Amerikaansche politie, te Palermo ge komen om een onderzoek in te stellen, is op een openbare plaats met pistool schoten vermoord. De moordenaars zijn ontkomen. De crisis in het ©oslcn. Het Servische antwoord aan Oosten- rijk-Hongarije is Maandag overhandigd, he inhoud er van komt overeen met hetgeen er van te voien over was uit gelekt. Het antwoord draagt geheel de enmerken van Rusland's invloed. Het ontwijkend en tracht de zaak op de jige baan te schuiven. Wat immers had de Donau-monarchie door haar ge zant te Belgrado aan de Servische re geering laten vragen Een pertinente erklaring, dat de Bosnische staatkunde van Servië gewijzigd was, op grond waarvan dan de Donau-monarchie on derhandelingen zou willen aanknoopen over aan Servië te verleenen oecono- mische voordeelen. Welnu, de Servische regeering verwijst in het politieke ge deelte van haar antwoord eenvoudig naar haar jongste rondschrijven aan de mogendheden (waarin de Bosnische kwestie een Europeesche kwestie werd genoemd), terwijl in het commercieele gedeelte van het antwoord de wensch wordt uitgesproken dat het voorloopige handelsverdrag aan de parlementen te Weenen en te Boedapest zal worden voorgelegd; slaagt men er niet in het handelsverdrag vóór 31 dezer af te doen, dan is Servië bereid het tot 31 Decem ber te verlengen. Het politieke gedeelte van het ant woord kan te Weenen geen voldoening wekken. Waar het Oostenrijk-Hongarije om te doen is te weten of het zijn in het veld staande troepen naar huis kan zenden op grond van een beslist gebleken vredelievende gezindheid van Servië daaromtrent is het door het Servische antwoord niet wijzer gewor den. De kwestie van de ontwapening blijft onopgelost. De verwijzing naar bet rondschrijven van Servië aan de mogendheden kan der Oostenrijksch- Hongaarsche regeering ook moeilijk aangenaam zijn, daar, gelijk gezegd, in dat rondschrijven van Servië de Bos nische kwestie oen Europeesche kwestie genoemd werd. Dit standpunt staat lijn recht tegenover dat der regeering te Weenen, welke de Bosnische kwestie vóór de totstandkoming van het Turksch- Oostenrijksche protocol als een Turksch- Oostenrijksche aangelegenheid en na de totstandkoming van het protocol als een binnenlandsche aangelegenheid der Donau-monarchie beschouwde. Wat het commercieele gedeelte van het antwoord van Servië aangaat, de kwestie van het handelsverdrag, bren gen we hier in herinnering dat het handelsverdrag reeds door de Servische Skoepsjtina werd goedgekeurd, maar nog niet door de parlementen in de Donau-monarchie. Dat dit laatste nog niet het geval is, daarvan heeft men te Weenen aan Servië de schuld gegeven. In de mededeeling der Donau-monar chie aan Servië van 5 dezer werd uit drukkelijk gezegd, dat de Oostenrijk- sche en de Hongaarsche regeering „ge let op de gedurende de laatste maan tien door Servië aangenomen houding" tot hun spijt het handelsverdrag met Servië niet door de parlementen kon tien doen bekrachtigen. Verder werd in die mededeeling Servië bedektelijk bedreigd met een tarievenoorlog, die bij een verdragloozen toestand onver mijdelijk zou volgen. Van dat dreige ment schijnt Servië zich weinig aan te trekken. De vraag is nu, wat de Donan-mo- narchie na dit antwoord van Servië zal doen. Er loopen geruchten van oorlogs plannen, maar ze worden weer tegen gesproken en men verzekert dat de besprekingen zullen worden voortgezet. Men wil te Weenen, dat Servië tot ontwapening zal overgaanin dat geval kan Oostenrijk-Hongarije ook zijn leger weer op vredesvoet brengen, hetgeen een aanzienlijke besparing van uitgaven zou meebrengen. De Kölnische Zeitung schrijft naar aanleiding van het antwoord van Servië De aansporing om kalm te blijven, welke we onlangs tot de wereld richtten, wenschen