Het Laad van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. k Oierniii mjj beeft geleerd, SWAGEMAKERS te HEESDEI IFBIIMK Ii§® giMtnls op da greazaa. VEEREN EN KAPOK BEDDEN. Paardenhaar-, Kapok-, Zeegras- Matrassen. Als ook de beroemde Staaldraad-Matras Arnold). W. A. v. d. DONK. GORINCHEM. Onderlinge Credietvereeniging Ondervinding is de "beste Leermeesteres HUWELIJK. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 27S3. Zaterdag Juli. te DORDRECHT. Kantoor: Groenmarkt 7"0. 1908. weet nu liet adres. Rott CEMENTSTEENFABRIEK, lAm VAN ALTE^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00, ranco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke xummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77a ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De Londensche correspondent van het Berliner Tageblatt seint, dat men in Engeland met Zeppelin's luchtgevaarte slecht ingenomen is. Een blad fcegt, dat hij er heimelijk wel de bewegingen der Engelsche vloot uit zou kunnen bespieden. Daarom wil het Dreadnoughts van de lucht bouwen, alsmede ballon jagers van het type Lebaudy, die snel kunnen rijzen en daalen. Een Zeppelin, van boven door een paar Lebaudy's bestookt, zou hulpeloos zijn. Ook moest er «en vuurmond worden uitgedacht, dat regelrecht de lucht in kan schieten en, op een tuf geplaatst, het luchtschip kan volgen. Intusschen verwacht men eerdaags de eeiste proefvlucht van den nieuwen Nulli Secundus, het Engelsche leger- luchtschip dat 't er een tijd geleden zoo slecht afbracht. Naar het Giornale d'Italia uit Milaan verneemt, heeft een suppoost in het jnuseum Castello Sforzesco een brutalen diefstal ontdekt. De oude gouden sleu- j Is der stad, die van groote historische aarde zijn, waren uit de glazen kast, aarin ze bewaard werden, gestolen, e daders zijn onbekend, maar men Verdenkt een groep bezoekers, hoofd zakelijk dames, die het museum kort vóór de ontdekking van den diefstal verlaten hadden. De poging om zwemmende het Ka naal over te steken is toch niet ge slaagd. Wolffe was nog onvermoeid na 14 uur te water geweest te zijn. Hij was slechts drie mijlen van de Fransche kust, toen er sterke oostelijke stroom kwam van Kaap Blanchez, waartegen de zwemmer niet op kon. Hij werd onwederstaanbaar naar de Noordzee gedrongen. Alles was goed gegaan, totdat er een bries uit het oosten kwam opzetten en daarmede was alle kans verkeken. Hij had, zwemmende van 4 Uur in den ochtend tot 6 uur 's namiddags 35 mijl afgelegd. Het is hem dus gegaan als met vele andere Kanaalzwemmers. Een hunner heeft 't moeten opgeven, toen hij slechts 800 meter van de kust was. Alleen kapitein Webb, in 1876, is zoo gelukkig geweest den overkant te bereiken. Voor de Engelsche parlementaire commissie, die Lord Avebury's wets ontwerp tot verbod van den invoer van zekere vogelvellen onderzoekt, werden treurige dingen verteld van het uitroeien van vogels om hun veeren aan de markt te brengen. Zoo zeide Lord Stanmore, dat toen hij in 1886 op Trinidad was, er 18 of 19 soorten kolibri's waren, maar nu nog maar vijf. Op Ceylon nemen de witte reigers (egrets) snel af. Uit Engelsch-Indië worden voortdurend groote hoeveelhe den veeren uitgevoerd, aangegeven als koe- of paardenhaar. Een gunstig getuigenis was dat van een koopman in veeren in het groot. De veel gezochte witte-reigerveeren, die de dames op hun hoed dragen, zijn dikwijls onecht, zeide hijen zoo na gemaakt, dat alleen een man van 't vak 