gewonen. Uitnemende diensten worden' aan de dieven beweren door een knappe 18-jarige jonge dame met donkerblond haar en een slanke figuur, die in eet- «>f conversatietaal de hotelgasten weet te boeien, en too de dieven in de ge legenheid stelt hun slag te slaan. In verschillende plaatsen van Bohe- rnen zijn Dinsdag aardschokken gevoeld. In Asch telde men 30 sterke schok ken, die een paniek onder de bevolking veroorzaakten. In het Saksische Voogdland, een streek waar bewegingen van de aardkorst zeer gewoon xijü, komen nu al veertien da gen achtereen aardschokken voor. Op een van de eerste dagen waren er in het geheel 30 schokken, maar tij waren niet hard. In den nacht van 2 op 3 dezer kwamen er drie schokkendaar na bleef het rustig tot 11 unr 's ochtends. Na dat nar telde men ruim 70 schokken, waarvan er acht zoo geweldig waren, dat de menschen bang waren, dat zij met hais en al in den grond zouden verzinken. De schokken gaan vergezeld van een zwaar onderaardsch gerommel De bevolking is de angst om het hart geslagen. De aardbeving schijnt zich van Asch over Oberreuth en Brambach naar Graslitz voort te planten. Te Brambach had men tot Dinsdag middag op dien dag 100 schokken ge teld. Den heelen nacht duurde de aard beving bijna aan een stuk door. Tus- schen 3 en 4 uur gisterenochteud wer den de bewoners door zes zware schok ken uit den slaap gewekt. Te Untersachsenburg heeft een me nigte Dinsdag tot 's avonds laat op straat gekampeerd. Te Zwota hebben «en aantal huizen u daken scheuren gekregen. Te Erfurt, Apolda, Greiz, Leipzig en H He zijn, volgens telegrammen, giste ren in den loop van den d&g aardschok ken gevoeld. In Greiz kletteiden de ruiten ervan, zoodat de menschen ver schrikt de straat op liepen. Bij de politie in New-York werd he vorige jaar kennis gegeven van 35,000 diefstallen. De waarde van het gestolene bedroeg ongeveer 38 millioen gulder Er werden, verdacht van diefstal, 1764 menschen in hechtenis genomen, van wie evenwel slechts 420 veroordeelc werden. Te Salisbury, de hoofdplaats van de Engelsche graafschap Wiltshire, is een 12-jarig jongetje metéén been vermoord 't Jongetje woonde met zgn moeder in een werkliedenbuurt. Toen Zaterdag avond een neet van den vermoorden jongen bij hen door de achterdeur was binnengekomen, hoorde hij zijn tante roepenHoud dien manHij heeft mijn Teddy vermoord! De vrouw rende a roepende de straat op. Een buurman ging daarop haar huis binnen en vond den jongen met een diepe wond aan den hals dood in be< liggen Ook bleek er te zijn gestolen De jongen spaarde voor een kunstbeen en had al ongeveer f96 bijeengegaard die hij bewaarde in een doos in zijn slaapkamertje. De helft hiervan wer< vermist. Dinsdagnacht is de moeder, die ver dacht wordt zelve haar zoontje te heb ben vermoord, in hechtenis genomen Met groote meerderheid van stemmen is Taft tot president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gekozen. Dinsdag bleken in een weeshuis te Limeriek in Ierland de kinderen na he middageten aan ptomaine-vergiftiging te lijden (een vergiftiging door bedor ven vleesch). Gisteren waren er al zes aan gestorven. Een vijftig kinderen lagen nog ziek. Te Geldern (Duitschland) is een be jaarde bedelaar aan den weg gevonden die 16,000 mark bleek te bezitten. H\ verkeerde in zoo treurigeu toestand dat men hem naar een ziekenhuis heeft moeten brengen. Ten slotte maken wij melding van een belangrijke opmerking van de (Pa rijsche) New York Herald. Dit blad be weert, zonder echter te vermelden hoe het aan die wetenschap komt, dat na veel onderhaudelen de deserteurskwestie als afgedaan werd beschouwd door de afspraak dat de zaak aan arbiters zou worden onderworpen, totdat verleden Maandag prins Bülow den Franschen gezant, Cambon, bij zich liet komen en hem mededeelde, dat de Duitsche regeering verontschuldiging eischte. Als die datum juist is, is dit een ge wichtige mededeeling. De New York Herald acht dus zeker, dat Duitschland van houding veranderde eenige dagen nadat het interview van den Keizer in de Daily Telegraph verscheen. PlaalselUk !