Het Land van Hensden en 4ltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. EETLUST. OOM BËftNAC. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 28Q8. Zaterdag 23 Januari1900. FEUILLETON. lanb van alten/ VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Slecht gevoede mensehen zijn licha melijk, vaak ook geestelijk, ongeschikt voor arbeid. Zij hebben minder weer standsvermogen aan doorvoede menschen en zijn daardoor veeleer blootgesteld aan ziekten van allerlei aard. Kinderen, die zoo menigmaal slecht gevoed wor den, hetzij doordat de ouders geen goede degelijke voeding kunnen geven, hetzij doordat de ouders geen attentie wijden aan hunne kinderen, worden vaak het slachtoffer van hunne treurige lichaams gesteldheid, en gaan ten gronde aan ziekten, die juist tengevolge van on voldoende voedselopname ontstaan, als bloedarmoede, tuberculose, enz. Derge lijke individuen leveren ook, wanneer hun bestaan niet door bijkomende ziek ten ontijdig wordt afgebroken, het con tingent van zwakke personen, welke men in zekeren zin de parasieten der maatschappij zou kunnen noemen, daar zij aanspraak maken op gelijke betrek kingen als gezonde personen, terwijl het werk, dat ze leveren, minderwaar dig is. In den strijd tegen de tubercu lose, die op den huidigen dag in vollen gang is, meenen wij, dat behalve an dere oorzaken, vooral de slechte voe ding een factor is, die uit den weg geruimd moet worden. Bij kinderen, al van de geboorte af, moet gezorgd wor den dat de voeding in ge8n enkel op zicht iets te wenschen overlaat, de hoe veelheid voedsel, de reinheid, de toebe reiding, alles moet degelijk zijn en vol doen aan de eischen der moderne hy giëne. Een oorzaak van de slechte voeding is wel de slechte of geringe eetlust. Deze kan zoo sterk worden, dat moe heid, uitputting en slaperigheid ont staan. Dan spreekt men van „geeuw honger". Een goede eetlust is een eigen schap van een gezond mensch. Gewoon lijk is het eerste verschijnsel van ziekte het verdwijnen ervan. De geneesheer zal dan ook bij zijnen patiënt allereerst onderzoek doen naar het bestaan van den eetlust. Is hij goed, dan kan men in de meeste gevallen besluiten, dat hf de ziekte gunstig verloopen zal öf niet erg is. Yooral bij teringlijders komt dit in aanmerkingwanneer bij deze ziekte de maag goed werkt, is er veel gewonnen. Aan den anderen kant kan de eet lust ziekelijk vermeerderd zijn. Dit komt voor bij menschen, lijdende aan suiker ziekte deze hebben kolossale massa's (29. Toen ik in de aangewezen richting zag, trof mij het boosaardige in de blikken der twee schoone vrouwen, waarmee zij de keizerin gadesloegen, terwijl zij zich door de kamer bewoog. Zij fluisterden samen en gichelden kwaadaardig. Toen keerde me vrouw Murat zich om naar haar moeder, die achter haar stond, en de strenge, oude dame schudde het trotsche hoofd vol spot en minachting. „Zij hebben het gevoel, dat Napoleon van hen is, en dat zij eigenlijk alles behoorden te hebben. Zij kunnen de gedachte niet verdragen, dat zij Hare Keizerlijke Majes teit is en dat zij slechts Hare Hoogheid zijn. Zij haten haar allen Josef, Lucien allen zonder uitzondering. Toen zij bij de kroning haar sleep moesten dragen, tracht ten zij haar te doen struikelen en de keizer heeft tusschenbeide moeten komen. Ja, zij hebben echt Corsicaansch bloed in hun aderen en zijn niet gemakkelijk." Maar in weerwil van den openlijken haat van de familie van haar echtgenoot, scheen de keizerin zich zeer gerust en op haar gemak te voelen, terwijl zij zich tusschen de groepen van haar gasten bewoog en allen vriendelijk toesprak. Een lang man, met een krijgshaftig, gebruind gelaat en een groote snor, liep naast haar en nu en dan legde zij haar hand liefkoozend op zijn arm. voedsel noodig, om hunnen honger te stillen. De eetlust kan tijdelijk weg zijn, b.v. wanneer men zenuwachtig is, of zwaar