Konstantinopel geseind, dat de Sultan, naar verluidt, bereid zou zijn afstand van den troon te doen. Resjad Effendi zou aangewezen zijn hem op te volgen. Ei is groote opwinding verwekt door het gerucht dat de Sultan aistand vau den troon gedaan zou hebben of gevlucht zou zijn en dat hij de wijk genomen heeft in het Engelsche gezantschap. Te Beiroet en Erzeroem voorziet men ernstige onlusten. Er heerscht groote opwinding. Aan de Zeit wordt uit Uskub ge meld, dat de Albaneezen zijn opgestaan, doch bij Ochrida en Ipek door de Turk- sche troepen verslagen zijn. De correspondent van de New York Herald meldde Maandag, dat er bloed zou vloeien, indien de Sultan mocht b.-sluiten, om zijn troon te verdedigen. Indien hij niet toegaf aan den eisch van het Jongturksche comité, om afstand te doen en zijn lievelingszoon prins Boerhan-Edin, die als de bewerker van de reactionaire beweging beschouwd wordt, aan het comité over te leveren, verwachtte men dat Jildiskiosk omsin- geM zou worden. Volgens den man van de Daily Mail, hebben de troepen uit Saloniki een kruitfabriek te Makritini, dicht bij de hoofdstad bezet. Andere Jongturksche troepen liggen te Koetsjoek en Tsjek- medzji. Zij zijn met Mauser-geweren en revolvers gewapend en ieder soldaat heeft tweehonderd patronen. Een aantal militaire telegrafisten hebben zich bij hen aangesloten. De tucht is uitstekend. Uit Erzeroem en Erzindzjian komen eenige bataljons over Trebizonde den troepen van het comité te hulp. Er zijn strenge maatregelen genomen, om te verhinderen dat menschen met reactionaire proclamaties bij de troepen komen. Er is om de stations een cor don van troepen getrokken en over een lengte van vijfhonderd meters wordt de lijn aan weerszijden door soldaten met geladen geweren bewaakt. Later seinde dezelfde correspondent, dat de intocht van de troepen van het comité in Konstantinopel waarschijnlijk Donderdag zou geschieden. Het geheele land staat onder het militaire dictatorschap van Tsjeftek- pusja, den bevelhebber van het derde legercorps. Het comité heeft besloten hem een adres aan te bieden, waarin hij als held en redder van het vader- 1 md gehuldigd wordt. In de onderstelling, dat Abdul-Hamid reeds zoo goed als afgetreden is, schrijft het Berliner Tageblatt, dat niemand in zijn rijk over den scheidenden Chalifa een traan zal laten. De groote hoop van zijne onderdanen, die bijna nergens rust en tevredenheid genieten, zal zijn heengaan en het optreden van een nieuwen Chalifa koud laten. Maar de constitutioneele partij, die begrip heeft van de beteekenis van de grondwet en het werk van de Jong-Turken, zal er over jubelen. In Europa ziet men den 31sten Sultan van den stam der Osmanen met een schouderophalen van het tooneel ver dwijnen. De ijzeren wet van de ont wikkeling, waartegen hij zich zoo lang schrap gezet heeft, heeft hem verpletterd. Hij is geen gewoon mensch geweest, en goede kenners van de Turksche toestanden noemden hem den eersten staatsman in zijn rijk waarvan hij de buitenlandsche staatkunde te midden van groote moeilijkheden met goeden uitslag heeft bestierd. Maar hij is een despoot geweest, van nature en uit overtuiging, zoo wreed en zelfzuchtig als een van de despoten, die tot be reiding van hunne politieke oogmerken of uit angst voor hun eigen veiligheid duizenden menschen door openlijke moordpartijen of sluipmoord ombrachten of hun tegenstanders in de gevangenis wierpen of verbanden, maar ooit geweest is. Abdul-Hamid's land is tot op den huidigen dag het land van de slach tingen geweest, en onder Armeniërs en Albaniërs, Grieken en Bulgaren, Druzen en Arabieren noemde hem den „rooden Sultan." Mohammed Resjad effendi, die be stemd