Te Trier zijn bij graafwerk vooreen nieuwen gashouder op een plek, waar vroeger een berucht huis heeft gestaan, drie geraamten gevonden, blijkbaar van drie soldaten, die 32 jaar geleden ver dwenen zijn. Men dacht toen, dat zij waren gedeserteerd. Een van de sche dels vertoonde duidelijk de sporen van een slag op het neusbeen. Te Boedapest zijn uit Servië zeer omstandige berichten ontvangen ten aanzien van een samenzwering, welke ten doel zou hebben koning Peter te onttroonen en de republiek uit te roe pen. Als leiders dezer revolutionnaire beweging worden genoemd Llioebo Stojanovits, oud-minister-president, en Voja Velikovits, die de eerste president der republiek zou worden. De ontevre denheid over de regeering van koning Peter is zoo algemeen, dat, naar luid van die berichten, de oproeping der republiek zeker succes zou hebben. Telegrammen uit Djoelfa melden, dat alle stammen in Koerdistan in opstand zijn gekomen. Zij overweldigden de regeeringsgebouwen en namen de amb tenaren gevangende woning van den gouverneur werd geplunderd en in brand gestoken. De gouverneur heeft de vlucht genomen. Naar luid der be richten zijn er een groot aantal perso nen gedood of gewond. De revolutionnairen eischen de on middellijke bijeenroeping van het par lement en hebben tijdelijke comités ingesteld, die het land regeeren. ffiinnenland. Men meldt uit den Haag Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voornemens is de zitting der Staten-Generaal op 15 September te openen, maar daartoe van Harentwege een commissie, bestaande uit de mi nisters, departementshoofden, zal mach tigen. Dientengevolge is er sprake van, de openingsplechtigheid te doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze na de jongste in krimping van het middengedeelte, vol doende ruimte biedt. Nederland en Venezuela. De „Standard" verneemt uit Rome: De Nederlandsche regeering heeft on derhandelingen met de Italiaansche re geering geopend, ten einde te weten te komen, of zij op diplomatieken of anderen steun van Italië mag hopen in de moeielijkheden, die zij met Vene zuela heeft. In de van het Haagsche kabinet uitgaande nota, wordt in herinnering gebracht, dat verschillende tusschen Italië en Venezuela gerezen geschillen nog niet geregeld 7ijn. Men gelooft, dat er dergelijke stappen te Londen en te Berlijn zijn gedaan. Een Brusselseh ochtendblad maakt een telegram uit Londen openbaar, be helzende, dat het Nederlandsch Vene- zolaansche geschil, nu een handelend optreden van de Nederlandsche vloot aanstaande lijkt, de Argentijnsche re geering verontrust. Te Londen zou het gerucht loopen, dat deze laatste voor nemens is, hare goede diensten tot bij legging van het geschil aan beide par tijen aan te bieden. Volgens het Haagsche corresponden tiebureau vinden deze berichten tot heden nog geen bevestiging. De Willemstadsche correspondent van de New York Herald voegt aan het be richt van de aankomst van de Jacob van Heemskerk de mededeeling toe, dat er daar onder de bevolking veel geestdrift was. Daar was, volgens denzelfden bericht- gevei, ook de Amerikaansche mailboot Merida uit Puerto Cabello aangekomen. Zij had, meldde zij, twee dagen opont houd gehad, omdat het tolkantoor van president Castro, die te Barquisimeto aan het feestvieren was, het verlof om het schip te laten vertrekken niet kon krijgen. De officieren van het schip vertelden, dat er te Puerto Cabello ter eere van president Castro, een groot bal zou worden gegeven. Uil Curasao wordt geschreven Volgens loopende geruchten zou de generaal Rolando, de leider der libe ralen in Venezuela, trachten in het buitenland in het bezit te komen van geweren en ammunitie, ten einde door eene revolutie den president te veija- gen, maar de groote moeilijkheid is wapens