erfgenamen van groote rijkdommen, wier genot zij nu zullen moeten ont beren, om in armoe op te groeien En mocht men uit algemeene filoso fische overwegingen, dit nu zoo een erg groot kwaad niet noemen een andere gedachte doet het hart van wie voor kinderen voelt, stilstaan. Van hoe vele der omgekomen gezinnen leren nog nabestaande bloedverwantende grootouders bijvoorbeeld? Menschen, die goed en bloed zouden geven voor de zekerheid, dat een der geredde kleu ters hun kleinkind is, doch nu voor de onmogelijkheid staan uit de talrijke overlevenden de hunnen te herkennen (hetzij omdat zij die kinderen misschien nooit of sinds maanden niet gezien hebben en dus zeiven niet herkennen kunnen, hetzij ook omdat die kinderen zei ven naakt of half naakt uit het puin gehaald zijn), zonder een merk of tee- ken waaruit hun indenteit kan blijken Bedenkt men dit alles, dan komt men tot het besef, dat het oogenschijn- lijke, het oppervlakte-leed nog slechts een gering deel is van de geheele el lende die dit onheil over Italië ge bracht heeft. De vraag, die ik heden ter sprake breng, wordt, evenals alle juridische en financieele kwesties die de ramp meebrengt, nog daardoor ge compliceerd, dat de meeste particuliere archieven, en met den brand van het stadhuis alle bevolkingsregisters te loor zijn gegaan. Aan de geredden uit de rampspoedige steden blijft maar één ding over: als nieuwe menschen, met een nieuwen naam een nieuw leven aan te vangen. En om hun dat moge lijk te maken, moet de weldadigheid der geheele wereld meehelpen. De Paus heeft zijn bijzondere aan dacht gewijd aan het lot der talrijke kinderen, die door de ramp weezen zijn geworden. Een Fransch geestelijke, die directeur van een weeshuis is, heeft aangeboden 1000 kinderen in zijn wees buis op te nemen en de kosten voor het vervoer en de kleeding der kinde ren te dragen. De Paus heeft dit aan bod met dank aanvaard en de noodige maatregelen genomen voor het vervoer van 500 kinderen uit Sicilië en 500 uit Calabrië naar Frankrijk. Men schrijft uit Rome aan Het Va derland Het zal allen Hollanders zeker goed doen te vernemen, dat ook onze land- genooten zich hebben onderscheiden bij de ramp van Messina. Ik ontleen het bericht aan de „Azione" van Catania van 4 Januari, zooeven in Rome ontvangen. In eeD artikel, geti teld „Eere aan de helden", wordt eerst en met recht lof toegezwaaid aan de Russische en Engelsche matro zen en dan schrijft de redactie verder „Eere ook aan de waardige zonen van Holland. In de haven van Messina lag een Hollandsch zeilschip. Dadelijk nè, de ramp ging de kapitein met zijn jon gens aan wal om te helpen. Met groote vermetelheid en vlug als eekhorentjes, wierpen de Hollanders zich op de ge vaarlijkste punten, helpend zooveel ze maar konden. Eén matroos, een jongen van nauwelijks 20 jaar,redde alleen zestien menschen. Moedig klom hij tot öp de vierde verdieping van paleizen die op instorten stonden. „Het doet ons leed, dat wij den naam van dezen jongen held niet kennen," schrijft de N. R. Ct. De directeur van het observatorium van den Etna heeft te Messina groote spleten in de met de kust evenwijdig loopende bergen vastgesteld. Donderdag zijn te Catania en te Minco lichte aard schokken gevoeld. Te 6.37 's avonds werd te Monteleone een sterke en tegen 7 uur '8 avonds te Palmi een vrij sterke schok gevoeld. De schokken veroorzaak- ten geen nieuwe verliezen aan men- schenlevens. Uit Rome werd gisteren gemeld In den afgeloopen nacht zijn er schok ken van aardbeving gevoeld te Reggio, Bramaleone, Monteleone en Palmi. Ver scheidene gebouwen zijn opnieuw be schadigd. Er vielen