al schade aangericht; zoo stortte een kerk in. Een vulkaan, niet ver van La Poma gelegen, welke jarenlang in rust was geweest, is weer in actie gekomen. Uit Messina woidt dd. 5 dezer het volgende gemeld Gisteren liepen eenige officieren in de Via Cardones. Plotseling hoorden kreten, die onder den grond van- ioan kwamen. In allerijl werden sol daten ontboden, die dadelijk de handen aan 't werk sloegen. Er werd den ge- heelen nacht door gewerkt aan het op ruimen van het puin. Eindelijk slaagde men er in een opening te maken, die groot genoeg was om een mensch door te laten. Een paar soldaten kropen door het gat en vonden beneden in de ruïnes van een koekbakkerswinkel een man, ternauwernood bij kennis, maar overigens ongedeerd. Hij had zich gedurende 37 dagen gevoed met koek jes en likeur. Vrijdag heeft te Tabris een gevecht plaats gehad tusschen opstandelingen en regeeringstroepen, onder aanvoering van Samet Khan. Het treffen geschiedde hij Sjatib, een dorpje op 4 worst afstand van Tabris gelegen. De opstandelingen verloren een honderd man aan dooden, gekwetsten en gevangenen. In den luxe-trein van Berlijn naar Oostende is dezer dagen een jongetje geboren. Te Verviers, waar de ooievaar zijn komst al aankondigd had, werd naar Luik om een dokter geseind, en tusschen Luik en Ans werd het aantal passagiers met een vermeerderd. Uit Petersburg komt de tijding, dat Lopoechin, het hoofd van de speurders- politie, waarschijnlijk spoedig weer op vrije voeten zal staan, aangezien hij aan niets dan misschien aan schending van het beroepsgeheim schuldig is be vonden. Boertsef, de Russische revolutionair die veel heeft gedaan om Azof, den ellendeling die voor de Russische po litie aanslagen beraamde en liet uit voeren, aan de kaak te stellen, heeft aan de oppositiepartij in de Doema geschreven, dat hij bereid is te Peters burg te komen, zoo hem een vrijge leide wordt gegeven, teneinde daar vol ledige onthullingen te doen over de betrekkingen, tusschen Azof en de po litie. Er loopen weer allerlei onrustbarende geruchten over de oorlogsplannen der Serviërs. De Serviërs zoo wordt uit Belgrado gemeld zijn boos op Rus land, omdat het hen niet genoeg naar hun zin helpt. En aan de Donau-mo- narchie schrijven zij het voornemen toe het pas ontruimde Novibazar op nieuw te bezetten, en dat wel zooge naamd om de troebelen te onderdruk ken die er door Oostenrijksch-Hon- gaarsche agenten zouden zijn uitgelokt. De Serviërs zouden nu meer dan ooit overtuigd zijn, dat ze zich zeiven moe ten helpen en in het voorjaar zou de inval in Bosnië beginnen. Duizenden vroegere komitadji's en goed geoefende vrijwilligers zouden met ongeduld het oogenblik verbeiden, waarop de regee ring het sein zal geven om de Donau- monarchie te lijf te gaan. Zij rekenen op de hulp der Montenegrijnen en den steun der Bosnische bevolking. De mo gendheden doen het hunne om de op gewonden gemoederen te kalmeeren zoo heet het in dit pessimistische be richt maar die moeite is vergeefsch het geduld der Serviërs is ten einde. Uit Santiago (Chili) werd Zaterdag gemeld: Gisteren is het gebouw van de Duit- sche legatie alhier afgebrand. Naar het heet is het geheele archief door het vnur vernield. Het heeft er allen schijn van dat lieden zich door inbraak toe gang hebben verschaft tot het legatie gebouw. Onder het puin vond men het lijk van den kanselier. Bij het door doktoren uitgevoerde onderzoek bleek, dat hem de hersenpan was verbrijzeld (volgens een ander telegram: bijna in twee helften gespleten). De gezant, de legatie-secretaris en nog andere leden van de legatie hadden den laatsten tijd anonieme dreigbrieven