gewerkt heeft. Hij hangt samen met den toestand in het zenuwleven bij den mensch. Hij is ook afhankelijk van het uiterlijk en de toebereiding der spijzen de toebereiding, de reuk, enz., kan het verlangen naar eten vergrooteD. Maar ook versterkt do eetlust onder het eten, de goede smaak der spijzen prikkelt tot meerder gebruik. Bij sommige spijzen zijn we spoedig voldaan, bij gebruik van andere zijn groote hoeveelheden noodig. Voor sommige ontstaat spoedig een afkeer, andere kunnen naar wille keur in groote hoeveelheden en dikwijls gebruikt worden. Dikwijls wordt nu de eetlust op één lijn gesteld met den smaak en geur, wat in werkelijkheid toch verschillend is. Immers, men nut tigt alle spijzen, van welke men zegt, dat ze veel voedingswaarde hebben, of eetlust opwekken, hoewel ze soms een onaangenamen geur verspreiden, zooals bijv. sommige kaassoorten, met name Limburgsche en Zwitsersche kaas. De geur hiervan is zeer onaangenaam en toch wekt deze kaas den eetlust op. Veelal laat de macht der gewoonte zich bij het gebruik van dergelijke spijzen gelden. De smaak oefent voorzeker grooten invloed op den eetlust uit. Dit onder vindt men veelal, als men in 't buiten land komt. Iedereen, die in onzen mo dernen tijd reizen maakt, weet, dat het in de eerste dagen in den vreemde soms veel moeite kost zich te gewennen aan het voedsel en de verschillende berei dingswijzen ervan. Gewoonlijk is dan ook in het begin van de reis het genot zeer middelmatig, omdat onze eetlust tot op het nulpunt gedaald is. De werking van den eetlust is van het hoogste gewicht voor de voeding, want het gevolg er van is, dat de noodige hoeveelheid voedsel wordt opgenomen om de lichaamskrachten in evenwicht te houden. Vooral voor kin deren is dit van belang, omdat het voedsel eigenlijk twee functiën heeft te vervullen, nl. lo. den bestaanden toe stand te bestendigen en 2o. materiaal te verschaffen voor den normalen groei. Dientengevolge is een goede eetlust van groot belang voor onvolwassen personen. Bij oude menschen, die voor hun lichaam weinig voedsel behoeven, behoeft dus de opuame niet zoo groot te zijn. Moeder natuur heeft er dan ook voor gezorgd, dat de eetlust daarmede in evenredig- „Dat is haar zoon, Eugène de Beauharnais," sprak mijn metgezel. „Haar zoon 1" riep ik verbaasd uit, want hij leek mij ouder dan zij. De Caulaincourt lachte om mijn verbazing. „U weet, dat zij met Beauharnais trouwde, toen zij nog heel jong was nauwelijks zestien was zij. Zij heeft thuisgezeten terwijl haar zoon gebruind werd door de zon van Egypte en Syrië, zoodat het verschil in leeftijd bijna niet meer te zien is. Die lange knappe man met het gladgeschoren gezicht, die nu Josephine de hand kust, is de tooneelspeler Talma. Hij heeft Napoleon eens uit de verlegen heid geholpen, toen hij nog consul was, en de keizer heeft die schuld nooit vergeten. Dat is ook het geheim van Talleyrands macht. Hij heeft Napoleon eens honderd duizend francs geleend voor den tocht naar Egypte, en ofschoon de keizer hem nu wantrouwt, kan hij toch die oude vrien delijkheid niet vergeten. Ik geloof niet, dat hij ooit een vriend in den steek gelaten, of een vijand vergeten heeft. Als je hem eens een dienst hebt bewezen, kan je daarna doen, wat je wilt. Een van zijn koetsiers is van den vroegen morgen tot den laten avond dronken, maar hij heeft te Marengo het kruis verdiend en dus kan hij veilig zijn gang gaan." De Caulaincourt was een dame gaan aanspreken en ik was weer aan mijn eigen gedachten overgelaten, die weer om dezen buitengewonen man heendraaiden, die zich nu eens als een held, dan weer. als een verwend kind deed kennen, en wiens goede en slechte hoedanigheden zich zoo snel af wisselden, dat ik nauwelijks een meening over zijn karakter gevormd had, of hij liet heid is. De grootte van den eetlust is zeer wisselend, den eenen dag groot, den anderen