'tziet. Ze worden voor echt ver kocht. BINNENLAND. Dinsdagmiddag werd een grasmaaier uit Barneveld, J. van Asveld, te Naarden la een hooiland, waar hij bezig was geweest gras te maaien, in bewuste- loozen toestand gevonden. Door de politie in een rijtuig gehaald, werd hij naar het station Bussum vervoerd, doch de H. IJ. S. M. weigerde den man te vervoeren, omdat hij te ziek was, naar de politie aan het Hbld. verklaarde. Daarop werd de man weder naar Naarden teruggebracht, waar hij in de cel voor vreemdelingen en passanten door politieagenten werd verpleegd, doch waar hij Woensdagmiddag over leed, zonder familie of vrienden gezien te hebben. De man kon niet verklaren hoe hij in dien toestand gekomen was. Dr. Poelstra verleende geneeskundige hulp. Uitputting moet de oorzaak zijn. Het te Rotterdam thuis behoorende stoomschip Noordwijk," dat Maandag aan de Fransche kust schipbreuk leed, is volgens een bericht uit Brest, door de kustbewoners totaal leeg geplunderd. Dinsdagnacht is te Deventer over leden de stratenmaker v. R. tengevolge van een zware mishandeling, hem Maandag door den opperman v. M. bij een twist toegebracht. De politie heeft den dader gearresteerd en het lijk ter gerechtelijke schouwing naar liet zieken huis overgebracht. Bij onderzoek is gebleken dat de overledene zoo zwaar met een schop en bezemsteel op het hoofd is geslagen, dat hij bewusteloos op den grond bleef liggen. Sedert is het bewustzijn niet teruggekeerd; Dinsdagnacht volgde de dood. Bij een ouweder dat zich Woensdag nacht omstreeks 12 uur te midden der kermispret boven Harlingen ontlastte, sloeg de bliksem door het dak van het geheel bezette hotel „Heerenlogement", aan het Franekereind aldaar, gelukkig weer een uitweg zoekend door de andere zijde van het dak, zoodat geen brand ontstond en slechts een 12-tal pannen weggeslagen werden. Voor de hevig ontstelde dienstbode, die op de zolderverdieping sliep, moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Nie mand werd gedeerd. Bij een zeer hevig onweer Woensdag nacht, werd in den Waardpolder (Wie- ringerwaard) door den bliksem een boerenhuis, bewoond door 22 gezinnen, geheel in den asch gelegd. Een der bewoners bleef een geruimen tijd be wusteloos en bleek aan den arm ge troffen te zijn. Van de inboedels kon zoo goed als niets gered worden. Ook een 20-tal kippen werden een prooi der vlammen. Ook boven Steen wijk woedde een vrij hevig onweder. Omstreeks 2 uur des nachts werd een groote windhoutzaag- molen door den bliksem getroffen. In korten tijd stond het gevaarte in volle vlam. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de belendende gebouwen gespaard zijn bleven. De molen met de weste lijk gelegen getimmerten is geheel verbrand. Dinsdagavond sloeg de bliksem in het huis bewoond door een spoorweg arbeider, aan den Stationsweg te Oos terbeek. In den voorgevel sloeg een groote scheur. Het meubilair, dat zich in de voorkamer bevond, werd kort en klein geslagen. De huisvrouw die zich met haar kinderen in de achter kamer bevond, werd bewusteloosaan vankelijk gaf de inmiddels ontboden geneesheer weinig hoop, doch de toe stand der vrouw was des avonds laat bevredigend. Verdere persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Te Heusden sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in de consistoriekamer der Herv. gemeente alwaar juist de predi kant catechisatie hield. Gelukkig werd niemand getroffen. Te Beetsterzwaag is eene 78 