plaats is verwoest, Seitoem is in staat van omwenteling. Volgens consulaire telegrammen is de rust in Damaskus en andere plaat sen weergekeerd. Een consulair telegram schat dat in het wilajet Adana 15,000 Armeniërs vermoord zijn. Heele dorpen zijn verwoest. In een telegram uit Smyrna aan de Neue Freie Presse wordt gezegd, dat de vorst van Samos, Kopassis effèndi, ver moord is. Men weet, dat Samos schatplichtig is aan Turkije en dat eiland wordt gere geerd door een vorst, die wordt aan gesteld door den Sultan. Verscheiden Engelsche corresponden ten te Konstantinopel seinen, dat het garnizoen daar weigert, den eed op de grondwet af te leggen, gelijk de Jong- Turken eischen. De man van de Daily Chronicle schrijft dat toe aan twijfel bij die soldaten of hot omsingelende leger wel zoo sterk is als de Jong-Tur- ken beweren. De correspondent twijfelt daar ook aan. Wel stroomen er, volgens berichten uit Macedonië, vrijwilligers toe, maar het gehalte jcbijnt niet van bet beste. Het zijn meerendeels mannen die geen tucht kennen, en van allerlei ras: Turken, Grieken, Serviërs, Bulga ren, Albaneezen, Joden, Wallachen. De man van de Standard seint, dat de Sultan de soldaten er aan herhinnerd beeft, dat zij bezwaren hebben hem te gehoorzamen zoolang hij de grondwet handhaaft, hetgeen hij beweert voort durend te doen. Mocht iemand het tegendeel bewijzen, dan zou de sultan onmiddellijk afstand doen van zijn troon. Naar het heet, heeft de troonsopvolger, die zich in Jildiz Kiosk bevindt, den sultan verzekerd, dat hij er niet aan denkt onder de gegeven omstandigheden den troon te beklimmen, tenzij de sultan er hem toe noodigt. Door middel van een rondzendtele- gram geeft de Russische regeering ken nis aan de vreemde mogendheden, dat oen Russische troepenafdeeling bevel gegeven is van Dsjoelfa naar Tabris op te rukken, aangezien de Perzische bevelhebber der troepen voor Tabris den toevoer van proviand voor vreem delingen en de vreedzame plaatselijke bevolking niet toegelaten moet hebben, ofschoon de Si ah beloofd had bevelen te dien aanzien te zullen geven. In een suikerfabriek te Baesrode, nabij '3it, is gisteren een ketel gesprongen. ,'aar het heet zijn er een 10-tal dooden en verscheidene gewonden bij gevallen de aangerichte schade beloopt 500,000 francs. Aardbevingen. In Spanje en Portugal zijn gisteren aardbevingen voorgekomen. Uit Lissabon wordt hierover gemeld Een hevige aardbeving om 5 uur hedenavond, deed de verschrikte bevol king de straat op snellen. De aardschokken zijn op verschillende plaatsen in Portugal waargenomen. Een vrij groot aantal huizen dreigt in te storten. Er zijn eenige branden ont staan; de bevolking is door schrik be vangen. Men meent dat er geen slacht offers te betreuren vallen. De Koning heeft zich naar de plaatsen, waar de aardbeving gewoed heeft, begeven. Naar verluidt heeft een brand aan zienlijke schade berokkend op een der zeven heuvels. Een groot aantal kerken is gescheurd, maar geen enkel huis is ingestort. In de Kamer der pairs, die juist vergaderde, ontstond een hevige paniek. Uit Espinho (Portugal)De zee is hedennacht 10 meter verder gekomen dan bij het hoogste getij. In het mid den der stad zijn huizen ingestort. Uit Madrid Om 20 minuten voor zessen is een lichte aardschok waargenomen. Telegrammen uit Cordova, Sévilla en Badajoz maken melding van aard schokken. Overal heerscht er een pa niek. Maandag is de vulkaan Colima in Mexico in werking gekomen. Het was een zeer hevige uitbarstingde vulkaan wierp ontzaglijke hoeveelheden asch en lava uit, waaronder uitgestrekte om liggende terreinen werden bedolven. In den avond volgde een aardbeving die de inwoners van