klein, ook op verschillende uren van den dag is hij veranderd. Hierbij is de gewoonte een machtige factor. Enorm afwisselend is de eetlust bi) kinderen. Hierbij speelt de opvoeding een gewichtige rol. Kinderen nl. krijgen spoedig verkeerde voorstellingen of ge woonten over de opname van voedsel. Vooral dit werkt nadeelig, omdat de eetlust dan in een abnormale richting wordt geleid en daardoor de voeding gebrekkig wordt. Men zij dus bij kin deren in dit opzicht uiterst nauwkeurig. Oogenschijnlijk kan de mensch, wat eten en drinken betreft, allo mogelijke veranderingen meemaken, die de in dustrie of beschaving teweeg gebracht hebben. Ieder schijnt zich geheel te wennen aan nieuwe spijzen en dranken onbeperkte vrijheid schijnt op dit gebied te bestaan. Toch is dit slechts schijn. Wanneer we een bepaalde spijs dikwijls nuttigen in groote hoeveelheden, dan krijgen we er tegenzin in. Het smaakt ons niet meer. En de mensch eet slechts wat hem smaakt. Wat hem echter smaken zal, dat schrijft hem de natuur voor, door hem te begiftigen met een „eetlust". Uit dit alles volgt, dat het zaak is, den eetlust te bewaren, of als hij weg is, te maken, dat hij spoedig terugkomt. Een zwakken eetlust kan men verster ken, door in het lichaam de stofwisseling te verhoogen, of door middelen te ge bruiken, die een prikkelende werking uitoefenen op smaak- en reukzenuwen, zooals peper, mosterd en andere spece rijen. Deze hebben echter ook nog een verwijderde werking, nl. door hun ge bruik zetten ze de werking van maag en darmen aan, waardoor meer eetlust ontstaat. Eveneens doet de aanblik van een heerlijke schotel de maag goed werken, wat tevens een grooten invloed heeft op de volledige vertering van het voedsel in de darmen. Onder een bepaalde categorie van menschen heerscht de meeniDg, dat een bittertje noodig is om hun eetlust op te wekken. Dat dit een struisvogelpo litiek is, is reeds zoo vaak gebleken, dat het nutteloos is hierover verder een betoog te houden. IBuitenland. Een geheimzinnig drama is te Lophein, West-Vlaanderen, ontdekt. Kinderen, die naar de school gingen, zagen langs weer een andere zijde van die inborst zien, die mijn geheele gevolgtrekking omverwierp. Het stond vast, dat hij voor Frankrijk noodig was, en dat men door hem te dienen, ook het land diende. Was hij alleen waard gehoorzaamd te worden, of kon men hem ook achten en liefhebben Deze vragen waren het, die wij zoo moeilijk konden oplossen en er zijn er onder ons, die er nooit een bevredigend antwoord op zul len vinden. Het gezelschap had nu alle gedwongen heid afgelegd en zelfs de krijgslieden sche nen zich op hun gemak te gevoelen. Ver scheiden gasten waren naar de zijkamers gegaan om eei partij whist te spelen. Maar plotseling werd de drukte onder broken door een koude, doodsche stilte, zooals in een kamer vol vroolijke, stoeiende kinderen neerdaalt, als een ernstig, ouder mensch binnenkomt. Het praten en lacheD stierf weg. Het schuiven met kaarten en het geluid der fiches in de andere kamers hield op. Allen, mannen en vrouwen, waren opgestaan met een onrustige, afwachtende uitdrukking op het gelaat. En in de deur opening verscheen het bleeke gezicht en de groene jas met het roode koord over het witte vest. Men was er nooit zeker van hoe de kei zer zich bij zulke gelegenheden zou gedra gen. Soms was hij de vroolijkste en spraak zaamste van het geheele gezelschap, maar dat was meer toen hij consul was, dan als keizer. Ook kon hij daarentegen bepaald wreed zijn en had hij een beleedigende opmerking voor iedereen, met wien hij in aanraking kwam. Gewoonlijk hield hij het midden tusschen die twee uitersten, was hy stil, knorrig, slecht op zijn gemak, den weg, in een bloedplas, een lichtbak die met kogels doorschoten was, alsook verscheidene hazen. Die ontdekking leidde tot een verder onderzoek en wel dra vernam men, dat een