen allerlei buitensporige inkoopen gedaan, als daar zijn het traditioneele gouden horloge en gouden ketting. Alles wijst er op, dat Malviel den moord en diefstal lang vau te voren had beraamd. Er loopen geruchten over de manoeu vres van de Zwarte Zee-vloot, die sinds eenige dagen aan den gang zijn. Ook hier weer moet de minderwaardigheid van Rusland's zeemacht op treurige wijze aan het licht zijn gekomen. Bij de schietoefeningen werd de schijf niet een enkele maal geraakt. Er waren ver scheidene schepen, welker officieren en manschappen de seinen van het vlagge- schip niet eens verstonden. Een schip was zelfs in zee gestoken zonder dat de kompassen goed in orde waren. Ook gevallen van dronkenschap deden zich weder voor. Een eerste-luitenant is in beschonken toestand door een open luik naar beneden gevallen en ernstig ge wond. Waar zulke toestanden heerschen, wordt het begrijpelijk, dat de Doema weinig lust gevoelde de marine-kredie ten toe te staan. Gelijk men zich zal herinneren is in 1906, als vrucht van de werkzaamheid van de internationale vereeniging tot bescherming der arbeiders te Bern een internationale conventie tusschen 13 staten, waaronder ook ons land, geslo ten tot verbod van nachtarbeid van vrouwen, nevens een andere nopens het gebruik van witten (gelen) fosfor, die tusschen 7 staten, waaronder eveneens Nederland, gesloten werd. In een aan tal landen zijn de wetten tot goedkeu ring dezer conventie reeds tot stand gekomen. Laatstelijk echter is nu in Zweden het wetsvoorstel tot goedkeu ringvan de conventie nopens den nacht arbeid door het parlement verworpen. De meerderheid der sociaal-demokra- tische vrouwenconferentie in Zweden had zich ten vorigen jare reeds tegen een afzonderlijk verbod van nachtarbeid voor vrouwen verklaard, en zich ver zet tegen een arbeidersbescherming, welke de arbeidsvoorwaarden voor de vrouw anders regelt dan voor den man. En dit votum heeft blijkbaar in het parlement indruk gemaakt. De burge meester van Stockholm, die naar het schijnt zéér dicht bij de sociaal-demo cratie staat, heeft althans, met het oog op de uitgesproken wenschen der be langhebbende vrouwen zeiven, tegen het ontwerp gesproken en gestemd. Een voorstel van hem om een algemeen onderzoek te doen iustellen naar den nachtrust (van beide sexen) en zijn nadeelige werking werd echter door de Tweede Kamer verworpen, met 106 tegen 79 stemmen. Het regeeringsont- weip werd er met 114 tegen 73 stem men verworpen. IMaataeliik Nieuws. HEUSDEN, 1 Juli. Het Kaartgezelschap „Volharding" alhier, houdt zijn roem hoog op concoursen. Zondag 1.1. stelde het gezelschap „Gezel lig Verkeer" te Kaatsheuvel een wedstrijd open, waaraan door zes gezelschappen werd deelgenomen. Bij dezen wedstrijd nu kwam „Volhar ding" zoowel in de eerste als tweede serie als eerste overwinnaar uit het strijdperk. Als eene bizonderheid op het gebied van fruitteelt, komt men ons mededeelen, dat in den tuin van den steenkolenkoop- man A. v. Dijk een appelboom (paradijs) is afgeënt en dat de nieuwe ent direct bloesem heeft gedragen en er nu zes flink ontwikkelende vruchten aan hangen. De berichtgever (voor wiens verantwoording wij dit plaatsen) deelde ons mede dat het eerste jaar vruchten, op een ent, een groote zeldzaamheid is. WERKENDAM. Van af heden is de verzending van brieven, die te 10.30 plaats had vervangen door 2 verzendingen en wel door eene van 9.20 voorm. en door eene van 1.45 namiddags, beide gewone tijd en zullen de nieuwe bestellingen val len op ongeneer 11.30 voorm. en 4.15 nam. beide gewone tijd. Hierdoor is door het bestuur der poste rijen in een ware behoefte voorzien want de postverzending te 11.30 was voor velen een zeer ongeschikte gelegenheid. Door de besturen van den De Wer- kenschen en den Vervoornenpolder, zal Zaterdag 18 Juli a.s. eene besteding plaats hebben van 115 Ms grint, te lossen aan het Nieuw Sas, in hoopen van 40, 50 en 25 Ms. Zaterdag