van dengene, die de koffer had afge zonden (waarschijnlijk had zij kort te voren in de goederenloods een en an der opgenomen), gaf de betrokken be ambte den koffer af. De vrouw riep een der voor het stationsgebouw staande rijtuigen aan, waarop de koffer werd geplaatst. Toen dan ook de bedoelde persoon om zijn eigendom kwam, bleek dadelijk, dat dit in handen van een slimme op- lichster was geraakt. De politie wist echter den koetsier, die haar had ge- J reden, op te sporen en kwam zoo ach ter het adres, waar de koffer was be zorgd. De vrouw had nl. kort te voren bij een familie aan de Hoefkade een kamer gehuurd en op die kamer werd het vermiste voorwerp gevonden. De inhoud was echter reeds goeddeels ver pand, doch, de oplichtster beloofde alles te zullen inlossen als de eigenaar geen vervolging wenschte. Tegen den avond zou hij kunnen terugkomen, om zijn goed te halen. De benadeelde nam daar mee genoegen, doch toen hij terugkwam, was zijn goed niet terug en de vrouw verdwenen. De politie zoekt haar thans ijverig. In het Noordbroeksterdiep te Spits bergen onder Sappemeer is gisteren morgen het lijk gevonden van een be jaard onbekend manspersoon, behoorlijk goed gekleed. De politie doet onderzoek. Twee veldwachters te Nieuweschans moesten Maandagnamiddag een Duit- scher, die nog 5 jaren gevangenisstraf had te ondergaan, aan de Duitsche po litie overleveren. Pas waren ze in den trein gezeten en was deze tot nabij de spoorbrug gekomen of de Duitscher vroeg permissie om zich even in het Abort af te zonderen. Niet meer dan een oogenblik was de Duitscher daar of men zag, dat hij uit den in volle vaart rijdenden trein sprong en koers zette naar de Hollandsche grens. Hij is nog niet teruggevonden. Naar het Hbld. verneemt, zullen voortaan alle onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs met volle dagtaak, en leeraressen bij het middel baar onderwijs met volle dagtaak, te Amsterdam, door burgemeester en wet houders dier gemeente tot ontslag wor den voorgedragen in geval van huwelijk. Men meldt uit Maasbommel aan de „Msb." Men stapelt hier de eene wandaad op de andere. In den laatsten tijd wer den 15 diefstallen met braak gepleegd bij acht personen, w. o. gemeente-sec retaris, wethouder en veldwachter, wer den ruiten stuk gegooid; men wierp voor 'n goede 60 gld koren van den loswal in de Maas; maaide 's nachts uit wraak voor ruim 40 gld. onrijp koren af; stak een hooimijt in brand; boorde gaten in roeibooten en liet ze zinken. Vooral den beroepsvisscher Lef- kens alhier werd veel schade toege bracht. Voor niet minder dan twee duizend gulden aan vischnetten werd door boosaardige handen bij dezen vis- scher vernietigd. De rijkspolitie doet ijverig onderzoek naar de bedrijvers van al die ongerechtigheden. Zaterdagmiddag te kwart over vijf werd brand ontdekt in den voorraad houten bielsen der Staatsspoor, welke langs den 's-Gravendeelschen dijk te Dordrecht te droogen liggen alvorens te worden gecreosoteerd. De slangen wagen van den nabij gelegen politie post was dadelijk ter plaatse en spoedig daarna ook de andere spuiten en de stoomboot benevens de pontonniers en eenige sleepbootjes, die ook water ga ven ze vermochten echter niets tegen deze brandstapels, die door de gewel dige hitte op geen 25 pas te naderen waren. Snol greep het vuur om zich heen en binnen een paar uur was de geheele voorraad vernield, benevens een paar gebouwen van den stadsvuilnisbelt. Gelukkig was de wind gunstig, anders was ook de marinewerf een prooi der vlammen geworden. Zij liep een oogen blik zeer ernstig gevaar. De verbrande voorraad dwarsliggers wordt op f 2 ">,000 geschat. De brand is ontstaan doordat een paar jongens een vuurtje in de na bijheid hadden gemaakt. De dader is bekend. Te Essen vertelt men, dat Berta Krupp van plan is, van haren man baron Krupp von Bohlen-Halbach (bij zijn huwelijk heeft de baron den naam von Krupp, om dien voor uitsterven te bewaren, erbij gekregen) te scheiden. Het gerucht wil weten, dat zij niet te vreden is met de behandeling, die haar man haar laat wedervaren en er dien- vï gevolge tusschen de echtelieden geen overeenstemming heerscht. Eeni- gen tijd geleden is het zoontje van de Ivrupps, een kind van acht weken, ge storven, en dit verlies moet mevrouw Krupp zich