rindende beklaagde hij zich in Duitse!i- Had het kind de soep gegeten, dan land. De consul kreeg er het een en zon het znringzont stellig zijn dood ander over te hooren en gaf nadien veroorzaakt hebben, zijn steun, zij 't zonder veel ijver, waar- De gehoorde deskundige gaf als zijn aan het mislukken van de eerste poging oordeel te kennen, dat het dienstmeisje om deserteurs aan boord te brengen is wel niet'geheel ontoerekenbaar was ge- toe te schrijven. weest, maar zich bij haar poging tot vergiftiging in een toestand had be- Volgens een telegram uit Berlijn aan vonden, waardoor de toerekenbaarheid de „Echo de Paris" heett de minister aanzienlijk was verminderd. van buitenl. zaken verklaard, dat hij het Casablanca-incident als gesloten beschouwt In de met wederzijdsch goedvinden opgestelde formule wordt gezegd dat de regeering van Frankrijk en Duitschland, het gebeurde betreu rende, besluiten met het oog op de tegenstrijdige lezing der rapporten des betreffende, het incident in gemeen overleg te brengen voor het Hof van arbitrage in den Haag, dat een volledig eu onpartijdig onderzoek zal gelasten. Uit Berlijn wordt gemeld: Het antwoord dat de rijkskanselier Von Bfilow gisteren op de verschillende interpellaties over de persoonlijke poli tiek des Keizers, in den Rijksdag gaf, komt in het kort op het volgende neer: „Het inzicht, dat zijne uitlatingen in Engeland een niet verwachte uit werking hebben gehad, in Duitschland echter een diepgaande beroeringen een smartelijke droefenis opwekten, zal Z. M. den Keizer er toe leiden in de toe komst ook in zijn particuliere gesprek ken zich een zoodanige terughouding op te leggen als voor een eenvormige politiek en voor het gezag der kroon een dringende eisch is. Ware dit niet zoo, dan zou noch ik noch een mijner opvolgers daarvoor de verantwoorde lijkheid kunnen dragen". Bülow gaf de verzekering: deze vaste overtuiging (van het inzicht des Keizers) „heb ik in deze moeielijke dagen gekregen." Dat is alles wat het Duitsche volk en den Rijksdag als waarborg tegen een toekomstige herhaling van de Keizer lijke particuliere politiek door den rijks kanselier geboden werd. De ernst van den toestand zeide von Bülow gebiedt voor het buiten land geen zwakheid te toonen, enz. om uit een onge'uk geen ramp te doen geboreu worden. Uit Belgrado wordt aan de „Matin" geseind, dat eene bende Bosniërs, die in het gebergte gevlucht waren, de kazerne te Konitza, 120 kilometers van de Servische grens in het binnenland van Bosnië, door middel van dynamiet in de lucht hebben laten springen Daarbij werden 170 soldaten, allen Duit sche Oostenrijkers, gedood. De Japansche stoomboot Taih is in een storm vergaan ter hoogte van het eiland Etarofoe. Er zqn bij die ramp 150 personen omgekomen. De vulkaan Villarisi in Chili is hevig in werking. Vlammenbundels schieten uit de krateropening tot een hoogte van naar schatting over de 1000 M. Maandag heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad bq Grisolle.tju het Fransche departement Tarn-et-Ga- roune. De sneltrein van Cette naar Bordeaux, die 's morgens om 5 u"r voorbij Grisolle komt, is daar tegen een viaduct aaugeloopen. Een rail ver zakte toen de postwagen or over reed, de postwagen ontspoorde en werd iegen een viaduct geworpen. Het rijtuig, vol gend op den postwagen, reed tegen dien plotseling stilstaanden wagen op, zoodat het ineen werd geschoven. In dat ineengeschoven rijtuig zateD veel manschappen van het reserveleger, die op weg waren naar Bordeaux om daar aun heihalingsoefeningen deel te nemen. Uit den wrakhoop werden tien dooden te voorschijn gehaald en vele gewonden Onder de tien dooden zqn acht reser vesoldaten, een arbeider