a.s. hoopt de hoepelma- kersvereeniging hare gewone driemaande lij ksche vergadering te houden in de Nutszaal, waarin een week daarna eene algemeene vergadering zal gehouden worden door den Kolenbond. GENDEREN. Bij de op 27 Juni 1.1. gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden trad de heer Gerrit Branderhorst af als voorzitter en stelde zich niet meer verkiesbaar, na deze functie gedurende 45 jaar met lust en ijver te hebben waarge nomen. In diens plaats werd als opvolger geko zen de heer Y. van der Beek, reeds gedu rende een aantal jaren lid van het college. In plaats van den heer L. van der Beek, werd bij periodieke aftreding benoemd de heer Joh. van Wijk. Met de keuze van een Kerkvoogd, in de Ned. Herv. gemeente alhier, is men niet gelukkig. Nadat de heer M. van Wijk als zoodanig was afgetreden, werden achter eenvolgens gekozen de heeren J. Uijthoven eu G. Vos, die beiden bezwaar maakten deze betrekking te aanvaarden zoodat wel dra eene nieuwe keuze zal moeten worden gedaan. GENDEREN. Zaterdag had de defini tieve afrekening plaats met den bouw v. d. Roomboterfabriek „Op Hoop van Zegen" alhier. De voorzitter Corns. Branderhorst, bracht namens de andere leden hulde aan de heeren aannemers D. Mans te Andel en A. Kramer te Genderen, en den architect de heer H. Kleinloog alhier voor de dege lijke afwerking en kon met genoegen wijzen op den goeden gang van zaken. ilinneiiland. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij het maken van patrouilles in het bergcomplex Noe- sawell (Ceram) drie Europeesche mili tairen beneden den rang van officier ten gevolge van terreinbezwaren licht gewond. Op den 7den dezer werd de schuil plaats van de kwaadwilligen overvallen, waarbij een officier sneuvelde en twee inlandsche militairen gewond werden. Den kwaadwilligen werd een verlies toegebracht van vermoedelijk tien doo den. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Op Ceram is door een pijlschot ge sneuveld luitenant Van Aart. De red. teekent hierbij aan: Zooals wij reeds bij een vroegere ge legenheid hebben uiteengezet, is men op Ceram nog steeds bezig met den toe stand te consolideeren, bestaande in registratie en ontwapening der bavol- kingdit moet geschieden onder bescher ming der gewapende macht. Voortdurend zijn daar dan ook patrouilles op het pad. Zoo van tijd tot tijd pleegt een kampong eens verzet. De troep wordt dan plotse ling met eenige pijlschoten bestookt en op deze wijze hebben wij daar al meer malen verliezen geleden. Ook nu heeft een pijlschot maar al te goed doel ge troffen en het leven gekost aan den 28-jarigen lsten luitenant C. van Aart van het garnizoensbataljon van Amboina en Ternate, die den 28en Juli 1903 tot 2e luitenant werd benoemd. Men meldt uit Den H ag: Van Sumatra's Westkust is bericht ontvangen, dat de laras Tilatang (ou- derafdeeling Oud-Agam, Padangsche Bo venlanden) als teeken van onderwerping de belasting ad f 7400 betaalde. Men meldt uit den Haag Blijkens een uit Nederl. Indië ont vangen telegram, is op 26 dezer een aanval op het bivak te Boea (Padang sche bovenlanden) afgeslagen, waarbij de aanvallers 17 dooden bekwamen, terwijl onzerzijds geene verliezen werden geleden. De te Medan verschijnende „Suma- tra-post" van 2 Juni schrijft: Tengevolge van den enormen regen val te Kotaradja gedurende de laatste dagen, is de stad overvallen door een banjir, nog grooter dan die in Decem ber j.l. bijgebouwen van verschillende officierswoningen zijn ingestort; de vloe ren der kazernes binnen den Kraton staan blank, terwijl de Kraton-muur 1 gedeeltelik is ingestort. Vele bruggen zijn vernield; de verbinding met Seu limeum is gestoord. Ook uit de onder hooriglieden komen geruchten van ver woestingen, door den banjir aangericht De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend, strekkende on artikel 1 van het wetsontwerp tot in voering van een wettel ij ken tijd te le zen als