%leaws. HEUS DEN, 7 November. Wed. v. d. Zalm alhier, vond op straat eene portemonaie met geld, ze bracht die bij den wachtmeester der maréchaussee, alwaar de ver li «eter ook weidra kwam opdagen. Deze werd direct in het hezit van het verlorene geeteld en stond eene flinke belooning af voor de eerlijke vindster. De werk raam heden op de scheeps werf zijn nu tengevolge van het faillissement, geheel geëindigd. Eene groote partij oud gier is reeds nit den voorraad onderhands verkocht en afgeleverd aan een koopman te Utrecht en wel voor eene belangrijke som. Twee inwoners uit Heesbeen ontmoet ten elkander, scholden melkander eerst de huid vol om vervolgens tot eene vechtpartij over U gaan, om ten slotte beide bij de rijks-politie aangifte te gaan doen. Krijgen nu beiden hun zin, dan worden ook beiden veroordeeld. De heer Alt, organist alhier, heeft bedankt voor de benoeming als zoodanig te Zntpben, hetgeen voor Heusden eene aangename tijding ia Nu is in diens plaats aldaar benoemd de heer Brute, or ganist te Amsterdam, no. 2 van de voor dracht. WERKENDAM. Op 2 November U. herdacht de heer J. Timmerman, bigradier der rgksveld wacht, in een keurig versierde zaal met talrijke cadeaus, omringd door familie, vrienden en ambtsgenooten, den den dag waarop hij vóór 25 jaren bij de rij ks-veldwacht in dienst trad. Namens het corps, hield de heer Ver- bruggen, brigadier-tit. te Heusden eene keurige rede, waarin spreker o. a. in her innering bracht, hoe kort geleden H. M. de Koningin hem als bewijs van waar deering zgner trouwe diensten, met de zilveren eere-medaille van Or&nje-Naaeau begiftigde en hem thans ook zal worden uitgereikt de ingestelde zilveren medaille voor 25jarigen dienst. Hg wees er op hoeveel zegeningen hg in dien tijd in familiekring mocht onder vinden en hoeveel dank toekomt aan den Almachtigen God voor de vele voorrechten in dien tijd genoten. Hg overhandigde voorts den jubilaris als een bewijs van sympathie van personen zoo van hier en elders, een gouden horloge met ketting, met eene keurige oirkonde, vervaardigd door den heer Denrlo gem. en onbez.-rgksveldwachter te Veen. Diep bewogen drukte de heer Timmer mans den spreker en alle aanwezigen har telijk de hand met een kort woord van dank voor de vele ontvangen blijken van achting en waardeering. Ook de WelEerw. heer Rispens, predik, der Geref. gemeente en de heer J. v. d. Hoeven, brigidier-tit. alhier, voerden nog het woord, waarna den dag, die voor den heer Timmermans wel een onvergetelijke zal zgn, in vriendschappelijke en vroolijke stemming werd doorgebracht. N. B. De ruimte van ons blad laat ons niet toe een zeer uitgebreid verslag van den heer Van Dgk uit Almkerk op te neme.) (waarvoor wij intnsschen hem onzen dank betuigen). Wij vertrouwen dat boven staand uittreksel, dat we daaruit namen, ook wel voldoende zal zijn. HEDIKHUIZEN. Alhier en te Haar steeg beeft de Raad besloten eenige woeste gronden door ingezetenen te laten ontgin nen, om daardoor aan werkeloosheid te gemoet te komen. SLEEUWTJK. De verkiezing van een gemeenteraadslid ter vervulling der vaca ture, ontstaan door liet overlijden van den heer Van Raas bank, zal plaats hebben Dinsdag 24 November ajs. AALBURG. