Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Bestuur üer SM-ZlDÉÉiOt „Op Hof van Zap" Prijs Her Boterf 1.35 per K.ff., pe/ilTO K.G. f 0,68- Op den uitkijk. ILL AKKER, v. Atteiaiestraat 11, ROTTERDAM. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2735. Zaterdag 22 AugustuslOOS. Melk voedsel voor KindererienZiekenJ OPENBAAR VERPACHTEN Om het Nagras in 1908 te hooien of te weiden, J. W. PET, jOostplein 37 RottCrdclIïl. Intérc. Telefoon 3936. UM0 VAM ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7y8 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De berichten uit Illinois over den rassenoorlog in dien staat luiden ten deele gunstig, maar voor een ander deel zeer ongunstig. Gunstig in zooverre het den toestand in de hoofdstad Springfield zelf betreft. Maar de tegen de negers gerichte on lusten zijn nu ook naar andere plaat sen in den Staat overgeslagen. Een der Engelsche avondbladen heeft een telegram over gebeurtenissen te Knoxville, 't welk zoo afschuwelijk luidt, dat het op het eerste gezicht ongelooflijk lijkt. In genoemde plaats zijn jl. Dinsdag een negerin met hare vijf kinderen door de menigte gegre- peu en even buiten de stad levend verbrand. Wij herhalen, dat op het eerste ge zicht een dergelijk bericht wel zeer ongelooflijk moeilijken. Maar de droeve ervaring der laatste jaren heeft geleerd, dat in de Centrale en Zuidelijke Staten van de Unie vermoorden van negers en negerinnen, en het levend verbran den van zulke ongelukkigen af en toe voorkomt. Zelfs blijkt dan later gewoonlijk, dat de door lynch-hartstocht bezeten me nigte, de verkeerden heeft voorgehad en haar wraak heeft gekoeld aan vol maakt onschuldigen. Een ander bericht uit Knoxville maakt melding van ongereldheden te Jellica, een mijnwerkersdorp in Illinois. Een bende gewapende blanken is dat dorp binnengedrongen en heeft de ne gers eenvoudig de plaats uitgejaagd, met de boodschap dat zij zich niet meer mochten vertoonen binnen een cirkel om Jellica van 30 Engelsche mijlen. Maar de autoriteite laten der gelijke dingen niet toe. Van de bende gewapenden die naar Jellica waren ge komen zijn 20 raddraaiers in hechtenis genomen. In Springfield zijn rust en orde nu in voldoende mate hersteld om de terug zending der meeste troepen van bui ten mogelijk te maken. De Times verneemt uit Konstanti- nopel, dat er kans op is, dat binnen kort twee kruisers en een torpedojager op een kruistocht in Tursche wateren zullen uitgezonden worden. De schepen zullen oefeningen houden, en dit zal een eerste maatregel zijn met het oog op een reorganisatie van de zeemacht. Men denkt, dat het meerendeel van de oude oorlogsschepen, die in den Gouden Hoorn en de Dardanellen liggen te vergaan, voor oud ijzer zullen verkocht worden. Men verwacht verder dat de minister van marine het parlement machtiging zal vragen, om vreemde drilmeesters voor de vloot aan te nemen. Want de Turksche zeeofficieren bezitten vol strekt geen zeemanschap. Met het oog op de uitbreiding, die het rooverwezen in Sardinië sedert eenige maanden heeft gekregen, heeft de Italiaansche regeering besloten maatregelen te nemen, als in 1899. De karabiniers in de provincie Sassari zijn versterkt en doorzoeken, bijgestaan )or gidsen, de winkels, kroegen en woonhuizen, met het gevolg dat reeds ee'h 200-tal verdachte personen uit alle standen der maatschappij der roovers zijn gearresteerd. Een compagnie ka rabiniers heeft zich willen meester maken van een rooversbende, die een schuilplaats had gezocht in een kelder in een der buitenwijken van Sassari. Na een verwoed gevecht werd het hoofd der bende door den kapitein der karabi niers doodgeschotende overige roovers wisten langs een geheimen uitgang in het land te ontvluchten. Een Fransch blad, de Nouvelliste de Bretagne, heeft berichten ontvangen uit het gebied aan den bovenloop van de Livindo, Fransch-Congo, naar luid waarvan in die streken ernstige onlus* ten zijn uitgebroken. Kapitein Fabiani, de