volgt. „De wettelijke tijd in Nederland ii de middelbare zonnetijd van Amster dam." Deze wijziging is vergezeld van d< volgende toelichting: Bij schrijven van 19 Juni 1908 is doo: den raad van administratie der H. IJ S. M. aan den minister van waterstaa bericht, dat er bij dien raad geenbezwaa: bestaat tegen het ontwerpen en uitvoe ren van de dienstregelingen in Amster damschen tijd, indien de wet daarto< verplicht. Gelijk bericht werd, onder dagteeke ning van 20 Juni 1908 aan dien mi nister gericht door den directeur-gene raai der Maatschappij tot Exploitati< van Staatsspoorwegen. De minister van binnenlandsche za ken, die zoowel tegen den Midden-Euro peeschen als tegen den Greenwichtijc als wettelijke tijd vöor Nederland grooi bezwaar zou hebben, meent, dat men ei thans toe kan overgaan den Amsterdam- schen tijd tot wettelijken tijd te ver heffen. Men meldt uit Den Haag: Uit zeer vertrouwbare bron wordt ge meld dat de schorsing van den hoofd inspecteur van politie te 's-Gravenhage wegens het niet opvolgen van de inzich ten zijner superieuren inzake zijne ver houding tot een vrouw van verdaehte zeden, niet in verband staat met de aan die vrouw ten laste gelegde koppelarij; in welke zaak hij ook niet als getuige voor de rechtbank is gehoord. De brug in de Noordmeer, gemeente Broek-in-Waterland, is plotseling ineen- gevallen, terwijl juist een hooischuil erdoor ging. Een vrouw werd doodelijk getroffen. Het bleek dat de brug geheel ver teerd was. Uit Akersloot, Noordholland, woi geschreven: Voortdurend blijft hi ongekende droogte heerschen. In 2 maand is zoo goed als geen regenwat gevallen. De regenwaterbakken (zei die van 't Witte Kruis, die anders nooi te kort schoten) zijn leegin de meeste tuinen staan de vruchten en gewassen te verdorren en op eenigzins hooger gelegen land lijdt het vee gebrek. De mosterdbanen, welke in de Streek over 't algemeen een flink beschot be loofden, worden de laatste dagen ver bazend bestreden door het zoogenaamd© „gebit". Sommige banen zullen hierdoor niet meer dan een half beschot geven. Algemeen ziet men naar regen uit om verlost te worden van die schadelijke insectenplaag. Meii schrijft uit Winschoten: Eindelijk schijnt er licht te komen in de duistere zaak van mishandeling in den avond van 20 April, toen de landbouwerszoon Tieks te Bovenpekela zoo zwaar mishandeld is, dat hij aan de gevolgen ervan is overleden. De justitie heeft thans verbaal opge maakt tegen H., B. en de gebr. S., al daar. Men meldt uit Leiden Een drietal jongelieden, de photo- grafen C. R. Goedeljee en F. T. F. Lohmann en de kunstschilder Th. W. E. Lohmann alhier hebben het plan gevormd met een woonwagen getrokken door een muildier een avontuurlijke reis door een deel van Nederland, Bel gië en Frankrijk te doen. Hun woonwagen, di© zich doorfraaien bouw en doelmatige inrichting onder scheidt van het gewone type en behalve een keuken en slaapstede ook een atelier en een donkere kamer bevat, draagt naar de Noorsche mythologie den naam van Medgard. In het buitenland denken zij uit te komen in het costuum van Volendammer visschers. Het doel is aardige kiekjes en interieurs temaken en deze in de plaatsen, die worden aangedaan, aan den man te brengen, om van de opbrengst te leven. De heeren zijn vegetariërs en houden van een natuurleefwijze. Daarvoor wil len zij ook propaganda maken door den verkoop van brochures en geschrif ten. Gisterenmiddag woedde in de Assel- sche bosschen, grenzende aan de bos- schen van het kroondomein Het Loo, een vrij hevige boschbrand. Zondag kwamen niet minder dan 2000 terugkeerende werklieden uit Amerika het Centraalstation te Utrecht door. Ze werden verdeeld over twee extra-trei nen van Rotterdam via Amersfoort, Apeldoorn naar Duitschland. Te Barneveld was Zaterdagavond het 14-jarig dochtertje van den ploegbaas J. v. d. B. laat opgebleven om kousen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2