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdachten Dinsdag j.l. J. Vos en echtgenoote den dag waarop ze voor vijftig jaar in den echt werden ver eenigd. Van de geheele buurt wapperde de nationale driekleur. Ook de fanfare nit het naburige Wijk, liet zich niet on betuigd, welke hun des avonds, een serenade bracht. Zekere J. M. alhier, werkzaam op de scheepstimmerwerf te Hensden, had het ongeluk bij zijne werkzaamheden den linkerarm te breken. Geneeskundige help was direct noodzakelijk. ALMKERK. Aanstaande Maandag geeft het gemengd koor „Excelsior" onder leiding van den directeur H. Schouten, in de zaal bij de Wed. Heijkoop, voor heeren donateurs met hunne dames een uitvoering. Afgaande op de verscheidenheid welke het programma biedt, dan wacht ons een aangename avond. LAND VAN ALTENA. De bieten- oogst schiet aardig op. Ook begint bet ver voer per scheepsgelegenheid beter te gaan. Ais 't zoo blijft voort gaan dan zal de oogst al had men andere gedacht niet veel langer duren dan verleden jaar. WIJK. Als bijzonderheid mag worden gemeld dat verleden week twee oudjes, waarvan de eene 83 en de andere reeds 89 jaar telde, nog bezig waren met bieten- rooien. Het vrerk ging hnn nog zoo goed van de hand dat vele jongereu het hen niet verbeterd zouden hebben. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim is in deze gemeente be noemd de heer J. Mans te Aalburg. VEEN. Naar wij vernemen is door de commissie tot leniging van den nood der ingezetenen, wier huizen op 21 Sept. door brand zgn vernield, een contract gesloten waarbij is overeengekomen, dat sommigen een zekere som gelds zallen ontvangen, plus de overblijfselen hunner hnizen om in een eigen woning le voorzien, terwijl voor de anderen, die zulks niet verlangden, een woning zal gebouwd worden. Dit alles echter wanneer genoegzame giften inkomen. Deze week is alhier een geval van veeziekte (Climacbe tuberculose) geconsta teerd. Het dier is naar hei abattoir te Rotterdam opgezonden. Het berhalingsonderwijs is alhier aangevangen met 9 meisjes. WOUDRICHEM. Donderdagavond werd in de 2e openbare school aan den Ouden dijk de Landbouwcureus geopend. Een groot getal landbouwers, de burge meester, benevens de raadsleden de heeren Schraap, Kobe en Baks, alsmede bet beetnar der Land- en Tuinbouwvereeaiging „Land van Heosden en Altena"', woonde de opening bij. Allereerst werden de opgekomenen door den burgemeester den heer P. Verhagen, welkom geheeten, die in 't bijzonder de landbouwers in deze gemeente prees als een diepdenkende en ijverig landbonwras. als ook de land- en tuinbonwvereeniging kenschetste als met eere in deze streken bekend staande, en aan wien de eere toe komt voor het initiatief van dezen land bouwcureus. De wenschelijkheid van goed landbouw kundig onderwijs wordt algemeen zeer noodig geacht, de tgd is voorbij om te boeren zooals het vader of grootvader ge daan heeft, en boewei om verschillende redenen de theorie niet al tgd in de praktijk gevolgd kan worden, zoo is een degelijke kennis in het landbouwvak onmisbaar. De heer I. Jo. Bril door wien het onderwijs zal gegeven worden werd aan belangstel lenden met warmte aanbevolen. De heer Bril zegt, dat het hem aange naam is zoo'n talrijk publiek hier te zien, en dankt het gemeentebestuur en het be stuur der land- en tninbouwvereeniging voor hunne medewerking tot 't verkrijgen van dezen cursus. In 't kort werden hierop door den beer Bril, de vakken waarin on derwijs zal worden