doodstraf verklaard. De Eerste Kamer uitte zich onlangs in tegenovergestel- den zin, zoodat er voorloopig van af schaffing wel niet zal komen. Men meldt uit Luik: Vrijdagmiddag hebben eenige onbe kenden bij den heer Huyttens, officier van justitie, een bom, zorgvuldig in eon pakket gewikkeld, bezorgd. Zij schelden aan en overhandigden aan de dienstbode een pakje voor den officier bestemd. Toen deze dit opende, zag hij dat het een bom bevatte, welke bij nader onderzoek dooreen scheikundige /.eer gevaarlijken bleek. Gelukkig werd le beraamde aanslag verijdeld. Men vermoedt dat deze aanslag verband houdt met een vervolging, die de heer fluyttens onlangs tegen eenige anar chisten opende. De Daily Mail verneemt uit St. Pe tersburg Bij de jongste maatregelen, die ge nomen zijn, om het leger op alle ge- beurtelij kheden voor te bereiden, is ge bleken, dat er een groot gebrek heerscht .aan voorraden. Het staat vast, dat er geenerlei plannen tot mobilisatie be staan. De oproeping van verschillende klassen der reserve is niets buitenge woons, want in de lente gebeurt het dikwijls dat eenige klassen der reserve voor oefeningen worden opgeroepen. Een brutale diefstal, veertien dagen geleden gepleegd bij den goudsmid Galli, te Zurich, schijnt het werk geweest te zijn van een internationale anarchis tische dievenbende, waarvan eenige le ien te Praag in hechtenis zijn geno men. Daar waren de laatste dagen in een pandjeshuis verscheidene horloges gebracht, die te Zurich bleken gestolen. De Prager politie deed naar aanleiding daarvan huiszoeking bij de anarchisten VVohryzek en Tichcvsky en vond bij hen een aantal voorwerpen, die naar alle waarschijnlijkheid ook te Zurich gestolen zijn. Op Wohryzek en Tichovsky had al vroeger de ernstige verdenking gerust, dat zij medeplichtig waren aan een r*-eks van diefstallen, te Praag en in de omgeving van deze stad gepleegd. Er giug in de laatste maanden haast geen week voorbij, of er viel melding te maken van een belangrijken dief stal. VVohryzek was vroeger de leider van de Boheemsche anarchisten en heeft een veelbewogen leven achter zich. 't Is een intelligente handige kerel, die vloeiend eenige talen spreekt. Men heeft opge merkt, dat hij gewoonlijk flink in de duiten zit. In 1902 werd zijn naam genoemd in verband met diefstallen van kost bare kleinooden in Noord-Boheemsche badplaatsen en ook te Dresden. Maar de justitie kon hem niets maken, en zijn partijgenooten schonken geloof aan het beweren van Wohryzek, dat het tegen hem aangespannen proces een poging was om de anarchistische be weging te onderdrukken. Later zakte Wohryzek af naar Piaag. Langzamerhand groeide daar bij de anarchisten tegen hem een sterke op positie, er deden heel leelijke praatjes van hem de ronde, en verleden voor jaar werd hij uit de partij gestooten. Wohryzek had evenwel nog verschei dene aanhangers. Behalve Wohryzek en Tichoysky, zijn ook nog eenige van deze anarchistische vrienden gearres teerd. Voorts zijn te Zurich twaalf anar chisten in hechtenis genomen, die ver dacht worden medeplichtig te zijn aan den diefstal te Galli. En te Turijn is Zij liet hare hand glijden in de zijne, en zijne vingers drukten werktuigelijk de hare, maar daar was geen spoor van warm te in dien druk. Dat deed haar pijn en zij trok hare hand terug. „Indien je mij eene fout niet ten volle vergeven kunt, zooals ik het jou doe," zeide zij, „dan is het beter, dat alles tus- schen ons nu maar dadelijk uit is." Zonder te antwoorden nam hij zijn hoed en ging heen. Twee uur lang liep hij doelloos rond, en juist toen de zon achter de bergen onder ging ging hij naar huis. Het was het uur van het souper, toen hij het hotel bereikt hadhij liet