sterk hebben aangetrokken. Aan de fabriek van Krupp te Essen is de volgende kennisgeving aange plakt: „Sommige kranten hebben dezer dagen een bericht over een vermeende verstoring van de goede verstandhou ding tusschen mijne vrouw en mij ver spreid. Daar er ons aan gelegen is, dat zich onder het personeel geen verkeerde opvatting ten dezen vestigt, achten mijne vrouw en ik het noodig daar tegen op te komen met de verklaring, dat alle geruchten over eenige stoornis in de goede verstandhouding tusschen ons allen grond missen en van a tot z verzonnen zijn. De Turksche bladen wijzen op het heerschende gebrek en den beginnenden hongersnood in eenige streeken van Klein-Azië, en zelfs in het anders wel varende wilajet Brussa. De inning der belastingen gaat wegens den nood der bevolking met groote moeilijkheden gepaard. In Londen hebben Maandagnamiddag Engelsche kampioen Albert Aldridge a de bekende Fransche hardlooper Louis Bouchard tegen elkaar geloopen over 15 Eng. mijl (24 kilometer en 135 meter.) Aldridge werd overwinner in 1 uur 23 min. 32V6 sec. Bouchard was aan 't eind ongeveer 300 meter achter. Uit Pepolje in het sandzjak Novibazar komen berichten van aanvallen van Albaneezen op Serviërs. Een moeder zou met haar twee zonen zijn omge bracht. De Servische bevolking heeft een verzoekschrift tot de regeering gericht, waarin zij om bescherming vraagt. Berichten uit Basra maken melding van troebelen in Turksch Arabistan. Drie duizend goed gewapende Arabieren moeten in opstand zijn. Verscheidene booten op de Tigris zijn door de op standelingen beschoten. Te Oxford is Maandagnacht een vree selijke misdaad gepleegd. Toen 's och tends de winkel van Thomas Barber niet werd geopend, waarschuwden de buren de politie, die de deur open brak en de lijken vond van het echtpaar Barber en zijne twee kinderen, allen met afgesneden hals. Vermoedelyk heeft de vrouw, die sedert cenigen tijd tee kenen van krankzinnigheid vertoonde, dat bloedbad aangericht. Herlik van Haten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Heusden maken bij deze bekend op Maandag 19 April a.s. van 912 en van 13£ uur, voor allen wier geslachts naam begint met de letters A tot en met K op Dinsdag 20 April a.s. van 912 en van 13£ uur, voor allen wier geslachts naam begint met de letters L tot en met Z; c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist. Heusden, den 2 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden, brengen ter openbare kennis, dat op 1 April 1909, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van P. A. Leijten, van beroep vleeschhouwer, wonende te Heusden, om verdunning voor den verkoop van sterken drank ih hefÜUêm, in de navolgende lüc&li- teitbeneden voor localiteit uitzicht heb bende op de Herptsche Btraat van het perceel, kadastraal bekend gemeente Heus den, sectie A no. 727, plaatselijk gemerkt wijk O no. 14, en gelegen aan de Herpt sche straat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een it der tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Heusden, den 3 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 7 April. Zondagmiddag ten 3 ure dreef een lucht ballon in westelijke richting over deze ge meente. Ten ure was deze ballon ook te 's-Bosch gezien. Naar we vernemen is de ballon ongeveer half vier naby Willems dorp neergedaald. De D. Ct. schrijft hierover het volgende Omstreeks half vier zagen de bewoners van Willemsdorp een luchtballon boven de weilanden zweven, die pogingen deed om te landen. Dit gelukte niet direct, aan gezien het ankertouw bij de eerste pogin gen brak en het anker verloren ging. De ballon verhief zich nu en de luchtreizigers, die toen over de Nieuwe Merwede en de zich daar bevindende eendenkooi dreven, deden, toen zij boven den vasten wal waren, weder pogingen om te landen. Men was zoover gedaald, dat de mand nu en dan den grond raakte bij een dezer botsingen sloeg deze omver, waardoor de vier reizigers uit de mand vielen. Een dezer, dr. Pohlmann uit Göttingen, bezeerde zich vrij ernstig aan het linkerbeen, terwijl anderen er zonder ernstige blessures af kwamen. Met behulp van eenige toege snelde personen slaagde men er in de mand te pakken, terwijl een der luchtschippers de tegenwoordigheid van geest had, de vei ligheidsklep te