liikertijd hoorde men een gerommel L van donder. In vele huizen vielen «ten en pannen van de plank. Uit Altenburg, Meerane, Naumburg, Zeitz, Zwickau, Dresden, Apolda enz. komen dergelijke berichten. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 23 December. De heer Ant. van Rijswijk alhier, slaagde 17 December te Amsterdam bij het examen voor machinist 3e klasse der Koopvaardij - ▼loot. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bepaald, dat op Vrijdag 15 Jan. 1909 de verkiezing zal plaats hebben van een lid der Provinciale Staten in het kies district Heusden, om te voorzien in de opengevallen plaats wegens overlijden van den heer P. H. de Bekker. De stemming zal zoo noodig 26 Jan., de herstemming 5 Februari gehouden worden. SLEEUWIJK. Het bureau van den Burgerlijken stand zal op den Tweeden Kerstdag geopend zijn voorm. van 910 uur voor aangilten van geboorte of over lijden. ZALTBOMMEL. Een droevig ongeval had Zondagnamiddag tegen 7 uur op de rivier de Waal plaats. Teuntje Kaasjager, 16-jarige dienstbode bij den heer Van Loe- nen, deurwaarder alhier, begaf zich met de pont naar den overkant, om hare te Tuil wonende ouders te bezoeken. Midden op de rivier haalde de veerknecht het veer geld op, het meisje betaalde, keerde zich om, liep de pont af en verdween in de diepte. Pogingen tot redding waren on mogelijk. Donker en mistig weer, niets was te ziengeen kreet werd gehoordde sterke stroom had het ongelukkige kind een graf bereid. De ontsteltenis en droefheid èn in 't ge zin der ouders èn in dat van de familie Van Loenen is niet te beschrijven. Het meisje was gekleed in blauwe japon, zwarten mantel, zwarten hoed, bruin of zwart bont en knoopschoenen. Nader signa lement is niet op te geven. HEESBEEN. De sehutters van St. Joris alhier, beginnen de zaak met lust aan te vatten. Een z. g. schutsboom zal geplant worden op het weiland, toebehoorende aan den heer Van Everdingen, die daartoe ver. lof gaf. *GENDEREN. Tot lid van het polder bestuur alhier is in de plaats van G. van der Beek, die bedankte, gekozen Jan Bran derhorst Adrz. WIJK. Het bericht omtrent de te hou den voordracht door Burgemeester Brune, vordert eene kleine toelichting. Volgens deze kennisgeving zullen beide onderwerpen op één dag behandeld worden. Dit is niet alzoo. De eene avond zal ge sproken worden over Tiendrecht en een andere avond over Arbeidscontract. Aan het algemeen Armbestuur al hier, is door den Raad eene supplement- subsidie toegestaan van f 225. De gewone subsidie bedroeg f 800. Op Zaterdag 26 December, 2de Kerst dag, des avonds te half zeven, is het Fan farecorps „Oefening en Uitspanning" voor nemens eene uitvoering te geven. Het programma afgewisseld met verschil lende voordrachten, belooft een gezelligen avond, en wij twijfelen dan ook niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken om „O. en U." weer eens te hooren. AALBURG. Het gemengd koor „Har monie" hoopt 30 dezer eene uitvoering te geven. Een afgewisseld programma belooft den bezoekers en „Harmonie" onder vindt inderdaad belangstelling een ge zellig avondje. OUDHEUSDEN. Tot Notabel der Herv. Gemeente is benoemd de heer G. Weck, en tot Kerkvoogd de heer J. Nieukoop, en zulks in plaats van den heer A. Nieuw koop, die als zoodanig zich niet herkiesbaar stelde. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Het vee is thans, op een enkele uitzon dering na, opgestald vandaar dat de mark ten weinig meer bezocht worden. Op stal is intusschen nog menig stuk vee gekocht. Eerste qualiteit melkvee werd veel ge vraagd voor België en Frankrijk. Vet vee bleef onveranderd in prijs. Nu in Duitschland opnieuw mond- en klauwzeer heerscht en van daar uit weinig ▼ee naar andere landen zal worden uitge voerd, verwacht men dat in de naaste toe komst hier het vet vee weer nog duurder zal worden. Met de paarden blijft het bijzonder goed gaan. Wol vee was ook goed op prijs. Varkens onveranderd. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 70 k 71 ct., 2de kwaliteit 62 64 ct., vette kalveren 58 a 59 ct., vette var kens 00 k 00 ct., voor Engeland 00 k 00 alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 136 f 215, neurende f 110 a f 197, guste f 150 kf 175, pinken f 35 f 90, kalveren f 14 f 32, biggen f5.00 f 7,00, drachtige zeugen f45 a f 56, drachtige gelten f 35 f 45, schot telingen f 20 k f 32, schapen f 15 k f 25, luxe-paarden, f 450 k f 615, werkpaarden lste kwaliteit f 300 k f 415, 2e kwaliteit f 190 k f 250, twee-en-een-halfjarige f 150 k f 205, anderhalf] arige f k f per stuk. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Zaterdag 19 December. De voorzitter de heer P. Verbagen opent de vergadering onder de opmerking, dat dit de dertiende is van dit jaar, welke ver moedelijk wel de laatste zal zijn in dit tijdperk, het is zijn wensch dezelve een echt aangename het jaar sluitende verga dering zal zijn. De notulen der vergadering van den 28 Nov. worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken o. Verzoek om eervol ontslag tegen 1 Jan. a.s., van den heer A. Bakker, onder wijzer aan school 1. Op praedvies van B. en W. wordt dit verzoek toegestaan. b. Van het Ministerie van Waterstaat een afwijzende beschikking tot vergrooting der los- en laadplaats, als staande in geen verband der normaaliseering van den Maas mond. B. en W. en den Raad verklaren, zich niet te berusten in deze beschikking, doch ter gelegenertijd zich weer in actie te stel len, opdat de toestand op de los- en laad- Elaats, die voortdurend slechter wordt, op osten van het rijk verbeterd te krijgen. c. Een ongezegeld verzoek van N. Wijn belt tot vermindering van zijn aanslag in de hondenbelasting wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van A. Havelaar, om met 1 Jan. a.s., weer op den ouden voet op Almkerkschen weg te mogen werken, zal in comité behandeld worden. e. Van Ged. Staten goedkeuring der regeling van de jaarwedden van het per soneel bij het onderwijs. De heer Kole zegt, dat bij de benoeming van de onderwijzeres, met hoofdakte, mej. Varossieau een gratificatie is beloofd van f 50, welke hij voorstelt ook bij de nieuwe regeling toe te staan. De voorzitter merkt op, dat door deze nieuwe regeling alle vorige vervallen, ter wijl nu het salaris is bepaald op f800, terwijl hare benoeming is geschied op f750 met f50 gratificatie. De heer Kole wil desniettegenstaande de gratificatie verleenen, waartoe de raad niet geneigd was en het voorstel Kole verwierp. Van Ged. Staten besluit tot goed keuring van de Landbouwcursus en leerplan, benevens een bijdrage uit de provinciale kas van f41. Benoemd worden tot ouderwijzers aan school I de heeren J. D. de Haan te Dor drecht en J. Zeeven te Nijverdal. Als punt van behandeling op de agenda kwam nu voor, benoeming van een plaats vervangend wethouder, volgens art. 90 der gemeentewet. De voorzitter spreekt zijn genoegen uit, de heer de Bosson weer in zooverre ia hersteld, dat hij de vergadering van heden weer kan bijwonen, wat echter niet ver hinderd, dat tot een richtig verloop der gemeentezaken, een plaatsvervangend wet houder noodzakelijk is. De raad benoemde nu als zoodanig de heer C. A. Wierckx. Wegens periodiek aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de heer C. A. Wierckx. Hierna ging den Raad over in een zit ting met gesloten deurenbij heropening wordt met algemeene stemmen tot weg werker