en een gen darme. Onder de gewonden zijn ook verscheiden soldaten, maar ook negen postbeambten, in het geheel een veer tigtal, van wie een vijftiental reden geeft tot ongerustheid. De gezworenen gaven op alle vragen omtrent het bestaan van schuld eeu ontkennend antwoord, zoodat de be klaagde werd vrijgesproken. Plaatselilk Nieuws. Een voornaam Bengaleesch speurder, die in den afgeloopen zomer een on derzoek had gedaan naar den moord op de Engelsche mevrouw Keunedy, is te Calcutta dood op straat gevonden. Zijn lijk was met kogels doorzeefd Men kent den dader niet. De Engelsch- Indische pers vraagt om de onverwijl- de invwring van een mtiondenogsvret Kramer Engelen Ti»*),'HL "v HEU8DEN, 11 November. Zaterdag werd hier te 12.30 een lucht ballon gezien, die te 12.45 in noordweste lijke richting uit het oog werd verloren. Ten 12 ure was deze ook te 's-Bosch gezien. Er schijnen dien dag verschillende lucht reizigers op reis te zqn gegaan. We vernemen daaromtrent het volgende: Zaterdagnamiddag omstreeks half drie, is in de buurt van Vrijenban, nabij Delft een luchtballon geland. De reizigers, de beeren v. Abersohn, Rübrhaus v. Willeen Pökle, waren hoogBt tevreden over de hulp van de zijde der boeren en zijn naar Rot terdam vertrokken, waar zij hun intrek □amen in hotel Weimar. Deza ballon over Hardinxveld drijvend, wierp een Duitacbe vlag, waaraan post kaarten bevestigd waren, naar beneden. De ballon had een hoogte van 800 M. en was 's morgens om 8.53 uit Dusseldorf op gestegen. Te ongeveer half zes kwam een andere Duitsche ballon neer te Overschie, bq Rot terdam, welke des morgens om 10 uur te Elberfeld was opgestegen. WERKENDAM. Verleden week legde de heer J. v. d. Pol met gunstig gevolg het kerkelijk examen at en is dus thans beroepbaar als predikant der Ned. Herv. kerk. 8LEEUWIJK. In de j.L Zaterdag ge houden raadsvergadering is met 4 tegen 2 stemmen den secretaris ontslag verleend direct ingaande. Tevens werd besloten aan de Kille ten huize van den heer K. Wal raven bij eventueele stemmingen een stem bureau zitting te doen houden. Het plan voor het bouwen van een raad huis is ingetrokken tot een andere secretaris is benoemd en de Raad weder voltallig is. De gemeentebegrooting ligt van 9 tot en met 23 November ter inzage. AALST. Op den Uiterwaard de „Zaai- waard werden in een paar dagen tqdseen drietal beesten doodgevonden. Wat daarvan de oorzaak mag zqn, hierover verdiept men zich in gissingen. Toch heefl het aanlei ding gegeven om een groot gedeelte van kgf vee naar stal te brengen. GIESSEN. Aan het herhalingsonder- wijs op de openbare Bchool alhier wordt door 13 jongelingen deelgenomen De slijmhoest onder de kinderen blijft alhier nog steeds heerschen bij de hoeetaanvalleu hebben het vele kleinen dikwijls zwaar te verantwoorden. Gelukkig heeft deze ziekte nog geen slachtoffers ge- eischt. JJ. Donderdagavond is alhier eene onbewoonde arbeiderswoning, toebehooren- de aan de Ned. Herv. Diaconie-armen tot den grond afgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend. WOUDRICHEM. Zondagmiddag werd bet Dieuwe Orgel in de Herv. kerk in ge bruik genomen, en op meesterlijke wijze bespeeld door den zeventigiarigen Orga nist, den heer G. B. van Krieken, uit Rot terdam. Het werk is vervaardigd doer den heer Standaard, Orgelmaker te Rotterdam, en wordt algemeen zeer geroemd. DOEVEREN. De diaconie der Herv. gem. alhier besteedde heden aan het bouwen van een landbouwerewoning. Ingeschreven werd door: J. v. Wijk, te Wijk f3188, A. Treffers te Waalwijk f3170, C.Michael te Capalle f3135, B. Haspels te Genderen f3093, W. Schoep te Baardwijk f3045, In wolvee en vette schapen weinig ban del. In drachtige