geen persoonlijke ongelukken bij voor. De vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van twaalf duizend lire aan den gezant van Italië bij ons hof aangeboden, met verzoek die som aan het Italiaansche Roode Kruis over te brengen ten behoeve van de noodlijdenden in Zuid-Italië. Op de lijsten, die ter beurze van Amsterdam ter teekening zijn gelegd, was tot gisteren voor ongeveer f 60,000 geteekend. Het Nowoje Wremja publiceert een telegram van zijn correspondent te Te heran over een onderhoud dat die cor respondent heeft gehad met den Sjah. De dagbladman was door kolonel Liakof bij den Sjah ingeleid. De vorst verklaarde in het onderhoud, dat Perzië totaal onrijp was voor een grondwet of een parlement. Er werden echter hervor mingen voorbereid en de Sjah hoopte, lat Rusland hem bij de invoering daar van zou terzijde staan. De Perzische vorst beschouwde Rusland als den bes ten vriend van Perzië. Wat hemzelf betrof, van alle landen lag Rusland hem het naast aan het hart. In het dorp Neu Sassin, bij Lauenburg in Pruisen, zijn tweelingen geboren, beiden meisjes, waarvan het eene later zal kunnen zeggen, dat het is van 1908, terwijl het andere in 1909 weid geboren. Het eerste meisje bracht de ooievaer op oudejaarsdag, het andere ruim een etmaal later. De Donderdagnacht van de visch- vangst te Geestemünde teruggekeerde visscherijstoomboot „Orion" heeft het op 6 dezer in de Noordzee drijvende ge vonden lijk opgevischt van den bij den Gordon Bennet-ballonwedstrijd met den ballon „Hergesell" verongelukten lui tenant Toersch. Het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk werd, nadat uit de gevonden legitimatie papieren de persoonlijkheid was vast gesteld, in zee begraven. Reuter seint uit Konstantinopel Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad te Mosoel, tengevolge van de arrestatie van een soldaat, die een vrouw op straat aanrandde. De kame raden van den schuldige vielen het wachthuis der gevangenis aan, openden de poort en stelden de gevangen in vrijheid, waarop dozen de stad begon nen te plunderen. Het gezin van een grooten sheik en bedienden werden vermoord, terwijl ongeveer 30 soldaten en inwoners gedood en 40 gewond wer den. Vijf battaillons troepen zijn uit Erzinjan naar Mosoel gezonden. Als een staaltje van belastingdruk in Duitschland kan gelden, dat te Hamm, in Westfalen, tot dekking vun het te kort van l1/* millioen mark op de ge- meentebegrooting, zullen worden gehe ven 200 opcenten op de bedrijfsbelas ting, 240 op de grondbelasting, 340 op de patentbelasting en 215 op de in komstenbelasting. REKËMDH1KIMG. FANFARE-KORPSEN. De Burgemeester der Gemeente Heusden maakt bekend, dat de lotelingen der lich ting 1909 bestemd voor volledige oefe ning die een muziek-instrument bespe len in aanmerking kunnen worden gebracht voor eene plaatsing bij het fanfare-korps van het 9e Regiment Infanterie Leeuwar den).of van het 10e Regiment Infanterie {Haarlem.) Zij dienen zich daartoe, onder opgave van naam, voornamen, lotingsnummer en gemeente waarvoor geloot, alsmede van het instrument dat zij bespelen, schriftelijk te wenden tot den Provincialen Adjudant in Noord-Brabant te 's Boschonder opgave van het Regiment, waarbij zij zouden wil len dienen. De voordeelen die eene plaatsing bij een fanfare-korps met zich brengt, bestaan niet alleen in de bijverdiensten, welke zij door het geven van concerten genieten, maar voorts in de bijzondere wijze, waarop zij hun dienstplicht kunnen vervullen en hun tevens de gelegenheid wordt geboden kosteloos, onder goede leiding, hunne be kwaamheid in het bespelen van hun in