die romantische verbalen over den toe- komstigen oorlog in de lucht heeft ge schreven, te hebben gehoord, dat hij een maatschappij wil oprichten ter in stelling van een geregelde luchtscheep vaart voor reizigers tusschen Berlijn, Londen, Parijs, Weenen, Petersburg, Kopenhagen en Stockholm. Verder meldt de correspondent, dat er te Berlijn een vennootschap is opge richt voor de vervaardiging en het be- drijf van bestuurbare luchtschepen, met een aanvankelijk kapitaal van 500,000 mark, waarin Krupp met 30,000 maik deelneemt. Maandag zal, naar 'theet, majoor von Parseval opstijgen met een nieuw luchtschip, gebouwd volgens het slappe stelsel. De ballon, in den vorm van een peer, heeft een inhoud van 4500 Ms.de drijfkracht levert een motor van 90 P.K. Uit Petersburg werd gisteren aan de Standard geseint: Het gerucht loopt, dat er in Servië een revolutie is uit gebroken. Majoor Njatzy heeft zich, naar het heet, meester gemaakt van het tuighuis en van den den inhoud van het wapenmagazijn. Bryan is gisteren bij eerste stemming tot candidaat der Democraten voor het Presidentschap der Ver. Staten geko zen. In St. Anne's-on-Sea, een badplaats in Lancashire, zijn meer dan honderd menschen, meest badgasten, ziek gewor den van het eten van vleesch uit blik. Twee zijn er aan overleden. fltmliseHfk Nieuwst. HEUSDEN, 11 Juli.' Op Woensdag 15 Juli a.s. zal het 33e Zuider-Zendingsfeest gehouden worden in het Liesbosch bij Prinsenhage. Vooral voor onze streken is het een gemakkelijk te be reiken plaats. Met de eerste trein 's mor gens van uit Drunen, Waalwijk, Waspik, Raamsdonkveer en meer plaatsen aan de lijn gelegen is men reeds om 0.15 ter be stemde plaatse. De laatste gelegenheid tot vertrek is 6.53 uit Breda. (Ingezonden.) Wegens het Zuider-Zendingsfeest heeft de Chrst. Jongelingsvereeniging „Eben- Haëzer" alhier, op Woensdag 15 Juli geen vergadering. Onze gemeente en zeker ook de Om streken, werd deze week zeer onaangenaam verrast door het bericht, dat Dr. Alma zijne practijk alhier met enkele dagen nederlegt en zich daarna in Utrecht gaat vestigen. De verslagenheid was bijna algemeen. Het publiek hield elkander op den weg staande, om met een bedrukt gezicht het treurig nieuws te bespreken. Niet alleen als doctor maar tevens als vriend van arm en rijk ziet men hem zoo noode vertrekken. Afgescheiden van zijne medische kennis, waarin zijne patiënten een onvoorwaarde lijk vertrouwen stelden, wordt ook zooveel verloren in een persoon die voor het alge- gemeen belang, waar dit noodig was, wist op te treden, getuige zijn onvermoeid werken tegen de vroeger te zeer gevreesde tuber culose en zijn beleidvol optreden in funtiën door hem waargenomen. Een degelijk en betrouwbaar inwoner, op wiens woord men kan staat maken, wordt zoo ongaarne gemist en wordt zeer moeilijk vervangen. Ziet Heusden de familie Alma met leede oogen vertrekken, toch wenscht dat zelfde Heusden algemeen dat het hen in de nieuwe standplaats zal welgaan en dat men zoowel de heer als mevrouw Alma ook aldaar naar waarde zal leeren op prijs te stellen. WERKENDAM. Door mej. Van den Berg, onderwijzeres aan de bijz. school, al hier, is eervol ontslag aangevraagd. Eergisteravond vergaderde de werk- liedenvereeniging „Eendracht" ten herberge van J. B. Zwets. Nadat de voorz. de ver gadering, die zooals het in de zomermaan den gewoonlijk gaat, slechts door ruim 30 personen was bezocht, had geopend en me degedeeld had, dat 2 leden door het be stuur van hun lidmaatschap waren ontzet, las de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goed gekeurd, waarna de penningmeester reke ning en