we thans te herhalen en naar ons uit Weenen gemeld wordt, gelooft men ook daar nog niet voor de nood zakelijkheid van een ultimatum geplaatst te zijn. In elk geval moet Servië zich er wel rekenschap geven, dat zijn uit vluchten het geduld niet alleen van Oostenrijk-Hongarije maar ook van Europa nagenoeg hebben uitgeput. Als het niet spoedig tot inkeer komt, zal het de gevolgen er van te dragen heb ben en wij vertrouwen nog altijd, dat geen groote mogendheid ter wille van Bosnië de verantwoordelijkheid vooreen Eoropeeschen oorlog op zich zal willen nemen. De officieuze Berlijnsche correspondent der Kölnische seint Men gaat niet te ver, als men het Servische entwoord als een groote ver rassing beschouwt, waarop men te min der was voorbereid, daar de vroegere mondelinge verklaringen der Servische regeering een geheel auder en meer tegemoetkomend antwoord hadden doen verwachten. De door Oostenrijk-Hon garije betoonde tegemoetkoming is alzoo niet beantwoord en de afwijzende hou ding van Servië wordt nog verscherpt door de omstandigheid dat de oorlogs toerustingen van Servië, naar't schijnt, met verdubbelden ijver worden voort gezet. Alle Duitsche avondbladen achten den toestand in den Balkan uiterst kritiek. Volgens een telegram uit Weenen aar. het Berliner Tageblatt heeft het Honvedministerie gelast, dat alle gar nizoenen in het Serajewo- en het Za- ragebied binnen 24 uur op oorlogsvoet moeten gebracht worden. Alle hiertoe behoorende reservisten moesten heden opgeroepen worden, om morgen zoo snel mogelijk naar hun afdeelingen te kunnen worden vervoerd. Ook in Trop- pau zijn de reservisten opgeroepen. Men schijnt bevreesd te zijn voor een over valling van het bezette goed. Heden middag was er ministerraad in Weenen onder voorzitterschap van den Keizer. Uit Belgrado wordt aan het Berliner Tageblatt geseind: De minister van oorlog heeft alle chefs der staven van de vijf Servische divisies telegrafisch naar Belgrado ontboden. Gisteren en heden beraadslaagde de krijgsraad. Hier bij zullen beslissende oorlogsplannen gemaakt worden. Volgens den Weenschen correspon dent van de N. Y. Herald, denkt Ser vië in het begin van April 250,000 man troepen in 't veld te kunnen bren gen en zijn verscheiden troepenafdee- lingen reeds ter plaatse, waar zij in een oorlog moeten wezen. Aan geweren is er geen gebrek. Laatstelijk heeft Ser vië o. a. besteld, waarvan het meeste wel reeds onderweg zal zijn: 56 batte rijen snelvuurgeschut van Creusot (45 veld-, 2 rijdende en 9 berg-batterijen), van elk vier stukken, twaalf munitie wagens en 750 granaten per vuurmond. Met die 224 kanonnen zal de eerste linie worden versterkt; de oude Bange- kanonnen van 8 c.M., model 1885, ko men in de tweede linie. Er is 30 mil- lioen frank aan geschut en munitie besteed, en 13 millioen aan 30,000 Mau sers, model 1899, en 50 millioen pa tronen, en voor de verandering van 50,000 Koka-Mausers, in magazijn-ge weren. Het Nowoje Wremja publiceert een telegram uit Djoelfa, aan de Noordgrens van Perzië, waarin wordt meegedeeld, dat 1000 man Perzische bereden re- geeringstroepen en 500 man voetvolk, opmarcheeren van de Kara Dag-bergen naar Djoelfa. Deze krijgsmacht trekt langs den Perzischen oever van de grens rivier, de Araxes; zij heeft reeds 10 dorpen geplunderd en verwoest, waar onder vier dorpen die door Russische onderdanen werden bewoond. De vluch tende inwoners werden zooveel moge lijk vermoord. Vrouwen, met kinderen op haar rug, die poogden de Araxes over te zwemmen, werden neergescho ten. Op een eiland in de rivier, gele gen tusschen Perzisch en Russisch Djoel fa hebben 300 gezinnen die van hun woningen zijn beroofd, een schuilplaats gezocht. Bij lezing van het bovenstaande houde men in het oog, dat het Nowoje