gegeven genoemd, welke in grove trekken geschetst, zullen l>egtean ina. Scheikunde tot een rechte kennis van krachtvoeder en kunstmeststoffen6. kennis van den grond c. plant- en dierkunde d. zuivelbereiding; e. veeteelt; f. veevoe- dering enz. Het onderwijs zal gegeven worden te Woudrichem, op Zaterdagavond en ver- moedel gk Donderdagavond op den Ouden dijk. Er hebben zich reeds 31 personen aangemeld. De vergadering werd door den burge meester met een woord van dauk voor de belangstelling, en een opwekking aan de deelnemers gesloten. DU8SKN. In het lokaal „Uw Konink rijk kome" zal Zondagmiddag 2 unr ds. Klaaseen alhier, optreden. Woensdag a.s. 'g avonds 6 uur, is er in de Geref. kerk dankuur voor 't ge was, waarbij da. Goed bloed nit Nieuwen- dijk, zal voorgaan. Aan het Ministerie van Waterstaat te 's-Gravenhage is aanbesteed De levering van verlichtingsmiddelen en machinekamerbehoeften, ten behoeve van de bemalingsinrichtingen en veren in de provincie Noordbrabant, beboorende tot het onderhond van de werken van de Bergsche Maas, gedurende het jaar 1909. Laagste inschrijver was de heer A. van der Pluym alhier, voor f 2888. ANDEL. Den landbouwer de F. al hier overkwam Woensdag een ongeluk, dat betrekkelijk nog goed afliep. Met zekere v. D. op een kar gezeten begingen ze de onvoorzichtigheid beiden op een bord van de kar te gaan zitten, hetwelk brak, waar door beiden er afvielen en op hnn hoofd tnsscben het wiel terecht kwamen. Iemand vlak bgzijnde en het ongelnk ziende, bracht direct het paard tot staan en konden bei den hoewel bewusteloos, nit hnn benarde positie gered worden. Den schonder van de F. bleek nit elkaar, die van van D. ge kneusd te zijn, terwijl ze ook nog eenige ontvellingen opdiepen. Ware het paard niet direct tot staan gebracht, dan zonden de gevolgen verschrikkelijk zijn geweest. Tot sluis knecht aan de sluis alhier is met ingang van 1 Nov. benoemd N. Prinsen, thans reeerve-slnisknecht. GAMEREN. Het leveren der suikerbie ten, zeer begunstigd door 't zeldzaam schoone herfstweer, gaat thans het einde naderen. Over 't algemeen is 't gewas zeer bevredigendde opbrengst is echter erg uiteenloopend en varieert van f 225 tot f 4S0 p>er H.A. De handel in aardappelen en hooi is stil. 't Vee gaat tegen goede prijzen van de hand. HE DEL. Op de jaarmarkt waren ruim 1600 paarden aan de lgn. Veulens golden van f110 tot 225. l^-jarige paarden van f230 tot f400. Vele paarden werden ge kocht met bestemming naar Duitechland en België. Er werd tamelijk veel verkocht, terwgl goede prijzen werden besteed. De markt was zeer druk bezocht. De kwartjesvinders hebben ter gele genheid der jaarmarkt alhier goede zaken gemaakt. De zoon van den landbouwer C. v. H. aldaar had voor zgn vader een veulen afgeleverd, raakte in handen van een paar kaartspelers en in weinige oogenblikken was zgn px>rtemonnaie pL m. f120 lichter geworden. ZALTBOMMEL. De najaareveemarkt kenmerkte zich heden door vlaggen handel vooral in jong vee had veel omzet plaats. Kalveren golden f30 tot f60; pinken f60 tot f75; hokkelingsvaarzen f90 tot f120; hokkelingsoesen f110 tot f130; 2}- jarige vaarzen f110 tot f170, Aangevoerd waren 250 runderen en 43 kalveren. GEN DEREN. Een zeldzaam feeet is 4 November alhier gevierd. De honderdjarige Weduwe Van der Mooren, van zichzelf Gijs- bertje van den Biesheuvel, vierde, omringd van 5 kinderen (waarvan de oudste 77 jaren telt) 29 kleinkinderen, 49 achterklein kinderen en 10 achterachterkleinkinderen, haar geboortedag. Hoewel in den laateten tijd bgnaaltijd bedlegerig, wijl xjj voor een paar jaren bij een