verantwoording deed. Het een en ander werd in orde bevonden, blijkens den woordvoerder J. v. d. Schenk, die met zijn medeleden T. M. Paans en H. Rendink het een en ander had nagezien. Uit gemelde rekening en verantwoording bleek, dat in de afgeloopen 3 maanden was uitgegeven f 418 88 en ontvangen f 421.82 zoodat er f 27.CK> moer was uitgegeven dan ontvangen. Het V pitaal bedroeg 1 Juli f 1624,41, het reservefonds f 1042.90 terwijl bij den penningmeester in kas was f 77,15. Bij de sluiting deelde de voorz. nog mede, dat als nieuwe leden zich hadden opgegeven J. v. Oord Jz., W. Timmermans en P. v. d. Heuvel Pz., dat de redactie van een hier gelezen blad, een ingezonden stuk naar aanleiding van de roieering van een lid had geweigerd op te nemen, omdat het stuk te opruiend was tegen het bestuur, van deze zoo goed werkende vereeniging en vroeg hij of soms nog iemand het woord hierover verlangde. Niemand zich daarvoor opgevende en ook verder niets in het be lang der vereeniging te behandelen zijnde, sloot de voorz. met een woord van dank de vergadering. WOUDRICHEM. Woensdag 22 Juli a.s., ten 3 uur nam. zal ten herberge van P. Kieboom, alhier eene vergadering worden gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „Honswijk". Het te behandelen onderwerp is„Bespreking waterleidingen." ALMKERK. Aanst. Zondagmiddag zal in de Herv. kerk optreden ds. Niemijer uit Uitwijk. WIJK. Als een bizonderheid kan wor den medegedeeld, dat bij den brievengaar der een perenboom in den tuin te vinden is, welke dit jaar verschillende nieuwe loten geschoten heeft, waarvan nu reeds verschillende takjes in bloesem staan. Zul len deze nu dit jaar nog vruchten dragen Dan zal dit zeker wel laat worden. Donderdagmorgen is het driejarig zoontje van den landbouwer A. V. in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de woning geraakt, en jammerlijk verdron ken. Hoewel Dr. S. spoedig ter plaatse ge roepen was, mocht het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. De droef heid der ouders is onbeschrijfelijk, te meer nog daar het hun éénigst zoontje was. De landbouwer v. B. begaf zich gis teravond als naar gewoonte naar het Wij- kerzand om zijn koe te melken; daar ge komen kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat het dier verdronken lag in de rivier de Maas. Voorwaar geen kleine schadepost. NEDERHEMERT. (Eiland.) Reeds her haalde malen werd de toren der Hervormde Kerk alhier door het onweer getroffen. Thans zal hij van een bliksemafleider worden voorzien. (Noordzijde). De zwarte bessen be ginnen te rijpen. Hier en daar wordt reeds geplukt. Het beschot is minder dan ver leden jaar. De prijs bedraagt 18 a 20 cent per K.G. GENDEREN. Uit den bekenden stal van de heer W. M. Branderhorst, heeft de eigenaar een hengstveulen verkocht oud 4 maanden voor de som van f 350. Moeder van dit pracht exemplaar is „Janna N. P. S. 3733" en vader de nu te Helvoirt bij den heer M. Timmermans staanden hengst „Rinaldo N. P. S. 885". Wij wenschen den heer Branderhorst, die onvermoeid heeft gepoogd zijn paarden ras te verbeteren en veredelen, van harte geluk met dit opnieuw behaalde succes. ZALTBOMMEL. Zondagmiddag bij de opening van het Nationaal Kegelconcours, door de vereeniging „Acht om den Koning" in het Nutsgebouw op touw gezet, zal de harmonie „Euterpe" ter opluistering een matinée geven van 2 tot 4 uur. Dinsdagmorgen werd ter hoogte van het dorp Haaften de scheepvaart tijdelijk gestremd door 't in 't vaarwater vastraken van de sleepkaan „Bernard", sleepboot „Combinatie I". Al spoedig waren de op zichter der Rijkswaterstaat, de bakenmees- ter enz. ter