Volgens een Duitech bericht uit Kairo meldt de Lewa, een nation&listiech blad, dit er een verzoekschrift met 13,000 «ndteekeningen naar den chedive van Egypte ia gezonden met verzoek het iaud een grondwet te geven, en gaat het gerucht onder de Arabieren, dat de nationalistische partij een geheim co mité heeft ingesteld, dat na de weige ring van een grondwet met geweld zal optreden. Naar verluid van een telegram uit Little Rock, Arkansas, hebben Maandag in het noordwesten van Arkansas twee wervelstormen gewoed, welke verschei den steden hebben vernield. Er qjn 30 dooden, en vele gewonden en ver misten. Treinen met hulpmiddelen, voorraden, enz zijn onderweg naar het geteisterde gebied. Uit Weenen wordt aan de Temps gemeldHet wordt voor zeker gehou den, dat keizer Frans Jozef bij gelegen heid van den verjaardag zijner troons bestijging op 2 December, Frans Fer dinand, den aartshertog-troonopvolger, aan de uitoefening van het bewind zal verbinden. Z. M. zal hem waarschijnlijk het militair gezag overdragen en hem in de overige regeeringshandelingen doen deelnemen. De llulLan-«*ri«i*. Verscheidene Hongaarsche bladen uiten hun bezorgdheid voor de toe komst. Zij zijn bang, dat de oorlog niet zal kunnen vermeden worden en dat Oostenrijk-Hongarije ten slotte wel ge dwongen zal worden Servië den oorlog te verklaren. In officieuze bladen wordt de veronderstelling geopperd, dat er achter het drijven van Servië en Mon tenegro andere mogendheden schuilen, die het op een oorlog willen aansturen. Naar uitSaloniki gemeld wordt, over weegt de Porte het zenden van troe pen naar de Servische grens. £r zou den tien bataljons naar de Servische grens worden gezonden. De genie-com pagnie te Saloniki zou naar Uskuh worden gezonden om zich met de daar in garnizoen liggende drie compag nieën te vereenigen en samen in de richting van de Servische grens te trekken. De Haïtiaansche Staatscourant bevatte Zondag een proclamatie van president Nord Alexis, waarin deze kennis geeft van het uitbreken der revolutie in het zuiden, en waarin het district Les Cayes in staat van beleg wordt verklaard. De New York Herald verneemt uit Port-au-Prince, dat de Duitsche, Fran- sche, Britsche en Amerikaansche diplo matieke vertegenwoordigers aan hun regeeringen hebben verzocht, zoo snel mogelijk oorlogschepen naar Les Cayes en Jérémie te zenden, om daar de vreem delingen te beschermen. Generaal Faverolles, de militaire be velhebber van het zuidelijk gedeelte der republiek Haïti, en senator Morisset hebben de wyk genomen in het gebouw van het Duitsche consulaat te Les Cayes. In den Alcoyschouwburg te Barcelona is Maandagavond een gruwelijk onge luk gebeurd. Er werd sterk gedrongen tegen de leuning van een galery, de leuning brak en eenige honderden men- schen vielen in het parket, twaalf meter diep. Drie personen zijn doodelyk ge wond, geen van allen die neergevallen zijn, is er zonder zware verwonding afgekomen. De vrouwenmoordenaar Koch, uit Oberndorf, is Zaterdagochtend halt acht door den scherprechter Hirscli, uit Gotha, bijgestaan door drie helpers, te Erfurt met den valbijl onthoof1. Koch, die vroeger al twee moorden bekend had, legde Vrijdagavond nog do beken tenis af, dat hy ook een vrouw Schmidt, uit Neustadt, een vrouw Puff, uit Un- ter-Alba, en een vrouw Müller, uit Apolda, in zijn huis gelokt, doodgesla gen en in stukken gesneden had. Er was by hem geen spoor van berouw te ontdekken. Te Parijs hebben eenige honderden koningsgezinde jongelui, na een ver gadering, gehouden onder leiding van den pas koningsgezind geworden Jules Lemaitre, op straat de republiek uitge kreten. Daarbij