ingevoerd te krijgen. Hierin zou Curasao behulpzaam kunnen zijn door het eiland open te stellen voor den uitvoer hiervan, en reeds heden zag ik een verzoek, onderteekend door vele inwoners, gericht aan den gouver neur, om zijne bemiddeling in te roe pen het in deze richting te willen stu ren. Het zou een groote moeilijkheid zijn tegenover de andere republieken Haïti, St. Domingo en Colombia, om een waarborg te hebben, dat de wapens alléén naar Venezuela verscheept wor den, en mocht het zoover komen, dan zal een zeer strenge controle hierop noodzakelijk zijnmaar daarvoor zal dan wel gezorgd worden. Om de maat te doen overloopen is hier bericht ontvangen, dat voortaan alle schepen, uit Cura§ao naar Vene zuela vertrekkend, niet meer behoeven uitgeklaard te worden door een der hier vertoevende consuls, daar voor den president Castro het eiland Curagao niet meer bestaat Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Als van zeer buitengewonen en excep- tioneelen aard mag wel aangemerkt worden het feit dat Maandagmiddag ten l1/j uur de Ministerraad in buiten gewone vergadering is bijeengekomen. Het vertrek van Hr. Ms. pantserdek- schip Friesland, van Nieuwediep naar West-Indie, is uitgesteld tot Donderdag 3 September, met het oog op het niet gereed zijn der installatie voor draad- looze telegrafie. Bij Kon. Besl. van 27 dezer is dr. A. Kuyper, oud-minister van binnen- landsehe zaken, benoemd tot minister van staat. Op den dorpsdijk te Rhoon is Zon dagavond een man van ongeveer 70 jaren neergevallen en onmiddellijk daar na doodopgenomen. Door bemiddeling der politie is het lijk naar het lijken huis op de algemeene begraafplaats gebracht. Omtrent den man is niets bekend, dan dat hij gedurende 20 jaren een zwervend leven heeft geleid en ver moedelijk genaamd is D. v. A. Op het lijk werden gevonden een koperen tababsdoos, benevens eene portemonnaie met f0.86Vs- Zondagavond laat is in het plantsoen van het park Nieuweroord te Utrecht een poging gedaan tot moord door ver drinking van een agent van politie. Omstreeks half 12 hoorde de agent van politie le klasse H. A. Smit in een der laantjes van dit park een vrij sterk gekreun als van iemand, die door een toeval was overvallen. De politie beambte begaf zich in de richting van waar het geluid werd vernomen en vond onder struikgewas langs een der voet paden een man in het gras liggen, schijnbaar bewusteloos. Toen de agent hem vroeg wat er gebeurd was, ant woordde de man op zwakken toon, det hij door iemand, die onbekend was ge bleven, in de borst was gestoken. De agent bukte zich daarop over den man heen, om nader te zien, in welken toe stand zich deze bevond. Eensklaps sloeg de kerel de beide armen om den hals van den agent, tegelijkertijd door gefluit een teeken gevend aan eenige handlangers, die zich op korten afstand in het park bevonden. In een oogwenk schoten zes negen personen toe, die den agent overrompelden en hem over het grintpad naar den vijver sleurden, met medewerking van den persoon, die op den grond liggende een verwonding had voorgewend. De agent kon door de overmacht van de sterke kerels na tuurlijk niets tot verweer doen. Wel droeg hij een revolver bij zich, doch het was hem gansch onmogelijk dit wapen te bereiken, evenmin zijn sabel, die door de onverlaten werd afgegepst en in het water van den vijver geworpen. De politiebeambte was dus totaal weerloos, doch schreeuwde uit alle macht om hulp, vooral toen hij be merkte wat men met hem van plan was. Op dit hulpgeroep kwamen eenige sergeanten en korporaals van de genie, die op weg waren naar de kazerne aan Damlust, toeloopen, om te zien wat hier gebeurde. Toen de daders zagen dat zij ontdekt waren, stelden zij alles in het werk om een goed heenkomen te vinden, daar