benoemd A. Havelaar, tegen een salaris van f182. Niets meer te behandelden zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Binnenland. De minister Heemskerk heeft giste ren in de Tweede Kamer het volgende medegedeeld „Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dank baarheid heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, den Raad van Ministers uit te noodigen, open bare bekendheid te geven aan de vol gende verklaring, welke hedenavond in de Nederlandsche Staatcourant zal wor den geplaatst 's-Gravenhage 21 December 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Wij achten ons gerechtigd tot de verblijdende verzekering, dat bij Uwe Majesteit ontwijfelbaar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de 2e helft van haar duur is gevorderd. Het ver heugt ons tevens te kunnen verklaren dat alle verschijnselen in overeenstem ming zijn met den toestand van vol komen ongestoorde gezondheid. Dr. ROESSINGH. Prof. dr. B. J. KOUWER. De Volksvertegenwoordiging stemt daarvan is de Raad van Ministers overtuigd van harte in met den innigen wensch, dat dit onder Gods zegen moge strekken tot heil van de Koningin en Haar huis en van het gansche Nederlandsche Volk. De mededeeling van de regeering over den toestand van H. M. da Ko ningin werd met groot gejuich door de Tweede Kamer ontvangen. De voorzifter verhief zich van zijn zetel en hield een toespraak waarin hij namens de Kamer de hoop te kennen gaf, dat de hoopvolle verwachting on der Godes zegen, verwezenlijkt moge worden. Opnieuw volgden toejuichingen, waar op de heer Troelstra zich naar het spreekgestoelte begaf, om te verklaren, dat er in de Kamer leden zijn, die zich niet verantwoordelijk verklaren voor eenige demonstratie van de zijde der Kamer in verband met deze omstan digheid. Nederland en Venezuela. De Berliner Zeitung am Mittagschrijft Wij vernemen, dat president Castro met Duitsche werven onderhandelt over levering van eenige oorlogsschepen voor Venezuela. Voorloopig sprak Castro over zes kruisers. Voorts ligt het in Castro's voorne men, in Duitschland artilleriematerieel te koopen. Castro heeft reeds aan de Duitsche regeering doen weten, dat hij den wensch koestert, voor het Venezo- laansche leger Duitsche instructeurs aan te stellen. Bovendien deed Castro het verzoek, dat men hem Duitsche zeeofficieren naar Venezuela zou sturen. Het blad teekent hierbij aanHet is te hopen, dat de firma's die voor deze Venezolaansche vloot- en oorlogs leveranties in aanmerking komen, zoo voorzichtig zullen zijn, aan te dringen op contante betaling. Volgens andere bladen is dit bericht volkomen ongegrond; het moet alles fantasie zijn. De regeering der Vereenigde Staten gelooft, dat Castro's reis naar Berlijn geen resultaat zal opleveren, daar Duitschland de belanghebbende mogend heden er van verwittigd moet hebben, dat het niet genegen is om aan moge lijke stappen, die Castro in zijn belang zal doen, tegemoet te komen. De meening wint veld, heet het ver der, dat president Castro's voornaamste reden vcor zijn komst in Europa is geweest, dat hij zich voor de politieke onlusten, die hij verwachtte, wilde ber gen, en dat hij niet van plan is naar Venezuela terug te keeren. Central News meldt uit New York, dat volgens daar ontvangen berichten de toestand te Caracas zeer ernstig blijft, en dat de betoogingen tegen president Castro en zijne regeering door buiten gewone venijnigheid gekenmerkt zijn. „Nog altijd komen menschen uit de omliggende districten de stad binnen en de straten zijn vol van een woedende menigte." De Washingtonsche correspondent van de New York Times meldt, dat er uit de Vereenigde Staten groote be- zendingen schietvoorraad