plaatse om zulke maatregelen te treffen dat met eenige waakzaamheid de scheepvaart weder geregeld kon plaats hebben. Met het vallende water is op vlot komen niet te rekenen, zoodat tot lichten moet worden overgegaan. Ook van Opijnen en Vuren kwamen berichten dat schepen aan den grond geraakten. HAAFTEN. Dinsdag j.l. had alhier de aanbesteding plaats van een landbou werswoning voor den heer Sterrenburg. Ingeleverd werden 12 biljetten en wel als volgt: L. van Ek te Haaften 7200, Blom te Zaltbommel f7150, Metz te Zaltbommel f7080, Bijl te Herwijnen f6870, Blom te Vuren f6750, v. Willigen te Gameren f6715, v. Eek te Waardenburg f6690, v. Boors te Zaltbommel f 6666, Roelofs te Opijnen f6660, v. Boeckel te Driel f6587, Gebr. Schroot te Deil f6500, v. Kuijl te Bruchem f6327. 't Werd aan den laagsten inschrijver ge gund. GAMEREN. Gisteren had alhier de aangekondigde paardenmonstering plaats met bestemming voor Duitschland. Er waren er slechts 2 aangevoerd welke on verkocht bleven. DUSSEN, (polder.) Onder de zinspreuk „Ons Belang" is hier een onderlinge paar- denverzekering opgericht. President is L. v. d. Pluim, secretaris M. v. d. Pluim, commissarissen D. de Graaf, P. Staal en Wagenmakers. Aanvankelijk zijn 40 paar den ingeschreven. De oprichting kan be schouwd worden als een uitvloeisel van de hier bestaande afdeeling van den Boeren bond. f&ifinenland. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram betreffende den toestand ter Sumatra's Westkust, is de bevolking van de onderafdeeling Lintau en Boea (afdeeling Tanah Datar, Pa- dangsche Bovenlanden) in hare kam pongs teruggekeerd. In de Padangsche Bovenlanden is van de belasting op het bedrijfs- en andere inkomsten van de inlandsche bevolking bijna overal de eerste termijn betaaldin de meeste streken waar verzet voorkwam, zelfs de tweede ter mijn. Vele vuurwapenen zijn ingenomen. De Eerste Kamer heeft in hare ver gadering van Woensdag het ontwerp tot onteigening van gronden voor den aanleg van de Waalhaven te Rotterdam zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Blijkens een mededeeling van het Hbl., heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel aan de commissa rissen der Koningin in de onderschei dene provinciën opnieuw inlichtingen gevraagd omtrent de bemoeiïngen der gemeentebesturen met werkloosheidver zekering. Men meldt uit Amsterdam Donderdagochtend vergaderden hier ter stede de Friesch-Christelijk Histo rische partij en de Christ. Historische partij, elk in afzonderlijke vergadering, ten einde te beslissen over het door elk der besturen gedane voorstel om eene fusie tusschen beide partijen tot stand te brengen. De vergaderingen waren niet voor de pers toegankelijk. Besloten werd in beide vergaderingen tot de fusie. De naam der nieuwe or ganisatie zal zijn: Christelijk-Histori- sche Unie. Het hoofdbestuur werd saam- gesteld uit de heerends. J. Anker man, W. J. Brunt, ds. H. van Eyck van Heslinga, J. Fokkema, jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohman, mr. D. J. Schokking, mr. R. van Veen, mr. H. Verkouteren, dr. J. Th. de Visser, ds. G. H. Wagenaar en mr. B. I. D. Zubli. De Haagsche correspondent der „Prov. Gron. Ct." schrijft o.a. Omtrent eventueele reizen van de Koningin staat nog niets vast. Er zijn zoo is mij verzekerd plannen ge maakt maar veel schijnt af te hangen van een voornemen van den Prins, dat niet van vandaag of gisteren is, maar reeds lang bestond, om een langdurig bezoek aan Nederlandsch Indië te brengen. Natuurlijk zal men geneigd zijn dit langs den gebruikelijken weg te ont kennen, maar ik ben zoo vrij daarte genover