De militaire toebereidselen, zoo meldt de correspondent van de Kölnische Ztg. uit Pest, die in het geheele land ge troffen worden, en die voorshands in de versterking van het legercorps te Temeswar en Agram en in de verhoo ging van het corps te Sarajewo op volle oorlogssterkte bestaan, wekken groote ongerustheid. In welingelichte kringen zegt men, dat het er alleen om te doen is, aan de grens van Servië sterke troepen samen te trekken en daarna onder dezen druk een ultimatum aan Servië te richten. De Hongaarsche handelsschepen heb ben de haven van Semlin verlaten en in Titel onderkomen gezocht. De Donau-monitors liggen nog bij Pest. Het Neues Wiener Abendblatt, dat voeling houdt met het ministerie van buitenlandsche zaken, schrijft: Oostenrijk-Hongarije zal een tweede nota naar Belgrado sturen, die dringen der zal zijn dan de eerste en waarin nadere ophelderingen zullen gevraagd worden en elk ontwijkend antwoord beslist zal worden afgewezen. In heel Duitschland zijn de Oosten- rij ksche reservisten opgeroepen en naar hun garnizoenen vertrokken. Naar de Petit Parisien uit Rome ver neemt, was de ware reden waarom Pe- irosino, de Amerikaansche speurder die te Palermo vermoord is, op Sicilië ver toefde, de ontdekking van een samen spanning tegen het leven van Roosevelt. Het plan was, Roosevelt einde Maart, wanneer hij in de buurt van Taormina kwam, voor zijn vertrek naar Afrika, te vermoorden. Het reisprogam van Roosevelt is nu aanmerkelijk gewijzigd. Zijne aankomst te Napels is nu zoo berekend, dat zij zal samenvallen met het vertrek van het schip, dat hem naar Afrika moet brengen. Een nieuwe kategorie die de beweging bijvalt zijn de werklieden van den dienst der posterijen, telegraaf en telefoon. Ten getale van 1500 hebben zij gister avond te Parijs tot staking besloten. Sedert den oorlog van '70/71, schrijft een journalist, heeft er niet zulk een ontsteltenis in de handelswereld ge- heerscht. Op de beurs staan de zaken stil. l*laatse](ik Nieuws. HEUSDEN, 20 Maart. Na een nachtelijke roei wedstrijd, gelukte het de Heusdensche rijksveldwachters in den nacht van 16 op 17 Maart een schuit met Woudrichemschevisschers te bekeuren, voor het visschen met drijfnet, zonder ver gunning, onder Well, gem. Ammerzoden. *VEEN. Door den raad dezer gemeente is aan H. M. de koningin een adres gericht, om een buitengewone rijkssubsidie, inge volge art. 53 der wet op het 1. o. aangezien de gemeente door de kosten van het lager onderwijs, in verhouding tot hare andere middelen en uitgaven onbillijk zou worden bezwaard. Betreffende een door verscheidene ingezetenen dezer gemeente aan den raad gericht adres ter voorziening in water bij brandgevaar langs het perceel „de Heije", is door den raad besloten tot het instellen van een onderzoeknaar deeventueelekosten. De door de gezondheidscommissie te Heusden niet goedgekeurde teekening in het bestek der aan „de Vlaas" weder op te richten woningen, zijn aan deze com missie teruggezonden met verzoek, terwille van de beperkte middelen, onverwijlden herbouw, overeenkomstig dat bestek en teekening toe te staan. Ook alhier kan geklaagd worden over de sterfte onder schapen. Van een paar eigenaars gingen in een week een 4-tal oude en 6 jonge schapen dood. Vermoedelijk is dit in verband met de koude van het voorjaar. WIJK. In het naburige Brakel ver staat men de kunst om varkens vet te mes ten. J. Kentie alhier kocht aldaar van J. van der Linden een varken, 171/2 maand oud, dat schoon aan den haak het respec tabele gewicht van 456 pond haalde. HEDIKHUIZEN. De ooievaar heeft gisteren voor het eerst zijn nest weer op gezocht in den tuin der pastorie. AALBURG. In de afgeloopen weeky zijn dieven