bevelhebber van een Fransch-kolo- niale troepenafdeeling is in Vieb (aan de Boven-Livindo) aangevallen en om singeld door de inlandsche stammen uit die streek. Deze inlanders zijn men- schaneters. Overal aan de Ogowe is de toestand zorgwekkend. De Fransche justitie heeft een bevei tot gevangenneming uitgevaardigd te gen een aantal valsche munters. De twee hoofdschuldigen, Jean Jeanrot en Lonis André, zijn blijkbaar door de arrestatie van een hunner medeplich tigen gewaarschuwd en hebben zich uit de voeten weten te maken, maar drie anderen werden in hechtenis ge nomen, terwijl twee werkplaatsen wer den ontdekt in het gebied van St. G^r- main-en-Laye. In de ruime kelders wer den 36 vormen voor gouden en zilveren munten, kroezen en bakken voor gal- vanoplastie gevonden, benevens een groote hoeveelheid metaal, brandstof enz. De justitie vermoedt dat de bende voor minstens 50.000 francs aan valsch geld heeft uitgegeven. De Londensche correspondent van de Birmingham Daily Post zegt uit een gewoonlijk goed ingelichte bron te Brus sel vernomen te hebben, dat de ge zondheid van koning Leopold, ondanks alle berichten van het tegendeel, on gerustheid baart en dat zich in den laatsten tijd ernstige verschijnselen bij hem hebben vertoond. Verscheidene uitnemende Belgische geneesheeren hebben den Koning in de laatste weken onderzocht. Zij waren het erover eens, dat er geen onmiddel lijk gevaar was, maar schreven vol strekte rust voor. Marius Franzini, oud-minister van oorlog en oud-ondervoorzitter van den Senaat van Portugal, heeft getracht zelfmoord te plegen. Hij heeft zich twee revolverkogels door het lichaam gejaagd, die echter geen ernstige wond veroor zaakten. Men weet niet welke de re denen zijn, die Franzini er toe hebben gebracht de hand aan zich zelf te slaan. Het is niet algemeen bekend, dat de hoogeschool te Tokio behoort tot de drukstbezochte universiteiten ter wereld. Blijkens een opgave in een der Fransche bladen studeren aan deze universiteit, welke zes faculteiten telt (rechten, me dicijnen, exacte wetenschappen, littera tuur, filosofie en landbouw) bijna 5000 personen, waarvan 1968 in de exacte wetenschappen, 714 in de medicijnen, 165 in de technische wetenschappen, 590 in de litteratuur, 164 in de filo sofie en 583 in den landbouw. Er zijn aan de universiteit 300 hoogleeraren verbonden, o. w. 12 Europeanen. De politie te Lissabon heeft thans den wapenhandelaar Hektor Eerraira en een van diens bedienden, die aan Buicca, den moordenaar van koning Carlos en den Kroonprins van Portu gal, karabijnen verkocht hebben, gear resteerd. De ingenieur Fritz Gehre te München heeft een nieuwe ontplofbare stof van geweldige uitwerking uitgevonden. Daar mede genomen proeven hebben de ver bazing der militaire autoriteiten ge wekt. Drie bommen van 75 millime ter, elk met 80 gram van die stof ge vuld, en een blok lood van 140 kilo met 300 gram werden elk in een mijn van een kubieke meter inhoud op een houten vloer gelegd en met wat zand overdekt om de scherven tegen te houden, waarna zij door middel van een electrischen vonk werden ontsto ken. De bommen sloegen in 189 stuk ken de blok lood werd geheel ver nield. Andere proeven hadden een ge lijk resultaat. De regeering heeft het nieuwe middel voorloopig aangekocht. Te Gnesen is de kantonrechter dr. Steinhardt in hechtenis genomen op het oogenblik dat hij aan het station uit den trein stapte. Hij moet zich aan homosexueele handelingen schuldig ge maakt hebben. Eenige dagen geleden is daar een hotelbediende voor dezelfde feiten tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze bediende heeft zware beschuldi gingen tegen den kantonrechter uitge sproken. De kassier der Dresdener bank, Her man Eckert, die deze instelling voor 233000 mark heeft bestolen, heeft zich in een hotel te Schandau opgehangen. Het geld had hij met speculaties zoek gemaakt. Het eiland Borkum wordtdoor Duitsch- land belangrijk versterkt. De haven wordt