kwam het tot een klop partij met de politie. De Sjah van Perzië heeft een pro clamatie afgekondigd, waarin hij ver klaart, te hebben beloofd, het Parle ment tegen 14 November te zullen bijeenroepen en van zins te zijn ge weest, zijn woord gestand te doen. Maar toen hem was bekend gewor den, dat zijn volk noch verlangt naar een parlement noch naar een grond wet, had hij het besluit genomen, die opvatting te eerbiedigen. Bovendien was door de geestelijkheid uitgemaakt dat een parlement onvereenigbaar was met de wetten van den islam. Nooit, onder welk voorwendsel ook, zal in de toekomst een dergelijk parlement wor den in het leven geroepen. Het op die wijze krachteloos verkla ren van een vroeger afgekondigde grond wet is een gevaarlijke daad voor wie haar durft ten uitvoer leggen. Het zal ons niets verwonderen binnenkort te vernemen van politieke moordaansla gen te Teheran. Daarop is te meer kans, wijl ook uit anderen hoofde de ontevredenheid in Perziëen speciaal in de hoofdstad zeer groot is. Sinds twee jaren worden de militaire en civiele ambtenaren in Teheran niet of onvoldoende bezoldigd. En in het Noorden, in de provinc:e Azerbeitsjan, breidt de revolutionaire beweging zich steeds meer uit. Gisteren werd uit Teheran gemeld: De proclamatie van den Sjah, waarin deze kennis geeft besloten te hebben geen nieuw parlement bijeen te roepen, is ingetrokken. Men gelooft dat dit geschied is, ter voldoening aan de ver- toogen van Engeland en Rusland. De partijgenooten van Sata-Khan (den leider der revolutionairen in en om Tabris) hebben een aanval gedaan op de stad Marand. De plaats werd verdedigd door een zoon van den gonverneur, die zich ech ter moest terugtrekken in de richting van Chiow. De kooplieden van Marand beginnen de stad te verlaten, om zich in veilig heid te stellen in Tabris. De revolutionairen zijn te Marand meester van den toestand. Illttnenland. Vderland en lenezuela. Reuter seint d.d. 22 dezer uit Caracas, dat President Castro naar Europa zal vertrekken om daar binnenkort te wor den geopereerd. Het Vaderland schrijft: Een onzer medewerkers deelt ons mede, door toevallige omstandigheden het een en ander vernomen te hebben aangaande een actie van particulieren ten gunste eener vredelievende oplossing van ons geschil met Venezuela. Volgens onzen berichtgever zou deze beweging haar steunpunten vinden o.a. te Amsterdam, Deventer, Bussum, Apel doorn, in welke plaatsen de leiding in handen is van voorstanders der Vredes- idee. Men moet bezig zyn gegevens aangaande het conflict te verzamelen zoowel in Venezuela en West-Indië als hier te lande. 0.a. wil men aantoonen, dat de schuld van het geschil niet alleen by Castro ligt, maar voor een belangrijk deel ook aan onze zijde. Zoo moet o.a. door handelaren sterk geïn trigeerd zyn tegen den persoon van den President, en dat moet Castro niet onbekend zijn gebleven. Men heeft zich reeds in verbinding gesteld met Venezuela en den President een in 't Engelscli gesteld uitvoerig schrijven toegezonden, waarin onder betuiging van hoogachting, wordt aan gedrongen op een tegemoetkomende houding in het belang van den vrede. De actie hier te lande zal dienen om regeering en volksvertegenwoordiging voor een vredelievende oplossing te winnen, byv. in dien zin, dat de be slissing worde opgedragen aan een in ternationaal scheidsgerecht. Weldra zullen de leiders der bewe ging een vergadering van gelijkgezinden bijeenroepen, die vermoedelijk te 's-Gra- venhage zal worden gehouden. Naar aanleiding hiervan schrijft „Het Huisgezin" Dit bericht zal met bevreemding, en naar wy vertrouwen, ook met veront