Wrem ja sinds eenigen tijd zijn best doet om bij het Russische publiek de overtui ging te wekken, dat een ingrijpen door Rusland in Perzië niet enkel geoorloofd doch zelfs onvermijdelijk en urgent moet heeten. Volgens uit Teheran ontvangen be richten zendt Rusland een sotnia ko zakken naar Teheran. De buitenlandsche bladen bevatten nog eenige nadere toelichtingen op dit bericht. Alleen schijnt niet duidelijk of men hier reeds te doen heaft met een feit dan wel met een voornemen. De berichtgever te Teheran van het Nowoje Wremja heeft geseind, dat in Teheran een opstand aanstaande is en dat dientengevolge het handjevol Rus sische officieren in die stad in een kri tieke positie verkeert. De bewuste correspondent betoogt met grooten nadruk dat slechts het on middellijk zenden van een sterke Rus sische militaire afdeeling Teheran kan behoeden voor een plundering. Uit Florence werd Zondag geseind: Het observatorium alhier heeft gisteren middag te 2.40 en te 6 uur een sterke aardbeving, op een afstand van 9400 kilometer, geregisteerd. Men denkt dat de aardbeving in het Verre Oosten heeft plaats gehad. En uit Padua: De seismografische toestellen der universiteit hebben gis teren een sterken aardschok, op 10,000 kilometer afstand, geregistreerd. De Daily News verneemt dat de twaalf nieuwe kanonnen van 30.5 cM. merk XI, die in het arsenaal te Woolwich voor de Engelsche vloot klaar liggen, bedenkelijke gebreken vertoonen. Enkele ervan zijn bij schietproeven gebarsten, een gevolg, schijnt het, van onvoldoende draadomwoeling aan het uiteinde der vuurmonden. Om den weerstand van den loop te verhoogen, worden zij n.l. met staaldraad dicht omwonden. De kanonnen zijn gedeeltelijk te Woolwich, gedeeltelijk aan particuliere fabrieken gegoten. Men vermoedt dus, dat de fout in de geëischte voorwaarden ligt. De verwachting is, dat deze vuurmonden, die nog anders zijn dan die van de Dreadnought, een granaat van 385 K.G. 29 K.M. ver kunnen werpen. Castro. Uit New York is aan de Globe ge meld, dat de agenten in Europa van de Venezolaansche regeering te Caracas er van hebben verwittigd, dat Castro ongetwijfeld betrekkingen onderhoudt met invloedrijke mannen in Venezuela, waarmede hij hoopt het staatsgezag te herwinnen. De Venezolaansche regeering koestert het voornemen aan de Nederlandsche, de Columbiasche en de Engelsche re geering een nota te zenden, met het verzoek Castro te beletten haar grond gebied tot een basis te maken voor van hem uitgaande expedities tegen Vene zuela. Ook schijnt Castro te verwachten, dat Nicaragua hem zal helpen, maar de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is vast besloten alle dergelijke overeenkomsten te verijdelen. De „New York Herald" meldt dat Castro's plan om naar Venezuela terug te keeren, groote opschudding in Ca- rasas veroorzaakt. Algemeen gelooft men, dat sleclts de dood hem in de volvoering zijner plannen om n.l. zijn verloren macht te herwinnen kan tegen houden. Men slaat ook geloof aan de bewering, dat Castro geen geld heeft uitstaan bij de Europeesche banken en dat alles wat hij meegenomen heeft slechts200,000 pnd. st. bedraagt. Voor zijn vertrek heeft hij geen enkel stuk vee of geen enkele bezitting verkocht. De correspondent van de „Herald" wijst er op, dat er wel eenige reden bestaat om geloof te hechten aan de geruchten, dat Castro met geheime agenten in Zuid- en Centraal-Amerika onderhandelt. Men beweert, dat zijn voornaamste handlanger de president Zelaya van Nicaragua is. Indien Castro eene expeditie van een Centraal-Ame- rikaansche haven naar Venezuela mocht willen ondernemen, zou hij gemakke lijk slagen een leger bijeen te brengen, daar Castro nog talrijke aanhangers heeft in Venezuela. De bladen te Caracas eischen de