Te Resjt is de gouverneur verdreven. In Marand, Maraga en Zelmas hebben de opstandelingen uit Tabris een eigen bestuur ingesteld. Jeanne Weber, de Franscbe kinder moordenares, is door de deskundigen ten eenen male ontoerekenbaar ver klaard. Zij zal in een krankzinnigen- geslicht worden opgesloten. IMaatseliik \ieuw§. HEUSDEN, 28 November. Het water dat nog voor enkele dagen een lagen stand voor onze gemeente innam, begint thans geregeld te wassen èn door was van boven èn door de weste winden der laatste dagen. De Maas is dan ook tot Maastricht weder geheel bevaarbaar. Het tooneelgezelschap van de familie Bakker gaf Donderdag-avond voor een eivol le zaal, bij den heer Jos. Spierenburgh, eene uitvoering die glansrijk geslaagd mag heeten. 't Is te bejammeren dat genoemd gezelschap zoo spoedig deze streek verlaat. We zouden het dezen winter nog gaarne enkele keeren willen zien optreden. Naar wij vernamen bestaat het voor nemen bij enkele heeren om met mede werking van Dames eene tooneelvereeni- ging op te richten. Wij juichen dit plan ten zeerste toe. Als er slechts werkende krachten zijn, kan men zeker zijn vaneen groot aantal betalende-leden, cn verheugen we ons nu reeds in tal van gezellige win- ter-avonden. Vrijdag werden de beide aftredende Notabelen der Ned. Herv. Kerk, de heeren H. Wijnands en G. J. Reas, als zoodanig herkozen. Bij genoegzame deelneming zal in den aanstaanden winter van wege de Noord- brabantsche Maatschappij van Landbouw een cursus in hoefbeslag worden gegeven. Zij die aan dien cursus wenschen deel te nemen behoorenzich schriftelijk met opgave van ouderdom en woonplaats voor 1 De cember a.s. te wenden tot den secretaris der Maatschappij, den heer C. J. J. Daniëls, Van Tuldenstraat te 's Hertogenbosch. WERKENDAM. Behalve een paar man den met jonge varkens, was er gister op de markt (de laatste in dit jaar), alhier, niets te zien. Schitterend succes voor een door de landbouwvereeniging met zooveel aandrang gevraagde markt. Dat de sympa thie voor het werken en streven van de landbouwvereeniging in het vervolg niet groot zal zijn bij onze raadsleden als ze die in geld moeten toonen, behoeft geen betoog. Laten we echter Maart afwachten en intusschen het beste hopen. SLEEUWIJK. In de alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van een ingekomen mis sive van Ged. Staten in Noordbrabant, om het besluit van 7 Nov. 1908 inhoudende het verleenen van niet-eervol ontslag aan den heer L. J. W. Struik Daim in te trek ken, aangezien het niet voldoet aan art. 95, 2e lid der Gemeentewet. Een gelijk schrijven was ontvangen om trent het niet eervol verleende ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, gedaan bij besluit van den Raad dato 9 Nov. 1908. Gemelde besluiten waren genomen met twee stemmen tegen, die van de wethouders Van Krugten en Slagmolen. De voorzitter stelt nu voor alsnog den heer L. W. J. Struik Daim op eigen ver zoek eervol ontslag te verleenen als ge meente-secretaris tegen 1 Januari 1909 en als ambtenaar van den burgelijken stand tegen 1 Dec. 1908. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Sigmond en Van der Stelt. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren J. Bakker en J. van der Meyden. De stemming heeft plaats den 4 December a.s. en de herstemming zoo noodig op 15 December. HERPT. Op Maandag 30 Nov. e.k. hopen de echtelieden Adrianus van Sprang en Willemina de Laat hun 50-jarige echt- vereeniging te herdenken. Er heeft zich een buurtcommissie gevormd om de oudjes een genoegelijken dag te bezorgen. ZALTBOMMEL. Ter najaarsveemarkt waren aangevoerd 196 runderen en 23 kal veren. Er heerschte vrij levendige handel, zoowel in slacht- als stalvee. Kalveren golden f 35 tot f 60pinken f 50 tot f 75 hokkelingsvaarzen f 75 tot f 125hokkelingsossen f 85 tot f 135 2\- jarige vaarzen f tot f DRONGELEN. De zangvereeniging „Nut en Genoegen" hoopt op 5 December e.k. eene uitvoering te geven. In haar nog kortstondig bestaan gaf zij steeds blijken te erkennen, dat voortgezette studie onmis baar is om tot ontwikkeling te geraken, zoodat met groote verwachting haar eerste optreden gedurende dezen winter wordt tegemoet gezien. GAMEREN. J.l. Maandag terwijl de huisgenooten afwezig waren, hebben dief of dieven zich door een raam weten binnen te dringen, bij G. v. d. M. en een kastje geopend en f 6 gestolen. Van dief of dieven geen spoor, dat aanleiding tot ontdekking geven kon. De suikerbieten welke haast weg zijn, hebben het over 't algemeen zeer re delijk gemaakt. Als uitzondering kan van hier worden gemeld, dat de landbouwer C. D. van 1 hont ruim f 91 gemaakt heeft, dus 7 op een H.A. zou het niet onaardige bedrag van f 637 vertegenwoordigen. De handel in aardappelen kenmerkt zich de laatste dagen in een aanmerkelijke levendigheid.Dagelijks komen verschillende opkoopers voor 't meerendeel met bestem ming voor Duitschland. Het gevolg is dat ook de prijs merkbaar stijgt, de vorige week besteedde men met weinig kooplust f 2,00, nu besteedt men reeds f 2,20 per H L. 's HERTOGENBOSCH. 24 dezer werd te 's Hertogenbosch eene algemeene vergade ring gehouden van het district Noord-Bra bant der Mij. tot Nut van 't Algemeen, welke werd bijgewoond door 25 afgevaar digden en leden van aangesloten en uitge- noodigde departementen en waarin verschil lende gewestelijke belangen werden be sproken, waaromtrent eenige besluiten ge nomen werden tot bevordering van de Nutswerkzaamheid binnen den kring van het district. VEEN. Het rijden van grint over den Hoogen Maasdijk is voor deze gemeente door B. en W. aanbesteed voor 25 ct. per Ms. Naar aanleiding van een advies der gezondheidscommissie gezeteld te Heusden, is door B. en W. dezer gemeente een be sluit genomen om verschillende inwoners dezer gemeente aan te schrijven, binnen een termijn van respectievelijk 30 dagen en 3 maanden de door de genoemde ge zondheidscommissie voorgestelde verbete ringen aan te brengen of de bewoning te staken of te doen staken. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. A. W. Jiskoot zal op Dinsdag 2 Dec. a.s. ver kiezing plaats hebben. De algemeene plaatselijke politie verordening door den raad in zijne verga dering van 25 Nov. j.l. vastgesteld, is in afschrift aan Ged. Staten dezer provincie medegedeeld. 's-GRAVENMOER. Bij het rooien eener oude beuken haag aan de „Vaart" alhier stiet de arbeider op een zwaren ruwen steen. Hij ruimde deze weg, en ontdekte daaronder eene gebroken aarden kruik, waarin hij tot zijn groote blijdschap ver scheidene oude zilveren Hollandsche du- catona uit de 17 eeuw vond. SPRANG. In deze en in de aangren zende gemeenten zijn vele kinderen ziek. Honderden lijden aan de „bof" of zooge naamde „dikoor", zoo dat de scholen voor een groot deel ontvolkt zijn, en wat nog erger is, in menig gezin heerscht de griep en in eenige de diphteritis. Van deze laatste besmettelijke ziekte is reeds één geval met doodelijken afloop. NIEUWENDIJK. Gisterenmorgen had hier een ongeluk plaats dat nog buiten gewoon goed is afgeloopen. Een arbeider van den landbouwer M. Schouten, had het ongeluk bij 't naar huis