hun bleek dat hun poging, den agent te verdrin ken, toch was verijdeld. Tusschen de militairen en de ban dieten ontstond daarop een verwoed ge vecht de kranige geniesoldaten wisten vijf van de schurken in handen te krijgen drie of vier gingen er aan den haal en verdwenen in het duister van den nacht, zoodat zij niet meer konden worden gevolgd. Intusschen waren ook burgers toegesneld, die assistentie ver leenden, zoodat de vijf aangehoudenen geen kans meer hadden om te ont vluchten. Wel deden de kerels alle moeite om zich los te rukken en tracht ten zij telkens opnieuw meester van het terrein te worden, maar de burgers en militairen wisten al die pogingen te doen mislukken. Dat er verwoed ge vochten is, moge blijken uit het feit, dat een der geniesoldaten een wonde bekwam boven het linkeroog, een an der een diepe steek, vermoedelijk met een mes toegebracht, in de rechterhand opliep. Doch ondanks deze blessuren hielden de militairen stand en slaagde men er met vereende krachten in de woestelingen te overmeesteren. Omge ven door een grooten volksoploop wer den de vijf kerels naar het politiebu reau aan de Catharijnebrug gebracht, vanwaar later hu:ne overbrenging naar het hoofdbureau volgde. De politie zoekt de andere ontvluchte daders, wier na men alle bekend zijn. De vijf aangehoudenen zijn H. S., 18 jaar, bakker; L. v. d. B., 19 jaar, even eens bakker; M. K., 22 jaar, schoen maker F. J., 19 jaar, veedrijverF. S., 21 jaar, ook veedrijver. Het zijn alle beruchte individuën, bij de politie ongunstig bekend. Een vast beroep oefent geen hunner uit, het zijn men schel), die morgen dit en overmorgen dat doen. Maandagochtend begon het onderzoek. De agent Smit heeft gelukkig geen ernstige verwondingen gekregen. De echtgenoote van den heer H. Bloeming te Zweeloërbrug (Dr.) was Maandag bezig bij de schapen die naar het veld zouden worden geleid. Een ram kwam op de vrouw toeloopen en stootte haar vreeselijk in de borst. Na hevige pijnen te hebben doorstaan, is de arme vrouw aan de gevolgen over leden. Men schrijft uit Amsterdam aan de „Avondpost" Als een staaltje, hoe er met 's Rijks financiën soirs wordt omgesprongen, diene het volgende Een paar jaar geleden is door het bestuur der Rijks-verzekeringsbank in huur genomen een voor afbraak bestemd huis, gelegen aan de Prinsengracht alhier, waarvan het benedenhuis tot wijnpakhuis en het bovenhuis tot woon huis was ingericht, en wel voor den tijd van zes jaren, onder gehoudenheid dat bedoeld huis na afloop van het huurcontract in zijn ouden staat zou worden teruggebracht. Wat geschiedt nu? Aan het voor afbraak bestemde huis worden duizenden guldens verspild om er van te maken wat er van te maken is, er wordt getimmerd, muren worden er afgebroken, nieuwe opgetrokken, nieuwe vloeren gelegd en deze met heel duur kurkzeil belegd, geschilderd en geboend, en dat alles onder toezicht van den congierge, daarin bijgestaan door een opzichter van de Rijksgebou wen. Eenige weken geleden zijn aan bedoeld huis ongeveer dertig nieuwe zonneschermen aangebracht, die natuur lijk ook weer een handvol geld kosten. En nu heeft de brandweer dit ge restaureerd gebouw, evenals een pas door bovenbedoeld bestuur gehuurd ge bouw, gelegen aan de Keizersgracht, waarin de afdeeling Comptabiliteit is ondergebracht en waaraan voor restau ratie natuurlijk ook een groot bedrag is ten koste gelegd, afgekeurd. Een verstandig mensch zou eerst de brandweer hebben geraadpleegd om te weten te komen of deze gebouwen in orde konnen worden gemaakt vóór er zooveel geld aan te verspillen. Men meldt aan de Tel. uit Uden Omtrent de fraude, gepleegd door den brievengaarder W. v. d. B., valt thans mede te deelen, dat het verduisterde bedrag ongeveer f 20,000 beloopt. Reeds jaren heeft