val den heup ontwrichtte, zat zij dien dag welgemoed op en bleek nog van alles op de hoogte. Toen de mnsiekvereeniging „Excelsior" haar eene serenade bracht en naar haar meening te lang pauseerde vroeg ze „zgn er enkele instrumenten kapot, omdat ze niet doorspelen". Ze herinnerde zich nog goed, dat ze ook het vorig jaar een serenade had ontvangen en hoe dat bgna achterwege was gebleven omdat er iemand op het dorp was over leden. De familiegenooten waren allen, met de 100-jarige dankbaar gestemd voor dit bij zondere feest en er heerechte onder allen eene opgewekte doch niet luidruchtige stemming. Een psalm werd ook ran het slot door haar nog helder medegezongen. Itlnnenland. H. M. de Koningin heeft het voor nemen Donderdag 12 dezer voor het jaarlijksch verblijf naar de Residentie terug te keeren. H. M. de Kouingin-Moeder, thans ten Paleize Het Loo vertoevende, komt vandaar Woensdag 11 dezer te 's-Gra venhage terug voor het gewone verblijf in de residentie in den winter en het voorjaar. De hoofdredacteur van De Telegraaf is, naar het blad meldt, tegen heden ochtend gedagvaard, te verschijnen voor den rechter-commi8saris, belast met de instructie van strafzaken in het arron dissement Amsterdam, den heer mr. L. Offerhaus Jr.. „ten einde inlichtin gen te geven omtrent de vermoedens welke tegen hem bestaan, als zoude hij zich hebben schuldig gemaakt aan misdrijf, art. 98 Wetboek van Straf recht" Bedoeld artikel luidt Hg, die opzettelijk bescheiden, be richten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hg weet, dat geheim houding door het belang van den staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, betzij aan een buitenlandsche mogend beid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Aan de Alkmaarsche IJzer en Metaal gieterij, directeur Th. van Spall, hebben Zaterdagavond j.l. een 40-tal arbeiders aanzegging gekregen dat hnn werk met 14 dagen is afgeloopen, terwijl het schijnt vast te staan, dat er nog bin nen enkele weken een 40-tal op straat znllen komen. Er is aan deze fabriek hoegenaamd geen werk, men had den arbeidsdag reeds ingekrompen op 7 uur per dag, maar ook dit heeft niet mogen baten. Dinsdagavond half twaalf zijn te Am sterdam in de suikerfabriek van de firma Spakler en Tetterode twee vaste werklieden, W. Letser en De Vries, door een luchtkoker van af de vijfde verdieping gevallen. Zwaar gewond wer den zij naar het Wilhelmina-Gasthuis gebracht, waar zij beiden overleden zgn. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is dezer dagen de diamant Cullinan gereed gekomen. De groote steen heeft een pandeloquevorm, de tweede steen, I gekloofd van den Cullinan, heeft den 1 gewonen brillantvorm. De bewerking der steenen moet meesterlijk zijn ge slaagd en door de volmaakte straal breking werpen de steeneu een schit terenden glans af. Bij de aflevering van den Cullinan zullen een zestal kleinere steeDen ge voegd worden, naar men zegt bestemd voor een collier van de Koningin van Engeland. Dinsdagavond had te Tilburg le met selaar H. v. A. twist met H. v. Gooi. De zoon van eerstgenoemde, die hier- i van getnige was, ontstak hierover zoo in woede, dat hij een mes nam en daarmee v. G. een levensgevaarlijken steek in de linkerzijde toebracht xoodat de linkerlong naar bniten puilde. De dader, de 16 jarige G. M. v. A., heeft zichzelf bij de politie aangegeven. De gewonde is naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Woensdagochtend heeft aan het Ach- lerhakkers te Dordrecht een droevig ongeval plaats gehad met deodelijken afloop. Een sleeperswagen vervoerde eenige