liet Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Trouw als goud. Ben artikel over een artikel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2757. Zaterdag 25 Juli. 1908. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke rege meer 77s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Wij zijn niet gewoon, artikelen uit andere bladen tot een onderwerp van bespreking in ons blad te maken. Voor ditmaal willen we daarop eens eene uitzondering maken en 't een en ander meedeelen over 't geen we onlangs in zeker blad lazen over luxe bemerking. Het artikel was in hoofdzaak gericht tegen de toenemende weelde bij het jongere geslacht en had vooral de be doeling om krachtig te pleiten voor meer eenvoud. In zooverre konden wij er ons best mee vereenigen; want wij zijn groote vrienden van eenvoudmaar wij zouden zoo gaarne zien dat die eenvoud in alles werd toegepast, ook in ons spre ken en in onze schrijftaal. Waarom b.v. van luxe gesproken, als wij het zelfde kunnen zeggen met een goed Hollandsch woord Is het gebruik van al die vreemde woorden en al die kunst termen, waarvan jong en oud tegen woordig den mond vol heeft en die groote schade toebrengt aan het zui ver spreken en schrijven onzer eigene schoone taal, soms ook geen weelde? Schrijver klaagt er over, en zeer terecht, dat de ontspanningen der jeugd in onzen tijd zoo verfijnd en groote- mensch-achtig zijndat de jongelui door het land en over de grenzen trekken voor allerhande wedstrijden; dat zij vriendenmalen en soupers organiseeren dat de tijd van kalm genieten voorbij is, alle festiviteiten worden opgeschroefd en de jeugd veel te luxerieus wordt opgevoed. 't Is volkomen waar en wij moeten dat bestrijdenmaar dat kunnen wij slechts, door zei ven eenvoudiger te wor den. Wanneer onze levenswijze in alles is ingericht zooals deze schrijver schrijft en dat is waarlijk geen zeldzaamheid geven wij dan niet het voorbeeld, in plaats van het tegendeel Maar dit daargelaten, neemt de weelde heel wat grooter afmetingen aan dan door schrijver wordt geschetst; men vindt ze waarlijk niet alleen onder de lieden die ze nog wel betalen kunnen. Minder eenvoud in gewoonten en ge bruiken, toeneming van behoeften, vindt men schier alom. Onder weelde verstaan wijhet toegeven aan wenschen, waar van de vervulling onnoodig is. Dat men veel verlangt is ook al een gevolg van de bijzondere tijdsomstandigheden. Onze winkels zijn heel mooi; de waren zijn prachtig uitgestald. Gelegenheid om wat ROBERT BUCHANAN. (47 „Neen! Zij is alleen naar huis gegaan." „Om Godswil, mevrouw, spreek de waarheid." De dame kleurde van ergernis, maar er lag zooveel angst en wanhoop te lezen op de trekken van den vreemdeling, dat zij de scherpe woorden, die haar op de lippen lagen, weerhield en kalm antwoordde „Dht doe ik immers. De dame, die u zoekt, is niet hier." „Wilt u mij dan haar adres geven Madame Bertillon aarzelde. „U zult inzien, monsieur, dat u mij in een moeilijke positie plaatst, door dit te vragen. Ik heb niet het genoegen u te kennen en de dame zelve is maar een be kende van mij, geen vriendin. Ik durf waarlijk niet aan uw verlangen te voldoen." „Is dit een opdracht van haar?" vroeg Douglas, met een zweem van oude ruwheid. De Frangaise haalde de schouders op, bijna onmerkbaar, maar gaf geen antwoord. Douglas' hoofd zonk hem op de borst en een trek van diepe smart groefde zich om zijn mondde vrouw bespiedde hem met iets in haar donkere oogen dat op medelijden geleek. „Wilt ge u dan met een boodschap aan moois of wat lekkers te krijgen, om met wat nieuws kennis te maken, om aan iets aangenaams deel te nemen, ontstaan alom en trekken de aandacht, zeker niet het minst van de daarvoor zoo gevoelige jeugd. Een kwaad is dat op zichzelf niet; 