ontvangen. Een en ander schijnt er op te wijzen, dat hier een misdaad is gepleegd. Ook de legatie-secretaris is, naar het heet, om gekomen. Andere berichten spreken het gerucht van den dood van den legatie-secretaris tegen. De stakingsbeweging die de laatste dagen in Resario is uitgebroken als gevolg van de vermeerdering der be lastingen, neemt een veel scherperen vorm aan. Drie en dertig ambachts- Hchamen hebben de staking afgekon digd. Handel en nijverheid zijn verlamd. Uit Lissabon wordt gemeld Een groep infanteristen, 80 man sterk, die naar Madera en de Azoren gezon den waren om daar de orde te hand haven er waren ongeregeldheden voorgekomen in verband met de bui lenpest is het bacteriologisch labo ratorium binnengedrongen. De soldaten trachtten de daar werkzame doktoren naar hun hand te zetten. De soldaten eischten, dat zij weer naar huis zouden worden gezonden. De overheid is er in geslaagd de muiters tot de orde te brengen. Volgens een telegram uit Teheran, is Maandag te Resjt een ernstige op stand uitgebroken. De gouverneur en verscheidene ambtenaren zijn vermoord door de revolutionnairen, die den konak en het aangrenzende post- en telegraaf kantoor in brand hebben gestoken. Een honderd man kozakken zijn in het Russische consulaat gevlucht. Biinnenland. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Men verneemt, dat in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding zijn om, met het oog op de blijde verwach ting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden, tengevolge waarvan het Hoofd van den Staat tijdelijk Haar regeertaak zou neêrleggen om deze als dan door een regentschap te laten waar nemen, totdat H. M. wéér in staat zal zijn het Bewind te aanvaarden. Nederland en Venezuela. Blijkens mededeeling van den Duit- schen gezant te Caracas, tijdelijk belast met de behartiging van de Nederland- sche belangen in Venezuela, heeft de Venezolaansche regeering het besluit van 28 Juli 1908, waarbij aan de Neder- landsche consulaire ambtenaren, met uitzondering van den consul te Caracas, het exequatur werd ontnomen, inge trokken. Dientengevolge zijn de volgende hee- ren weder als consulaire ambtenaren van Nederland erkend: G. F. J. G. C. Barnewitz, vice-consul te Ciubad-Bolivar, aan wien in het Duitsch en in het Engelsch kan ge schreven worden; C. A. Hellmund, consul te La Guayra, aan wien in het Nederlandsch geschre ven kan worden; J. N. C. Henriquez, consul te Mara- caïbo, aan wien in het Nederlandsch geschreven kan worden J. H. Baiz, D., waarnemend consul te Barcelona; E. Capriles, waarnemend vice-consul te Coro; B. Lenfant, waarnemend vice-consul te Puerto-Cabello. Aan den heer Hellmund te Caracas kan in het Nederlandsch worden ge schreven. Omtrent de aardschuiving, welke in 't laatst van het vorig jaar in de Pre- anger, in het district Pandjaloe (Ned.- Irdië) plaats had, schrijft de Preanger- bode uit Cheribon De dessa Tjiboeboehan, met 4o3 zielen, is geheel verdwenen. Den 27en December bleek een be langrijke scheur ontstaan in den grooten postweg, links en rechts waarvan de dessawoningen stonden. Daarom werd door het bestuur de bevolking aange zegd te verhuizen, aan welke waarschu wing dan ook door zes huisgezinnen werd gevolg gegeven. De andere, ver van de scheur staande woningen, sche nen voorloopig veilig. Toch werden er voorzorgen genomen en werd er een hoofdoppasser met de dessapolitie ge- stationneerd, om o.a. ook voorbijgan gers en reizigers te waarschuwen. Na een aanhoudende regen, gebeur de den 29en Dec. nog even voor het aanbreken van den dag, wat men niet had voorzien. Het geheele terrein, waar deze welvarende dessa