van de vreemde officieren (eenEngelsch- man of Franschman) bediende nog een dsr stukken, maar toen allen hem ver heten, nam ook hij de vlucht. Er zijn allerlei lezingen in omloop over de toedracht van het gevecht. Volgens eene lezing is kaid El Glaui de man, die tot de overwinning van Moelai Hafid het meeste heeft bijge dragen. Met spoed kwam hij met zijn troepen uit Fes aangerukt, en hij kon zich bijtijds vereenigen met de troepen, die uit Marrakesj trokken. DeSjawia's, die, naar 't heet, door generaal d'Amade waren geprest om Abd-el-Azis te helpen, staakten, bij den aanval van Glau's troepen, spoedig den strijd. Generaal d'Amade meldt aan de Fransche regee ring, dat hij maatregelen heeft geno men om in het land der Sjawia's de orde te bewaren. CJit Tandzjer melden alle berichten eenstemmig, dat de bevolking na de uitroeping van Moelai Hafid tot sultan uitgelaten van vreugde was. Het waren tooneelen. als te Konstantinopel, na de afkondiging van de grondwet. De haat tegen de Europeanen scheen ook bij deze Moorsche Islamieten geweken. De matrozen van Spaansche en Fran sche oorlogschepen werden op straat toegejuicht. In lange optochten liepen mannen en kinderen door de straten, met palmtakken in de hand en uit schreeuwende „God is grootGod is met Moelai Hafid De vrouwen rie pen het van de daken uit. Bij al die geestdrift, zegt de man van de Times, was er toch volmaakte orde in de stad. Uit Konstantinopel wordt gemeld Met het oog op de onveiligheid als gevolg van de invrijheidsstelling der misdadigers tegen het gemeene recht, heeft de groot-vizier nieuwe inhechte nisnemingen laten uitvoeren. Zondag is een gedeelte van Konstan tinopel (de armenwijk) door een gewel digen brand geteisterd. De brand brak Zondagmiddag te 2 uur uit in een schoolgebouw, nam da delijk groote afmetingen aan en ver spreidde zich, daar alle huizen in de buurt van hout waren, met groote snel heid, te meer daar er een krachtige Noordenwind woei. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar stond eerst machteloos tegenover het geweld der vlammen. Eerst tegen middernacht kon men een begin maken met maatregelen om uitbreiding van den brand te'ver hinderen en pas te 3 uur 's nachts, toen de sterke wind was gaan liggen, was de brand gelocaliseerd. Ongeveer drie duizend huizen zijn in de asch gelegd en meer dan zes duizend families zijn dakloos. Er moeten velen, vooral vrouwen en kinderen, in de vlammeD zijn omgekomen, hoewel we geen cijfer vermeld vinden. Ook van de soldaten en brandweerlieden moeten verscheide- nen er het leven bij ingeschoten hebben. Vorder zijn een menigte paarden, die in de naburige marktstallen stonden, verbrand. Overal liggen verkoolde licha men van dieren. De ellende is groot en de verwoesting onbeschrijfelijk. Sinds den grooten brand in Pera in 1870 is zulk een brandencatastrofe in Konstan tinopel niet voorgekomen. De New Yorksche politie heeft aan booid van de Deutschland, die Vrijdag de Amerikaansche haven binnenkwam, zes Hongaren in hechtenis genomen. Deze lieden moeten deel uitmaken van een gevaarlijke boevenbende. Te Heringsdorf, een zeebadplaats in Pommeren, was prof. Rudolf Spitzer uit Sternberg, in Moravië, met zijne jonge vrouw gelogeerd. Zij waren tien dagen op de huwelijksreis en s< henen het goed met elkaar te kunnen vinden. Gisterenochtend ging de vrouw heel alleen naar den uitkijktoren en vroeg aan den portier postpapier en potlood. Zij schreef haastig een paar regels neer en sloot die in een omslag aan het adres van haren man. Toen niemand op haar lette, sprong zij van den toren in de diepte. Men vond haar later met gebroken ledematen, dood. In het briefje aan haar man stond, dat zij afscheid van hem nam, en vergiffenis