v. d. B. het bedrog gepleegd en het zou wellicht nog geruimen tijd voortgeduurd hebben, als op een Uden- sche markt niet een paarinwoners van Zeeland tegen elkaar hunne bevreem ding hadden uitgesproken, dat ze geen spaarbankboekjes ontvingen. Dit ge sprek werd toevallig gehoord door een dienaar der Udensche politie, die on middellijk een onderzoek instelde. Het gevolg was, dat eenige spaarbankboek jes in beslag werden genomen en v.d. B. gevankelijk naar 's Hertogenbosch werd gevoerd. Het blijkt thans, dat de boeken door v. d. B. zeer correct zijn bijgehouden; doch de spaarbankboekjes bevatten on juiste getallen. Het onbeperkt vertrou wen, dat v. d. B. genoot, is voor een groot deel oorzaak van zijn misstap. De eenvoudige landlieden brachten hun ne spaarpenningen op de postspaarbank en lieten de boekjes op het kantoor berusten, zich tevreden stellend met een door v. d. B. geschreven bewijs, soms zelfs zonder dat. Ongeveer 300 inleggers zullen in verhoor moeten komen. Men zal zich herinneren, dat in de maand April jj. door den heer J. Meek- hof, Leliegracht te Amsterdam, een portefeulle vermist werd met f 13,000 aan effecten en geldswaardige papieren er in. Door de politie werden ijverige na sporingen gedaan, zoowel hier te lande, als in het buitenland. Die nasporingen leidden niet tot een gunstig resultaat. Thans is de portefeuille, naar het N. v. d. D. verneemt, terechtgekomen. Dezer dagen kreeg de heer Meekhof een niet onderteekend schrijven, met het post stempel Haarlem. In den brief werd hem gevraagd of hij bij ontvangst der portefeuille met inhoud de uitgeloofde premie van f2000 nog zou willen uit- keeren. Het schrijven is door den heer Meek hof bevestigend beantwoord, met het gevolg, dat hij gisterenochtend van den onbekende de portefeuille terugontving, met alle effecten en papieren van waarde er in. De uitgeloofde belooning van f2000 heeft de heer Meekhof uitbetaald. Nader verneemt het N. v. d. D. nog het volgende over dit geheimzinnige geval. De heer Meekhof, die in tal van bla den de vermissing van de effecten aan kondigde en aan sigarenwinkels liet aanplakken, dat hij f2000 belooning aan den vinder gaf, toog zelf op on derzoek uit. Maanden achtereen trachtte hij het vermistte op 't spoor te komen met de geringe aanwijzingen, welke hij meende te hebben, doch evenals de politie had hij ook geen gunstig resul taat. De anonieme brief, welke hem vóór eenigen tijd gewerd, was geschreven met potlood op een gewoon stukje pa pier. Het episteltje werd hem thuis bezorgd. Er stond in, dat de heer Meekhof het verloren terug kon krijgen, indien hij de belooning welke uitgeloofd was, verstrekte. Het antwoord moest d© heer Meekhof zenden aan het bureau van een te Am sterdam verschijnend dagblad, waarvan de administratie opgekregen had, een brief, welke een bepaald nummer op het adres had, te bewaren. De heer Meekhof schreef het antwoord onder het opgegeven nummer en bracht den brief aan het opgegeven adres. In derdaad bleek het den heer Meekhof, dat hij niet met een grappenmaker te doen gehad heeft, want na eenigen tijd kreeg hij bezoek van een hem onbekende, die vertelde, dat hij de effecten in zijn bezit had. De f700 aan bankpapier, welke in de portefeuille geborgen ge weest was, waren niet meer aanwezig. De heer Meekhof verzocht de effecten te mogen zien en hij herkende dadelijk zijn e1'gendom. Toen hij verklaarde, dat hij bereid was de uitgeloofde premie van f2000 te betalen, werd hem het verlorene (of gestolen e?) ter hand ge steld. De f700 aan bankpapier kreeg hij niet ter"g, evenmin de portefeuille. De heer Meekhof kwam niet te weten, hoe de f 13,000 aan effecten verdwenen waren, noch van wien hij de papieren terug kreeg. Hij moest beloven, geen verder onderzoek in de zaak in