op stond, schoof in een reusachtige beweging, bliksem snel de diepe pijllooze helling af, het ravijn in, alles, mensch, dier en plant met zich voerende en bedelvende. Geen pen is bij machte weertegeven de ver schrikkingen en den omvang van deze ramp. Van alle inwoners zijn er maar even veertig gered de overigen liggen be dolven en van opgraven is slechts ge deeltelijk sprake. Bovendien zal er nog van elders een massa volk het leven bij hebben ingeschoten, aangezien de dessa Tjiboeboehan een algemeen pleis terplaatsje was op dezen drukken trans- portweg, tusschen Tjamis en Cheribon. Veel menschen vonden er geregeld nachtverblijf en die allen, zij waren daar in dezen rampzaligen nacht. Lang zamerhand, naar gelang er van elders navraag komt, zal -het eerst mogelijk zijn ongeveer het aantal slachtoffers te bepalen; zeer zeker bedraagt het meer dan 500 zielen. Onder de verongelukten behoort ook de hoofdoppasser en, op één man na, het gansclie dessabestuur. Het gemeentebestuur van Bloemen- daal heeft besloten op de renbaan te Woestduin geen vergunning meer te geven tot het houden van wedstrijden op Zon- en feestdagen. De Tel. verneemt, dat dit besluit van B. en W. van Bloemendaal voortvloeit uit de omstandigheid, dat in de laatste jaren het wedden op de wedstrijden te J Woestduin grooie proportiën heeft aan genomen, waarbij werd geconstateerd, dat een groot aantal van de in de om streken in betrekking zijude arbeiders en bollenjongens Zondags hun hebben en houden op de baan verspelen, waar door vele huisgezinnen in diepe armoede zijn geraakt. In den loop van het vorige jaar moeten ook eenige neringdoenden wegens verliezen, geleden door het wed den op de cources, failliet zijn gegaan. Zaterdagavond is door een politie agent te Amsterdam op de Egelantiers gracht een geheel naakt kinderlijkje gevonden. De oorsprong van de grie zelige vondst i&'nog niet bekend. Een reiziger, die Vrijdagavond met den laatsten Amsterdamschen mailtrein te Roosendaal aankwam, heeft aldaar aangifte gedaan, dat hem onderweg, terwijl hij sliep, eenige bankbiljetten waren ontrold. Een onderzoek wordt ingesteld. Zaterdagavond is te Dordrecht een samenspreking gehouden tusschen werk gevers en werknemers der broodfabriek De Onderneming, van- Jac. Ballintin, de eerste ter zijde gestaan door zijn rechtsgeleerden raadsman mr. J. C. Salomonson, de laatsten door vertegen woordigers der vakorganisatie. In deze samenkomst, welke tot laat in den nacht duurde, is men het wederzijds eens geworden over de voorwaarden van het te sluiten arbeidscontract, waarna het werk aan de broodfabriek Maandag morgen is hervat. Zondagavond omstreeks elf uur ston den drie huzaren met getrokken sabel te zwaaien in de Korte Houtstraat te 's-Gravenhage. Een agent van de po- lietiehondenbrigade, die met den hond Lucie aan den baud juist voorbijkwam, bemoeide zich met het geval en wilde een der belhamels arresteeren. Deze rukte zich echter los en ging aan den haal. De agent maakte den band van den hond los en op het commando pak ging het beest den vluchteling achter na, greep hem met de tanden in zijn pantalon en slaagde er zóó in, den hu zaar op den grond te trekken en hem daar vast te houden, tot de agiiit kwam en den huzaar, die nu gewillig meeging, arresteerde en overbracht haar het po litiebureau aan de Nieuwe Haven. Daar noemde hij de namen van zijn twee kameraads, waarna hij aan een inmid dels ontboden militaire patrouille werd overgegeven. van het vorige jaar, kreeg bij het vinden van genoemd pakje op de Vensterbank argwaan. Ze sprak met niemand anders over haar vermoeden van argwaan, enz., dan met den ijverigen