groote verliezen werden toegebracht. Abdel Azis heeft zich vervolgens naar luid dier berichten naar Sidi Ralial begeven, dat hij na eenigen te genstand vermeesterd heeft. Over Petersburg komen zonderlinge berichten uit Perzië Telegrammen uit Teheran zoo heet het melden, dat invloedrijke reactionairen den Sjah hebben aangezet, een firman uit te vaardigen, waarbij de verkiezingen afgeschaft worden en de regeering gemachtigd wordt, zelf afge- vaadigden te benoemen. Er wordt bij gevoegd, dat men de parlementaire man daten tegen hoogen prijs te koop zal bieden, om de schatkist met de opbrengst te stijven. Aan de Duitsch-Fransche grens bij Metz is, volgens een telegram van Havas uit Briey, een gruweldaad gepleegd, zoo verschrikkelijk als men in het beschaafde Europa niet voor mogelijk zou houden. Drie Italianen kwamen in een bosch dicht bij het grensdorp Moyeuvre een Duitsch ontvanger van de douane tegen, op een wandeling met zijne jonge vrouw, die in gezegende omstandigheden ver keerde. Zij bonden den man aan een boom, vergrepen zich een voor een aan de vrouw, sneden haar het lijf open en wierpen de vrucht voor de voeten n den man. Een uur later vonden it schen, die op de wanhoopskreten van den man afkwamen, de lijken van vrouw en kind; de ongelukkige man was waanzinnig geworden. De drie schurken zijn in hechtenis genomen. Plnatielük Nieuws. HEUSDEN, 22 Augustus. De Zutphensche Brandwaarborg Mij. (Agent de heer Verhoeven), behandelt de zaken roiaal. De heer G. Reas alhier brandde, bij het blusschen van een beginnende brand, bij den heer v. d. Bergh, zijn jas en kreeg eeue vergoeding daarvoor van f 30. Erger is hij er echter aan toe, doordat hij gelij kertijd in glas trapte en daarvoor zich onder dokters handen heeft moeten stellen. Of hij ook daarvoor vergoeding ontving vernamen we nog niet. Op 21 September e.k. hopen de Wee zen uit Neerbosch onze Gemeente te be zoeken en stellen zich voor in de Herv. Kerk een muziek- en Zanguitvoering te geven. De Directeur der Weesinrichting, Ds. Schrijver hoopt daarbij te spreken. Tot buitengewoon opzichter bij het te leveren Verfwerk der Draaibrug over net Heusdensche kanaal is benoemd de heer P. J. Engelen, alhier. WERKENDAM. De volgende week Woensdag hoopt de Landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken", des nam. uur te vergaderen in het Societeitslokaal van mej. de wed. Wink alhier. De punten van behandeling zijn: 1. Huishoudelijke zaken. 2. Rekening en verantwoording 1907-08. 3. Begrooting 1908-09. 4. Verkiezing van drie bestuursleden. (Aan de beurt van aftreden zijn de heeren D. C. Hakkers, A. v. Vugt en J. Pellekaan. 5. Verkiezing van een bestuurslid in de plaats van baron Mulert, die bedankt heeft. 6. Verslag van verschillende commissiën. 7. Voorstel tot opheffing van het Stieren fonds. 8. Rondvraag en sluiten. Morgen hoopt in de Ger. kerk A alhier, op te treden de WelEerw. heer Visser, predikant te Hijrum. Bij den heer J. Schaddelee, alhier, stierven in den loop van deze week niet minder dan 4 varkens. ANDEL. Donderdag werd onze Gemeente bezocht door eene plezierboot met 100 kinderen der openbare school te Kinder dijk aan boord. Na eerst een bezoek ge bracht te hebben aan de schutsluis, terwijl ook de gedenksteen bezichtigd werd, ging het verder tot aan het veer en werden in het Veerhuis eenige ververschingen ge bruikt, terwijl het meegebracht muziekkorps eeuige stukjes speelde. Na een wandeling door het dorp werd om ruim 3 uur de terugtocht aanvaard. Jong en oud was op de been zoowel bij aankomst als vertrek der boot. De heer T. v. T. op zijn rijwiel een hoek omkomende, botste tegen een volge laden kar aan, waardoor hij een buiteling over