in kisten verpakte brandkasten van klein model van de fabriek der firma J. Lips Bxn. naar de Dokhaven ter verdere verzending. Een van de werk lieden, die ter begeleiding meereden, de 50-jarige timmerman M. J. G. Weerts, was hierbij boven op een kist gaan zitten. Bij het afrijden der Zuidersluisbrug stortte de man eenklaps van den wa gen, waarschijnlijk door het hevig schokkeD, met het ongelukkig gevolg, dat hij juist op zijn hoofd terecht kwam, zonder dat hg evenwel werd overreden. Hevig bloedend nit mond, neas en ooren werd hij opgenomen en binnen gedragen in de directiekeet van het daar ter plaatse in aanbouw zijnde woon huis. Kort nadat een geestelijke was aan gekomen overleed W., die aldoor be wusteloos was geweest. Donderdagmorgen is te Dordrecht de 45-jarige werkman Z. bij het afladen van spoorwegdwarsliggers aan de creoso- teerfabriek van een lading dezer dwars balken gevallen met het gevolg, dat hij spoedig den geest gaf. Hij laat een vrouw met 9 kinderen achter. De Arnh. Crt. meldt: Veldwachter Meijer uit Angeren moest Zondag dienst doen te Doornenburg voor een collega, die afwezig was. In dit dorp komende, vertelde men hem, dat er al eenige dagan een politie-man in 't dorp was en nog wel een Dui tocher, een van de Geheim-Polizei uit Duisburg, die een paar Duitschers op moest sporen. Meijer wilde wel eens keunis maken met dien Duitschen collega en hem aantreffende in een café, waar hij zich te goed deed aan broodjes met vleesch en lekkere Hollandsche sigaren, vroeg Mejjer wat hij eigenlijk in 't dorp moest doen. De antwoorden wekten liet wan trouwen van onzen Hollandschen diender op, die zich plotseling het gebeurde in Köpenick herinnerde. Hij vroeg den Duitscher naar zijn papieren en toen deze niets kon toonen, werd hij oogen- blikkelijk, het was onderwijl al half twaalf 's nachts geworden, naar den burgemeester van Bemmel gebracht. Het wantrouwen der Hollanders werd hoe langer hoe grooter en hun nieuws gierigheid hoe langer hoe lastiger. Zoo wilden zij ook wetec, hoe onze Geheim- Polizeiman aan een rijwiel kwam, dat hij in een café te Doornenburg in be waring had gegeven. Deze fiets be weerde hg te Nijmegen gehuurd te hebben, doch een door den Bemmel- schon veldwachter Koenders ingesteld onderzoek toonde alras, dat op 't opge geven adres te Nijmegen een barbier en geen rijwielhandelaar woonde, terwijl tevens bleek, dat te Nijmegen een fiets vermist werd. Onze Dnitscher, die, dank zg zgn brutaal optreden, hg had o. a. ook btv- zoeken afgelegd op de secretarie te Gendt en bij den burgemeester van dat dorp, eenige dagen een lekker leventje had geleid, bekende ten slotte, dat zijn ge heele verhaal gelogen was en dat 't rijwiel door hem te Nijmegen gestolen was. Hij kwam niet om een paar Duit schers op te zoeken, maar werd zelf in z'n Heimat opgespoord wegens dief stal. Vroeger was hij schrijver geweest bij de politie te Duisburg, vandaar zeker zijn veldwachterlgke neigingen. Een bekend speelhuishouder, betrok ken bij verschillende verdachte onder nemingen in donker Amsterdam, is in zijn woning aldaar gearresteerd. Een vreemdeling was zich bij de politie ko men beklagen, dat hem ten huize van een vrouw van verdachte zeden een portefeuille met f 800 was ontrold. On middellijk viel de verdenking op den bewusten speelhuishouder, in wiens wo ning een huiszoeking plaats had. Er werden f 400 gevonden. Men meldt nit de prov. Groningen: In den laatsten tijd komt het her haaldelijk voor, als er een predikants vacature ontstaat bg een gemeente der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2