een naburig dorp op de vlucht dreef. Persoonlijke onge- allen schijnen niet voorgekomen te zijn. I'laatseltfb Mteuws. HEUSDEN, 24 ApriL De Wijksche Poort alhier, die in den laatsten tijd sterke sporen van verval droeg, zal geheel gesloopt worden en de belendende gedeelten wal zullen geleidelijk zich in af hellende richting met de straat vereenigen op dezelfde wijze als zulks aan den ingang van de Prins-Hendrikkade plaats vindt. Ook de rioleering van af de Prins-Hen drikkade tot het Wijksch-Eind wordt krachtig aangevat, waardoor belendende buizen zeer gebaat zullen zijn en de on«< oogelijke uitloop, buiten de vroegere Wijk sche poort, zal eveneens door buizen zich in de Gracht om de stad oplossen. Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat onze stadgenoot, de heer A. J. L. Hansen, geagreëerd klerk op het kantoor der Rijks Directe Belastingen alhier, met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot rijks klerk 3e klasse bij dezelfde middelen te Utrecht. Paardenkeuringen. De minister van Oorlog heeft keuringen van paarden be volen te Oech 5, 's-Hertogenbosch 6, Hedel 7, Tilburg 8, Tholen en Bergen-op-Zoom 13, Zevenbergen 14, Breda 15, Sliedrecht en Woudrichem 18, Meeuwen 19 en Capelle 22 Mei. Met de leiding is belast kolonel Punt, aan wie zijn toegevoegd kapitein Gooszen en luitenant Kanb. WERKENDAM. Langen tijd was de Sasdijk bij aanhoudende regen en druk rijden naar de Suikerfabriek alhier, tijdens de bietencampagne, ondanks het paarden- spoor een ware modderpoel. De aannemers van den onderhoud de Gebrs. van Loon C.Dz. alhier, moeten nu het paardenspoor weer opbreken, de steenen op 'tplat in dat spoor leggen en daarover en daarlangs ter breedte van ongeveer 3 meter geklopt bazalt aanbrengen, dat door een zware wals in den dijk wordt gedrongen. Het een en ander trekt veel kijkers. We hopen, dat de verandering een ware verbetering zal blijken te zijn. Morgen hoopt in de Gerei, kerk Werkendam A op te treden de Eerw. heer M. A. van Pernis, beroepen predikant te Heerjansdam. Alhier zal voor de ingezetenen ten Raadhuize gelegenheid zijn tot het laten herijken van maten en gewichten en wel: op 29 April van 13 uur voor de suiker fabriek; op 30 April van 912 en van 13 uur voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met letter A tot en met K en op 1 Mei van 912 en van 13 uur voor de overigen. DE WERKEN. In den nacht van Dins dag op Woensdag is ingebroken ten herberge van J. B. Zwets en uit de slaapkamer ont- vreemd een portemonnaie inhoudende ruim f10 en een bos sleutels. In denzelfden nacht is dat ook gebeurd ten herberge van D. L. van der Wiel, die niets miste, doch 's morgens een raam opgeschoven vond, terwijl het horretje buiten was neergezet. ANDEL. Door het gemeentebestuur alhier is aan de muziekvereeniging „Andels Fanfare", vergunning verleend om bij het bekend worden der blijde gebeurtenis ten Hove, een rondgang door het dorp te maken, de eenige feestelijkheid welke hier zal plaats hebben. Ofschoon de werkzaamheden op het land nog slechts kort een aanvang hebben genomen zijn ze toch grootendeels reeds afgeloopen, een gevolg van te overgrootte werkkrachten. Reeds zijn velen weder tot werkeloosheid gedoemd en gaan enkele de volgende week naar de Haarlemmermeer om te trachten daar aan het werk te komen. ALMKERK. De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben Dinsdag 4 Mei, in de openbare school aan de Voorsteeg van 1012 uur, en te Nieuwendijk van 14 uur; voor de wijken B. C. D. E. F. en G. Woensdag 5 Mei van 101 uur. Voor de verkiezing van een ouder ling bij de Geref. kerk alhier,"^zijn kandi daat gesteld Joh. v. Breugel en H. D. van der Meijden. UPPELSCHENDIJK. Het mollen vangen is zoo goed als afgeloopen. Er zijn hier door velen gedurende het verloopen seizoen goede zaken gemaakt. Men berekent, dat velen, dooreen genomen, een mooi weekgeld heb ben gehad en wel f 9 k f 10 hebben ver dient. Men schat het kapitaal dat hier ge zamenlijk met het mollen vangen is binnen gekomen op 1200 it 1500 gulden. 