a die misschien niet meer dan se*--filenieuws zijn. "e Times verneemt uit Belgrado, dat ried rertis 17.0J0 man voor het „Doo- denlegioen" hebben laten aanwerven, d*t tegen Oostenrijk wil vechten. In Servië vervoeren treinen in alle richtingen schietvoorraad. Alle reserve-officieren te Praag van het 13de Oostenrijksche legercorpe ron den opgeroepen rijn. De Standart verneemt uit Odessa, dat de Ruswiche vloot in de Zwarte Zee gemobiliseerd rou worden, en de Mor ning Post uit Rome, dat Bulgarije een omwenteling in Macedonië rou voor bereiden. Eindetijk vertelt men te Belgrado, dat de Koning afstand ral doen ten behoeve van den Kroonprins. In Pj.ibeta in Servië is de volksme nigte op een Oostenrijksch schip ge lrongen. De menigte maakte rich mees ier van de vlag en verbrandde die on der het geroep.Oorlog met Oosten rijk r Ook op de markt werd een Oosten- rijksche vlag verbrand. Naar aan Weensche bladen gemeld wordt, is bij de firma Roth een Servi sche bestelling van schietvoorraad ge plaatst. Een andere Balkan-mogendheid, men denkt Bulgarije, heeft bij die firma een bestelling van 4 millioen patronen geplaatst, welke binnen 8 dagen moeten geleverd worden. Nu er dagelijks berichten uit Belgrado komen, waarin de Kroonprins als aan voerder van de oorlogspartij wordt voor gesteld, en het gerucht hem zelfs al de Koningskroon heeft toegedacht, mogen hier enkele bijzonderheden uit het leven vnn den heetgebakerden jongeling hun plaata vinden. Kroonprins George werd den 27sten Augustus 1887 te Rjrka in Montenegro geboren en den 9den September 1905 meerderjarig verklaard. Tegelijkertijd werd hij als luitenant bij het leger aan gesteld. Wat totdusver over zijne per soonlijke eigenschappen bekend is ge worden, is niet zeer fraai. De kroonprins heeft zijn opleiding Itij het garde-corps van het Russische hof gehad. Zijn heerschzuchtig, onstui mig karakter schijnt zich daarvryelijk te hebben knnnen ontwikkelen, en toen hy eenmaal Kroonprins geworden was en zoodoende de macht had gekregen, om aan vele van zijne nukken en op wellingen te voldoen, had men het lieve leven gaande. Onder zijne goede eigen schappen noemtmen persoonlijken moed, zyn welbehagen in een gezonde ontwik keling van het lichaam door zwemmeo, paardrijden, jagen enz. Maar aan den anderen kant vertelt men, dat hij aan alcohol en vrouwen verslaafd is. Zyn gedrag is dikwijls zoo stuitend geweest, dat zijne drie jaar oudere zuster prinses Helene ernstig verschil van meening mut hem heeft gehad. Op eeu keer is kroonprins George er eens met een zangeres van door ge weest. Met veel moeite ontdekte men hem eindelijk te Weenen. Kort daarna kwam het tot een schandaal, waarby de naam van een tooneelsneelster te Belgrado veel genoemd wera. Twee adjudanten namen, wegens de ruwe behandeling waaraan de prins hen blootstelde, huu ontslag uit zijn dienst, en het was moeilelyk opvolgers voor hen te vinden, daar verscheidene of ficieren voor den hun aangeboden post bedankten. Op een goeden dag kwam het ook tusschen den Kroonprins en zyn vroegeren gouverneur, den Fran- schen majoor Lavasseur, tot een heftig tooneel, waarna koning Peter zijn zoon met tien dagen kamerarrest strafte. Al dikwijls is gemeld, dat de Kroonprins met geestverwanten in zijne vertrekken •rgieln aanricht. Einde November wer den twee soldaten van de paleiswacht door geweerkogels zwaar gewond. Men zeide, maar het werd daarna gelogen straft, dat de Kroonprins op hen een aanval van woede had botgevierd. In het casino te Belgrado heeft kroon prins George dikwijls oude en verdiens telijke officieren onbeschoft op hun plaats