verzocht, om hare vlucht uit het leren. Zij hoopte, dat hij met een ander gelukkiger zou worden, dan het met haar mogelijk geweest was. Onder het opschrift, een Duitsch- Engelsche vredesbetooging, meldt de VorwartsDe Engelscthe arbeiderspartij heeft het besluit genomen, een aantal afgevaardigden naar Duitschland te zenden, om den Duitschen arbeiders een bezoek te brengen en met hen tegen de ophitsing tot oorlog in Enge land en Duitschland verzet aan te tee kenen. Het besluit zal in de tweede helft van September uitgevoerd worden. Op Zondag 20 September zal te Ber lijn een groote volksvergadering, be legd door de commissie uit de vakver- eenigingsbesturen en de commissie voor actie uit de partij, gehouden worden, waarin een afvaardiging van 20 leiders van de Engelsche arbeiders een adres van de werklieden van Engeland aan de Duitsche werklui zal aanbieden. Dit adres van pretest tegen oorlogsop- ruierij is onderteekend door 50 parle mentsleden en 2600 leiders van vak- vereenigingen, coöperatieve vereenigin- gen, ziekenfondsen en andere lichamen. In Tiflis zijn verscheidene gevallen van cholera vastgesteld, waarvan één met doodelijken afloop. De stad Taganrog is van overheids wege verklaard te zijn verdacht van cholera. Ook te Moskou is een geval van cholera vastgesteld. Plaatselük Nieuws. HEUSDEN, 26 Augustus. Onder de eigenaardigheden, die aan „Uilenspiegel" worden toegedicht, behoort ook, dat hij juichte als het regende, want zei hij, „nu krijgen we spoedig zonneschijn" daarom niet wanhopen, wanneer we deze week nog met menig regenbuitje worden verrast. We wenschen met geheel Nederland, dat op Koninginnedag, het Oranje zonnetje niet zal ontbreken. Dit stemt altijd de feest vreugde des te hooger. Reeds Zaterdagmiddag krijgen we een voorproefje, met de Tentoonstelling van Floralia in de Buitensocieteit, alias IJstent. Maandag, op den grooten dag, worden de feestelijkheden reeds ten 7 ure geopend door saluutschoten, 8 uur Klokkengelui, 9 uur bespeling van het Carillon en gelij kertijd een Bloem en-corso te geven door Floralia, 11 uur Kinderspelen, 12 uur Klok kengelui, 2 uur Volksspelen bestaande uit Ringsteken per fiets door Dames en Hee- ren, Tobbespel voor jongens, Sprietloopen, Korfloopwedstrijd, Penninghappen, Gecos- tumeerde hard wedloop. Tijdens den wed loop bespeling van het Carillon, daarna Klokkengelui. Ten 5 ure Orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van Mejuffr. Truce Lingmont en het Da meskoor „Excelsior"* 6.30 uur Prijsuitdee- ling, 7 uur Concert in de Feestkiosk, 8,30 uur Lichtstoet, begsleid met 2 muziek korpsen, 9 uur voortzetting van het con cert. Op verzoek deel en we nog mede, dat de toegang tot het Orgelconcert is bepaald op 25 cent en kinderen 15 cent, te betalen aan den ingang. Deze betaling van entrée is noodig om de vele onkosten te bestrij den, daaraan verbonden. Reeds nu kunnen echter entrée-kaarten bekomen worden bij den heer Alt, die voor gezinnen niet zoo den vollen prijs zal handhaven; ook niet voor kunstliefhebbers wien 25 cent te hoog is. Deze vermindering wordt echter alleen bij afhaling toegestaan. Een woord van opwekking achten we totaal overbodig. Nu reeds begint de fees telijke stemming zich reeds bij het jonge volkje te openbaren en bij de herdenking van het Kroonjaar, de tienjarige regeering van Hare Majesteit onze geliefde Konin gin, zal ieder dankbaar gestemd opgewekt feest vieren. Daarvan zijn we overtuigd. Een schuur, in bouwvalligen toestand, gelegen in de Gasthuisstraat, staande naast een onbewoonbaar verklaard huis, helde in den jongsten nacht zoo sterk over, dat een gedeelte op het dak van het onbe woonbare huis terecht kwam en ook dit laatste nu gedeeltelijk