zou zijn, om den Sultan op den troon te vervangen, is den 3den No vember 1844 geboren en als oudste broer van den Sultan volgens de over levering en volgens de grondwet de rechtmatige troonopvolger. Hij heeft, als alle Osmaansche prinsen, een vreug deloos bestaan geleid, daar hij tot voor korten tijd als gevangene in het paleis van Dolmabagtsje aan den Bosporus onder strenge bewaking moest leven. Pas in Augustus jl. slaagde men er, on der den invloed van het Jongturksche comité, in, den Sultan officieel met zijn broeder te verzoenen. Enkele maanden later doken er echter geruchten op, volgens welke er een aanslag op den troonopvolger beraamd was. Een soldaat moet in December beproefd hebben, in het paleis van den prins binnen te dringen, maar de waakzaamheid van 's prinsen bedienden verijdelde den toeleg. Het gerucht wil, dat Resjad Effendi, die regeeren zou onder den naam van Mohammed V, een goedhartig welwil lend man is, die voor hedendaagsche denkbeelden niet ontoegankelijk is. Maar het is de vraag, of de opsluiting van lange jaren hem voor de regeertaak geschikt heeft gemaakt. De moorden in Adana. Te Adana, de hoofdstad van het Klein-Aziatische wilajet van dien naam, dat de streken ten zuiden van den Tau rus omvat en ongeveer 40,000 inwoners telt, ziin tusschen de Mohammedanen en Armeniërs bloedige moordtooneelen begonnen. Er moet verschrikkelijk ge moord en een gedeelte der stad in brand gestoken zijn, waarbij ruim 400 Arme niërs om 't leven zijn gekomen. Ook in de omstreken van Adana moet de toestand vreeselijk worden. Steden zijn in brand gestoken, Tarsus is bijna geheel vernield. Een Fransche fabriek is geplunderd. De boeren dalen uit de bergen af, om de Armeniërs te vermoorden. Bij de moorden in Adana zijn twee Amerikaansche geestelijken gedood en is de Engelsche consul gewond. Drie Fransche oorlogsschepen spoe den zich naar Mersina, waar de toe stand kritiek is. De vreemdelingen en Christenen vluchten in de consulaten. Engelsche oorlogsschepen zijn gezonden naar Alexandrette, dat door de Moham medanen bedreigd wordt. De Koerden plunderen het district Kharpoet. Ook door de andere mogendheden worden met den grootsten spoed oor logsschepen naar de bedreigde plaatsen gezonden. De Duitsche kolonie heeft de be scherming der Duitsche iegeering in geroepen. De Duitsche gezant heeft zich tot den grootvizier gewend en deze heeft daarop krachtige maatregelen toegezegd. Andere berichten zeggen, dat de troe pen onmachtig zijn de orde te herstel len. De soldaten zijn zei ven aan het plunderen geslagen. Gisteren werd uit Alexandretta (Syrië) gemeld De Lazaristen en veischeidene dui zenden Armeniërs moeten te Akbes door Koerden en 400 in vrijheid ge stelde en gewapende dwangarbeiders in de kuststreek van Pajas omsingeld zijn. Naar luid van een ingekomen con sulair telegram zijn er in het wilajet Adana (Klein-Azië) 5000 dooden. De Duitsche kabelmaatschappij seint dd. 20 dezer uit Beiroet, dat te Adana 1200 menschen, onder wie enkele Euro peanen, vermoord zijn. Een bepaald verband tusschen de m oordtooneelen in Adanaen den j ongsten staatsgreep is er niet. Men zou in zoo verre een verwijderd verband kunnen zoeken als het gezag der regeering in de Aziatische provincies door denjong- sten staatsgreep natuurlijk geleden had. Tusschen de Mohammedanen en de Armeniërs heeft in die streek echter altijd een verbitterde vijandschap be staan. Volgens een bericht uit Weenen, hebben alle mogendheden thans ver klaard toe te stemmen in de afschaffing van art. 25 van het Tractaat van Ber lijn. De kwestie betreffende Bosnië en Herzegowina is dus definitief zelfs uit een diplomatiek oogpunt geregeld. 