in deze gemeente danig bezig geweest. Op een nacht toch werden bij G. v. O. een kruiwagen, bij de wed. L. v. W. 9 kippen, bij J. K. 4 en bij L. v. W. 7 kippen ontvreemd. ALMKERK. De zangvereen. „Excelsior" directeur de heer H. Schouten, is voorne mens Zaterdag 27 dezer in de school a.d. Voorsteeg eene uitvoering te geven. Wijl dit gemengd koor reeds eene goede naam heeft zal men over het bezoek niet hebben te klagen. Mr. C. Dekker uit Sleeuwijk, die vóór een paar jaar naar Amerika trok, heeft 't winterseizoen in Holland doorgebracht en is gisteren te Rotterdam scheep gegaan om met het stoomschip Potsdam de terug reis te aanvaarden. Met hem gaat mede zekere Joh. Kamp alhier, die als landbouwer daar zijn geluk wil gaan beproeven. Op de Woensdag alhier gehouden voorjaarsstierenkeuring werden er 38 stuks aangebodenhiervan werden goedgekeurd Een li jarige vaalb. van Abr. de Jong; een 2 jarige zwartb. van H. Prinssen een li jarige' zwartb. van A. den Dekkereen 1 jarige zwartb. van Arend Verschoor een 2 jarige zwartb. van C. P. van Herwijnen een 2 jarige roodb. van C. Noorloos, allen alhiereen 1 jarige zwartb. van G. C. v. d. Meijdeneen 1 jarige zwartb. van H. C. de Graateen 1 jarige zwartb. van A. v. d. Stelt; een 2 jarige zwartb. van G. Verhoeven, allen te De Werken; een li jarige vaalb. van L. v. d. Pluimeen 2 jarige zwartb. van D. C. Koekkoek een li jarige zwartb. van A. v. d. Pluim, allen te Pusseneen 2 jarige zwartb. van P. de Raadeen 3 jarige zwartb. van C. Lank- haar, beiden te Meeuweneen li jarige zwartb. van J. C. Klop te Andeleen 2 jarige zwartb. van J. v. Eeten een 1 jarige zwartb. van J. de Lorm, beiden te Giessen een 2 jarige zwartb. van Arie Kant: een 3 jarige zwartb. van M. Boelen van Andel, beiden te Woudrichemen een 2 jarige zwartb. van J. Ippel te Werkendam, terwijl er 17 werden afgekeurd of uitgesteld. De prijzen vielen ten deel als volgt: De eerste prijs aan den li jarigen zwartb. van Ant. van der Pluim te Dussen met 512/3 punten. De tweede aan den 2 jarigen zwartb. van G. Verhoeven te De Werken met 50i/3 punten. De eerste reserve aan den 2 jarigen zwartb. van J. Ippel te Werkendam met 48 punten, en de tweede reserve aan den 2 jarigen zwartb. van Arie kant te Woudrichem met 44 punten. Tot bestuurlid van het Waterschap „Den Duil" is, in plaats van wijlen den heer W. N. de Leeuw, gekozen de heer Abr. de Jong. ANDEL. Zaterdag 27 Maart zal de mu- ziekvereeniging „Andels fanfare," alhier nogmaals eene uitvoering geven, met mede werking van den bekroonden karakter komiek den heer Muller uit Gorinchem en Mej. Muller. Op het nest bij den heer Straver zijn heden de ooievaars gearriveerd. Laat ons hopen het de lenteboden zullen zijn. De landbouwer S. alhier welkej.l. Maandag in Gorinchem door een wagen werd aangereden en een zoodanige hoofd wond bekwam dat hij bij een Apotheker moest worden verbonden, bleek bij thuis komst ook nog een paar gekneusde ribben te hebben, zoodat hij zich hier nogmaals onder geneeskundige behandeling moest stellen en den eersten tijd zijne werkzaam heden niet zal kunnen hervatten. DUSSEN. In de Geref. kerk zal Zon dag voormidd. optreden ds. Goedbloed van Nieuwendijk. Aanst. Woensdagavond zal hier in de Geref. kerk bidstond zijn voor't gewas, waarbij ds. Donner uit Breda zal voorgaan. WOUDRICHEM. Wegens ongesteldheid van den eigen 1 eeraar, zal voor de Ned. Herv. gemeente Zondagavond optreden ds. Gobius du Sart, uit Wijk. GIESSEN. De handel in aardappelen is alhier in den laatsten tijd zeer levendig. Men besteedt thans zoowel voor blauwen als zeeuwen f 3 f 3,25 per mud. Ofschoon deze prijs hoog is zijn er even wel nog houders van dit product, die eene afwachtende houding aannemen, daar men nog hooger prijs verwacht. Heden is alhier bij enkele candi- daatstelling tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. C. van Eeten Az. 