rijksveldwachter te Sappemeer, die daarop een onderzoek beloofde in te stellen. De veldwachter kwam Donderdag middag den officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Winschoten dit duis tere geval mededeelen en Donderdag avond nog gingen de rechter-commis- saris, en de subst-officier van justitie bij genoemde rechtbank te Sappemeer, een onderzoek instellen. Uit dit onderzoek bleek voldoende, dat er zware vermoedens waren gerezen tegen den zwager der weduwe, den schoenmaker A. J. Elzinga, aldaar, zoo dat hij werd aangehouden, om, verdacht van poging tot moord door vergiftiging, ter beschikking der justitie te worden gesteld. Het gerechtelijk onderzoek zal nu moeten uitwijzen, of het plotselinge sterfgeval van het oudste dochtertje der weduwe in November van het vorige jaar in verband staat met de neerleg ging van een gift bevattend pakje in do vensterbank van liet woonhuis der weduwe, die verre van onbemiddeld is en van wier nalatenschap de aange houdene schoenmaker zou profiteeren Later wordt nog meegedeeld, dat het in beslag genomen doosje o. a. een hoeveelheid gift bevatte, genoeg om 2 menschen aan vergiftiging te doen ster ven, terwijl het opschrift er van, naar men verzekert, overeenkomt met het handschrift van den aangehoudene. De maréchaussee te Rozendaal heeft eergisternacht een tweetal inbrekers op heeterdaad betrapt terwijl zij inbraak pleegden bij den landbouwer W. van Oosterhout. Daar de inbrekers zich hevig verzetten, moesten de maréchaussees van hun sahels gebruik maken. De inbrekers bleken te zijn een paar be ruchte personen uit het naburige Heike. Ze zijn gevankelijk naar Breda overge bracht. Te Hoogeveen heeft zich Zondag het tieurig geval voorgedaan, dat een 18 d 19-jarig jongeling in de jenever ge stikt is. In gezelschap van anderen, werd zeer veel gedronken, en de jonge man dronk zoolang tot hij in de je never stikte. Sedert Zaterdagnamiddag 4 uur wordt te Rotterdam vermist de incasseerder O. d. H., wonende in de Rosestraat en in dienst bij de Incassobank op den Haringvliet Z.Z. De man heeft een be drag van f 5000 in bankpapier en specie voor de Incassobank geïncasseerd en nadien is van hem niets vernomen. Te 2 uur desmiddags moest hij op het kantoor komen om af te rekenen. Een later bericht luidt Een caféhouder van den Schiedam- sehendijk heeft de tasch met de niet ontvangen wissels, door den incasseerder bij dezen caféhouder in bewaring ge geven, teruggebracht. Het bedrag van het door den ontrouwen incasseerder geïnde en niet afgedragen geld is thans vastgesteld op ruim f 1800. De man is nog niet gevonden. Zondagnacht half een trof te Dreumel de surveilleerende rijksveldwachter. Kamp zekeren Gerlach, een bekend vechtersbaas, die Donderdag te Tiel terechtstaan moest, stroopende aan. G. richtte zijn geweer op den veldwachter en loste een schot, waarvan de hagel korrels den getroffene in de longen drongen. Kamp loste nog vijf schoten uit zijn revolver, die de omwonenden wekten, welke hem bij van Deursen binnendroegen. Verder vervoer mocht niet plaats hebben. De rijksveldwachter Van der Scheer heeft te Nijmegen een onderzoek inge steld naar den voortvluchtigen dader H. G. Daaruit is gebleken, dat G. te Nijmegen gezien en dus vermoedelijk naar Duitschland uitgeweken is. Te Bolnes is Maandagochtend de 25- jarige knecht G. B. bij het huis Ten Donk, bij het rooien van boomen in de touwen verward geraakt en rond geslingerd. Met een hevige schedelbreuk is de ongelukkige opgenomen. Korten tijd na het ongeval is hij overleden. Men schrijft d.d. 5 dezer over de vergiftigingszaak te Sappe meer-Oost (Gr.) waarvan wij in 't vorig