weten, dat hij hoofdpijn had en niet aan tafel zou komen. Op zijne kamer gekomen, schreef hij haastig aan zijn meisje of zij hem zijn optreden vergeven kon? Toen hij een halfuur later naar beneden wilde gaan, vond hij een brief voor zijne deur. Het couvert droeg zijn adres en met bevende handen scheurde hij het open. „Beste jongen," las hij, „als eene vrouw gelijk krijgt, is zij altijd bereid grootmoe dig te zijn. „Ik ben niet de heldin in je verhaal. Ik zeide dat slechts, om je liefde op de proef te stellen en om je te bewijzen, dat een man de eerste en de eenige wil zijn in het hart der vrouw, die hij zich tot echtgenoot gekozen heeft. „Ik had nooit de geschiedenis gehoord, voordat je ze mij verteldet, en het was onder den indruk van het oogenblik, dat ik je zeide, dat ik dat meisje was. Kun je mij vergeven Je waart edelmoedig tegen over een grooter kwaad, en ik ben over tuigd, dat je hart geen wrok zal koesteren tegenover het kleinere, vooral als ik je zeg, aat ik in den tuin op je wacht, om je te vertellen, datje bent de eerste en de eenige." een Italiaan aangehouden, die in 't be zit was van 6500 Oostenrijksche post zegels, die blijkbaar gestolen zijn bij de plundering van een postbureau. De Prager politie meent de bewijzen in handen te hebben, dat Wohryzek en Tichovsky betrokken zijn geweest bij, althans afwisten van, verscheidene inbraken in verschillende Europeesche steden. Havas meldt uit Konstantinopel, dat het Perzische revolutionaire comité door den Perzischen gezant, op het verzoek van den Sjah om bemiddeling, schrif telijk heeft laten weten, dat het niet met hem in onderhandeling wil treden. De Sjah dient zich, zegt het comité, rechtstreeks met de opstandelingen te Tabris in verbinding te stellen. De berichten uit Resjt luiden zeer onrustbarend. De opstandelingen werpen daar op den Russischen rijksweg ver sterkingen op en leggen mijnen, om de nadering van troepen te verhinde ren. Het verkeer staat bijna geheel stil. Te Teheran zoekt de bevolking, ten einde raad, hoe langer hoe meer in de vreemde gezantschappen een schuil plaats. Er zijn daar plakkaten aange slagen, die aankondigen, dat de stad eerstdaags met bommen bestookt zal worden. De bladen bevatten een telegram uit Innsbrück, meldende, dat 25 man en 6 officieren, onder wie een kolonel, van de Tiroolsche jagers, onder een lawine bedolven zijn. Er zijn troepen ter hulp gezonden. Volgens de van de bevelhebbers der te hulp gezonden troepen afkomstige berichten, werd de afdeeling door een lawine verrast. Een patrouille werd, naar het heet, door sneeuwstortingen afge sneden, maar moet zich veilig en wel bevinden. De berichten omtrent onge vallen met doodelijken afloop zijn tot nu toe niet bevestigd. Uit Algiers wordt bericht, dat het stoomschip Austria, Zondag aldaar aan gekomen, Vrijdag een sloep van de Condor heeft gevonden, waarin vijf lijken lagen. De Condor is een groote Italiaansche driemaster, die op 12 Februari in de Middellandsche Zee in aanvaring is geweest met het stoomschip Austria. In de Rijksdoema, zoo meldt Reuter uit Petersburg, is er in de wandelgangen van niets anders sprake dan van de nota van Rusland aan Servië. De voorzitter, Chomjanof, een vurig pan-slavist, verklaarde aan een journa list, dat hij zijne Servische broeders bezworen had, al e roekeloosheid achter wege te laten en den toestand koelbloedig in te zien. Servië kan er enkel bij winnen in de oogen van Europa met zich minder oorlogszuchtig aan te stellen. Servië moet geduld hebben, zich voorbereiden maar nu een oorlog tegen Oostenrijk uitlokken zou aan zelfmoord gelijk staan. Bobrinski, ook een heftig pan-slavist, zegde dat de Russische nota het sein voor den oorlog