bekende wild- strooper erg gekwetst thuis was gekomen. De gendarmen gingen naar zijn woning en vonden hem met een erge schotwonde aan het hoofd. De kwetsuur was zoo ernstig, dat hij niet ondervraagd kon worden. Daar geen enkele jachtwachter, noch de gendarmerie iets heeft vermeld over eene botsing, vermoedt men, niet zonder grond, dat een gevecht tusschen twee benden stroopers heeft plaats gehad. De correspondent van de Daily Mail te Konstantinopel seint bijzonderheden over een reusachtige samenzwering, die de reactionairen tegen het nieuwe stelsel op touw hebben gezet. Er moeten 20,000 menschen in alle deelen van het rijk bij betrokken zijn. Het plan was, altijd volgens den cor respondent van de Daily Mail, den Grootvizier en den voorzitter van de Kamer gevangen te nemen en den Sul tan te dwingen, de Kamer te ontbinden en de grondwet af te schaffen. De opstand zou op verschillende plaatsen tegelijk uitbreken. Verscheidene leden van de keizerlijke familie en twee Europeesche mogend heden zouden met de samenzweerders geheuld hebben. Te Weenen heeft men eenigszins ver rast opgekeken van het bericht, dat de Servische minister van oorlog alle di visie-commandanten naar Belgrado heeft ontboden, ten einde met hen overleg te plegen. Van andere zijde verluidt echter, dat die bijeenroeping der divisie commandanten niet met de Oostersche crisis in verband staat, doch met de vrees voor het uitbreken van troebelen in het binnenland. Te Belgrado verluidt, dat de Italiaan- sche regeering haar bemiddeling heeft aangeboden aan de Donau-monarchie en aan Servië. Voor den krijgsraad te St. Petersburg is het geding begonnen tegen generaal Alexejef, die beschuldigd wordt van onregelmatigheden bij contracten met vreemde firma's voor legerle veranti es. Men verwacht onthullingen over het marinebeheer. Woensdagmorgen is er brand uitge broken in de in aanleg zijnde water werken, waardoor Chicago van water zal worden voorzien. Vele arbeiders, werkzaam bij die waterwerken, welke gelegen zijn in een groot meer ongeveer 2.5 K.M. van de kust, zijn zonder twij fel omgekomen. Zes en twintig gewon den zijn door een sleepboot gered. korte opmerkingen uitstootend, die iedereen zenuwachtig maakten. Een zucht van ver lichting werd er altijd geslaakt, als hij van de eene kamer naar de andere ging. Hij scheen nu nog niet geheel bekomen van den storm van dien middag en keek met sombere oogen en gefronste wenkbrau wen om zich heen. Toevallig stond ik dicht bij de deur en viel zijn blik op mij. „Kom hier, mijnheer de Laval," sprak hij. Hij legde zijn hand op mijn schouder en wendde zich tot een grooten, mageren man, die met hem binnengekomen was. „Kijk eens, Cambacères, jij onnoozele hals," sprak hij. „Je zei altijd, dat de oude fa milies nooit terug zouden komen en dat zij zich in Engeland zouden vestigen. Je ziet, dat je het weer als gewoonlijk bij het verkeerde eind hebt gehad, want hier heb je den erfgenaam der de Lavals, die mij zijn diensten is komen aanbieden. Mijn heer de Laval, u is mijn adjudant en ik verzoek u mij overal te volgen." Dit was met recht een bevordering, maar toch was ik verstandig genoeg om te be seffen, dat de keizer dat niet om mijn per soonlijke verdiensten gedaan had, maar alleen om anderen aan te moedigen mijn voorbeeld te volgen. Mijn geweten keurde mijn gedrag goed, want ik wist, dat geen geldzucht, maar slechts liefde voor mijn land mijn drijfveer was geweestmaar toen ik achter Napoleon door de zaal liep, voelde ik me toch vernederd en beschaamd, als een gevangene, gebonden aan de zegekar van zijn overwinnaar. En weldra schaamde ik me nog over iets anders, en wel over het ge drag van hem, die mijn meester geworden was. Zijn manier van doen ging alle palen en perken te buiten. Zooals hij zelf zeide lag Er zijn 20 lijken te voorschijn ge bracht. De tunnel, die onder den bodem van het meer wordt