rijden van een kar pulp op de Bermheul met een wiel achter de balie te rijden. Het paard trok door, de balie ging stuk en spoedig lagen paard en kar te water. De eigenaar, die met zijn zoon zeer spoedig ter plaatse was, begaf zich te water en slaagde er in het tuig los te snijden, waardoor het paard direct begon te zwemmen. Met vereende krachten slaagde men erin eerst het paard en daarna de kar op den wal te krijgen. De grootste schade werd aan de heul aangericht. Bij H. v. d. S., op den Heuvel woon achtig, is een best konijn gestolen. De veertien-jarige zoon van Jacob van Breugel is aan de suikerfabriek te Werkendam leelijk weggekomen. Hij was aan 'tkoolasch scheeprijden met een krui wagen en viel, tegelijkertijd kwam een zoogenaamde ijzeren kipkar, geladen met pulp aanzetten, die hem over 't been ging, waardoor dit gebroken werd. VEEN. Voor circa 4 jaar vertrok van hier naar Amerika onze dorpsgenoot de heer C. Dekker. Deze week werd op het onverwachts zijn familie verrast toen ge noemde D. de woning binnentrad. Niemand wist van zijn komst af. Door eene kleine ongesteldheid mocht hij, op advies van den dokter, zijn werkzaamheden niet waarne men en nam hij de gelegenheid te baat zijne familie in Holland eens op te zoeken. Het gaat hem volgens hij mededeelt in het nieuwe werelddeel zeer goed. Circa 8 maanden zal hij in Holland ver toeven. NEDERHEMERT. Donderdag 3 De cember, zal Ds. de Jong, Ned. Herv. pred. te Herwijnen, alhier een zendingrede hou den in het kerkgebouw aan de zuidzijde, des avonds te half zeven ure. Wanneer de winter nadert tracht Ba ronnesse 'van Nagell de werkloozen aan den arbeid te zetten. Nu weer laat de edele Vrouwe de gracht om haar kasteel uitbaggeren, wat velen het dagelijksch brood zal verschaffen. Daarna zal een groote uitgestrektheid weiland in bouwland worden herschapen, om een reusachtigen boomgaard aan te leg gen. Wie volgt dit goede voorbeeld GENDEREN. Door den Raad dezer ge meente werd met algemeene stemmen on gewijzigd goedgekeurd de begrooting voor 1909 werd afwijzend beschikt op een schrij ven van het schoolpersoneel tot het ver strekken van pantoffels aan schoolgaande kinderenwerd besloten tot aankoop van het waterschap Heesbeen van de Molenwerf onder Heesbeen, als terrein voor een te bouwen school voor f 600. WOUDRICHEM. De heer A. Verhoeven klerk hij de posterijen en telegraphie alhier, slaagde dezer dagen voor het postexamen hij is thans in het bezit der beide radicalen. DUSSEN. Woensdagavond gaf de fan fare „Wilhelmina" alhier haar eerste win- terconcert. Er was veel belangstelling. Dank zij de flinke leiding van den heer E. Vin- gerhoets, directeur van dit corps, werd er uitstekend gespeeld. Het programma, dat zes muziek nos. bevatte, werd goed afge werkt, en wat in een paar voordrachtstuk ken „Onbeschaafde negers" en „Dikkera- tie", alsmede in het komische duet„Agent en Werkman" werd ten beste gegeven, be zorgde 't publiek gewenschte afwisseling, zoodat een aangenamen avond werd door gebracht. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Zon dagnamiddag optreden ds. Montijn uit Alm- kerk. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is tot organist benoemd de heer C. Godt- schalk, hoofd der Openb. school in wijk B. Oiitneiiland. Nederland en Venezuela. President Castro is Dinsdag aan boord van de Guadeloupe naar Bordeaux ver trokken, waar hij onmiddellijk na aan komst zal worden geopereerd door de Berlijnsche specialiteit Israel. Indien de operatie slaagt, zal Castro een paar dagen rust nemen in Parijs, om dan per eerde de beste gelegenheid naar Caracas terug te keeren. Drie der voornaamste Venezolaansche doktoren en verscheiden leden van Castro's familie vergezellen den presi dent. Te Caracas heerscht groote opwinding. Van allerlei kanten begint men te kui pen. Men houdt het er voor, dat het ver trek van Castro den weg zal openen voor het schikken der moeilijkheden met Nederland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten. Gedurende Castro's afwezigheid zal Vincent Gomez, de vice-president, als zijn plaatsvervanger optreden. Castro lijdt aan een inwendig abces in de nier streek. Volgens nadere berichten durfden de Venezolaansche dokters de operatie bij Castro niet aan. Hij was eerst van plan geweest, den Duitschen dokter Israel naar Caracas te ontbieden en wilde pas in het uiterste geval van nood near Europa gaan, maar de noodzakelijkheid was zoo dringend, dat hij nu de reis naar Frankrijk heeft moeten onderne men. Het Fransche blad Journal wijdt een allerminst hartelijk artikel aan de komst van Castro. Het blad geeft een zeei scherpe karakterschets van zijn persoon en zijn optreden, noemt hem verder een niet alleen weinig sympa thieken gast, maar een man, die zich buiten het internationaal recht gesteld heeft. De Journal vindt, dat de re geering geen notitie van hem nemen moet en om zoo te zeggen zijn incog nito maar eerbiedigen moet. 's Lands gastvrijheid zonder meer staat voor hem open. Wil hij dit beloonen door een fatsoenlijke houdig aan te nemen, dan is het altijd nog vroeg genoeg om hem te zien komen. De Kölnische Zeitung merkt op, dat Castro niets heeft gedaan, om het ge schil met Nederland uit den weg te ruimen. Het was anders niet de ge woonte van den romanheld op den presidentieelen zetel, om de dingen van zelf zich te laten ontwikkelen. De dictator verlaat zijn land in een tijd, dat de teekenen zich vermeerderen, dat de revolutionaire beweging aan kracht wint. Presidenten van Zuid- Amerikaansche republieken onderne men zelfs in betrekkelijk rustige tyden een waagstuk, wanneer zij zich buiten de grenzen van hun land begeven, want zij weten nooit, of zij niet bittere ver rassingen tijdens hun verlof beleven. Onder politieke verwikkelingen Vene zuela als president te verlaten, staat echter gelijk met de uittarting van het noodlot. Er zijn twee dingen mogelijk, die den doorslag voor Castro's reis hebben gegeven öf hij is werkelijk zoo ziek, dat hem geen andere keus blijft, om te sterven of zijne dictatuur in gevaar te brengen öf hij wil zich, onder het voorwendsel, dat hij ziek is, een fatsoenlijk heengaan verschaffen. De miliciens, die niet tot kadervor ming zijn bestemd, konden tot dusver niet voor korteren termijn dan vier maanden vrijwillig onder de wapenen komen. De minister van oorlog heeft thans de gelegenheid opengesteld voor ten minste drie maanden vrijwillig op te komen. Men schrijft uit Sittard: Dinsdag werd een onzer oudste in gezetenen, de 87-jarige schrijnwerker Prinzen grafwaarts gebracht, nadat hij Zaterdagnacht was overleden. In den namiddag was de echtgenoote van den doodgraver Nelissen op het kerkhof met eenige werkzaamheden bezig, toen zij eensklaps van het kerkhof in de eerste nabijgelegen huizen vluchtte en daar het verhaal deed, dat zij herhaald kloppen in de pas gedolven groeve van wijlen den schrijnwerker Prinzen ge hoord had. Na haar fantastisch verhaal viel vrouw Nelissen in zwijm. Een viertal mannen begaven vervolgens naar den doodenakker en constateerden insgelijks het kloppen in de nabijheid van het nieuwe graf. Dat dit bij deze