no. melding maakten, nog het volgende: Het was in de nacht van den 1 op 2 dezer, dat aldaar op een vensterbank buitenshuis van de woning eener wedu we, die met haar dochtertje samenwoont, een doosje werd neergezet, een doosje met wit poeder gevuld en gewikkeld in een stuk papier met het opschrift „gratis-proef', en uit welk opschrift verder bleek, dat dit poeder als sago toebereid wordende, een krachtig, voed zaam eten zou zijn, voldoende voor 2 personen. De arme weduwe, nog onder den in druk van het plotseling afsterven van haar oudste dochtertje in November Vrijdagmorgen om elf uur, 7,00 meldt men uit Goedereede, werd door schipper P. Sperling van de blazerschuit Od 1 waargenomen dat in het Schenkgat een vaartuig in nood verkeerde. Terstond waren de schippers M. A. W. en J. Sperling, P. Kastelein, K. Sandburg en Jan Visser met hem bereid te trachten redding aan te brengen. Uitgevaren en nabij gekomen bleek het vaartuig te zijn een geladen hoogaarts uit Breskens, Br. 6, bevaren door schipper P. van den Heuvel. Trots het noodweer en de woeste zeeën werd verbinding met de hoogaarts verkregen, waardoor het vaar tuig en vier personen behouden wer den. De lijkjes van de te Terwispel zoo plotseling gestorven kinderen zijn ge schouwd, maar er zijn geen sporen van vergiftiging gevonden. Een bedrag van f 4300, vermoedelijk afkomstig van den diefstal bij mej. Segers te Melissant, is door opgraving in handen der justitie gekomen. Met verdere opgraving wordt voortgegaan. Bij Dinxperlo is de Aastrong Maan dag doorgebroken en heeft vele lande rijen en wegen in den omtrek zoodanig onder water gezet, dat het verkeer op verschillende plaatsen gestremd is. Se dert 1890 heeft het water niet zulk een hoogte bereikt. Zaterdagavond is in de Hugo de Groot straat te Rotterdam een bakkerswagen der firma Rossmölder, volgeladen met brood, door werkloozen meegenomen. Later is deze ledig teruggevonden. In de vergadering der anti-revoluti- onnaiie kiesvereeniging dezer dagen te Bergambacht gehouden, werd, na breed voerige bespreking der plaats gehad hebbende ongeregeldheden, met alge- meene stemmen deze motie aange nomen: „De anti-revolutionnaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Berg ambacht, vergaderd op Woensdag 3 Febr., spreekt haren dank uit aan de anti.-revol. raadsleden, dat zij hun stem, krachtens hun beginsel hebben uitge bracht voor een verzoek tot afschaffing van de kermis; betreurt het ten zeerste, dat dit bij enkele ingezetenen een welkome aan leiding is geworden, zoo op te treden, als nu reeds maanden geschiedt; van oordeel, dat dit van den beginne aan had kunnen voorkomen worden met een krachtiger optreden spreekt als haar vaste overtuiging uit, dat de eerbied voor het gezag daardoor zoodanig is verzwakt dat de baldadig heden nog steeds blijven plaats hebben, zoodat van overheidswege krachtig zal moeten worden ingegrepen, om daaraan Zn einde te maken." DF STORM. De korte, maar zeer hevige storm van Vrijdagmiddag heeft in het West- land gioote schade aan de broeikassen aangericht. Houderden ramen zijn op genomen en vernietigd; soms gingen geheele bakken van 30 a 40 ramen de lucht in. Muren zijn omgeworpen en enkele druivenkassen vernietigd. Er is veel geboomte ontworteld en heel wat schade aan gebouwen toegebracht. De zinken dakbedekking van het wachthuisje der Vlaardingsche Stoom bootmaatschappij, staande bij de Oost- dijksche Vlotburg te Hellevoetsluis, is losgerukt en in haar geheel over het Voornsche kanaal geslingerd. Het kwam aan de overzijde tegen een houten schut ting terecht. Op Wieringen is aangebracht de al daar thuis behoörende vischschuit