zijn rijwiel maakte. Ofschoon de fiets deerlijk gehavend was, liep het ongeval betrekkelijk goed af, daar de berijder er met eenige ontvellingen aan armen en beenen afkwam. De landbouwer C. d. F. alhier, viel gisteren, waarschijnlijk bevangen door een duizeling, boven van den hooitas. Ofschoon het zich eerst niet ernstig liet aanzien, bleek toch geneeskundige hulp noodzakelijk. Bij onderzoek bleek, de gevallene vrij ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen. HERPT. Het handboogschuttersgezel schap „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer L. v. d. Griend alhier, dat jl. Zondag te Drunen op het concours tegen plm. 40 gezelschappen had te kampen, verwierf den ln prijs, terwijl de schutter H. Fitters een gouden eere-kruis verwierf als schutter van het hoogst aantal punten. A.s. Zondag houdt het gezelschap een onderlinge prijs-verschieting, welk feest 's avonds 6 uur zal worden opgeluisterd door een concert te geven door de harmo nie „De Eendracht" alhier. Begunstigd door fraai zomerweder vordert de graanoogst goed. Terwijl erwten, rogge, tarwe en gerst reeds in de schuren zijn verzameld, is men thans bezig met het maaien der haver. Ü9 aardappeloogst zal niet meevallen wat de kwaliteit betreft. Het gewas is te vroeg gestorven. DUSSEN. De aardappelenoogst nadert. Die, welke men thans delft, zijn flink van beschot en van puike qualiteit. De uitkomst is op sommige plaatsen ruim, want aehter 't kasteel dolf men van een stronk 62 stuks. GIESEN. In de Geref. kerk zal a.s. Zondagnamiddag optreden ds. Rispens uit Werkendam. ZALTBOMMEL. De heer P. M. uit Til burg, met eenige kinderen hier gelogeerd, maakte een uitstapje naar Waardenburg. Bij de terugvaart met het veerbootje waar schuwt de vader een zijner zoontjes vooral het petje vast te houden en flap daar gaat de hoed van papa over boord. De welwillende veerlui trachten den hoed op te pikken, doch een voorbijvarend zeilschip is hen te vlug, met een wip heeft de schipper den hoed aan boord, zet koers naar beneden en lacht veerlui en onthoede papa hartelijk uit. Ons schippertje is er echter nog niet! Op 't veerbootje is een autoriteit van 't gerecht, aan den wal ligt een politiebootje en P. M. wordt verzocht met dit bootje mee te gaan. Dit geschiedt en weldra wordt nu de schipper gepraaid. Deze echter wei gert eerst doch wordt ten slotte gedwongen zeil te strijken en bij te leggen. 't Wordt nu P. M. lacht en schippertje kijkt donker, want proces-verbaal wegens voornoemde weigering en gedwongen over gaaf van het hoedje. Doch het 2e bedrijf was nog onaange namer, want nu werd ook onderzocht of de schipper voorzien was van een Rijn vaart-reglement dit ontbrak en daarop volgde een tweede proces-verbaal Schippertje lachte niet meer en P. M. had zijn hoed terug. NIEUWENDIJK. De 24-jarige zoon van A. de Later, timmerman alhier, had, bezig zijnde in de nieuwe woning van den landbouwer P. Vermeulen, het ongeluk zich met een beitel den linkerpols te ver wonden. Het bloed was bijna niet te stelpen. Men bond zijn arm af en vloog per fiets om dokter O verbosch te Almkerk. Deze was spoedig ter plaatse en ging met hem naar Gorcum alwaar ten huize van dr. Hiebendaal de pols werd onderzocht, be handeld. Twee pezen benevens een zenuw die door gestoken waren, werden gehecht, waarna De L. naar huis werd vervoerd, om verder door dokter O. te worden be handeld. Toen M. de H. 