jarige vrouw, tengevolge van het woedend onweder, zoodanig door den schrik be vangen, dat zij op de plaats dood bleef. Te Doorwerth sloeg de bliksem in een landbouwerswoning. Een varken werd gedood, terwijl nog een ander moest worden afgemaakt. Te Renkum is de bliksem geslagen in een woning. De kalk werd van de muren geslagen en een balk versplin terd. Een meisje, dat buiten liep, werd omver geworpen, doch kreeg geen let sel. Brand is niet ontstaan, de bewo ners kwamen met den schrik vrij. Te Heerenveen heeft een hevig on weder gewoed. Door de vele stukken ijs hebben de bloeiende boontjes en ook de vruchten zeer geleden. Te Stedum (Gr.) sloeg de bliksem in een boerderij. Met moeite werd het begin van brand gebluscht. Nabij Tjerkgaast (Fr.) is door het in slaan van den bliksem eene groote boerderij afgebrand. Er is weder een conflict ontstaan tusschen den Bond van Sleepboot-eigenaren en den Bond van Machinisten en Stokers te Rot terdam en te Dordrecht. Het oude collec tieve contract liep Woensdag af, en een nieuw contract is er niet gesloten. De Bond van Machinisten en Stokers heeft een ontwerp-contract opgesteld, en de Bond van Sleepbooteigenaren heeft alge- meene voorwaarden bekend gemaakt, waar op zijn leden het personeel voor hun booten in dienst nemen. Door het conflict is het sleeploon per last plotseling enorm gestegen. In de algemeene voorwaarden van den Bond van Sleepbooteigenaren wordt om trent het loon gezegd I „Op sleepbooten, den Rijn bevaiende, ge nieten stokers een weekloon van f 15, ma- chinisten een minimum loon van f 19. Het staat den eigenaars van booten, die niet geregeld den Rijn bevaren, vrij, met hun personeel over het te betalen loon te contracteeren." De machinisten en stokers wenschen, dat er in elk etmaal tusschen 's avonds 9 uur en 's ochtends 5 uur een tijd van minstens 7 uur beschikbaar zal zijn voor nachtrust, 1 gedurende welken tijd de boot voor anker moet liggenverder bij verblijf in alle havens van Rotterdam tot en met Duisburg strikte Zondagrust voor het personeel. De voorwaarden van den Bond van Sleep booteigenaren luiden op dit punt„Nacht rust wordt toegestaan gedurende het geheele jaar, en wel zes achtereenvolgende uren tusschen 6 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens, door den gezagvoerder aan boord te regelen", en „Zondagrust wordt toegestaan gedurende het geheele jaar op beginstations in Nederland en na volbrachte reis naar alle stations aan den Rijn terugkomende te Ruhrort als eindstation", i De Bond van Machinisten en Stokers wil voorts hebben bepaald, dat geen ander personeel dan leden van den Bond in dienst zal worden genomen. Woendag is vanwege den Bond van machi nisten en stokers een biljet verspreid, waarin wordt betoogd, dat de machinisten en stokers, hoewel zij alles gedaan hebben om tot een vredelievende oplossing te komen, gedwongen worden weder in actie te treden. Voorts wordt in dit biljet gewaarschuwd tegen het verleenen van „onderkruipers"- diensten en bevat het een aansporing om I zich kalm en waardig te gedragen. Uit Dordrecht meldt men Voor de stad liggen een paar kanonneer- booten, en een detachement rij ksveldwacht is hier gestationeerd. ADVERTENTIEN. En daarom wil ik U even vertellen, dat ik als tourist al in verschillende Rijwiel zaken heb gekocht en laten repareeren, en dat om kort te zijn, de dat ik voor NIEUW en REPARATIE het BEST terecht kan bij die heeft een groote keuze nieuwe en 2e handsfietsen