't Is geen kleinigheid. Maar er is ook voor gewerkt. Men trok den laatsten tijd 's morgens om 4 uur al op pad. De hond werd in een kistje voor op de fiets meege nomen en zoo maakte men reizen, zelfs tot onder Oosterhout, en keerde dan 's middags 4 uur terug. NIEUWENDIJK. De heul aan den Kornschegantel wordt afgebroken. In de plaats daarvan wordt een brug gelegd van gewapend beton. Deze week is het aanbe steed en O. Schermers was laagste inschrij ver voor f 2725. De fanfare „Crescendo" alhier, die van plan was na 't bekend worden der blijde gebeurtenis, een muzikale wandeling door de plaats te doen, heeft hiervan af gezien, en zal nu 's avonds op het plein van de Bleeksluis een concert geven. GAMEREN. Op de Donderdag gehou den hengstenkeuring te Geldermalsen, wer den voor de a.s. centrale keuring te houden 7 Mei te Eist, aangehouden de 3-jarige mooie zwarte hengst „Arthur", eigenaarde hwrr M. A. de Geus, en de 2-jarige zwarte hengst „Humbolt" eigenaar de heer J. v# Loon Delwijnen, afstammeling van „Gari baldi." De Humbolt werd 't vorige jaar met f 100 bekroond. Op de voordracht van poldermeester aftr. de heer I. Hedel, zijn geplaatstI. Hedel, J. v. Steenbergen en T. v. Tuijl. Tot ouderling in de Herv. Kerk is gekozen C. A. v. Tuijl. l&lmienland. Men schrijft aan de N. R. Ct. Dezer dagen werd aan Zeelandia ge schreven, dat Prins Hendrik, als de blijde gebeuitenis heeft plaats gehad, daarvan aan de Commissarissen der Koningin in de provincies telegrafisch bericht zal doen toekomen. Dit is niet juist. De minister van binnenlandsche zaken heeft, zooals ik zeker weet aan de Commissarissen der Koningin doen weten, dat hij de telegrafische mede- deelingen zou doen. Ook aan de bur- meesters der gemeente van 10,000 zie len en daarboven wordt door den mi nister bericht geseind. De Commissa rissen der Koningin zullen dan, op verzoek van den minister, de burge meesters der overige gemeenten zoo spoedig mogeljjk van de blijde gebeur tenis hebben te verwittigen. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: De voorzitter der Tweede Kamer is, naar wij uit zeer goede bron vernemen, voornemens de Kamer bijeen te houden tot Vrijdag 14 Mei, waarna ze in haar tegenwoordige samenstelling geen ver gaderingen meer houdt. De periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal plaats hebben op Dinsdag 1 Juni; de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 11 Juni en herstemming, zoo noodig op Woensdag 23 Juni d.a.v. In de Deputaten-vergadering der Anti-Rev. Partij werden dr. Kuyper, ds. Hania en De Waal Malefyt als leden van het centraal-comité herkozen. Als leden daarvan werden gekozen mr. De Veer, prof. Visscber, mr. Anema, prof. Diepenhorst, Pollema, Duymaer van Twist en jhr. Van Citters. Het concept-program, waarop de vol gende punten voorkomen: gezinshoof denkiesrecht, verplichte verzekering, herziening tarief van invoerrechten, meerdere gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs, werd vastge steld. Een voorstel ten opzichte van de coalitie met de Christelijk-Historischen en de Roomsch-Katholieken werd door de vergadering aangenomen. Men meldt uit Amsterdam: Een predikant, dezer dagen van Rot terdam naar Amsterdam reizende, stapte 's avonds in den sneltrein, terwijl op het punt van vertrekken, ook drie an