strument te verhoogen. Heusden, 8 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 9 Januari. Er komt eenige beweging op de rivier. Vrijdagmiddag hoorden we de stoomfluiten van stoom booten weder en ziet een 5-tal stoombooten waren in aantocht. We zagen er op plaatsen als Helmond, Zutphen, Gogh en nog een paar vrachtbooten. Het ijs voor de stad werd toch te zwaar en ze stoomden de vluchthaven in. Als dit nummer is afgedrukt, hopen we dat alles weder in vollen gang is, als er maar tusschentijds geen vorst komt. Een ijsploeg maakte zooeven (Zater dagmorgen), een gleuf in de Bergsche Maas een vrachtboot met sleep volgde, andere vaartuigen zoeken berging in de vlucht haven, die thans vol stoombooten ligt. WERKENDAM. Deze maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat de werklieden- vereeniging „Eendracht" werd opgericht. Ten einde het mogelijk te maken die ge- gebeurtenis feestelijk te herdenken hebben de heeren A. Sigmond en M. J. Meijer zich in een schrijven tot de donateurs en do natrices gewend met verzoek een bijdrage voor dat doel af te staan. We twijfelen niet of de heeren zullen succes hebben. De ver eeniging heeft gedurende geheel den tijd van haar bestaan nuttig gewerkt. 15 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer E. van Drimmelen als onder wijzer heeft dienst gedaan; ook deze dag zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Tot lid der tiendcommissie voor Tiel is benoemd de heer L. van E verdingen, ontvanger der registratie en domeinen al hier. Tot ontvanger der reg. en dom. te te Rotterdam is benoemd de heer H. C. Snethlage. Maandag 4 Januari IJL vergaderde de afd. „Werkendam" der schippersvereeni- ging „Schuttevaêr" ten herberge van D. L. van der Wiel, aan den Sasdijk, te Dewer- ken. Aanwezig waren 22 van de 52 leden. Nadat de voorz. de vergadering geopend had, de notulen waren gelezen en onver anderd goedgekeurd, deed de penningm. rekening en verantwoording van het gel delijk beheer. De leden C. T. de Waal en C. den Haan, zagen het een en ander na en bevonden het in orde. Uit de rekening bleek, dat er een nadeelig slot was van f 7.801. Vervolgens werden de bestuursleden B. Visser en H. de Weerd met 20 en 16 stem men als zoodanig herbenoemd, en lieten deze zich de herbenoeming welgevallen. Hierna werd besloten de volgende pun ten ter behandeling op de algemeene ver gadering, die te Gouda zal gehouden worden, aan het Hoofdbestuur op te zenden I. Aan te vragen den tijd voor in- en uitklaring te Sas van Gent, vooral in het najaar, met het oog op het bietenseizoen, 's morgens 1 uur vroeger en des avonds 2 uur later te stellen, dus dien te brengen 's morgens en 's avonds op 7 uur of zoo dat niet mogelijk is, papieren tot vergun ning voor doorvaart verkrijgbaar te stellen te Sas van Gent. II. Ten behoeve van de kleine vaart te Sluiskil eene betere regeling te treffen met betrekking tot de doorvaart van de kleine brug en wel zoo, dat 'groote en kleine sche pen tegelijk kunnen passeeren. IH. Trachten bij de Moerdijksche brug de volgende verbeteringen te verkrijgen a. Verlenging van het gording werk be neden de Zuidelijke doorvaart, opdat 2 schepen achter elkaar kunnen meren om te wachten tot de brug opengaat, omdat de thans bestaande meerpalen bij laag water niet zijn te bereiken, daar die te ver op het slik staan, waardoor men vaak genoodzaakt wordt te ankeren en dan door de veelvuldige neren zijn schip niet in de brug kan krijgen. b. Een ankerton recht voor de opening van de draaibrug aan den Zuidkant onge veer 140 M. boven gemelde brug, teneinde over de eb daaraan een lijn te kunnen brengen