mannen hevig ontsteltenis verwekte, laat zich begrijpen, en de menigte op het kerk hof groeide steeds aan, tot zij meerdere honderden personen, meestal vrouwen, telde. Naar den burgemeester en de politie werd met aandrang gezonden, om het graf en de kist te openen. De burgemeester met rijks- en gemeente politie en vergezeld van een doctor verscheen te plaatse, de kist werd ge opend, waarbij geconstateerd werd, dat de oude Prinzen nog met gevouwen handen in denzelfden toestand in het graf lag, zooals hij erin was gelegd. Van waar dus het kloppen, dat men gehoord had? In de in aanbouw zijnde bijzondere school met gymnasium in de Ruijtersbaand, gelegen op eenige minuten afstand van het kerkhof, was men in den namiddag bezig geweest met het leggen der planken vloeren en de echo hiervan heeft het schrik wekkend kloppen veroorzaakt. Woensdagnacht is te Zwolle de eenige zoon van den heer Greven, oud-griffiier der Staten van Overijssel, door gas- verstikking om het leven gekomen. De dienstboden opmerkzaam gemaakt door gaslucht, vondon hem dood op het bed. De heer en mevrouw Greven waren beiden afwezig. Omtrent de schipbreuk van de Fer nando, bij Terschelling (zie ons vorig no.) kunnen wij nog melden De man met het gebroken been is van het wrak der Fernando gehaald, maar kapitein Arpe is verdronken. De redding is geschied door de redding boot van paal 7, opgesleept door de sleepboot Neptunus. Van andere zijde meldt men, dat kapitein Arpe overboord gesprongen is en zoo den dood gevonden heeft. Volgens een bericht uit Cuxhaven is de Fernando Zondagavond van daar naar Swansea was vertrokken, gesleept door de Vulcan. Maandagnamiddag, circa twee uur, brak ter hoogte van Terschei ling de sleeptros en door het slechte weer kon de verbinding tussche beide schepen niet hersteld worden. De Fer nando poogde toen zeilen bij te zetten, maar ze vlogen in flarden van de mas ten. Later verloor de sleepboot het schip geheel uit het oog en moest terugkee ren. Men meldt uit Harderwijk aan de Resb.Te Harderwijk is een alleen wonende weduwe die sedert lang om hare menschenvrees de aandacht had getrokken, dood in hare woning gevon den. Gedurende 3 dagen bleef haar huisje dioht en vernam niemand iets van haar. De politie stelde een onder zoek in en vond haar bij den haard dood op den grond liggen. Het bleek dat zij minstens reeds 2 dagen geleden was gestorven. De politie deed haar naar het ziekenhuis brengen. Land en Volk schrijft Naar wij met zekerheid vernemen, is door den officier van justitie te 's-Gra- venhage aan den heer Benjamin van Leer, kommies-ontvanger te Glanerbrug, naar aanleiding van diens klacht over een bericht in Land en Volk over de bekende geschiedenis der plakjes worst, meegedeeld, dat hij geen termen aan wezig acht hierover tegen genoemd dagblad eene vervolging in te stellen. Door een bankierskantoor te 's-Gra- venhage is ontvangen en bij de politie gedeponeerd een valsch bankbiljet van f 40. Daar het niet onmogelijk is, dat meer dergelijke biljetten in omloop ge bracht zijn of worden, zij medegedeeld, dat het valsche biljet de volgende af wijkingen vertoont: In het watermerk ontbreekt aan de woorden „Nederl. Bank" de 1 in „Nederl." en heeft de k van „Bank" een anderen vorcu dan bij de echte bankbiljetten. Het no. van het biljet is N C5355; het draagt den datum „Amsterdam, 15 Jenuari 1906." De „inktwerper", door den militai ren rechter ontoerekenbaar verklaard, schijnt weer in orde zijn. Hij is ten minste weder ingelijfd bij het 7e regi ment en ligt te Amsterdam in garni zoen. Of