zeugen, geiten en scbot- telingen of zoogenaamde loopvarkens ging weinig o.c, vette varkens handhaven de bekende prijzen, welke toch niet geëvenre- digd zqn aan den prijs van het voeder koren. De prijzen waren als volgt: vet ree 1ste kwaliteit 71 A 72 eC, 2de kwaliteit 62 A 64 cL, vette kalveren 58 A 59 cL, vette var kens 52 A 55 ct., voor Engeland 53 A 55 alles per K-G„ gewicht na slachting. Melkkoeien f 145 A f 210, neurende 130 A f 205. guste f 150 Af 195, pinken f 60 A f 110, kalveren f 16 A f32, biggen f 4.00 A f 7, drachtige zeugen f 43 A f 58, drachtige gelten f 40 A f50, schot- telingen f 16 A f 52, schapen f 16 A f 26, uxe-paarden, f 425 A f 600, werkpaarden lstr kwaliteit f 300 A f 420, 2e kwaliteit 160 A f 950, twee-en-een-halfjarige f £00 A f 320, anderhalijarige f 200 A f225 per stuk. onrechtmatige daad gedaan is, de schuld geheel en al bij De Telegraaf berust. Een correspondent der Bossche Cri. schrijflNaar van bevoegde zijde ver zekerd wordt, is het de bedoeling der regeering voorloopig het Wilhalmina- kanaal niet verder dan tot Tilbarg door te trekken. Wijk te Heusden f2817. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. tot bestraffing van politieke misdaden. Te Bronswijk is Zaterdag een vonnis geveld, dat daar druk wordt besproken. Er stond eeu 19-jarig dienstmeisje terecht, beschuldigd van poging tot Over den veehandel in Gelderland wordt moord door vergiftiging. Zij had ge- thans geschreven tracht het 5 maanden oude kind van De aanvoer van melk- en vet vee was haar meesteres te vergiftigen, door in op de jongste markten zeer groot;dehan de voor het kind bestemde soep zuring- jgj echter te wenschen over, zoowe lont te doen Het dienstmeisje beken- ,lt ht, mdk. het set vee betieit. Eerste .de, dat nj het kind had willen vergif- maaku. nitlonde. tiger, omdat zq het vervelend en las- tig vond, op het kind te moeten 1«ssen. w«' d,t no« <5e»ocht >erd Toor Gelukkig had de moeder de soep ge- proefd, voordat zij er van aan het kind vette kalveren was goede handel, gaf. Omdat er een erg vreemde smaak Biggen ondergaan geen verandering in aan was, had het kind heelema&l niets prijs. Deze zal wel vrij laag blijven tot in Tan de soep gekregen. het voorjaar. Itlunenlniid. Naar De Tijd meldt, ligt het in 't voornemen van den minister van oor log den leden der Vrijwillige Weer- b&arheidskorpsen gratis een uniform, een geweer M 95 en patronen te ver schaffen, mits de leden zich verbinden tot vrijwillige indiensttreding ten tqde van mobilisatie. Nederland rn Venezuela. Reuter seint uit Willemstad Het protocol, in 1894 door Neder- and en Venezuela onderteekend, is door Nederland herroepen. Het gouvernement van Curasao heeft aan de haven-autoriteiten bevel gege ven, den invoer en uitvoer van wape nen en schietvoorraad vrij te laten. Om revolutionaire bewegingen (tegen Ve nezuela gericht) zal men zich niet lan ger bekreunen. Men zal zich herinneren, dat reeds vroeger geschreven werd, dat, volgens op Curajao loopende geruchten, „gene raal Rolando, de leider der liberalen in Venezuela, trachten zou iu het bui tenland io het bezit te komen van ge vieren en ammunitie, ten einde door eene revolutie den president te verja gen." De groote moeilijkheid was ech- er, wapens in Venezuela ingevoerd te krijgen. „Hierin vervolgde de be richtgever zou Curafao behulpzaam runnen zijn door het eiland open te stellen voor den uitvoer hiervan, en reeds heden zag ik een verzoek, onder- eekend door vele inwoners, gericht aan den gouverneur, om zqne bemid deling in te roepen het in deze rich ting te willen sturen. Het zou een groote moeilijkheid zijn tegenover de andere republieken Haïti, St. Domingo en Colombia, om een