's BOSCH. Het gunstig bekend Maga zijn „de Duif", Hinthamerstraat alhier, weet, zoowel wat het uitwendige als het inwendige der zaak betreft, geheel op de hoogte van den tijd te blijven. Het Maga zijn is geheel verbouwd en naar de tegen woordige eischen ingericht; terwijl de zaak zelf met hare reeds groote verscheidenheid, die thans nog aanmerkelijk is uitgebreid, met alle zaken op dit gebied kan wed ijveren, ook wat billijken prijs betreft. Men verzuime niet de etalage te gaan bezichtigen. Zie verder achterstaande advertentie. flinneiiland. In de gisteren gehouden vereenigde vergadering der Staten-Generaal bood de Minister van Binnenlandsche Zaken de Wetsontwerpen aan ter voorziening in het Regentschap en de Voogdij, in verband met de blijde verwachting van H. M. de Koningin. In de eerste plaats wordt daarin voor gesteld H. M. de Koningin-Moeder het Regentschap op te dragen. Ware het niet plicht geweest ook in deze met de historie te rekenen, met vol vertrouwen zou de Regeering heb ben voorgesteld, aanstonds Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden tot het Regentschap te roe pen. Moeht eenmaal Hare Majesteit de Koningin-Moeder tijdens de minder jarigheid van den Koning ons ontvallen, dan zou er niet aan kunnen worden getwijfeld, of de Prins der Nederlanden, de Vader van den minderjarigen Vorst, zou tot waarneming van het Koninklijk gezag zijn te roepen. In het voogdij-ontwerp wordt Z. K. H. de Prins voorgedragen als Voogd. De Wetsvoorstellen, hierboven ge noemd, geschieden overeenkomstig de voorschriften der Grondwet. Beide ont werpen Regentschap en Voogdij heb ben geen dadelijk effect. Zij krijgen dit eerst bij een mogelijk overlijden van II. M. de Koningin, gedurende de minderjarigheid (d.i. tot het 18e jaar van den Troonopvolger of Troonopvolg ster). De Regent moet benoemd worden bij een wet, goedgekeurd in een Veree nigde Kamerzitting en bij bet leven van den Koning (Koningin). Te Hengelo (Gelderl.) is een vrouw, die op een snijwond, om het bloeden te stelpen, een cent met spinrag had gelegd, onder hevige pijnen aan bloed vergiftiging overleden. De hulp van drie geneeskundigen mocht niet meer baten. Men meldt uit Den Haag: Dinsdagmiddag werd een huldebetui ging van de leerlingen der 's-Graven- haagsche Vakschool voor meisjes aan H. M. de Koningin aangeboden, be staande uit 6 luiermandjes met een eenvoudig en degelijk uitzet, bestemd om aan onvermogende ouders te worden uitgereikt, die op denzelfden dag als H. M. door de geboorte van een zoon of dochter zullen woiden verblijd. Een en ander werd op initiatief van de directrice der Vakschool, mej. A. Berghuis, door de leerlingen vervaardigd en voor een groot deel uit vrijwillige bijdragen der leerlingen bekostigd. H. M. heeft nog des avonds per te legram mevr. Welcker, presidente der instelling, verzocht aan het bestuur en de leerlingen der Vakschool Haar meest oprechten dank over te brengen, met de kennisgeving daarbij, dat H. M. gaarne zal zorg dragen dat hun wensch be treffende de bestemming der uitzetten voor jonggeborenen worde nagekomen en de verzekering van Hr. Ms. bizondere waardeering van de gevoelens die tot deze huldebetuiging hebben geleid. Bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de inter pellatie van den heer Bos over het standpunt der Regeering ten aanzien van de vereenvoudigde spelling, heeft de heer Roodhuyzen de volgende mo tie voorgesteld: „De Kamer, van oordeel, dat het tijdstip is aangebroken, om te over wegen, welke wijzigingen in de