aan de opstan delingen gestuurd worden. De opstan delingen zijn goed gewapend en vol vertrouwen." Aan de Globe wordt uit New York geseind, dat de jongste door de regee ring der Vereenigde Staten uit Caracas ontvangen telegrammen van dien aard zijn, dat een onmiddellijke ontknooping van de crisis te verwachten is. De re geering der Vereenigde Staten zou een regeering van Gomez erkennen, mits deze zekere door de Amerikaansche re geering te stellen voorwaardenaanneemt. Volgens de inlichtingen van de Petit Parisien, is Gomez even gewetenloos en nog boosaardiger dan Castro zelf. Reuter seinde Maandag uit New York Het slagschip Maine is heden met verzegelde orders van Hampton Roads in Zuidelijke richting vertrokken, ver moedelijk naar de Venezolaansche wa teren. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit Washington geseind: De Amerikaansche pers tast weer heelemaal in het duister aangaande de houding van de Duitsche regeering jegens president Castro. Zij spreekt dien tengevolge van een weifelende staat kunde, die nu eens den indruk van afstooten, dan weer van naloopen maakt. Het telegraafagentschap A isociated Press meldt, dat er in den Haag groote ver ontwaardiging over de houding van Duitschland jegens Castro heerscht Reuter seint uit Port of Spain (Tri nidad) d.d. 21 dezer: Gomez, de vice-president van Vene zuela, heeft het geheele kabinet ver vangen. Hij heeft in zijn nieuwe mi nisterie mannen uit verschillende par tijen gekozen, die in de staatkundige geschiedenis van het land een voorname rol gespeeld hebben. Volgens inlichtingen, door een ge heim kanaal en met vermijding van de strenge censuur ontvangen, heeft heel Venezuela sedert Castro's vertrek in een toestand van gisting verkeerd, tengevolge waarvan het eenige dagen geleden tot een crisis kwam, die Gomez tot een beslissenden stap en de verwij dering van alle ministers, die creaturen van Castro waren, dwong. Castro's val. Reuter seinde gisteren uit Willem stad De nieuwe Venezolaansche regeering heeft het besluit herroepen, dat de over lading te Willemstad van voor Vene zolaansche havens bestemde goederen verbood. Deze maatregel is de voor naamste factor in de gespannen betrek kingen tusschen Nederland en V ene zuela geweest. Goedingelichte personen hierbeschou- wen de herroeping als zoo goed als gelijk staande met de bijlegging van het geschil tusschen de twee regeerin- gen. Men maakt uit de laatste berichten uit Caracas op, dat aan de regeering van Castro een einde gekomen is. Uit CarÈLcas De val van Castro in Venezuela is Zaterdag voltooid met de verijdeling van een samenspanning, om Gomez, den vice-president, te vermoorden. Sedert de tegen Castro gehouden be toogingen, is er in code-schrift telegra fisch van gedachten gewisseld tusschen Castro te Berlijn en zijn agent in Ve nezuela. Een voornaam rechtsgeleerde heeft voor het hooggerechtshof van Venezuela een akte van beschuldiging opgemaakt, waarbij Castro medeplichtigheid aan de poging tot moord ten laste gelegd wordt en voorgesteld wordt, hem in staat van beschuldiging te stellen. Gomez heeft verscheidene voorname aauhangers van Castro, onder wie be grepen diens broeder, gevangen laten nemen, onder beschuldigiging van me deplichtigheid aan een complot om Gomez en anderen te vermoorden en zich van de regeering meester te maken. Verder seint Reuter uit Caracas: Dr. Paul vertrekt 24 dezer naar Eu ropa met een diplomatieke zending om alle geschillen met de vreemde mogend heden te regelen. De Bank van Venezuela heeft aan haar correspondenten te Berlijn en Parijs telegrafisch last gegeven om den aan Castro bij zijn vertrek naar Europa ver leenden kredietbrief tot onbeperkt be drag