't is maar de vraag of de ouders en opvoeders het verschijn sel in de ware richting weten te leiden en op matige wijze aan billijke wen schen weten te voldoen; zóó dat de jeugd niet te weinig en niet te veel heeft en zich niet beroepen kan op het voorbeeld, door den rijperen leeftijd gegeven. Er zijn kinderen, die, zeer tot schade hunner gezondheid, liever zonder te eten naar school gaan, dan een boterham te eten zonder wat lek kers. Sommige ouders geven hun kin deren geld in handen, waarvan ze de waarde niet kennen; suoepcenten, die vaak aan schadelijke of waardelooze prullen worden besteed. Met gewone kleeren wordt alras geen genoegen meer genomenhet moet wat bijzonders we zen, wat niet zoo iedereen draagt. Dat kost soms nog minder dan het gewone maar men gewent het kind toch aan het buitengewone, aan hetgeen uitblinkt of afsteekt. Met het speelgoed gaat het op dezelfde wijze, behalve dat er soms aardig wat besteed wordt aan dingen, waarmee het kind soms niet half zoo gelukkig is als met een oud, gebroken stuk. Eigen meubelen voor kinderen zijn geen zeldzaamheid meer. Spoedig, soms veel te spoedig, moet er een fiets ko men en begint de zoogenaamde sport, met de bekende ontzettende overdrij ving. Op die wijze gaat het door en de gevolgen zijn ons allen bekendhet altijd gevoelen van behoeften, de zucht om daaraan toe te geven, de onmoge lijkheid soms om er aan te voldoen, met het schulden maken en het spelen of speculeeren op den achtergrond het gemis van alle waar genot op een leef tijd waarop voor velen het genot nog beginnen moet, enz. enz. Wat er aan te doen? En, het ant woord daarop vinden we nu weer in een artikel in een ander blad. Dat blad meent, en wij meenen het ook, dat alleen de ouders in staat zijn om den te hoog opgevoerden levens standaard der jongelui weer in de ge- wenschte banen terug te leiden. Maar; op welke wijze? Hier bevreemd het antwoord ons in de hoogste mate en bewijst ook al weer, hoe het gemis aan eenvoud in alles doordringt. De ouders, aldus raadt het blad aan, moeten zich vereenigen tot een bond en het beweert in allen ernst, dat het voorbeeld reeds ergens gegeven is. Dus krijgen we is d&t soms eenvoudig, lezers? vereenigingen die den naam dragen van luxe-ueperkingsvereeni- gingenGemeld wordt niet of er ook statuten zullen komen, of er ook ko ninklijke goedkeuring zal worden ge vraagd, algemeene vergaderingen zullen worden gehouden, en dergelijke gek heden meer Wij voor ons zouden het belachelijk willen noemen, indien het niet zoo diep treurig ware! De schrijver cijfert hier met één pen nestreek de waarde van het ouderlijk gezag en den ouder lijken iiivloed, laat ons zeggen ook van het ouderlijke voorbeeld, weg. Het is, zegt hij, voor één ouderenpaar lastig, hun kinderen te verbieden al te laat feest te vieren, allerlei pretuitgaven te doen, enz. enz.maar vele ouders die de dreigende gevaren op dit gebied inzien, kunnen zich vereenigenzij kunnen zich verstaan omtrent wat zij wenschen toe te laten en wat zij voor eerst nog verre willen houden en op deze wijze alleen kan de steeds toe nemende weelde worden tegengehouden. Zóó wordt dus de plicht, de verant woordelijkheid, die op elk ouderenpaar tegenover zijne kinderen rust, opgeheven en overgebracht op een vereeniging Welk een ontzaglijk gebrek aan raen- schen-, aan wereldkennis verraadt deze schrijver. Is dan de verhouding tus- schen alle ouders en alle kinderen de zelfde; heerschen in alle gezinnen de zelfde toestandenhebben alle kinde ren dezelfde behoefte aan dezelfde lei ding, of zijn alle kinderen verschillend ia natuurlijken aanleg en zedelijke be hoeften Het antwoord op die vragen kan toch waarlijk niet twijfelachtig wezen. Ieder ouder kent zijn eigene kin deren; hij behoort ze