ver wijdering van Generaal Mariano Gar cia, vroeger een van Castro's gunste lingen uit zijn presidentschap van den staat Fascon. Nadrukkelijk wordt be vestigd, dat Castro op dat gedeelte van de Venezolaansche kust zal ontschepen en daar een leger zal bijeenbrengen. Generaal Garcia echter verklaart, dat hij president Gomez trouw zal blijven en Castro, indien hij daar mocht wil len landen, gevangen zal nemen. Reuter seint uit Caracas Een rechtsgeding is bij het Hoog gerechtshof aanhangig gemaakt tegen Castro, die er van beschuldigd wordt de hand te hebben gehad in den in Februari 1907 op generaal Antonio Paredes en een aantal revolutionaire kameraden van den aanklager gepleeg- den moord. Manuel Paredes vraagt: uitlevering van Castro en de oplegging van de maximum-straf, 15 jaar gevangenisstraf. Htinniuiland. De „Staatscourant" van Maandag be vat het Kon. besluit waarbij ten eerste de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal worden uitgenoodigd a.s. Vrijdag half twee zich te vereenigen in de vergaderzaal van de Tweede Kamer; ten tweede bepaald dat door de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en Justitie in die vergadering zullen in gebracht worden een wetsontwerp tot voorziening in het Regentschap ingeval van troonsopvolging tijdens de minder jarigheid van den troonsopvolger en een wetsontwerp tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning. Uit Brussel wordt gemeld In het weer voorkomen van gevallen van de tongblaar, welke sedert een jaar niet meer in België geconstateerd is en waarvan men thans weer verschijnselen waarneemt, heeft men aanleiding ge- 1 vonden een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, door den minister van Landbouw gelast, heeft uitgewezen, dat de ziekte sedert den 26 Februari in België is binnengebracht door Hol- landsch vee, en wel door vee afkomstig uit Rotterdam. Sedert zijn 53 beesten teruggezonden en de grenzen zijn tot nader order voor Hollandsch vee ge sloten. Maandag werd uit Amsterdam gemeld Hedenmorgen 11.25 kwam Prins Hen drik alhier aan, gekleed in de admi raalsuniform. Z. K. H. begaf zich per statiesloep met 12 roeiers naar de marinewerf, waar verschillende autoriteiten den Prins opwachtten. De minister van marine, de heer Wentholt, hield een rede, waarop de' Prin9 antwoordde. In dit antwoord zeide de Prins o. a. dat „de Zeven Provinciën" onafscheidelijk verbonden aan den grooten vlootvoogd zijner eeuw in ons aller harten herinneringen roept uit dat glorie-tijdperk. Ik geloof, aldus ging de Prins voort, in dit oogenblik de Kon. Ned. marine niet hartelijker te kunnen toewenschen, dan dat zij het toen gegeven voorbeeld op zij moge streven, wanneer gevaar opnieuw dreigt. Daar het schip binnen enkele minu ten zal worden toevertrouwd aan zijn element, hetwelk reeds zoovele slacht offers eischte, welt in zijn hart de bede op dat God het pantserschip „de Zeven Provinciën" en deszelfs bemanning vei lig moge leiden over den Oceaan. De tewaterlating had zonder stoornis plaats en snel en statig gleed het schip van de helling. Uit Amsterdam wordt gemeld: Het referendum der S. D. A. P. heeft thans uitspraak gedaan inzake de drie bekende Deventer-congresbesluiten. Alle drie besluiten werden met overgroote meerderheid bekrachtigd. Voor besluit A., de oprichting van een Marxistisch weekblad onder redactie van den heer F. M. Wibaut en mevr. Roland Holst, werd 5477 stemmen uitgebracht, waar van 68 van onwaarde, 264 blanco, 415 tegen en 4730 voor. Voor punt B., waarbij uitgesproken wordt, dat de „Tri bune" behoort te worden opgeheven, werden uitgebracht 5464 stemmen, waar van 79 van onwaarde, 276 blanco, tegen 773, en voor 4336 stemmen. Voor punt C., het royement der drie „Tribune"-redacteuren, werden