openen, waardoor het gas ontsnappen kon. De ballon werd onmiddelijk ingepakt en per wagen naar het station Dordrecht ver voerd. Omtrent den tocht vernamen wij, dat de heeren 's morgens om half negen uit Kassei bij Dusseldorf waren opgestegen. Het gezel schap bestond uit de heeren Abercron, dr. Pohlmann en graaf von und zu Hunsbrück, luit. im Husarenregiment Kaiser Nicolaus II von Rusland en nog een officier. De heeren hebben zooals zij voorgeven de reis gemaakt om wetenschappelijke waarnemin gen te doen. De photo's die ze gemaakt hebben wilden zij echter niet laten zien en hielden die voor zichzelf (wetenschappelijke waarnemingen Wij brengen hierbij in herinnering dat dit luchtschip zeer vermoedelijk hetzelfde is, dat op 23 Februari 1.1. op het land van den heer Pieter Molendijk bij Rusthoek onder deze gemeente geland is. Toen waren het de heer Abercron en drie andere heeren, en toen ook waren zij voor wetenschappelijke doeleinden uit. Op 23 Januari maakte dezelfde ballon een tocht van Dusseldorf naar Gouda. Zoo langzamerhand zal de heer Abercron ons land wel kennen. Hij is, naar men ons mededeelt, zeer tevreden over de gemakke lijke manier hier te landen. Het feest der „Blijde Gebeurtenis" zal alhier met den meesten luister worden gevierddoch als die mocht plaats hebben gedurende de „stille week" of op een Zondag dan zal het worden uitgesteld, tot op den eersten dag daarna. Hoewel nog geen officieel programma is vastgesteld zal de volgorde van den feestdag vermoedelijk zijn als volgt: 101 of 50 saluutschoten, om den feestdag te openen; luiden der k'lokken; bespeling van het carillonoptocht, van de feestcom missie, opgeluisterd door de beide muziek gezelschappen, voorafgegaan door een Heraut te paard, die den bu rgemeester als ver tegenwoordiger van de Regeering, aan het stadhuis zal begroeten» alwaar eene dames- zangvereeniging enkele liederen ten gehoore zal brengen en een 300 schoolkinderen toepasselijke liederen zullen zingen. Planten van een Oranjeboom op het Wilhelminaplein, doo<r den burgemeester. Onthaal van de schoolkinderen op beschuit met muisjes. 's Avonds lichtstoet door de gemeente, weder opgeluisterd door de beide muziek gezelschappen. Aan den optocht zullen ook deelnemen de verschillende gilden en vaAvereenigingen met hunne banieren. Met ingang van 17 April is de rijks veldwachter G. N. J. Jonker, van hier over geplaatst naar Drimmelen, -en is in zijn plaats den rijksveldwachter de Yoogt uit Drimmelen Heusden als standplaats aan gewezen. In den afgeloopen winte r hoorden wij telkens van kippen-en komijn* :ndiefstallen. De dader(s) bleven onbekend. Thans echter schijnt de polit'ie hen op 't spoor te zijn. WERKENDAM. Vrijdag aanstaande zal des voormiddags te uur dienst zijn in de Ned. Herv. kerk;. Morgen hoopt de - werkliedenvereni ging „Eendracht" ge' wone driemaande lij ksche vergadering te hot iden ten hfirberge van H. J. v. d._ Steenhovon. Maandag 1.1. hield im het café „Zwets" de afd. W erkendam van den N. H. B. haar 3e jaarvergadering. Op die vergadering werd rekening en verantwoording gedaan van het beheer der gelden on verder de belangen der afdeeling behandeld met het oog op het aanstaande seizoen. De heer H. Bogers, predikant te Hei louw heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Tuil. SLEEUWIJK. Gedurende de maand Maart werd aan het hulppostkantoor in de rijkspostspaarbank iDgelegd f 310.45 en terugbetaald f 162.S17. Met ingang van 1. Mei zal het hulp postkantoor alhier geope &d zijn ajs yolgt Op werkdagen van 10.301.30 en van 68 uur. Op Zon- en feestdagen van 7.308.30 vm. De dienstregeling voor het hulptelegraaf- en telefoonkantoor is dan als volgt Op werkdagen van 911, 121, 23 en 67 uur. Op Zon- en feestdagen van 89 uur vm. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging „Gorinchemsche Har monie", directeur de heer H. J. ter Braak, in het Instituutlokaal een concert, dat uitstekend is geslaagd. Deze Harmonie met hare 28 werkende leden, staat blijkbaar onder flinke leiding, wat bleek op de wijze waarop de meeste, ja we kunnen zeggen alle muzieknummers werden uitgevoerd, en het applaus na bijna elk stuk bewees, dat het publiek genoot. Wat ter afwisseling werd geboden was ruim voldoende om de luisteraars te boeien, zoodat de Harmonie met genoegen op dit concert kan terugzien. POEDEROIJEN. Ter benoeming van een poldermeester in den polder Poederoijen en Zuilichem beneden den Meidijk, in de plaats van den heer C. H Bok te Poede roijen, is door den Geërfdendag in de ver gadering van 1 April jl. de navolgende voordracht opgemaakt: le. Cornells Heleendert Bok te Poederoij en 2e. Jan Willem Brienen te Poederoijen 3e. Willem de Boef te Zuilichem. VEEN. Aan het telefoonkantoor alhier, werden over de afgeloopen maand Maart 42 telegrammen behandeld. Naar men verneemt zou van Ge meentewege het voornemen bestaan, om de kinderen ter gelegenheid van de vermeer dering van het koninklijk gezin een school feestje te bereiden. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Wilhelmina" ditmaal onder leiding van haren directeur, de heer Spiero te 's-Bosch, hare aangekondigde uitvoering. Het programma beloofde veel en het heeft onze verwachting overtroffen. Zuiver werden de stukken gespeeld en het was goed merkbaar dat de laatste weken flink is gestudeerd. Het talrijke publiek heeft dien avond genoten. Ook de heeren Mej. MulleruitGorinchem, wisten de aanwezigen met hunne voor drachten aangenaam bezig te houden. Den heer Spiero en zijn corps een woord van dank voor den aangenamen avond is zeker niet misplaatst. HERPT. Door de handboogschutterij „Ons Genoegen" alhier, zal de blijde ge beurtenis ten Hove, op een nader te bepa len dag, onderling herdacht worden. De veld werkzaamheden zijn thans in vollen gang. Het weder, hoewel schraal en koud, maakt toch dat de akker tot het ontvangen van het zaad in gereedheid kan worden gebracht. BRAKEL. Ds. N. v. d. Snoek, predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, die het beroep aannam naar Nijkerk (Friesland), hoopt 18 April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente en op 25 April intrede te doen te Nijkerk, na bevestigd te zijn door den consulent. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier (toezegging) ds. J. Kraaij te Leerbroek. GORINCHEM. In eene vergadering van vrijzinnigen in het kiesdistrict Gorinchem is een drietal opgemaakt, waaruit de ver schillende vereenigingen een candidaat kun nen kiezen voor het lidmaatschap dei Tweede Kamer. Op dit drietal komen voor de oud-ministers de heeren de Meester en Rink en dr. Ruysch, inspecteur van de volksgezondheid. Op de Zaterdag gehouden paarden markt waren 306 stuks aangevoerd. Men besteedde de volgende prijzen: luxe paarden f 475 675, werkpaarden f 320 a 450, 2-ja- rige ruins f 200 300, 2-jarige merries f 180 275, 3-jarige merries f 300 425, 1-jarige veulena-f 160-a 220", hitten f 65 k 200. Handel traag, er waren weinig vreemde kooplieden. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Weinig verandering sinds de vorige week. Kolossale aanvoer op de markten, maar stugge handel en dalende prijzen, vooral voor mindere qualiteiten. Hierop is natuur lijk van grooten invloed het sluiten der Belgische grenzen. Naar vette koeien was de vraag het grootst. Vette kalveren dalen in prijs, omdat Engeland niet trekt. Nuch tere kalveren zijn niet hoog in prijs. In schapen is slechte handel. Met paarden en varkens gaat het best. In vette varkens, evenals in biggen en dragende, flinke han del tot verhoogde prijzen. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 71 72 ct, 2de kwaliteit 57 61 ct., vette kalveren 59 k 60 ct., vette var kens 54 k 56 ct., voor Engeland, 52 k 54, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 it f 215, neurende f 110 a f 180, guste f 150 a f 190, pinken f 40 a f 90, kalveren f 14 a f 31 biggen f 6 a f 11, drachtige zeugen f 58 a f 68, drachtige gelten f 40 a f50, schot telingen f 20 a f 31, schapen f 12 a f 24, luxe-paarden f 4/5 a f 615, werkpaarden lste kwaliteit f 320 a f 435, 2e kwaliteit f 200 a f 275, twee-en-een-halfjarige f 140 a f 220, anderhalfjarige f af per stuk. Btln nenland. H. M. de Koningin heeft de door de Vereenigde Kamers der Staten-Ge- neraal aangenomen wetsontwerpen be treffende regentschap en voogdij Vrijdag reeds bekrachtigd. Naar de Zw. Ct. verneemt, heeft de minister van binnenlandscbe zaken aan de commissarissen der koningin in de verschillende provinciën bericht, dat, wanneer de verwachte heugelijke ge beurtenis mocht vallen op een Zondag