om door de brug te draaien en tevens dienst te kunnen doen als meerpaal. c. Een duidelijker sein van het open en dichtgaan der brug door bijvoorbeeld verplaatsing der ballen van den wal op de brug. d. Opruiming van het plaatje ongeveer 40 M. beneden de brug aan den Noord kant. IV. Bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een betere regeling voor het aanmaken van schepen boven Rotterdam, omdat de sleeptreinen dat gewoonlijk doen tegen laag water, waardoor de vaart van de Boompjes, Noorderhaven en Kralingsche Rek versperd wordt. V. Als voor tot opruiming van den ebslib in de haven te Waalwijk, waar de schepen veel gevaar loopen onder water te zuigen. (Van hier heeft zulks ondervonden schipper J. Verdoorn). VI. Op de Keulsche vaarten Merwede- kanaal zien te verkrijgen bediening des nachts als reeds bestaat overdag, aangezien de schippers n u nog van 10 uur 's namid dags tot 5 uur 's morgens aan den wal moeten gaan om den burgwachter te roepen. Vn. Aan te vragen een rood licht op de Heusdensche brug over den Maasmond. VIII. Te verzoeken voortaan geen meer dere grondkribben te maken op de Waal, daar die gevaarlijk zijn voor de scheep vaart. Verder achtte een der leden het gewenscht te verzoeken om hier in de nieuwe haven zulk een regel voor de 's winters daarin liggende schepen te verkrijgen, dat de ge huwden, die met hun huishouden aan boord bleven de voorkeur voor de beste plaatsen zouden hebben. Dit voorstel zou niet aan het Hoofdbe stuur opgezonden worden, doch aan den heer opzichter van den Waterstaat alhier in overweging gegeven worden. Nadat ten slotte nog besloten was aan het gemeentebestuur alhier aan te vragen het voor de schippers ook mogelijk te maken water uit de waterleiding te bekomen en C. T. de Waal met 19 stemmen tot afge vaardigde naar de vergadering te Gouda was benoemd, werd de vergadering door den voorz. gesloten. Gisteren kwamen van China alhier in ons dorp terug C. de Keizer, P. Koo nings, C. Schaddelee en C. van Oorschot, terwijl eergister weer naar Egypte vertrok M. Ippel Hz. Donderdag 1.1. hield de Werklieden ver eeniging „Eendracht" haar gewone 3-maan- delijksche vergadering ten herberge van mej. de weduwe A. Wink. Na opening door den Voorz. en lezing der notulen der vorige vergadering door den Secretaris, deed de Penningmeester re kening en verantwoording van het gelde lijk beheer, waaruit bleek, dat over de laatste 3 mnd. ontvangen was f 416.31 en uitgegeven f 367.48, zoodat er over die maanden een batig slot was, groot f 48.83. Over het afgeloopen jaar was uitgegeven f 2190.72 en ontvangen f 2027.02, zoodat het een nadeelig slot had gegeven groot f 163.70. Op 1 Januari IJ. was bij den penning meester in kas f 157.38. Het kapitaal be droeg f 1473.63 en het reservefonds f 10? 3.86. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Slagmolen, F. v. Varik en G. v. d. Heuvel, en in de plaats van wijlen den heer J. Visser Jz. Sr., de heer J. Vis ser Jz. Jr. De bevolking alhier bestond op 31 Dec. 1907 uit 1765 m. en 1733 vr., totaal 3498 personen. In 1908 vermeerderde deze door geboorte met 67 m. en 59 vr., door vestiging met 75 m. en 61 vr., totaal 262 pers.ze ver. minderde wegens sterfte met 24 m., 16 vr. en vertrek met 105 m., 105 vr., totaal 250 pers., waardoor de bevolking vermeerderde met 13 m. en verminderde met 1 vr.ze bestond alzoo op 31 Dec. 1908 uit 1778 m. en 1732 vr., totaal 3510 personen. In 1908 werden 17 huwelijken gesloten en 7 levenloos geboren kinderen aange geven. DOEVEREN. Met zekerheid kunnen wij thans melden dat onze predikant ds. Hagen voornemens is tegen 't voorjaar naar Ned. Indië te vertrekken, om aldaar als zoodanig werkzaam te zijn. Wij wenschen zijn eerw. van harte geluk met deze pro motie hoewel wij onzen beminden leeraar hier noode zien vertrekken. ALMKERK. Door den onbezoldigden veldwachter Lankhaar is procesverbaal op gemaakt tegen J. Sch. en W. V., terwijl ze onder den invloed van sterken drank aan 't vechten waren. J. Sch. werd verwondj zoodat de hulp van den dokter moest in geroepen worden. Donderdagavond vierde de Christe lijke Jonged.