uitge bracht 5468 stemmen, waarvan van onwaarde 74, blanco 342, voor 3712 en tegen 1340. Men meldt uit den Haag: Op last van de justitie is gearresteerd de gep. kapitein der militaire admini stratie J. W. M., die verdacht wordt ongeoorloofde handelingen te hebben gepleegd met een bij hem inwonende dienstbode en, teneinde de gevolgen daarvan te bedekken, zich schuldig te hebben gemaakt aan het misdrijf, straf baar gesteld bij art. 297 Wetboek van Strafrecht. Thans kan worden gemeld, dat de Rechtbank te Arnhem, bij beschikking van eergisteren, de zaak van F. A. G. Krönig, pianostemmer te Brussel, be schuldigd van opzettelijke brandstich ting in Hotel Bellevue te Arnhem in den nacht van 25 op 26 October 1908, naar de openbare terechtzitting heeft verwezen, met last tot gevangenhouding van den verdachte. Gistermiddag omstreeks half vier ge raakte te 's-Gravenhage het 4-jarig zoontje van den melkhandelaar N. aan den Rijswijksehenweg nabij de viaduct al spelende onder de locomotief van de uit de richting Rijswijk komende stoom tram Den HaagDelft. Vreeselijk verminkt, werd de kleine dood opgenomen. Te Weite (Vlagwedde) heeft de land bouwer Zoutman bij het omwoelen van zijn nabij den weg gelegen land nevens een steenen pot een hoeveelheid zil veren munten gevonden ter grootte van een gulden, w. o. eenigen met het jaar tal 1690. Naar men uit Tilburg meldt, werd daar Zondagnamiddag omstreeks zes uur de gemeente-politie verwittigd, dat er in de „Reit" een moord had plaats gehad. Onmiddellijk begaf de commis saris van politie zich met eenige agen ten er heen, waar zij A. v. V., arbeider, dood in zijn woning vonden liggen met een 4ys c.M. breede wond in de linker borst. Zijn kleeren waren geheel van bloed doorweekt. De inmiddels ontbo den geneesheer constateerde den dood. Het lijk is daarna naar het gasthuis vervoerd. Volgens verklaringen der vrouw heeft zich de misdaad volgenderwijze toege dragen. Van V. zat met vrouw en kinderen in zijn woning, toen M. D. de achter plaats opkwam. Van V. ging hierop met zijn vrouw naar buiten en maande D., die onder invloed van sterken drank was, aan, de plaats te verlaten en toen deze hieraan geen gevolg gaf, pakte v. V. hem beet om hem met geweld te verwijderen, waarop D. zijn mes trok en v. V. den doodelijken steek toebracht. Het bloed spatte over de kleeren der vrouw, die haren man in huis bracht en tevergeefs het bloed trachtte te stelpen. Eenige oogenblikken later gaf hij den geest. De vrouw blijft met acht kinderen achter. De dader, de 30-jarige D., eveneens gehuwd en vader, is nog denzelfden avond gearresteerd. Sedert Maandagnamiddag zit in een kelder van de firma C. Jamin in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam ge vangen een os, die hoorndol is. Het dier heeft zich op de Veemarkt aldaar losgerukt en is dwars de markt over en den kelder ingehold. In dien kelder staan kisten met eieren en andere goe deren, die door het woedende dier, dat I niemand durft naderen, zijn beschadigd. De eigenaar wil het beest niet meer laten vertrekken voor door den eige naar, zekeren v. P. uit 's-Gravenhage, de schade, die in den kelder is aange richt, is vergoed. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, nadat de bezoekers het speelhuis van „Jopie Koppie" aan den Zwanen burgwal 82, te Amsterdam, verlaten hadden, is er in dit speelhuis ingebro ken. Door middel van een looper is de voordeur geopend; het speelhuis is ge heel doorzocht; vermoedelijk dachten de inbrekers een gedeelte van het dien avond verspeelde geld te vindende muntgasmeter is geledigd, de biljart ballen zijn gestolen en het laken van het biljart is gescheurd. Daarmede moes ten de heeren inbrekers zich tevreden stellen. Toen dr. H. IJ. d. S., directeur van