waardiging worden ontvangen. Niet omdat de „leiders" in quaestie een vredelievende oplossing van ons geschil met Venezuela wenschen. Dit werschen nagenoeg alle Nederlanders. Maar wat o. i. strenge afkeuring ver dient is de wijze, waarop door voor standers der Vredesidee wordt te werk gegaan Laten we een oogenblik aannemen, dat de heeren een vondst hebben ge daan en dat de schuld van het geschil voor een belangrijk deel ook onze zijde ligt. Wat hadden Nederlanders in zoo'n geval behooren te doen Zij hadden den Minister van Buiten- landsche Zaken dienen te waarschuwen en moeten zeggenExcellentie, pas op, wij spelen in het conflict niet zoo'n mooie rol als gij wel meentlaten wij dus inbinden en tot een vergelyk zien te komen. Maar Nederlanders behooren in een dergelyk geval niet tot den vijand zich te wenden met een deemoedige beken tenis van schuld en misschien een smeekbede om vergeving naast de be tuiging van hoogachting. Indien de heeren met hun schrijven aan Castro iets bereiken, dan zal het zijn dat zij dezen „onoverwinnelijken held" stijven in rijn grootheidswaan en zijn minachting voor het Neder- landsche volk. De Nederlanders zijn een trap waard, zal hij denken, laat ik ze dien geven. Maar hebben de „leiders" niet iets vergeten Laat het waar zijn, dat door hande laren (op Curasao sterk geïntrigeerd is tegen den persoon van den president, sedert wanneer kan voor min correcte handelingen van particulieren niet ambtenaren de regeering aanspra kelijk wordeu gesteld? Indien Castro het intrigeeren door handelaren niet onbekend is gebleven, dan heeft hg daarin en hierin toont hij zich verstandiger dan de betrokken Nederlanders blijkens de Venezo- laansche nota's aan onzen minister van buitenlandsche zaken geen aanleiding gevonden om er onze regeering een grief van te maken. Maar nu Nederlanders hem op zijn verzuim attent maken, zou hij wel dwaas zijn, indien hij uit dat intrigee ren aangenomen dat er geïutrigeerd is geen munt zocht te slaan. Waarlijk het optreden der heeren is verbluffend. Indien zij werkelijk gedaan hebben wat hun toegeschreven wordt,- dan kan hun bedrijf moeilijk anders dan onvaderlandslievend en dom worden geheeten. Naar wij vernemen is het thans be slist zeker dat het Casablanca-iucident aan het oordeel van het Hof van Ar bitrage te 's-Gravenhage zal worden onderworpen. De openbare behandeling kan ver moedelijk eerst in April of Mei van het volgend jaar worden te gemoet gezien. Omtrent den hevigen wind en daar mede gepaard gaande hoogen water vloed komen verschillende berichten. Te Rotterdam bereikte Maandagmid dag het water zijn hoogsten stand, waar door weder in verschillende langs de havens gelegen huizen de kelders enz. volliepen. Toen het water na het intreden der ebbe van den walkant was weggeloo pen, bleken hier en daar verzakkingen in de straat te zyn ontstaan. Te Scheveningen werd de zee Maan dagmiddag hoog opgejaagd tegen den strandmuur. Enkele schuimvlokken joegen over het oude gedeelte van den boulevard, maar by het nieuwe gedeelte, dat een meter lager is gebouwd, sloeg de zee herhaalde malen over. In de buitenhaven stond het water by na ter hoogte van de havenhoofden en sloeg over tot bij de semaphore, waar het langs het bestraatte pad in de binnen haven vloeide. Het water kwam juist zoo hoog als den 21 Februari van ver leden jaar, toen de Berlin strandde. De binnenhaven was tot over de kaden ge vuld met zeewater, dat tot 20 meter op den wal over de kaden kwam Alles hield zich goed en ongevallen kwamen niet voor. De nieuwe strandmuur kreeg de volle kracht der zee tegen zich, daar de groote dammen van