-vereeniging haar derde jaar feest. Er was veel belangstelling; van de 69 personen die „Arbeid Adelt" steunen waren de meesten aanwezig. Drie zuster verenigingen hadden afgevaardigden ge zonden. Uit 't verslag van de secretaresse bleek, dat haar ledental 14 bedraagt en vier nieuwe leden toetraden. De vereen, heeft in het aigeloopen jaar 154 kleedingstukken onder 50 huisgezinnen verdeeld. In de pauze hield ds. Montijn een hartelijke toespraak waarin hij de vereen, voor haar zoo nuttig werk dank bracht en haar aanspoorde zoo te blijven voortgaan en onder Gods zegen nog veel voor de armen te doen. De feestavond werd heel genoeglijk doorgebracht met het houden van samenspraken en voordrachten waaraan zelfs enkele mannelijke bezoekers deelnamen. Nadat de presidente, mej. Kazander, de vergadering te ongeveer 12 uur sloot, keerde men wel voldaan huiswaarts. De gehouden collecte voor de zending bracht f4.52 op. WOUDRICHEM. De Chr. Jongedoch- tersvereeniging „Dorcas" heeft bij vernieu wing eenige gezinnen met een kleeding- stuk verblijd. In 't geheel zijn nu door deze vereeni ging, die pas een halfjaar bestaat, niet minder dan 50 kleedingstukken uitgedeeld. Mevrouw Gobius der Sart, heeft bij vernieuwing in dit winterseizoen bij de gegoeden gelden ingezameld en daarvoor stof enz. gekocht, waarvan door de meis- jesvereeniging „Dorcas" kleedingstukken zijn vervaardigd. Bijgestaan door het hoofd der bewaar school, heeft mevr. G. d. S. de 90 kinderen dier school elk met een pakje verrast, waardoor vele arme kinderen met een schort, borstrok, rokje of broekje werden verblijd. Bovendien kreeg elk nog een mooi prentenboek en van haar dochtertje elk nog een sinaasappel. DUSSEN. Bij het deze week te Geer- truidenberg gehouden examen voor hen die aan het voorbereidend militair onderricht deelnamen, zijn geslaagd, Jac. Leemans Jr. en Tr. van Luxemburg, alhier. In de Geref. kerk zal a.s. Zondag namiddag optreden ds. Bosch uit Almkerk. Bij de Geref. gemeente is op het tweetal voor predikant gesteld ds. Both te Andel en de heer M. A. van Pernis te Spij- kenisse. AALBURG. Door de Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeenten van Aalburg en Heesbeen is beroepen de Weleerw. heer Ds. J. P. Pauwe te Bennekom. GENDEREN. Door H.H. Kervoogden is besloten zoo spoedig mogelijk ons kerkge bouw gedurende de wintermaanden te ver warmen. Door het Rijk is aan de gemeente over het jaar 1908 eene buitengewone sub sidie in de kosten van het Lager onderwijs verleend, tot een bedrag van f 400. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 Deo. IJ. uit 630 mannen en 637 vrouwen, alzoo in totaal 1167 inwo ners. VEEN. Als een bijzonderheid mag wor den gemeld, dat in deze gemeente van nog geen 1000 zielen over het afgeloopen jaar 14 huwelijken zijn voltrokken, terwijl van 19 afkondiging plaats had. WIJK c.a. Bevolking op 31 December 1908: Totaal ingekomen 12 m., 22 vr., vertrokken, 31 m., 31 v., geboren, 31 m., 36 v., overleden, 31 m., 17 v., voltrokken huwelijken, 19. I Door het op hoi slaan van zijn paard had W. S. alhier het ongeluk zijn arm te breken. Juist voor de Maas kwam