instortte. Het Dage lij ksch Bestuur maakte aan dat treineeren tot verbetering een einde door eenvoudig te gelasten dat beiden zouden worden af gebroken, waarmede al reeds een begin is gemaakt. WERKENDAM. Daar de goedkeuring op de ingestelde veemarkt is gekomen, kunnen we reeds in September profiteeren van eene marktdrukte, die zooals we mogen verwachten, niet gering zal zijn en constant zal blijven, daar de markt toch op aandrang der landbouw-vereeniging, „Werkendam en Omstreken," die haar leden kan aanwijzen tot uren in den omtrek, is tot stand ge komen. Door wijlen den heer M. M. van Baasbank is aan het Oudeliedenfonds der Ned. Herv. gemeente alhier, f 1000,ge- Bchonken en aan de Diaconie dierzelfde ge meente f 500, Bij schipper C. Cornet alhier, is eer gisteren komen aanvliegen een postduif; op een ringetje om den rechterpoot stond Aurschot oo 340 en op een gummiringetje om den linkerpoot 114, terwijl op den linkervleugel stond 23 Aug. 1908. ALMKERK. Bij gelegenheid van den op heden van wege de afd. Almkerk der N. Br. maatschappij van Landbouw alhier gehouden wedstrijd van fokmerriën, uit de afdeeling zijn aangevoerd 41 stuks en be kroond li jarige merriënle prijs A. A. H. v. Honsewijk te Dussen, 2e pr. J. W. Dibbits te Amkerk, 3e pr. idem. 2J jarige merriën: le prijs J. Snoek te Almkerk, 2e pr. B. Snoek id., 3e pr. A. Z. Snoek id., 4e pr. W. de Waard te Werken dam, 5e pr. het Kroondomein, rentambt te Werkendam, 6e pr. O. Groenevelt te Dussen. 3J jarige merriënle prijs H. Lagrouw te Almkerk, 2e pr. A. Z. Snoek te id., 3e pr. W. N. de Leeuw te id. Merriën met veulenle pr. A. Z. Snoek te Almkerk, 2e pr. B. Snoek te id., 3e pr. wed. A. Nieuwenhuizen te id. RIJSWIJK. Alhier heeft zich een ge val van typhus met doodelijken afloop voorgedaan, 't Beddegoed is verbrand en de woning ontsmet. Bij den wedstrijd uitgeschreven door den uitgever van 't „Jong Volkje" behaalde G. W. Binsbergen alhier als 2e prijs een zilvéren horloge. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openb. school alhier, heeft zich na herhaalde oproeping slechts één. sollicitante aangemeld. ANDEL. Dat het met het fruit treurig gesteld is bleek de vorige week met het verpachten der boomgaarden. Een boom gaard welke vóór verleden jaar ruim 700 gulden opbracht werd thans verpacht voor 5 gulden, terwijl 2 andere totaal niets op brachten. Een waarvoor onderhands 1100 gulden was geboden bracht publiek 500 gulden op. Voor den eigenaar dus een geduchte tegenvaller. De varkensziekte is gelukkig hier als geweken te beschouwen, wel een bewijs dat inenten, wat verreweg de meeste eige naars hadden laten doen, een voorbehoed middel is, wijl na dien tijd geen varkens meer gestorven zijn. Tot Secretaris-Penningmeester der Landbouwvereeniging „Andel en omstre ken," alhier is gekozen de heer B. v. Andel in plaats van den heer J. den Dekker, die de functie slechts eenigen tijd ten gerieve der vereeniging heeft waargenomen. HERPT. Onder vele blijken van belang stelling droeg op Zondag 23 Aug. de Wel eerwaarde heer Johan van Grevenbroek zijn eerste plechtige H. Mis op in zijn ge boorteplaats. De Harmonie „de Eendracht" bracht hem aan de pastorie een serenade, waarbij hij door den heer K. directeur der vereeniging werd gefeliciteerd met het ont vangen van zijne verheven waardigheid, en deze zich ten tolk maakte van de gan- sche parochie met den wênsch, dat Zijn Eerw. die nog vele iaren tot heil van kerk en maatschappij zou mogen vervullen. Met diep gevoelde woorden dankte de jubilaris voor de oprechte bewijzen van belangstelling, terwijl hij daarin een bewijs van hulde erkende voor het priesterlijke ambt. Dat Gods. zegen ruste op zijn verderen levensweg. WIJK, c.a. Tot leden