aangelegd, is ernstig beschadigd door de ontploffing van het mijnkruit, dat door de vlammen vuur vatte. Uit Konstantinopel wordt aan de Temps geseind150 Grieken worden door 1500 Arabieren in het gebouw van het patriarchaat van Jeruzalem be legerd. Het eerste gevecht heeft plaats gehad, waarbij dooden en vele gewon den vielen. De geheele militaire macht is ter plaatse. Volgens de bladen hebben eenige fanatieke mollah's in Kharpoet een bond opgericht ter verdediging van den gods dienst. De leider van den bond heeft in de moskee een rede gehouden tegen de christenen en de grondwet. De bond zou van plan zijn de christenen in de dorpen te vermoorden. De Amerikaan- sche consul heeft de aandacht der re geering op een en ander gevestigd. Volgens de Ikdam zal de Turksche regeering door den gezant te Athene de Grieksche regeering kort en bondig doen weten, dat er niet aan te denken valt, dat Turkije ooit Kreta tegen een financieeleschadeloosstellingzou afstaan. Uit Macedonië komen berichten van protestvergaderingen tegen aanhechting van Kreta bij Griekenland. De gouverneur van Martinique heeft den minister van koloniën per telegram medegedeeld, dat er in Fort de France zich een nieuw geval van gele koorts heeft voorgedaan. Het hoofd van den gezondheidsdienst in de kolonie en dr. Simond, leider van de studieafvaardi ging, die de minister naar Martinique gezonden heeft, zijn van meening, dat er aanleiding bestaat het vertrek van ambtenaren en militairen uit te stellen. De gouverneur verzoekt derhalve den minister tot nader bericht niemand scheep te doen gaan. Er werden gevallen van gele koorts gemeld uit de naburige vreemde ko lonies, met name uit Suriname waar 25 gevallen en 6 sterfgevallen werden ingeschreven, uit Barbados waar 10 gevallen en 8 sterfgevallen voorkwamen en uit Cura£ao waar een op zichzelf staand geval zich heeft voorgedaan. Uit Konstantinopel wordt gemeld De aardbeving indestreek van Smyr na heeft te Fatosjatine groote schade veroorzaakt; 12 personen zijn gedood en velen gewond. Volgens een bericht van den Wali van Smyrna zijn te Fodja door de aard beving 679 huizen verwoest. De schok ken duren voort. De bevolking vlucht in de bergen. De verliezen aan men- het in zijn aard altijd numero één te zijn, en daarom verloor hij tegenover vrouwen die hoffelijkheid uit het oog, waarmee de man haar wil doen vergeten, dat zij het zwakke geslacht zijnde keizer vond zelfs een tijdelijke en vormelijke onderdanigheid tegenover een vrouw te vernederend voor hem. Ridderlijkheid was een der vormen van het maatschappelijk leven, waarmee hij niets te maken wilde hebben. Tegen de krijgslieden was hij vrij vrien delijk; hij had voor ieder een knikje en een grap over. Hij sprak ook een paar woorden tot zijn zusters, maar op de manier, waarop een sergeant een paar recruten toe spreekt. Maar zijn slecht humeur barstte pas los, toen de keizerin zich bij hem voegde. „Ik wou, dat je niet meer van die roze kwikjes en strikjes droeg, Josephine," zei hij knorrig. „Het eenige, waaraan vrouwen hebben te denken, is hoe zich te kleeden, en zelfs dat kunnen zij nog niet eenvoudig en smaakvol doen. Als ik je weerinzoo'n ding zie, gooi ik het in het vuur, zooals ik onlangs je doek gedaan heb." „Je bent zoo moeilijk to voldoen, Napo leon. Den eenen dag vindt je mooi, wat je den volgenden dag niet kunt uitstaan. Maar als je het leelijk vindt, zal ik het stellig veranderen," sprak Josephine met bewonderenswaardig geduld. De keizer deed een paar stappen tusschen de menschen door, die zich in twee rijen geschaard hadden. Toen bleef hij stilstaan voor een jonge dame in het blauw, die stond te trillen op haar beenen, toen de gevreesde keizer met zijn doordringende oogen als het ware door haar heen keek. NIEUWSBLAD Een herinnering aan het Keizerrijk van Napoleon I. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1