250-jarige schildpad Metbusalem. In September legde hij zich, samen met zijn jongen maat Henry, oud 200 jaar, in de koesterend? nabijheid van de verwarmingspijpen, voor den winter slaap neder. Dezer dagen bemerkte een oppasser, dat Methusalem uit den tijd was. Men meldt uit Vaals aande„Msb.": De Akensche politie zoekt sedert ruim een jaar met koortsachtigen ijver naar den moordenaar der 16-jarige Laura Klinkenberg, die in een bosch bij Aken, vreeselijk verminkt, werd gevonden. In het geheel heeft zij een twaalftal moordenaars gearresteerd, en ze allen, wegens gebrek aan bewijs, weer op vrije voeten moeten stellen. 12 Maart j.l. arresteerde zij weereen man, bijgenaamd de „Lord von Kuckum". Eindelijk meende de Akensche justitie den echten moordenaar te pakken te hebben. Hij werd gebracht voor de plaats waar het vermoorde meisje was gevon den de beste politiehonden werden in actie gesteld. Doch de lord ontkende en bleef ontkeunen, terwijl de politie onmachtig was, bewijzen voor zijne schuld bij te brengen. Wel gaf Lekou- rant, zoo heet de „Lord", een eerzaam landbouwersknecht, toe met Laura op den dag van hare vermoording een sa menkomst te hebben gehadhoe Laura echter om het leven is gebracht en door wien, wist Lekourant niet te ver tellen. Intusschen heeft de „Lord" ge durende eenigen tijd de belangstelling gehad van heel de Akensche pers, die niet naliet, het intieme leven van den boerenzoon, die 5 weken lang is ge vangen gehouden, tot in de fijnste ve zels uit te pluizen. De Lord van Kuckum geniet thans weer de voorjaarslucht. Welke „moordenaar" is nu aan de beurt In Engeland is de prijs van het brood reeds niet onbelangrijk gerezen als ge volg ten deele van de speculatie van eenige Amerikaansche geldmenschen, die op groote schaal graan opkoopen om den prijs omhoog te drijven. In de Londensche diergaarde is de deken van het dierenryk overleden, de Bij een brand in het hotel St. George te San Francisco zijn vele gasten om gekomen. Van de 230 werden er Vrij dag 55 vermist, die vermoedelijk in de vlammen zijn omgekomen. Boven dien zijn vele menschen gewond. Reuter meldt uit Petersburg, dat de Tsaar een som van 100,000 roebels aan het Verbond van het Russisehe Volk, waartoe de leiders van de beruchte Zwarte Honderd behooren, geschonken heeft. Vrijdag is te Brancaleone een sterke aardschok gevoeld. De bevolking ver keert zeer onder den indruk, maar er vallen geen menschenlevens te betreuren. Zondagnacht tusschen 2 en 3 uur zijn te Reggio Calabra verscheidene aardschokken gevoeld, waarvan eenige vrij hevig waren, voorafgegaan door een onderaardsch gerommel. Iemand die verleden week te Messina geweest is, schrijft vandaar We waren ruim 2 uur in Messina, maar men kan zich haast niet begrij pen, dat de ramp al 4 maanden geleden is. 't Ziet er uit of ze verleden week gebeurde, 't Is één groote puinhoop. Hier en daar ziet ge een paar vieze bedelaars en kinderen en wat soldaten die op wacht staan. Op vele punten een vreeselijke lucht van bederf, want er liggen nog steeds 15000 lijken onder 't puin. We hebben allerlei treurige overblijfselen gezien. Als gevolg van eeo door den Engel- schen erf den Russischen gezant inge diend krachtig vertoog, heeft de Sjah van Perzië gisteren in een wapenstil stand te Tabris van 6 dagen bewilligd, waardoor het mogelijk zal zijn voor zieningen te treffen om te voorkomen dat de hongerige en wanhopige elemen ten aan het toezicht der nationalistische leiders ontsnappen en de consulaten aanvallen, hetgeen door eenige consuls gevreesd werd. De Russische redering heeft haar vertegenwoordigers bij de mogendhe den, die het verdrag van Berlijn heb ben onderteekend, opgedragen, deze mede te deelen, dat