schrijf wijze van onze taal behooren te worden aangebracht, noodigt de Regeering uit, de benoeming van een staatscommissie over dit onderwerp te bevorderen." In een te Dordrecht gehouden ver gadering van afgevaardigden van ver schillende vereeuigingen is besloten wanneer de blijde tijding der geboorte van een Koningstelg bekend is, 's avonds naar het raadhuis op te trekken, om daar den burgemeester als vertegen woordiger van het gezag den hulde groet der burgerij te brengen. De stoet zal zijn samengesteld uit verschillende vereenigingen en optrekken onder be geleiding van muziek en met fakkels. De vereeniging tot viering van den Oranjedag zal een algemeenen feestdag organiseeren. Onder Kerschoten bij Apeldoorn is Donderdagmorgen op het erf van den landbouwer H. een man aangetroffen, die bekend staat als een onverbeter- lijken dronkaard. Vermoedelijk is hij den geheelen voorgaanden dag zwervende geweest en tegen den avond, onder den invloed van sterken drank, op het erf van H. verdwaald en daar in slaap geraakt. Naar zijn kosthuis in de omgeving aldaar overgebracht, bleek de ongeluk kige reeds overleden. Zijn lichaam was geheel verstijfd van de koude. De rechtbank te Breda veroordeelde den ontrouwen brievengaarder P. J. F. te Kruisland, wegens verduistering, tot 3l/s jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was 4 jaar. Nadat er een behoorlijke borgtocht was gesteld, heeft de firma C. Jamin uit de Hugo de Grootstraat, te Rotter dam, den woesten os, die in haar kelder verblijf hield, vrij uit laten gaan. Heel kalmpjes verliet hij zijn verblijf, een koe volgende, die als lokvogel dienst deed. Op aanwijzing van den heer J. Ko rendijk, electricien te IJselmonde is Dinsdagmiddag in de Kreeksche haven aldaar, onder slik bedolven gevonden de geforceerde brandkast die Zater g nacht te Capelle a/d IJselvandefirma der vaste vuursteenfabnek voorheen Heuvelman was gestolen. Nadat de brandkast uit de klei was opgedolven is deze per roeiboot naar haar vorige standplaats vervoerd. De directie der fabriek looft een premie van f250 en het kantoorpersoneel een van f50 uit voor dengene, die de noo- dige aanwijzingen geeft, welke tot ver oordeeling leiden van de daders van en de medeplichtigen aan den diefstal. Door den kapitein Jacob Borresen en de bemanning van het Noordsch stoomschip, genaamd „Mascot", is voor het kantongerecht Rotterdam no. I de navolgende verklaring afgelegd: Na te Rotterdam eene lading ijzer erts gelost te hebben, vertrokken wij den 13en Maart 1.1. des namiddags te half drie uur in ballast met bestem ming naar de Tyne, daarbij geadsis- teerd door een sleepboot en een loods. Te 5 uur twintig minuten passeer den wij de pier te Hoek van Holland en tien minuten daarna ging de loods van boord. De lucht was betrokken. Te half zeven uur passeerden wij het vuurschip „Maas". Even voor negen uur werd een wit licht waargenomen, ongeveer twee stre ken op stuurboordsboeg. Wij bleven koers houden en het witte licht bleef in dezelfde richting waarneembaar. On geveer vijftien twintig minuten nadat het witte licht werd waargenomen, kwam op ongeveer een halve streek op onzen stuurboordsboeg een bakboord-lantaarn in het gezicht. Wij legden het roer hard bak woord en gaven een korten stoot met de stoomfluit. Daar de aanvaring ecbter onvermijdelijk bleek sloegen wij volle kracht achteruit en legden het roer hard stuurboord. Op hetzelfde oogen- blik had de aanvaring plaats, waarbij de „Mascot" den boeg van het zeilschip juist achter de bak trof. Wij lieten de machine voortdurend achteruit werken, totdat ons schip van het zeilschip klaar was. Alle man op dek. Twee van de reddingsbooten werden ten spoedigste neergelaten