te schrappen. En Vice-president Gomez heeft een pro clamatie uitgegeven, waarin hij zijn optreden tegen de samenzweerders echt- vaardig. Het stuk eindigt met de me dedeeling dat de bedoeling voorzit een behoorlijke en vredelievende oplossing te vinden der internatiouale geschillen, waarin het land gewikkeld is, en in vrede en eendracht, zoowel wat het bin nen- als het buitenland betreft, te leven Zaterdagavond is door onbekende oorzaak de kapitale boerenhofstede Keulvoet, nabij Kampen, toebehoorende aan R. Th. baron van Pallandt van Eerde te Ommen, en bewoond door E. Gunnink, met schuren en drie hooi bergen, een prooi der vlammen geworden. Behalve groote voorraden hooi en stroo kwamen zeven en twintig stuks jongvee in de vlammen om. De paarden, het melkvee en de varkens zijn gered. Van de mooie boerderij, die met zijn schuren, hooi- en zaadbergen een groote oppervlakte besloeg, is niets overgeble ven dan een varkensschuur een wagen- loods en een kleine hooiberg. Het verbrande was verzekerd. De 17-jarige zoon van den beurtschip per Van der Linde, die 's nachts in de schuit slaapt, had zich, zoo meldt men ons uit Hillegom, Zaterdagavond half tien in het vooronder ter ruste begeven. Toen zijn moeder hem den volgenden morgen kwam wekken kreeg ze geen gehoor. Toen ze ging kijken vond ze haar zoon dood te bed. De dadelijk ingeroepen geneesheer, verklaarde, dat de dood een paar uur te voren was ingetreden. Ofschoon niet met zekerheid de oorzaak hiervan viel vast te stellen, wordt vermoed, dat men hier met een geval van ver stikking te doen heeft. De dienstbode M. M. uit Leerdam, voor drie weken gevangen genomen onder vermoeden van kindermoord, is in het huis van bewaring te Tiel onder geneeskundig toezicht, aangezien er getwijfeld wordt, of haar geestvermogens geheel in orde zijn. De schouwing van het kinderlijkje heeft aan het licht ge bracht, dat het kindje niet geleefd, heeft, zoodat zij indien de zaak naar de rechtbank verwezen wordt schul- dig zal staan aan lijkheling. Een aantal kinderen speelden Zondag ochtend te Hillegoiu verstoppertje ach ter eenige cementen regenwaterbakken. Toen het 8-jarig zoontje van den bloe mist G. door het deksel van zoo'n bak kroop, kantelde dit. Het ventje kreeg zulk een stoot tegen rug en borst, dat hij dadelijk bewusteloos neerviel. Zijn broertjes waarschuwden de ouders. De vader bracht het jongentje onmiddel lijk naar bed. Toen even later de te hulp geroepen geneesheer kwam, was het kereltje reeds overleden. Men schrijft uit Veendam: Een looze kraaienfamilie. Een boe renarbeider, die hier zijn werk op het land had, vermiste een paar dagen ach ter elkaar telkens zijn boterham, hoe wel hij er van overtuigd was, dat deze, gewikkeld in een stuk van een courant, in zijn jaszak was gestoken. Hij en -Ie boer besloten nu eens een oogje in 't zeil te houden. Eyenals andere dagen werd de jas op den sloot kant neergelegd. Nauwelijks hadden zij zich van de plaats verwijderd, of een kraaienfamilie kwam aangevlogen en bleef in de nabijheid van de jas trip pelen. Het hoofddoel bleek de jas en weldra zag men het paar trekken en trekken. En jawel, de boterham kwam voor den dag. Beide mannen liepen er op af, zoodat het kraaienpaar geen tijd had den buit mee te nemen. De dieven waren nu gesnapt. Het Volk deelt mede, dat van de heeren Helsdingen en Schaper bericht is ontvangen, dat zij, naar aanleiding van de beslissing van het partijbestuur der S. D. A. P. met betrekking tot de redacteuren van De Tribune, als leden van het partijbestuur hun ontslag ne men. Te Einswarden, nabij Ter-Apel (Gr.), speelde de reiziger G. Vrijdag met een geladen revolver in een café. Het schot ging af en trof