W. R. 17b, die onder Wieringen is drij vende gevonden, zonder bemanning. Vermoed wordt dat de opvarenden, zijnde schipper D. Takes en zijn knecht J. Bais, een ongeluk is overkomen in den storm van Vrijdagmiddag. Ook hebben het de Scheveningsche visschersschepen geducht te kwaad ge had. De bom SCH 263 werd zoo door een stortzee beloopen, dat de stuurman tegen het dek werd geslingerd, en be langrijke inwendige kneuzingen opdeed. Een der matrozen werd over boord ge worpen en eerst na een kwartier kon men hem gelukkig weer oppikken. De SCH 322 werd door den storm overvallen, toen men visschende was. Hel net geraakte vast aan een wrak, zoodat het schip onder water dreigde getrokken te worden. Gelukkig braken eenige dekplanken en werd de stoorn- spil stukgeknepen, waardoor het schip behouden bleef. Men meldt uit Stavenisse: Bij den storm van j.l. Vrijdag, ge paard gaande met een hoogen vloed, werd o.a. ook nog veel schade toege bracht aan de vóór twee jaar uitge voerde werken aan de waterkeering van den calamiteuzen polder Oud-Kem- penshofsteden, waarin verschillende ga ten werden geslagen en samen een oppervlakte verdedigingswerken groot 2500 M2. werd vernietigd. IHaatseltjk. Nieuws. HEUSDEN, 10 Februari. Tot directeur der Heusdensche harmonie is benoemd de heer A. Alt, organist en muziekonderwijzer alhier, en om de instru menten in te blazen de heer Spiero te 's Bosch - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari in de rijks postspaarbank ingelegd f 12570.04 terug betaald f 19299.61. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4633. WERKENDAM. Vrijdag 1.1. vergaderde de landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken" ten herberge van mej. de wed. Wink, alhier. Aanwezig waren 63 leden. Nadat de voorz. de vergadering geopend had en daarbij ook medegedeeld had dat de vereeniging 3 leden door den dood wa ren ontvallen en 21 nieuwe leden zich had den opgegeven, welke allen bij acclamatie werden toegelaten, las de secr. de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. De heer D. C. Hakkers maakte er de leden op attent, dat de veemarkt, die op aan drang van 't Bestuur der landbouwver eeniging door de gemeente Werkendam was ingesteld te weinig steun van de ver eeniging ontving, wat hem zeer speet, wijl nu de gemeente kosten had gemaakt voor niets en het Bestuur, dat meende geheel de landbouwvereeniging achter zich te heb ben, nu een raar figuur had geslagen. Hij hoopte dat er verandering zou komen en dat zou blijken op de markten, die weldra weer op den 2den en 4den Vrijdag der maanden Maart, April en Mei zouden wor den gehouden. Aan 't voorstel van 't Bestuur om den afgetreden en vertrokken voorzitter, baron Mulert, tot eerelid te benoemen, werd bij acclamatie de goedkeuring gehecht, waarna de heer Huizinga, Rij kslandbouwieeraar voor Noordbrabant het woord ontving ten einde te spreken over draineeren. Spreker zeide, dat water in den grond noodig is voor den groei der planten en tevens tot het oplossen van en gemakkelijk doen op nemen van voedsel. Overtollig water schaadt omdat daardoor de lucht niet genoeg in den grond kan doordringen, en lucht even eens broodnoodig is voor den wasdom der planten. Bij veel water krijgt de grond een koude temperatuur en wordt zuur, waar door het land te laat bekwaam wordt om het te bewerken en men een lateren zaai tijd krijgt met zijn nadeelige gevolgen. Op kouden grond tiert het onkruid ook beter dan op goeden grond en het gevolg daarvan is, dat veel uitgaven noodig zijn voor wieden en de andere gewassen in hun groei worden belemmerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2