dere heeren haastig in dezelfde coupé plaats namen. Kort daarna haalde één hunner een spel kaarten uit den zak en noodigde den predikant uit, een spelletje mee te spelen. De laatste ver klaarde dit niet te kunnen en er ook geen lust toe te gevoelen, waarop de ander aanbood, het hem wel te willen leeren. Dit aanbod werd eveneens af geslagen. „Nu", zeide hij „dan zul je toch een aandenken van me hebben", en met een greep hij naar des domi- nee's zak om er de kaarten in te ste ken, doch misschien ook om er iets uit te halen. De predikant drong er op aan, de handen thuis te houden, of anders aan de noodrem te zullen trek ken, doch onder den uitroep: „Dat zullen we je beletten" grepen de drie „heeren" hem vast. Toch gelukte het hem de rem over te halen, waarop de trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu procesverbaal opgemaakt. De aan gevallene nam in een andere coupé plaats en de trein stoomde verder, waarna bij aankomst te Haarlem de drie gevaarlijke heeren aan de politie werden overgeleverd. De rechtbank te Breda veroordeelde Donderdag de uitbreker-inbreker Tho mas tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 jaar. Uit Amsterdam schreef men Donder dag: Mr. J. P. A. N. Caroli, lid van den raad dezer gemeente, is hedennamiddag het slachtoffer geworden van een nood lottig toeval. Sedert een paar weken oefent hij zich in den tuin van zijn huis, Keizersgracht 588, in het pistool schieten op een schijf. Zoo ook vandaag. Toen het wapen, naar hij meende, leeg was, ging hij tot het schoonmakeu ervan over. Zingend verrichtte hij dit werk, staande op het plaatsje achter zijn huis, in de onmiddellijke nabijheid van het dienstmeisje. Plotseling brandde het pistool, waarop nog een patroon bleek te zitten, los, en werd mr. Caroli door een schot in het onderlijf getroffen. Kermend zonk hij ineen, terwijl de doodelijk verschrikte dienstbode ijlings hulp ging halen. Toen een drietal doc toren ter plaatse verschenen, was mr. Caroli, die bijgestaan werd door zijn associé, mr. Dammers, volkomen bij kennis, hoewel ziju toestand zeer ernstig was. Hij weigerde zich aan een operatie te onderwerpen. Naar wij vernemen, heeft zich in de legerplaats bij Oldebroek bij een mili cien-kanonnier een geval van nekkramp voorgedaan. In verband hiermede is de herhalings lichting van 1902 die bij de 9de en 10de compagnie te Oldebroek onder de wapenen moest komen, in Utrecht in garnizoen gelegd bij de 1ste compagnie van het 1ste regiment vesting-artillerie. Een hevige vechtpartij heeft Woens dagavond plaats gehad aan boord van hetstoomschip Lulea, liggendeop stroom aan boei 7 te Rotterdam. Terwijl de stoker H. B., een Duitscher, in zijn kooi sliep, werd hij overvallen door de trem- mers F. H. en W. R., die een wrok tegen hem hebben. Met een hamer en een kolenschop sloegen zij op den sto ker los en brachten hem een drietal vrij ernstige verwondingen op het hoofd toe. Na den eersten slag was de stoker reeds opgesprongen. Hij trok zijn mes en stak daarmede naar zijn aanvallers. Den tremmer F. H. bracht hij een steek in de borst toe, die zoo aankwam, dat het mes brak en gedeeltelijk in de wond bleef steken. Met het stuk mes, dat hij overhield, sneed hij denzelfden tremmer dwars over het gelaat en bracht er den tweeden tremmer W. R. een steek mede in den rug toe. De rivierpolitie, wier hulp werd in geroepen, heeft den stoker en de beide tremmers van de Lulea afgehaald, waar na de tremmers, door het vele bloed verlies niet in staat eenige opheldering te geven, dadelijk naar het ziekenhuis zijn gebracht en ter verpleging opge nomen. Levensgevaarlijk is hun toe stand echter voorloopig niet. Den Duitscher