of op Goeden Vrijdag, het niet de wensch van H. M. de Koningin is, dat op die dagen feestelijkheden zullen plaats heb ben. Naar de Limb. Koerier verneemt, hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het depar tement van Justitie omtrent gedetineer den, die eventueel bij gelegenheid van algeheele of gedeeltelijke vermindering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden begenadigd. Het bericht over Nederlandsche wer vers in den Elzas (zie ons vorig no.) heeft het Hbld. aanleiding gegeven een barer correspondenten inlichtingen te vragen. Deze schrijft aan het blad: Er wordt voor het Indische leger in het buitenland van regeeringswege (dus officieel) niet geworven. Vreemdelingen, die dienst willen nemen, kunnen zich bij de verschillende garnizoenscomman danten hier te lande, de 9 werf-agenten of wel aan de grensplaatsen bij de ma rechaussee, enz. aanmelden, worden dan voor 's rijks rekening vervoerd naar Nijmegen, aldaar in de kazerne opge nomen, gekeurd, enz. Bij afkeuring kan de man voor rekening van het rijk te rugreizen naar zijn land. Duitschers, die inlichtingen vragen \an uit hun woonplaats, krijgen een gedrukt formulier met de noodige ge gevens toegezonden. Ook bij de gezan ten kunnen ze inlichtingen krijgen. Thans is alleen te Nijmegen het korps voor de koloniale werving gevestigd.Uit Harderwijk verdwijnt deze maand de geheele zaak. Te Nijmegen is van de bovenbedoelde quaestie in den Elzas niets bekend. Iemand die hier dienst neemt krijgt f 200 handgeld, voor West-Indië f 300. De in het bericht genoemde cijfers van handgeld en soldij bestaan eenvoudig niet. Naar aanleiding van de berichten in verschillende bladen, meldende dat de Oostenrij ksche werklieden, werkzaam aan het Herne-Rheinkanaal, die opge roepen worden om aan hunne militie plichten te voldoen, vervangen worden door Hollandsche werkkrachten, ver zoekt de directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Dordrecht te willen bekend maken, dat, blijkens bij de directie der betrokken onderneming ingewonnen inlichtingen, voormelde courantenberichten onjuist zijn. De directie heeft geen Oostenrijkers in dienst gehad, en neemt, zoolang nog Duitschers of Italianen te bekomen zijn, geen Hollanders aan. Zij, die zich ter plaatse mochten be geven, zouden ongetwijfeld teleur gesteld worden. De dochter van een echtpaar aan het Oosterpark te Amsterdam krabde dezer dagen, bij ongeluk, een puistje open dat zij op een der wangen had. Thans is zij tengevolge van bloedvergiftiging in het Burgerziekenhuis overleden. De 40-jarige S. G., gehuwd, bediende in een ijzerwinkel te Vlissingen, kreeg voor eenige dagen een splinter in zijn duim. Daar kwam bloedvergiftiging bij en gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Op de vogelen- en eierenmarkt te Purmerend zijn gisteren verhandeld 100 kievitseieren tegen een prijs van 22 ets. per stuk. Men schreef Zaterdag uit den Haag Iemand van elders, die als bediende bij een firma in kruidenierswaren in dienst zou treden, had zijn koffer met kleeren enz. vooruitgezonden. Toen hij met een volgenden trein aan het Staats spoorstation alhier aankwam, bleek dat de koffer reeds was afgehaald door een vrouw, die zeide door den geadresseerde om den koffer te zijn gezonden, doch het reju te hebben verloren. Daar zoo iets wel meer gebeurt en de vrouw goed op de hoogte bleek met naam en adres Op een loos gerucht dat er een Prins geboreu zou zijn staken een aantal Kal- verstraters te Amsterdam: de Norddeut- sche Lloyd, Singer, Au bon marché en andere de vlag uit, ja, zelfs had de laatste in zijn winkelkast een tableau opgehangen van oranjerozen, te zamen vormend de woorden: „Een Prins." La ter, toen geen enkel bevestigend bul letin verscheen en ook de openbare ge bouwen zonder feesttooi hieven, haalde de een na den ander de driekleur weer in. Uit Dreumel wordt aan de „Msb." gemeld Door de betrokken autoriteit is af wijzend beschikt op het verzoek van den raad om den gemeenteveldwachter te ontheffen van de opdracht de raads zittingen bij te wonen. De zeer gespannen verhouding tus schen raad en burgemeester deze a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het locaal der voormalige botermijn alhier b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2