het dier tot staan, waardoor verder alles nog goed afliep. Bij het laden van den kruideniers wagen had de knecht van den winkelier S. het ongeluk van den wagen te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij een arm brak. Geneeskundige hulp werd door doctor S. uit Veen verleend. GIESSEN. Zondagnamiddag zal hier in de Geref. kerk optreden ds. Rispens uit Werkendam. Sftlniieiiland. Bij de regeering is thans bericht ont vangen, dat het decreet van 14 Mei (belemmei ing van den handel op Curay ao) door Venezuela formeel is opgeheven en tevens het exequatur aan alle Neder landsche consuls in Venezuela terug gegeven is. Naar wij vernemen is de minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma, belast met de tijdelijke waarneming van het departement van waterstaat. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Uit goede bron vernemen wij, dat de directeur der rijkspostspaarbank, de heer A. P. T. Sassen, om redenen van ge zondheid zijn functie met 1 Februari zal neerleggen. Den 1 Juli 1881 trad hij op als lei der en organisateur van genoemde in stelling, die onder zijn leiding en be heer een zoo groote vlucht heelt ge nomen. De heer mr. G. H. M. Delprat, lid van den raad van toezicht op de rijks postspaarbank en directeur van de Rot- terdamsche spaarbank, wordt genoemd als de opvolger van den heer Sassen en de heer P. J. F. du Bois, onder directeur der instelling, als secretaris generaal. In een der wagons op de lijn Nieuwe- schans-Oldenburg is Woensdagmorgen het lijk gevonden van een reiziger, die door verstikking den dood moet hebben gevonden. Woensdagnacht heeft in een arbeiders wij k te Leiden een geval van gas ver stikking plaats gehad. Toen de buren een woning in de Bouwenlouwensteeg, waar de 87-jarige C. B. met zijn echt- genoote woont, deur en blinden langer dan gewoonlijk gesloten vonden, ver moeden zij onraad, forceerden de deur en vonden de beide echtelieden in be- wusteloozen toestand in het bad, terwijl de kamer vol gas was. Er bleek n.l. een kraan van het gaskomfoor open te staan. De politie en geneeskundige hulp kwamen spoedig opdagen, doch de vrouw bleek reeds overleden. Bij den man werden na veel moeite de levensgeesten weder opgewekt. Te Coevorden kwam dezer dagen een ernstig ongeluk voor. De tram, die om 5 uur naar Klasinaveen vertrekt, was even buiten het station, toen zekere A. Hubert en zijn aanstaande echtgenoote, de 27-jarige Willempje Veenstra van Aarger Compascum er in den gang in wilden stappen. Eerstgenoemde gelukte dit, doch laatstgemelde kwam, daar het donker en glibberig op den weg was, te vallen en geraakte onder den perso nenwagen, die door de schok uit de rails liep, terwijl de twee volgende wagens eveneens derailleerden en dwars over den weg kwamen te staan. Door krachtig remmen van den machinist brak een koppeling, doch de tram stond bijna onmiddellijk. Door het trampersoneel en andere toegeschoten personen werd de vrouw onder den wagen weggehaald, waarbij bleek, dat de beide beenen haar letterlijk waren afgereden. Bijna onmiddellijk was hulp aanwezig en de ongelukkige werd naar de zieken- inrichting vervoerd. De inmiddels ver schenen doctoren beproefden nog een amputatie, die helaas niet gelukte. De gewonde overleed binnen een half uur. Naar men verneemt, is de instructie tegen den tandarts H. te 's-Gravenhage, die zich onder verdenking van zeden misdrijf in verzekerde bewaring bevindt, thans gesloten, zoodat de behandeling der zaak voor de rechtbank binnen eenigen tijd kan worden verwacht. Te Akkerwoude had een fietser de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2