is. De Slavische bewe ging zal onweerstaanbaar blijken. De vrees van Iwolski voor oorlog drijft Rusland naar oorlog. Miljoekof spreekt dezelfde meening uit; volgens hem, kan de nota enkel kwaad doen en heeft zij de oorlogskansen vermeerderd. Prins Oeroesoff, een nationalist, zeide dat Rusland al het mogelijke moet doen om oorlog te vermijden, maar indien een enkel Oostenrijksch soldaat den voet in Servië zet, moet Rusland on middellijk bijspringen, zoo niet dan is het gedaan met de Slavische Balkan Staten. Uit Bakoe werd gisteren gemeld De naftafabrieken van de Bibi Eibat maatschappij staan in brand; bij de Soebalof zijn 5 fabrieken en 1 pakhuis afgebrand; bij Rothschild een fabriek, bij Sjibajef 2 en bij de maatschappij Wotan 2 fabrieken. Twee van brandstichting verdachte Mohammedaansche boeren zijn gevan gen genomen. De brand is aan het afnemen. Te Keulen is juffrouw Lehrer, de vrouw van een koffiel misbediende, we gens herhaalde mishandelingen van haar zeven-jarig dochtertje tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vrouw had het kind bij de haren door de kamer gesleurd en getrapt en haar eten en drinken onthouden. Toen het kind op zekeren dag met een poeï speelde, wierp haar moeder het beest in de brandende kachel. Aardbevingen. Blijkens een telegram uit Havana is daar in den voormiddag van Vrijdag een aardbeving waargenomen, die om 11 uur 21 aanving en 40 minuten ach tereen duurde. De golvende beweging der aardkorst bewoog zich in de rich ting van oost-noordoost naar west-zuid west. Het epicentrum der beving lag blijkbaar op een afstand van 1700 mijl verwijderd. Te Brancaleone (Sicilië) is Vrijdag avond te 6.45 een sterke golvende aard schok gevoeld. Schade is er niet aan gericht. Te Reggio is op hetzelfde uur een lichte schok gevoeld. Zaterdagmorgen omstreeks 2 uur is te Palmi een sterke golvende schok gevoeld, gevolgd door twee andere, even eens sterke schokken. De bevolking vluchtte verschrikt naar buiten. Er zijn eenige muren ingestort maar er vallen geen menschenlevens te betreuren. Uit Messina wordt gemeld Het opnemingsvaartuig Stavetta is gereed gekomen met de peilingen in de Straat van Messina en in de havens van Messina en Reggio. Geenerlei wij zigingen van den bodem der zee of der havens noch van het profiel der kus ten, werd waargenomen. Aan de Deutsche Wochenzeitung f. d. Niederlande u. Belgien wordt verzocht, er de aandacht op te vestigen van be langhebbenden, dat sedert 1 Februari van dit jaar aaQ vreemde arbeiders, in Pruisen woonachtig, de verplichting is opgelegd, een „arbeiderlegitimatiekaart" te hebben Dergelijke kaart moet, met overlegging van een nationaliteitsbewijs, direct, of door bemiddeling van den burgemeester van de woonplaats van den vreemdeling, bij het grenskantoor aangevraagd worden. De kosten van zulk een legitimatiekaart bedragen voor loopig 2 Mark (waaibij nog eenige port- kosten komen), maar het is waarschijn lijk, dat over eenigen tijd de kosten voor latere aanvragen hooger zullen worden. Door de arbeiders, die uit Nederland en België nieuw binnen komen, kunnen de aanvragen tot de grenskantoren te Aken, Kaldenkirchen, Borker, Essen en Weener worden gericht. Teder nieuw binnenkomend arbeider is verplicht, binnen acht dagen na aankomst de aanvrage te doen, en wel bij den bur gemeester van de plaats waar hij zich vestigt in Pruisen tenzij hij er de voor keur aan heeft gegeven, dadelijk bij het overschrijden van de grens persoon lijk bij het grenskantoor de kaart aan te vragen. De verplichting, zich een li /itimatie- kaart aan te schaffen, rust echter niet op die arbeiders, welke slechts den dag over in Pruisen werken, en 's avonds weer naar huis in Nederland