zand, die er voor lagen, zijn weggespoeld. In den nacht van Zondag op Maan dag zijn van den kop van de Noordpier te IJmuiden afgeslagen 2 monier-blok- ken, ieder van 80,000 K G. Van de 4 blokken, die met kettingen en staal- trossen aan elkander en aan de pier geklonken waren, bleven de twee noor delijkste staan. Te Oud-Vossemeer hebben Maandag middag de verhoogde zeedyken, wat geschiedde in verband met de gevol gen van den stormvloed van 12 Maart 1906, de vuurproef doorstaan de Noord wester dreef het water tot een hoogte, welke ongeveer 40 50 c.M. beneden die van bovengenoemden datum bleef. Niets werd beschadigd, maar het laat zich begrijpen, dat de bewoners in de onmiddelijke nabijheid van den zee dijk niet erg gerust waren. Te Vlissingen is een dam, welke in zee was gelegd, in verband met demon- ding voor de rioleeringskwestie, be zweken. Deze dam, welke 5 M. boven hoog water was gemaakt, is op 2.50 M. weg geslagen. Gisterenmorgen zag men te Terschel ling, dat er een schoener was gestrand in de gronden nabij dat eiland. Sleep- booten en de reddingboot trokken er op uit, doch konden het schip niet bereiken. Het bleek te zyn de Italiaansche schoener Fernando, geladen met hout, op weg van Riga naar Swansea, met 14 man equipage. Bij een latere pogir.g tot redding sloeg de reddingboot West-Terschelling om, waarbij drie der redders verdron ken, terwijl 7 personen van de schoe ner verongelukten en 5 behouden aan wal zijn gebracht. De kapitein en één matroos, wiens beenen gebroken zijn, bevonden zich hedennacht nog op het wrak, daar de sleepboot Neptunes met de reddingboot Paal 7 wegens de inval lende duisternis het wrak niet meer durfden te naderen. De omgeslagen reddingboot West- Terschelling moet verloren zyn. Het onlangs bij Nieuwediep gestrande zeilschip „Roma" is door den zwaren storm uit elkaar geslagen. Het dek en een gedeelte van den romp zijn bij het fort „Harssens" aangedreven. Een groot gedeelte van de lading drijft de Zuider zee in. Op Vliehors en het Noorderstrand is een massa hout, waaronder vuren battings en platen, aangespoeld, gemerkt P. S., waarschijnlijk afkomstig van een afgeworpen deklast Bij heiand zat gisteren ook een tweemaststoomschip met zware pyp met witten band in de branding. Het schip, dat benoorden bet Sfcortemelk vast raakte, gef noodseinen. Zaterdag is de bliksem geslagen in de boerderij van C. Neester in den Overweerschen polder fN.-H.) nabij Kwadijk. Er ontstond geen brand, maar twee koeien werden gedood. Ook sloeg de bliksem in den wind- korenmolen van den heer Vorderinan te Wenum bij Apeldoorn. De molen is geheel afgebrand. Uit Durgerdam wordt gemeld Zaterdagnacht is tijdens een hevig onweder de vuurtoren door den bliksem getroffen. Voorbijvarende visschers za gen plotseling een grooten vuurklomp langs den bliksemafleider nederdalen, zonder ongelukken te veroorzaken. Uit Diuxperlo meldt men, dat in het station te Dingden bij de Pruisische grenzen Maandag een treurig ongeluk plaats had. Twee zoontjes van den sta tionschef, alleen gelaten in een kamer, waren aan het spelen met een jacht geweer. Hat oudste zoontje hanteerde het wapen en trof daarbij zijn 9-jarig broertje en doodde hst Door het spelen met een geladen revolver die een jongentje van den kastelein v. I., te Steenbergen, in een onbewaakt oogenblik uit de kast had gehaald, ging het schot plotseling af en trof het kind in het hoofd, zoo-lat het na enkele uren overleed. Stof in lokalen. Bij dienst order is door het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie het volgende be paald Dikwijls wordt op de kantoren bin der ondervonden van