gezet. Onder de verhalen, die over hem de ronde doen, is er een, volgens hetwelk hy op zekeren dag een aoidaat eeu cigaret ait den mond wilde wegschieten. De kogel trof den man, en hij bezweek aan zijne verwonding. Met zijn lichtzinnigen levenswandel heeft hij zich groote schulden op den hals gehaald en talrijk zijn de avontu ren, die de prins te Belgrado ook met gehuwde vrouwen heeft gehad. Men herinnert ziek, dat de Kroon prins, nadat het in de Skoepsjtina over zijne apanage tot heftige tooneelen was gekomen, voortaan voor die apanage heeft bedankt. De apanage, die op de begrooting van dit jaar stond, wilde hij niel aannemen, omdat de toestand van 's lands geldmiddelen zoo slecht was, en later won hij alleen een apa nage, indien alle politieke pariyen er hun goedkeuring aan verleenden. Er zijn al herhaaldelyk pogingen ge daan, om den Kroonprins uit te hu wen. maar aan de Europeesche hoven schynt men hem geen geschikt huwe- lijkaeandidaat te vinden, ondanks alle moeite, die men zich, van Belgrado ^it, gegeven heeft, om de over hem loopende ongunstige geruchten te logen straffen. Twaalf der meest op den voorgrond tredende Engelsche stemrechtvrouwen, zijn voor den rechter gedagvaard, onder aanklacht, te hebben aangespoord tot opstootjes. Tot dezen stap is overgegaan naar aanleiding van een manifest der kies rechtvrouwen, waarin dezen haar voor nemen te kennen gaven, zich met ge weld toegang te verschaffen tot het parlementsgebouw, voor welk plan zij den steun van het volk inriepen. Uit Londen werd gisteren gemeld Merkwaardige too Deel en waren er vanmiddag en vanavond te zien op Trafalgar Square, in Whitehall en in Parliament Street. Het was er vol be- toogende werkeloozen en die gemeene zaak met hen maakten. Een buitenge woon sterke politiemacht veegde her haaldelijk Trafalgar Square schoon, alsmede alle wegen, die naar het Par lement leiden. Alle verkeer werd aldus in Parliament Street en andere hoofd straten gestremd. De menigte was echter over het algemeen ordelijk. Later in den avond trachtten kiesrechtvrouwen in groote getale heen te breken door de drievoudige gelederen van politie agenten, die voor het Parlementage- gebouw stonden. Vanavond om halfelf werd de af sluiting van Whitehall en het Parle- mentsplein door de politie gaandeweg opgeheven, nadat zij sedert van middag streng was gehandhaafd. In de talrijke botsingen met werke loozen en s tem recht vrouwen nam de politie een vijftig stemrechtvrouwen en werkeloozen in hechtenis. Twintig per sonen werden er gewond. De Petite Républiqne publiceert een telegram uit Milaan, behelzende, dat een auto, waarin de Koning van Italië was gezeten, door 't plotselinge stil staan van den motor in een sloot is terechtgekomen. Met den Koning be vonden zich in de auto een adjndant en dr. Ferri, verder tw?e bestuurders machinisten. De Koning liep eenige kneuzingen aan den schouder op en de bestuurders werden licht gekwetst. De Koning en zijn gevolg zetten den tocht voort in een andere auto. In Ierland is een vrouw, mevrouw Catherine Kierans, gestorven in den ouderdom van 113 jaar, waarvan zy 80 jaar op een eenzaam eilandje in een der Iersche meren had gewoond. De Times verneemt uit Teheran, dat er te Tabris een beslissende slag schynt geleverd te zijn, waarvan de uitslag by de afzending van het bericht nog niet bekend was. Gisteren werd uit Wilhelmshaven berichl Te middernacht heeft de loodsschoe- ner van Wangeroog, ten noordoosten van dat eiland, in den ir.ist twee Ame- rikaansche luchtreizigers gered. De geredde lnchtreizigers behoorden tot den ballon „St. Louis", die aan den Gordon