waarborg te heb- >en, dat de wapens alléén naar Vene zuela verscheept worden, en mocht het zoover komeD, dan zal een zeer strenge contróle hierop noodzakelijk zijn maar daarvoor zal dan wel gezorgd worden." |De minister van buitenlandsche za ken heeft in de vergadering der Tweede Kamer van Maandag de volgende me- dedeeling gedaan: Ik heb <le eer aan de Kamer mede- deeling te doen dat van den gouver neur van Cura9ao bericht is ontvangen dat het decreet hetwelk de president van Venezuela op 14 Mei heeft uitge vaardigd, op 1 November jl. nog niet was ingetrokken, en dat mitsdien door den president niet is voldaan aan het verlangen door de Nederlandsche re geering in hare nota van 3 September 11. uitgedrukt en aan de niet-vervul- liug waarvan zij bad verklaard te moe ten verbindon het voorbehoud harer algeheele vrijheid van handelen. In verband daarmede is aan den gouver neur van Curasao, na verkregen mach tiging van H. M. de Koningin, tele grafisch medegedeeld dat de Nederland sche regeering zich van de verplich tingen van het protocol vau 1894 ont slagen rekent en is hem tevons opge dragen geworden het verbod van uit voer van wapens naar Venezuela tqde lijk te schorsen. Aan deze opdracht is door den gouverneur voldaan. Ouder deze omstandigheden ziet de regeering geen noodzakelijkheden de verdere geheimhouding der met de re geering van Venezuela gewisselde cor respondentie, aan deze Kamer overge legd bq schrijven van 15 September jl., te verzoeken een geheimhouding, waarvan de noodwendigheid gegrond was op de overweging dat, zoolang de door Harer Majesteita regeering aan gegeven datum uiet was verstreken, het gevaar diende vermeden te worden, dat door eenige publieke bespreking van de gedragslijn, door de Nederland sche regeeriug gevolgd, eenigerlei in vloed op de beslissing van den presi dent van Venezuela zou kunnen wor den uitgeoefend. In het tegen den hoofdredacteur van deTelegraaf ingestelde onderzoek wegens het openbaar maken van een geheim stuk hebben deze en de directeur van dit blad, die als getuige gehoord is, geweigerd den naam te noemen van dengeen, die het stuk aan dit blad heeft veischaft. Maar wel verklaarde deze laatste, dat de houder van het stuk noch eenig geldelijk voordeel heeft ge noten, noch zelfs wist, dat het stuk te ongelegenertijd in „De Telegraaf' zou wordeD opgenomen. Met deze verklaring acht het blad duidelijk te verstaan gegeven, dat, indien er in dezen eenige it het onderzoek van eenige, aan het Rijksbureau tot Onderzoek van Handelswaren te Leiden ingezonden monsters menie, is gebleken, dat deze stof soms op grove wijze vervalscht wordt. Waar aan deze verfstof, zeker niet ten onrechte, een hooge waarde wordt toegekend, uit hoofde van hare beschuttende en roestwerende eigen schappen, is het van veel belang, dat de gebruikte menie van voldoende zui verheid is, zal zij inderdaad aan de haar gestelde eischen beantwoorden. Het Rijksbureau tot Onderzoek van Handelswaren weuscht derhalve een onderzoek in te stellen naar de hoe danigheid van de hier te lande ver kocht en door schilders gebruikt wor dende menie (loodmenie), en verzoekt daartoe alle verkoopers en verbruikers van menie hun medewerking te willen verleenen door het inzenden van mon sters. Deze monsters :.ulleu gratis wor den onderzocht en het resultaat vau dit onderzoek zal aan de inzenders kosteloos worden medegedeeld. Men wordt verzocht de menie niet aange maakt of afgewreven, doch als droge stof in te zenden. Om een goed monster te verkrijgen, is het wenschelqk, de geheele aanwezige voorraad flink dooreen te mengen, klontjes en stukjes, welke daarin moch ten voorkomen, fiju te drukken en dan uit het midden een hoeveelheid