stof. Herhaalde lijk komen verzoeken in om proef te mogen nemen met stofbindende midde- leu, zooals Seral, Moralin, Barosiet, enz. De hooge kosten dezer middelen .zyn chter een bezwaar tegen toepassing op ruime schaal. Door den directeur van het rijkstelegraafkantoor te 's-Gra venhage is eenigen tijd geleden een raiddel toegepast dat daar en ook te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht goed heeft voldaan en waarvan de kosten zeer gering zijn. Het wordt als volgt verkregen In een houten kist wordt grenenhout- zaagsel uitgestort en door middel van een gieter flink besproeid met water. Na een paar uur wordt daarop druppels gewijze raapolie gesprenkeld en de bo venste laag, voor zoover met water ge drenkt, dooreen gemeDgd. Den volgen den morgen is een laag geheel door trokken en voor het gebruik geschikt. Een volgende maal moet de bereiding op gelijke wijze worden herhaald. Be reiding in eens van geheele balen vol doet minder, omdat het water verdampt en het mengsel daardoor langzamerhand te droog wordt. Het mengsel (op 100 liter zaagsel, */4 liter raapolie) wordt als zand over den grond gestrooid en langzamerhand op een hoop geveegd. Per dag wordt pl. m. 6 liter gebruikt op elke 100 M8. Van 1 Januari af zal dit middel al gemeen op de kantoren worden toege past. In de gisteren gehouden Openbare Terechtzitting voor Strafzaken van de Arrondissements Rechtbank te Dor drecht stond terecht J. J. B., arts wo nende te Dordrecht, beklaagd als ge neesheer by een zwanger meisje be hulpzaam te zyn geweest by afdrijving, aan de gevolgen waarvan het meisje is overleden. Het O. M. eischte tegen den beklaag den drie maanden hechtenis en ontzet ting uit zijn ambt voor den tijd van twee jaar. Uitspraak over 14 dagen. De Ass. Ct. verneemt uit Makkinga Tot voor enkele weken leefden een reeds bejaarde moeder met haar zoon samen. Ze bewoonden een net burger- huisje, staande in de kom van ons dorp. Ze leidden echter een hoogst zonder ling leven. De vensters waren steeds met papier beplakt, zoo, dat niemand een blik in 't huis kon werpen. Zoo wel 's nachts als overdag doolden ze op weg en in veld rond. Hun uiterst zon derling leven had reeds langen tyd de aandacht van onze dorpsgenooten ge trokken, totdat van overheidswege een onderzoek werd ingesteld, waaruitbleek, dat ze beiden in de ergste mate waren vervuild, terwijl uit een medisch on derzoek bleek dat beiden krankzinnig waren. Nadat eerst de zoon naar een gesticht is overgebracht is ook de moe der, die al haar sobere meubeltjes in gruis geslagen had, in een dergelijke inrichting opgenomen. In het huis heerscht een schier ondragelijke stank. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Keulschj douanebeamten tot de ont dekking zijn gekomen, dat matrozen van uit Nederland komende stoom boo ten op groote schaal smokkelden. In de laatste dagen waren te Emmerik alle stoombooten scherp onderzocht, en in verscheidene waren groote hoeveelhe den tabak, koffie en boter gevonden. Deze goederen werden in beslag geno men en eenige matrozen gearresteerd. Men schrijft uit Winschoten: Een Amerikaansehhuwelijk! Iemand uit de prov Groningen, reeds vele ja ren in Amerika verblijvende, had het er dezer dagen op gezet, dat hij wilde gaan huwen met een vrouw uit het moeder'and. Familie en kennissen in 't Oldambt werden ermee in kennis gesteld, doch 't was moeilijk iemand te vinden, die om het huwelijkslevenden verren tocht over den Oceaan wilde aanvaarden. Zoo is 't gebeurd, dat eerst na drie maanden, nadat de vrije overtochtskaart wa9 gezonden, iemand een jonge deern uit Midwolde (Oldambt) het besluit nam