H. B. heeft men, na dat hij verbonden was, op een politie bureau opgesloten. Te Arnhem werd Woensdag ten huize van zekeren F. in de Heisteeg, bruiloft gevierd. Men was gezellig bijeen, toen ook J. W. verzocht toegelaten te wor den. Men was evenwel niet op zijn te genwoordigheid gesteld en wees hem de deur. Dit had handtastelijkheden tengevolge. W. en F. kwamen vechten de buiten, en daar wist eerstgenoemde F.'s rechterduim tusschen zijn tanden te krijgen, en dat lichaamsdeel dade lijk achter het eerste lid geheel en al af te bijten. W. koos het hazenpad, terwijl F. zijn duim opraapte en bij de politie hulp zocht. In het gemeente ziekenhuis werd hij verbonden. De top van den duim is ten politie- bureele gedeponeerd. De dader W. is een berucht individu. Dinsdagavond bevond zich de koop man F., uit W., in een coupé 3e klasse van den trein, die 7.51 van Boekelo vertrekt in de richting Neede, in gezel schap van 4 als heeren gekleede, van reistasschen voorziene personen, die, na het station Haaksbergen gepasseerd te zijn, speelkaarten voor den dag haal den en zich in hun kaartspel verdiepten. Eenigen tijd later vroeg een hunner, een banknoot van f100 te voorschijn halend, aan F., of hij die ook wisselen kon. Deze antwoordde „met genoegen" en haalde daarop 4 bankbiljetten van f 25 te voorschijn, die hij den man over reikte, om daarop tot zijn grooten schrik te zien, dat deze het biljet van f 100 we?r kalm in zijn zak stak. F., te laat be seffend met een troep schurken te doen te hebben, trachtte daarop de noodrem over te halen, doch werd daarin door de kaartspelers verhinderd. Inmiddels was men het station Neede genaderd, waar de trein stopte. De bestolen koo}>- raau maakte daar onmiddellijk zooveel lawaai, dat het de aandacht trok van het publiek, ook van den majoor der Rijksveldwacbt Lindeman uitGroenloo, die zich toevallig ter plaatse bevond, maar nauwelijks hadden de boeven dit begrepen of terloops stopte een hunner het bankbiljet van f 100 in handen van den ontstelden koopman; 3 der kaart spelers vertrokken daarop metdenaan- sluitenden lokaaltreinnaar Winterswijk, de wisselaar-oplichter zelf reisde door naar Ruurlo, waarheen door den sta tionchef te Neede inmiddels de toe- diacht der zaak geseind was. Wanneer zal het publiek wijs worden P Dezer dagen waren eenige jongens aan de Heerenvest te Haarlem bezig met „vischjes scheppen". Al ploeterende in het vuile water, waren zij tot voor de Molensteeg gekomen, toen, mogelijk door de beweging, welke zij in het vuile water brachten, het lijk van een meisje langzaam naar boven kwam drijven. Voorbijgangers en politie waren al gauw gewaarschuwd en het reeds in verregaanden staat van ontbinding ver- keerende lichaam werd voorzichtig op het droge gehaald. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 16-jarige B. O., die eenigen tijd geleden de ouderlijke woning in de Molensteeg was ontzegd. Tot nog toe was de meening heer- schende, dat het meisj e sinds het verlaten van het ouderlijk huis, naar Duitsch- land was uitgeweken. De 12-jarige F. S. V., dieweontaan de Korte Hillestraat te Rotterdam, wilde Woensdagnamiddag bij de Put schelaan de tramrails oversteken, ter wijl de stoomtram van daar naar Hel- levoetsluis, nabij was. De jongen strui kelde op de rails en voor de machinist de stoomtram, die in vollen gang was, kon doen stoppen, giDg de locomotief over den knaap heen en verpletterde 1 hem. De dood trad terstond in. Het lijk van den jongen, dat verschrikke lijk verminkt is, is naar de algemeeDe begraafplaats overgebracht. De burgemeester van Lemsterland heeft een telegram ontvangen van H. M. de Koningin, waarin H. M. Haar diep leedwezen en Hare deelming be tuigt in de treurige zeeramp, welke Dinsdag nabij de haven van Lemmer heeft plaats gehad en waarbij 8 personen om het leven kwamen. H. M. vroeg den burgemeester of financieele hulp voor den schipper Dinkla of voor de familie van den omgekomen loods de Vries noodig was, waarop de burgemeester heeft geantwoord dat financieele hulp wel noodig was. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat het bij herhaling is voor gekomen, dat vrouwen en meisjes, die hunne diensten aan een in de nabij heid van Parijs gevestigd Nederlander hadden verhuurd, plotseling met ge- heelë of gedeeltelijke inhouding van het haar toekomend salaris en zonder de toegezegde vergoeding voor de terug reis naar Nederland werden terugge zonden. Nadere mondelinge inlichtingen kun nen belanghebbenden desgewenscht be komen aan de tweede afdeeling van buitenlandsche zaken. Op vermoeden van brandstichting heeft het parket uit Amsterdam een nauwkeurig onderzoek ingesteld op het terrein van den brand, welke Zaterdag nacht te Hilversum aan het Korte Achterom plaats had. Men schreef gisteren aan de N. R. Ot. Te Boskoop ontdekte men heden morgen vroeg, dat een perceel in de Nieuwstraat, tegen de gewoonte in, ge sloten bleef. Nadat de buren zich toe gang door inklimming in het boven huis verschaft hadden, vonden zij den heer A. B., zijn vrouw en een kind be wusteloos; het jongste kind mankeerde niets. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen, doch de menschen zijn nog niet tot bewustzijn gebracht. De politie heeft een kastje met fleschjes, waarin eenig vocht en waarvan een fleschje op de tafel stond, in beslag genomen ter onderzoek. Een der flesch jes moet belladonna bevat hebben. Dinsdagnamiddag na schooltijd heb ben met woonwagens rondtrekkende luitjes een meisje van circa 8 jaar van den werkman J. v. G. te Tongelre (N.-B.) geroofd en in een woonwagen meegenomen. De vader, een werkman, op de fa briek der firma Brüning werkend, van de vermissing in kennis gesteld en wien men vertelde, dat het vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrienden, naar Poeiers, waar de woonwagens gezien waren, en hij was zoo gelukkig zijn kind uitéén der woonwagens te redden. Men begrijpt de vreugde van kind en ouders bij het wederzien. Een droevig ongeluk had Woensdag avond in den Haag omstreeks 10 uur plaats. Een jonge vrouw van ongeveer 25 jaar, die op de Koninginnegracht tegenover den Dierentuin op de tram rails liep, wilde uitwijken voor een tramrijtuig van lijn 9, doch week uit naar den verkeerden kant, zoodat zij in het water viel. Op haar hulpgeschrei verzamelde zich een groote menigte aan den waterkant. Een paar heeren wilden zich terstond te water begeven, doch werden hiervan door anderen terugge houden. Met een dreg uit het nabij- zijnd politiehuis aan den Boschbrug gelukte het na verscheidene vruchte- looze pogingen de drenkeling op te ha len, waarna zij werd overgebracht naar de poi tiers woning van den Dierentuin. Een geneesheer trachtte de levensgees ten der vrouw, die nog zwakke teeke nen van leven gaf, toen zij werd op gehaald, doch in de portierswoning spoedig overleed, tevergeefs op te wek ken en moest den dood constateeren. Het lijk der tot dusver onbekend ge bleven vrouw werd naar het lijken huisje bij de algemeene begraafplaats overgebracht. Den 14-jarigen Z. te Schiedam, wien ten vorigen jare een arm werd afge zaagd in een fabriek, werd Woensdag avond door de electrische tram een been afgereden. Te Amsterdam heeft een brievenbe steller zich schuldig gemaakt aan dief stal van 2 brieven. Donderdagmiddag tusschen halfeen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2