van ongeveer 100 gram (1 ons) te nemen. Men geve zoo mogelijk ook den naam van den fabrikant op, benevens prijs en naam of qualiteit, waarvoor de menie gekocht is. Het bureau zal de medeworking vau een ieder zeer op prqs stellen. Men meldt aan de N. R. Ct. Het ligt in het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken aan zijn departement het onderwerp „Melk verkoop" ter hand te doen nemeu, om zoo mogelqk te komen tot een voor stel van wettelijke regeling. Zondag werd volgens de „L. K.," door de Rijksveldwacht gfeverbaliseerd de burgemeester eener gemeente nabij Roermond, wegenshet verkoo- pen van bier, zonder verlof. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdag morgen te Amsterdam plaats gehad. De 18-jarige dochter van den heer G., sigareuwinkelier aan het Rembrandt- plein 5, wilde een brandende spiritus- lamp vullen, toen plotseling het lampje omviel, de spiritus vlam vatte en over haar kleedereu stroomde. In een oog wenk stonden de kleederen van het meisje in vlam. Op haar hulpgeschrei snelden haar ouders en broer haar te hulp, rukten haar de kleederen van het lichaam en trachtten de vlammen te dooven. De inmiddels ontboden ge neesheer achtte overbrenging naar het binnengasthuis noodzakelijk. Het meisje is deerlijk verbrand en verkeert in zorgwekkenden toestand. Ook haar moe der en broer hebben ernstige brand wonden aau de handen bekomen en wel dermate, dat zij waarschijnlijk wel geroimeu tijd het gebruik daarvan zul len moeten missen. Zondagmorgen had te Noordwolde de 18-jarige jongeling Klaas Mulder een haas geschoten met zijn dubbel loopsgeweer. Daar het dier nog niet dood was, gaf hij het een slag met de kolf van zijn jachtgeweer, waardoor het tweede schot afging en hem trof in de borst, zoodat hij bijna onmiddel lijk stierf. Aan de Halvemaansteeg bij den Amstel, te Amsterdam, is Maandag morgen een droevig ongeval gebeurd. Een kind wilde de tramrails oversteken, en kwam, toen het uitweek voor een passeerende tram, onder een auto. De chauffeur reed achteruit, de jongen stond op, deed eenige stappen en zakte ineen. Hij werd onmiddellijk per auto naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij na eenige minuten overleed. De getuigen verklaringen wijzen uit, dat de chauffeur aan dit ongeval geen schuld heeft De bekende zangvereeniging „Jacob Kwast" te Wognum heeft een engage ment aangenomen voor 4 concerten in Berlijn, te geven als volgt: 31 Januari in de Bechsteinzaal, 2 Februari in de Klindworth-Scharwenkazaal, 8 Februari in de Blüthnerzaal en 4 Februari in de Philharmonie. Er bestaat kans dat nog meer concerten zullen volgen. De Dordr. C. schrijft: Omstreeks Pinksteren van dit jaar zonk op de Engelsche kust in de mon ding van de rivier de Humber nabij Hall de baggermolen Goedhart VI, van de firma Goedhart te Duaseldorf, vroe ger te Dordrecht, welke firma het op diepte brengen en houden dier rivier heeft aangenomen. Een leirol, waarover de bakken loopen, was nl. uit de ladder geraakt en door den bodem van het schip gevallen, waardoor dit zonk en over zij viel. Daar de gezonken bag germolen de vaart belemmerde, moest die ten spoedigste worden opgeruimd. Twee Engelsche firma's hebben getracht met allerlei werktuigen en met behulp van duikers het schip te lichten en ten slotte getracht door middel van dynamiet de ladder op te ruimen, maar vergeefs, zoodat zij na vijf maanden tobben het werk in den steek lieten. De firma Goedhart kreeg niettemin van het Engelsche gouvernement order den gezonken baggermolen, die op har den grond ligt en das niet vanzelf in het zand wegzakt, op te ruimen, bij gebreke waarvan het gouvernement dat voor hare rekening zon doen. Zooals men