ten behoeve van de oorlogsvloot vergroot, 6 forten en een kazerne wor den er gebouwd. Van den vasten wal zijn 800 arbeiders aangenomen, om het werk te bespoedigen. Engelsche toeris ten worden, uit vrees voor spionage, geweerd. spionnage, hen door de Oostenrijksche regeering opgedragen, ten uitvoer te leggen. In verband hiermee is zeker van beteekenis, dat verschillende Oos tenrijksche badplaatsen nabij de Itali aansche grens opdracht hebben ontvan gen geen Italiaansche touristen te ont vangen, uit vrees voor spionnen. iiaiibestedingen. De geheime politie te Moskou is een bende misdadigers op het spoor geko men, die er haar handwerk van maakte reeds gebruikte postzegels door de een of andere bewerking weder voor het gebruik geschikt te maken. De heeren hadden al zes millioen van die post zegels in omloop gebracht. Er zijn ook eenige postbeambten bij betrokken. Op de Filippijnen woedt een tame lijk hevige cholera-epidemie. De Frankf. Ztg. verneemt nu uit New York, dat in twee dagen tijds op de Filippijnen 379 gevallen zijn geconstateerd, waar van 254 met doodelijken afloop. Manilla is totdusver vrijgebleven van de ziekte. Onder de soldaten van het Fransche garnizoen Lunevilla is opnieuw tyfus uitgebroken. In het militaire hospitaal zijn van de 140 zieken 106 tyfuslijders. Met het oog op deze epidemie zullen, naar het gevoelen van de officieren van gezond heid, dit jaar geen manschappen van het garnizoen Luneville aan de groote manoeuvres kunnen deelnemen. Dinsdagmiddag heeft in Engeland een ernstig mijnongeluk plaats gehad, waar bij vermoedelijk 70 werklieden gedood werden. Ongeveer half zes was er een hevige ontploffing in de steenkolenmijn May pole, bij Wigan, waarna dikke rook wolken hoog uit de schacht opstegen. De ontploffing wierp hout en machine- deelen op, vernielde het hijschtoestel, zoodat de bak, waarin de mijnwerkers op- en afgingen, op den bodem viel, en vernielde de inrichting voor lucht- verversching. De eerste lijken, die bo ven werden gebracht, toonden de kracht van de ontploffing armen en beenen waren van het lijf gerukt, de hoofden verbrijzeld. De mijn is gevuld met vergiftige gassen. De mannen die op redding uitgingen konden de gevangen mijn werkers niet bereiken en moesten Woens dagmorgen de pogingen om hen te vinden, opgeven. Woensdagavond wa ren reeds 33 lijken bovengebracht. De ramp is de ergste, die in 27 jaren in de kolenmijnen van Lancashire is voorgekomen. De mijnwerkers in den omtrek heb ben, onder den indruk ervan, het werk neergelegd. ADVERTENTIEN. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Werkendam zal,/ten overstaan van Notaris DE GIER te H e/a s d e n, op Ur|J- dag; 38 Augustus 190§. >les voor middags om lO uur, in „CONCORDIA" te H e u s d e n, in het Uiterwaarden en andere gronden/ van den Hieuwen Maasmond, Tak/Heleind—Klagoort. Betaald&g JL Mei JL906. Boekjes k ÏO cent bij voornoemden Ontvanger, den Waardsman te Drongelen, in „Concordia" te Heusden, en door tus- schenkomst van iederen Ontvanger der Registratie en Domeinen. I/lichtingen geeft de Ontvanger te W e r- kjgn dam. Coöperatieve GEN I) EREN. De /boter is eiken werkdag aan /ie fabriek verkrijgbaar, des /namiddags van 24 uur. W Bleus ilea l>ij W. VAN HELDEN. A. KRAAI. Wed. NIEUWKOOP. 5*8? In de nabijheid der aanlegplaatsen Stoombooten Fop Smit il Co. en Vergenigfle lleusdensehe Stoomboot- Maatschappï Aanleg vo/r GAS-, BIER- en WATERLEIDING. Bierapparaten en Gasornamenten in Moderne stijl voorradig. Wraakt prijsopgaaf s.v.p. In een groot hotel te Stuttgart ia een gast van 1600 francs aan bankpa pier en 500 mark aan Duitsch geld be roofd. De bestolene werd 's ochtends bewusteloos in zijn bed gevonden; hij was door chloroform bedwelmd. Van den dader werd geen spoor gevonden vermoedelijk is hij een internationale hoteldief. Nabij Moline is een kapitein van het 5e reg. Oostenrijksche jagers gearres teerd, die in het bezit werd gevonden van grafische afbeeldingen van ver