naar hare meening het oogenblik gekomen is om de onaf hankelijkheid van-Bulgarije onverwijld te erkennen. tv De Tsaar heeft koning Ferdinandge- lukgewenscht met de onafhankelijkheid van Bulgarije. Voor het eerst sinds blankgezichten de Niagara zagen, is zij voor de tweede maal in een winter bevroren. De schade van de electrische maatschappijen, die den waterval voor haar bedrijf benutten, wordt op 3,125,000 gulden geschat. Men vreest, dat het ijs enorme schade zal aanrichten als het niet geleidelijk smelt. Iu de eerste plaats wordt de groote ijzeren brug bedreigd. Het reikt tot aan het netwerk van de brug en als ijsgang intreedt, wordt de brug on voorwaardelijk meegesleept. In het Zuid-Oosten van de V. S. is dezer dagen, zooals de Westminster Gazette weet te vertellen, een merk waardige ontdekking gedaan. In het Coascheiladal in de nabijheid van de bergen San Jacinto werden de ruïnes van een oude stad, waarvan de oor sprong onbekend is en waarvan tot nu toe nergens gewag is, gemaakt in de bergen gevonden. Het waren ongeveer 1000 huizen, die allen slechts een enkel klein vertrek bevatten. De ontdekker mr. Bond, heeft oumiddelijk het Smith- sonian-instituut te Washington bericht gezonden. PlaatselUk Nieuw*. HEUSDEN, 21 April. De oudste inwoner dezer gemeente, de heer C. van Vreede, overleed gisteren alhier in het St. Antonijgesticht, alwaar hij de laatste jaren inwoonde, op 91-jarigen leeftijd. Met het oog op „de blijde gebeurte nis", waarnaar algemeen belangstellend wordt uitgezien, vernemen we dat vermoe delijk op denzelfden dag, dat het bericht tot ons komt, in de Herv. Kerk door Ds. Ruijsch van Dugteren een dank- en bidstond zal gehouden worden en dat op den vol genden dag, de Feestdag, des avonds van 6.30 tot 7.30 een orgelconcert zal gegeven worden door onzen gunstig bekenden or ganist, de heer Alt, tegen het matige entrée van 10 cent, om ieder in de gelegenheid te stellen daarvan te profiteeren. Bij het op gisteren te 's Bosch gehou den examen voor de akte L. O., slaagde onder meer H. Doruijter te Nederhemert, leerling v.d. Normaalschool alhier. WERKENDAM. De hoeve op den polder Japesloot is aangenomen door de heeren F. Kramer C.Dz en F. v. Varik voor f 6878. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier maakte Maandagavond ter gelegen heid van de verjaring van Z. K. H. Prins Hendrik een wandeling door het dorp. Een groote menigte maakte den tocht mede. Met den handel in vette varkens schijnt het goed te gaan. Door de koop lieden worden ze in deze omgeving opge kocht tot 23£ cent per k.g. Er schijnt evenwel weinig voorraad te zijn. HEDIKHUIZEN. Naar wij vernemen hoopt de heer D. van Hemert Dzn. alhier, die 't vorig jaar zijn 40-jarig jubilé als organist bij de Herv. kerk alhier mocht vieren, op Zondag 16 Mei e.k., den dag te herdenken dat hij voor 40 jaren de functie aanvaardde als organist bij de Herv. ge meente te Vlijmen. Is dit feit op zichzelf reeds vermeldens waard, het wordt dit te meer, als men weet met welke toewijding en opoffering de heer Van Hemert deze functie heeft vervuld. In deze 40 jaren toch heeft hij geen enkele maal zelfs, als de gemeente in het bedehuis was vergaderd, op zijn post ont broken. HERPT. Door de malsche regenbuien begint overal leven in de natuur te komen. Het vee is bijna gelijk reeds in de weide hoewel het gras er nog niet overvloedig is. Doch de tijd is er en bij de meesten is de hooitasch leeg. WIJK. Onder het vee van een veehouder alhier heeft zich een geval van besmette lijk mond- en klauwzeer voorgedaan. Dit is het eerste geval in deze streek, doch 't zal al reeds aan den veehandel nadeelig zijn. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorin- chem 44 zalmen, 182 elften en finten te Woudrichem 38 zalmen 498 elften en finten alsmede snoek, baars en pa ling te Brakel 22 zalmen, 127 elften en fintente Herwijnen 8 zalmen, 55 elften en fintente Zaltbommel 5 zalmen, 12 elften en finten te Rossum 10 zalmen, 36 elften en fintente Bato's Erf 3 zalmen, 9 elften en finten. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor zalm f 1,31 k f 1.76 per kiloelften f 2.80 a f 4.40, voor finten k ct. per stuk, witvisch 13 k 14 ct., baars 25 ct. per kilo. Te Woudrichem gold de zalm f 1.50 a f 1.78 per kilo; elft f 1.48 AT 4.65 per stuk, berm 30 ft 40 ct., snoek 21 A 38 ct., baars 25 a 30 ct., grondel 15 a 18 ct., bliek 14 A 17 ct., voorn 4 A 5 et., alvers .3 k 4 ct., alles per kilo. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De verwachting, dat wegens de feestda gen de handel in rundvee levendiger zou zijn geworden is niet vervuldveeleer het tegendeel is het geval. Hoe het komt, weet eigenlijk niemand, maar er is weinig trek voor het buitenland, en ook de binnenland- sche handel beteekent niet veel. De markten zijn overstroomd er is nog geen gras en het hooi is op. Het vette vee is wel is waar duur, maar vlugge handel is er ook niet in. Vette kalveren zijn iets meer in trek dan de' vorige week. Schapen hebben weinig aftrek ook nuch tere kalveren zijn niet zeer in trek. Paarden blijven hoog in prys. Varkens in alle soorten duur. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 k 72 ct., 2de kwaliteit 63 A 64 ct., vette kalveren 59 k 60 ct., vette var kens 54 A 57 ct., voor Engeland, 52 A 54, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 135 f 215, neurende f 110 f 168, guste f 150 A f 190, pinken f 40 A f 85, kalveren f 14 ét f 26 biggen f 6 A f 11, drachtige zeugen f 60 k f 69, drachtige gelten f 40 k f 50, schot telingen f 20 k f 33, schapen f 14 A f 22, luxe-paarden f 475 k f 610, werkpaarden lsto kwaliteit f 310 a f 440, 2e kwaliteit f 200 a f 285, twee-en-een-halfjarige f 140 A f 210, anderhalfjarige f Af per stuk. Vtlnnenland. Een der Haagsche medewerkers van „de Ct." meldt: Een in hofkringen algemeen geacht persoon verklaarde mij Zaterdagavond, dat de blijde verwachting niet voorde tweede helft dezer week in vervulling zal komen. Nederland en Venezuela. Naar aanleiding van het tusschen de Nederlandsche en Venezuelaansche re geeringen tot stand gekomen protocol, heeft de Nederlandsche regeering be sloten de scheepsmacht in de West- Indische wateren tot hare normale sterk te terug te brengen en in verband daar mede orders gegeven dat de Gelderland naar Nederlandjzal terugkeeren en de de Ruyter zijne bestemming naarOost- Indië zal opvolgen. Dan zal alleen het pantserschip Utrecht ter reede van Curagao gestationneerd blijven, waar gewoonlyk een oorlogs schip aanwezig is. Zijn wij wel ingelicht, zoo schrijft de N. Ct., dan houdt het door onzen minister van buitenlandsche zaken en den Venezuelaanschen vertegenwoordi ger dr. Paul geteekende protocol tot hetstel van diplomatieke betrekkingen tusschm de beide landen in hoofdzaak het volgende in: De Nederlandsche regeering verklaart, gelijk voorheen het protocol van 20 August"s 1894 (verbod van wapenuit- voer) te zullen blijven in acht nemen. De Venezuelaansche regeering ver bindt zich lo. tot handhaving van den statu3 quo, zooals die, na het jongste optre den van Nederland, door de intrekking of schorsing van voor Nederlandsche belangen nadeelige maatregelen, thans bestaat (hetgeen dus herhaling der vexaties tegen Curagao en zijn inwoners uitsluit) en wel zóó lang totdat er een handels- en copsulair verdrag tusschen de twee staten zal zijn gesloten; 2o. tot volkomen gelijke behandeling van de Nederlandsche Antillen met de Engelsche, met dien verstande dat elke concessie aan Engeland gedaan ten gunste van Trinidad, onmiddelijk ook zal gelden voor de Nederlandsche W.