in alles in het goede voor te gaan, dus ook in eenvoudig heid van levenswijze en zeden. Maar indien de ouders aan dien eersten plicht hebben voldaan, dan behooren zij ook hunne kinderen aan eenvoud en matig heid, zoowel als aan alle deugden, te gewennen, niet naar de regelen en voorschriften eener vereeniging, maar naar de behoeften van elk kind in het bijzonder, die zij en zij alleen, kunnen kennen en behooren te kennen. Het ouderlijke voorbeeld, het ouderlijke ge zag, de ouderlijke invloed, waarin lief de het hoofdelement is, dat alles met verstand en beleid aangewend, zal in elk gezin afzonderlijk, meer vermogen dan duizend bonden zouden kunnen tot stand brengen. Op dit gebied hebben wij een eigen taak en een eigen roe ping, met een eigen verantwoordelijk heid, waaraan wij ons nooit, onder geen naam of voorwendsel, zullen mogen onttrekken. Mochten wij allen het gewicht van die verantwoordelijkheid en de waarde van ons persoonlijk handelen diep ge voelen, onzen kinderen ten zegen. Buitenland. haar belasten, madame?" vroeg hij, opnieuw opziende. „Met genoegen," luidde het wederwoord. „Zeg haar dan," begon hij, en het kookte in zijn binnenste als lava, „Zeg haar Opnieuw hield hij op, om zijn zelfbe- heersching te herwinnen en toen vervolgde zijn diep basgeluid, trillende van onder drukte ontroering„Zeg haar, madame, dat Richard Douglas hier is, hier in Parijs, en dat het jonge meisje, dat zij j vanavond aan mijn zijde gezien heeft, haar dochter is." De dame wachtte nog. „Dat is alles!" „Ik zal haar uw boodschap overbrengen, monsieur. Mag ik uw adres weten „Hötel de l'Amérique, Rue Balzac." Madame Bertillon beloofde hem zoo spoe dig mogelijk te zullen berichten, en met die belofte was hij wel verplicht zich tevreden te stellen en afscheid te nemen. Het begon reeds te schemeren toen hij thuiskwam, uitgeput van een lange wan deling. Aan het ontbijt was hij gejaagd en ontstemd en koortsig van onderdrukte opwinding, zoodat zijn vreemde manier van doen een raadsel was voor Effie en zijn nicht. De dag ging voorbij en bracht geen nieuws, en ook de volgende en de derde dag bleven stom. Op den vierden dag kwam een korte, ongeteekende missive, waarin te lezen stond, dat de dame, die hij wenschte te ontmoeten, Parijs had ver laten zonder eenig adres achter te laten. Douglas brulde het uit van woede en hartepijn, toen hij die weinige koele woor den las. Zij had hem opgemerkt, hem en het kind, dien avond in de Opera, dat had hij onweersprekelijk duidelijk gezien aan den blik van schrik, dien zij op hem ge worpen had. Dat zij geweigerd zou hebben, om hem te ontmoeten, dat zou hij heb ben begrepen. Achttien jaren van nadenken, achttien jaren van ziften en wegen, van elk woord, van elke daad, hadden hem een klaarder begrip doen verkrijgen van haar karakter. Nog was zij voor hem gebleven de eenige vrouw op aarde, instaat om heel zijn hart te vervullen en hem te begeeste ren. Maar veel van de oude illusie was toch gestorven. Hij was er toe gekomen, om zich harer meer naar waarheid voor te stellen: wankelmoedig en hardnekkig; een veer, voortgeblazen op den adem van elke tijdelijke opwinding, zonder vastheid van wil; wel niet volkomen harteloos, maar toch ook niet in staat om standvastig lief te hebbenniet hartstochtelijk en niet in nig, maar een mengeling en een neutrali satie van beidehakende naar vermaken en opziende tegen alles wat moeite en last kon veroorzaken. Maar dat zij, na in zooveel jaren het kind, waaraan zij het leven had gegeven, niet te hebben gezien, weigerde om het thans te ontmoeten, dat kwam hem onbe grijpelijk en wreed voor. Kwam het, om dat zij tegen de ontmoeting opzag, of omdat zij wenschte, dat haar dochter alles, wat aan het geheim harer geboorte raakte, moest