's morgens zijn rat- teval inspecteerde kwam hij tot de ont dekking dat de gevangen rat 's nachts aan zes telgen het leven had geschonken. Spreekwoordelijk alzoo 7 vliegen in ééne klap. Het tractement van den telefonist alhier is met f 100,verhoogd. SPRANG. Gisteren werd in onze gemeente tweemaal de brandklok geluid. Om 1 uur des namiddags stond een hooimijt van plm. 12000 kilo, behoorende aan D. H. Netten, in brand. Door het krachtdadig optreden van enkele ingezete nen, werd nog een gedeelte behouden en het gevaar voor belendende perceelen af gewend. Ook de brandweer verleende hulp en was in volle werking, toen elders in de gemeente, bij den smid Rolffs, brand uitbrak. Het grootste gedeelte van het pu bliek begaf zich onmiddellijk daarheen en wist zich zoo te weren dal het vuur be perkt bleef tot de aan de woning gebouwde schuur met hoefstal. Rolffs is verzekerd. Het hooi van Netten niet. De oorzaak is bij beiden onbekend. OUD-HEUSDEN. Een vet kalf in de zoete melk verdronkenDat heeft zich aldus toegedragen. Een kalf van den land bouwer P. zag een emmer met zoete melk staan. Die verzoeking was te groot. Het stak er den kop in en door die beweging sloeg het hengsel om de ooren en het dier werkte zich al dieper in den emmer om het hengsel kwijt te raken en stikte weldra in de melk. MEEUWEN. A.s. Zondagnamiddag zal D. V. in onze Herv. kerk een predikbeurt worden vervuld door den heer A. H. Couvée, cand. t. d. Dienst. DRONGELEN. Op Donderdag 27 Augus tus hoopt de zangvereeniging „Nut en Ge noegen" alhier, met medewerking der zang vereeniging „Nooit Gedacht" van Eethen en opgeluisterd door de fanfare „Kunst en Vriendschap" van Meeuwen een pleizierreis te maken naar Nijmegen. Door Z.Exc. den Minister van Wa terstaat is tot bakenmeester alhier benoemd de heer P. F. Arts van Empel. De heer M. Verzijl hoofd onzer school, slaagde j.l. Donderdag te 's Gravenhage voor het examen Fransch L. O. NEDERHEMERT. (Noordzijde.) Dinsdag 1 September a.s. hoopt de heer C. Maris, hoofd der school alhier, den dag te her denken, dat hij voor 25 jaar in functie trad. Allen, die den heer Maris kennen, weten dat hij is een hulp aardig onderwij zer, die steeds zijn beste krachten geeft, om de kinderen tot nuttige en bruikbare menschen te vormen. De belangen van hef kind liggen hem ten allen tijde zeer na aan het hart. Door het personeel geacht en bemind, door de ouders gerespecteerd, weet hij steeds een goede harmonie te be waren. Ieder die iets te vragen heeft, kan bij hem aankloppen en steeds zal hij be reid gevonden worden met woord en daad te helpen, zooveel in zijn vermogen is. WIJK. Als een bewijs dat in deze ge meente op goed fokvee wordt toegelegd, diene dat door den veehouder P. v. Doveren 3 koeien zijn verkocht voor de som van f 1000 en door de wed. D. Bleijen berg twee vaarzen voor f 480. AALBURG. Ds. Van 't Zand, predikant bij de Herv. gemeente te Kamperveen, heeft voor het beroep naar de Herv. ge meente alhier bedankt. BRAKEL. Spelend met een buks, had de jongeheer L. van Amsterdam, gelogeerd bij de familie v. D. alhier, het ongeluk te struikelen. Het noodlottig gevolg was, dat het schot afging en hem in den buik trof. Hij is naar het Gr. Bomm. Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Stinnenland. Blijkens een bij het departement van ko!oniën uit Nederlansch-Indië ontvan gen telegram werd in Massoe (Oost- Soemba) eene patrouille door kwaadwil ligen in het bosch van Watoeakoe be schoten, waarbij een inlands( h militair zwaar gewond werd. De verliezen van de kwaadwilligen zijn onbekend. Nederland en Venezuela. In zijn antwoord op de interpellatie van den beer Van Heeckeren in de Eerste Kamer op 23 Juli jl. heeft de minister van buitenlandsche zaken o.a. het volgende gezegd „Ik spreek daarbij het vertrouwen uit, dat in en buiten deze Vergadering men aan de berichten, die de pers om trent hetgeen thans in Venezuela voor valt, verspreid, niet al te gereedelijk en onbeperkt geloof