en naar het schip gezonden en een derde boot klaar- gehouden. De steven van de „Mascot" bleek gebroken te zijn in de boeg in gedrukt. De voorpiek liep onmiddellijk vol water. Ongeveer tien a vijftien minuten na de aanvaring zonk het zeilschip. De reddingsbooten van de „Mascot" waren toen in de nabijheid en namen zes man van de equipage op. Daarna bleef men nog gedurende twee en een half uur a drie uren met do twee booten rond de plaats van de aanvaring roeien, om zoo mogelijk nog meer menschen te kunnen opnemen, terwijl ons schip ge durende dien tijd en den verderen nacht in de nabijheid bleef tot het licht werd. Toen zochten wij weder rond, doch daar wij niets meer zagen, vertrokken wij en zetten om halfzeven uur koers naar Rotterdam terug. De plaats van de aanvaring was volgens bestek N. W. 8/* N. 25 minuten van het vuur schip „Maas". Op het oogenblik van de aanvaring werd het dik van de sneeuw met af wisselende zwakke bries en zee uit het Noorden, hetgeen daarna zoo bleef, zoodat wij op den weg naar Rotterdam met matige vaart voeren en signaal gaven. Om 9 uur passeerden we langs het vuurschip „Maas"; een half uur later kregen wij een loods aan boord, onder wiens commando wij verder stuur den. Te 10 uur gingen wij ten anker met dertig vadem ketting, om 11.15 uur zetten wij de reis onder commando van den loods voort, passeerden om 12 uur de pier, waarna wij te 5 uur te Rotterdam arriveerden. Nog verklaren de comparanten, dat tijdens de aanvaring de tweede stuur man de wacht had, de matroos J Gulsrud waarschuwde de tweede-stuurman, dat hij een blank licht zag aan S. B.-boeg en de roerganger E. Liljedal op de bovenste brug stond. De kapitein had te 8 uur de brug verlaten na den tweede-stuurman order te hebben gegeven, hem in geval van mist te roepen, en voorts order te hebben gegeven om hem te half vier uur der morgens te wekken. Vrijdagmiddag liep op den Binnenweg te Rotterdam de 20-jarige loopknecht J. Th. v. W., tegen zijn vriend, den fietsmaker R. S., er over te pruttelen, dat hij op moet komen voor de natio nale militie. Eensklaps haalde hij een geladen revolver te voorschijn en loste op zichzelf vier schoten. Drie van de kogels troffen hem in den mond en kin, maar de vierde doorboorde de rechter- bovenarm van zijn naast hem loopenden vriend. De loopknecht, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, is in het Zie kenhuis ter verpleging opgenomen. Zijn vriend werd daar verbonden. Te Amsterdam is aangehouden een van de leden van het oplichtersgild, die er hun werk van maken, door het plaatsen van advertenties in de bladen, waarin geld wordt aangeboden, of wel door te reflecteeren op annonces, waarin geld wordt te leen gevraagd, anderen te doen gelooven, dat zij geld tegen behoorlijke rente beschikbaar hebben. Zij zenden dan gedrukte staten, die er uitzien als beschrijvingsbiljetten van de belasting, aan de aspirant-geldnemers ter invulling. Voor onderzoek en taxatie van het onderpand moet dan een be drag van f10 of f20 in hun handen worden gestort. De goedgeloovigen - en hun aantal is legio hooren dan van den geldschieter niets meer, of in het gunstige geval ontvangen zij be richt dat het onderzoek geen bevredi gende resultaten ten opzichte van den persoon of van de geboden waarborgen heeft opgeleverd. Opnieuw hebben kwartjesvinders zich te Utrecht laten gelden en thans op een wijze, die de brutaliteit, welke tot dusver aan den dag gelegd werd, verre overtreft. Eergisternamiddag kwamen "it Am sterdam per Staatsspoor vijf van zulke heeren te Utrecht aan. Twee van hen stapten aan het Centr. Station uit, blijk baar met de bedoeling hier te blijven of in andere richting door te reizen ze