worden bespaard? Hij kon nietge- looven, dat deze laatste veronderstelling de juiste zou zijn. Maar het gif van twijfel en teleurstelling giste zoodanig in zijn bloed, dat hij op sommige oogenblikken halfgek leek. Hij had gedacht en geloofd, dat zijn liefde voor het kind-vrouwtje, dat hij acht- Uit Petersburg wordt gemeld Ten gevolge van den hevigen regen in het Oeral-gebied zijn de rivieren buiten de oevers getreden. Alle goud en platina-mijnen in Perm zijn onder- geloopen. De arbeid is er gestaakt. Via Petersburg komt dd. 21 Juli be richt van nieuwe gevechten in Tabris. Wat de uitslag is geweest wordt niet gemeld: doch er moeten een 200 doo- den en gewonden zijn gevallen. Raisoeli schijnt weer op het tooneel te zullen verschijnen. Volgens de Petit Parisien is er in den laatsten tijd tus- schen hem en Moelai Hafid drukke briefwisseling geweest. Het besluit van Hafid om Fes te verlaten werd geno men, na de komst van een koerier van Raisoeli. Naar men zegt, beloofde Rai soeli bij een aanval van Moelai Hafid op Tandzjer hem de hulp van de stam men om die stad. De Weensche correspondent van de Daily Mail beweert uit gezaghebbende bron te weten, dat de mogendheden waarschijnlijk voorloopig te Macedonië niet tusschenbeide zullen komen. De toestand wordt er ernstig, maar niet gevaarlijk geacht. De rebellie is niet goed georganiseerd, er is geen erkende leider. De onrust onder de soldaten, vooral onder de Albaneezen zoo heet 't verder is meer de uiting van voort durende ontevredenheid, dan van wel beraamde samenwerking met de Jong- Turken. Staat er een aanvoerder op en worden de Moslemsche troepen in hun meerheidheid den sultan ontrouw, dan zou er aanleiding voor inmenging van de mogendheden kunnen ontstaan. De prins van Montenegro heeft de twee mannen, die wegens den aanslag, in November op zijn leven beraamd, ter dood waren veroordeeld, begenadigd. De Berliner Zeitung verneemt uit KonstantinopelOp Juldiz zijn ver scheiden officieren gevangen genomen, verdacht samen met Izzet-pasja, des sultans gunsteling, samengespannen te tien jaar geleden had gekend, dood was. Maar zijn hartstocht was door haar aanblik opnieuw levendig geworden. Hij wenschte niets vuriger, dan haar nog eens te zien, haar stem te hooren, misschien haar hand te kunnen aanraken. En, eenmaal de demon in hem weder opgewekt, vond hij geen rust of duur meer. Hij dwong zich met geweld tot kalmte in het bijzijn van zijn nicht en zijn pupil, en ging zooveel mogelijk met hen uit. Maar de nacht dreef hem de deur uit, op lange, eenzame wandeltochten door de stad. Hij sliep niet of bijna niet. Alleen dan, wan neer lichamelijke vermoeidheid en uitput ting van krachten hem de oogen deden luiken, rustte hij in een zware, woelige slaap. Maar nacht op nacht zwierf hij door de eenzame straten der groote stad, half onbewust er op rekenende, dat door licha melijke inspanning, ontspanning kon wor den gegeven aan de overladen hersenen en geprikkelde zenuwen. Op een ochtend, ongeveer een week na de ontvangst van het briefje van Mevrouw Bertillon, stond hij op de Pont des Arts. De zon was pas opgegaan en vergulde de daken en schoorsteenen van de hoogste ge bouwen. Een morgenkoeltje bracht bewe ging in de lucht en rimpelde de rivier, die aan zijn voeten stroomde. Boven zijn hoofd was alles vlekkeloos blauw en on peilbaar diep, van horizon tot horizon. De gebouwen langs de kaden en de op stroom liggende schepen en booten spiegelden zich af in het water. En terwijl hij, in deze beschouwing verdiept, voor zich uitstaarde in het kabbelende water, werd zijn oog getroffen door iets roods, dat op het water scheen te dry ven, en dat zich met de hebben om Abdul Hamud te dwingen van den troon afstand te doen. De sul tan liet ook Izzet