het goed gezien was hem in zijn vroegere omgeving terug te brengen, is intusschen een andere vraag, vooral omdat zijn kameraden uit vroegere da gen, kennende zijn droeve historie, zich niet bijzonder tot hem aangetrokken kunnen gevoelen. In Oostfriesland kwamen in de laat ste maanden vele branden voor, die op raadselachtige wijze moesten zijn ont staan. In tal van plaatsen werden pre mies uitgeloofd voor dengene, die de justitie eenigszins omtrent den dader (of daders) kon inlichten. Niels hielp. Alléén in de maand October werden 9 groote boerderijen en winkelhuizen, en in deze maand reeds 6 gebouwen in de asch gelegd. Dinsdagavond is nu te Thorn de 27 jarige Paulus Fagin, een geboren Lim burger, gevat. Hij bekende de gevrees de brandstichter te zijn. Hij werd naar de gevangenis te Aurich gebracht. Te Winschoten heeft in het huis van bewaring een gasontploffing plaats gehad met een vreeselijken knal, die de glasruiten deed stukspringen en vrij wat opschudding teweeg bracht. Te Scheveningen is bericht ontvangen, dat tijdens den storm de stuurman Joor Harteveld, van de bom SCH 67, door een golf zoodanig tegen het dek van het schip is geworpen, dat weldra de dood er op volgde. Een gelijk lot onderging de matroos Plugge, varende op den logger SCH 47. Beide lijken zijn te Vlaardingen binnengebracht. Sinds eergisteren vormt de verdwij ning van een 21-jarige vrouw, wonende Oudezijds Armsteeg te Amsterdam, in die buurt het gesprek van den dag. Deze vrouw is sinds eenige jaren ge huwd met een man, bijgenaamd „Moffie". Deze man leefde in slechte verhouding tot zijn vrouw, sloeg de kinderen en bracht bijna nimmer iets van zijn loon thuis. Toen hij eergisteravon 1 thuis kwam, vond hij slechts twee kinderen van de drie, een zuigeling van 7 maan den en een jongetje van drie jaar. Op de tafel lag een briefje door zijn vrouw geschreven, waarin zij mededeelde, dat zij hun slechte verstandhouding moede was en dat op het oogenblik, dat hij het briefje las, zij zich en hun doch tertje van anderhalf jaar van het leven zou hebben beroofd. Tot op dit oogen blik is nog geen spoor van beiden ge vonden. De verbittering tegen den man is zeer groot. De Bredasche politie heeft Donder dagmiddag gearresteerd een 20-jarig Duitscher, J. L., uit Munchen-Gladbach, die desnachts te Tilburg door open schuiving van een raam inbraak pleegde ten huize van den heer L. Swagemakers op den Bosschen Weg. Het door hem gestolene, hetwelk hij reeds te gelde had gemaakt, is in beslag genomen. De dader is naar Tilburg overgebracht. Op den Bulhenaar onder Wouw heeft een brutale inbraak plaats gehad bij den landbouwer Trouw. Door een raam pje in de keet zijn de dieven binnen gedrongen, waarna zij in de slaapkamer van den boer een geladen revolver wegr amen en eveneens uit een andere kamer waar de zoons sliepen een ge weer, welke vuurwapenen zij in de schuur verborgen. Daarop zijn zij in huis teruggekeerd en hebben daar een kast opengebroken en daaruit ontvreemd alle gouden sieraden en een bedrag van ruim f 40, Nog is getracht in te breken bij den herbergier U. en den boomkweeker B. doch hier zonder resultaat. De f20,000.- der N. V. „De Tijd geest" viel van Serie A te Amsterdam en van Serie B. te Roermond. INGEZONDEN. M. de R. 1 Wilt u de goedheid hebben onderstaand berichtje in Uw blad op te nemen? Bij voorbaat mijn beleefden dank. Woensdagavond gaf de Zangvereeniging „Aurora", onder leiding van den heer Krie- laart, voor een stampvolle zaal haar 2e Gelukkige Winners.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2