zijn later op den avond althans niet meer in de stad gezien de andere drie bleven in de richting Arnhem. Het treinpersoneel had intusschen de reizigers gewaarschuwd, zoodat men hoopte dat niemand gedurende de reis slachtoffer zou worden van de kwartjes vinders. Nauwelijks had de Arnhemsche trein zich in beweging gezet en den tunnel van Uit en In bereikt, of de heeren maakten het portier van hun wagen open en trachtten langs de tree plank een ander compartiment te be reiken, van waar uit ze hun praktijken zouden kunnen ten uitvoer brengen, in het goed vertrouwen dat men bij voorbeeld in het achterste deel van den trein wel niet door de conducteurs zou zijn gewaaischuwd. Zoo kwamen de beruchte sujetten, langs de treeplanken loopende, aan een damescoupé, waarin één dame gezeten was, die eenklaps het portier zag open gemaakt en twee mannen binnentreden. Onmiddellijk trok de reizigster, die op zulk gezelschap niet gesteld was, aan de noodrem, waarop de trein tot stil staan werd gebracht en bij onderzoek bleek wat er gaande was. De kwartjesvinders werden uitgenoo- digd den trein te verlaten, maar ver klaarden zich daartoe niet bereidmid delerwijl werd de hulp der politie in geroepen, maar daar er nog al wat tijd verliep eer deze ter plaatse kon zijn en de trein niet zoo lang kon worden opgehouden werd besloten in de coupé, waarin zich de beruchte leden bevon den, alle op den trein dienstdoende conducteurs te laten medereizen om zoodoende voldoende toezicht op hen te kunnen oefenen. De trein zette daarop de reis voort. Vermoedelijk zullen de kwartjesvinders te Eede of anders te Arnhem wel met politiehulp uit den trein zijn verwijderd. De vraag dringt zich thans op, of, nu de kwartjesvinders op zulk een wijze te werk gaan, geen maatregelen zijn te nemen dat deze personen die overal bekend zijn den toegang tot de stations of treinen te weigeren. D. O., onderwijzer te Meteren, is wegens het plegen van ontucht met leerlingen veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit zijn ambt. Tegen Van Vlijmen, die zijn kost- vrouw te Teteringen vermoordde, werd Donderdag door de rechtbank te Breda 12 jaar gevangenisstraf geëischt. Dr. Paul, de Venezolaansche afgezant, heeft te Berlijn een man van de Vos- sisclie Ztg. te woord gestaan. Zijn komst te Berlijn had, zeide hij, ten doel, om de Duitsche regeering in kennis te stellen met de verandering van regee ring in Venezuela. Woensdag is hij met dat doel bij staatssecretaris v. Schön geweest. Met betrekking tot zijn plotseling vertrek uit Nederland zeide Paul, dat hij de onderhandelingen met de Neder- landsche regeering niet plotseling af gebroken, maar Nederland verlaten had, omdat de onderhandelingen een keer hadden genomen, die buiten zijne vol macht ging. De kwestie van de (additio- neele) invoerrechten voor goederen uit Curayao had inderdaad moeielijkheden opgeleverd. De eischen, die Nederland in dit opzicht stelde, konden niet zonder meer vervuld worden, omdat zij een benadeeling van de handelsbelangen van de andere Europeesche huizen in Venezuela ten gevolge konden hebben. Dr. Paul zal echter van Berlijn naar Nederland terugkeeren. Ook de onderhandelingen met de Fransche regeering en de Fransche Ka belmaatschappij zijn nog niet afgeloo pen. Hij had trouwens enkel maar op dracht gehad, voorloopige onderhande lingen in te leiden, op grond waarvan later de eigenlijke onderhandelingen begonnen zullen worden. Sedert acht dagen is er een vertegenwoordiger van de Kabelmaatschappij te Caracas, om rechtstreeks met de regeering te onder handelen. Dr. Paul hoopt, dat het over leg bij zijn terugkeer te Parys zoo ver

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2