met besliste zekerheid mede te deelen, dat marine en koloniën reeds geruimen tijd voorbereidende maatre gelen voor dit bezoek van den Prins aan onze koloniën hebben genomen, en dat slechts op bericht van Z. K. H. over het tijdstip van zijn reis wordt gewacht. Ik acht het onwaarschijnlijk, dat de gebeurtenissen in Indië, de reis plannen eenigszin» zullen vertragen, maar wellicht is de Prins reeds aan het einde van het jaar aan de over zijde van den Oceaan. Ons wordt opname gevraagd van het volgende Het Nederlandsch Jongelingsverbond, (beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden), wenscht landgenoo- ten, die zich in 't buitenland moeten gaan vestigen, den weg in den vreemde eenigszins gemakkelijk te maken door hun een vriendenkring te wijzen, die hen met alle welwillendheid zal ont vangen. Chr. Jongelings-Vereenigingen op vele plaatsen hebben zich bereid ver klaard, aankomende landverhuizers, over wie het Verbond inlichtingen ver schaft, behulpzaam te zijn. Wie dus familie-leden of vrienden heeft, welke zich naar buitenland zullen begeven, wijze hen op 't adres der commissie voor deze zaak, waar ook gaarne alle mededeelingen aan gaande bedoelde personen worden in gewacht. (Zij, die naar Noord-Amerika gaan wenden zich bij voorkeur tot den heer W. Wagenaar, Goudschestr. 30 Rotter dam, bij wien tevens introductie-brie ven voor Amerikaansche Chr. Jgl. Ver een. en verdere inlichtingen verkrijg baar zijn. Voor Zuid-Amerika is 't adres bij den heer J. Ph. Marmelstein, Reyer Anslostr. 28, Amsterdam.) Tijdens de afwezigheid van de be woners is te 's-Gravenhage ingebroken in een woning in de Bankastraat, ver moedelijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Althans de tuinman, die eenige werk zaamheden in den tuin had te verrich ten, waarschuwde Woensdagavond de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Het bleek daarbij dat de in brekers schandelijk in het huis te w waren gegaan. Zij hebben alle kasten geopend en op de meest ruwe wig ze het huisri^ Osaïons en andere kamers ver nield. Stoelen, tafels, vloerkleeden, enz., alles is erg beschadigd. Vermoedelijk 13 q ~fn brekers te doen geweest om geld, dat echter niet in huis aanwezig was. De bewoners, telegrafisch door de politie gewaarschuwd, derwaarts geko men, konden reeds opgeven dat tafel zilver was gestolen. Andere zilveren voorwerpen lagen in het huis verspreid. De bewoners waren tegen inbraak verzekerd. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Brussel: Ten gevolge van de maatregelen, door het parket genomen ten opzichte der steden, waar er gespeeld wordt, houdt een consortium van spelers zich bezig met de inrichting van een groot speelhuis te Scheveningen. Te Rotterdam is een bootwerker over leden, waarschijnlijk aan hersenvlies- ruggemergontstebing. Met zekerheid hebben de geneesheeren de ziekte ech ter niet kunnen vaststellen Te Termunten (Gr.), viel de echtge- noote van den heer D. van der Laan gisteren voorover in het vuur, tal van brandwonden bekomende. Men vreest voor het leven der arme vrouw. Dr. Laurillard is Vrijdagmiddag te Santpoort overleden. Dr. Elisa Laurillard werd 1830 te Rotterdam geboren en is predikant ge weest te Santpoort, Leiden en Amster dam, tot 1904. Ook was dr. Laurillard hofprediker. Buiten zijn predikantambt vervulde hij o. a. de functiën van praeses van 't Classikaal Bestuur; secretaris van het hoofdbestuur van 't Nederl. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen idem van het Amster- damsch Roode Kruis Comité; commis saris-president van Ned. Mettraysecre taris der commissie van bijstand voor het Woordenboek der Ned. Taal; be heerder van eenige studiebeurzen. Ook was hij eerelid der Howard Association te Londen, enz. Behalve bijdragen in tijdschriften zijn van de hand van dr. Laurillard vele bundels proza en poezie verschenen. Men meldt uit Ti el: De armbtenaar J., die een aanklacht wegens huisvredebreuk tegen zijn supe rieur, den inspecteur van belastingen, instelde, is door deze voor 5 dagen geschorst. De boringen naar steenkool te Haaks bergen hebben tot nu toe een bevre digend resultaat, daar reeds op 60 me ter diepte de bonte zandsteen is aan geboord. Te Winterswijk komt deze formatie op 100 M. diepte voor. Te Amsterdam wordt de heer I. B., commissionair in diamanten, vermist. Hij had voor een bedrag van f 32,000 aan diamanten in commissie, hoofdza kelijk toebehoorende aan kleine koop lieden of eigenwerkmakers. Daar deze hem in den laatsten tijd nog al om betaling lastig vielen, vermoedt men dat hij er van door is. Van het geval is aan de justitie kennis gegeven. Volgens nader bericht heeft het on derzoek aan het licht gebracht, dat hem geen ongeluk overkomen is, doch dat hij met de hem toevertrouwde waarden naar Engeland uitgeweken is, waar de politie hem thans zoekt. Een R. K. weesjongen die aan den Rijswijkschenweg te 's-Gravenhage op een handwagen zat uit te rusten had het ongeluk daarvan af te vallen, ten gevolge waarvan hij zijn ruggegraat brak. Hij stierf onmiddellijk. Woensdagnacht is er te Dordrecht ingebroken bij den president der arr.- rechtbank, aldaar, mr. Meijer Wiersma. Er is vijftig gulden gestolen. Donderdagochtend omstreeks kwart over tienen is door trein 83b even voorbij het station Middelburg een wegwerker van de S.S. overreden en onmiddellijk gedood. Door de bocht, die de spoorweg daar ter plaatse maakt, kou de machinist het gevaar, waarin de man verkeerde, niet spoedig genoeg zien en daardoor niet tijdig stoppen. De mailtrein had een vertraging van een half uur en de dagboot naar Engeland vertrok daardoor even zooveel later. In een onbewaakt oogenblik heeft de 2-jarige Cornelia H., in de ouderlijke woning aan den 's-Graven weg te Rot terdam, een teug genomen uit eenfleschje met azij nessence, dat de moeder gebruikte om azijn van te maken. Hoewel dade lijk geneeskundige hulp is ingeroepen, overleed het meisje aan de gevolgen. Aan de Haagsche politie is thans gebleken, dat de onbekende jongen, waarvan in ons vorig no. sprake was, in de Boomgaardstraat te Rotterdam thuis behoorde. Hij heëft in de zes dagen, toen hij de gast was van de Haagsche politie, ook gezegd, Arie de Graaf, uit Vlaar- dingen te zijn. Daarheen deed hij met de politie een reisje, maar de Graaf was er niet bekend. Hij is een jongen, die herhaaldelijk van huis wegloopt. Door het opgeven van zijn signalement, dat de aandacht der ouders trok, kwam men zijn woonplaats op het spoor. De kermis te Laren (Gooi) zette Maan dagavond goed in. Er is weder eens ouderwets gevochten. Het ging voor namelijk tusschen soldaten uit Naarden en Laarder boeren. Van schelden en sarren kwam het tot handtastelijkheden, waarbij het op het laatst zoo erg toe ging, dat de politie het niet meer af kon en de burgemeester militaire hulp van Naarden inriep. Korten tijd daarna arriveerde een detachement infanterie onder bevel van een 2e luitenant, welk detachement den geheelen avond door het dorp patrouilleerde. De orde keerde toen spoedig weer. Vele flinke klappen waren midderwijl gevallen; een zoon van den landbouwer De Jong werd door een bajonetsteek in den rug licht gewond. Te twaalf uur 's nachts keerde het detachement naar Naarden terug. De Donderdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering der Amst. Juwe- liersvereeniging heeft zich met alge- meene stemmen op het standpunt ge plaatst, dat de A. J. V. in het conflict tusschen de firma Eduard van Dam en den A. N. D. B. zich geheel aan de zijde der firma Van Dam schaart. Dien tengevolge besloot zij éénparig tot aan neming der volgende motie: „De algemeene vergadering van de A. J. V., gehouden op Donderdag 9 Juli, in American Hotel, overwegende dat tusschen het lid der A. J. V., de firma Eduard van Dam en den A. N. D. geen geschil bestond; overwegende dat desondanks door den A. N. D. B. wordt belet, dat voor die firma zal worden gewerkt op grond dat de firma Van Dam te Antwerpen in conflict is met de werkliedenorganisatie aldaar keurt deze handelwijze van den A. N. D. B. af en draagt het bestuur op zich met het bestuur daarvan in ver binding te stellen, ten einde te trachten langs minnelijken weg een oplossing van het geschil te bereiken; besluit voor het geval dat de A. N. D. B. blijft volharden bij de bodding aangenomen tegenover de firma Eduan van Dam, het bestuur der A. J. V. 1e machtigen alle zoodanige maatregeler te nemen als noodig zijn om het willed keurig optreden van den A. N. D. B. tegen te gaan." In het Donderdag verschenen Week blad van den A. N. D. B. zet de bonds- secretaris, de heer Jan A. van Zutphen, uiteen waar het in Antwerpen eigen lijk om gaat. Volgens hem trachtte de firma Van Dam langs slinksche wegen eene loonsverlaging in te voeren. On derhandelingen werden geopend en reeds naderde men tot overeenstemming, toen de firma weigerde eenige werklieden, die buiten hunne organisatie om bij haar aan het werk waren gegaan, te ontslaan. Deze toestand duurt nu nog voort, terwijl een aantal onderkruipers, groot 12 werklieden en 14 leerjongens (half wassen), nu het superieure fabrikaat van de firma Van Dam aan het makeh zijn. Bekend is, dat op de fabriek der fir ma Van Dam óók nog andere personee- len werkzaam zijn. Naar de heer v. Z. verneemt, hebben dezen besloten de fabriek te verlaten, waar zij in gezelschap van onderkrui pers moeten werken. Dit zijn ongeveer 40 man. Waar de zaak zoo staat behoort een toegeven van den A. N. D. B. voorloo- pig tot de onwaarschijnlijkheden, zoo dat de mogelijkheid zeer groot is, dat wij wederom staan aan den vooravond van een ernstig conflict in de toch al zoo geteisterde diamant-industrie. Naar wij vernemen is door den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, te zamen met de twee zustervereenigingen „Pa trimonium" en „Betsalel",te Amsterdam een adres aan den Raad dier gemeente gericht om kwijtschelding van belasting. In het adres wordt betoogd „dat, tengevolge der langdurige ma laise in de diamantindustrie vele leden van bovengenoemde werkliedenorgani saties niet in staat zijn de verschuldigde belastingpenningen op tijd te voldoen; „dat dit voor de betrokkenen tot ge volg zou kunnen hebben, dat door de bevoegde autoriteiten tot vervolging en executie kon worden overgegaan „dat alsdan de treurige omstandig heden, waaronder bovenbedoelde leden reeds gebukt gaan ten gevolge van financieele onmacht der betrokkenen, verscherpt en verzwaard zouden worden dat deze redenen voornoemd bestuur ernstig genoeg voorkomen om zich tot u te wenden met het dringend verzoek om aan den betrokkenen kwijtschelding van de op heden nog verschuldigde bedragen in de plaatselijke belasting naar het inkomen te willen verleenen." Bij het graven van grint op de grens van Amersfoort en Leusden, een vijftien paa van de Zeven Boompjes, de vroe-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2