zal schenkendat een ieder integendeel zich rekenschap zal geven, dat in onze verstandhouding met Venezuela groote belangen op het spel staan en dat het dus een eerste plicht der Regeering is om verder te zien dan den dag van heden en zich van de gevolgen hurer handelingen met ruimen blik rekenschap te geven." In deze uiting van den minister van buitenlandsche zaken lag wellicht ook indirect een wenk aan de pers om met het opnemen van berichten omtrent het geschil met Venezuela omzichtig te zijn. De minister sprak van de pers, en niet uitsluitend van de Nederland sche pers. Het is wellicht niet te on pas, er op te wijzen, hoezeer het ook gewenscht is, dat niet van Nederland uit in de buitenlandsche persberichten verspreid worden, die op het buiten land den indruk zouden kunnen maken, mededeelingen van bevoegde zijde, wel licht officieuse mededeelingen der Ne- derlandsche regeering te bevatten, ter wijl ze in werkelijkheid niets anders zijn dan berichten, die uit den koker van den een of anderen correspondent komen en waarvan niet na te gaan is in hoeverre er oenige waarde aan te hechten is. Door dergelijke berichten kan de taak onzer regeering ongetwij feld bemoeielijkt worden. Maar aan den anderen kant dunkt het ons dan ook gewenscht, dat de re geering zelve, voor zoover het belang der zaak geen geheimhouding eischt, de natie over hare handelingen inlicht. Wij blijven met vertrouwen die han delingen der regeering afwachten. Aan aanzetten tot den oorlog, waar voor het Natiouaal-historisch Weekblad Nederlandsche Stemmen nu een bewe ging op het touw schijnt te willen zetten, doen wij niet mee. Integendeel ontraden wij ten sterkste, deze bewe ging te steunen. Aan Nederland, het land, waar het Vredespaleis gebouwd wordt, waar de Vredescongressen hun vergaderingen houden, waar het internationale bureau gevestigd is, dat tot griffie dient van het Permanente Hof van Arbitrage, aan Nederland, het middelpunt der Vredesbeweging, zou liet wel in de laatste plaats voegen, van Nederland zou het wel in de laatste plaats ver wacht worden, dat het tot een oorlog besloot, zonder dat ernstig getracht was het geschil langs diplomatieken weg tot een goed einde te brengen. Dien weg wenscht dan ook de Ne derlandsche regeering allereerst in te slaan. Haar standpunt daarbij is nog kort geleden door onzen minister van buitenlandsche zaken in het onderhoud, dat hij den medewerker van de Parij- sche New York Herald toestond, uit eengezet. Wij hopen en vertrouwen, datde're- geering zich door de thans op touw gezette beweging, die wij overigens niet gelooven, dat bij ons volk grooten weerklank zal vinden, niet van dezen weg zal laten afdringen. De meeste buitenlandsche bladen wijden artikels over het geschil van Nederland met Venezuela. De Temps te Parijs begint met een spottende en heftige kritiek op Castro's deden in het algemeendan volgt een korte uiteenzetting van het geschil. Wat den in een Nederlandsch blad gepubliceer- den brief van Minister-resident De Reus betreft, zegt de Temps: Het is betreurenswaardig, dat de Nederland sche vertegenwoordiger een incorrecte daad begaan heeft, maar dit kan de houding van Castro niet verontschul digen en Nederland is volkomen ge rechtigd van Venezuela een afdoende voldoening te eischen. In haar be schouwing over de middelen om die voldoening te verkrijgen, meent de Temps dat arbitrage en diplomatieke onderhandelingen waarschijnlijk zonder uitwerking zullen blijven dan zullen dwangmiddelen noodig zijn. Een bom bardement acht de Temps gevaarlijk. Daardoor zou Castro zelf ook niet ge troffen worden, maar vooral de in de havens gevestigde vreemde kooplieden. Een strenge blokkade acht