te stel len. De heer Meekhof deed zulks, om dat hij verheugd was weder in het be zit van zijn effecteu te zijn. De vermissing van de f13,000 heeft hem dus f 2700 gekost, plus de kosten van publiciteit Vrijdagavond om negen uur verliet de heer V., wonende aan den Haag- schen .Straatweg onder Heemstede op een bloeinkweekerij, zijn woning en keerde niet terug. Zaterdagochtend vond zijn personeel hem achter een rietberg liggende, dood en met totaal verbrij zelden schedel. Daar er geen wapen werd gevonden, werd de justitie te Haarlem gewaarschuwd en bij het on derzoek dat deze instelde werden echter tot nu toe zonder resultaat, de aan grenzende slooten afgedregd. In de nabijheid van het lijk werden kleine dynamietpatroontjes gevonden. Het per soneel deelde mede, dat het den vori- gen Zaterdag geen volkomen uitbeta ling had gehad. De heer V. woonde pas van Mei af op de kweekerij. De omwonenden hadden om negen uur een luid schot gehoord, doch aan stroo- pers gedacht. Op den Dam te Amsterdam vertoonde zich Maandagmorgen omstreek elf uur te midden van het feestgewoel een be drieglijk nagemaakt Zuid-Amerikaansch neger-opperhoofd. Nagenoeg spier naakt enkel met een doek los om de heupen geslagen. Het geheele hoofd en gansch het lichaam pikzwart, met glanzende witte tanden in den mond. Op het ravenzwarte hoofd een band of deksel rondom van witte lange kippeveeren vooizien. Hij zou hardloopen, doch de politie achtte zijn uitmonstering wat ongekleed en deed hem naar de Hall, politiebureau marcheeren om, gewas- schen, wellicht vrijgelaten te worden. Uit Krimpen a/d IJssel meldt men: Sinds jaren leefden de leden van het gezin van M. O. met elkaar en met de buren in ruzie. Een week of drie geleden waren zij door den huiseige naar uit het huis gezet en hadden ze hun tenten opgeslagen in een stal van den logementhouder Visser. Zaterdag avond was er weer ruzie. C. O. sloeg zijn vader zoodanig met een stoel op het hoofd, dat deze een diepe wonde over het voorhoofd kreeg. Tengevolge daarvan lag O. Maandagmorgen nog te bed. Zijn vrouw begon hem toen te sarren en te plagen. O. sprong zijn bed uit, nam een scheermes en gaf zijn vrouw daarmee een striem in den nek; bloedende liep zij naar buiten, O. haar achterna. Nabij het huis van Visser schijnt hij haar nog een snede te hebben toegebracht, waarop zij dood neerviel. O. trachtte zich daarop in de rivier den IJssel te verdrinken, maar werd er uitgehaald. Daar de burgemeester afwezig was, werd naar het parket geseind, dat spoe dig op de plaats van het misdrijf aan wezig was. O. bleef echter alle schuld ontkennen. Te vijf uur kwam de bur gemeester, de heer B. Koker, thuis, die daarop den verdachte in verhoor nam, met het gevolg, dat deze bekende de dader van het misdrijf te zijn. Da delijk werd hij daarna naar het huis van bew ring te Rotterdam overgebracht. Zaterdagnacht werd de politie bericht, dat er onraad was in den tuin der da mes M. aan het Koningsplein te Arn hem. De inspecteur Bros was onmid dellijk met een tweetal agenten ter plaatse, waar inderdaad een persoon werd opgemerkt achter eenig heester gewas. Zich gevangen ziende, verscheen hij aan het tuinhek en zei zich gewil lig te zullen overgeven. De inmiddels gewaarschuwde bewoonsters gaven de politie doorgang tot den tuin, waarna de inbreker naar het bureau werd ge leid. Daar bleek hij te zijn de 17 jarige kleermaker C., inwonende bij zijn ouders in de Staringstraat. Op hem werden verschillende inbrekerswerktuigen ge vonden, met het onontbeerlijke kaarsje, een electrisch lantaarntje, een groot mes en een geladen revolver, die hij. zoo verklaarde hij voor den comm. van politie, onverholen zou hebben gebruikt, als hij mocht zijn overvallen. Onmid dellijk werd huiszoeking gedaan in de