gaan. De legitimatiekaart moet elk jaar vernieuwd worden. Arbeiders, die door een bewijs van de politie aantoonen, dat zij het geheele jaar door in Pruisen gewerkt hebben, krijgen de nieuwe kaart gratis tegen overlegging van de oude. Bij het verlaten van de dienstbetrek king moeten de arbeiders zich door de plaatselijke politie een bewijs doen ge ven, dat ze den dienst regelmatig ver laten hebbenop de plaats van de nieuwe dienstbetrekking moeten zij zich bij de politie melden. Voor een verloren kaart is tegen betaling van 1 Mark een nieuwe te krijgen. Arbeiders, die zonder ligitimatiekaart worden aangètröffen, staat hetzij straf, hetzij uitzetting uit het land te wachten. Van tijd tot tijd zullen de kaarten door de politie worden gecrontroleerd. De Deutsche Wochenzeitung maakt op een en ander opmerkzaam, omdat bij de, voor Nederland aangewezen, grenskantoren nog slechts weinig kaarten zijn aangevraagd. Hoewel de Pruisische regeering aan de autoriteiten heeft op gedragen, voorloopig nog zooveel mo gelijk door de vingers te zien, is te verwachten, dat op den duur tegen degenen, die hunne verplichting tot het hebben van een kaart niet nakomen, krachtiger zal moeten worden opge treden. Uit het weekblad, waaraan dit is ontleend, schijnt te moeten worden af geleid, dat deze kaartaangelegenheid en de aanmelding bij de politie bij het verlaten van de dienst en het in dienst treden vooral om der „sociale voor- deelen"-wille zijn in het leven geroepen: „Hoevele landbouwers, ondernemers en industrieelen in Pruisen weten niet mee te praten van ongeoorloofde contract breuk, en van kwaadwillig verlaten van den dienst enz.? Welnu, dat is in het vervolg uit, want elke vreemde arbeider, die niet met zijn legitimatie kaart bewijzen kan, dat hij zijn vroe- geren dienst regelmatig verlaten heeft, kan een nieuwe plaats niet meer krijgen. Hij wordt öf voor een jaar uit Pruisen gezet, öf hij moet in zijn ouden dienst teruggaan, tot deze regelmatig beëin digd is, of met in achtneming van den wettelijken opzegtermijn heeft opge houden te bestaan. Het spreekt van zelf, dat er redenen kunnen zijn, welke den arbeider gerechtigd maken, den dierst onmiddelijk t9 verlaten. In die gevallen wordt het bewijs van de politie opge steld, alsof de beëindiging van de dienst betrekking op regelmatige wijze heeft plaats gehad. „De reëele Nederlandsche arbeider heeft derhalve van de invoering der legitimatie geen nadeel te vreezen. Anders echter de niet-reëele arbeiders hun rijk loopt nu spoedig ten einde. Maar ook de niet-reëele arbeidgever, de ondernemer, zal, wanneer meermalen gerechtvaardigde klachten over hem aan de politie ter oore komen, als uit zuiger of iets dergelijks bekend worden." Aan de grenskantoren worden arbeids beurzen verbonden. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat door hen van heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is ontvangen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in 't klein als bedoeld in art. 1, 2e lid, letter a der Drankwet (logements-vergunning) in zijn café-localiteit groot 114 M£ en tevens in de achterkamer, welke als eetzaal is ingericht, een en ander van het perceel kadastraal bekend, gemeente 1 leusden Sectie A no. 1258, gelegen aan de Hoogstraat, Wijk O no. 131. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen dezer vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen bij Burgemeester en Wethouders. Heusden, den 2 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. l'laalselUk Nieuws. HEUSDEN, 3 Maart. Voor het toelatingsexamen tot de Rijks normaallessen alhier hebben zich aange meld le. voor de voorbereidende klasse 8 mannelijke en 4 vrouwelijke kweekelingen en 2e. voor de eerste klasse 10 mannelijke en 2 vrouwelijketotaal 24 kweekelingen. Het schriftelijk examen zal plaats hebben 6 Maart en het mondeling 20 Maart d.a.v. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari in de rijks postspaarbank ingelegd f 13842.321, terug betaald f 17717.07. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4654. Zekere J. J. alhier had in zijn vrije uren een stoommachientje vervaardigd. Hij had het al dikwijls geprobeerd. Thans zou hij het toestelletje weer eens probeeren. Het begon op eens te weigeren en sprong uit elkaar met het gevolg dat J. enstige brandwonden in het gelaat kreeg en de haren van zijn hoofd bijna totaal er afge schroeid zijn. De knal was zoo hevig, dat de deur en het raam der kamer openvlogen- DUSSEN. De verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers, gewijzigd bij raadsbesluit van 23 Januari j.l., is door heeren Ged. Staten goedgekeurd. Volgens die verordening, die geacht wordt op Jan. 1908 in werking te zijn getreden, zijn de jaarwedden van de hoofden der scholen in wijk A en C en van al de onderwijzers bepaald op f50 boven het wettelijk mini mum terwijl 't hoofd der school in wijk B f 100 boven genoemd minimum geniet, waarvoor akte Fransch vereischt wordt. Naar wij vernemen, zal door den heer van Engelen alhier een motor geplaatst worden, tot bemaling van korendit is de tweede in onze gemeente op dit gebied. De chr. zangvereeniging (gemengd koor,) „De Lofstem," directeur de heer Van der Zwaai, is van plan a.s. Vrijdag hare 3e uitvoering te geven. Herinnerende wat dit koor de laatste maal ten gehoore bracht, zal het ook dit maal niet aan belangstelling ontbreken. Het goed gekozen programma belooft een aangenamen avond. WIJK. De goede oogst welke het vorige jaar gewonnen werd met de z.g. St. Jan uitjes, is oorzaak dat ook dit jaar weer een groote hoeveelheid zal worden gezaaid. Verschillende landbouwers hebben reeds een groot gedeelte land voor dit doel in orde. Zaterdagavond gaf de zangvereen. „Crescendo" voor een talrijk gehoor een zeer goed geslaagde uitvoering, die deed zien, dat het koor onder de bekwame lei ding van den heer Zoon zich in korten tijd op een aardige hoogte wist te werken. De totaal indruk is zeer gunstig geweest en „Crescendo" zal zich ongetwijfeld vele vrien den hebben gemaakt. Hoewel alle nummers succes hadden, voldeden toch enkele meer bij zonder o. m. „Een Parel", „Goeden Nacht", „Ze wisten het wel" en „Feestzang". Ter afwisseling gaven de heeren Mol en Kamerman uit Gorinchen aardige solo nummers en duetten, waarmee ze veel succes hadden. Alzoo we zijn „Crescendo" dankbaar voor den gezelligen avond en wenschen de ver- eeniging groei en bloei toe onder haren wakkeren directeur. Eéne opmerking, 't Is hier langzamer hand gewoonte geworden de programma's Al meer uit te zettenzoodat menschen soms met kinderen van ver af veel te laat thuis komen. Zoo'n uitvoering om 7 uur uur begonnen moet hoogstens 2 of 2$ uur duren. Dit is in 't belang van zangers, pu bliek en de thuiswachtenden. VEEN. De heer J. N. Weede, adsp.- commies der posterijen en telegrafiie, slaagde dezer dagen voor het post-radicaal en werd tot commies bevorderd. Zeer ten spijt van het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, heeft de heer Ph. van Wijk te Gorcum, als Directeur van genoemd corps zijn ontslag genomen. Bij de wed, v. W. ontstond gisteren avond een begin van brand. De vlam speelde reeds flink door den schoorsteen, doch werd gelukkig bijtijds opgemerkt. Met een paar emmers water wist men den brand te blus- schen, zoodat erger voorkomen werd. ALMKERK. Dinsdagmorgen 6 uur is de boerenbehuizing van den landbouwer M. Kolff in asch gelegd. De brand moet ontstaan zijn in de schuur door 't omvallen van een brandende lan taarn. De vlammen grepen zóó snel om zich heen dat het slechts met veel moeite gelukte een gedeelte te redden. Twee koeien en 5 kalveren zijn verbrand, terwijl een varken overdekt met ernstige brandwonden, moest worden afgemaakt. Nog veel meer ander vee bekwam min of meer ernstige brandwonden. Van de broeders van Kolff zijn in deze schuur mede verbrand vier ploegen, een dorsch- en een snijmachine, benevens een kar en wagen. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. NIEUWENDIJK. De christelijke zang vereeniging „De Lofstem" alhier, gaf Zater dagavond voor een vrij talrijk gehoor, hare eerste uitvoering. In aanmerking genomen dat dit mannenkoor slechts kort bestaat, moet gezegd, dat het programma redelijk goed is afgewerkt. Enkele nos. werden op verzoek herhaaldtevens vergastte de direc teur en de voorzitter het publiek op een Duitsch duet „Herbstlied" van Mendelssohn wat bepaald accuraat werd uitgevoerd. SLEEUWIJK. Heden zijn alhier een troep toegelaten Zigeuners aangekomen, die erg lastig zijn. Als ieder inwoner de deur voor hun gesloten houdt en de politie een streng toezicht uitoefent, zullen ze spoedig van koers veranderen. MEEUWEN. Dezen morgen maakte onze geachte leeraar ds. J. J. van der Poll aan de gemeente bekend, eene toezegging van beroep te hebben ontvangen naar Otto- land, en dat dit beroep door hem in ernstige overweging zou worden genomen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Februari in de rijkspostspaarbank ingelegd f 3852.63 en terugbetaald f 5782.85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2163. GORINCHEM. Op de Zaterdag gehouden paardenmarkt waren 268 stuks aangevoerd. Men besteedde de volgende prijzen: luxe paarden f 600 f 725, werkpaarden f 350 f 400, eenjarige dito f 140 f 170, twee jarige dito f 200 f 325, 4 en 5-jarige dito f 450 f 550, hitten f 80 a f 150. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De toestand is vrijwel dezelfde als de vorige week. De handel in rundvee bleef levendig, vooral in melkvee, dat veel voor het buitenland wordt opgekocht. De mark ten beginnen weer te herleven. Paarden, welke reeds zeer duur waren, gaan nog vooruit in prijs. Met de varkens gaat het weer vlot; de biggen gaan elke week in prijs vooruit. Engeland betrekt weer veel halfvette var kens tot goede prijzen. In wolvee ging weinig om. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 59&61 ct„ vette kalveren 58 ai 59 ct., vette var kens 54 56 ct„ voor Engeland, 52 53, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 220, neurende f 120 k f 200, guste f 150 f 200, pinken f 40 f 90, kalveren f 15 f 32 biggen f 7 f 10, drachtige zeugen f 45 a f 55, drachtige gel ten f 32 a f 45, schot telingen f 19 f 27, schapen f 16 si f 27, luxe-paarden f 470 f 600, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 430, 2e kwaliteit f 190 f 275, twee-en-een-halfjarige f 140 f 225, anderhalfjarige f f per stuk. Itliiiienland. Op verzoek maken wij het publiek opmerkzaam, dat tengevolge eener ver scherpte aanschrijving van het hoofd bestuur der posterijen op de pos!kan toren streng toezicht wordt gehouden op ongeoorloofde schriftelijke bijvoe gingen of mededeelingen bij drukwerk zendingen. Dientengevolge worden ook alle prent briefkaarten, als drukwerk gefrankeerd, voorzien van de aanwijzingen p. f., ge groet, m. h. g. enz., met port belast, of, indien deze bekend zijn, aan de af zenders terug gegeven. Het Bakkers-comité (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep; secretaris mr. H. Jiederlandsche arbeiders in Pruisen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2