der plaatselijke commissie voor het Fonds to* ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zijn in deze gemeente benoemd de heerenA. van der Beek, J. de Kok en M. J. de Roon. Ten huize van D. Bouman Wz. alhier is door den heer J. E. Schmitz, arts te Veen, een geval van roodvonk gecon stateerd. VEEN. Naar wij vernemen zal zich in deze gemeente een commissie vormen met het doel den schoolkinderen ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 Aug. a.s. een prettigen dag te bezorgen. De gemeente-rekening over het dienstjaar 1907, is van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen. Bij de gehouden verpachting van den Uiterwaard „de Nesch" bleek dat er veel behoefte was aan toemaatgras, daar er sterk geboden werd. De waard bracht dan ook circa f 250 meer op dan 't vorige jaar. Het fanfarecorps „Wilhelmir.a" dat 13 Augustus den derden prijs behaalde op het concours te Asperen, heeft dezen ge weigerd, omreden ze in de meening ver keert, dat een hoogere prijs haar deelhad moeten zijn. Er schijnt voor deze weigering reden te bestaan. GORINCHEM. Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren 503 paarden aangevoerd. Men besteedde voor luxe-paar den f 500 k 700, werkpaarden f 180 k 400, li-jarige paarden f 150 250, 3-jarige f 200 450, veulens f 110 k 200, hitten f 100 k 190. De handel was traag doordat er wei nig vreemde kooplieden aanwezig waren. Eene onderscheiding. De inzending van de Waal wij ksche stoomschoenenfabriek van den heer A. H. van Schijndel behaalde op de internationale vaktentoonstelling te Wee- nen de gouden medaille. De heeren A. H. en J. van Schijndel werden beiden op een door den burgemees ter ran Weenen, dr. Lueger, gegeven feest banket, aan de eeretafel genoodigd. De Weensche bladen gewagen met zéér veel lof van de inzending dezer Waalwijk- sche stoomschoenenfabriek. Vtliinenlnud. Nederland en Venezuela. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij uit goede bron vernemen, is gisteren de nota onzer regeering aan die van Venezuela verzonden geworden, welke ten antwoord strekt op het ook in de Nederlandsche pers openbaar gemaakt schrijven van den minister van buitenlandsche zaken te Caracas, houdende kennisgeving, dat de Presi dent van Venezuela aan den Nederland- schen minister-resident zijne paspoorten heeft gemeent te moeten zenden. Zijn wij wel ingelicht dan rekent de regee ring het niet dienstig in den tegen- woordigen stand der onderhandelingen aan den tekst dier nota openbaarheid te geven. Wel is ons niettemin op vertrouw bare wijze ter oore gekomen, dat de Nederlandsche regeering reeds nu, en zulks met den meesten nadruk, op de onmiddellijke intrekking der voor Cu racao zoo noodlottige decreten van 14 Mei heeft aangedrongen. Het Handelsblad schrijft: Het schrijven van den Minister van Buitenlandsche zaken van Venezuela aan de Nederlandsche regeering, waarin de „vriendschappelijke betrekkingen" tusschen Nederland en Venezuela wor den afgebroken, is volledig in het Staats blad van Venezuela en eenige Venezo- laansclie couranten afgedrukt. De Venezolaansche regeering zegt daarin, dat zij in het licht van de later plaats gehad hebbende gebeurtenissen, niet langer de verzekering in haar vorige schrijven gedaan kan handhaven, nl. dat zij het incident met den heer De Reus als een persoonlijke quaestie tusschen haar en den heer de Reus beschouwde. Zij meent, dat de hande lingen van den commandant van Hr. Ms. Gelderland wijzen op een onvrien delijke houding van de regeering van Nederland zelve. Immers zoo luidt in het kort het vertoog onder de bestaande omstandigheden moet het als een gewilde onbeleefdheid beschouwd worden, dat de commandant van de Gelderland weigerde den