schillende vestingwerken en strategi sche wegen nabij de grens. Men hecht aan die arrestatie zeker gewicht, omdat aan het ministerie van oorlog verno men is dat een aantal Oostenrijksche officieren, als toeristen vermomd, vóór den aanvang der manoeuvres Italië zijn ingetrokken om een groot plan ran „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen Wie herinnert zich niet dezen zin uit het bekende verhaaltje van Blauwbaard. Zuster Anna stond op den uitkijk of er ook red ding zou opdagen. Met de menschen die lijdende zijn aan de een of andere kwaal gaat het eveneens zoo, zij staan op den uitkijk of er voor hen ook redding komt opdagen. Voor hen die aan asthma, borst-of long aandoeningen of aan ziekten der ademha lingsorganen lijden is het zeer gemakkeii zich te genezen. De lijders toch aan 1 ven genoemde ziekten hebben slechts &n middel aan te wenden en dat middel heet ABDIJSIROOP KLOOSTER SANCT A PAULO. Wij publiceeren wekelijks eene^andere dankbetuiging, gij kunt u dus geipakkelijk overtuigen of de ABDIJSIROOP een goed middel is. Wat de Abdijsiroop voor anderen doet zal ze ook goor u doen, n.l. u genezen. De heer R. Vermeulen te, Langerak bij Schoonhoven deelt ons mede Gedurende verscheiden jaren was ik lijdende aan eene borstziekte. Mijne ademhaling was onregelmatig, kort en moeielijk. Ik hoestte verbazend veel en kon de slijm, die mij zeer vast op de borst zat. niet loskrijgen. Daar ik allerlei geneesmiddelen had geprobeerd, zonder genezing te onder vinden, had ik alle ho/p op genezing opgegeven. Ten slotte ging ik over tot het gebruik van d/Abcl|isiroop, Klooster iancla l*aulo en ben door 3 fles3<ffien daarvan van mijne jarenlange borstziekte genezen. Mijn zoontje Bastiaan, die eene zware koude gevat had en voortdurend hoestte, is eveneenfe door de Abdijsiroop genezen. Prijs per flacon f 1—, f 3.— en f 3.&0. Verkrijgbaar bij H. van Eeuwijk, Heusden; Wed. A. van Drunen, Almkejc; J. Vos, Veen; G. Versfeit, Wijk; H. T. Schouten, Aalburg; J. J.yPaes, Dussen; J. G. Schouten, Andel, C. P. Cornet, Werkendam; G. Wilhelm, Woudrichem; B. Romeijn, Nieuwendijk en B. de Graaff, Geuderen; M. Schouten, Wijk bij HeusdenG. Sterkenburg, Meeuwen. 26 Ang. Min. van Waterstaat, lo. het verbreeden en ver diepen van het grootscheepsvaarwater in de Nieuwe Maas en het Scheur tusschen Vlaardingen en Maassluis en het maken van daarmede in verband staande werken, behoorende tot de werken tot verbetering van den wa terweg van Rotterdam naar zee. Raming f 37&000. 2o. Het maken van oevervoorzieningen op de rivier do Vecht in Overijssel tusschen de brug te Ommen en die te Dalfsen. Raming f 2000. 3o. Het versterken en uitbreiden van de oever- voorziening langs den linkeroever van 't Spui nabij Oud- Beijerland. Raming f 7500. 26 Aug. Prov. bestuur van Drenthe, het uitvoeren van baggerwerk nabij ten viertal bruggen over de bene- denpanden van de Drentsche hoofdvaart in de gemeente Havelte. Raming f 2000. 27 Aug. Prov. bestuur van Noordholland, 'e verzwa ring van den buitenduinregel tusschen de strandhoofdeu VIlIc en XIc te Callantsoog met bijkomende werken, behoorende tot de werken tot verdediging van de Noord zeekust in de prov. Noordholland, bezuiden strandpaal 9.800. Raming f 5650. 27 Ang. Prov. bestuur van Overijssel, het herstellen van winter- en stormschade aan de Rijkswerken op het eiland Schokland en aan de Rijkshavenwerken te Blok zijl. Raming 7200. 28 Aug. Prov. bestuur van Friesland, het uitvoeren van baggerwerk tot verbetering van de geul langs den Pollendam te Harlingen, behoorende tot do havenwerken in Friesland. Raming f 8000, 2 Sept. Min. van Waterstaat, het maken van een grondduiker onder de rivier de Vecht boven Hardenberg in de gemeente Ambt-Hardenberg, prov. Overijssel. Ra ming 415 9 Sept. Min. van Waterstaat, het herstellen van win- terschade aan de brag over de Vecht te Hardenberg prov. Overijssel. Raming f 1100".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 5