-I. koloniën, met name wat betreft de quaestie der 30 pet. additioneele rechten 3o. tot betaling van 20.000 bolivar schadeloosstelling wegens hetaanhouden en opbrengen van vijf Nederlandsche handelsscheepjes in het voorjaar van van 1908. De door onze oorlogsschepen genomeu kustwachters worden ter beschikking van de Venezeulaansche regeering ge steld. Dr. Paul verklaarde, dat hij zeer ge troffen was door de welwillende wijze, waarop de minister van buitenlandsche zaken, jhr. De Marees van Swinderen, de onderhandelingen heeft gevoerd. Uit die onderhandelingen bleek weder zijds van oprecht verlangen om te komen tot een overeenkomst, welke in de toe komst de bron zou kunnen worden van de beste verstandhouding. Dr. Paul is voornemens in ons land te vertoeven tot na de blijde gebeurtenis, teneinde H. M. de Koningin zijne gelukwenschen te doen toekomen. Vervolgens zal hij zich naar Frankrijk begeven en ook naar Londen ter voortzetting zijner onderhandelingen. Ten slotte zeide dr. Paul, dat de ge ruchten, volgens welke Gomez zijn presidentschap zou overdragen aan Veluzini, volkomen ongegrond zijn, en dat de loop der gebeurtenissen thans onmogelijk heeft gemaakt, dat Castro nog een bron van verwikkelingen zou kunnen worden. Hij beschouwde dan ook daarom hel resultaat van zijn onderhandelingen hier te lande als een gunstig" voorteeken voor de toekomst, omdat daaruit bleek, dat onze regeering vertrouwen stelt in den goeden wil van den tegenwoor- digen president van Venezuela. Castro. Van Londen uit wordt het bericht, dat Castro op het oogenblik zoo goed als zonder middelen zou zijn, gelogen straft. Bij Londensche banken liggen aandeelen in Venezolaansche industri- eele ondernemingen van hem, die wel meer dan 3'/9 millioen gulden waard zijn. Een Engelsche maatschappij heeft die, toen hij nog in Duitschland was, reeds van hem willen overnemen. Ook zou hij te Caracas nog middelen tot zijne beschikking hebben, die hij ten allen tijde kan ontbieden. Het eenige wat waar zou kunnen zijn is, dat hij niet ruim in zijne contanten zit. Vrijdag a.s. wordt Castro te St. Na- zaire in Frankrijk verwacht. Sinds eenigen tijd zijn te Rotterdam valsche munten in onaloop, die voor Engelsche ponden worden uitgegeven. Het zijn verguld koperen gedenkpen ningen, veel lichter dan de Engelsche munt. Op de eene zijde staat „H. M. G. M. Queen Victoria", aan de andere zijde met het beeld van St. George „to Hannover 1830". Op het politiebureau in de Pauwensteeg zijn reeds 3 dezer munten gedeponeerd. Een eigenaardige verrassing werd de vorige week een arbeider te Numans- dorp bereid. Hij had een varken om te mesten, om het tegen den winter te slachten, iets wat vele arbeiders ten plattelanae doen om gedurende den winter spek in de kuip te hebben. Het varken vond hij dood in het hok. Geld om een ander te koopen had hij niet. Hoe vreemd keek hij echter op, toen hij 's morgens geknor in zijn schuurtje hoorde. Een onbekende had zich 's nachts toegang tot dat schuurtje verschaft, en daarin een flink gezond varken gebracht, zelfs grooter dan het gestorvene was. Gisterenmorgen is op een half uur afstands van de haven van de Lemmer plotseling gezonken het schip de Hoop, schipper G. Dinkla, van ten Post, met grint van Millingen naar Veendam. De schipper is gered door de tramboot Heerenveen, doch zijn vrouw en zes kinderen, waarvan het oudste tien jaar oud was, benevens de loods de Vries, *0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2