Staringstraat, waar niets werd gevon den, wat afkomstig zijn kan van de verschillende inbraken iu den laatsten tijd (Burgemeesterswijk, Musis Sacrum, e.a.), hoewel er alle grond voor ver denking op C. is. Het onderzoek wordt voortgezet. Hij heeft twee inbraken be kend, een in de Jacob Cremeistraat en één aan den Janssingel. Gisterenochtend heeft schipper C. T., van een aan de Prins Hendrikkade W. Z. te Rotterdam liggend rijnschip, uit de rivier opgevischt een kistje, waarop met zwarte verf de letter M. Het kistje was gewikkeld in een stuk grauwe voe ring, waaraan een gedeelte van een blauwen rok. Het bevatte het lijkje van een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in perkamentpapier. Een flesch, waarop een etiquet van roode port, gevuld met water, lag mede in het kistje. Gisteren is te Hengelo (O.) gearres teerd de assistent-chef J. W. E., ver dacht van diefstal van ongeveer f70 uit een gelkist in het station. Tijdens de jongste paardenmarkt te Lexmond heeft men Zaterdag, van de drukte gebruik makend, een hotelhou der aldaar acht valsche rijksdaalders en twee dito guldens in betaling gegeven. De geldstukken waren zeer slordig af gewerkt. De zaak is in handen der po litie gesteld. Maandagavond na afloop van het vuur werk te Leeuwarden vond een der be zoeksters, op weg naar haar woning in de Bagijnesteeg, op de Langepijp aldaar een voorwerp, dat veel op een kokos noot geleek. In de veronderstelling, dat het dit was, werd het meegenomen naar huis. Men onderwierp het ding daar aan eennauwkeurigonderzoeken meende bij het schudden de melk in de noot te hooren bewegen. Toen er echter daarop geen melk maar een wit poeder uit liep, vertrouwde de echtgenoot van de vindster de zaak niet en werd op zijn last het ding op straat geworpen. De zoon en diens mak ker, W. A., waren echter nieuwsgierig geworden en wilden het naadje van de kous weten. De laatste streek een lucifer aan en bracht die bij het gevonden voorwerp. Had hij het maar gelaten! Want onmiddelijk er op ontplofte de „noot" met een knal, die zelfs op den Westersingel werd gehoord en werd de straat verlicht als ware het volledig dag. Ruiten in een nabijstaande woning sprongen en de onderzoeker moest zijn onvoorzichtigheid duur betalen. Zijn geheele aangezicht beneden de oogen was verschroeid en open, zoodat medi sche hulp noodig was, terwijl zijn boven- kleeren tamelijk erg werden gehavend, wat ook het geval was met die van zijn kameraad, die er overigens verder ongedeerd afkwam. Van dit geval kunnen we de volgende opheldering geven. Die „noot was n.l. een niet ontplofte „bom" van het vuur werk. Deze en nog een andere, die op het bureau van politie werd gedeponeerd, hadden dus haar werk niet in de lucht verricht. Na eene langdurige instructie is ver wezen naar de openbare terechtzetting te Heerenveen de geschorste brieven gaarder N. te Makkinga, thans in pre ventieve hechtenis, beschuldigd van verduistering met valschheid in geschrif te, met gebruikmaking daarvan.^ N. is dezelfde, die voor eenigen r^d in hooger beroep door het Hof te^tiÉH* warden veroordeeld werd wegens vfr- valsching van een spaarbankboejtje. Toen die zaak in eersten aanleg volk de rechtbank te Heerenveen behanicltT^ werd, sprak het O. M. als zijn vermoe den uit, dat dit niet het eenige straf bare feit van beklaagde zou blijken te zijn. Al spoedig daarna werd N. weer gearresteerd. Nu wordt hem ten laste gelegda. verduistering van f 65, die hem ter inschrijving op een spaarbank boekje waren ter hand gesteld, b. valsch heid in geschrifte en gebruikmaking daarvan, door valschelijk den naam van dien inlegger te plaatsen onder een aanvraag om terugbetaling van f 200, welk geld hij ten eigen bate aanwendde.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2