weet, is in Nederland gebruik dat oen gezonken vaartuig, dat de vaart belemmert, door den eigenaar kan wor den geabandonneerd en door en voor rekening van den staat wordt opge ruimd, die de kosten draagt. In andere lauden komen die kosten echter voor rekening van den eigenaar van het wrak. De firma Goedhart achtte dit echter iu strijd met haar belang eu stelde zich daarom in betrekking met de firma's P. Hoebee te Dordrecht en W. A. van der Tak te Rotterdam, die leeds herhaaldelijk hier te lande zoowel als in Duitschland en België bewijzen hebben geleverd van hare bedrevenheid in het lichten van schepen enz., o. a. nog de vorige week een te Emmerik gezonken schip van 700 ton, geladen met grint, waarbij drie menscben liet leven verloren, gelicht en behouden naar den Biesbosch te Dordrecht over gebracht hebben, waar het thans her steld wordt. Genoemde firma's zonden elk een harer leden in gezelschap van den bekenden duiker Martien Sperling naar Huil om zich van den toestand te ver gewissen, met het gevolg dat zij de vorige week hebben aangenomen den gezonken baggermolen te lichten en drijvende te maken, waarna die, zoo mogelijk, naar Dordt gesleept en her steld zal worden. Een der leden van de Dordtsche firma, de heer W. Hoebee, is met de uitvoering van het werk belast, dat geheel of grootendeela door Neder landsche werklieden zal worden verricht. Reeds vertrok het eerste transport, be staande uit twee kleine bergingsschepen met het noodige materiaal en 12 werk lieden, ouder wie twee duikers, ook M. Sperling, naar Huil, gesleept door de schroefstoomboot Rozenburg van de firma L. K. Smit te Rotterdam, terwijl over eenige dagen, wanneer de toestand door de duikers is opgenomen, de noodige kettingen onder het wrak ge bracht en dit overeind gezet zal zqn, een tweede transport van twee groote bergingsschepen met 13 werklieden volgt. Dat men hier met een moeilijk en gevaarlijk werk te doen heeft, bewijst reeds het vergeefs pogen der beide Engelsche firma's die natuurlijk met lede oogen zullen zien dat Nederland sche werklieden hun in hun eigen land een lesje komen geven. Ter plaatse waar het wrak gezonken ligt, gaat een sterke stroom, terwijl het water in 6 uren 7 A 8 meter oploopt, zoodat de duiker feitelijk alleen bq het kenteren van het getij kan werken, dagen van storm en dikke mist buiten rekening gelaten. Jammer is het daarom in zeker op zicht dat niet terstond met de Neder landsche aannemers is aangespannen, omdat die dan zeker onder heel wat gunstiger omstandigheden hadden kun nen werken. Zij zijn echter vol goeden moed en de g&nsche Nederlaudsche scheej«bouwnijverheid zal hun zeker succes bij hun werk toe wenschen. Eu ook eeu groot deel van het Engelsche volk zal dat. Toen Martien Sperling dezer dagen met zijn patroons te Huil was om den toestand op te nemeu, werd hij al spoedig herkend als de held van de Berlin en werd hem een geest driftige ovatie gebracht, waarbij hem de beste wenschen werden toegevoegd. Te Amsterdam zijn, zoo meldt het N. v. d. D., twee bijna voltooide ronde brillanten, blauwwit, zuiver wegende respectievelijk ongeveer vier en drie karaat, gestolen uit een der zalen van de bekende diamantslijperij der firma Asscher aan de Tolstraat aldaar. De beide steenen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f 7000. Een jonge Zwitsersehe schilderes, dezen zomer in Holland om studies te maken, kreeg toen zq in de warme Octoberdagen bij Enkhuizen buiten zat te schetsen, onder meerdere projectielen nt haoti»omni» rran w/vi iIiaLta mi cnnrl Tot tqdelijk secretaris dezer gemeente is benoemd de heer G. Vos, ambtenaar ter secretarie alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2