de stearinekaarsenfabriek te Gouda, Zaterdagavond per rijtuig naar zijn bui ten te Driebergen terugkeerde, is hem een ernstig ongeluk overkomen. De koetsier, die hem van het station Driebergen naar zijn villa reed, draaide juist met het rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat, terwijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, de tram van 5 uur, die in volle vaart in de richting Doorn reed, slechts enkele meters van het rij tuig verwijderd was. De koetsier tracht te door een zweepslag het paard tot spoed aan te zetten om nog van de rails af te komen, het was echter te laat. De tram greep het achtergedeelte van het rijtuig en drukte het tegen een boomdoor den schok werd de koetsier eenige meters van het rijtuig wegge slingerd. Het achtergedeelte van het rijtuig was totaal vernield, de as ge bogen in den vorm van een hoefijzer. Direct schoten menschen toe om de inzittenden te helpen. Dr. IJ. d. S. werd bewusteloos in zijn woning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rij tuig zat, schijnbaar met de schrik is vrijgekomen. Volgens nadere berichten heeft Dr. IJ. d. S. één gebroken en twee gekneus de ribben bij dit ongeval bekomen. De machinist der tram moet geen schuld aan het ongeluk hebben; hij heeft langdurig gebeld en niet kunnen vermoeden dat de koetsier op het laat ste oogenblik nog over de rails zou rij den, wel schijnt de tram vroeger te zijn geweest dan gewoonlijk. Het trampersoneel heeft van het ge beurde proces-verbaal opgemaakt. Volgens een later bericht is de heer Dr. IJssel de Schepper aan de gevolgen overleden. De Dordr. Ct. meldt: Naar beweerd wordt, zijn er te Dor drecht valsche tienguldenstukken in omloop. Men zij dus op zijn hoede. Alweder heerscht te Sint Philipsland groot gebrek aan drinkwater, zoodat men er verlangend uitziet naar de in uitzicht gestelde nortonpompen. Velen drinken er thans putwater, want regen water is er niet meer te krijgen. Ook in andere deelen van Zeeland begint het gebrek aan goed drinkwater zich zeer te doen gevoelen. Men meldt uit den Haag Achter de groote schutting en de hoo- ge zandmassa's, die van de zijde van den Scheveningschen Weg den bouw van het Vredespaleis aan het oog ont trekken, is de laatste maanden rustig maar gestadig voortge werkt. En ofschoon het vriezend weder den bouw eenige weken heeft vertraagd, is men reeds een heel eind gevorderd. Drie meter boven den beganen grond steekt de onderbouw thans uit boven de 6 meter diepe fundeering en over enkele dagen zal het werk aan den onderbouw, met zijn groote grijze steenblokken, weder met kracht worden hervat, zoodat reeds in den loop der volgende maand met den aanleg van de centrale verwarming een aanvang zal kunnen worden gemaakt en de aanbesteding voor den opbouw in Mei zal kunnen volgen. Wanneer dan alles meeloopt, hoopt men in het najaar van 1910 het ge- heele Vredespaleis onder de kap te hebben, met inbegrip van de beide torens. Was n.l. aanvankelijk het plan, slechts één toren aan te brengen, thans is besloten, ter wille van het evenwicht in de constructie, op den achtergevel, achter de groote rechtszaal, een twee den, kleinen toren te plaatsen. Is de bouw voltooid, dan zal natuur lijk nog heel wat tijd verloopen voor dat de inwendige inrichting geheel ge reed zal zijn. Van niet minder dan elf regeeringen zijn thans reeds toezegging ontvangen van geschenken voor de inrichting en versiering van het Vredespaleis waarvan sommige nog de goedkeuring behoeven der desbetreffende volksvertegenwoor digingen. Uit Maasluis wordt gemeld: Het Zaterdagavond van Rotterdam naar zee vertrokken Noorsche stoom schip Mascot, bestemd naar West Hart lepool, is in den nacht van Zaterdag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2