de Temps het best; zij zegt dat de Nederlandsche regeering waarschijnlijk ook hiertoe besluiten zal. De openbare meening in Nederland en de sympathie van alle mogendheden die moeilijkheden met Castro hadden en hem nog niet straf ten, zal de Nederlandsche Regeering ondersteunen. Van de zijde der Ver- eenigde Staten dreigt niet het minste gevaar, zoolang er geen kwestie is van bezetting van het land. De Ameri- kaansche pers moedigt, zegt de Temps, eerder Nederland aan. De Times heeft een hoofdartikel onder het opschrift: Alweêr president Castro. Het artikel geeft ten deele geschiedenis. Aan het eind ervan zegt de Times „Roosevelt heeft altijd bepleit wat hij, in een vermaarde boodschap, noem de: een behoorlijken politiedienst voor de wereld. Politiedienst is hard noodig in Venezuela, en indien de Nederlan ders iets in die richting kunnen doen, zonder inbreuk op de Monroeleer te maken, zal het overige Amerika even als de rest van de „barbaren" hun slechts welslagen toewenschen bij dit hoogst noodige werk." De „Radical" publiceert een artikel over het geschil met Venezuela. Het artikel eindigt aldus „De blokkade zal door het veroor zaken van stilstand in zaken het Vene- zolaansche volk tegen Castro in be weging brengen. Mochten de Venezo- lanen van de gelegenheid gebruik maken om zich van Castro te verlossen, dan zou Nederland de dankbaarheid van bijna de geheele wereld verdienen." Ook de Petite République heeft een kort artikel, waarin het blad verklaart, dat de meeste staten zeker met een gunstig oog de kastijding van Castro zullen zien. De Petit Parisien publiceert op de eerste bladzij een geïllustreerd artikel, dat in groote letters het opschrift draagt „Zal Castro gekastijd worden?" Het artikel eindigt als volgt „Hoe Castro tot rede te brengen? Dit probleem is niet zoo eenvoudig als het er uitziet." De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs seinde Donderdag Ik heb heden aan het ministerie van buitenlandsche zaken gevraagd of de omtrent het Venezolaansche geschil door de Fransche pers jegens Nederland uitgedrukte sympathie en aanmoediging ook de opvatting der regeering weer gaf. De vertegenwoordiger van den mi nister heeft mij gezegd dat Nederland bij mogelijk energiek optreden tegen Castro van de sympathie van de Fran sche regeering verzekerd kan zijn. Wij zullen aldus de vertegenwoordiger van den minister van harte een door Nederland te geven bestraffing toejuichen. Verscheidene groote mo gendheden hebben zich al veel moeten laten welgevallen, omdat indien een had willen optreden, zij mogelijk bij een ander wantrouwen zou hebben op gewekt. Nederland's bedoelingen kun nen door niemand verdacht worden en Nederland zou door Castro tot rede te breïigen, dus tevens ook de geheele wereld uit een belachelijke positie hel pen. De Parijsche editie van de New York Herald verneemt uit Caracas dat presi dent Castro, vooruitloopend op een (mogelijk) krachtdadig optreden van Nederland tegenover Venezuela, het kustgeschut (der havensteden? of te Puerto Cabello?) in goeden staat heeft doen brengen. Tevens wordt de Venezolaansche ma rine naar Puerto Cabello overgebracht. De Herald verneemt nog uit Willem stad, dat het te Maracaïbo verschijnende dagblad Giudadano („de Burger") een artikel heeft gepubliceerd, dat zeer grof is tegen de Curagao-ers, die in Venezuela gevestigd zijn, en tegen Cura§ao in het algemeen. Verder wordt in dit artikel op weinig aangename wijze geschreven over de Koningin der Nederlanden. Verder blijkt uit de Herald, dat de Venezolaansche vloot op het oogenblik te Puerto Cabello ligt, om daar eens nagekeken en opgekalefaterd te wor den. Men weet, dat daar een nieuw dok voor