Bennett-wedstrijd had deelge nomen. De ballon is in de Noordzee verongelukt. I*l»a(«iel||k Kleuwt. HEUSDEN, 14 October. Den 7en October werd te 's-Gravenhage aanbesteed het vergrooten van het Tele graafkantoor te Arnhem. De minste in schrijver was K. A. van Rijswijk, aannemer alhier, voor de som van f 9970. Op heden vergadert den Raad dezer ge meente. Op de agenda komt o. m. voor „Ingekomen stukken", zoodat het adres door de gemeentenaren aan den Raad toe gezonden, inzake een gewenscht garnizoen, ook heden zal behandeld zijn. In een volgend nummer hopen we daar van verslag te geven. DÜSSEN. Maandagmiddag jl. had al hier een droeve plechtigheid plaats. Op het kerkhof der Hervormde gemeente werd het stoffelijk overschot ter aarde beeteld van den heer Ph. van Krimpen, organist der Hervormde Kerk, die op 25-jarigen leeftijd bezweken was aan de kwaal, waar voor op aarde geen kruid gewassen schynt. Als lid van de gemengde zangvereeniging „David" werd de lijkkoets van het sterf huis afgehaald door de laden zoowel meisjes als jongens, van bovengenoemde vereeniging, die bovendien een prachtige krans hadden geschonken, welke mede grafwaarts gevoerd werd. Op het kerkhof had zich eene groote menigte volk verzameld en nadat de kist in het graf was neergelaten, werd aan de geopende groeve een hartelijke toespraak gehouden door ds. Klaassen. waarna door de zangvereeniging het treffend lied „'s-He- mels welkom" werd gezongen. Alle aan wezigen waren onder den indruk van deze plechtigheid, die, naarr wij wenschen, niet spoedig mag herhaald worden. Een zwager van den overledene bedankte voor de eer den overledene bewezen. De oudste inwoner dezer gemeente, mej. de wed. Van Din te ren, ie alhier op 98-jarigen leeftijd overleden. ZALTBOMMEL. De kermis is weder ge ëindigd. Duurde ze vroeger 10 dagen, thans ie ze tot 6 dagen ingekort, terwijl dit jaar ook het sluitingsuur belangrijk is vervroegd. Dinsdag, Zaterdag en Zondag werd dit bepaald op half twee, de overige dagen op 12 uur. Dat dit bij vele kermisbezoekers ontstemming en ontevredenheid verwekte, bleek Donderdagavond toen een vrij groote menigte al zingende en joelende trok tot voor de woning van den burgemeester, waar een min of meer uitjouwend gezang werd aangehevende politie moest handelend optreden, terwyl naar verluidt tegen enkelen procesverbaal moet zyn opgemaakt. VEEN. Door de commissie tot leniging van den nood der ingezetenen, wier huizen op 21 Sept. ji. door brand vernield zyn, is mede ter voorziening in de ramp vaa H. M. de Koningin-Moeder een bijdrage van f 150 ontvangen, terwyl door H. M. de Koningin een bydrage van f 100 is toe gezegd. De varkensziekte blijft nog steeds voortheerechen en werden door het verlies velen van hnnne winterprovisie beroofd. Thans gaan enkele reeds er toe over om hun varken te slachten. Hoewel we dit nog wel wat vroeg vinden. De heer C. A W. Jiskoot, in leven lid van den Raad, werd Maandagmiddag ter aarde beeteld. Ten bewijze, dat de man in de gemeente bemind was, bleek wel, dat velen waien opgekomen om den overledene naar zijne laatste rustplaats te brengen. Het mag gezegd worden, dat door zijn heengaan onze gemeente een degelyk bur ger heeft verloren. Aan de groeve werd nog gesproken door professor van Dijk uit Groningen, zwager van den overledene, welke hem schetste als een braaf huisvader en kon beechouwd worden als een voorbeeld van eenvoud. GEN DEREN. De Commissaris der Ko ningin in onze provincie benoemde tot leden van het College van Zetters de heeren P. Bax en M. Smits, die beiden aan de benrt van aftreding waren. Tegen 1 Januari 1909 is aan