voorhanden, geeft deugdelijke i garantie en reparatie. Wie dus door de groote leermeesteres ONDERVINDING geraden wil zijn TE KOOP, afkomstig van de Bierbrouwerij „DE DRIE SNOEKEN", Bornsteeg, Gorinchem. Een groote partij Waal- en IJsselsteen, zware Hinten, Planken, Dakpannen, Paar den ruiwen, B4. ril»l»en, enz. enz. Te bevragen op het werk. j Gefortuneerd buitenmeisje, uit de pro vincie, wenscht kennismaking met een voudig, net persoon, om spoedig een goed .huwelijk aan te gaan. Brieven, met opgave van naam, woon plaats, ouderdom, beroep en godsdienst worden franco ingewacht onder motto 1 „ERNST" aan het Centraal-Advertentie- Bureau Van der Vennestraat. 9, Den Haag. De Koninkl. v.h. VAN WANING Co., ROTTERDAM, vervaardigen als Specialiteiten alle werken in gewapend en gew«»ne BETOM, als: VLOEREN, GEWELVEN, DAKEN, FUNDAMENTEN, WATERREINIGINGS- eu fltVTIJZERPiGSINRlCHTINGEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor Duikers. Wat de Commissaris van Politie te Siekene ons vertelde. Wij hadden er van hooren spreken en spoedden er ons dus naar toe. Het is geen gemakkelijke reis van Brussel naar Stekenehet zijn alle gewone treinen, er is geen enkele sneltrein op deze lijn, maar we zijn er toch gekomen. Men kan Stekene gerust het eindje van België noemen, want op tien minuten afstand ligt het liefe lijke stadje Philippine, zoo bijzonder bekend door zijne mosselteelt. De Commissaris van Politie te Ste kene, de Heer JULES MOORS, ontving ons vriende lijk. Hij was volkomen bereid ons inlichtingen te geven en vertelde ons het volgendeIk was lijdende aan eene hevige borstziekte, gepaard met hevige asth- matische aanvallen. Ik had soms zulke benauwdheden, dat ik van mij zei ven viel en de veldwachter mij op het bureau moest doen bijkomen. Ik hijgde en piepte verschrikkelijk en het hoesten dat ik deed was niet te beschrijven. Ik gaf dikwijls onder een hevige hoest bui groote golven bloed op. Ik had allerlei genees middelen gebruikt, doch kon niet genezen, zoodat ik dacht dat er voor mijn kwaal geen geneesmiddel be stond. Toen ik met veel lof over de Abdijsiroop hoorde spreken, besloot ik dit middel voor mijne ziekte ook eens te probeeren en schafte mij een flesch aan in de apotheek Gabriëls. Toen ik eene flesch Abdijsiroop had opgebruikt, kon ik gevoelen, dat ik mijn geneesmiddel gevonden had, want ik bespeurde beterschap. De hoest werd losser en het bloed opgeven bleef weg. Ik heb het gebruik met de Abdijsiroop voortgezet en voel mij thans zoo goed als genezen. Mijn ademhaling is thans weder regelmatig en ik gevoel mij thans op 68-jarigen leeftijd als het ware opnieuw jong. Ik machtig U mijne verklaring bekend te maken. Het Commissariaat te Stekene. Telefoon interc. No. 15. DOllDlICCIlf «cui; Opgericht 1 October 1871. Maatschappelijk Kapitaal f 1,500,000, (Geheel geplaatst.) Reserve201,339,46. CommissarissenA. J. Lebret, A. J. A.de Bosson, J. M. P. de Jonchbere, Mr. J. Salomonson eu C. J. J. Verbroek van Nieuwbeierland. Directeuren: Mr. F. N. Sickinga en C. Vriebendorp Jz. Geeft VOORSCHOT TEM (zonder verplichte deelneming) op Hypotheek, onder Borgstelling of andere Zekerheid, tegen zeer hillffke rente zonder l»Uberekenln* van provisie ot administratiekosten. Neemt gelden in bewaring deposito) er. vergoedt daarvoor rente van 272 pCt. met een dag opzegging. id 27* 3 37, een maant twee maanden drie maanden MVUWflltl Al* 1«UjU ff AMP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 5