van hier te vertrekkenen werd ze in 't bezit gesteld van de kaart, waarmee ze Chicago zou kunnen be reiken. Vrijdagmorgen vertrok ze van ons station naar haar aanstaanden echtge noot, dien ze nog nimmer bail gezien, ja er zelfs geen briefwisseling mee had gehad. Te Middelburg is Zondagochtend omstreeks acht uur op het bolwerk bij de Noordbrug het lijk gevonden van een ruim 40-jarige ongehuwde vrouw, liggende met het hoofd op het grind. Op eenigen afstand werd op een zitbank een schort gevonden. Zaterdagavond hebben te Leerdam de burgemeester en de rijksveldwachter gearresteerd de ongehuwde moeder T. M., die haar kindje, waarvan ze Woensdag was bevallen, gewurgd en op den zolder verborgen haa. De vrouw en het kinderlykje zijn naar Tiel ver voerd. Te Hilversum wilde R., wonende aan den 's-Gravelandschen weg, over een hek bij zijne woning springen. Hy nam den sprong te laag en kwam terecht op het hek, waarvan de ijzeren punten hem in het onderlyf drongen. Zwaar gewond werd hy naar de R. K. Zieken verpleging vervoerd, alwaar hy spoedig aan de verwondingen overleed. In ons vorig no. werd gemeld, dat bij Winschoten in een weiland het lijk gevonden was van den agent voor verkoop van artikelen op afbetaling. Thans wordt medegedeeld, dat de familie van den overledene vermeent, dat een som van f30 sedert Donderdagavond genomen is uit de zakken van den onge lukkige. Dit bedrag was dien dag op gehaald. De portemonnaie met f 3 zak geld ongeveer werd TTog op het lij-k gevonden. Het linnen zakje, waarin de f30 moest zijn, was ledig. De Rott. had vernomen, dat Duitsche Greet, die door de Haagsche justitie gezocht wordt, ziek in een Duitsch ziekenhuis ligt. Zij lijdt aan kanker en zou, naar men aan het blad mee deelt, haar einde nabij zijn. De Avp. zegt dit bericht nog te kun nen aanvullen met de mededeeling dat dit Duitsche ziekenhuis is het zieken huis te Dusseldorp. En zóó is de vrouw niet haar einde nabij, zegt het blad, of ze weet haar heeren-kennissen te 's-Gravenhage geregeld eraan te her inneren dat ze voor hen min of meer compromiteerende brieven bezit. Ver leden week tenminste heeft ze van twee ieder f150 losgekregen. 't Wekt wel een weinig verwondering, aldus de Avp., dat de justitie niet even heeft geïnformeerd by de Haagsche politie. Die heeft steeds geweten waar «le vrouw was en het verzoek om op sporing had dan ook achterwege kunnen blijven. 1*1 aa(«elUk. Nieuws, HEUSDEN, 25 November. Maandag in den vroegen morgen be gaf zich een drietal landbouwers met kar en paard van uit het naburige Nederhe- mert naar Aalburg, om aldaar elk een var ken af te leveren. Onder hen bevond zich de 53-jarige Van Leeuwen, die mede op het voertuig had plaats genomen. Toen hij on derweg werd toegesproken, gaf hij geen antwoord en met den lantaarn bijgelicht zagen zijn metgezellen tot hun grooten schrik, dat hij reeds was overleden, Tot Voorzitter der alhier zetelende gezondheids-oommissie is door den heer Commissaris der Koningin benoemd het lid dier oommissie, den heer L. van Ever- dingen te Werkendam. Al weder een bijzonderheid op land bouwgebied. Bij de heeren Prins alhier, staat een peerenboom bovenin, in vollen bloei. WERKENDAM. In de eergisteren ge houden raadsvergadering werden de onder wij terejaarwed den op het minimum vast gesteld, behalve die voor het hoofd der school A en voor de onderwijzers met niet meer dan 5 dienstjaren. Het leen2ejaar zal worden betaald f25 boven het minimum, en het 3e 4e en 5e jaar f50 boven het minimum. Verder werden eenige af- en overschrijvingen goedgekeurd en besloten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2