de Byzondere school alhier eene onderwyzeree benoemd, in de vacature, die dan reeds 7 maanden zal hebben bestaan. Als men nu weet, dat er geregeld oproe pingen van sollicitanten zyn geschied, mag men wel aannemen dat er nog gebrek aan onder wyzers is. EETHEN. Het herhalingsonderwijs voor meisjes ving alhier 1 Oct. aan met drie leerlingen. Waarlijk niet te veel bewijs van last om zooveel te leeren als maar mogelijk is. WIJK en AALBURG. Naar we uit goede bron vernemen zal met 16 Oct. a.s. de post der avondbestelling voor deze ge meenten belangryk worden uitgebreid. Was voorheen de avondbeetelling zeer beperkt, thans is er, zeer ten gerieve van het pu bliek, eene gunstige verandering gekomen; er zal zeer veel correspondentie, welke bleef rusten tot 's morgens, reeds den avond van aankomst in de bestelling worden opge nomen. Reeds langen tyd is naar deze gunstige verandering uitgezien, en zal deze dan ook met dankbaarheid worden toege juicht. WIJK. Bij D. v. d. M. alhier, zien we als een groote bizonderheid een peren boompje, hetwelk dit voorjaar geplant is, in bloei staan. Of het dit jaar nog vruchten dragen zal WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand September in de rijkspostspaarbank ingelegd f 5477.93 en terugbetaald f 6186.93. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het pummer 2120. Binnenland. Nederland en Venezuela. Uit New-York wordt dd. gisteren aan de Kölnische Zeitung geseind „Uit Caracas wordt gemeld, «latCas- tro, de broeder van den President, naar New-York vertrokken is. Naar verluidt, is hij van plan, daar artilleristen voor de Yenezolaansche kustverdediging aan te werven." De N. Y. Herald verneemt uit Ca racas, over Willemstad, d.d. 2 (12?) October President Castro is veel beter. Men heeft hem vandaag voor het eerst sedert zijn terugkomst uit Valencia op straat gezien. Hij heeft den heer Paul, den minister van bnitenlandscbe zaken, bij zich ontvangen om te spreken over het antwoord op de tweede Nederlandsche nota. De Tweede Kamer heeft in hare ver gadering van gisterenmiddag de crediet- aanvrage voor officieels deelneming van Nederland aan de in 1910 te Brus sel te houden algemeens internationale tentoonstelling met 44 tegen 28 stem men verworpen. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin wordt door den hofmaarschalk beken«i gemaakt dat Hare Majesteit tot Haar leedwezen verhinderd is gevolg te geven aan de in den loop van dezen zomer tot Hoogstdezelve gerichte aan vragen om audiëntie. Dr. A. Karper is bij enkele candi- daatstelling gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Genereal voor het district Sneek. H. M. de Koningin heeft een gel delijke bydrage geschonken ten behoeve van den arbeid der onlangs te Maas tiicht opgerichte vereeniging „Pro In- fantibus", welke zich ten doel stelt de hooge kindersterfte in die gemeente tegen te gaan, door het exploiteeren van melkkeukens en het geregeld be zoeken en onderrichten van kraamvrou wen door de vrouwelijke leden der ver eeniging. Door H. M. de Koningin-Moeder is als bydrage in de oprichtingskosten van de Schippersbeurs van de afdeeling Go- rinchem van den Volksbond tegen drank misbruik geschonken een som van f60. Men meldt ait Den Haag: In verband met de zich uitbreidende wed gelegen bed en in verschillende tak ken van sport en vooral ter bestrijding van de pas opgerichte wedkantoren in de voetbalsport, heeft zich een voorloo- pig comité gevormd ten einde maat regelen te beramen om een en ander te bestrijden en te overwegen of men zich tot de regeering zal wenden ten einde wettelijke maatregelen te krijgen tegen