Venezolaan- schen havenmeester aan boord te nemen, terwijl nog, indien de havenmeester besmet was, eveneens besmet waren de beide consuls, die wèl ontvangen zijn en nog wel mèt de gebruikelijke eer bewijzen, die de Venezolaansche vlag onthouden werden, en evenzoo de ge zant De Reus, welke laatste persoon niet alleen ontvangen doch met het schip vervoerd is. Wij laten hier het slot van het offi- cieele schrijven volgen „De ernst van de voorvallen, die wij hierboven verhaald hebben, zal de Re geering van Uwe Excellentie doen in zien, dat de kolonie Curagao te kort is geschoten jegens de Regeering van Venezuela en op welke wijze de goede betrekkingen van vriendschap tusschen beide Staten in gevaar zijn gebracht. Resumeerende deelen we Uwe Excel lentie mede, dat met het oog: le. de beleedigingen door den gezant De Rer.s aangedaan aan de Republiek 2e. het niet salueeren van de Venezo laansche vlag door den kruiser Gelder land onder de bestaande bijzondere omstandigheden 3e. dsn aanslag waarvan de consul van Venezuela en zijne familie in het gebouw van Venezolaansche Consulaat de slachtoffers zijn geweest in den nacht van 25 en 26 Juli j.l. de Regeering van Venezuela zich gedwongen voelt, der Regeering van Uwe Excellentie mede te deelen, dat zoolang geen voldoende genoegdoening en herstel van grieven zijn gegeven aangaande do punten opgenoemd in deze nota, de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen niet langer kunnen voortbestaan" Onder verzekering van mijn hoog achting. J. A. J. PAUL. De indruk dien het goed gestelde schrijven, waarin een zwakke zaak met goeden schijn verdedigd wordt op ons maakt, is, dat door den president van Venezuela een openlijken strijd, en oorlog, gewensckt wordt. Dit komt overeen met wat velen, die Venezuela beter kennen dan uit reisbeschrijvingen alleen, vermoeden. De binnenlandsche toestand van Venezuela laat, niet het minst van het standpunt van president Castro, veel te wenschen over. Men mompelde reeds sedert geruimen tijd dat de kans niet gering was, vóór het geschil uit den weg was geruimd, een ander president aan het hoofd van de republiek te zien. Een openlijke strijd tegen een buitenlandschen vijand zou echter waarschijnlijk naar de meening van generaal Cipriano Castro aanleiding voor vele Venezolanen kunnen zijn zich om den president te scharen, die als krijgsman het vertrouwen van zijn volk heeft. Aan de N. C. ontleenen wij het vol gende Naar aanleiding van de weigering van president Castro, toe te staan dat de Braziliaansche gezant te Caracas zich met de Fransche belangen belast, zegt het blad Brésil, dat de Braziliaansche regeering aan de Fransche haar groot leedwezen heeft betuigd, „haar niet deze goede diensten te kunnen bewijzen en aldus te beantwoorden aan het vleiende bewijs van vertrouwen, dat Frankrijk haar gaf'. President Castro gaf als voorwendsel op, dat, zoo Brazilië de Fransche be langen in Venezuela onder zijn hoede nam, het voortduren der vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Venezuela en Brazilië daardoor in gevaar zou worden gebracht. De ware reden kou wel, volgens de Brésil een geheel ander© zijn. Tengevolge van de uitzetting van zijn diplomatieken vertegenwoordiger in Venezuela had de Fransche regeering haar belangen toevertrouwd aan de legatie der Ver. Staten. Maar dezen hebben op hun beurt met Venezuela gebroken. Frankrijk wordt dus niet langer vertegenwoordigd en sedert twee of drie maanden hebben de maande- lijksche betalingen der diplomatieke schuld, die door bemiddeling van de Amerikaansche legatie aan Fransche onderdanen werden gedaan, niet langer plaats. President Castro betaalt niet langer, onder voorwendsel, dat hij niet meer weet, aan wien