gevangen nemen, en benoemde Saïd pasja tot groot-vizier met dictotariale macht. Het besluit van de De-Beers-Maat- schappij om met 31 dezer de De-Beers- mijn te sluiten en 200 blanken als mede 1200 Kaffers van haar personeel te ontslaan, staat zeer waarschijnlijk in verband met de nieuwe belastingvoor stellen van de Kaapsche regeering. De Afrikaander partij is altijd van meening geweest, dat de De Beers veel te wei nig belasting betaalde. Nu zij een ver hoogde inkomstenbelasting invoert, om het groote tekort van de schatkist te dekken, gaat de Beers kunstmatig haar inkomsten verminderen en de werke loosheid, die al erg is in de Kaapko lonie, vermeerderen. De regeeriug van Guatemala heeft bij het departement van Staat (buiten- landsche zaken) te Washington mede- deeling laten doen, dat Nicaragua en Honduras op het punt staan, met elkan der in oorlog te geraken. De aanleiding moet worden gezocht in de hulp, die Nicaragua heeft verleend aan de revo lutionairen in Honduras, zulks onder schending van de bestaande verdragen. In Midden-Amerika waar elders de vrede nergens in gevaar is be staat algemeene verontwaardiging over de houding van Nicaragua. Ofschoon Thomas en de andere kerk dieven gevangen zitten, weet de Matin weer van twee gevallen te vertellen, waarin in Frankrijk een R. K. kerk van kostbaarheden is beroofd. InBort, een stadje in Corréze, hebben de dieven zich in de kerk laten opsluiten en zijn er 's nachts weer uitgebroken, mede nemende vier kelken, een monstrans van groote waarde enz. Te Aubazine, ook in Corréze, hebben dieven een oude relekwiekast, die men een 30.000 francs waard acht, benevens andere kostbaarheden gestolen. Een bende Parijsche Apachen heeft een bezoek aan de Brusselsche kermis gebracht en daar Dinsdagavond laat hun revolvers laten spelen. Na eeu hevig govecht met politieagenten, die ook revolvers hadden, werden er zeven Apachen gepakt. Het bleek, dat de Parijsche politie ze om verschillende redenen zoekt. De Amerikaansche consul te Tabris heeft aan zijn regeering kort en bondig den toestand daar beschreven in deze telegrafische boodschap: „Anarchie." Grete Meier is Donderdagochtend om golfjes der rivier op en neder bewoog. Eerst lette hij er niet op, maar eensklaps, met een kreet van schrik, zag hij, dat het een vrouwejapon was. Hij snelde de brug af, naar de kade. ReedB was van den over kant een boot van wal gestoken, waarin hij uniformen bespeurde van de Parijsche politie. De boot hield recht aan op het roode voorwerp. Een slap en druipend lichaam werd uit het water getrokken en in de boot gelegd. Langzaam roeiden de mannen terug. Dat zeide hem genoeg. Als er nog een sprankje van leven in de drenkelinge te bespeuren ware geweest, dan zou de boot snel zijn teruggevaren. Douglas ijlde toe. Langzaam en zwijgend droegen twee van de mannen hun droeve last de trap op, die van de lage kade naar den bovenweg voert, en legden deze op de steenen neer. Een gil, en Douglas lag op zijn knieën naast het lijk van Effie Hetherington. „Effie EffieO, mijn God 1 Zij kan niet dood zijn. Het is niet mogelijk De mannen stonden zwijgend om hem heenhun makkers kwamen snel toege- loopen. En inmiddels smeekte Douglas Effie en riep haar bij haar naam en drukte het koude, slappe lichaam aan zijn borst. „Zij is doodZij is doodjammerde hij, en liet zijn last langzaam neder op de steenen van de kade. Ze fluisterden onder elkander terwijl hij met gevouwen handen lag neergeknield bij Effie's lijk. Een hunner trad na een korte wijle op hem toe. Douglas hoorde spreken, maar hij begreep niet, wat er ge zegd was en staarde den spreker verbijsterd aan, totdat deze zijn vraag herhaald had. Naar het Engelsch, VAN (Slot volgt.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 3