bet voortwoekerende kwaad. Men meldt uit Stramproy (L.) Zondagnacht ontstond tusschen eenige personen een zoo hoogloopende twist dat een hevige vechtpartij volgde. Een zekere D., uit Molenbeersel, een Bel gisch giensplaatsje, werd daarbij zoo ernstig mishandeld dat de dood spoedig intrad. Dader of daders nbekend. Men meldt aan de N. R. Ct. Uit een postzending, die 14 Septem ber uit den Haag ging, is gestolen uit een aangeteekenden brief een bankbil jet van f 100, een van f 60 en een van f40, terwijl tevens een aangeteekende brief verdwenen is, d«e evenwel geen geldswaarde bevatte. Uit het onder zoek, dat in vollen gang is, is reeds gebleken, dat die diefstal gepleegd is op den dag der verzending op het traject 's-GravenhageGeldermalsen. Venier is op 19 September uit Utrecht een brief naar Deventer gezonden, in houdende f 40, welke brief tot heden niet in het bezit van den geadresseerde is gekomen. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft een vreeselijke gebeurtenis de St. Pietersteeg te Amsterdam in rep en roer gebracht. Een oud-onderofficier van het Indische leger, daar woonachtig, kreeg ruzie met de vrouw, waarmede hij verkeerde en heeft na deze ruzie zich in perceel No. 1 geheel met petroleum overgoten en er zelf do vlam ingestoken. In een oogwenk stond de man in lichte laaie, de buren schoten toe, wikkelden hem in een deken en alarmeerden de brandweer. Met vreeselijke brandwonden overdekt is hij naar het Binnengasthuis vervoerd; ook zijn vrouw bekwam bij het blusschingswerk brandwonden. Maandagnacht om twee uur is de man, die steeds sterk onder den invloed van sterken drank verkeerde, aan de beko men brandwonden overleden. Door de Leeuwarder politie is gear resteerd de gesignaleerde J. de K., kas- siersbediende te Utrecht, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een aanzienlijk geldbedrag. Hij logeerde in Frieslands hoofdstad onder den naam van von Bülow. Na zijn aanhouding is gebleken, dat hij ook te Leewarden zich aan diefstal van geld schuldig maakte. Door den zwaren mist is Vrijdagoch tend de boerenzoon A. V. te Bergam- bacht, toen bij met melken zou aanvan gen, te water geraakt en verdronken. Te Stadskanaal (O.) is Zondagmiddag bij de 2e afdraai het lijk van een man, herkend als dat van L. B., een bekend goochelaar, ait Amsterdam, uit het water gehaald. Zeer zeker had het al langer dan 8 dagen in het kanaal gelegen. De Katwijker logger 42, schipper van der Plas, met 241/( last van de haring vangst terugkeerende, is in de Eier- landsche gronden gestrand. Het vaartuig zit vol water. De geheele bemanning is gered. De sle-pboot „Titan" heeft tien man te Nieuwediep aangebracht. De schipper, de stuurman en een jongen zijn op Texel geland. Voor Dnitschland worden te Sche- veningen pogingen in 't werk gesteld om werkkrachten by de haringvangst en voor de verwerking van haring te krijgen. Zeelui, kuipers en boetaters aan land, hebben zich slechts aan te mel den om voor November en later op goede voorwaarden werk te krijgen. De 18-jarige N. v. d. V., van den Zwartenweg onder Solst, ging Zater dagochtend omstreeks 4 uur naar de weide om de koeien te melken en is, zooals gewoonlijk gedaan werd,om<len afstand te verkorten, een eindje langs den spoorlijn geloopen. Waarschijnlijk heeft zy in slaapdronkenheid den goe derentrein, die van Baarn kwam, niet opgemerkt, en is zij door den trein overreden en onmiddellijk gedood. Toen zij langer dan gewoonlijk uitbleef, is men gaan zoeken en vond men haar lijk met verbrijzelden schedel. Het on geluk geschiedde nabij de hofstede van haar vader. De machinist schijnt van het onge val niets bemerkt te hebben. Te Ede is Vrijdagavond D. v. 8. met een scherpen steen doodgeslagen. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis. Zaterdagmiddag is te Rhenen uit den Rijn het lijk opgevischt van een daar gewoond hebbende ongehuwde vrouw, van middelbaren leeftijd. Hoe zij te water is geraakt weet niemandzij leed aan zwakheid van geestvermogens. Volgens een bericht uit Tiel is de scheepvaart aldaar, wegens den lagen waterstand, hij nacht verboden. Naar de N. R. Ct verneemt zal te Rotterdam van 19 Mei tot 1 Juni 1909 een internationale tentoonstelling van muziekinstrumenten met een daaraan verbonden nationaal concours van har monie- en fanfare-korpsen worden ge houden. Vrijdagnacht ongeveer half drie is te Oud-Reeuwijk de boerdory van Bos af gebrand. Niets is gered kunnen worden. Ternauwernood konden de Inwoners, die in diepe rust lagen, het brandende gebonw verlaten. Daar waarschijnlijk kwaadwilligheid de oorzaak van den brand is, stelt de politie een gestreng onderzoek in. Men meldt uit Zwolle Bij de Maandag gehouden stemming voor een lid van den raad werden door het stembureau een paar iu uniform gekleede landweerplichtigen van de stembus geweerd. Deze personen, die om 9 uur aan den trein moesten zijn, hadden geen tyd gehad zich nog even te gaan verkleeden. Een paar landweerplichtigen hebben echter buiten het lokaal even een jas van een daar aanwezig burger geleend, en konden toen toch van hun stem recht gebruik maken. Zooals men weet heeft zich te Am sterdam een commissie gevormd, die zal onderzoeken of en in hoeverre aan werkloozen werk kan worden verschaft door landontginning. Het Hbld. meldt in verband hiermede het volgende: „De landbouwautoriteiten, wier ad viezen ter zake zijn ingewonnen, toonen zonder uitzondering veel belangstelling voor deze aangelegenheid, ook zij die ten opzichte van het resultaat sceptisch gestemd zijn. Allen zijn van meening, dat de mogelijkheid om door landont ginning aan werkloosheid tegemoet te komen eens ernstig onder de oogen moet worden gezien. Wy vernemen, dat de commissie bin nenkort zal bijeenkomen om bet vraag stuk te bespreken. Zij zal dan in de eerste plaats beslissen of zij tijdelijke maatregelen ter voorziening in de werk loosheid te Amsterdam zal nemen, dan wel maatregelen van blij venden aard, of dat een gecombineerd stelsel zal wor den gevolgd. Als verschillende stelsels zullen be sproken worden dat van de Maatschappij van Weldadigheid, waarbij geheele go- zinnen blijvend in den landbouw wor den betrokken. Men beschouwt dit stel sel echter een mislukking voorzoover het beproefd heeft van stedelingen land bouwers te maken. Met de kinderen echter gaat het goed. Voorts komt in behandeling het wer ken eener Groningsche vereeniging, die te Tinaarlo heigrond doet ontginnen door Groningsche werkloozen en de ont gonnen gronden dan steeds verkoopt. Dit gaat sinds eenige jaren met stede lijken steun goed en geeft ongeveer 100 werkloozen arbeid. Ook zal zijn we goed ingelicht het dempen der plassen te Aalsmeer in bespreking komen, waartoe men gaarne de hulp der regeering zou ontvangen." In Scala te 's-Gravenhage is Vrijdag avond de politie moeten optreden, om een aantal studenten te verwijderen, die tijdens de voorstelling de orde ver stoorden. Aan de eene zijde van de galerij zaten eenige oudere studenten van de Technische Hoogeschool te Delft en aan de andere zijde een groot aantal z.g. „groenen", die door luid geschreeuw eu het blazen op een hoorntje lawaai maakten. Toen een der „hoornblazers"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2