te betalen, en „bij de hem kenschetsende opvatting zijner verplichtingen (zegt het blad) wenscht hij levendig, dat het voortduurt. Het is daarom, dat hij Brazilië onbevoegd verklaart, gelijk hij waarschijnlijk de andere mogendheden zal afwijzen, met welke hij nog niet overhoop ligt, orn Frankrijk en de belangen der Fransche schuldeischer j te vertegenwoordigen." De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint d.d. 25 Augustus Ik meld u onder alle reserve een kablogram, dat de Parijsche Herald uit Washington ontvangt. Het houdt in, dat de Amerikaansche Herald op uitstekend gezag verneemt, dat met sanctie van het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche Zaken en met belofte van daadwerkelijken steun van Holland, een goed georganiseerde revolutie beraamd wordt orn Castro omver te werpen. De revolutionaire beweging heeft haar financieele bron in New York en andere plaatsen van het land. De operatiën zullen beginnen dadelijk na het Venezolaansch regen seizoen, ongeveer in het midden van October. De leider der beweging pre pareerde reeds voor vele weken zijn veldtocht. Eerst raadpleegde hij het Amerikaansche departement van buiten landsche zaken. Daar verklaarde men hem, dat men de revolutionaire bewe ging niet kon steunen, maar dat men ook niet tusachenbeide zou komen en Castro aan zijn eigen lot zou overlaten. Holland is ook omtrent de beweging ingelicht en zal de Venezolaansche havens blokkeeren, terwijl de landaan- val zal beginnen langs de Araucarivier, bij de Columbaansche grens De samen zweerders hebben verzekerd, dat veel Venezolanen aan Castro vijandig zijn. Zij zijn door vrees onderdrukt maar op de verzekering dat de beweging slagen zal, zijn zij bereid haar te steunen. Wat er te vechten zal vallen, zal ge daan worden door mannen uit Venezuela en Columbia. Geld komt uit de Ver. Staten. Eenige leiders vertrekken naar Holland om bijstand te verleenen bij de uitvoering van het gedeelte van het programma, dat aan de zeekust zou moeten worden uitgevoerd. De Red. schrijft hierbij Wij voegen ons voorbehoud bij dat van onzen correspondent. Dat er in Venezuela lieden zijn, die president Castro graag kwijt willen, is geen nieuws. Dat er onder deze lieden een plan zou zijn gerezen, binnenkort een staatsgreep uit te voeren om den president kwijt te worden, behoort natuurlijk tot de mogelijkheden, en tot de mogelijkheden in abstracto behoort ook, dat de samen zweerders zouden trachten, steun te vragen bij de regeeringen van staten, die op gespannen voet met de Vene zolaansche regeering leven. Tot de mogelijkheden, zelfs louter in abstracto, mogen wij echter niet rekenen dat de Nederlandsche regeering zooals dit telegram zou willen doen gelooven op eenigerlei wijze haar steun zon hebben beloofd aan Venezolaansche samenzweerders. De heer De Reus, minister-resident van Venezuela, is gisterenmiddag in Den Haag aangekomen. Men seint aan de 's-H. Ct. uit Oos terhout: Sedert gisteravond wordt vermist de klerk der posterijen H. De man is gehuwd en vader van een kind. In de kas van het postkantoor is een belangrijk tekort. j Te Arnhem zijn de inbrekers ook wwi l werkzaam geweest. Maandagnacht heb ben zij ingebroken in het kantoor van Musis Sacrum, hebben een schrijd* bureau en een brandkastje geforceerd en zich meester gemaakt van ongeveer f 500 aan geld, benevens een cassette met brieven. De toegang tot het kantoor was door inklimming verkregen. Dezer dagen heeft zich te Amster dam een treurige geschiedenis afge speeld, waarbij de jeneverflesch weer heel wat op baar geweten blijkt te hebben. Johannes Wiebosch, een 40-jarige ma chinist bg de binnenvaart, kwam veel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2