een der bezoekers, ze kere S., die Zondag reeds overleed. G. meldde zichzelf bij de politie aan. Twee vliegen in een klap. De Pink Pillen werken dikwijls op meer dan een wijze te gelijk, dat wil zeggen dat zij in een zelfde gezin iederen dag twee of meer personen genezen hebben Dit dient wel om aan te toonen wat wij nooit op gehouden hebben te herbalen dat de Pink Pillen goed zijn voor allen, ouden van dagen, menschen in de kracht van hun leven en kinderen, en dat zij ook goed zijn voor alle gestellen. Van daag brengen wij onder uwe aandacht eene dubbele genezing waarbij het de moeder en de dochter betreft. Mej. F. Schoenmakers, geboren Broek- muller, wonende te Berkelaar (bij Echt) schrijft ons „Ik ben gedurende twee jaren lijdende geweest. Mijn maag was heel slecht ge worden en deed mij veel lijden, zoodat ik mij nauwelijks voeden kon. Ik had overigens heel weinig eetlust meer. Meermalen had_ ik dokters raad gevraagd, en daar de voor-* geschreven middelen mij niet de minste verlichtine hadden bezorgd, was ik gaan geloven dat genezing onmogelijk was. Toch heb ik de Pink Pillen willen beproeven, waarvan iedereen met lof spreekt. Na twee doosjes er van te hebben gebruikt, onder vond ik een zeer merkbare verlichting. Ik ben met de behandeling voortgegaan en na weinig tijd was ik volkomen genezen." Mejuffrouw Marie Schoenmakers, dochter der vorige, leed gedurende 6 jaren aan een langzame bloedarmoede. Zij had haar goede kleur en haar eetlust verloren, beklaagde zich veel over schele hoofdpijn en slaap loosheid en was buitengewoon zwak. Door het waarnemen van de goede resultaten, die haar moeder met de Pink Pillen had verkregen, heeft zij ook die Pillen willen nemen welker genezende werking was ge- kleken. Mej. Marie was niet teleurgesteld, en in een brief dien wij onder de oogen hebben, zegt zij dat die Pillen haar hebben genezen en dat zij nu uitmuntend gezond is. De heer Schoenmakers, echtgenoot en vader dier beide personen, heeft deze ver klaringen bevestigd. De Pink Pillen genezen niet alleen de lijders aan bloedarmoede en aan maag kwalen, maar ook jonge meisjes die bleek zucht hebben, oude lieden die door alge meene zwakte en verschietende pijnen zijn aangetast. Zij zijn zeer doeltreffend om zenuwuitputting, neurasthenie en zenuw ziekten te bestrijden. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothou- der voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdamvoor Heusden en Omstreken bij de firma's V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat, en Firma Lamers Indemans, te 's-Hertogenbosch, en verder bij ver schillende Apothekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos, 9.per 6 doozen. Burgerlijke Stand. Wijk, c.a. over de maand Nov. Getrouwd: G. Mouthaan, 22 j. en M. v. Bergeijk, 25 j.; T. A. Smokers, 33 j. en J. F. den Hoet, 20 j.; J. v. d. Velden, 22 j. en J. Bouman, 30 j. Geboren Hendrika, d. v. H. v. Hel den en E. Bouman; Bastiaan Arie, z. v. G. v. d. Pol en R. Roza; Jacobus, z. v. K. v. Helden en J. E. Bleijenberg; Jan, z. v. M. v. Loon en J. Bouman. Overleden: P. J. Steger man, 15 j. J. Scheffers, 1 j.K. v. Helden, 28 j. Afloop Aanbestedingen. Mej. Schoen rankers, (Cl. Van Waegeningh. Roermond.) 14 Dec. Prov. bestuur van Limburg, bet onderhoud der rijksrivierwerken en hun toebehooren op de Maas in Limbnrg en N.-Brabant, boven de grensscheiding tns- sehen Mook en Heumen, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en verni nwingen van 1 Jan. 1909 tot en met 31 Dec. 1909 in 5 perc.Raming le perc, 8500, ie 4900, Se 10.800, 4e f 6700, 5e 11.600. Minste inschrijvers i le perc. J. Vissers te St. Pieter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2