het herstellen van schepen gekomen is. De Indépendance Beige zegtWat ook Nederland zal meenen te moeten doen om zijn belangen en waardigheid te beschermen, de openbare meening zal aan zijn kant zijn, want Nederland heeft het recht aan zijn zijde. Er is toch geen aarzeling mogelijk tusschen een natie als Nederland, die altijd er angstvallig voor zorg draagt haar in ternationale verplichtingen te vervul len, en de ongelukkige Venezolaansche natie, die door de politiek van Castro in allerlei avonturen wordt medege- sleept. Met ingang van 22 dezer is bij Kon. besluit verboden liet vangen en schie ten van alle soorten meeuwen en sterns of zeezwaluwen, spreeuwen, panlijsters, spraan, spra en spotter, als wordende deze te allen tijde geacht voor landbouw of houtteelt nuttig te zijn. De veldwachters te Warnsveld, heb ben Woensdagnamiddag op aanwijzing van eene kasteleinsvrouw onder die gemeente aangehouden G. K., die in de Bronsbergen aldaar zat te visschen. Deze K. heeft op 26 Juli jl. te Bochum (Duitschland) zijn vrouw, genaamd Pu- kropp, met een revolverschot gedood. De officier van justitie te Zwolle had zijn aanhouding verzocht en een pre mie van f 300 daarvoor uitgeloofd. Op last van den rechter-commissaris voor strafzaken te 's-Hertogenbosch is naar het huis van bewaring aldaar over gebracht W. v. d. B., 47 jaar, brieven gaarder te Zeeland, verdacht van valsch- heid in geschriften en verduistering van pl.m. f 5000 der rijkspostspaarbank te Zeeland gedurende de laatste 5 jaar. Onder Bellingwolde (Gr.) is het lijk opgehaald van een tot heden onbekend heer van 35 a 40 jaar, goed gekleed, met horloge en gouden, sieraden die wellicht reeds voor eenige dagen in de AE den dood gevonden heeft. Kapitein Löhning heeft Woensdag in den Dollard opgepikt het lijk van een jongen zeeman, dat evenals een Maan dag te Ameland aangedreven lijk van een zwemgordel was voorzien. In de tweede Boomdwarsstraat te Amsterdam werd Donderdagmorgen te half zes op straat in vreeselijke om standigheden aangetroffen een 20-jarige jonge vrouw, die op straat in elkaar was gezakt. In allerijl werd een bran card ontboden, waarmede het juist moeder geworden schepseltje in deer- niswekkeuden toestand naar het Wil- helmina-Gasthuis werd vervoerd. Bij aankomst bleek het kind reeds over leden. De moeder was ongehuwd. Donderdag is door de maréchaussées te Osch naar hat huis van bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht J. N. van B., 26 jaar, arbeider, wonende te Osch, verdacht van opzettelijke brand stichting in de wattenfabriek van de Gebrs. v. d. Berg, te Osch, in den avond van 14 dezer. Te Tiel is ontvangen een valsche gulden, dragende het jaartal 1906. Het randschrift ontbrak. De kapitein van een schip, dat te Hamburg is aangekomen, vertelt, dat hij op de Noordzee veel stukken hout van schepen en goederen heeft zien drijven, zoodat hij vermoedt, dat bij het slechte weer der laatste weken vele schepen zijn vergaan. Te Serooskerke is gisterennacht de*^ schuur van M. K. door het onweer inA j brand geraakt. Spoedig was de brand^ spuit aanwezig om te blusschen, maar door gebrek aan water kon niet belet worden dat de schuur en het belendende woonhuis een prooi der vlammen wer den. Het huishouden is voor een deel gered. Huis, schuur en inboedel zijn verzekerd. Men meldt uit Winterswijk: De kleine boringen in het oostelijk deel van Gelderland en Overijsel worden geregeld voortgezet. Nadat men van Winterswijk noordwaarts was gegaan naar Buurse bij Haaksbergen, is het werk overgebracht naar Oldenzaal al waar men op een diepte van 138 M. het gesteente bereikte. Binnenkort wordt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2